SINGAPORE OPEN  

Tournament Name: LI-NING SINGAPORE OPEN SUPER SERIES 2010
Tournament Dates: 15/06/2010-20/06/2010
Location: Singapore, Singapore
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu Howard BACH / Tony GUNAWAN
MS Sony Dwi KUNCORO Boonsak PONSANA
WD Shinta Mulia SARI / Lei YAO LEE Hyo Jung / KIM Min Jung
WS Saina NEHWAL TAI Tzu Ying
XD Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 211 Zhao Jiang Terry YEO / Yi LIU 21-19 / 23-21 LIAO Min Chun / WU Chun Wei 65 31
Round 1 - Ronald SUSILO / Candra WIJAYA 21-16 / 21-10 Duc Phong TRAN / Ngoc Tung NGUYEN 156 23
Round 1 - Quang Tuan BUI / Ngoc Manh NGUYEN 11-21 / 21-17 / 21-18 Robin GONANSA / Prasojo Adi ANDRIANUS 347 35
Round 1 129 Yong Zhao Ashton CHEN / Zi Liang Derek WONG 21-9 / 21-17 Ying Chong Kelvin HO / Jing Feng Eugene SNG - 19
Round 1 - Chrisna ADIWIJAYA / Syarif Syahmie RADHITIAN 21-10 / 16-21 / 21-15 Guo Rui CHEN / Kirt Soon TANG - 29
Round 1 232 Bang Duc BUI / Manh Thang DAO 21-12 / 21-11 Jia Yi KOH / Kia Hwee TAN - 19
Round 2 211 Zhao Jiang Terry YEO / Yi LIU 21-7 / 21-12 Yew Loong Johnathan TANG / Hao Cong Jeffrey WONG 382 21
Round 2 - Ronald SUSILO / Candra WIJAYA 21-9 / 21-7 Chao HUANG / Yi Chye NGO - 15
Round 2 129 Yong Zhao Ashton CHEN / Zi Liang Derek WONG 21-16 / 23-25 / 21-12 Quang Tuan BUI / Ngoc Manh NGUYEN - 35
Round 2 232 Bang Duc BUI / Manh Thang DAO 22-20 / 21-19 Chrisna ADIWIJAYA / Syarif Syahmie RADHITIAN - 26
MD
Round 1 1 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-14 / 21-19 KIM Gi Jung / SHIN Baek Cheol 43 29
Round 1 23 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 21-14 / 21-16 Yonathan Suryatama DASUKI / Rian SUKMAWAN 17 26
Round 1 15 Teik Chai GAN / Bin Shen TAN 21-19 / 21-16 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang 10 31
Round 1 28 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 21-12 / 21-12 Yong Zhao Ashton CHEN / Zi Liang Derek WONG 129 19
Round 1 49 Songphon ANUGRITAYAWON / Sudket PRAPAKAMOL 21-13 / 22-20 LIU Xiaolong / QIU Zihan 72 34
Round 1 232 Bang Duc BUI / Manh Thang DAO 21-18 / 21-18 Oliver LEYDON-DAVIS / Henry TAM 46 27
Round 1 13 Howard BACH / Tony GUNAWAN 21-16 / 21-13 Zhao Jiang Terry YEO / Yi LIU 211 24
Round 1 16 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 21-15 / 21-8 Kasper FAUST HENRIKSEN / Anders KRISTIANSEN 21 25
Round 1 20 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 21-14 / 21-12 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 14 26
Round 1 7 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 21-9 / 21-19 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 32 26
Round 1 18 Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON 21-13 / 21-15 Thien How HOON / Soon Hock ONG 42 30
Round 1 4 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-12 / 21-10 Marcus ELLIS / Peter MILLS 30 28
Round 1 45 Danny Bawa CHRISNANTA / Chayut TRIYACHART 21-18 / 21-14 Naoki KAWAMAE / Shoji SATO 36 26
Round 1 99 CHO Gun Woo / KWON Yi Goo 13-21 / 21-11 / 21-13 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 11 40
