Badminton Asia Championships  

Tournament Name: JVC Asian Champs 2002
Tournament Dates: 12/11/2002-17/11/2002
Location: Thailand, Bangkok
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD HA Tae Kwon / KIM Dong Moon Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA
MS Sony Dwi KUNCORO Taufik HIDAYAT
WD YANG Wei / ZHANG Jiewen GAO Ling / HUANG Sui
WS ZHOU Mi ZHANG Ning
XD ZHANG Jun / GAO Ling Khunakorn SUDHISODHI / Saralee THOUNGTHONGKAM

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Titrasmey DENG / Sokhang KRANG 15-2 / 15-4 Bijoy Kumar RAI / Norbu WANGDI - 0
Round 1 - Kapil CHHETRI / Sonam JIGME 15-3 / 15-5 Arkady ZAUMAN / Maksim ZAUMAN - 0
MD
Round 1 (1*) HA Tae Kwon / KIM Dong Moon 15-10 / 15-1 Watcharphon CHOK-UTHAIKUL / Nitipong SAENGSILA (724*) 0
Round 1 - Rizwan RANA / Omar ZEESHAN 15-12 / 15-10 Ali SHAHHOSSEINI / Farhad SOLAIMANI (131*) 0
Round 1 - Luluk HADIYANTO / Bambang SUPRIANTO 15-10 / 15-9 LIU Kwok Wa / NJOTO Albertus Susanto (23*) 0
Round 1 (107*) GAN Jeremy / Teik Chai GAN 15-10 / 15-13 Songphon ANUGRITAYAWON / Sudket PRAPAKAMOL - 0
Round 1 (18*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 15-11 / 15-11 Doni PRASETYO / Denny SETIAWAN (78*) 0
Round 1 (27*) Halim Haryanto HO / Tri KUSHARJANTO 15-4 / 15-6 Hasan HABIB / Rassell Suman Md KABIR - 0
Round 1 (32*) Phattapol NGENSRISUK / Khunakorn SUDHISODHI 15-12 / 15-12 HU Chung Shien / LEE Wei-Jen (79*) 0
Round 1 - CHEN Qiqiu / Wei (1) ZHANG 15-1 / 15-5 Quang Minh NGUYEN / Tien Minh NGUYEN (815*) 0
Round 1 (171*) Kim Pong Patrick LAU / Hendri Kurniawan SAPUTRA 15-6 / 15-6 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI (74*) 0
Round 1 (83*) LEE Sung Yuan / LIN Wei Hsiang 12-15 / 15-4 / 15-5 Norio IMAI / Shinya OHTSUKA - 0
Round 1 (441*) WONG Tsz Yin / YAU Tsz Yuk 15-2 / 15-6 Muhammad Waqas AHMAD / Wajid Ali CHAUDHRY - 0
Round 1 (8*) Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA 15-3 / 15-4 Gholam Reza ABEDZADEH / Kaveh MEHRABI - 0
Round 1 - CAI Yun / WANG Wei 15-7 / 15-8 CHIEN Yu Hsun / HUANG Shih-Chung (94*) 0
Round 1 (20*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-5 / 15-8 Kennevic ASUNCION / Tek Ming KWEE - 0
Round 1 (449*) Chieng Hun HONG / Woon Fui LIN 15-0 / 15-7 Naoki KAWAMAE / Yusuke SHINKAI (113*) 0
Round 1 (3*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-1 / 15-3 Pashupati PANERU / Kiran THAPA - 0
Round 2 (1*) HA Tae Kwon / KIM Dong Moon 15-3 / 15-3 Rizwan RANA / Omar ZEESHAN - 0
Round 2 - Luluk HADIYANTO / Bambang SUPRIANTO 15-17 / 15-7 / 15-5 GAN Jeremy / Teik Chai GAN (107*) 0
Round 2 (27*) Halim Haryanto HO / Tri KUSHARJANTO 15-11 / 15-8 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (18*) 0
