Bitburger Open  

Tournament Name: Bitburger Open 2011
Tournament Dates: 01/11/2011-06/11/2011
Location: Germany, Saarbrücken
Category: Grand Prix Gold

Winners
Category Winner Runner-up
MD Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT LIU Xiaolong / QIU Zihan
MS Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS WANG Zhengming
WD Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG
WS LI Xuerui YAO Jie
XD CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-11 / 21-19 Chris LANGRIDGE / Anthony CLARK 32 35
Round 1 - Andreas HEINZ / Max SCHWENGER 21-19 / 22-20 Thomas HEINIGER / Florian SCHMID 128 23
Round 1 22 Adam CWALINA / Michal LOGOSZ 21-14 / 21-6 Christian BOHMER / Kai WALDENBERGER - 18
Round 1 147 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-12 / 21-13 Raphael BECK / Peter LANG - 23
Round 1 17 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 19-21 / 21-17 / 21-12 Jorrit DE RUITER / Dave KHODABUX 55 55
Round 1 332 Manuel HEUMANN / Tobias WADENKA 21-15 / 21-14 Alfons BACHHUBER / Daniel KNOLL - 20
Round 1 19 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-10 / 21-19 Fabian HOLZER / Hannes KAESBAUER 216 27
Round 1 43 Jurgen KOCH / Peter ZAUNER 21-13 / 21-3 Till FELSNER / Julian REUTHER - 17
Round 1 187 Mikkel ELBJORN / Sam MAGEE 21-10 / 21-7 Yann HELLERS / Eric SOLAGNA - 18
Round 1 38 Michael FUCHS / Oliver ROTH 21-7 / 21-8 Kevin JOSS / Lukas NUSSBAUMER 290 18
Round 1 - Denis NYENHUIS / Alexander ROOVERS 21-12 / 21-13 Akis Leo THOMAS / Mike VALLENTHINI - 18
Round 1 24 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 21-15 / 21-18 Peter KAESBAUER / Josche ZURWONNE 48 30
Round 1 83 Jacco ARENDS / Jelle MAAS 21-12 / 11-21 / 21-14 Marcus ELLIS / Peter MILLS 49 40
Round 1 45 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 21-17 / 21-17 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 25 26
Round 1 - Thomas LEGLEITNER / Franklin WAHAB 21-15 / 23-21 Johannes PISTORIUS / Fabian ROTH - 23
Round 1 14 Mads CONRAD-PETERSEN / Jonas RASMUSSEN 21-8 / 21-4 Jakob BACHHUBER / Christian SCHÄFFER - 20
Round 2 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 22-20 / 21-12 Andreas HEINZ / Max SCHWENGER - 24
Round 2 22 Adam CWALINA / Michal LOGOSZ 21-16 / 21-10 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 147 26
Round 2 17 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 21-18 / 21-16 Manuel HEUMANN / Tobias WADENKA 332 24
Round 2 19 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-16 / 21-15 Jurgen KOCH / Peter ZAUNER 43 30
Round 2 38 Michael FUCHS / Oliver ROTH 18-21 / 21-12 / 21-15 Mikkel ELBJORN / Sam MAGEE 187 52
Round 2 24 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 21-8 / 21-16 Denis NYENHUIS / Alexander ROOVERS - 25
Round 2 45 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 21-13 / 21-14 Jacco ARENDS / Jelle MAAS 83 24
Round 2 14 Mads CONRAD-PETERSEN / Jonas RASMUSSEN 21-9 / 21-8 Thomas LEGLEITNER / Franklin WAHAB - 20
Quarter-final 19 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-19 / 21-11 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 17 33
Quarter-final 24 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 21-18 / 16-21 / 21-15 Michael FUCHS / Oliver ROTH 38 59