Round 1 - Ronald SUSILO / Candra WIJAYA 21-17 / 21-18 Chris ADCOCK / Robert BLAIR 34 31
Round 1 3 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-8 / 21-15 HU Chung Shien / TSAI Chia Hsin 92 19
Round 2 23 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 21-19 / 21-13 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 1 35
Round 2 15 Teik Chai GAN / Bin Shen TAN 23-21 / 21-16 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 28 33
Round 2 49 Songphon ANUGRITAYAWON / Sudket PRAPAKAMOL 21-12 / 21-12 Bang Duc BUI / Manh Thang DAO 232 18
Round 2 13 Howard BACH / Tony GUNAWAN 21-11 / 21-11 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 16 22
Round 2 20 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 21-14 / 21-13 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 7 22
Round 2 4 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 14-21 / 21-19 / 21-19 Anthony CLARK / Nathan ROBERTSON 18 64
Round 2 45 Danny Bawa CHRISNANTA / Chayut TRIYACHART 21-16 / 21-17 CHO Gun Woo / KWON Yi Goo 99 31
Round 2 3 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-12 / 21-17 Ronald SUSILO / Candra WIJAYA - 28
Quarter-final 23 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 21-17 / 21-10 Teik Chai GAN / Bin Shen TAN 15 28
Quarter-final 13 Howard BACH / Tony GUNAWAN 21-23 / 21-19 / 21-18 Songphon ANUGRITAYAWON / Sudket PRAPAKAMOL 49 44
Quarter-final 20 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 16-21 / 21-17 / 21-18 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 4 57
Quarter-final 3 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-17 / 21-17 Danny Bawa CHRISNANTA / Chayut TRIYACHART 45 29
Semi-final 13 Howard BACH / Tony GUNAWAN 21-19 / 21-18 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 23 32
Semi-final 20 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 21-19 / 21-9 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 3 25
Final 20 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 21-14 / 21-15 Howard BACH / Tony GUNAWAN 13 28
MS (qual)
Round 1 115 Yong Zhao Ashton CHEN 21-17 / 20-22 / 21-19 Zi Liang Derek WONG 81 55
Round 1 44 Anup SRIDHAR 21-11 / 21-10 Wee Chung PEI 105 27
Round 1 52 GURUSAIDUTT R. M. V. 21-17 / 21-15 SON Wan Ho 36 38
Round 1 73 HONG Ji Hoon 16-21 / 21-19 / 21-19 HSUEH Hsuan Yi 42 60
Round 1 65 Beryno Jiann Tze WONG 10-21 / 21-17 / 21-18 Sho SASAKI 40 45
Round 1 76 GAO Huan 21-16 / 23-21 Anand PAWAR 41 42
Round 1 37 Matthieu LO YING PING 21-9 / 21-12 Joe WU 62 24
Round 2 115 Yong Zhao Ashton CHEN 22-24 / 21-13 / 21-16 Anup SRIDHAR 44 50
Round 2 52 GURUSAIDUTT R. M. V. 21-14 / 21-19 HONG Ji Hoon 73 37
Round 2 84 Robin GONANSA 21-11 / 15-21 / 21-19 Beryno Jiann Tze WONG 65 41
Round 2 76 GAO Huan 21-8 / 21-12 Matthieu LO YING PING 37 30
MS
Round 1 1 LEE Chong Wei 21-9 / 15-21 / 21-15 Brice LEVERDEZ 33 46
Round 1 25 Dionysius Hayom RUMBAKA 21-15 / 21-13 Kazushi YAMADA 31 32
Round 1 12 Sony Dwi KUNCORO 16-21 / 21-6 / 21-18 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 29 57
Round 1 24 Joachim PERSSON 14-21 / 21-15 / 21-16 Marc ZWIEBLER 18 50