Round 2 - CHEN Qiqiu / Wei (1) ZHANG 15-4 / 15-13 Phattapol NGENSRISUK / Khunakorn SUDHISODHI (32*) 0
Round 2 (171*) Kim Pong Patrick LAU / Hendri Kurniawan SAPUTRA 15-8 / 15-6 LEE Sung Yuan / LIN Wei Hsiang (83*) 0
Round 2 (8*) Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA 15-7 / 15-10 WONG Tsz Yin / YAU Tsz Yuk (441*) 0
Round 2 (20*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-11 / 15-10 CAI Yun / WANG Wei - 0
Round 2 (3*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 13-15 / 15-6 / 15-8 Chieng Hun HONG / Woon Fui LIN (449*) 0
Quarter-final (1*) HA Tae Kwon / KIM Dong Moon 15-8 / 15-5 Luluk HADIYANTO / Bambang SUPRIANTO - 0
Quarter-final (27*) Halim Haryanto HO / Tri KUSHARJANTO 15-12 / 15-9 CHEN Qiqiu / Wei (1) ZHANG - 0
Quarter-final (8*) Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA 15-7 / 15-8 Kim Pong Patrick LAU / Hendri Kurniawan SAPUTRA (171*) 0
Quarter-final (20*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 15-12 / 15-4 LEE Dong Soo / YOO Yong Sung (3*) 0
Semi-final (1*) HA Tae Kwon / KIM Dong Moon 15-6 / 15-12 Halim Haryanto HO / Tri KUSHARJANTO (27*) 0
Semi-final (20*) Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA 17-16 / 15-7 Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA (8*) 0
Final (1*) HA Tae Kwon / KIM Dong Moon 15-6 / 15-8 Sigit BUDIARTO / Candra WIJAYA (20*) 0
MS (qual)
Round 1 - Titrasmey DENG 15-1 / 15-3 Kapil CHHETRI (1240*) 0
Round 1 - Hasan HABIB 15-12 / 15-7 Pashupati PANERU - 0
Round 1 (907*) TONG O Man 15-1 / 15-0 Norbu WANGDI - 0
Round 1 - Siphanthan LONG 15-0 / 15-0 Islam BAIALINOV - 0
Round 1 (470*) Quang Minh NGUYEN 6-15 / 15-13 / 15-2 Kaveh MEHRABI (322*) 0
Round 1 (834*) Muhammad Waqas AHMAD 15-1 / 15-2 Bijoy Kumar RAI - 0
Round 1 - Kiran THAPA 15-0 / 15-8 Titsidy LONG - 0
Round 1 (1232*) Enayetullah KHAN 15-0 / 15-3 Ramazan HILOU - 0
Round 1 - Omar ZEESHAN 15-0 / 15-4 Sokhang KRANG - 0
Round 1 (708*) Rassell Suman Md KABIR 15-1 / 15-1 Maksim ZAUMAN - 0
Round 2 - Wajid Ali CHAUDHRY 5-15 / 15-5 / 15-7 Titrasmey DENG - 0
Round 2 - Hasan HABIB 15-0 / 15-0 Arkady ZAUMAN - 0
Round 2 - Rizwan RANA 9-15 / 15-10 / 15-12 TONG O Man (907*) 0
Round 2 (470*) Quang Minh NGUYEN 15-1 / 15-1 Siphanthan LONG - 0
Round 2 (834*) Muhammad Waqas AHMAD 15-3 / 15-7 Kiran THAPA - 0
Round 2 (953*) CHAN Io Chong 9-15 / 15-11 / 15-5 Enayetullah KHAN (1232*) 0
Round 2 - Omar ZEESHAN 15-0 / 15-0 Sonam JIGME (749*) 0
Round 2 (458*) Farhad SOLAIMANI 15-1 / 15-3 Rassell Suman Md KABIR (708*) 0
MS
Round 1 (134*) Shinya OHTSUKA 15-6 / 15-3 Poompat SAPKULCHANANART (119*) 0