Quarter-final 45 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 21-16 / 21-16 Mads CONRAD-PETERSEN / Jonas RASMUSSEN 14 39
Quarter-final 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN W.O. Adam CWALINA / Michal LOGOSZ 22 0
Semi-final 19 LIU Xiaolong / QIU Zihan 22-20 / 12-21 / 21-17 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 3 58
Semi-final 45 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 21-19 / 21-18 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 24 35
Final 45 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 21-14 / 21-16 LIU Xiaolong / QIU Zihan 19 34
MS (qual)
Round 1 526 Richard DOMKE 21-18 / 21-15 Sarkis AGOPYAN 790 33
Round 1 765 Amaury LEJOINT 21-16 / 21-17 Eric SOLAGNA - 21
Round 1 708 Florent KERSTERS 21-18 / 19-21 / 21-17 Thomas LEGLEITNER - 37
Round 1 768 Peter LANG 16-21 / 21-15 / 22-20 Moritz KAUFMANN - 40
Round 1 718 Kevin JOSS 21-17 / 21-15 Christian BOHMER - 24
Round 1 - Mike VALLENTHINI 22-24 / 21-14 / 21-19 Yann HELLERS - 40
Round 1 736 Robert GEORG 21-12 / 21-17 Akis Leo THOMAS - 21
Round 1 528 Nathan VERVAEKE 21-16 / 15-21 / 21-13 Jonas BENZ-BALDAS - 37
MS
Round 1 78 Dieter DOMKE 21-13 / 21-7 Raphael BECK 652 18
Round 1 74 CHONG Wei Feng 21-19 / 21-13 Ary TRISNANTO 378 30
Round 1 45 Dmytro ZAVADSKY 21-12 / 21-14 Maxime MOREELS 194 22
Round 1 195 Stilian MAKARSKI 21-14 / 21-17 Lukas NUSSBAUMER 506 22
Round 1 39 Eric PANG 21-12 / 21-16 Scott EVANS 70 27
Round 1 404 Sebastian SCHOETTLER 21-17 / 21-10 Nathan VERVAEKE 528 21
Round 1 72 Joachim PERSSON 21-18 / 21-23 / 21-16 Richard DOMKE 526 47
Round 1 93 Marcel REUTER 21-4 / 21-13 Mike VALLENTHINI - 18
Round 1 17 WANG Zhengming 21-15 / 21-15 Blagovest KISYOV 395 28
Round 1 191 Hannes KAESBAUER 12-21 / 21-17 / 21-19 Chun Seang TAN 82 39
Round 1 44 Ville LANG 21-18 / 21-18 Jarolim VICEN 221 31
Round 1 36 Rajiv OUSEPH 21-18 / 21-10 Sebastien BOURBON 268 24
Round 1 616 Tobias WADENKA 21-8 / 21-10 Philipp DISCHER 505 20
Round 1 62 Matthieu LO YING PING 21-11 / 21-15 Anthony DUMARTHERAY 210 23
Round 1 83 Carl BAXTER 21-17 / 21-9 Kevin JOSS 718 25
Round 1 95 Lukas SCHMIDT 21-14 / 21-12 Kai WALDENBERGER 698 26
Round 1 360 Yoga PRATAMA 21-11 / 21-16 Peter LANG 768 23
Round 1 118 Kwong Beng CHAN 19-21 / 21-10 / 21-15 Brice LEVERDEZ 32 53
Round 1 60 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 2-0 Ret. Sven Eric KASTENS 90 2
Round 1 46 Dicky PALYAMA 21-16 / 23-25 / 21-16 Yuhan TAN 55 55
Round 1 139 Nikolaj PERSSON 21-16 / 21-11 Eetu HEINO 91 26
Round 1 20 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-8 / 21-4 Florent KERSTERS 708 22
Round 1 69 Valeriy ATRASHCHENKOV 21-18 / 21-17 Sebastian RDUCH 214 27
Round 1 59 Kestutis NAVICKAS 21-16 / 21-15 Amaury LEJOINT 765 20
Round 1 76 Andre Kurniawan TEDJONO 21-9 / 21-12 Edwin EKIRING 115 24
Round 1 426 Takahiro HIRAMATSU 21-11 / 21-13 Michael SPENCER-SMITH 480 22
Round 1 65 Petr KOUKAL 21-18 / 21-17 Flemming QUACH 119 29
Round 1 52 Henri HURSKAINEN 21-13 / 21-16 Fabian HAMMES 158 27
Round 1 381 Alexander ROOVERS 21-7 / 21-8 Christoph HEINIGER 397 24
Round 1 19 Marc ZWIEBLER 21-13 / 24-26 / 21-19 Yuekun CHEN 130 63
Round 1 110 Mattias WIGARDT W.O. Chetan ANAND 54 0
Round 1 160 Jiann Shiarng CHIANG W.O. Robert GEORG 736 0
Round 2 78 Dieter DOMKE 21-12 / 21-13 CHONG Wei Feng 74 27
Round 2 45 Dmytro ZAVADSKY 21-14 / 21-16 Stilian MAKARSKI 195 23
Round 2 39 Eric PANG 21-11 / 21-12 Sebastian SCHOETTLER 404 23
Round 2 72 Joachim PERSSON 22-20 / 21-15 Marcel REUTER 93 29
Round 2 17 WANG Zhengming 21-6 / 21-17 Hannes KAESBAUER 191 28
Round 2 44 Ville LANG 21-16 / 16-21 / 21-8 Mattias WIGARDT 110 44
Round 2 36 Rajiv OUSEPH 21-19 / 21-16 Jiann Shiarng CHIANG 160 26
Round 2 62 Matthieu LO YING PING 21-14 / 21-10 Tobias WADENKA 616 22
Round 2 95 Lukas SCHMIDT 21-18 / 16-21 / 21-17 Carl BAXTER 83 60
Round 2 118 Kwong Beng CHAN 21-14 / 18-21 / 21-17 Yoga PRATAMA 360 54
Round 2 60 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 21-11 / 21-19 Dicky PALYAMA 46 33
Round 2 20 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-19 / 21-9 Nikolaj PERSSON 139 29
Round 2 69 Valeriy ATRASHCHENKOV 14-21 / 21-12 / 25-23 Kestutis NAVICKAS 59 39
Round 2 76 Andre Kurniawan TEDJONO 21-9 / 21-8 Takahiro HIRAMATSU 426 22
Round 2 52 Henri HURSKAINEN 21-5 / 25-23 Petr KOUKAL 65 38
Round 2 19 Marc ZWIEBLER 21-12 / 21-18 Alexander ROOVERS 381 31
Round 3 45 Dmytro ZAVADSKY 22-20 / 21-15 Dieter DOMKE 78 35
Round 3 39 Eric PANG 21-16 / 21-9 Joachim PERSSON 72 32
Round 3 17 WANG Zhengming 21-14 / 17-21 / 21-18 Ville LANG 44 63
Round 3 36 Rajiv OUSEPH 21-15 / 21-14 Matthieu LO YING PING 62 29
Round 3 118 Kwong Beng CHAN 21-15 / 21-16 Lukas SCHMIDT 95 37
Round 3 20 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 16-21 / 21-19 / 21-9 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 60 54
Round 3 76 Andre Kurniawan TEDJONO 21-15 / 21-19 Valeriy ATRASHCHENKOV 69 33
Round 3 19 Marc ZWIEBLER 21-10 / 8-21 / 21-17 Henri HURSKAINEN 52 50
Quarter-final 39 Eric PANG 17-21 / 21-14 / 21-15 Dmytro ZAVADSKY 45 54
Quarter-final 17 WANG Zhengming 21-13 / 21-16 Rajiv OUSEPH 36 33
Quarter-final 20 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-16 / 17-21 / 21-14 Kwong Beng CHAN 118 61
Quarter-final 19 Marc ZWIEBLER 24-22 / 21-14 Andre Kurniawan TEDJONO 76 52
Semi-final 17 WANG Zhengming 21-18 / 21-8 Eric PANG 39 33
Semi-final 20 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 17-21 / 21-17 / 21-16 Marc ZWIEBLER 19 63
Final 20 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-18 / 21-10 WANG Zhengming 17 35
WD
Round 1 24 Mariana AGATHANGELOU / Heather OLVER 21-12 / 21-9 Carola BOTT / Kim BUSS - 28
Round 1 20 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 21-9 / 21-16 Alina HAMMES / Kira KATTENBECK - 25
Round 1 128 Savitree AMITRAPAI / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-3 / 21-7 Sarina KOHLFURST / Nathalie ZIESIG 153 16
Round 1 30 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG 21-12 / 21-13 Grace GABRIEL / Mireille VAN DAAL 157 24
Round 1 32 Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK 21-18 / 21-2 Viviane CHAROLOY / Anna JUNGMANN - 18
Round 1 33 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA W.O. Isabel HERTTRICH / Inken WIENEFELD 173 0
Round 2 3 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 21-2 / 21-6 Nathalie BURGER / Saskia SCHUESSLER - 23
Round 2 20 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 21-17 / 8-21 / 21-7 Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 22 48
