Hong Kong Open  

Tournament Name: YONEX SUNRISE HONG KONG SUPER SERIES 2008
Tournament Dates: 24/11/2008-30/11/2008
Location: , Hong Kong
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI
MS CHEN Jin LIN Dan
WD ZHAO Tingting / ZHANG Yawen CHENG Shu / ZHAO Yunlei
WS WANG Chen XIE Xingfang
XD XIE Zhongbo / ZHANG Yawen LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 (256*) HAN Sang Hoon / SHIN Baek Cheol 21-9 / 21-11 LEE Chun Hei Reginald / NG Ka Long Angus - 16
Round 1 (178*) KIM Gi Jung / KO Sung Hyun 21-17 / 21-16 WIRATAMA Yohan Hadikusumo / WONG Wai Hong (474*) 27
Round 1 (91*) Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON 21-9 / 21-2 LAM Chi Man / LEONG Kin Fai (192*) 15
Round 1 (231*) LO Lok Kei / NJOTO Albertus Susanto 21-10 / 21-16 Andrei BABAD / Ian BAUTISTA - 16
MD
Round 1 (1*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 18-21 / 21-17 / 21-18 Chieng Hun HONG / Kean Kok NG (150*) 47
Round 1 (11*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 21-17 / 21-16 HE Hanbin / SUN Junjie (262*) 28
Round 1 (7*) Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-11 / 21-16 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO (18*) 27
Round 1 (32*) Chris ADCOCK / Robert BLAIR 21-19 / 24-22 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang (156*) 32
Round 1 (5*) Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 24-22 / 21-19 KIM Gi Jung / KO Sung Hyun (178*) 33
Round 1 (83*) CHAN Peng Soon / LIM Khim Wah 21-17 / 21-17 Noriyasu HIRATA / Takatoshi KUROSE (67*) 28
Round 1 (25*) CHO Gun Woo / YOO Yeon Seong 20-22 / 21-15 / 22-20 Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA (6*) 55
Round 1 (46*) Mohd Razif ABDUL LATIF / TAN Wee Kiong 21-13 / 19-21 / 21-18 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu (19*) 43
Round 1 (256*) HAN Sang Hoon / SHIN Baek Cheol 11-21 / 21-17 / 21-16 Chung Chiat KHOO / Bin Shen TAN (47*) 44
Round 1 (114*) GUO Zhendong / XU Chen 21-17 / 11-3 Ret. Kenichi HAYAKAWA / Kenta KAZUNO (53*) 19
Round 1 (37*) Thien How HOON / Soon Hock ONG 21-16 / 18-21 / 21-9 Anders KRISTIANSEN / Simon MOLLYHUS (22*) 42
Round 1 (3*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-8 / 21-11 LO Lok Kei / NJOTO Albertus Susanto (231*) 26
Round 1 (15*) Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW 21-13 / 21-19 Yonathan Suryatama DASUKI / Rian SUKMAWAN (14*) 26
Round 1 (26*) HU Chung Shien / TSAI Chia Hsin 18-21 / 22-20 / 23-21 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN (8*) 53
Round 1 (91*) Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON 21-17 / 23-21 Songphon ANUGRITAYAWON / Tesana PANVISVAS (42*) 31
Round 1 (16*) Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO 21-14 / 21-12 HUI Wai Ho / LEUNG Chun Yiu (173*) 25
Round 2 (1*) Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-15 / 21-17 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (11*) 22
Round 2 (7*) Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 18-21 / 21-19 / 21-16 Chris ADCOCK / Robert BLAIR (32*) 46
Round 2 (5*) Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 21-19 / 21-18 CHAN Peng Soon / LIM Khim Wah (83*) 24