Round 1 7 Tien Minh NGUYEN 21-5 / 21-16 Choong Hann WONG 15 31
Round 1 32 PARUPALLI Kashyap 21-14 / 17-21 / 21-18 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 38 56
Round 1 30 Arvind BHAT 21-14 / 21-15 HSIEH Yu Hsing 23 30
Round 1 22 Rajiv OUSEPH 21-12 / 21-18 GURUSAIDUTT R. M. V. 52 27
Round 1 20 Muhammad Hafiz HASHIM 21-14 / 21-11 Andrew SMITH 35 28
Round 1 26 Dicky PALYAMA 21-18 / 16-21 / 21-19 Jan O JORGENSEN 10 52
Round 1 16 HU Yun 21-17 / 21-8 Robin GONANSA 84 23
Round 1 9 Boonsak PONSANA 21-19 / 17-21 / 21-17 GAO Huan 76 69
Round 1 17 Chetan ANAND 21-17 / 21-15 CHAN Yan Kit 21 27
Round 1 11 Simon SANTOSO 21-13 / 22-20 Yong Zhao Ashton CHEN 115 42
Round 1 27 Carl BAXTER 16-21 / 21-15 / 21-17 Eric PANG 28 44
Round 1 4 Peter Hoeg GADE 21-14 / 21-7 Andre Kurniawan TEDJONO 34 35
Round 2 1 LEE Chong Wei 21-13 / 19-21 / 21-16 Dionysius Hayom RUMBAKA 25 49
Round 2 12 Sony Dwi KUNCORO 21-15 / 21-13 Joachim PERSSON 24 34
Round 2 32 PARUPALLI Kashyap 23-21 / 21-18 Tien Minh NGUYEN 7 47
Round 2 30 Arvind BHAT 17-21 / 21-14 / 21-13 Rajiv OUSEPH 22 50
Round 2 26 Dicky PALYAMA 21-8 / 21-13 Muhammad Hafiz HASHIM 20 26
Round 2 9 Boonsak PONSANA 21-12 / 21-17 HU Yun 16 31
Round 2 11 Simon SANTOSO 21-17 / 21-15 Chetan ANAND 17 35
Round 2 4 Peter Hoeg GADE 21-8 / 21-13 Carl BAXTER 27 29
Quarter-final 12 Sony Dwi KUNCORO 7-21 / 21-19 / 21-15 LEE Chong Wei 1 56
Quarter-final 32 PARUPALLI Kashyap 21-17 / 21-16 Arvind BHAT 30 40
Quarter-final 9 Boonsak PONSANA 21-14 / 21-5 Dicky PALYAMA 26 27
Quarter-final 4 Peter Hoeg GADE 17-21 / 21-8 / 21-17 Simon SANTOSO 11 67
Semi-final 12 Sony Dwi KUNCORO 21-19 / 22-20 PARUPALLI Kashyap 32 48
Semi-final 9 Boonsak PONSANA 20-22 / 21-17 / 21-16 Peter Hoeg GADE 4 68
Final 12 Sony Dwi KUNCORO 21-16 / 21-16 Boonsak PONSANA 9 46
WD
Round 1 5 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 21-4 / 21-7 Binte Latib AISYAH / Siew Fen TOH - 22
Round 1 18 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 19-21 / 21-19 / 21-15 Jiayuan CHEN / Juan GU 119 36
Round 1 14 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 21-17 / 21-10 Laura CHOINET / Weny RASIDI 20 27
Round 1 36 Line DAMKJAER KRUSE / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN 21-16 / 21-17 Mariana AGATHANGELOU / Heather OLVER 48 33
Round 1 8 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-15 / 21-13 Lena FRIER KRISTIANSEN / Marie ROEPKE 79 31
Round 1 22 Nicole GRETHER / Charmaine REID 21-8 / 21-4 Jing Qiong MOK / Shi Yan Samantha NEO 140 18
Round 1 24 Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK 21-19 / 21-14 Savitree AMITRAPAI / Peeraya MUNKITAMORN 11 33
Round 1 123 Shendy Puspa IRAWATI / Nitya Krishinda MAHESWARI 21-12 / 21-6 Ting Ting THNG / Aiying XING - 21
Round 1 - LUO Ying / LUO Yu 21-7 / 21-11 Yu Yan Vanessa NEO / Mingtian FU 110 27
Round 1 - LEE Hyo Jung / KIM Min Jung 21-19 / 21-17 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 25 35
Round 1 127 HSIEH Pei Chen / WANG Pei Rong 21-12 / 21-6 Noriko GOH / TAN Wei Han - 19
Round 1 7 Petya NEDELCHEVA / Anastasia RUSSKIKH 23-21 / 22-24 / 21-7 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21 50
Round 1 - Vita MARISSA / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-13 / 21-16 Anneke Feinya AGUSTIN / Annisa WAHYUNI 34 25
Round 1 - HA Jung Eun / JUNG Kyung Eun 21-11 / 21-9 Danielle TAHURI / Donna HALIDAY 39 21
Round 1 69 Greysia POLII / Meiliana JAUHARI 21-15 / 21-9 Iris WANG / Rena WANG 86 22
Round 1 6 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 21-13 / 21-15 HSU Ya Ching / TAI Tzu Ying 122 26
Round 2 18 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 21-17 / 15-21 / 21-19 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 5 57
Round 2 14 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 21-19 / 21-17 Line DAMKJAER KRUSE / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN 36 34
Round 2 8 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-9 / 21-6 Nicole GRETHER / Charmaine REID 22 21
Round 2 123 Shendy Puspa IRAWATI / Nitya Krishinda MAHESWARI 21-15 / 21-9 Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK 24 29
Round 2 - LEE Hyo Jung / KIM Min Jung 21-8 / 21-18 LUO Ying / LUO Yu - 34
Round 2 7 Petya NEDELCHEVA / Anastasia RUSSKIKH 21-12 / 18-21 / 21-8 HSIEH Pei Chen / WANG Pei Rong 127 41
Round 2 - HA Jung Eun / JUNG Kyung Eun 17-21 / 21-10 / 21-9 Vita MARISSA / Saralee THOUNGTHONGKAM - 43
Round 2 69 Greysia POLII / Meiliana JAUHARI 23-21 / 10-21 / 21-19 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 6 59
Quarter-final 14 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 21-11 / 21-19 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 18 26
Quarter-final 8 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-10 / 21-17 Shendy Puspa IRAWATI / Nitya Krishinda MAHESWARI 123 25
Quarter-final - LEE Hyo Jung / KIM Min Jung 20-22 / 21-8 / 21-16 Petya NEDELCHEVA / Anastasia RUSSKIKH 7 45
Quarter-final 69 Greysia POLII / Meiliana JAUHARI 13-21 / 21-13 / 21-11 HA Jung Eun / JUNG Kyung Eun - 56
Semi-final 14 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 11-21 / 21-18 / 21-19 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 8 50
Semi-final - LEE Hyo Jung / KIM Min Jung 21-8 / 21-15 Greysia POLII / Meiliana JAUHARI 69 32
Final 14 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 21-17 / 22-20 LEE Hyo Jung / KIM Min Jung - 39
WS (qual)
Round 1 143 Juan GU 21-16 / 20-22 / 23-21 HSU Ya Ching 93 50
Round 1 78 HUNG Shih Han 21-10 / 21-11 Rena WANG 84 21
Round 1 76 LI Xuerui 21-14 / 14-21 / 23-21 Maria Kristin YULIANTI 61 57
Round 1 73 CHENG Shao Chieh 21-19 / 21-5 Trupti MURGUNDE 53 22
Round 1 111 Misaki MATSUTOMO 23-21 / 21-18 Simone PRUTSCH 83 29
Round 1 118 TAI Tzu Ying 13-21 / 21-8 / 21-17 Mingtian FU 50 45
Round 1 60 Jiayuan CHEN 21-16 / 21-15 CHEN Hsiao Huan 59 30
Round 1 174 Iris WANG 21-17 / 14-21 / 23-21 Leisha COOPER 123 44
Round 2 143 Juan GU 23-21 / 16-21 / 21-19 HUNG Shih Han 78 52
Round 2 76 LI Xuerui 21-12 / 21-13 CHENG Shao Chieh 73 22
Round 2 118 TAI Tzu Ying 21-14 / 13-21 / 21-11 Misaki MATSUTOMO 111 35
