Russia Open  

Tournament Name: Russian Open 1995
Tournament Dates: 27/08/1995-27/08/1995
Location: Russia, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND Tony GUNAWAN / Rudy WIJAYA
MS HENDRAWAN Poul-Erik HOYER
WD CHEN Ying / PENG Xin Yong Elena RYBKHINA / Marina YAKUSHEVA
WS Lidya DJAELAWIJAYA Elena RYBKHINA
XD Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN Chris HUNT / Gillian C GOWERS

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Vitalij DURKIN / Nikolaj NIKOLAENKO 17-14 / 15-3 Sergej KARAMYSHEV / Alexandr KUZJMIN (467*) 0
Round 1 - Oleg GRIGORYEV / Evgenij NAZARENKO 15-5 / 15-1 Alexandr KIRPENKO / Konstantin MANUJLOV (327*) 0
Round 1 - Nedelcho KESSOV / Ivan SOTIROV 15-4 / 15-6 Gianmarco LA ROSA / Andreas PICHLER - 0
Round 1 - Andrej KULESHOV / V SUKHACHJEV 15-12 / 18-13 Evgenij BARTASHUK / Alexej OREKHOV - 0
Round 1 (191*) Dmitry MIZNIKOV / Sergey YAKOVLEV 15-5 / 15-6 Alexandr REMIZOV / Sergej STAROVOJTOV - 0
Round 1 - Artem KARASJOV / Nikolaj UKK 15-10 / 15-4 Igor BOBRIKOV / Andrej EFREMOV (480*) 0
Round 2 - Vitalij DURKIN / Nikolaj NIKOLAENKO 15-7 / 18-13 Grigorij GLUKHOV / Maxim PARSHIN (477*) 0
Round 2 (140*) Frederik BERGSTROM / Rasmus WENGBERG 15-8 / 15-3 Oleg GRIGORYEV / Evgenij NAZARENKO - 0
Round 2 - Nedelcho KESSOV / Ivan SOTIROV 15-6 / 15-6 Dmitry BEZRUKOV / Vladimir DOROGOJHENKOV - 0
Round 2 (465*) Alexej CHUMAKOV / Pavel LYAMTZEV 15-0 / 18-13 Igor BARABASHEV / Alexej KURDIN - 0
Round 2 (191*) Dmitry MIZNIKOV / Sergey YAKOVLEV 15-13 / 15-18 / 15-11 Alexandr GROSHEV / Igor PROTKIN - 0
Round 2 - Daniel ERIKSSON / Martin HAGBERG 15-12 / 15-13 Maxim BALDIN / Evgenij ISAKOV (463*) 0
Round 2 - Artem KARASJOV / Nikolaj UKK 15-11 / 8-15 / 15-4 Sergej LIKHUTIN / Dmitry VARFOLOMEEV - 0
MD
Round 1 (3*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-3 / 15-7 Vjacheslav ELIZAROV / Sergey MELNIKOV - 0
Round 1 (140*) Frederik BERGSTROM / Rasmus WENGBERG 15-10 / 15-2 Christian HINTEREGGER / Enrico LA ROSA (36*) 0
Round 1 (51*) Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV 15-7 / 15-12 Dmitry MIZNIKOV / Sergey YAKOVLEV (191*) 0
Round 1 - Michal LOGOSZ / Jacek NIEDZWIEDZKI 17-14 / 15-13 Taras SHEVCHENKO / Sergej STAROSTIN - 0
Round 1 (25*) Michael HELBER / Michael KECK 15-3 / 15-2 Vladislav TIKHOMIROV / Pavel UVAROV (212*) 0
Round 1 (94*) Peder NISSEN / Thomas STAVNGAARD 15-5 / 15-1 Ales BABNIK / Miso MATTIAS (102*) 0
Round 1 (26*) Neil COTTRILL / John QUINN 15-9 / 15-7 LIU Yong / YANG Ming - 0
Round 1 (34*) Ricardo FERNANDES / Fernando SILVA 15-6 / 15-5 Victor MALJUTIN / Alexandr RUSSKIKH - 0
Round 1 (198*) Valerj STRELCOV / Konstantin TATRANOV 15-6 / 15-8 Aleksei POPOV / Vjacheslav VOROBJEV (338*) 0
Round 1 - Chris HUNT / Julian ROBERTSON 7-15 / 15-11 / 15-12 Jens ERIKSEN / Christian JAKOBSEN (15*) 0
Round 1 (149*) Mikhail KORCHOUK / Vitali SHMAKOV 6-15 / 15-3 / 15-9 Daniel ERIKSSON / Martin HAGBERG - 0