Round 2 (25*) CHO Gun Woo / YOO Yeon Seong 21-10 / 21-16 Mohd Razif ABDUL LATIF / TAN Wee Kiong (46*) 29
Round 2 (114*) GUO Zhendong / XU Chen 21-19 / 21-19 HAN Sang Hoon / SHIN Baek Cheol (256*) 42
Round 2 (3*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-15 / 21-15 Thien How HOON / Soon Hock ONG (37*) 29
Round 2 (15*) Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW 20-22 / 21-12 / 21-14 HU Chung Shien / TSAI Chia Hsin (26*) 32
Round 2 (91*) Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON 21-17 / 21-10 Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO (16*) 31
Quarter-final (7*) Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-11 / 21-17 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN (1*) 20
Quarter-final (5*) Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 21-16 / 12-21 / 21-15 CHO Gun Woo / YOO Yeon Seong (25*) 47
Quarter-final (3*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 17-21 / 21-15 / 21-11 GUO Zhendong / XU Chen (114*) 52
Quarter-final (91*) Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON 24-26 / 21-19 / 21-18 Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW (15*) 64
Semi-final (5*) Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 12-21 / 21-13 / 22-20 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong (7*) 37
Semi-final (3*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-19 / 21-17 Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON (91*) 35
Final (3*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 25-23 / 19-21 / 22-20 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI (5*) 60
MS (qual)
Round 1 (232*) LU Qicheng 21-16 / 21-10 ZHU Weilun (81*) 28
Round 1 (71*) Alistair CASEY 21-9 / 21-5 Ian BAUTISTA (771*) 17
Round 1 (85*) WEN Kai 21-8 / 21-13 CHAN Alan Yun Lung (417*) 23
Round 1 (181*) Jun TAKEMURA 21-18 / 22-20 QIU Yanbo (77*) 35
Round 1 (126*) LIAO Sheng Shiun 14-21 / 21-17 / 21-13 Wee Chung PEI (118*) 51
Round 1 (152*) HU Yun 15-21 / 21-13 / 21-16 Dionysius Hayom RUMBAKA (103*) 47
Round 1 (247*) WONG Wing Ki Vincent 21-3 / 21-3 Clemens Michael SMOLA (151*) 15
Round 2 (85*) WEN Kai 21-11 / 25-23 Jun TAKEMURA (181*) 36
Round 2 (247*) WONG Wing Ki Vincent 21-18 / 21-8 HU Yun (152*) 24
MS
Round 1 (20*) Boonsak PONSANA 21-15 / 21-6 NG Wei (29*) 32
Round 1 (37*) Arvind BHAT 21-17 / 21-17 Joachim PERSSON (8*) 29
Round 1 (31*) CHAN Yan Kit 21-13 / 21-15 Ari Yuli Wahyu HARTANTO (57*) 33
Round 1 (3*) CHEN Jin 21-10 / 21-15 LIAO Sheng Shiun (126*) 26
Round 1 (15*) Chetan ANAND 21-18 / 17-21 / 21-13 Petr KOUKAL (42*) 49
Round 1 (6*) Peter Hoeg GADE 21-13 / 21-16 HSIEH Yu Hsing (24*) 28
Round 1 (41*) GONG Weijie 22-20 / 21-9 WEN Kai (85*) 29
Round 1 (19*) LU Yi 21-19 / 21-12 CHEN Hong (45*) 24
Round 1 (10*) Taufik HIDAYAT 21-9 / 21-15 CHONG Wei Feng (46*) 25
Round 1 (247*) WONG Wing Ki Vincent 21-8 / 21-9 LAM Chi Man (161*) 18
Round 1 (23*) Eric PANG 21-16 / 21-16 Bobby MILROY (48*) 23
Round 1 (70*) HONG Ji Hoon 12-21 / 21-10 / 21-15 Choong Hann WONG (18*) 51
Round 1 (12*) PARK Sung Hwan 23-25 / 21-6 / 21-17 Andrew SMITH (26*) 54
Round 1 (33*) Andre Kurniawan TEDJONO 21-17 / 21-18 LU Qicheng (232*) 34
Round 1 (2*) LIN Dan 21-10 / 21-10 Alistair CASEY (71*) 23
