Badminton Asia Championships  

Tournament Name: Yonex-Sunrise Badminton Asia Championships 2010
Tournament Dates: 12/04/2010-18/04/2010
Location: India, New Delhi
Category: Grand Prix Gold

Winners
Category Winner Runner-up
MD CHO Gun Woo / YOO Yeon Seong CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang
MS LIN Dan WANG Zhengming
WD PAN Pan / TIAN Qing Vivian HOO / WOON Khe Wei
WS LI Xuerui LIU Xin (F)
XD CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying YOO Yeon Seong / KIM Min Jung

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Semi-final - Rizwan AZAM / Sulehri KASHIF ALI 21-13 / 21-15 Mohamed Ajfan RASHEED / Nasheeu SHARAFUDDEEN - 17
Semi-final - Sahadev KHADKA / Bikash SHRESTHA 22-24 / 21-19 / 21-19 Dethputhicheat CHIN / Nuon SOPHORN - 32
Semi-final - Md Rais UDDIN / Mohammed Jabed MOSTAFA 21-9 / 21-4 Annachary NYYAZGULYYEV / Trikishmyrat Poladov - 14
Semi-final - Ram Singh CHAUDHARI / Indra MEHATA 17-21 / 21-17 / 21-14 Maher F. ABOOD / Yara AZAD - 32
Semi-final - Omar ZEESHAN / Wajid Ali CHAUDHRY 20-22 / 17-13 Ret. MANAMI HEWA HASITHA / Rajitha Sandeepana DHANAYAKA - 20
Final - Rizwan AZAM / Sulehri KASHIF ALI 21-9 / 21-6 Burhanuddin BARYAL / Moh'D Abid ABID - 14
Final - Abdul HANNAN / Anayet Ulla KHAN 21-14 / 21-15 Sahadev KHADKA / Bikash SHRESTHA - 19
Final - Md Rais UDDIN / Mohammed Jabed MOSTAFA 21-12 / 21-15 Ram Singh CHAUDHARI / Indra MEHATA - 20
Final 184 Yong Zhao Ashton CHEN / Zi Liang Derek WONG 21-15 / 21-17 Omar ZEESHAN / Wajid Ali CHAUDHRY - 19
MD
Round 1 9 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang 21-11 / 21-13 LIU Xiaolong / QIU Zihan 78 44
Round 1 27 WIRATAMA Yohan Hadikusumo / WONG Wai Hong 21-10 / 21-8 Ha Anh LE / Hoang Hai NGUYEN - 17
Round 1 25 Kenichi HAYAKAWA / Kenta KAZUNO 21-18 / 16-21 / 21-18 Luluk HADIYANTO / Joko RIYADI 36 44
Round 1 40 Hee Chun MAK / TAN Wee Kiong 21-14 / 21-18 Bona SEPTANO / Rian SUKMAWAN - 30
Round 1 20 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 21-10 / 21-2 Md Rais UDDIN / Mohammed Jabed MOSTAFA - 18
Round 1 - Patiphat CHALARDCHALEAM / Thitipong LAPOE 21-6 / 21-2 Abdul HANNAN / Anayet Ulla KHAN - 14
Round 1 102 HAN Sang Hoon / HWANG Ji Man 21-18 / 22-20 Naoki KAWAMAE / Shoji SATO 30 37
Round 1 144 Hoang Nam NGUYEN / Nguyen Khang HUYNH 21-18 / 12-21 / 21-16 KONA Tarun / Jishnu SANYAL - 43
Round 1 38 Songphon ANUGRITAYAWON / Sudket PRAPAKAMOL 17-21 / 23-21 / 22-20 Mohammad AHSAN / Yonathan Suryatama DASUKI - 44
Round 1 21 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 21-16 / 21-9 Yong Zhao Ashton CHEN / Zi Liang Derek WONG 184 20
Round 1 - Nuttaphon NARKTHONG / Sarayut SAETANG 22-24 / 21-16 / 21-19 SHEN Ye / SUN Junjie - 58
Round 1 24 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Hendra WIJAYA 21-12 / 21-18 LIAO Min Chun / WU Chun Wei 82 25
Round 1 379 Dinuka KARUNARATNA / Niluka KARUNARATNE 21-10 / 21-10 Rizwan AZAM / Sulehri KASHIF ALI - 20
Round 1 52 CHO Gun Woo / YOO Yeon Seong 21-16 / 21-8 Kok Siang TEO / GOH V Shem 135 26
Round 1 55 Thien How HOON / Soon Hock ONG 21-11 / 21-13 Bao Duc DUONG / Cao Hieu PHAM 125 24
Round 1 13 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-18 / 21-15 Akshay DEWALKAR / Arun VISHNU - 27
Round 2 9 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang 26-24 / 21-13 WIRATAMA Yohan Hadikusumo / WONG Wai Hong 27 35
Round 2 40 Hee Chun MAK / TAN Wee Kiong 21-17 / 21-19 Kenichi HAYAKAWA / Kenta KAZUNO 25 29
Round 2 20 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 21-14 / 21-15 Patiphat CHALARDCHALEAM / Thitipong LAPOE - 29
Round 2 102 HAN Sang Hoon / HWANG Ji Man 21-9 / 21-7 Hoang Nam NGUYEN / Nguyen Khang HUYNH 144 18
Round 2 21 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 21-8 / 21-11 Songphon ANUGRITAYAWON / Sudket PRAPAKAMOL 38 18
Round 2 24 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Hendra WIJAYA 21-10 / 21-13 Nuttaphon NARKTHONG / Sarayut SAETANG - 23
Round 2 52 CHO Gun Woo / YOO Yeon Seong 21-16 / 21-15 Dinuka KARUNARATNA / Niluka KARUNARATNE 379 26
Round 2 55 Thien How HOON / Soon Hock ONG 21-17 / 21-18 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 13 38
Quarter-final 9 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang 19-21 / 21-15 / 21-18 Hee Chun MAK / TAN Wee Kiong 40 52
Quarter-final 102 HAN Sang Hoon / HWANG Ji Man 17-21 / 21-16 / 21-15 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 20 54
Quarter-final 21 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 17-21 / 21-12 / 21-13 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Hendra WIJAYA 24 47
Quarter-final 52 CHO Gun Woo / YOO Yeon Seong 21-18 / 21-17 Thien How HOON / Soon Hock ONG 55 34
Semi-final 9 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang 21-18 / 12-21 / 21-18 HAN Sang Hoon / HWANG Ji Man 102 53
Semi-final 52 CHO Gun Woo / YOO Yeon Seong 21-18 / 22-20 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 21 33
Final 52 CHO Gun Woo / YOO Yeon Seong 21-19 / 12-21 / 21-17 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang 9 50
MS (qual)
Semi-final - Dethputhicheat CHIN 21-15 / 21-19 Moh'D Abid ABID - 18
Semi-final - Rajitha Sandeepana DHANAYAKA 21-17 / 21-15 Nasheeu SHARAFUDDEEN - 19
Semi-final - Md Rais UDDIN 21-8 / 21-2 Trikishmyrat Poladov - 15
Semi-final - Wajid Ali CHAUDHRY 21-8 / 21-7 Burhanuddin BARYAL - 14
Semi-final - MANAMI HEWA HASITHA 21-10 / 21-16 Ram Singh CHAUDHARI - 19
Final - Indra MEHATA 21-4 / 21-5 Annachary NYYAZGULYYEV - 12
Final - Kindelpitiyage Lasitha Menaka KARUNATHILAKA 21-13 / 21-9 Dethputhicheat CHIN - 15
Final - Md Rais UDDIN 21-5 / 21-5 Maher F. ABOOD - 16
Final - Wajid Ali CHAUDHRY 21-10 / 21-11 Anayet Ulla KHAN - 19
Final - Omar ZEESHAN 21-16 / 21-19 MANAMI HEWA HASITHA - 21
MS
Round 1 5 Taufik HIDAYAT 21-6 / 21-9 Indra MEHATA - 19
Round 1 197 Ha Anh LE 21-16 / 19-21 / 21-15 Omar ZEESHAN - 39
Round 1 48 HSUEH Hsuan Yi 21-8 / 20-22 / 21-15 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 29 52
Round 1 425 Dinuka KARUNARATNA 21-10 / 21-9 Kindelpitiyage Lasitha Menaka KARUNATHILAKA - 18
Round 1 14 Kenichi TAGO 21-15 / 21-11 CHONG Wei Feng 49 34
Round 1 80 Beng Hong KUAN 21-16 / 21-10 Hoang Nam NGUYEN 117 23
Round 1 19 CHAN Yan Kit 14-21 / 21-13 / 21-17 Ajay JAYARAM 70 49
Round 1 181 Shuhei HAYASAKI 21-17 / 21-7 Yara AZAD - 24
Round 1 - Md Rais UDDIN 21-18 / 21-16 Abdul HANNAN - 28
Round 1 254 WANG Zhengming 23-21 / 21-9 Kwong Beng CHAN 58 29
Round 1 284 Chong Chieh LOK 21-7 / 21-7 Mohamed Ajfan RASHEED - 15
Round 1 41 Anup SRIDHAR 16-21 / 21-13 / 21-8 RHO Ye Wook 122 46
Round 1 447 Shoji SATO 21-10 / 21-6 Mohammed Jabed MOSTAFA - 19
Round 1 37 Arvind BHAT 21-14 / 21-11 Bikash SHRESTHA - 19
Round 1 95 HONG Ji Hoon 21-18 / 21-17 Yong Zhao Ashton CHEN 144 41
Round 1 206 Nugroho Andi SAPUTRO 21-15 / 21-15 K. Nandagopal - 24
Round 1 40 Andre Kurniawan TEDJONO 21-18 / 26-28 / 21-10 HSU Jen Hao 205 70
Round 1 35 Kazushi YAMADA 22-20 / 21-19 Chun Seang TAN 67 36
Round 1 9 Boonsak PONSANA 21-16 / 21-14 Wajid Ali CHAUDHRY - 25
Round 1 268 CHOI Ho Jin 21-19 / 20-22 / 21-19 GURUSAIDUTT R. M. V. 53 56
Round 1 23 Muhammad Hafiz HASHIM 19-21 / 21-9 / 21-16 Pakkawat VILAILAK 81 41
Round 1 - WEN Kai 21-3 / 21-7 Sahadev KHADKA - 12
Round 1 7 Tien Minh NGUYEN 21-7 / 21-8 HSU Shao Wen 231 26
Round 1 143 Tommy SUGIARTO 21-12 / 21-15 KIM Sa Rang 99 31
Round 1 28 PARUPALLI Kashyap 21-14 / 21-15 WONG Wing Ki Vincent 46 32
Round 1 86 GAO Huan 21-14 / 21-14 Sho SASAKI 30 36
Round 1 16 HU Yun 21-17 / 21-16 Niluka KARUNARATNE 582 25
Round 1 169 CHOU Tien Chen 21-19 / 11-21 / 21-15 Zi Liang Derek WONG 77 43
Round 1 23 Dionysius Hayom RUMBAKA 21-9 / 21-16 Hoang Hai NGUYEN 299 24
Round 1 56 Anand PAWAR 21-3 / 21-6 Nuon SOPHORN - 15
Round 1 4 LIN Dan 21-11 / 21-14 Suppanyu AVIHINGSANON 82 31
Round 2 5 Taufik HIDAYAT 21-10 / 21-16 Ha Anh LE 197 23
Round 2 48 HSUEH Hsuan Yi 21-19 / 21-14 Dinuka KARUNARATNA 425 34
Round 2 14 Kenichi TAGO 11-21 / 21-14 / 21-14 Beng Hong KUAN 80 45
Round 2 19 CHAN Yan Kit 21-14 / 26-24 Shuhei HAYASAKI 181 32
Round 2 254 WANG Zhengming 21-13 / 21-9 Md Rais UDDIN - 23
Round 2 284 Chong Chieh LOK 21-19 / 21-15 Anup SRIDHAR 41 33
Round 2 447 Shoji SATO 21-7 / 21-7 Chanpisey VANN 443 15
Round 2 95 HONG Ji Hoon 21-15 / 13-21 / 21-6 Arvind BHAT 37 50
Round 2 40 Andre Kurniawan TEDJONO 21-18 / 21-18 Nugroho Andi SAPUTRO 206 35
Round 2 9 Boonsak PONSANA 21-16 / 21-15 Kazushi YAMADA 35 36
Round 2 23 Muhammad Hafiz HASHIM 21-11 / 19-21 / 21-11 CHOI Ho Jin 268 45
Round 2 7 Tien Minh NGUYEN 21-19 / 21-18 WEN Kai - 41
Round 2 28 PARUPALLI Kashyap 21-14 / 21-16 Tommy SUGIARTO 143 32
Round 2 16 HU Yun 21-12 / 18-21 / 21-11 GAO Huan 86 54
Round 2 169 CHOU Tien Chen 21-14 / 21-15 Dionysius Hayom RUMBAKA 23 31
Round 2 4 LIN Dan 21-14 / 21-12 Anand PAWAR 56 35
Round 3 48 HSUEH Hsuan Yi 22-20 / 21-16 Taufik HIDAYAT 5 39
Round 3 14 Kenichi TAGO 21-15 / 21-19 CHAN Yan Kit 19 39
Round 3 254 WANG Zhengming 21-13 / 21-18 Chong Chieh LOK 284 33
Round 3 447 Shoji SATO 21-14 / 21-18 HONG Ji Hoon 95 36
Round 3 9 Boonsak PONSANA 21-18 / 21-17 Andre Kurniawan TEDJONO 40 42
Round 3 23 Muhammad Hafiz HASHIM 21-19 / 14-21 / 21-15 Tien Minh NGUYEN 7 51
Round 3 16 HU Yun 21-16 / 18-21 / 21-13 PARUPALLI Kashyap 28 60
Round 3 4 LIN Dan 21-8 / 21-17 CHOU Tien Chen 169 31
Quarter-final 14 Kenichi TAGO 21-13 / 21-16 HSUEH Hsuan Yi 48 37
Quarter-final 254 WANG Zhengming 21-16 / 21-15 Shoji SATO 447 35
Quarter-final 9 Boonsak PONSANA 21-9 / 17-21 / 21-10 Muhammad Hafiz HASHIM 23 44
Quarter-final 4 LIN Dan 21-11 / 21-10 HU Yun 16 23
Semi-final 254 WANG Zhengming 21-14 / 19-21 / 21-16 Kenichi TAGO 14 57
Semi-final 4 LIN Dan 22-20 / 21-10 Boonsak PONSANA 9 39
Final 4 LIN Dan 21-17 / 21-15 WANG Zhengming 254 39
WD (qual)
Final - Pooja SHRESTHA / Sujana SHRESTHA 21-9 / 21-13 Valeriya EFREMOVA / Violetta ARUTYUNYAN - 18
WD
Round 1 131 Vivian HOO / WOON Khe Wei 21-3 / 21-2 Pooja SHRESTHA / Sujana SHRESTHA - 13
Round 1 129 Greysia POLII / Meiliana JAUHARI 18-21 / 21-15 / 21-17 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 23 48
Round 1 13 Savitree AMITRAPAI / Peeraya MUNKITAMORN 21-11 / 21-14 CHANG Hsin Yun / CHIANG Kai Hsin - 13
Round 1 256 Yu Yan Vanessa NEO / Mingtian FU 21-12 / 21-8 Rozina AKTER / Konica Rani ADHIKARY - 18
Round 1 38 ZHANG Dan / ZHANG Zhibo 21-8 / 21-10 Achini RATNASIRI / Upuli Samanthika WEERASINGHE - 8
Round 1 - HSIEH Pei Chen / WANG Pei Rong 21-9 / 20-22 / 21-8 CHAU Hoi Wah / CHAN Kaka Tsz Ka 49 36
Round 1 35 Anneke Feinya AGUSTIN / Annisa WAHYUNI 21-18 / 21-12 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 17 32
Round 1 191 Shendy Puspa IRAWATI / Nitya Krishinda MAHESWARI 21-10 / 17-21 / 21-12 Nguyen Nhung LE NGOC / Thi Hong Gam THAI 195 42
Round 1 7 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-15 / 21-16 CHOI Ha Na / PARK Sun Young - 27
Round 1 33 Aparna BALAN / Shruti KURIEN 21-14 / 21-9 Aiying XING / Beiwen ZHANG - 22
Round 1 48 PAN Pan / TIAN Qing 21-14 / 21-11 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 21 32
Round 1 - GOH Liu Ying / LIM Yin Loo 21-11 / 21-13 Aktar SHAPLA / Alina SULTANA - 20
Round 1 6 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 21-12 / 21-7 Thi Binh Tho NGUYEN / Nguyen Phuong Nhi PHUNG - 25
Round 1 - EOM Hye Won / CHANG Ye Na W.O. Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 5 0
Round 1 - LU Lu / WANG Siyun W.O. Shizuka MATSUO / Mami NAITO 14 0
Round 1 - PALWASHA / Sara KHAN W.O. Lekha SHEHANI / Renu Chandrika HETTIARACHCHIGE - 0
Round 2 131 Vivian HOO / WOON Khe Wei 23-21 / 21-16 EOM Hye Won / CHANG Ye Na - 37
Round 2 129 Greysia POLII / Meiliana JAUHARI 21-19 / 14-21 / 21-18 LU Lu / WANG Siyun - 67
Round 2 13 Savitree AMITRAPAI / Peeraya MUNKITAMORN 21-15 / 22-20 Yu Yan Vanessa NEO / Mingtian FU 256 34
Round 2 - HSIEH Pei Chen / WANG Pei Rong 28-26 / 21-16 ZHANG Dan / ZHANG Zhibo 38 33
Round 2 35 Anneke Feinya AGUSTIN / Annisa WAHYUNI 21-6 / 21-5 PALWASHA / Sara KHAN - 16
Round 2 7 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 22-20 / 21-15 Shendy Puspa IRAWATI / Nitya Krishinda MAHESWARI 191 36
Round 2 48 PAN Pan / TIAN Qing 21-10 / 21-12 Aparna BALAN / Shruti KURIEN 33 24
Round 2 6 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 18-21 / 21-11 / 21-19 GOH Liu Ying / LIM Yin Loo - 66
Quarter-final 131 Vivian HOO / WOON Khe Wei 26-24 / 11-21 / 21-19 Greysia POLII / Meiliana JAUHARI 129 77
Quarter-final 13 Savitree AMITRAPAI / Peeraya MUNKITAMORN 22-20 / 16-21 / 21-18 HSIEH Pei Chen / WANG Pei Rong - 55
Quarter-final 7 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-18 / 21-12 Anneke Feinya AGUSTIN / Annisa WAHYUNI 35 27
Quarter-final 48 PAN Pan / TIAN Qing 21-13 / 21-10 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 6 34
Semi-final 131 Vivian HOO / WOON Khe Wei 18-21 / 21-17 / 21-14 Savitree AMITRAPAI / Peeraya MUNKITAMORN 13 64
Semi-final 48 PAN Pan / TIAN Qing 22-24 / 21-16 / 21-18 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 7 63
Final 48 PAN Pan / TIAN Qing 21-10 / 21-6 Vivian HOO / WOON Khe Wei 131 27
WS (qual)
Quarter-final - Alina SULTANA 21-9 / 21-5 Pooja SHRESTHA - 41
Quarter-final 304 Nguyen Phuong Nhi PHUNG 21-2 / 21-4 Violetta ARUTYUNYAN 488 45
Quarter-final 147 LI Xuerui 21-10 / 21-6 TSE Ying Suet 98 45
Quarter-final 128 Ayane KURIHARA 21-15 / 21-17 LIU I Chun 437 22
Quarter-final 168 TEE Jing Yi 21-8 / 21-3 Rozina AKTER - 21
Quarter-final 188 XIA Jingyun 21-3 / 21-3 Sujana SHRESTHA - 16
Quarter-final - Thi Binh Tho NGUYEN 21-1 / 21-4 Valeriya EFREMOVA - 13
Quarter-final 216 WI Jin Ah 21-18 / 8-21 / 21-17 Aprillia YUSWANDARI 126 42
Quarter-final 222 Gayatri VARTAK 21-17 / 21-12 Renu Chandrika HETTIARACHCHIGE - 24
Quarter-final 228 LIU Xin (F) 21-18 / 21-11 LEE Yun Hwa 193 32
Quarter-final 299 P. C. Thulasi 21-9 / 21-16 Sara KHAN - 32
Quarter-final 154 PAI Hsiao Ma 21-11 / 21-6 Upuli Samanthika WEERASINGHE - 17
Quarter-final 348 Florah, Sew Fong NG 21-18 / 21-16 Achini RATNASIRI 501 24
Quarter-final 169 KANG Hae Won 21-10 / 21-7 Aktar SHAPLA - 16
Semi-final 304 Nguyen Phuong Nhi PHUNG 21-14 / 21-10 Alina SULTANA - 22
Semi-final 147 LI Xuerui 21-6 / 21-6 PALWASHA - 15
Semi-final 128 Ayane KURIHARA 21-7 / 21-11 Konica Rani ADHIKARY - 19
Semi-final 188 XIA Jingyun 21-16 / 21-10 TEE Jing Yi 168 27
Semi-final 216 WI Jin Ah 16-21 / 21-10 / 21-17 Thi Binh Tho NGUYEN - 48
Semi-final 228 LIU Xin (F) 21-12 / 21-11 Gayatri VARTAK 222 28
Semi-final 154 PAI Hsiao Ma 21-8 / 21-9 P. C. Thulasi 299 24
Semi-final 169 KANG Hae Won 21-12 / 21-5 Florah, Sew Fong NG 348 19
Final 147 LI Xuerui 21-13 / 21-13 Nguyen Phuong Nhi PHUNG 304 25
Final 128 Ayane KURIHARA 21-17 / 21-19 XIA Jingyun 188 38
Final 228 LIU Xin (F) 21-15 / 21-8 WI Jin Ah 216 30
Final 169 KANG Hae Won 21-17 / 25-23 PAI Hsiao Ma 154 35
WS
Round 1 6 Saina NEHWAL 21-10 / 21-13 Porntip BURANAPRASERTSUK 34 25
Round 1 143 Julia Pei Xian WONG 21-17 / 21-12 Trupti MURGUNDE 62 28
Round 1 23 Mew Choo WONG 21-12 / 21-10 Yu HIRAYAMA 40 29
Round 1 32 Beiwen ZHANG 21-11 / 9-21 / 21-18 Sayali GOKHALE 55 40
Round 1 13 YIP Pui Yin 21-12 / 22-20 Nitchaon JINDAPOL 71 24
Round 1 147 LI Xuerui 21-8 / 21-8 KANG Hae Won 169 23
Round 1 128 Ayane KURIHARA 21-12 / 17-21 / 21-17 Ai GOTO 22 46
Round 1 30 Fransiska RATNASARI 21-14 / 15-21 / 23-21 HUNG Shih Han 116 50
Round 1 228 LIU Xin (F) 21-8 / 21-15 Nguyen Nhung LE NGOC 86 28
Round 1 26 Sayaka SATO 21-12 / 21-14 CHAN Kaka Tsz Ka 33 21
Round 1 44 Aditi MUTATKAR 21-11 / 17-21 / 21-18 Mingtian FU 48 49
Round 1 56 CHEN Hsiao Huan 21-19 / 21-11 Sannatasah SANIRU 95 27
Round 1 59 Aiying XING 21-18 / 21-11 Lindaweni FANETRI 85 32
Round 1 18 Salakjit PONSANA 15-21 / 21-19 / 21-9 Shizuka Uchida 81 50
Round 1 52 Lyddia Yi Yu CHEAH 21-14 / 21-19 Neha PANDIT 87 27
Round 1 8 ZHOU Mi 15-21 / 21-18 / 21-16 Maria Kristin YULIANTI 57 56
Round 2 6 Saina NEHWAL 21-14 / 21-16 Julia Pei Xian WONG 143 27
Round 2 23 Mew Choo WONG 20-22 / 21-9 / 21-14 Beiwen ZHANG 32 41
Round 2 147 LI Xuerui 21-13 / 21-8 YIP Pui Yin 13 28
Round 2 128 Ayane KURIHARA 17-21 / 21-16 / 21-14 Fransiska RATNASARI 30 59
Round 2 228 LIU Xin (F) 19-21 / 21-7 / 21-11 Sayaka SATO 26 48
Round 2 44 Aditi MUTATKAR 23-21 / 21-11 CHEN Hsiao Huan 56 32
Round 2 18 Salakjit PONSANA 21-10 / 17-21 / 21-19 Aiying XING 59 52
Round 2 8 ZHOU Mi 21-10 / 21-15 Lyddia Yi Yu CHEAH 52 26
Quarter-final 6 Saina NEHWAL 21-5 / 21-13 Mew Choo WONG 23 28
Quarter-final 147 LI Xuerui 21-17 / 21-18 Ayane KURIHARA 128 35
Quarter-final 228 LIU Xin (F) 21-14 / 21-11 Aditi MUTATKAR 44 29
Quarter-final 8 ZHOU Mi 23-21 / 21-17 Salakjit PONSANA 18 37
Semi-final 147 LI Xuerui 21-17 / 21-11 Saina NEHWAL 6 32
Semi-final 228 LIU Xin (F) 21-15 / 21-18 ZHOU Mi 8 36
Final 147 LI Xuerui 21-13 / 18-21 / 21-19 LIU Xin (F) 228 62
XD (qual)
Semi-final - Dinuka KARUNARATNA / Renu Chandrika HETTIARACHCHIGE 21-10 / 21-8 Mohammed Jabed MOSTAFA / Aktar SHAPLA - 16
Semi-final - Md Rais UDDIN / Alina SULTANA 21-7 / 21-11 Trikishmyrat Poladov / Violetta ARUTYUNYAN - 14
Semi-final - SUN Junjie / WANG Siyun 19-21 / 22-20 / 21-17 LIN Yen Jui / HSIEH Pei Chen 257 46
Semi-final - Ram Singh CHAUDHARI / Sujana SHRESTHA 21-9 / 21-17 Anayet Ulla KHAN / Rozina AKTER - 34
Semi-final 119 WONG Wai Hong / CHAU Hoi Wah 21-6 / 21-6 Mohamed Ajfan RASHEED / Aishath Afnaan RASHEED - 15
Final - Nguyen Khang HUYNH / Nguyen Nhung LE NGOC 21-12 / 17-21 / 21-16 Dinuka KARUNARATNA / Renu Chandrika HETTIARACHCHIGE - 38