Round 1 (12*) Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV 15-2 / 15-6 Mikael SEGERCRANTZ / Tony TUOMINEN (DEC`D) (134*) 0
Round 1 - Peter KNOWLES / Ian J PEARSON 15-8 / 15-4 Alexandr GOLUBEV / Vadim ITCKOV - 0
Round 1 (96*) Tzvetozar KOLEV / Plamen PEEV 15-9 / 15-7 Boris KESSOV / Theodoros VELKOS (194*) 0
Round 1 (176*) Artur KHACHATURJAN / Evgenij KOVALENKO 15-4 / 15-9 Nedelcho KESSOV / Ivan SOTIROV - 0
Round 1 (22*) Tony GUNAWAN / Rudy WIJAYA 15-3 / 15-1 Igor DMITRIEV / Konstantin DUBS - 0
Round 2 (3*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-4 / 15-3 Frederik BERGSTROM / Rasmus WENGBERG (140*) 0
Round 2 (51*) Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV 15-5 / 15-5 Michal LOGOSZ / Jacek NIEDZWIEDZKI - 0
Round 2 (25*) Michael HELBER / Michael KECK 13-15 / 15-4 / 15-12 Peder NISSEN / Thomas STAVNGAARD (94*) 0
Round 2 (26*) Neil COTTRILL / John QUINN 15-5 / 15-2 Ricardo FERNANDES / Fernando SILVA (34*) 0
Round 2 - Chris HUNT / Julian ROBERTSON 15-5 / 15-2 Valerj STRELCOV / Konstantin TATRANOV (198*) 0
Round 2 (12*) Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV 15-4 / 15-3 Mikhail KORCHOUK / Vitali SHMAKOV (149*) 0
Round 2 - Peter KNOWLES / Ian J PEARSON 15-8 / 15-8 Tzvetozar KOLEV / Plamen PEEV (96*) 0
Round 2 (22*) Tony GUNAWAN / Rudy WIJAYA 15-0 / 15-6 Artur KHACHATURJAN / Evgenij KOVALENKO (176*) 0
Quarter-final (3*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-0 / 15-6 Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV (51*) 0
Quarter-final (26*) Neil COTTRILL / John QUINN 15-2 / 15-8 Michael HELBER / Michael KECK (25*) 0
Quarter-final (12*) Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV 15-10 / 18-13 Chris HUNT / Julian ROBERTSON - 0
Quarter-final (22*) Tony GUNAWAN / Rudy WIJAYA 15-3 / 15-4 Peter KNOWLES / Ian J PEARSON - 0
Semi-final (3*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-8 / 15-10 Neil COTTRILL / John QUINN (26*) 0
Semi-final (22*) Tony GUNAWAN / Rudy WIJAYA 15-6 / 15-12 Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV (12*) 0
Final (3*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-8 / 11-15 / 17-14 Tony GUNAWAN / Rudy WIJAYA (22*) 0
MS (qual)
Round 1 (784*) Sergej KARAMYSHEV 15-8 / 15-6 Alexej OREKHOV - 0
Round 1 (1182*) Maxim PARSHIN 15-2 / 15-8 Alexej KUPLINOV - 0
Round 1 - Vitalij DURKIN 10-15 / 15-11 / 15-2 Igor BOBRIKOV (1195*) 0
Round 1 (966*) Andrej BEZRUKOV 15-10 / 15-8 Grigorij GLUKHOV (1181*) 0
Round 1 (1136*) Taras SHEVCHENKO 15-11 / 15-3 Vladimir LEONOV - 0
Round 1 (970*) Nikolaj UKK 15-12 / 15-12 Alexandr KIRPENKO (964*) 0
Round 2 (791*) Andrej KULESHOV 15-1 / 15-12 Dmitry VARFOLOMEEV - 0
Round 2 (1180*) Andrej ZHOLOBOV 15-3 / 15-11 Artem KARASJOV (1186*) 0
Round 2 (293*) Frederik BERGSTROM 15-9 / 15-12 Sergej KARAMYSHEV (784*) 0
Round 2 (971*) Sergej STAROVOJTOV 15-1 / 15-8 Sergej LIKHUTIN - 0
Round 2 (1182*) Maxim PARSHIN 15-5 / 15-4 Maxim MUNJKO - 0
Round 2 - Vladimir DOROGOJHENKOV 15-5 / 15-2 Andrej EFREMOV (1183*) 0
Round 2 (790*) Alexandr KUZJMIN 15-6 / 15-7 Vitalij DURKIN - 0