Round 1 (36*) Marc ZWIEBLER W.O. LEE Chong Wei (1*) 0
Round 2 (20*) Boonsak PONSANA 21-14 / 21-6 Marc ZWIEBLER (36*) 28
Round 2 (37*) Arvind BHAT 21-14 / 21-19 CHAN Yan Kit (31*) 32
Round 2 (3*) CHEN Jin 21-11 / 21-12 Chetan ANAND (15*) 27
Round 2 (41*) GONG Weijie 21-17 / 23-25 / 21-18 Peter Hoeg GADE (6*) 73
Round 2 (10*) Taufik HIDAYAT 21-16 / 21-19 LU Yi (19*) 42
Round 2 (247*) WONG Wing Ki Vincent 21-11 / 21-9 Eric PANG (23*) 22
Round 2 (12*) PARK Sung Hwan 21-7 / 21-14 HONG Ji Hoon (70*) 30
Round 2 (2*) LIN Dan 21-12 / 21-14 Andre Kurniawan TEDJONO (33*) 30
Quarter-final (20*) Boonsak PONSANA 28-26 / 20-22 / 21-14 Arvind BHAT (37*) 64
Quarter-final (3*) CHEN Jin 21-8 / 21-10 GONG Weijie (41*) 31
Quarter-final (10*) Taufik HIDAYAT 21-15 / 21-19 WONG Wing Ki Vincent (247*) 31
Quarter-final (2*) LIN Dan 21-16 / 14-21 / 21-13 PARK Sung Hwan (12*) 61
Semi-final (3*) CHEN Jin 21-15 / 21-16 Boonsak PONSANA (20*) 41
Semi-final (2*) LIN Dan 21-17 / 21-14 Taufik HIDAYAT (10*) 33
Final (3*) CHEN Jin 21-9 / 9-21 / 21-17 LIN Dan (2*) 63
WD
Round 1 (128*) CHAN Kaka Tsz Ka / TSE Ying Suet 21-16 / 21-19 KOON Wai Chee / YEUNG Hiu Tung - 24
Round 1 (10*) CHENG Shu / ZHAO Yunlei 21-9 / 21-12 FUNG Ying / YEUNG Nga Ting (389*) 25
Round 1 - CHEUNG Ngan Yi / YEUNG Yik Kei 21-17 / 21-16 LEUNG Kin Yan / SHEK Hiu Yiu - 22
Round 1 (78*) Sook Chin CHONG / WOON Khe Wei 21-19 / 21-15 POON Lok Yan / WONG Man Ching - 30
Round 1 (13*) HA Jung Eun / KIM Min Jung 21-12 / 21-10 NG Ka Shun / MONG Kwan Yi (100*) 21
Round 1 (46*) Imogen BANKIER / Sarah BOK 21-7 / 21-6 IAO Mei Ha / MAK Ka Lei (225*) 16
Round 1 (17*) PAN Pan / TIAN Qing 21-3 / 21-9 GOH Liu Ying / Hui Lin NG (75*) 18
Round 1 (43*) ZHAO Tingting / ZHANG Yawen 21-10 / 22-20 Saralee THOUNGTHONGKAM / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL - 37
Round 1 (38*) Chiou Hwee HAW / Pek Siah LIM 21-16 / 21-11 Saina NEHWAL / Anna RICE (77*) 27
Round 1 (110*) Laura CHOINET / Weny RASIDI 22-20 / 19-21 / 23-21 CHAN Hung Yung / CHAU Hoi Wah (248*) 52
Round 1 (11*) Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL 21-12 / 21-17 Nicole GRETHER / Charmaine REID (21*) 31
Round 1 (57*) Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK 12-21 / 21-13 / 27-25 Judith MEULENDIJKS / YAO Jie (30*) 62
Round 2 (10*) CHENG Shu / ZHAO Yunlei 21-11 / 21-10 CHEUNG Ngan Yi / YEUNG Yik Kei - 19
Round 2 (8*) Vita MARISSA / Liliyana NATSIR 21-15 / 16-21 / 21-13 Sook Chin CHONG / WOON Khe Wei (78*) 40
Round 2 (13*) HA Jung Eun / KIM Min Jung 21-14 / 21-17 Imogen BANKIER / Sarah BOK (46*) 26
Round 2 (43*) ZHAO Tingting / ZHANG Yawen 21-12 / 13-21 / 21-15 PAN Pan / TIAN Qing (17*) 44
Round 2 (11*) Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL 21-10 / 21-12 Laura CHOINET / Weny RASIDI (110*) 24
Round 2 (3*) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 21-18 / 21-5 Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK (57*) 24
Round 2 (128*) CHAN Kaka Tsz Ka / TSE Ying Suet W.O. DU Jing / YU Yang (F) (1*) 0
Quarter-final (10*) CHENG Shu / ZHAO Yunlei 21-13 / 21-16 CHAN Kaka Tsz Ka / TSE Ying Suet (128*) 27
Quarter-final (13*) HA Jung Eun / KIM Min Jung 21-13 / 18-21 / 21-13 Vita MARISSA / Liliyana NATSIR (8*) 42