Round 1 (98*) Ardinasyah PUTRA 15-6 / 17-14 Abhinn Shyam GUPTA (25*) 0
Round 1 (19*) Muhammad Hafiz HASHIM 15-3 / 15-4 CHIEN Yu-Hsiu (263*) 0
Round 1 (202*) Yen Hui Kendrick LEE 15-2 / 15-1 Hasan HABIB - 0
Round 1 (62*) ismail SAMAN 15-6 / 6-15 / 15-9 Anupap THIRARATSAKUL (49*) 0
Round 1 (31*) Keita MASUDA 15-3 / 15-4 Golam Reza BAGHERI (149*) 0
Round 1 (97*) Kennevic ASUNCION 15-5 / 15-8 Kovit PHISETSARASAI - 0
Round 1 (20*) CHEN Yu 15-2 / 15-3 Huck Lee ONG (138*) 0
Round 1 (39*) NG Wei 15-6 / 15-7 Naoki KAWAMAE (254*) 0
Round 1 (128*) Wiempie MAHARDI 15-3 / 6-15 / 15-11 Indra WIJAYA (48*) 0
Round 1 (30*) Sony Dwi KUNCORO 15-3 / 15-5 CHAN Io Chong (953*) 0
Round 1 (41*) Hidetaka YAMADA 15-7 / 15-1 Niluka KARUNARATNE (258*) 0
Round 1 (91*) Hendra WIJAYA 15-3 / 15-11 Omar ZEESHAN - 0
Round 1 (85*) Beng Hong KUAN 15-1 / 15-4 Ali SHAHHOSSEINI (148*) 0
Round 1 (69*) LEE Chong Wei 15-10 / 16-17 / 17-14 PERMADI Fung (81*) 0
Round 1 (52*) Chetan ANAND 15-5 / 15-11 Jakrapan THANATHIRATHAM (107*) 0
Round 2 (4*) XIA Xuanze 15-8 / 15-5 Wajid Ali CHAUDHRY - 0
Round 2 (134*) Shinya OHTSUKA 15-3 / 9-15 / 17-16 Ardinasyah PUTRA (98*) 0
Round 2 (28*) Rony AGUSTINUS 15-2 / 15-6 Yusuke SHINKAI (414*) 0
Round 2 (19*) Muhammad Hafiz HASHIM 15-3 / 15-5 Yen Hui Kendrick LEE (202*) 0
Round 2 (62*) ismail SAMAN 15-7 / 15-2 Keita MASUDA (31*) 0
Round 2 (15*) Ronald SUSILO 15-1 / 15-0 Quang Minh NGUYEN (470*) 0
Round 2 (20*) CHEN Yu 15-4 / 15-8 Kennevic ASUNCION (97*) 0
Round 2 (39*) NG Wei 11-15 / 15-10 / 15-8 Wiempie MAHARDI (128*) 0
Round 2 (18*) Boonsak PONSANA 15-6 / 15-0 Muhammad Waqas AHMAD (834*) 0
Round 2 (30*) Sony Dwi KUNCORO 15-10 / 15-5 Hidetaka YAMADA (41*) 0
Round 2 (12*) James CHUA 15-4 / 15-2 Peerasak WIRIYAPHADUNGPHONG (386*) 0
Round 2 (85*) Beng Hong KUAN 2-15 / 15-11 / 15-12 Hendra WIJAYA (91*) 0
Round 2 (22*) Budi SANTOSO 15-1 / 15-4 Tien Minh NGUYEN (338*) 0
Round 2 (69*) LEE Chong Wei 15-6 / 15-9 Chetan ANAND (52*) 0
Round 2 (1*) CHEN Hong 15-0 / 15-0 Farhad SOLAIMANI (458*) 0
Round 3 (4*) XIA Xuanze 15-5 / 16-17 / 15-1 Shinya OHTSUKA (134*) 0
Round 3 (19*) Muhammad Hafiz HASHIM 17-16 / 15-11 Rony AGUSTINUS (28*) 0
Round 3 (6*) Taufik HIDAYAT 15-9 / 15-13 ismail SAMAN (62*) 0
Round 3 (15*) Ronald SUSILO 15-2 / 10-15 / 15-9 CHEN Yu (20*) 0
Round 3 (39*) NG Wei 15-3 / 15-12 Boonsak PONSANA (18*) 0
Round 3 (30*) Sony Dwi KUNCORO 15-7 / 15-9 James CHUA (12*) 0
Round 3 (22*) Budi SANTOSO 15-0 / 15-1 Beng Hong KUAN (85*) 0
Round 3 (1*) CHEN Hong 13-15 / 15-3 / 15-6 LEE Chong Wei (69*) 0
Quarter-final (4*) XIA Xuanze 15-8 / 15-10 Muhammad Hafiz HASHIM (19*) 0
Quarter-final (6*) Taufik HIDAYAT 15-3 / 15-12 Ronald SUSILO (15*) 0
