Australian Open  

Tournament Name: The Star Australian Badminton Open 2014
Tournament Dates: 24/06/2014-29/06/2014
Location: Australia, Sydney
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin
MS LIN Dan Simon SANTOSO
WD TIAN Qing / ZHAO Yunlei Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI
WS Saina NEHWAL Carolina MARIN
XD KO Sung Hyun / KIM Ha Na Michael FUCHS / Birgit OVERZIER

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Kwong Beng CHAN / Jiann Shiarng CHIANG 21-14 / 18-21 / 21-14 Anthony JOE / Pit Seng LOW 296 32
Round 1 - Michael FARIMAN / Moses Tulaar REYHAN 21-14 / 21-16 Wesley CAULKETT / Mitchell WHELLER 327 22
Round 1 171 LIM Khim Wah / Yao Han OW 21-14 / 21-7 Hoe Keat OON / Tran Hoang PHAM - 19
MD
Round 1 171 LIM Khim Wah / Yao Han OW 21-19 / 21-15 Philip Joper ESCUETA / Ronel ESTANISLAO 136 34
Round 1 934 TAN Boon Heong / Thien How HOON 21-15 / 21-15 Raymond TAM / Glenn WARFE 47 28
Round 1 29 FU Haifeng / ZHANG Nan 21-17 / 21-11 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 44 32
Round 1 66 CAI Yun / LU Kai 21-7 / 21-15 Michael FUCHS / Johannes SCHOETTLER 23 28
Round 1 2 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 21-17 / 21-19 CHAN Alan Yun Lung / LEE Chun Hei Reginald 37 39
Round 1 13 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-17 / 14-21 / 21-14 Danny Bawa CHRISNANTA / Chayut TRIYACHART 36 61
Round 1 8 Marcus Fernaldi GIDEON / Markis KIDO 21-15 / 21-18 Sattawat PONGNAIRAT / Phillip CHEW 57 21
Round 1 956 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-12 / 21-9 Peter Gabriel MAGNAYE / Paul Jefferson VIVAS 149 23
Round 1 9 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-8 / 21-19 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 34 32
Round 1 86 Francis ALWIN / Arun VISHNU 21-7 / 21-11 Michael FARIMAN / Moses Tulaar REYHAN - 21
Round 1 6 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 21-16 / 0-0 Ret. Robin MIDDLETON / Ross SMITH 40 14
Round 1 45 Pranaav Jerry CHOPRA / Akshay DEWALKAR 21-16 / 21-16 HEE Yong Kai Terry / Zi Liang Derek WONG 1119 29
Round 1 14 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-13 / 21-16 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 15 32
Round 1 137 Kenta KAZUNO / Kazushi YAMADA 22-20 / 21-17 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 10 30
Round 1 5 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-14 / 13-21 / 21-19 Maneepong JONGJIT / Nipitphon PHUANGPHUAPET 16 58
Round 2 934 TAN Boon Heong / Thien How HOON 21-18 / 21-14 LIM Khim Wah / Yao Han OW 171 42
Round 2 66 CAI Yun / LU Kai 19-21 / 22-20 / 21-19 FU Haifeng / ZHANG Nan 29 63
Round 2 2 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 21-18 / 20-22 / 21-12 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 13 73
Round 2 956 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 19-21 / 21-11 / 21-13 Marcus Fernaldi GIDEON / Markis KIDO 8 33
Round 2 9 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-9 / 21-10 Kwong Beng CHAN / Jiann Shiarng CHIANG - 32
Round 2 6 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 21-18 / 21-9 Francis ALWIN / Arun VISHNU 86 23