Round 2 128 Savitree AMITRAPAI / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-10 / 21-11 Barbara BELLENBERG / Christina KUNZMANN - 21
Round 2 30 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG 21-17 / 21-14 Laura CHOINET / Audrey MITTELHEISSER 79 33
Round 2 32 Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK 21-19 / 21-14 Lotte JONATHANS / Paulien VAN DOOREMALEN 21 40
Round 2 16 Line DAMKJAER KRUSE / Marie ROEPKE 21-14 / 19-21 / 21-17 Carla NELTE / Johanna GOLISZEWSKI 44 42
Round 2 24 Mariana AGATHANGELOU / Heather OLVER W.O. CHENG Shu / PAN Pan 59 0
Round 2 - Cisita Joity JANSEN / Claudia VOGELGSANG W.O. Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 33 0
Quarter-final 3 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 21-12 / 21-13 Mariana AGATHANGELOU / Heather OLVER 24 33
Quarter-final 128 Savitree AMITRAPAI / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-17 / 16-21 / 22-20 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 20 70
Quarter-final 30 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG 21-12 / 16-21 / 21-18 Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK 32 61
Quarter-final 16 Line DAMKJAER KRUSE / Marie ROEPKE 21-11 / 21-11 Cisita Joity JANSEN / Claudia VOGELGSANG - 21
Semi-final 3 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 21-9 / 21-16 Savitree AMITRAPAI / Sapsiree TAERATTANACHAI 128 49
Semi-final 30 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG 18-21 / 21-15 / 23-21 Line DAMKJAER KRUSE / Marie ROEPKE 16 65
Final 3 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 21-8 / 21-11 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG 30 38
WS (qual)
Round 1 381 Sabine DEVOOGHT 21-12 / 21-7 Marine LEMAIRE - 18
Round 1 421 Nathalie ZIESIG 21-18 / 14-21 / 21-17 Angela CASTILLO 478 39
Round 1 165 Grace GABRIEL 21-13 / 21-15 Julie DELAUNE 303 22
Round 1 - Claudine BARNIG 21-18 / 21-19 Christina KUNZMANN - 24
Round 1 248 Claudia VOGELGSANG 21-7 / 19-21 / 21-8 Mireille VAN DAAL 271 33
Round 1 335 Sarina KOHLFURST 21-16 / 21-16 Stefka HARGIONO - 25
Round 1 - Kira KATTENBECK 21-13 / 22-20 Marie DEMY 383 28
Round 1 190 Kim BUSS 17-21 / 21-10 / 21-14 Hannah POHL - 33
Round 2 381 Sabine DEVOOGHT 21-14 / 21-12 Nathalie ZIESIG 421 22
Round 2 165 Grace GABRIEL 21-14 / 21-13 Claudine BARNIG - 24
Round 2 248 Claudia VOGELGSANG 21-13 / 21-9 Sarina KOHLFURST 335 22
Round 2 190 Kim BUSS 21-9 / 21-7 Kira KATTENBECK - 17
WS
Round 1 6 Juliane SCHENK 21-18 / 19-21 / 21-9 Judith MEULENDIJKS 53 55
Round 1 62 Karina JORGENSEN 21-17 / 21-13 Jeanine CICOGNINI 44 26
Round 1 19 Petya NEDELCHEVA 21-16 / 21-6 Carola BOTT 83 34
Round 1 66 Arundhati PANTAWANE 21-12 / 21-13 Kim BUSS 190 23
Round 1 16 LI Xuerui 21-19 / 21-8 Natalia PERMINOVA 131 24
Round 1 248 Claudia VOGELGSANG 21-13 / 21-17 Sabine DEVOOGHT 381 26
Round 1 20 Eriko HIROSE 21-19 / 21-9 Elizabeth CANN 47 38
Round 1 49 Chloe MAGEE 21-10 / 21-13 Sashina VIGNES WARAN 55 25
Round 1 57 Karin SCHNAASE 21-12 / 21-12 Sabrina JAQUET 85 30
Round 1 21 YAO Jie 21-8 / 21-10 Grace GABRIEL 165 18
Round 1 75 Ragna INGOLFSDOTTIR 1-0 Ret. Maja TVRDY 69 1
Round 1 7 Tine BAUN 21-6 / 11-1 Ret. Rajae ROCHDY 136 13
Round 1 45 Sapsiree TAERATTANACHAI 21-9 / 21-17 Simone PRUTSCH 79 24