Round 2 (443*) Mikhail SAFONOV 15-0 / 15-6 Konstantin MANUJLOV (1172*) 0
Round 2 (966*) Andrej BEZRUKOV 15-5 / 15-6 Igor PROTKIN (963*) 0
Round 2 (1136*) Taras SHEVCHENKO 15-11 / 15-12 Nikolaj UKK (970*) 0
Round 2 (1194*) Dmitry BEZRUKOV 15-11 / 15-8 Georgij (Egor) IZOTOV (1197*) 0
Round 2 - Ville KINNUNEN 15-3 / 15-11 Alexej KURDIN (1184*) 0
Round 2 (789*) Alexandr GROSHEV 15-2 / 15-0 Alexej BASANOV - 0
Round 3 (791*) Andrej KULESHOV 18-13 / 15-4 Evgenij BARTASHUK - 0
Round 3 (293*) Frederik BERGSTROM 15-5 / 15-7 Andrej ZHOLOBOV (1180*) 0
Round 3 (971*) Sergej STAROVOJTOV 15-10 / 13-15 / 15-4 Maxim PARSHIN (1182*) 0
Round 3 (790*) Alexandr KUZJMIN 15-5 / 15-6 Vladimir DOROGOJHENKOV - 0
Round 3 (443*) Mikhail SAFONOV 15-7 / 15-8 Maxim BALDIN (777*) 0
Round 3 (966*) Andrej BEZRUKOV 15-12 / 15-7 Ilkka NYQVIST (556*) 0
Round 3 (1136*) Taras SHEVCHENKO 9-15 / 15-10 / 15-6 Dmitry BEZRUKOV (1194*) 0
Round 3 (789*) Alexandr GROSHEV 15-11 / 15-13 Ville KINNUNEN - 0
MS
Round 1 (5*) Poul-Erik HOYER 15-8 / 15-5 Evgenij ISAKOV (450*) 0
Round 1 (53*) Jurgen KOCH 15-2 / 11-15 / 15-10 Vadim ITCKOV (788*) 0
Round 1 (77*) Vladislav DRUZCHENKO 15-4 / 15-5 Mihail POPOV (123*) 0
Round 1 (443*) Mikhail SAFONOV 15-5 / 15-1 Yann MAIER (926*) 0
Round 1 (68*) Vladislav TIKHOMIROV 9-15 / 15-13 / 15-11 Lasse LINDELOF (35*) 0
Round 1 (790*) Alexandr KUZJMIN 15-3 / 4-15 / 15-1 Vjacheslav VOROBJEV (505*) 0
Round 1 (147*) Igor BARABASHEV 15-3 / 15-1 Miso MATTIAS (240*) 0
Round 1 (122*) Daniel ERIKSSON 15-3 / 15-3 Andreas PICHLER (209*) 0
Round 1 (17*) HU Zhilan 15-12 / 15-2 Ricardo FERNANDES (101*) 0
Round 1 (67*) Peter Hoeg GADE 15-0 / 15-1 Gianmarco LA ROSA (212*) 0
Round 1 (239*) Igor DMITRIEV 15-8 / 15-9 Tzvetozar KOLEV (290*) 0
Round 1 (329*) Dmitry MIZNIKOV 15-9 / 15-8 Alexej CHUMAKOV (379*) 0
Round 1 (36*) Indra WIJAYA 15-4 / 15-7 Michael HELBER (85*) 0
Round 1 (182*) Martin HAGBERG 15-8 / 15-10 Alexandr GROSHEV (789*) 0
Round 1 (156*) Mikhail KORCHOUK 15-6 / 4-15 / 15-7 Sergey MELNIKOV (166*) 0
Round 1 (397*) Michal LOGOSZ 15-11 / 3-15 / 15-9 Plamen PEEV (280*) 0
Round 1 (133*) Konstantin TATRANOV 15-7 / 15-8 Christian HINTEREGGER (319*) 0
Round 1 (83*) Oliver PONGRATZ 15-6 / 15-12 Aivaras KVEDARAUSKAS (153*) 0
Round 1 (71*) Fernando SILVA 15-1 / 15-10 Boris KESSOV (621*) 0
Round 1 (29*) Andreij ANTROPOV 15-7 / 15-9 Victor MALJUTIN (785*) 0
Round 1 (135*) Rasmus WENGBERG 17-15 / 15-1 Artur KHACHATURJAN (113*) 0
Round 1 (256*) Zhuo YANG 15-5 / 15-8 Ivan SOTIROV (921*) 0
Round 1 (52*) Thomas WAPP 15-4 / 15-7 Andrea CHIAPPINI (483*) 0
Round 1 (59*) Peter KNOWLES 17-14 / 15-9 Peter RASMUSSEN (26*) 0
Round 1 (114*) Pavel UVAROV 14-17 / 15-11 / 15-12 Jacek NIEDZWIEDZKI (150*) 0
Round 1 (267*) Sergey YAKOVLEV 15-8 / 15-5 Konstantin DUBS (438*) 0
Round 1 (151*) Theodoros VELKOS 11-15 / 15-9 / 15-2 Alexej POPOV (421*) 0
Round 1 (349*) Pavel LYAMTZEV 15-13 / 15-6 Jonne LOYTOMAKI - 0