Round 2 14 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-13 / 21-19 Pranaav Jerry CHOPRA / Akshay DEWALKAR 45 30
Round 2 5 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 22-20 / 21-17 Kenta KAZUNO / Kazushi YAMADA 137 39
Quarter-final 934 TAN Boon Heong / Thien How HOON 23-21 / 21-16 CAI Yun / LU Kai 66 47
Quarter-final 2 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 21-15 / 24-22 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 956 47
Quarter-final 6 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 23-21 / 21-10 LIU Xiaolong / QIU Zihan 9 38
Quarter-final 5 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-13 / 21-13 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 14 29
Semi-final 2 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 21-14 / 21-16 TAN Boon Heong / Thien How HOON 934 47
Semi-final 6 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 21-18 / 21-17 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 5 35
Final 2 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 21-14 / 21-18 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 6 43
MS (qual)
Round 1 - Hoe Keat OON 21-16 / 21-18 Anthony JOE 438 26
Round 1 61 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 21-11 / 21-8 Mitchell WHELLER 526 17
Round 1 458 Andrew SMITH 21-10 / 21-10 Simon Wing Hang LEUNG 408 22
Round 1 111 Riichi TAKESHITA 21-13 / 21-14 Wesley CAULKETT 276 29
Round 1 102 Wisnu Yuli PRASETYO 21-19 / 21-9 Daniel GUDA 343 27
Round 1 118 Jiann Shiarng CHIANG 21-14 / 21-15 Jeff THO 259 31
Round 2 - Hoe Keat OON 10-21 / 21-16 / 21-14 Michael FARIMAN 398 43
Round 2 61 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 21-17 / 22-20 Andrew SMITH 458 32
Round 2 111 Riichi TAKESHITA 21-11 / 21-6 Wisnu Yuli PRASETYO 102 32
Round 2 118 Jiann Shiarng CHIANG 21-15 / 21-12 Pit Seng LOW 295 30
MS
Round 1 27 Takuma UEDA 9-21 / 23-21 / 21-15 LIEW Daren 52 65
Round 1 13 TIAN Houwei 21-19 / 21-12 Zi Liang Derek WONG 39 43
Round 1 8 WANG Zhengming 21-19 / 21-19 Henri HURSKAINEN 38 47
Round 1 74 SAI PRANEETH B. 21-7 / 21-11 Hoe Keat OON - 19
Round 1 6 SON Wan Ho 21-14 / 19-21 / 21-15 Viktor AXELSEN 14 70
Round 1 23 HSU Jen Hao 21-15 / 15-21 / 21-15 Jiann Shiarng CHIANG 118 43
Round 1 30 WEI Nan 13-21 / 21-17 / 21-16 Boonsak PONSANA 11 64
Round 1 22 LIN Dan 21-13 / 21-4 Misha ZILBERMAN 51 27
Round 1 16 Sho SASAKI 21-18 / 20-22 / 21-16 CHOU Tien Chen 21 73
Round 1 12 Kento MOMOTA 21-19 / 21-12 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 10 41
Round 1 31 Brice LEVERDEZ 21-10 / 21-13 Riichi TAKESHITA 111 36
Round 1 5 Tommy SUGIARTO 21-7 / 21-8 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 61 23
Round 1 44 WONG Wing Ki Vincent 21-12 / 21-17 Zulfadli ZULKIFFLI 62 35
Round 1 24 Marc ZWIEBLER 21-14 / 21-18 PRANNOY H. S. 55 45
Round 1 18 Simon SANTOSO 21-12 / 21-17 Kazumasa SAKAI 63 43
Round 1 33 LEE Dong Keun 21-13 / 21-13 Sattawat PONGNAIRAT 65 37
Round 2 13 TIAN Houwei 21-10 / 18-21 / 21-17 Takuma UEDA 27 75
Round 2 8 WANG Zhengming 21-15 / 8-21 / 21-19 SAI PRANEETH B. 74 60
Round 2 6 SON Wan Ho 21-10 / 21-16 HSU Jen Hao 23 47
Round 2 22 LIN Dan 21-15 / 21-15 WEI Nan 30 46
Round 2 12 Kento MOMOTA 21-15 / 19-21 / 21-12 Sho SASAKI 16 57