Round 1 14 Sayaka SATO 21-8 / 21-13 Anu NIEMINEN 74 23
Round 1 36 Linda ZETCHIRI 21-16 / 21-11 Nicola CERFONTYNE 107 35
Round 1 41 Agnese ALLEGRINI 21-13 / 21-8 Hadia HOSNY 119 24
Round 2 6 Juliane SCHENK 21-16 / 21-19 Karina JORGENSEN 62 37
Round 2 19 Petya NEDELCHEVA 21-15 / 21-16 Arundhati PANTAWANE 66 32
Round 2 16 LI Xuerui 21-9 / 21-16 Claudia VOGELGSANG 248 21
Round 2 20 Eriko HIROSE 21-13 / 21-17 Chloe MAGEE 49 36
Round 2 21 YAO Jie 21-10 / 21-6 Karin SCHNAASE 57 28
Round 2 7 Tine BAUN 26-24 / 21-11 Ragna INGOLFSDOTTIR 75 32
Round 2 14 Sayaka SATO 12-21 / 21-19 / 21-16 Sapsiree TAERATTANACHAI 45 54
Round 2 36 Linda ZETCHIRI 21-23 / 21-17 / 21-10 Agnese ALLEGRINI 41 73
Quarter-final 6 Juliane SCHENK 23-21 / 21-18 Petya NEDELCHEVA 19 43
Quarter-final 16 LI Xuerui 21-15 / 21-11 Eriko HIROSE 20 33
Quarter-final 21 YAO Jie 21-14 / 21-16 Tine BAUN 7 33
Quarter-final 14 Sayaka SATO 22-20 / 21-15 Linda ZETCHIRI 36 36
Semi-final 16 LI Xuerui 21-15 / 21-14 Juliane SCHENK 6 31
Semi-final 21 YAO Jie 18-21 / 21-13 / 21-18 Sayaka SATO 14 59
Final 16 LI Xuerui 21-8 / 21-9 YAO Jie 21 24
XD
Round 1 116 Valeriy ATRASHCHENKOV / Anna KOBCEVA 21-17 / 21-19 Fabian HOLZER / Cisita Joity JANSEN - 21
Round 1 115 Ronan LABAR / Laura CHOINET 21-13 / 21-16 Denis NYENHUIS / Kim BUSS - 21
Round 1 15 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-17 / 21-12 Sebastien BOURBON / Julie DELAUNE 80 22
Round 1 66 Stilian MAKARSKI / Diana DIMOVA 21-17 / 21-15 Jacco ARENDS / Ilse VAESSEN - 23
Round 1 20 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 14-21 / 21-17 / 21-18 Johannes SCHOETTLER / Sandra MARINELLO 44 48
Round 1 48 Anthony DUMARTHERAY / Sabrina JAQUET 21-16 / 22-20 Josche ZURWONNE / Carla NELTE 85 25
Round 1 206 LIU Xiaolong / CHENG Shu 21-17 / 22-20 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 16 38
Round 1 166 Max SCHWENGER / Isabel HERTTRICH 21-12 / 21-7 Moritz KAUFMANN / Nathalie ZIESIG - 16
Round 1 107 Marcus ELLIS / Heather OLVER 21-14 / 21-9 Manuel HEUMANN / Barbara BELLENBERG - 21
Round 1 11 Chris ADCOCK / Imogen BANKIER 21-7 / 21-15 Johannes PISTORIUS / Christina KUNZMANN - 17
Round 1 17 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 17-21 / 21-9 / 21-9 Tobias WADENKA / Claudia VOGELGSANG - 34
Round 1 26 Maneepong JONGJIT / Savitree AMITRAPAI 21-9 / 21-12 Raphael BECK / Kira KATTENBECK - 21
Round 1 160 Mikkel DELBO LARSEN / Lena GREBAK 21-11 / 21-14 Nathan VERVAEKE / Angela CASTILLO - 20
Round 1 19 Robert BLAIR / Gabrielle ADCOCK 21-19 / 19-21 / 22-20 Peter KAESBAUER / Johanna GOLISZEWSKI 52 48
Round 1 90 HE Hanbin / BAO Yixin 21-15 / 13-21 / 21-19 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 12 62
Round 1 35 Sam MAGEE / Chloe MAGEE W.O. Robert GEORG / Mona REICH 308 0
Round 2 115 Ronan LABAR / Laura CHOINET 21-19 / 16-21 / 21-18 Valeriy ATRASHCHENKOV / Anna KOBCEVA 116 38
Round 2 15 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-17 / 21-19 Stilian MAKARSKI / Diana DIMOVA 66 33
Round 2 20 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 22-20 / 21-16 Anthony DUMARTHERAY / Sabrina JAQUET 48 25
Round 2 206 LIU Xiaolong / CHENG Shu 21-17 / 21-8 Max SCHWENGER / Isabel HERTTRICH 166 24
Round 2 11 Chris ADCOCK / Imogen BANKIER 21-15 / 21-16 Marcus ELLIS / Heather OLVER 107 33