Round 2 60 Jiayuan CHEN 21-9 / 21-7 Iris WANG 174 18
WS
Round 1 6 Saina NEHWAL 21-8 / 21-5 Mew Choo WONG 18 22
Round 1 16 Ella DIEHL 21-18 / 21-11 Nicole GRETHER 36 39
Round 1 76 LI Xuerui 21-4 / 21-14 YIP Pui Yin 15 22
Round 1 21 KIM Moon Hi 21-12 / 21-11 Maja TVRDY 47 28
Round 1 10 LU Lan 21-16 / 21-15 Ai GOTO 22 32
Round 1 30 Judith MEULENDIJKS 21-16 / 21-10 Jiayuan CHEN 60 29
Round 1 20 Maria Febe KUSUMASTUTI 17-21 / 21-15 / 21-16 Megumi TARUNO 48 50
Round 1 41 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-9 / 21-12 Jeanine CICOGNINI 35 21
Round 1 17 Petya NEDELCHEVA 21-11 / 15-21 / 21-13 Yu HIRAYAMA 37 50
Round 1 13 YAO Jie 8-21 / 22-20 / 21-17 Aiying XING 45 52
Round 1 28 BAE Yeon Ju 21-11 / 21-17 Fransiska RATNASARI 29 37
Round 1 23 Adrianti FIRDASARI 21-12 / 10-21 / 21-11 ZHOU Mi 9 43
Round 1 19 Salakjit PONSANA 21-16 / 21-12 Juan GU 143 31
Round 1 118 TAI Tzu Ying 21-17 / 21-16 Eriko HIROSE 12 36
Round 1 34 Linda ZETCHIRI 21-13 / 21-16 SUNG Ji Hyun 26 32
Round 1 33 Aditi MUTATKAR 21-10 / 21-10 Charmaine REID 52 30
Round 2 6 Saina NEHWAL 21-13 / 23-21 Ella DIEHL 16 37
Round 2 76 LI Xuerui 21-14 / 21-18 KIM Moon Hi 21 31
Round 2 10 LU Lan 19-21 / 21-19 / 23-21 Judith MEULENDIJKS 30 64
Round 2 41 Porntip BURANAPRASERTSUK 23-21 / 18-21 / 21-18 Maria Febe KUSUMASTUTI 20 52
Round 2 13 YAO Jie 21-16 / 18-21 / 21-11 Petya NEDELCHEVA 17 55
Round 2 28 BAE Yeon Ju 21-13 / 24-22 Adrianti FIRDASARI 23 36
Round 2 118 TAI Tzu Ying 21-11 / 17-21 / 21-14 Salakjit PONSANA 19 44
Round 2 34 Linda ZETCHIRI 21-16 / 21-10 Aditi MUTATKAR 33 30
Quarter-final 6 Saina NEHWAL 21-17 / 21-14 LI Xuerui 76 32
Quarter-final 10 LU Lan 21-12 / 21-9 Porntip BURANAPRASERTSUK 41 25
Quarter-final 28 BAE Yeon Ju 21-16 / 21-18 YAO Jie 13 35
Quarter-final 118 TAI Tzu Ying 21-10 / 16-21 / 21-15 Linda ZETCHIRI 34 44
Semi-final 6 Saina NEHWAL 8-21 / 21-17 / 21-8 LU Lan 10 49
Semi-final 118 TAI Tzu Ying 21-16 / 21-18 BAE Yeon Ju 28 32
Final 6 Saina NEHWAL 21-18 / 21-15 TAI Tzu Ying 118 32
XD (qual)
Round 1 - Markis KIDO / Lita NURLITA 21-14 / 21-8 Hao Cong Jeffrey WONG / Ting Ting THNG 345 18
Round 1 - WU Chun Wei / HUNG Shih Han 21-17 / 21-12 Jing Feng Eugene SNG / TAN Wei Han - 20
Round 1 146 KIM Gi Jung / JUNG Kyung Eun 21-16 / 21-17 Yong Zhao Ashton CHEN / Juan GU - 20
Round 1 - TSAI Chia Hsin / HSIEH Pei Chen 21-5 / 21-8 Kirt Soon TANG / Shi Yan Samantha NEO - 13
Round 1 184 Kenichi HAYAKAWA / Ayaka TAKAHASHI 21-7 / 21-17 Guo Rui CHEN / Bo LI - 20
Round 1 - Danny Bawa CHRISNANTA / Fan Frances LIU 17-21 / 27-25 / 21-18 LIN Yu Lang / CHENG Shao Chieh - 50
Round 1 - LIU Xiaolong / LUO Ying 21-14 / 21-8 Ying Chong Kelvin HO / Jing Qiong MOK - 18
Round 1 - Tontowi AHMAD / Greysia POLII 21-18 / 16-21 / 21-18 Hendra SETIAWAN / Anastasia RUSSKIKH - 41
Round 2 - Markis KIDO / Lita NURLITA 21-23 / 21-7 / 21-18 WU Chun Wei / HUNG Shih Han - 38
Round 2 146 KIM Gi Jung / JUNG Kyung Eun 21-18 / 21-14 TSAI Chia Hsin / HSIEH Pei Chen - 22
Round 2 - Danny Bawa CHRISNANTA / Fan Frances LIU 21-16 / 21-16 Kenichi HAYAKAWA / Ayaka TAKAHASHI 184 27