Round 2 5 Tommy SUGIARTO 21-16 / 21-14 Brice LEVERDEZ 31 38
Round 2 44 WONG Wing Ki Vincent 21-18 / 21-18 Marc ZWIEBLER 24 48
Round 2 18 Simon SANTOSO 21-18 / 21-16 LEE Dong Keun 33 49
Quarter-final 13 TIAN Houwei 25-23 / 21-16 WANG Zhengming 8 39
Quarter-final 22 LIN Dan 21-17 / 21-10 SON Wan Ho 6 48
Quarter-final 5 Tommy SUGIARTO 21-18 / 21-7 Kento MOMOTA 12 45
Quarter-final 18 Simon SANTOSO 21-17 / 21-15 WONG Wing Ki Vincent 44 45
Semi-final 22 LIN Dan 21-19 / 23-21 TIAN Houwei 13 42
Semi-final 18 Simon SANTOSO 21-16 / 21-13 Tommy SUGIARTO 5 42
Final 22 LIN Dan 22-24 / 21-16 / 21-7 Simon SANTOSO 18 75
WD
Round 1 24 CHENG Wen Hsing / HSIEH Pei Chen 21-17 / 21-15 Jacqueline GUAN / Gronya SOMERVILLE 61 32
Round 1 6 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 21-4 / 21-9 Tiffany HO / Elena Yee-Man KWOK - 19
Round 1 66 CHAN Kaka Tsz Ka / TSE Ying Suet 21-13 / 21-19 Yu Yan Vanessa NEO / Mingtian FU 33 31
Round 1 12 GO Ah Ra / YOO Chae Ran 21-6 / 21-4 Verdet KESSLER / Joy LAI 192 20
Round 1 15 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 21-17 / 21-8 Birgit OVERZIER / Isabel HERTTRICH 240 29
Round 1 9 LUO Ying / LUO Yu 21-15 / 15-21 / 21-13 He Tian TANG / Renuga VEERAN 39 58
Round 1 45 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-16 / 21-17 YU Xiaohan / HUANG Yaqiong 18 50
Round 1 7 Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 21-11 / 21-14 Jennifer TAM / Alice WU 202 30
Round 1 59 CHAU Hoi Wah / POON Lok Yan 24-22 / 21-17 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 40 38
Round 1 11 Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA 21-17 / 19-21 / 21-10 Pradnya GADRE / REDDY N. Sikki 67 48
Round 1 80 Asumi KUGO / Yui MIYAUCHI 21-7 / 21-16 Amelia Alicia ANSCELLY / SOONG Fie Cho 27 37
Round 1 19 LEE So Hee / SHIN Seung Chan W.O. Hui Ern NG / Hui Lin NG 30 0
Round 1 8 TIAN Qing / ZHAO Yunlei W.O. Vivian HOO / WOON Khe Wei 17 0
Round 2 2 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 22-20 / 21-12 CHENG Wen Hsing / HSIEH Pei Chen 24 33
Round 2 6 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 21-10 / 21-17 CHAN Kaka Tsz Ka / TSE Ying Suet 66 27
Round 2 19 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 22-20 / 19-21 / 21-12 CHANG Ye Na / KIM So Yeong 5 57
Round 2 8 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-9 / 19-21 / 21-18 GO Ah Ra / YOO Chae Ran 12 86
Round 2 9 LUO Ying / LUO Yu 21-5 / 21-11 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 15 31
Round 2 45 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 19-21 / 21-17 / 21-14 Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 7 96
Round 2 59 CHAU Hoi Wah / POON Lok Yan 21-12 / 24-22 Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA 11 38
Round 2 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 17-21 / 21-14 / 21-9 Asumi KUGO / Yui MIYAUCHI 80 62
Quarter-final 2 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-19 / 21-9 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 6 41
Quarter-final 8 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 8-21 / 21-17 / 21-19 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 19 63