Round 2 17 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-12 / 21-12 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 35 23
Round 2 26 Maneepong JONGJIT / Savitree AMITRAPAI 21-18 / 20-22 / 21-17 Mikkel DELBO LARSEN / Lena GREBAK 160 44
Round 2 90 HE Hanbin / BAO Yixin 18-21 / 21-15 / 21-19 Robert BLAIR / Gabrielle ADCOCK 19 60
Quarter-final 15 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-19 / 15-21 / 21-14 Ronan LABAR / Laura CHOINET 115 44
Quarter-final 206 LIU Xiaolong / CHENG Shu 21-11 / 21-17 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 20 35
Quarter-final 17 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-18 / 21-16 Chris ADCOCK / Imogen BANKIER 11 36
Quarter-final 90 HE Hanbin / BAO Yixin 21-15 / 15-21 / 21-16 Maneepong JONGJIT / Savitree AMITRAPAI 26 57
Semi-final 15 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-17 / 21-13 LIU Xiaolong / CHENG Shu 206 29
Semi-final 17 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-17 / 21-10 HE Hanbin / BAO Yixin 90 36
Final 15 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-18 / 14-21 / 27-25 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 17 73
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 65 5 16.7% 2278 75.93 00:29:48 2.55 0 0.0%
MS 60 135 15 25.0% 4805 80.08 00:33:48 2.37 5 8.3%
WD 18 41 5 27.8% 1384 76.89 00:36:23 2.11 3 16.7%
WS 29 62 4 13.8% 2172 74.9 00:33:41 2.22 1 3.5%
XD 30 70 10 33.3% 2561 85.37 00:34:14 2.49 3 10.0%
Total 167 373 39 23.4% 13200 79.04 00:33:25 2.37 12 7.2%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Japan 9 2 81.8%
China 20 5 80.0%
Thailand 11 3 78.6%
U.S.A. 3 1 75.0%
Indonesia 3 1 75.0%
Denmark 24 11 68.6%
Malaysia 10 5 66.7%
Ukraine 6 3 66.7%
Sweden 6 3 66.7%
Poland 2 1 66.7%
England 14 11 56.0%
Netherlands 10 10 50.0%
Bulgaria 6 6 50.0%
Nigeria 2 2 50.0%
Iceland 1 1 50.0%
India 1 1 50.0%
Scotland 1 1 50.0%
Lithuania 1 1 50.0%
Czech Republic 1 1 50.0%
Finland 2 3 40.0%
Germany 37 63 37.0%
Belgium 5 10 33.3%
France 4 8 33.3%
Italy 1 2 33.3%
Jersey 1 2 33.3%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 LOH Kean Yew LEE Zii Jia 19-21 / 21-13 / 17-12 Ret.
2020 Toma Junior POPOV Mark CALJOUW 22-20 / 19-21 / 21-14
2019 Lakshya SEN WENG Hongyang 17-21 / 21-18 / 21-16
2018 Subhankar DEY Rajiv OUSEPH 21-11 / 21-14
2017 Rasmus GEMKE HSU Jen Hao 21-18 / 21-10
2016 SHI Yuqi Sourabh VERMA 21-19 / 22-20
2015 NG Ka Long Angus WONG Wing Ki Vincent 21-12 / 21-13
2014 CHOU Tien Chen Scott EVANS 21-17 / 21-10
2013 CHOU Tien Chen Marc ZWIEBLER 13-21 / 21-18 / 21-15
2012 CHOU Tien Chen Marc ZWIEBLER 21-19 / 21-12
2011 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS WANG Zhengming 21-18 / 21-10
2010 CHEN Long Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-3 / 12-21 / 21-9
2009 Jan O JORGENSEN Eric PANG 12-21 / 21-13 / 21-15
2008 Chetan ANAND Arvind BHAT 23-25 / 24-22 / 23-21
2007 LU Yi Tsuen Seng LEE 23-21 / 19-21 / 21-15
2005 Kasper OEDUM Leonard DE PAUW HOLVY 15-6 / 15-9
2004 Niels Christian KALDAU Bobby MILROY 15-2 / 15-13
2003 Dicky PALYAMA George RIMARCDI 15-2 / 15-4
2002 CHEN Gang Niels Christian KALDAU 15-7 / 8-15 / 17-14
2001 Niels Christian KALDAU Yangchun XIE 7-3 / 1-7 / 7-8
2000 Yangchun XIE Oliver PONGRATZ 15-13 / 15-10