Final - Hoang Hai NGUYEN / Thi Binh Tho NGUYEN 21-16 / 21-5 Md Rais UDDIN / Alina SULTANA - 18
Final - SUN Junjie / WANG Siyun 21-5 / 21-8 Indra MEHATA / Pooja SHRESTHA - 14
Final 119 WONG Wai Hong / CHAU Hoi Wah 21-5 / 21-12 Ram Singh CHAUDHARI / Sujana SHRESTHA - 13
XD
Round 1 12 V. Diju / Jwala GUTTA 21-13 / 21-12 WONG Wai Hong / CHAU Hoi Wah 119 24
Round 1 38 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 21-18 / 13-21 / 21-11 Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO 56 35
Round 1 - SHEN Ye / PAN Pan 21-13 / 21-23 / 21-16 TAN Wee Kiong / WOON Khe Wei 104 52
Round 1 - QIU Zihan / TIAN Qing 21-11 / 21-17 SUN Junjie / WANG Siyun - 26
Round 1 - Tontowi AHMAD / Greysia POLII 21-19 / 21-14 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 11 28
Round 1 78 Bao Duc DUONG / Thi Hong Gam THAI 21-17 / 21-17 Nguyen Khang HUYNH / Nguyen Nhung LE NGOC - 20
Round 1 14 YOO Yeon Seong / KIM Min Jung 21-16 / 21-15 Noriyasu HIRATA / Miyuki MAEDA 31 35
Round 1 - WU Chun Wei / CHENG Wen Hsing 21-18 / 21-15 Kenichi HAYAKAWA / Shizuka MATSUO 60 27
Round 1 76 WANG Chia Min / WANG Pei Rong 21-19 / 21-19 Thitipong LAPOE / Peeraya MUNKITAMORN 152 28
Round 1 21 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 17-21 / 21-16 / 21-13 Hendra WIJAYA / Shinta Mulia SARI - 46
Round 1 22 Hirokatsu HASHIMOTO / Mizuki FUJII 18-21 / 21-11 / 21-16 Hoang Hai NGUYEN / Thi Binh Tho NGUYEN - 46
Round 1 10 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-18 / 21-18 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yu Yan Vanessa NEO 174 26
Round 1 86 HAN Sang Hoon / CHANG Ye Na 21-14 / 21-9 Jishnu SANYAL / P. Jyotshna - 20
Round 1 - Devin Lahardi FITRIAWAN / Liliyana NATSIR 21-9 / 21-9 KONA Tarun / Shruti KURIEN 75 19
Round 1 132 WIRATAMA Yohan Hadikusumo / TSE Ying Suet 21-15 / 21-15 Arun VISHNU / Aparna BALAN 57 25
Round 1 58 Patiphat CHALARDCHALEAM / Savitree AMITRAPAI 21-11 / 12-21 / 21-17 JIAMING Tao / ZHANG Yawen 9 56
Round 2 12 V. Diju / Jwala GUTTA 24-22 / 21-15 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 38 28
Round 2 - QIU Zihan / TIAN Qing 21-11 / 12-21 / 21-17 SHEN Ye / PAN Pan - 43
Round 2 - Tontowi AHMAD / Greysia POLII 21-16 / 21-16 Bao Duc DUONG / Thi Hong Gam THAI 78 21
Round 2 14 YOO Yeon Seong / KIM Min Jung 21-12 / 21-16 WU Chun Wei / CHENG Wen Hsing - 28
Round 2 21 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-9 / 21-11 WANG Chia Min / WANG Pei Rong 76 20
Round 2 22 Hirokatsu HASHIMOTO / Mizuki FUJII 14-21 / 24-22 / 24-22 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 10 49
Round 2 - Devin Lahardi FITRIAWAN / Liliyana NATSIR 21-10 / 21-19 HAN Sang Hoon / CHANG Ye Na 86 29
Round 2 132 WIRATAMA Yohan Hadikusumo / TSE Ying Suet 21-17 / 6-21 / 21-17 Patiphat CHALARDCHALEAM / Savitree AMITRAPAI 58 42
Quarter-final - QIU Zihan / TIAN Qing 15-21 / 21-11 / 21-14 V. Diju / Jwala GUTTA 12 48