Quarter-final 9 LUO Ying / LUO Yu 21-7 / 21-19 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 45 58
Quarter-final 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-5 / 21-8 CHAU Hoi Wah / POON Lok Yan 59 28
Semi-final 8 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 11-21 / 22-20 / 22-20 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 2 73
Semi-final 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-16 / 21-15 LUO Ying / LUO Yu 9 49
Final 8 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-15 / 21-9 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 3 43
WS
Round 1 2 WANG Shixian 21-11 / 21-11 Millicent WIRANTO 64 32
Round 1 103 Tara PILVEN 21-17 / 21-8 Tiffany HO 362 33
Round 1 7 TAI Tzu Ying 22-20 / 21-15 Akane YAMAGUCHI 78 38
Round 1 162 Verdet KESSLER 21-13 / 21-9 Jennifer TAM 322 24
Round 1 6 BAE Yeon Ju 21-15 / 21-17 Joy LAI 202 27
Round 1 18 Eriko HIROSE 21-7 / 21-12 Simone PRUTSCH 83 30
Round 1 8 Saina NEHWAL 22-24 / 21-17 / 21-10 SUN Yu 23 75
Round 1 49 P. C. Thulasi 21-16 / 21-18 Jamie SUBANDHI 42 31
Round 1 10 PUSARLA V. Sindhu 21-16 / 21-14 Aya OHORI 170 31
Round 1 11 Carolina MARIN 21-13 / 21-15 Adrianti FIRDASARI 60 32
Round 1 5 SUNG Ji Hyun 21-11 / 0-0 Ret. Busanan ONGBAMRUNGPHAN 17 15
Round 1 13 Sayaka TAKAHASHI 21-10 / 21-14 YIP Pui Yin 21 30
Round 1 74 Yui HASHIMOTO 21-11 / 21-14 Porntip BURANAPRASERTSUK 9 33
Round 1 14 HAN Li 21-5 / 21-8 Alice WU 224 21
Round 2 2 WANG Shixian 21-7 / 21-13 Tara PILVEN 103 28
Round 2 7 TAI Tzu Ying 21-15 / 21-13 Verdet KESSLER 162 32
Round 2 18 Eriko HIROSE 18-21 / 21-18 / 21-15 BAE Yeon Ju 6 77
Round 2 8 Saina NEHWAL 21-18 / 21-15 P. C. Thulasi 49 41
Round 2 10 PUSARLA V. Sindhu 21-13 / 21-7 Nitchaon JINDAPOL 12 31
Round 2 11 Carolina MARIN 21-15 / 21-17 SUNG Ji Hyun 5 45
Round 2 74 Yui HASHIMOTO 21-13 / 21-13 Sayaka TAKAHASHI 13 33
Round 2 14 HAN Li 21-14 / 21-19 Ratchanok INTANON 4 35
Quarter-final 2 WANG Shixian 21-15 / 21-19 TAI Tzu Ying 7 43
Quarter-final 8 Saina NEHWAL 21-18 / 21-9 Eriko HIROSE 18 47
Quarter-final 11 Carolina MARIN 21-17 / 21-17 PUSARLA V. Sindhu 10 47
Quarter-final 74 Yui HASHIMOTO 21-18 / 21-18 HAN Li 14 48
Semi-final 8 Saina NEHWAL 21-19 / 16-21 / 21-15 WANG Shixian 2 76
Semi-final 11 Carolina MARIN 21-17 / 21-16 Yui HASHIMOTO 74 45
Final 8 Saina NEHWAL 21-18 / 21-11 Carolina MARIN 11 43
XD (qual)
Round 1 41 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Puttita SUPAJIRAKUL 21-15 / 21-15 Takeshi KAMURA / Shizuka MATSUO 356 31
Round 1 110 Akshay DEWALKAR / Pradnya GADRE 21-10 / 21-8 Simon Wing Hang LEUNG / Tiffany HO - 19
Round 1 217 Kenta KAZUNO / Yui MIYAUCHI 21-13 / 21-13 Raymond TAM / Gronya SOMERVILLE 91 23
Round 1 721 ATTRI Manu / REDDY N. Sikki 21-7 / 21-11 Daniel GUDA / Alice WU - 18
XD
Round 1 65 CHAN Peng Soon / LAI Pei Jing 21-17 / 21-10 Kenta KAZUNO / Yui MIYAUCHI 217 35
Round 1 8 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-10 / 12-21 / 21-9 HEE Yong Kai Terry / Mingtian FU 84 42
Round 1 14 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-19 / 21-23 / 21-17 Marcus Fernaldi GIDEON / Rizki Amelia PRADIPTA 38 54
Round 1 9 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 21-15 / 14-21 / 21-17 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 4 54
Round 1 32 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 21-16 / 21-14 Akshay DEWALKAR / Pradnya GADRE 110 29
Round 1 75 Chayut TRIYACHART / Lei YAO 23-21 / 21-17 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 7 32
Round 1 31 LEE Yong Dae / SHIN Seung Chan 21-13 / 21-15 Maneepong JONGJIT / Sapsiree TAERATTANACHAI 17 31
Round 1 59 Ross SMITH / Renuga VEERAN 23-21 / 20-22 / 24-22 Arun VISHNU / Aparna BALAN 63 46
Round 1 11 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 24-22 / 22-20 SHIN Baek Cheol / CHANG Ye Na 47 38
Round 1 19 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 24-22 / 21-13 KIM Gi Jung / KIM So Yeong 21 37
Round 1 10 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 21-16 / 21-19 Peter KAESBAUER / Isabel HERTTRICH 23 31
Round 1 43 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 19-21 / 21-12 / 21-13 Hirokatsu HASHIMOTO / Miyuki MAEDA 28 52
Round 1 6 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-16 / 21-9 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Puttita SUPAJIRAKUL 41 31
Round 1 12 Robert BLAIR / Imogen BANKIER 21-14 / 21-11 Mohd Lutfi Zaim ABDUL KHALID / SOONG Fie Cho 94 28
Round 1 3 XU Chen / MA Jin 21-17 / 21-16 ATTRI Manu / REDDY N. Sikki 721 33
Round 1 35 Phillip CHEW / Jamie SUBANDHI W.O. Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 2 0
Round 2 65 CHAN Peng Soon / LAI Pei Jing 21-17 / 21-11 Phillip CHEW / Jamie SUBANDHI 35 29
Round 2 8 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-18 / 20-22 / 21-19 LU Kai / HUANG Yaqiong 14 71
Round 2 9 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 21-17 / 21-17 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 32 41
Round 2 31 LEE Yong Dae / SHIN Seung Chan 21-16 / 21-15 Chayut TRIYACHART / Lei YAO 75 35
Round 2 11 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 21-17 / 21-9 Ross SMITH / Renuga VEERAN 59 28
Round 2 10 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 21-13 / 14-21 / 21-16 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 19 53
Round 2 6 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-17 / 19-21 / 21-11 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 43 57
Round 2 3 XU Chen / MA Jin 21-14 / 10-21 / 21-13 Robert BLAIR / Imogen BANKIER 12 58
Quarter-final 8 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-11 / 21-15 CHAN Peng Soon / LAI Pei Jing 65 36
Quarter-final 9 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 21-18 / 21-9 LEE Yong Dae / SHIN Seung Chan 31 39
Quarter-final 10 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 16-21 / 21-11 / 21-17 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 11 52
Quarter-final 6 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-15 / 21-15 XU Chen / MA Jin 3 43
Semi-final 9 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 21-17 / 21-12 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 8 44
Semi-final 6 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-12 / 19-21 / 21-12 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 10 48