Round 1 (293*) Frederik BERGSTROM 15-0 / 15-2 Ales BABNIK (184*) 0
Round 1 (792*) Alexandr GOLUBEV 11-15 / 15-11 / 15-9 Alexandr RUSSKIKH - 0
Round 1 (169*) Jim LAUGESEN 15-6 / 15-6 Sergej STAROSTIN (325*) 0
Round 1 (23*) HENDRAWAN 15-3 / 15-2 Nikolaj NIKOLAENKO - 0
Round 2 (5*) Poul-Erik HOYER 15-9 / 15-6 Jurgen KOCH (53*) 0
Round 2 (77*) Vladislav DRUZCHENKO 15-3 / 15-7 Mikhail SAFONOV (443*) 0
Round 2 (68*) Vladislav TIKHOMIROV 15-5 / 15-5 Alexandr KUZJMIN (790*) 0
Round 2 (122*) Daniel ERIKSSON 15-3 / 15-0 Igor BARABASHEV (147*) 0
Round 2 (17*) HU Zhilan 10-15 / 15-12 / 15-3 Peter Hoeg GADE (67*) 0
Round 2 (239*) Igor DMITRIEV 15-14 / 15-11 Dmitry MIZNIKOV (329*) 0
Round 2 (36*) Indra WIJAYA 15-3 / 15-6 Martin HAGBERG (182*) 0
Round 2 (156*) Mikhail KORCHOUK 15-3 / 15-13 Michal LOGOSZ (397*) 0
Round 2 (83*) Oliver PONGRATZ 15-8 / 15-4 Konstantin TATRANOV (133*) 0
Round 2 (29*) Andreij ANTROPOV 15-1 / 15-10 Fernando SILVA (71*) 0
Round 2 (256*) Zhuo YANG 15-5 / 15-11 Rasmus WENGBERG (135*) 0
Round 2 (59*) Peter KNOWLES 15-4 / 15-12 Thomas WAPP (52*) 0
Round 2 (114*) Pavel UVAROV 15-1 / 15-12 Sergey YAKOVLEV (267*) 0
Round 2 (151*) Theodoros VELKOS 14-18 / 15-3 / 18-14 Pavel LYAMTZEV (349*) 0
Round 2 (293*) Frederik BERGSTROM 15-0 / 15-1 Alexandr GOLUBEV (792*) 0
Round 2 (23*) HENDRAWAN 18-13 / 15-3 Jim LAUGESEN (169*) 0
Round 3 (5*) Poul-Erik HOYER 15-11 / 15-1 Vladislav DRUZCHENKO (77*) 0
Round 3 (68*) Vladislav TIKHOMIROV 15-11 / 15-10 Daniel ERIKSSON (122*) 0
Round 3 (17*) HU Zhilan 15-3 / 15-9 Igor DMITRIEV (239*) 0
Round 3 (36*) Indra WIJAYA 15-10 / 15-3 Mikhail KORCHOUK (156*) 0
Round 3 (29*) Andreij ANTROPOV 15-11 / 15-14 Oliver PONGRATZ (83*) 0
Round 3 (59*) Peter KNOWLES 15-6 / 15-5 Zhuo YANG (256*) 0
Round 3 (114*) Pavel UVAROV 15-2 / 15-0 Theodoros VELKOS (151*) 0
Round 3 (23*) HENDRAWAN 17-15 / 15-7 Frederik BERGSTROM (293*) 0
Quarter-final (5*) Poul-Erik HOYER 15-3 / 15-7 Vladislav TIKHOMIROV (68*) 0
Quarter-final (36*) Indra WIJAYA 15-8 / 3-15 / 15-7 HU Zhilan (17*) 0
Quarter-final (29*) Andreij ANTROPOV 17-14 / 7-15 / 15-7 Peter KNOWLES (59*) 0
Quarter-final (23*) HENDRAWAN 15-10 / 15-2 Pavel UVAROV (114*) 0
Semi-final (5*) Poul-Erik HOYER 15-10 / 15-4 Indra WIJAYA (36*) 0
Semi-final (23*) HENDRAWAN 15-12 / 15-4 Andreij ANTROPOV (29*) 0
Final (23*) HENDRAWAN 17-14 / 15-11 Poul-Erik HOYER (5*) 0
WD (qual)
Round 1 (408*) Natalja ESIPENKO / Nataliia GOLOVKINA 15-9 / 15-5 Olga DVINSKAJA - RUSSU / Irina KRJAZHIMSKAJA - 0
Round 1 - Olga CHERNYSHOVA / Victoria WRIGHT 15-7 / 15-7 Zhanna CHORNENJKAJA / Julia OSIRTZEVA (428*) 0
WD
Round 1 (17*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 15-8 / 15-3 Olga KUZNETSOVA / Julia MARTYNENKO - 0
Round 1 (174*) Irina GRITSENKO / Ludmila OKUNEVA 18-13 / 15-8 Dorota BOREK / Joanna SZLESZYNSKA - 0
Round 1 (39*) Neli BOTEVA / Diana KOLEVA 15-5 / 15-3 Darja KRANJC / Mateja SLATNAR (218*) 0
Round 1 (593*) Oksana LARCHENKO / Irina RUSLJAKOVA 15-5 / 15-5 Beate DEJACO / Maria Grazia ITALIANO (81*) 0