Quarter-final (43*) ZHAO Tingting / ZHANG Yawen 21-12 / 21-10 Chiou Hwee HAW / Pek Siah LIM (38*) 22
Quarter-final (3*) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 21-14 / 21-15 Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL (11*) 26
Semi-final (10*) CHENG Shu / ZHAO Yunlei 21-14 / 21-13 HA Jung Eun / KIM Min Jung (13*) 33
Semi-final (43*) ZHAO Tingting / ZHANG Yawen 21-13 / 21-9 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG (3*) 31
Final (43*) ZHAO Tingting / ZHANG Yawen 21-14 / 21-13 CHENG Shu / ZHAO Yunlei (10*) 37
WS (qual)
Round 1 (64*) Nicole GRETHER 21-12 / 21-10 YEUNG Nga Ting (283*) 21
Round 1 (39*) ZHU Jingjing 21-4 / 21-6 MAK Ka Lei (187*) 15
Round 1 (25*) Ai GOTO 21-9 / 21-13 CHAN Kaka Tsz Ka (174*) 22
Round 1 (78*) MONG Kwan Yi 21-9 / 21-2 IAO Mei Ha (313*) 13
Round 1 (60*) Rosaria Yusfin PUNGKASARI 21-11 / 21-7 NG Ka Shun (175*) 25
Round 1 (231*) CHAN Hung Yung 21-12 / 21-14 YEUNG Hiu Tung (515*) 20
Round 1 (61*) BAE Yeon Ju 21-17 / 21-7 TSE Ying Suet (215*) 30
Round 1 (366*) POON Lok Yan 21-19 / 21-18 FUNG Ying (218*) 30
Round 2 (39*) ZHU Jingjing 21-13 / 21-14 Nicole GRETHER (64*) 30
Round 2 (25*) Ai GOTO 21-17 / 21-8 MONG Kwan Yi (78*) 23
Round 2 (60*) Rosaria Yusfin PUNGKASARI 21-18 / 21-11 CHAN Hung Yung (231*) 24
Round 2 (61*) BAE Yeon Ju 21-11 / 21-13 POON Lok Yan (366*) 25
WS
Round 1 (1*) Tine BAUN 21-8 / 21-16 Maria Febe KUSUMASTUTI (52*) 26
Round 1 (18*) HWANG Hye Youn 21-13 / 21-11 Anu NIEMINEN (42*) 27
Round 1 (6*) ZHU Lin 21-15 / 21-11 Mew Choo WONG (7*) 31
Round 1 (15*) JIANG Yanjiao 21-10 / 23-21 Lyddia Yi Yu CHEAH (46*) 30
Round 1 (2*) XIE Xingfang 18-21 / 21-16 / 21-14 WANG Yihan (13*) 51
Round 1 (44*) Pia Zebadiah BERNADET 19-21 / 21-7 / 24-22 Anna RICE (28*) 60
Round 1 (26*) Petya NEDELCHEVA 21-17 / 27-25 PI Hongyan (8*) 41
Round 1 (36*) Kaori IMABEPPU 21-10 / 21-10 Rosaria Yusfin PUNGKASARI (60*) 28
Round 1 (30*) Judith MEULENDIJKS 21-12 / 21-16 JANG(F) Soo Young (56*) 26
Round 1 (11*) WANG Chen 21-19 / 21-18 WANG Lin (5*) 37
Round 1 (14*) Saina NEHWAL 21-19 / 22-20 Salakjit PONSANA (27*) 33
Round 1 (61*) BAE Yeon Ju 21-14 / 21-6 Charmaine REID (49*) 24
Round 1 (20*) YIP Pui Yin 21-15 / 21-19 YAO Jie (21*) 31
Round 1 (10*) Huaiwen XU 21-16 / 12-21 / 21-17 ZHU Jingjing (39*) 61
Round 1 (23*) Julia Pei Xian WONG 21-16 / 21-18 Ai GOTO (25*) 31
Round 1 (3*) ZHOU Mi 21-17 / 21-19 Adrianti FIRDASARI (37*) 36
Round 2 (18*) HWANG Hye Youn 13-21 / 21-16 / 21-12 Tine BAUN (1*) 44
Round 2 (6*) ZHU Lin 21-15 / 21-16 JIANG Yanjiao (15*) 24
Round 2 (2*) XIE Xingfang 21-10 / 21-13 Pia Zebadiah BERNADET (44*) 29
Round 2 (26*) Petya NEDELCHEVA 21-18 / 22-24 / 21-15 Kaori IMABEPPU (36*) 65
Round 2 (11*) WANG Chen 21-18 / 21-5 Judith MEULENDIJKS (30*) 29
Round 2 (14*) Saina NEHWAL 21-15 / 12-21 / 21-13 BAE Yeon Ju (61*) 48
Round 2 (20*) YIP Pui Yin 21-14 / 21-12 Huaiwen XU (10*) 29
Round 2 (3*) ZHOU Mi 21-7 / 21-15 Julia Pei Xian WONG (23*) 26
Quarter-final (6*) ZHU Lin 21-16 / 21-13 HWANG Hye Youn (18*) 34
Quarter-final (2*) XIE Xingfang 21-16 / 21-12 Petya NEDELCHEVA (26*) 32
Quarter-final (11*) WANG Chen 27-25 / 14-21 / 21-15 Saina NEHWAL (14*) 51