Quarter-final (30*) Sony Dwi KUNCORO 15-3 / 15-3 NG Wei (39*) 0
Quarter-final (1*) CHEN Hong 15-12 / 15-12 Budi SANTOSO (22*) 0
Semi-final (6*) Taufik HIDAYAT 15-2 / 15-11 XIA Xuanze (4*) 0
Semi-final (30*) Sony Dwi KUNCORO 15-5 / 15-11 CHEN Hong (1*) 0
Final (30*) Sony Dwi KUNCORO 15-12 / 15-5 Taufik HIDAYAT (6*) 0
WD
Round 1 (59*) Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA 11-2 / 11-3 HU Hsiu Lien / LIU Shu Chih (93*) 0
Round 1 (85*) Jo NOVITA / Lita NURLITA 11-0 / 11-1 Thi Kim Nhan HA / Hanh Dung NGUYEN (327*) 0
Round 1 (26*) Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 11-3 / 8-11 / 11-7 Chikako NAKAYAMA / Keiko YOSHITOMI (70*) 0
Round 1 (9*) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 11-2 / 6-11 / 11-4 Soratja CHANSRISUKOT / Salakjit PONSANA (102*) 0
Round 1 (122*) Emma ERMAWATI / Vita MARISSA 11-4 / 11-0 KOON Wai Chee / LI Wing Mui (27*) 0
Round 1 - Anchisa SANGSUAN / Benjaporn THIENRAJKIJ 11-2 / 11-6 Ayesha KHATUN NURI / Rani Adhikary KONIKA - 0
Round 2 (2*) GAO Ling / HUANG Sui 11-0 / 11-0 Rajani JOSHI SHRESTHA / Sumina SHRESTHA - 0
Round 2 (59*) Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA 11-6 / 11-8 Norhasikin AMIN / Chew Yen FONG (61*) 0
Round 2 (16*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 11-8 / 11-6 Jo NOVITA / Lita NURLITA (85*) 0
Round 2 (53*) WEI Yili / ZHAO Tingting 11-9 / 13-10 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (26*) 0
Round 2 - YANG Wei / ZHANG Jiewen 11-3 / 11-7 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG (9*) 0
Round 2 (122*) Emma ERMAWATI / Vita MARISSA 11-4 / 5-11 / 11-9 Seiko YAMADA / Shizuka YAMAMOTO (8*) 0
Round 2 - CHEN Wan-Ju / CHENG Shao Chieh 11-6 / 11-9 Anchisa SANGSUAN / Benjaporn THIENRAJKIJ - 0
Round 2 (6*) Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM 11-1 / 11-3 Nguyen Nhung LE NGOC / Thi Phuong Thao NGUYEN - 0
Quarter-final (2*) GAO Ling / HUANG Sui 11-2 / 11-0 Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA (59*) 0
Quarter-final (53*) WEI Yili / ZHAO Tingting 11-6 / 11-8 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin (16*) 0
Quarter-final - YANG Wei / ZHANG Jiewen 11-2 / 11-6 Emma ERMAWATI / Vita MARISSA (122*) 0
Quarter-final (6*) Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM 11-1 / 11-4 CHEN Wan-Ju / CHENG Shao Chieh - 0
Semi-final (2*) GAO Ling / HUANG Sui 11-5 / 11-1 WEI Yili / ZHAO Tingting (53*) 0
Semi-final - YANG Wei / ZHANG Jiewen 11-6 / 11-2 Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM (6*) 0
Final - YANG Wei / ZHANG Jiewen 11-8 / 11-6 GAO Ling / HUANG Sui (2*) 0
WS (qual)
Round 1 (648*) Nguyen Nhung LE NGOC 11-0 / 11-0 Rajani JOSHI SHRESTHA (576*) 0
Round 1 - Kumiko OGURA 11-0 / 11-0 Ayesha KHATUN NURI (427*) 0
Round 1 (627*) Thi Kim Nhan HA 11-6 / 11-3 PUN Si I (529*) 0
Round 1 (118*) Kennie ASUNCION 11-0 / 11-0 Hanh Dung NGUYEN (621*) 0
Round 1 (140*) LONG Ying 11-5 / 11-7 Renu Chandrika HETTIARACHCHIGE (347*) 0
Round 1 (465*) Rani Adhikary KONIKA 11-2 / 11-7 Sumina SHRESTHA - 0
Round 2 (86*) B. R. Meenakshi 11-5 / 11-4 Nguyen Nhung LE NGOC (648*) 0
Round 2 - Kumiko OGURA 11-0 / 11-2 Thi Kim Nhan HA (627*) 0
Round 2 (140*) LONG Ying 11-5 / 6-11 / 11-9 Kennie ASUNCION (118*) 0
Round 2 - Thitiporn EKMONGKOLPAISARN 11-5 / 11-1 Rani Adhikary KONIKA (465*) 0
WS
Round 1 (4*) ZHOU Mi 11-5 / 11-7 B. R. Meenakshi (86*) 0
Round 1 (175*) Eriko HIROSE 11-3 / 11-5 CHEN Wan-Ju (249*) 0
Round 1 (22*) LING Wan Ting 11-9 / 2-11 / 11-6 Ellen ANGELINA (135*) 0
Round 1 (45*) Yin Yin LEE 11-5 / 11-9 Benjaporn THIENRAJKIJ (145*) 0
Round 1 (8*) Kanako YONEKURA 11-3 / 11-0 Anchisa SANGSUAN (258*) 0
Round 1 (75*) Luxi XIAO 1-11 / 11-8 / 11-7 KOON Wai Chee (48*) 0
Round 1 (13*) HU Ting 8-11 / 11-9 / 11-8 Kumiko OGURA - 0
Round 1 (365*) Miew Kheng WONG 11-9 / 11-1 Reiko SHIOTA - 0
Round 1 (34*) Salakjit PONSANA 11-5 / 11-6 Sugita KUNALAN (72*) 0
Round 1 (24*) Li LI 11-8 / 11-5 LONG Ying (140*) 0
Round 1 (114*) Miho TANAKA 11-9 / 11-4 Molthila KITJANON (203*) 0
Round 1 (6*) ZHANG Ning 11-9 / 11-0 CHENG Shao Chieh (201*) 0
Round 1 (136*) YU Jin 11-6 / 11-3 Mew Choo WONG (44*) 0
Round 1 (20*) Kaori MORI 11-5 / 10-13 / 11-4 Aparna POPAT (18*) 0
Round 1 (98*) Soratja CHANSRISUKOT 11-3 / 3-11 / 11-6 CHIEN Yu Chin (263*) 0
Round 1 (5*) WANG Chen 11-3 / 13-10 Thitiporn EKMONGKOLPAISARN - 0
Round 2 (4*) ZHOU Mi 11-3 / 11-4 Eriko HIROSE (175*) 0
Round 2 (22*) LING Wan Ting 11-2 / 13-11 Yin Yin LEE (45*) 0
Round 2 (75*) Luxi XIAO 11-3 / 6-11 / 11-2 Kanako YONEKURA (8*) 0
Round 2 (13*) HU Ting 11-1 / 11-0 Miew Kheng WONG (365*) 0
Round 2 (24*) Li LI 11-8 / 13-11 Salakjit PONSANA (34*) 0
Round 2 (6*) ZHANG Ning 11-3 / 11-7 Miho TANAKA (114*) 0
Round 2 (136*) YU Jin 11-7 / 11-5 Kaori MORI (20*) 0
Round 2 (5*) WANG Chen 11-1 / 11-4 Soratja CHANSRISUKOT (98*) 0
Quarter-final (4*) ZHOU Mi 11-7 / 11-6 LING Wan Ting (22*) 0
Quarter-final (75*) Luxi XIAO 13-11 / 10-13 / 6-2 HU Ting (13*) 0
Quarter-final (6*) ZHANG Ning 11-5 / 11-5 Li LI (24*) 0
Quarter-final (5*) WANG Chen 9-11 / 11-8 / 11-6 YU Jin (136*) 0
Semi-final (4*) ZHOU Mi 11-0 / 11-1 Luxi XIAO (75*) 0
Semi-final (6*) ZHANG Ning 11-2 / 11-4 WANG Chen (5*) 0
Final (4*) ZHOU Mi 6-11 / 11-3 / 11-8 ZHANG Ning (6*) 0
XD
Round 1 - Teik Chai GAN / Chew Yen FONG 11-1 / 11-1 Kiran THAPA / Rajani JOSHI SHRESTHA - 0
Round 1 - LIU Kwok Wa / KOON Wai Chee 11-8 / 11-5 Tien Minh NGUYEN / Thi Phuong Thao NGUYEN - 0
Round 2 - Chieng Hun HONG / Eei Hui CHIN 11-1 / 11-5 Parash Md.AHSUN HABIB / Ayesha KHATUN NURI - 0
Round 2 (26*) Norio IMAI / Chikako NAKAYAMA 11-2 / 11-0 Quang Minh NGUYEN / Nguyen Nhung LE NGOC - 0
Round 2 - YANG Hung-Wen / CHENG Wen Hsing 11-8 / 1-11 / 13-10 YAU Tsz Yuk / LI Wing Mui (190*) 0
Round 2 (12*) Tri KUSHARJANTO / Emma ERMAWATI 11-5 / 11-1 Kennevic ASUNCION / Kennie ASUNCION (89*) 0
Round 2 (433*) Panuwat NGERNSRISUL / Duanganong AROONKESORN 11-4 / 11-1 O Man Tung / LONG Ying (184*) 0
Round 2 (19*) CHEN Qiqiu / ZHANG Jiewen 11-3 / 11-1 Niluka KARUNARATNE / Renu Chandrika HETTIARACHCHIGE - 0
Round 2 - Teik Chai GAN / Chew Yen FONG 11-1 / 11-4 Nitipong SAENGSILA / Saisamol CHATTANUPAKORN - 0
Round 2 (113*) Sudket PRAPAKAMOL / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 11-4 / 11-6 LIU Kwok Wa / KOON Wai Chee - 0
Round 2 (20*) ZHANG Jun / GAO Ling 11-1 / 11-1 Pashupati PANERU / Sumina SHRESTHA - 0
Round 2 - Nuttaphon NARKTHONG / Suphanan KITTITARAKUL 8-11 / 11-6 / 11-8 CHIEN Yu Hsun / LIU Shu Chih - 0
Round 2 (15*) Tadashi OHTSUKA / Shizuka YAMAMOTO 11-5 / 11-5 GAN Jeremy / Norhasikin AMIN - 0
Round 2 (42*) NJOTO Albertus Susanto / WANG Chen 11-1 / 11-1 CHAN Io Chong / PUN Si I - 0
Round 2 (45*) Mohd Zakry ABDUL LATIF / Pei Tty WONG 12-13 / 11-4 / 13-12 Songphon ANUGRITAYAWON / Satinee JANKRAJANGWONG (194*) 0
Round 2 - WANG Wei / ZHAO Tingting 11-0 / 11-2 Rassell Suman Md KABIR / Rani Adhikary KONIKA (490*) 0
Round 2 (3*) Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 11-5 / 11-1 HUANG Shih-Chung / HU Hsiu Lien - 0
Round 3 (7*) Khunakorn SUDHISODHI / Saralee THOUNGTHONGKAM 11-0 / 11-2 Chieng Hun HONG / Eei Hui CHIN - 0
Round 3 - YANG Hung-Wen / CHENG Wen Hsing 13-11 / 1-11 / 11-7 Norio IMAI / Chikako NAKAYAMA (26*) 0
Round 3 (12*) Tri KUSHARJANTO / Emma ERMAWATI 11-7 / 11-6 Panuwat NGERNSRISUL / Duanganong AROONKESORN (433*) 0
Round 3 (19*) CHEN Qiqiu / ZHANG Jiewen 11-4 / 11-4 Teik Chai GAN / Chew Yen FONG - 0
Round 3 (20*) ZHANG Jun / GAO Ling 11-8 / 11-5 Sudket PRAPAKAMOL / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (113*) 0
Round 3 (15*) Tadashi OHTSUKA / Shizuka YAMAMOTO 11-7 / 11-8 Nuttaphon NARKTHONG / Suphanan KITTITARAKUL - 0
Round 3 (42*) NJOTO Albertus Susanto / WANG Chen 9-11 / 11-4 / 11-2 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Pei Tty WONG (45*) 0
Round 3 - WANG Wei / ZHAO Tingting 0-11 / 11-9 / 11-9 Nova WIDIANTO / Vita MARISSA (3*) 0
Quarter-final (7*) Khunakorn SUDHISODHI / Saralee THOUNGTHONGKAM 11-4 / 11-3 YANG Hung-Wen / CHENG Wen Hsing - 0
Quarter-final (12*) Tri KUSHARJANTO / Emma ERMAWATI 11-6 / 2-11 / 11-4 CHEN Qiqiu / ZHANG Jiewen (19*) 0
Quarter-final (20*) ZHANG Jun / GAO Ling 11-3 / 11-1 Tadashi OHTSUKA / Shizuka YAMAMOTO (15*) 0
Quarter-final - WANG Wei / ZHAO Tingting 1-11 / 11-8 / 11-6 NJOTO Albertus Susanto / WANG Chen (42*) 0
Semi-final (7*) Khunakorn SUDHISODHI / Saralee THOUNGTHONGKAM 11-7 / 11-2 Tri KUSHARJANTO / Emma ERMAWATI (12*) 0
Semi-final (20*) ZHANG Jun / GAO Ling 11-4 / 11-3 WANG Wei / ZHAO Tingting - 0
Final (20*) ZHANG Jun / GAO Ling 11-7 / 11-8 Khunakorn SUDHISODHI / Saralee THOUNGTHONGKAM (7*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 65 3 9.7% 1471 47.45 00:00:00 0 0 0.0%
MS 46 101 9 19.6% 2171 47.2 00:00:00 0 0 0.0%
WD 21 45 3 14.3% 696 33.14 00:00:00 0 0 0.0%
WS 31 71 9 29.0% 1163 37.52 00:00:00 0 0 0.0%
XD 32 72 8 25.0% 1116 34.88 00:00:00 0 0 0.0%
Total 161 354 32 19.9% 6617 41.1 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Korea 7 1 87.5%
China 38 12 76.0%
Indonesia 26 12 68.4%
Hong Kong 17 10 63.0%
Singapore 12 8 60.0%
Pakistan 7 5 58.3%
U.S.A. 5 4 55.6%
Malaysia 19 19 50.0%
Japan 16 19 45.7%
Cambodia 3 4 42.9%
Thailand 18 26 40.9%
Macau 4 6 40.0%
Bangladesh 5 9 35.7%
Philippines 2 4 33.3%
India 2 4 33.3%
Chinese Taipei 5 14 26.3%
Vietnam 2 7 22.2%
Bhutan 1 5 16.7%
Iran 1 6 14.3%
Nepal 1 8 11.1%
Russia 0 1 0.0%
Sri Lanka 0 3 0.0%
Kyrgyzstan 0 4 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Kento MOMOTA SHI Yuqi 12-21 / 21-18 / 21-8
2018 Kento MOMOTA CHEN Long 21-17 / 21-13
2017 CHEN Long LIN Dan 21-23 / 21-11 / 21-10
2016 LEE Chong Wei CHEN Long 21-17 / 15-21 / 21-13
2015 LIN Dan TIAN Houwei 21-19 / 21-8
2014 LIN Dan Sho SASAKI 14-21 / 21-9 / 21-15
2013 DU Pengyu CHEN Long 21-17 / 21-19
2012 CHEN Jin DU Pengyu 21-12 / 21-18
2011 LIN Dan BAO Chunlai 21-19 / 21-13
2010 LIN Dan WANG Zhengming 21-17 / 21-15
2009 BAO Chunlai CHEN Long 16-21 / 21-10 / 21-16
2008 PARK Sung Hwan CHEN Jin 21-18 / 21-18
2007 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 21-18 / 21-19
2006 LEE Chong Wei Boonsak PONSANA 21-12 / 21-16
2005 Sony Dwi KUNCORO Beng Hong KUAN 15-10 / 15-5
2004 Taufik HIDAYAT Sony Dwi KUNCORO 15-12 / 7-15 / 15-6
2003 Sony Dwi KUNCORO Taufik HIDAYAT 15-5 / 7-15 / 15-8
2002 Sony Dwi KUNCORO Taufik HIDAYAT 15-12 / 15-5
2001 XIA Xuanze LIN Dan 15-10 / 15-9
2000 Taufik HIDAYAT Rony AGUSTINUS 14-17 / 15-2 / 15-3
1999 CHEN Hong Ewe Hock ONG 15-11 / 15-8
1998 CHEN Gang Marleve MAINAKY 15-6 / 15-9
1997 SUN Jun . HENDRAWAN 18-14 / 8-15 / 15-9
1996 Jeffer ROSOBIN LUO Yigang 9-15 / 15-7 / 15-5
1995 PARK Sung Woo SUN Jun 15-8 / 15-8
1994 Kok Keong FOO LIU Jun 15-13 / 9-15 / 15-3