Round 1 (40*) Katrin SCHMIDT / Kerstin UBBEN 15-6 / 15-4 Lorraine COLE / Kelly MORGAN - 0
Round 1 - CHEN Ying / PENG Xin Yong 15-1 / 15-2 Svetlana ALFEROVA / Irina CHERNIKOVA - 0
Round 1 (51*) Gillian C GOWERS / Sarah HARDAKER 15-7 / 17-15 Nadezhda CHERVJAKOVA / Irina YAKUSHEVA (82*) 0
Round 1 - Olga GALKINA / Alena TKACHEVA 18-13 / 15-8 Nadezhda GAGARSKAYA / Evgenia STANCHEVA-SELJAVINA - 0
Round 1 - Natalia GORODNICHEVA / Elena SUKHAREVA 15-1 / 15-8 Monica MEMOLI / Maria Luisa MUR (45*) 0
Round 1 (36*) Victoria EVTOUSHENKO / Elena NOZDRAN 15-7 / 17-15 Dimitriika DIMITROVA / Dobrinka SMILIANOVA - 0
Round 1 (68*) Karen NEUMANN / Nicole TUMMER 15-7 / 15-5 Oksana KOSENKO / Anna LARTCHENKO FISCHER - 0
Round 1 (25*) Elena RYBKHINA / Marina YAKUSHEVA 15-10 / 15-5 Olga CHERNYSHOVA / Victoria WRIGHT - 0
Round 1 (80*) Rosalia ANASTASIA / Deyana LOMBAN 15-3 / 15-11 Natalja ESIPENKO / Nataliia GOLOVKINA (408*) 0
Round 1 (31*) Nichola L. BECK / Joanne DAVIES 15-4 / 15-2 Maria SOFRONOVA / Natalia SUCHKOVA (191*) 0
Round 1 (100*) Silvia ALBRECHT / Santi WIBOWO 15-3 / 15-0 Varvara ANDROFAGINA / Elena NIKOLAEVA - 0
Round 1 (20*) Ann JORGENSEN / Lotte OLSEN 15-6 / 15-1 Natalia PESHEKHONOVA / Ella DIEHL (137*) 0
Round 2 (17*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 15-6 / 15-4 Irina GRITSENKO / Ludmila OKUNEVA (174*) 0
Round 2 (39*) Neli BOTEVA / Diana KOLEVA 18-17 / 7-15 / 15-5 Oksana LARCHENKO / Irina RUSLJAKOVA (593*) 0
Round 2 - CHEN Ying / PENG Xin Yong 15-12 / 15-12 Katrin SCHMIDT / Kerstin UBBEN (40*) 0
Round 2 (51*) Gillian C GOWERS / Sarah HARDAKER 15-2 / 15-4 Olga GALKINA / Alena TKACHEVA - 0
Round 2 - Natalia GORODNICHEVA / Elena SUKHAREVA 15-12 / 17-14 Victoria EVTOUSHENKO / Elena NOZDRAN (36*) 0
Round 2 (25*) Elena RYBKHINA / Marina YAKUSHEVA 15-10 / 15-4 Karen NEUMANN / Nicole TUMMER (68*) 0
Round 2 (80*) Rosalia ANASTASIA / Deyana LOMBAN 15-12 / 18-16 Nichola L. BECK / Joanne DAVIES (31*) 0
Round 2 (20*) Ann JORGENSEN / Lotte OLSEN 15-4 / 15-9 Silvia ALBRECHT / Santi WIBOWO (100*) 0
Quarter-final (17*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 15-0 / 15-7 Neli BOTEVA / Diana KOLEVA (39*) 0
Quarter-final - CHEN Ying / PENG Xin Yong 15-6 / 15-5 Gillian C GOWERS / Sarah HARDAKER (51*) 0
Quarter-final (25*) Elena RYBKHINA / Marina YAKUSHEVA 15-2 / 15-5 Natalia GORODNICHEVA / Elena SUKHAREVA - 0
Quarter-final (20*) Ann JORGENSEN / Lotte OLSEN 9-15 / 15-8 / 15-8 Rosalia ANASTASIA / Deyana LOMBAN (80*) 0
Semi-final - CHEN Ying / PENG Xin Yong 15-11 / 15-7 Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN (17*) 0
Semi-final (25*) Elena RYBKHINA / Marina YAKUSHEVA 15-9 / 16-18 / 15-7 Ann JORGENSEN / Lotte OLSEN (20*) 0
Final - CHEN Ying / PENG Xin Yong 15-4 / 15-12 Elena RYBKHINA / Marina YAKUSHEVA (25*) 0
WS (qual)
Round 1 (623*) Maria KOOLJ 11-0 / 11-5 Tatjana SHERSTNEVA - 0
Round 1 (190*) Nataliia GOLOVKINA 7-11 / 11-10 / 11-5 Elena CHEPURNOVA (617*) 0