Quarter-final (3*) ZHOU Mi 13-21 / 21-16 / 21-14 YIP Pui Yin (20*) 55
Semi-final (2*) XIE Xingfang 21-13 / 21-9 ZHU Lin (6*) 28
Semi-final (11*) WANG Chen 12-21 / 21-17 / 21-18 ZHOU Mi (3*) 57
Final (11*) WANG Chen 21-16 / 10-21 / 21-10 XIE Xingfang (2*) 45
XD (qual)
Round 1 - WONG Wing Ki Vincent / POON Lok Yan 21-7 / 21-9 LO Ion Weng / MAK Ka Lei (278*) 14
Round 1 (1023*) LAU Chi Yin / CHAN Hung Yung 21-19 / 21-18 LAM Chi Man / IAO Mei Ha (901*) 24
Round 1 (77*) Halim Haryanto HO / Yun PENG 18-21 / 21-15 / 21-13 HUI Wai Ho / TSE Ying Suet (470*) 39
XD
Round 1 (1*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-18 / 23-21 WONG Wai Hong / KOON Wai Chee (177*) 30
Round 1 (60*) XU Chen / ZHAO Yunlei 21-13 / 21-10 Mohd Razif ABDUL LATIF / Sook Chin CHONG (30*) 24
Round 1 (4*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 21-12 / 21-10 NJOTO Albertus Susanto / CHAN Kaka Tsz Ka (475*) 22
Round 1 (26*) WIRATAMA Yohan Hadikusumo / CHAU Hoi Wah 9-21 / 21-13 / 21-19 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK (70*) 46
Round 1 (8*) Anthony CLARK / Donna KELLOGG 21-11 / 21-15 LAU Chi Yin / CHAN Hung Yung (1023*) 19
Round 1 (92*) Kien Keat KOO / Hui Lin NG 21-13 / 21-16 KO Sung Hyun / HA Jung Eun (128*) 23
Round 1 (11*) Robert BLAIR / Imogen BANKIER 24-22 / 21-14 TAN Wee Kiong / WOON Khe Wei (38*) 31
Round 1 (105*) ZHENG Bo / MA Jin 21-15 / 21-10 Thien How HOON / Eei Hui CHIN (232*) 25
Round 1 (77*) Halim Haryanto HO / Yun PENG 21-8 / 18-21 / 21-11 WONG Wing Ki Vincent / POON Lok Yan - 36
Round 1 (6*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-8 / 21-15 LO Lok Kei / NG Ka Shun (183*) 21
Round 1 (17*) YOO Yeon Seong / KIM Min Jung 21-13 / 21-8 LEUNG Chun Yiu / YEUNG Nga Ting - 20
Round 1 (14*) Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 13-21 / 21-18 / 21-19 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM (9*) 41
Round 1 (37*) LIM Khim Wah / Pei Tty WONG 21-14 / 21-12 Baptiste CAREME / Laura CHOINET (43*) 22
Round 1 (2*) LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 21-15 / 20-22 / 21-16 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying (149*) 46
Round 1 (33*) Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-9 / 23-21 CHAN Alan Yun Lung / MONG Kwan Yi - 23
Round 1 (3*) HE Hanbin / YU Yang (F) 22-20 / 21-15 Muhammad RIJAL / Vita MARISSA (49*) 26
Round 2 (1*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 13-21 / 21-12 / 21-11 XU Chen / ZHAO Yunlei (60*) 41
Round 2 (4*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 21-15 / 21-17 WIRATAMA Yohan Hadikusumo / CHAU Hoi Wah (26*) 31
Round 2 (92*) Kien Keat KOO / Hui Lin NG 21-18 / 21-18 Anthony CLARK / Donna KELLOGG (8*) 29
Round 2 (105*) ZHENG Bo / MA Jin 21-10 / 21-16 Robert BLAIR / Imogen BANKIER (11*) 27
Round 2 (6*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-12 / 21-18 Halim Haryanto HO / Yun PENG (77*) 21
Round 2 (17*) YOO Yeon Seong / KIM Min Jung 21-17 / 21-14 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (14*) 21
Round 2 (2*) LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 23-21 / 21-9 LIM Khim Wah / Pei Tty WONG (37*) 31
Round 2 (3*) HE Hanbin / YU Yang (F) 21-14 / 21-12 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK (33*) 23
Quarter-final (4*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 21-16 / 21-19 Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR (1*) 36
Quarter-final (105*) ZHENG Bo / MA Jin 21-18 / 21-12 Kien Keat KOO / Hui Lin NG (92*) 32
Quarter-final (6*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 17-21 / 21-17 / 21-19 YOO Yeon Seong / KIM Min Jung (17*) 54
Quarter-final (2*) LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 11-21 / 21-16 / 21-12 HE Hanbin / YU Yang (F) (3*) 54
Semi-final (4*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 21-14 / 21-17 ZHENG Bo / MA Jin (105*) 40
Semi-final (2*) LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 21-16 / 21-16 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL (6*) 36
Final (4*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 21-14 / 21-16 LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung (2*) 40
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 73 13 43.3% 2760 92 00:37:00 2.49 2 6.7%
MS 30 67 7 23.3% 2368 78.93 00:36:12 2.18 4 13.3%
WD 25 55 5 20.0% 1912 76.48 00:30:24 2.52 1 4.0%
WS 31 72 10 32.3% 2589 83.52 00:37:43 2.21 3 9.7%
XD 31 69 7 22.6% 2471 79.71 00:31:19 2.54 0 0.0%
Total 147 336 42 28.6% 12100 82.31 00:34:40 2.37 10 6.8%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 48 21 69.6%
Korea 27 12 69.2%
Bulgaria 2 1 66.7%
India 5 4 55.6%
England 8 7 53.3%
Denmark 7 7 50.0%
Scotland 3 3 50.0%
U.S.A. 2 2 50.0%
Indonesia 12 14 46.2%
Malaysia 21 25 45.6%
Japan 5 6 45.5%
Hong Kong 25 35 41.7%
Thailand 4 6 40.0%
Netherlands 2 4 33.3%
Germany 1 2 33.3%
Chinese Taipei 2 5 28.6%
France 1 3 25.0%
Canada 1 5 16.7%
Austria 0 1 0.0%
Finland 0 1 0.0%
Czech Republic 0 1 0.0%
New Zealand 0 2 0.0%
Philippines 0 2 0.0%
Macau 0 7 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 LEE Cheuk Yiu Anthony Sinisuka GINTING 16-21 / 21-10 / 22-20
2018 SON Wan Ho Kenta NISHIMOTO 14-21 / 21-17 / 21-13
2017 LEE Chong Wei CHEN Long 21-14 / 21-19
2016 NG Ka Long Angus Sameer VERMA 21-14 / 10-21 / 21-11
2015 LEE Chong Wei TIAN Houwei 21-16 / 21-15
2014 SON Wan Ho CHEN Long 21-19 / 21-16
2013 LEE Chong Wei Sony Dwi KUNCORO 21-13 / 21-9
2012 CHEN Long LEE Chong Wei 21-19 / 21-17
2011 LIN Dan CHEN Jin 21-12 / 21-19
2010 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-9
2009 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-13 / 13-21 / 21-16
2008 CHEN Jin LIN Dan 21-9 / 9-21 / 21-17
2007 LIN Dan LEE Chong Wei 9-21 / 21-15 / 21-15
2006 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 8-21 / 21-16
2005 LIN Dan BAO Chunlai 15-4 / 15-6
2003 LIN Dan Boonsak PONSANA 15-4 / 9-15 / 15-8
2001 SHON Seung Mo Boonsak PONSANA 7-2 / 4-7 / 8-7
1999 CHEN Wei TAM Kai Chuen 15-12 / 15-4
1998 Budi SANTOSO CHEN Gang 15-10 / 15-10
1997 Peter Hoeg GADE Thomas STUER-LAURIDSEN 7-15 / 15-6 / 15-4
1996 PERMADI Fung SALIM 15-12 / 15-10
1995 Harijanto ARBI Allan BUDI KUSUMA 13-18 / 15-13 / 15-4
1994 Harijanto ARBI Ardy B WIRANATA 15-9 / 15-11
1993 Hermawan SUSANTO Thomas STUER-LAURIDSEN 15-7 / 15-4
1992 WU Wenkai Harijanto ARBI 15-4 / 15-13
1991 LIU Jun WU Wenkai 15-10 / 15-10
1989 WU Wenkai Kok Keong FOO 15-11 / 15-11