Round 2 - Tontowi AHMAD / Greysia POLII 21-16 / 21-12 LIU Xiaolong / LUO Ying - 26
XD
Round 1 2 Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 18-21 / 21-11 / 21-8 Mikkel DELBO LARSEN / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN 25 36
Round 1 - Tontowi AHMAD / Greysia POLII 21-12 / 19-21 / 22-20 Markis KIDO / Lita NURLITA - 49
Round 1 - Danny Bawa CHRISNANTA / Fan Frances LIU 19-21 / 21-15 / 21-15 SHIN Baek Cheol / LEE Hyo Jung - 48
Round 1 - Rasmus BONDE / Christinna PEDERSEN 21-16 / 17-21 / 25-23 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 44 64
Round 1 5 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-13 / 21-14 FANG Chieh Min / WANG Pei Rong 42 25
Round 1 102 LIAO Min Chun / CHEN Hsiao Huan 21-13 / 21-18 Henry TAM / Donna HALIDAY 27 22
Round 1 31 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 23-21 / 21-19 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 10 40
Round 1 - CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 16-21 / 21-8 / 21-12 Fran KURNIAWAN / Pia Zebadiah BERNADET 19 33
Round 1 - Robert BLAIR / Gabrielle ADCOCK 18-21 / 21-15 / 21-18 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 14 54
Round 1 52 Chayut TRIYACHART / Lei YAO 19-21 / 21-13 / 21-13 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 12 51
Round 1 98 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yu Yan Vanessa NEO 21-3 / 20-22 / 21-14 YOO Yeon Seong / KIM Min Jung 15 73
Round 1 4 Hendra Aprida GUNAWAN / Vita MARISSA 17-21 / 21-16 / 22-20 KIM Gi Jung / JUNG Kyung Eun 146 45
Round 1 - Marcus ELLIS / Mariana AGATHANGELOU 21-17 / 21-17 Joe WU / Danielle TAHURI 76 25
Round 1 9 V. Diju / Jwala GUTTA 23-21 / 21-16 KO Sung Hyun / HA Jung Eun 13 27
Round 1 77 Anthony CLARK / Heather OLVER 21-16 / 21-16 QIU Zihan / LUO Yu - 38
Round 1 3 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-16 / 21-12 Patiphat CHALARDCHALEAM / Savitree AMITRAPAI 57 28
Round 2 2 Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 18-21 / 21-17 / 21-15 Tontowi AHMAD / Greysia POLII - 50
Round 2 - Rasmus BONDE / Christinna PEDERSEN 21-12 / 21-18 Danny Bawa CHRISNANTA / Fan Frances LIU - 36
Round 2 5 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-16 / 21-16 LIAO Min Chun / CHEN Hsiao Huan 102 27
Round 2 - CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 21-18 / 21-15 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 31 25
Round 2 - Robert BLAIR / Gabrielle ADCOCK 16-21 / 21-16 / 21-9 Chayut TRIYACHART / Lei YAO 52 45
Round 2 4 Hendra Aprida GUNAWAN / Vita MARISSA 21-16 / 21-17 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yu Yan Vanessa NEO 98 26
Round 2 9 V. Diju / Jwala GUTTA 21-13 / 21-10 Marcus ELLIS / Mariana AGATHANGELOU - 25
Round 2 3 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-11 / 21-14 Anthony CLARK / Heather OLVER 77 29
Quarter-final 2 Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 10-21 / 21-19 / 21-4 Rasmus BONDE / Christinna PEDERSEN - 49