Round 1 (162*) Olga CHERNYSHOVA 11-2 / 11-2 Darja SIZOVA - 0
Round 1 (161*) Natalja ESIPENKO 11-2 / 11-5 Elena LARCHENKO - 0
Round 1 (634*) Dobrinka SMILIANOVA 11-0 / 11-0 Tatiana GERASSIMOVITCH (163*) 0
Round 1 - Julia OSIRTZEVA 11-7 / 11-9 Elena NIKOLAEVA (259*) 0
Round 2 (623*) Maria KOOLJ 11-3 / 11-2 I KVACHANTIRADZE (624*) 0
Round 2 (629*) Zhanna CHORNENJKAJA 8-11 / 12-10 / 11-8 Olga CHERNYSHOVA (162*) 0
Round 2 (161*) Natalja ESIPENKO 11-5 / 11-5 Varvara ANDROFAGINA - 0
Round 2 (634*) Dobrinka SMILIANOVA 11-1 / 6-11 / 11-3 Olga DVINSKAJA - RUSSU (621*) 0
Round 2 - Julia OSIRTZEVA 11-3 / 11-7 Evgenia STANCHEVA-SELJAVINA - 0
Round 2 - Julia MARTYNENKO 4-11 / 12-9 / 12-10 Alena TKACHEVA (366*) 0
WS
Round 1 (79*) Mateja SLATNAR 11-7 / 4-11 / 11-8 N/A N/A (115*) 0
Round 1 (618*) Natalia GORODNICHEVA 11-3 / 3-11 / 11-2 Camilla WRIGHT (149*) 0
Round 1 - Julia MARTYNENKO 11-6 / 11-1 Maria Luisa MUR (133*) 0
Round 1 (172*) Johanna HOLGERSSON 12-11 / 11-2 Maria KOOLJ (623*) 0
Round 1 (28*) Anne SONDERGAARD 11-4 / 11-4 Olesia SHOLAR (263*) 0
Round 1 (436*) Nadezhda CHERVJAKOVA 11-1 / 11-2 Monica MEMOLI (118*) 0
Round 1 (112*) Vlada TCHERNIAVSKAIA 11-0 / 11-2 Dobrinka SMILIANOVA (634*) 0
Round 1 (629*) Zhanna CHORNENJKAJA 11-8 / 11-5 Oksana LARCHENKO (297*) 0
Round 1 (90*) Irina GRITSENKO 9-12 / 11-6 / 11-8 Maria SOFRONOVA (620*) 0
Round 1 (628*) Olga GALKINA 11-8 / 7-11 / 11-7 Nadezhda GAGARSKAYA (614*) 0
Round 1 (255*) Olga KUZNETSOVA 11-8 / 6-11 / 11-8 Irina RUSLJAKOVA (271*) 0
Round 1 (239*) Silvia ALBRECHT 11-9 / 11-1 Beate DEJACO (123*) 0
Round 1 (76*) Nicole TUMMER 11-2 / 11-4 Darja KRANJC (260*) 0
Round 1 (96*) Elena SUKHAREVA 11-8 / 11-5 Elena NOZDRAN (72*) 0
Round 1 (256*) Natalia PESHEKHONOVA 11-2 / 11-1 Maria Grazia ITALIANO (189*) 0
Round 1 (74*) Neli BOTEVA 12-9 / 11-3 Ella DIEHL (257*) 0
Round 2 (211*) Victoria WRIGHT 11-5 / 11-0 Dimitriika DIMITROVA (575*) 0
Round 2 (618*) Natalia GORODNICHEVA 11-2 / 11-2 Mateja SLATNAR (79*) 0
Round 2 (21*) Marina YAKUSHEVA 11-1 / 11-5 Anna LARTCHENKO FISCHER (298*) 0
Round 2 (172*) Johanna HOLGERSSON 11-7 / 11-2 Julia MARTYNENKO - 0
Round 2 (35*) Joanne MUGGERIDGE 11-3 / 11-8 Dorota BOREK (179*) 0
Round 2 (28*) Anne SONDERGAARD 11-2 / 11-3 Nadezhda CHERVJAKOVA (436*) 0
Round 2 (45*) Elena RYBKHINA 11-0 / 11-0 Petra SCHROTT (432*) 0
Round 2 (112*) Vlada TCHERNIAVSKAIA 12-10 / 11-2 Zhanna CHORNENJKAJA (629*) 0
Round 2 (90*) Irina GRITSENKO 12-11 / 11-5 Olga GALKINA (628*) 0
Round 2 (25*) Irina YAKUSHEVA 11-7 / 11-2 Irina CHERNIKOVA (258*) 0
Round 2 (255*) Olga KUZNETSOVA 11-7 / 11-3 Silvia ALBRECHT (239*) 0
Round 2 (23*) Lotte THOMSEN 11-6 / 11-1 Kelly MORGAN (68*) 0
Round 2 (96*) Elena SUKHAREVA 11-2 / 11-6 Nicole TUMMER (76*) 0
Round 2 (50*) Julia MANN 11-6 / 11-1 Joanna SZLESZYNSKA (261*) 0
Round 2 (74*) Neli BOTEVA 2-11 / 11-4 / 11-1 Natalia PESHEKHONOVA (256*) 0
Round 2 (22*) Lidya DJAELAWIJAYA 11-2 / 6-11 / 15-10 Michelle RASMUSSEN (67*) 0