Quarter-final 14 YOO Yeon Seong / KIM Min Jung 17-21 / 21-12 / 21-17 Tontowi AHMAD / Greysia POLII - 54
Quarter-final 21 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 18-21 / 21-16 / 21-9 Hirokatsu HASHIMOTO / Mizuki FUJII 22 51
Quarter-final - Devin Lahardi FITRIAWAN / Liliyana NATSIR 22-20 / 21-16 WIRATAMA Yohan Hadikusumo / TSE Ying Suet 132 30
Semi-final 14 YOO Yeon Seong / KIM Min Jung 24-22 / 13-21 / 21-11 QIU Zihan / TIAN Qing - 52
Semi-final 21 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 12-21 / 21-19 / 21-15 Devin Lahardi FITRIAWAN / Liliyana NATSIR - 50
Final 21 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-17 / 20-22 / 21-19 YOO Yeon Seong / KIM Min Jung 14 66
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 71 9 29.0% 2542 82 00:33:14 2.47 0 0.0%
MS 62 140 16 25.8% 4925 79.44 00:34:42 2.29 2 3.2%
WD 28 65 9 32.1% 2295 81.96 00:35:34 2.3 5 17.9%
WS 31 73 11 35.5% 2584 83.35 00:36:21 2.29 1 3.2%
XD 31 76 14 45.2% 2761 89.06 00:36:15 2.46 1 3.2%
Total 183 425 59 32.2% 15107 82.55 00:35:08 2.35 9 4.9%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 41 12 77.4%
Korea 21 12 63.6%
Malaysia 24 16 60.0%
Hong Kong 16 12 57.1%
Chinese Taipei 23 18 56.1%
Japan 21 17 55.3%
Indonesia 18 18 50.0%
Macau 1 1 50.0%
Thailand 14 16 46.7%
Pakistan 6 7 46.2%
India 17 23 42.5%
Vietnam 10 15 40.0%
U.S.A. 2 3 40.0%
Bangladesh 8 15 34.8%
Sri Lanka 5 10 33.3%
Singapore 5 11 31.2%
Nepal 5 11 31.2%
Cambodia 1 4 20.0%
Afghanistan 0 3 0.0%
Iraq 0 3 0.0%
Maldives 0 4 0.0%
Turkmenistan 0 7 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 LEE Zii Jia Jonatan CHRISTIE 21-17 / 23-21
2019 Kento MOMOTA SHI Yuqi 12-21 / 21-18 / 21-8
2018 Kento MOMOTA CHEN Long 21-17 / 21-13
2017 CHEN Long LIN Dan 21-23 / 21-11 / 21-10
2016 LEE Chong Wei CHEN Long 21-17 / 15-21 / 21-13
2015 LIN Dan TIAN Houwei 21-19 / 21-8
2014 LIN Dan Sho SASAKI 14-21 / 21-9 / 21-15
2013 DU Pengyu CHEN Long 21-17 / 21-19
2012 CHEN Jin DU Pengyu 21-12 / 21-18
2011 LIN Dan BAO Chunlai 21-19 / 21-13
2010 LIN Dan WANG Zhengming 21-17 / 21-15
2009 BAO Chunlai CHEN Long 16-21 / 21-10 / 21-16
2008 PARK Sung Hwan CHEN Jin 21-18 / 21-18
2007 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 21-18 / 21-19
2006 LEE Chong Wei Boonsak PONSANA 21-12 / 21-16
2005 Sony Dwi KUNCORO Beng Hong KUAN 15-10 / 15-5
2004 Taufik HIDAYAT Sony Dwi KUNCORO 15-12 / 7-15 / 15-6
2003 Sony Dwi KUNCORO Taufik HIDAYAT 15-5 / 7-15 / 15-8
2002 Sony Dwi KUNCORO Taufik HIDAYAT 15-12 / 15-5
2001 XIA Xuanze LIN Dan 15-10 / 15-9
2000 Taufik HIDAYAT Rony AGUSTINUS 14-17 / 15-2 / 15-3
1999 CHEN Hong Ewe Hock ONG 15-11 / 15-8
1998 CHEN Gang Marleve MAINAKY 15-6 / 15-9
1997 SUN Jun HENDRAWAN 18-14 / 8-15 / 15-9
1996 Jeffer ROSOBIN LUO Yigang 9-15 / 15-7 / 15-5
1995 PARK Sung Woo SUN Jun 15-8 / 15-8
1994 Kok Keong FOO LIU Jun 15-13 / 9-15 / 15-3