Quarter-final - CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 22-20 / 16-21 / 21-13 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 5 47
Quarter-final 4 Hendra Aprida GUNAWAN / Vita MARISSA 22-20 / 21-12 Robert BLAIR / Gabrielle ADCOCK - 28
Quarter-final 3 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-19 / 21-16 V. Diju / Jwala GUTTA 9 32
Semi-final 2 Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-14 / 24-22 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing - 37
Semi-final 3 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-15 / 21-13 Hendra Aprida GUNAWAN / Vita MARISSA 4 35
Final 3 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-12 / 21-15 Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 2 33
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 66 4 12.9% 2385 76.94 00:30:14 2.55 1 3.2%
MS 31 74 12 38.7% 2651 85.52 00:42:00 2.04 3 9.7%
WD 31 71 9 29.0% 2460 79.35 00:33:27 2.37 0 0.0%
WS 31 72 10 32.3% 2543 82.03 00:37:10 2.21 1 3.2%
XD 31 75 13 41.9% 2742 88.45 00:38:08 2.32 2 6.5%
Total 155 358 48 31.0% 12781 82.46 00:36:12 2.28 7 4.5%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Scotland 2 1 66.7%
Poland 2 1 66.7%
India 20 11 64.5%
Bulgaria 5 3 62.5%
China 11 7 61.1%
Indonesia 34 22 60.7%
Denmark 14 11 56.0%
Vietnam 5 4 55.6%
Netherlands 5 4 55.6%
Korea 17 14 54.8%
Chinese Taipei 24 20 54.5%
U.S.A. 5 5 50.0%
Russia 1 1 50.0%
Thailand 9 10 47.4%
Singapore 26 32 44.8%
Malaysia 7 10 41.2%
England 6 10 37.5%
France 1 3 25.0%
Canada 1 3 25.0%
Japan 4 13 23.5%
Hong Kong 1 4 20.0%
Austria 0 1 0.0%
Italy 0 1 0.0%
Australia 0 1 0.0%
Jersey 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Anthony Sinisuka GINTING Kodai NARAOKA 23-21 / 21-17
2019 Kento MOMOTA Anthony Sinisuka GINTING 10-21 / 21-19 / 21-13
2018 CHOU Tien Chen HSU Jen Hao 21-13 / 21-13
2017 SAI PRANEETH B. KIDAMBI Srikanth 17-21 / 21-17 / 21-12
2016 Sony Dwi KUNCORO SON Wan Ho 21-16 / 13-21 / 21-14
2015 Kento MOMOTA HU Yun 21-17 / 16-21 / 21-15
2014 Simon SANTOSO LEE Chong Wei 21-15 / 21-10
2013 Tommy SUGIARTO Boonsak PONSANA 20-22 / 21-5 / 21-17
2012 Boonsak PONSANA WANG Zhengming 21-18 / 21-19
2011 CHEN Jin LIN Dan W.O.
2010 Sony Dwi KUNCORO Boonsak PONSANA 21-16 / 21-16
2009 BAO Chunlai Boonsak PONSANA 21-19 / 16-21 / 21-15
2008 LEE Chong Wei Simon SANTOSO 21-13 / 21-5
2007 Boonsak PONSANA CHEN Yu 21-17 / 21-14
2006 Peter Hoeg GADE Kenneth JONASSEN 21-10 / 21-14
2005 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-9 / 15-3
2004 Kenneth JONASSEN LEE Chong Wei 15-3 / 17-15 / 15-4
2003 CHEN Hong CHEN Yu 11-15 / 15-8 / 15-4
2002 CHEN Hong Ronald SUSILO 15-4 / 15-1
2001 Taufik HIDAYAT Choong Hann WONG 7-5 / 0-7 / 7-1
1999 Harijanto ARBI Taufik HIDAYAT 13-15 / 15-10 / 15-11
1998 HENDRAWAN Peter Hoeg GADE 15-10 / 15-8
1997 Harijanto ARBI Indra WIJAYA 3-15 / 18-14 / 15-9
1995 Joko SUPRIANTO Hermawan SUSANTO 15-11 / 3-15 / 15-10
1994 Ardy B WIRANATA Hermawan SUSANTO 15-10 / 4-15 / 15-9
1992 Jianhua ZHAO Ardy B WIRANATA 15-3 / 15-1
1991 Bambang SUPRIANTO PERMADI Fung 15-9 / 15-8
1990 Kok Keong FOO Jianhua ZHAO 15-8 / 10-15 / 15-9