Round 3 (618*) Natalia GORODNICHEVA 12-11 / 11-6 Victoria WRIGHT (211*) 0
Round 3 (21*) Marina YAKUSHEVA 11-2 / 11-1 Johanna HOLGERSSON (172*) 0
Round 3 (28*) Anne SONDERGAARD 11-5 / 5-11 / 11-6 Joanne MUGGERIDGE (35*) 0
Round 3 (45*) Elena RYBKHINA 12-9 / 11-0 Vlada TCHERNIAVSKAIA (112*) 0
Round 3 (25*) Irina YAKUSHEVA 11-1 / 11-5 Irina GRITSENKO (90*) 0
Round 3 (23*) Lotte THOMSEN 11-5 / 11-1 Olga KUZNETSOVA (255*) 0
Round 3 (50*) Julia MANN 11-3 / 11-4 Elena SUKHAREVA (96*) 0
Round 3 (22*) Lidya DJAELAWIJAYA 11-3 / 12-10 Neli BOTEVA (74*) 0
Quarter-final (21*) Marina YAKUSHEVA 11-3 / 11-3 Natalia GORODNICHEVA (618*) 0
Quarter-final (45*) Elena RYBKHINA 11-3 / 11-8 Anne SONDERGAARD (28*) 0
Quarter-final (25*) Irina YAKUSHEVA 11-5 / 10-12 / 11-3 Lotte THOMSEN (23*) 0
Quarter-final (22*) Lidya DJAELAWIJAYA 11-4 / 11-1 Julia MANN (50*) 0
Semi-final (45*) Elena RYBKHINA 11-5 / 12-10 Marina YAKUSHEVA (21*) 0
Semi-final (22*) Lidya DJAELAWIJAYA 11-6 / 11-2 Irina YAKUSHEVA (25*) 0
Final (22*) Lidya DJAELAWIJAYA 11-4 / 11-3 Elena RYBKHINA (45*) 0
XD
Round 1 - Frederik BERGSTROM / Johanna HOLGERSSON 15-8 / 8-15 / 18-16 Vjacheslav ELIZAROV / Olga KUZNETSOVA (231*) 0
Round 1 (41*) Trond WAALAND / Camilla WRIGHT 15-12 / 15-8 Valerj STRELCOV / Elena NOZDRAN (475*) 0
Round 1 (605*) Miso MATTIAS / Darja KRANJC 9-15 / 15-11 / 15-9 Sergej STAROSTIN / Irina CHERNIKOVA (486*) 0
Round 1 - Vitali SHMAKOV / Vlada TCHERNIAVSKAIA 7-15 / 15-6 / 15-2 Neil COTTRILL / Nichola L. BECK (344*) 0
Round 1 - Julian ROBERTSON / Lorraine COLE 15-3 / 11-15 / 15-12 Artur KHACHATURJAN / Svetlana ALFEROVA (70*) 0
Round 1 (115*) Ales BABNIK / Mateja SLATNAR 15-8 / 15-8 Enrico LA ROSA / Maria Luisa MUR (81*) 0
Round 1 (356*) Vadim ITCKOV / Elena SUKHAREVA 18-15 / 15-8 Alexandr RUSSKIKH / Maria SOFRONOVA - 0
Round 1 (216*) Sergey MELNIKOV / Irina YAKUSHEVA 15-6 / 15-0 Andrea CHIAPPINI / Maria Grazia ITALIANO (384*) 0
Round 2 (7*) CHEN Xingdong / WANG Xiaoyuan 15-3 / 15-0 Gianmarco LA ROSA / Monica MEMOLI (94*) 0
Round 2 (37*) John QUINN / Sarah HARDAKER 15-6 / 15-6 Frederik BERGSTROM / Johanna HOLGERSSON - 0
Round 2 (30*) Nikolaj ZUEV / Marina YAKUSHEVA 15-2 / 15-4 Victor MALJUTIN / Irina RUSLJAKOVA - 0
Round 2 - Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN 15-11 / 15-8 Trond WAALAND / Camilla WRIGHT (41*) 0
Round 2 (16*) Christian JAKOBSEN / Lotte OLSEN 15-6 / 15-8 Ian J PEARSON / Joanne DAVIES (178*) 0
Round 2 (605*) Miso MATTIAS / Darja KRANJC 15-6 / 15-8 Jacek NIEDZWIEDZKI / Joanna SZLESZYNSKA - 0
Round 2 (20*) I PAULUS / Rosalia ANASTASIA 15-10 / 15-4 Pavel UVAROV / Nadezhda CHERVJAKOVA (787*) 0
Round 2 - Vitali SHMAKOV / Vlada TCHERNIAVSKAIA 15-8 / 13-18 / 15-11 Jurgen KOCH / Irina SEROVA (25*) 0
Round 2 - Julian ROBERTSON / Lorraine COLE 15-7 / 15-8 Ivan SOTIROV / Dobrinka SMILIANOVA - 0
Round 2 (32*) Vladislav DRUZCHENKO / Victoria EVTOUSHENKO 17-14 / 15-4 Svetoslav STOYANOV / Diana KOLEVA (163*) 0
Round 2 - Michal LOGOSZ / Dorota BOREK 15-11 / 15-12 Ales BABNIK / Mateja SLATNAR (115*) 0