Final 6 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-16 / 21-17 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 9 41
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 29 63 5 17.2% 2298 79.24 00:37:33 2.11 3 10.3%
MS 31 71 9 29.0% 2556 82.45 00:47:19 1.74 7 22.6%
WD 26 60 8 30.8% 2104 80.92 00:45:16 1.79 5 19.2%
WS 28 59 3 10.7% 2087 74.54 00:39:34 1.88 3 10.7%
XD 30 71 11 36.7% 2603 86.77 00:41:36 2.09 1 3.3%
Total 144 324 36 25.0% 11648 80.89 00:42:17 1.91 19 13.2%

Most Consecutive Points in a Set

Players Opponents Category Round Set Streak Details
PUSARLA V. SindhuNitchaon JINDAPOLWS Round 2 2 16 View
GO Ah Ra / YOO Chae RanVerdet KESSLER / Joy LAIWD Round 1 2 16 View
Tommy SUGIARTOBrice LEVERDEZMS Round 2 2 13 View
GO Ah Ra / YOO Chae RanVerdet KESSLER / Joy LAIWD Round 1 1 12 View
LEE So Hee / SHIN Seung ChanTIAN Qing / ZHAO YunleiWD Quarter-final 1 11 View
SAI PRANEETH B.Hoe Keat OONMS Round 1 2 10 View
Boonsak PONSANAWEI NanMS Round 1 1 10 View
Andrew SMITHMohamad Arif Ab Latif ARIFMS Round 2 1 10 View
Saina NEHWALP. C. ThulasiWS Round 2 2 10 View
TIAN HouweiTakuma UEDAMS Round 2 3 9 View

Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Spain 4 1 80.0%
China 30 12 71.4%
Korea 26 13 66.7%
Chinese Taipei 9 6 60.0%
Malaysia 13 10 56.5%
Indonesia 14 11 56.0%
India 13 11 54.2%
Japan 22 20 52.4%
Hong Kong 6 6 50.0%
Germany 5 5 50.0%
England 1 1 50.0%
Scotland 1 1 50.0%
France 1 1 50.0%
Singapore 4 8 33.3%
Denmark 2 4 33.3%
New Zealand 1 2 33.3%
Thailand 4 10 28.6%
Australia 6 30 16.7%
U.S.A. 1 5 16.7%
Sweden 0 1 0.0%
Netherlands 0 1 0.0%
Israel 0 1 0.0%
Austria 0 1 0.0%
Philippines 0 2 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Jonatan CHRISTIE Anthony Sinisuka GINTING 21-17 / 13-21 / 21-14
2018 LU Guangzu ZHOU Zeqi 21-8 / 23-21
2017 KIDAMBI Srikanth CHEN Long 22-20 / 21-16
2016 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS JEON Hyeok Jin 21-16 / 19-21 / 21-11
2015 CHEN Long Viktor AXELSEN 21-12 / 14-21 / 21-18
2014 LIN Dan Simon SANTOSO 22-24 / 21-16 / 21-7
2013 TIAN Houwei XUE Song 20-22 / 21-13 / 21-12
2012 CHEN Jin Tien Minh NGUYEN 21-11 / 21-12
2011 Sho SASAKI Choong Hann WONG 21-11 / 12-21 / 21-19
2010 Tien Minh NGUYEN KHRISHNAN Yogendran 21-14 / 21-11
2009 Dionysius Hayom RUMBAKA Alamsyah YUNUS 21-17 / 21-18
2008 Tsuen Seng LEE Sairul Amar AYOB 21-16 / 19-21 / 21-15
2007 John MOODY Marco VASCONCELOS 21-16 / 22-20
2006 ismail SAMAN Berata CHANDRA 21-15 / 21-10
2005 Andrew SMITH Geoffrey R BELLINGHAM 15-8 / 15-10
2004 Andrew SMITH Niluka KARUNARATNE 15-7 / 15-8
2003 Shoji SATO Yuichi IKEDA 15-13 / 15-9
2002 Sairul Amar AYOB Stuart BREHAUT 15-8 / 15-9
2001 Colin HAUGHTON KHRISHNAN Yogendran 7-1 / 7-2 / 7-4
1999 Rio SURYANA Abhinn Shyam GUPTA 15-6 / 15-6
1998 Rio SURYANA Stuart BREHAUT 15-12 / 15-7
1997 NG Wei Murray HOCKING 15-8 / 15-11
1996 TAM Kai Chuen Yifeng SHEN 15-18 / 15-12 / 15-11
1995 Paul STEVENSON David HUMBLE 15-5 / 15-5
1994 Jefry TJOANDI Paul STEVENSON 18-13 / 15-9
1993 HE Tim Paul STEVENSON 18-15 / 15-10
1992 Eddy KURNIAWAN Paul STEVENSON 12-15 / 15-11 / 15-2
1991 HE Tim Paul STEVENSON 15-12 / 15-4
1990 Ardy B WIRANATA Kok Keong FOO 15-12 / 15-9
1989 Yu SZE WEI Yan 15-4 / 15-7