Round 2 (24*) Michael KECK / Karen NEUMANN 15-2 / 15-3 Evgenij KOVALENKO / Ella DIEHL (792*) 0
Round 2 (356*) Vadim ITCKOV / Elena SUKHAREVA 15-0 / 18-14 Vjacheslav VOROBJEV / Olga GALKINA - 0
Round 2 - LIU Yong / PENG Xin Yong 3-15 / 15-3 / 15-13 Thomas STAVNGAARD / Ann JORGENSEN (27*) 0
Round 2 (216*) Sergey MELNIKOV / Irina YAKUSHEVA 15-9 / 15-3 Alexej CHUMAKOV / Julia MARTYNENKO - 0
Round 2 (15*) Chris HUNT / Gillian C GOWERS 15-2 / 15-4 Taras SHEVCHENKO / Anna LARTCHENKO FISCHER - 0
Round 3 (7*) CHEN Xingdong / WANG Xiaoyuan 15-9 / 15-10 John QUINN / Sarah HARDAKER (37*) 0
Round 3 - Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN 15-6 / 8-15 / 18-15 Nikolaj ZUEV / Marina YAKUSHEVA (30*) 0
Round 3 (16*) Christian JAKOBSEN / Lotte OLSEN 15-0 / 15-0 Miso MATTIAS / Darja KRANJC (605*) 0
Round 3 (20*) I PAULUS / Rosalia ANASTASIA 15-3 / 15-12 Vitali SHMAKOV / Vlada TCHERNIAVSKAIA - 0
Round 3 (32*) Vladislav DRUZCHENKO / Victoria EVTOUSHENKO 14-17 / 15-7 / 15-9 Julian ROBERTSON / Lorraine COLE - 0
Round 3 (24*) Michael KECK / Karen NEUMANN 15-0 / 15-4 Michal LOGOSZ / Dorota BOREK - 0
Round 3 - LIU Yong / PENG Xin Yong 15-3 / 15-4 Vadim ITCKOV / Elena SUKHAREVA (356*) 0
Round 3 (15*) Chris HUNT / Gillian C GOWERS 15-5 / 15-8 Sergey MELNIKOV / Irina YAKUSHEVA (216*) 0
Quarter-final - Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN 17-15 / 15-18 / 15-10 CHEN Xingdong / WANG Xiaoyuan (7*) 0
Quarter-final (16*) Christian JAKOBSEN / Lotte OLSEN 15-8 / 6-15 / 15-10 I PAULUS / Rosalia ANASTASIA (20*) 0
Quarter-final (32*) Vladislav DRUZCHENKO / Victoria EVTOUSHENKO 15-12 / 2-15 / 18-15 Michael KECK / Karen NEUMANN (24*) 0
Quarter-final (15*) Chris HUNT / Gillian C GOWERS 11-15 / 17-15 / 17-14 LIU Yong / PENG Xin Yong - 0
Semi-final - Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN 15-8 / 16-18 / 15-11 Christian JAKOBSEN / Lotte OLSEN (16*) 0
Semi-final (15*) Chris HUNT / Gillian C GOWERS 15-11 / 15-13 Vladislav DRUZCHENKO / Victoria EVTOUSHENKO (32*) 0
Final - Jens ERIKSEN / Marlene THOMSEN 15-3 / 18-16 Chris HUNT / Gillian C GOWERS (15*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 66 4 12.9% 1422 45.87 00:00:00 0 0 0.0%
MS 63 138 12 19.1% 3045 48.33 00:00:00 0 0 0.0%
WD 31 65 3 9.7% 1456 46.97 00:00:00 0 0 0.0%
WS 47 103 9 19.1% 1612 34.3 00:00:00 0 0 0.0%
XD 39 91 13 33.3% 2123 54.44 00:00:00 0 0 0.0%
Total 211 463 41 19.4% 9658 45.77 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Indonesia 15 2 88.2%
U.S.A. 4 1 80.0%
Singapore 4 1 80.0%
China 12 4 75.0%
Denmark 32 13 71.1%
Greece 2 1 66.7%
Sweden 14 8 63.6%
England 20 12 62.5%
Ukraine 16 11 59.3%
Belarus 7 5 58.3%
Germany 11 9 55.0%
France 6 6 50.0%
Wales 3 3 50.0%
Russia 90 114 44.1%
Bulgaria 9 13 40.9%
Portugal 2 3 40.0%
Switzerland 5 9 35.7%
Slovenia 5 10 33.3%
Kazakhstan 2 4 33.3%
Austria 1 2 33.3%
Norway 1 2 33.3%
Poland 3 8 27.3%
Finland 1 5 16.7%
Lithuania 0 1 0.0%
0 1 0.0%
1

Category: