Thailand Open  

Tournament Name: SCG World Grand Prix Thailand Open Badminton Championships 2006
Tournament Dates: 25/07/2006-30/07/2006
Location: Thailand,
Category:

Winners
Category Winner Runner-up
MD CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae LEE Jae Jin / HWANG Ji Man
MS CHEN Yu CHEN Jin
WD LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM
WS ZHU Lin HWANG Hye Youn
XD LEE Yong Dae / HWANG Yu Mi Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Maneepong JONGJIT / Putthipong AMPUNSUWAN 21-19 / 21-17 Phuong Nam DUONG / Bang Duc BUI - 23
Round 1 (622*) Somsak MUSIKKASEM / Wipop SANSANAWIRAKUL 21-18 / 21-12 Kyle HOLOBOFF / Richard LIANG (261*) 20
Round 2 - Bodin ISARA / Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-18 / 21-18 Tanawat RATTANANONT / Pusanawat SAISIRIVIT - 25
Round 2 - Thitipong LAPOE / Jakrapan THANATHIRATHAM 21-15 / 21-9 Kovit PHISETSARASAI / Songphon JANTHARASOM - 29
MD
Round 1 (446*) Mohd Lutfi Zaim ABDUL KHALID / TAN Wee Kiong 22-20 / 21-18 Bodin ISARA / Tanongsak SAENSOMBOONSUK - 25
Round 1 - FANG Chieh Min / Rufus Adeniyi ELEGBEDE 21-12 / 21-16 Quang Minh NGUYEN / Thanh-Hai TRAN (105*) 20
Round 1 (16*) TAN Boon Heong / Thien How HOON 18-21 / 21-17 / 21-14 Somsak MUSIKKASEM / Wipop SANSANAWIRAKUL (622*) 45
Round 1 (245*) Howard BACH / Khan bob MALAYTHONG 21-19 / 21-8 Mohd Razif ABDUL RAHMAN / Ying Jin GOH (303*) 20
Round 1 (19*) Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL 21-15 / 21-12 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (15*) 30
Round 1 (394*) JEON Jun Bum / YOO Yeon Seong 21-15 / 22-20 Chung Chiat KHOO / Mohd Razif ABDUL LATIF (67*) 35
Round 1 (153*) LEE Jae Jin / HWANG Ji Man 21-8 / 21-10 Jurgen WOUTERS / Ruud BOSCH (54*) 18
Round 1 - Ruben Gordown KHOSADALINA / Bin Shen TAN 15-21 / 21-13 / 21-17 Thitipong LAPOE / Jakrapan THANATHIRATHAM - 48
Round 1 (80*) Choon Eng CHEW / Chieng Hun HONG 21-17 / 16-21 / 22-21 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang (51*) 45
Round 1 (152*) Mathias BOE / Lars PAASKE 21-11 / 21-15 LIM Khim Wah / Hee Chun MAK (197*) 25
Round 1 (121*) Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Vountus Indra MAWAN 21-19 / 21-12 Maneepong JONGJIT / Putthipong AMPUNSUWAN - 20
Round 1 (14*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 18-21 / 21-12 / 21-16 Ukikasah Yoga / Yonathan Suryatama DASUKI (35*) 42
Round 1 (73*) Rian SUKMAWAN / Eng HIAN 21-16 / 21-17 HU Chung Shien / TSAI Chia Hsin (49*) 30
Round 1 (29*) Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO 21-13 / 21-8 Kwong Beng CHAN / Chong Chieh LOK (174*) 25
Round 1 (46*) Tony GUNAWAN / Halim Haryanto HO 21-9 / 21-10 LEUNG Chun Yiu / LO Lok Kei (140*) 21
Round 1 (3*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 21-15 / 21-12 Songphon ANUGRITAYAWON / Nuttaphon NARKTHONG (62*) 35
Round 2 - FANG Chieh Min / Rufus Adeniyi ELEGBEDE 17-21 / 21-8 / 21-13 Mohd Lutfi Zaim ABDUL KHALID / TAN Wee Kiong (446*) 40
Round 2 (16*) TAN Boon Heong / Thien How HOON 16-21 / 21-19 / 21-15 Howard BACH / Khan bob MALAYTHONG (245*) 45
Round 2 (394*) JEON Jun Bum / YOO Yeon Seong 25-23 / 21-19 Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL (19*) 40
Round 2 (153*) LEE Jae Jin / HWANG Ji Man 21-18 / 21-12 Ruben Gordown KHOSADALINA / Bin Shen TAN - 25
Round 2 (80*) Choon Eng CHEW / Chieng Hun HONG 11-21 / 25-23 / 21-18 Mathias BOE / Lars PAASKE (152*) 48
Round 2 (14*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-17 / 21-12 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Vountus Indra MAWAN (121*) 20
Round 2 (73*) Rian SUKMAWAN / Eng HIAN 16-21 / 22-20 / 21-17 Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO (29*) 60
Round 2 (3*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 21-15 / 12-21 / 21-16 Tony GUNAWAN / Halim Haryanto HO (46*) 44
Quarter-final - FANG Chieh Min / Rufus Adeniyi ELEGBEDE 16-21 / 22-20 / 21-15 TAN Boon Heong / Thien How HOON (16*) 50
Quarter-final (153*) LEE Jae Jin / HWANG Ji Man 21-15 / 21-10 JEON Jun Bum / YOO Yeon Seong (394*) 18
Quarter-final (14*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-8 / 22-20 Choon Eng CHEW / Chieng Hun HONG (80*) 29
Quarter-final (3*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 21-18 / 21-8 Rian SUKMAWAN / Eng HIAN (73*) 35
Semi-final (153*) LEE Jae Jin / HWANG Ji Man 21-12 / 23-21 FANG Chieh Min / Rufus Adeniyi ELEGBEDE - 25
Semi-final (14*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-16 / 21-19 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (3*) 39
Final (14*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae W.O. LEE Jae Jin / HWANG Ji Man (153*) 0
MS (qual)
Round 1 - Vilailak Pakkawat 21-17 / 21-11 Bang Duc BUI - 28
Round 1 (206*) JUNG Hoon Min 21-14 / 21-13 Santiphap KAWEENANTHAWONG (342*) 25
Round 1 (467*) Panuwat PISANTANAKUL 21-18 / 17-21 / 21-10 Christopher FLORES (352*) 30
Round 1 - Poodchalat PISIT 21-11 / 16-21 / 23-21 Phuong Nam DUONG (616*) 50
MS
Round 1 (2*) LEE Chong Wei 21-16 / 21-8 Suppanyu AVIHINGSANON (582*) 26
Round 1 (12*) CHEN Yu 21-11 / 21-10 LIEW Daren (144*) 24
Round 1 (30*) Andrew SMITH 21-14 / 21-15 Shoji SATO (18*) 30
Round 1 (141*) Chun Seang TAN 21-18 / 16-21 / 21-16 CHIN Sheng-Ming (169*) 40
Round 1 (3*) LEE Hyun Il 21-14 / 21-6 Quang Minh NGUYEN (147*) 28
Round 1 (120*) Alamsyah YUNUS 21-11 / 21-12 Marcus JANSSON (158*) 15
Round 1 (9*) Boonsak PONSANA 21-9 / 21-8 Kenn LIM (80*) 25
Round 1 (111*) Mohd Nazree LATIFI 21-11 / 21-5 Chatchapong LEAMKOATHONG (882*) 25
Round 1 (6*) CHEN Hong 16-21 / 21-17 / 21-13 HSIEH Yu Hsing (45*) 48
Round 1 (54*) Jeffer ROSOBIN 21-14 / 21-8 Panuwat PISANTANAKUL (467*) 20
Round 1 (298*) Vountus Indra MAWAN 20-22 / 21-17 / 21-17 Kennevic ASUNCION (142*) 45
Round 1 (206*) JUNG Hoon Min 21-12 / 21-12 Richard LIANG (686*) 15
Round 1 - Jeremy HILLAND 21-14 / 22-20 Tawan HUANSURIYA (261*) 26
Round 1 (231*) Beryno Jiann Tze WONG 22-20 / 21-16 Peerasak WIRIYAPHADUNGPHONG (86*) 33
Round 1 (38*) John MOODY 21-19 / 21-11 Beng Hong KUAN (17*) 30
Round 1 (61*) Wee Chung PEI 21-9 / 21-6 Koen RIDDER (134*) 30
Round 1 (79*) LIAO Sheng Shiun 21-17 / 21-9 Eric GO (213*) 26
Round 1 (279*) Mohd Shafiq JAMALUDDIN 21-12 / 21-8 Kyle HOLOBOFF (687*) 18
Round 1 (95*) JANG Young Soo 21-17 / 21-10 Vilailak Pakkawat - 30
Round 1 (131*) HWANG Jung Woon 21-17 / 21-14 Chong Chieh LOK (355*) 35
Round 1 (27*) PARK Sung Hwan 17-21 / 21-14 / 21-14 Muhammad Roslin HASHIM (36*) 58
Round 1 (58*) Poompat SAPKULCHANANART 21-7 / 21-5 Poodchalat PISIT - 20
Round 1 (4*) Peter Hoeg GADE 21-8 / 21-13 Sho SASAKI (50*) 30
Round 1 (73*) Yousuke NAKANISHI 21-19 / 21-11 Andreas ADITYAWARMAN (270*) 34
Round 1 (44*) KHRISHNAN Yogendran 23-21 / 21-11 Chetan ANAND (23*) 40
Round 1 (20*) SHON Seung Mo 21-10 / 17-21 / 21-11 Kwong Beng CHAN (320*) 55
Round 1 (14*) Muhammad Hafiz HASHIM 21-8 / 21-16 Tanongsak SAENSOMBOONSUK (214*) 23
Round 1 (72*) James CHUA 21-12 / 21-17 Tien Minh NGUYEN (81*) 39
Round 1 (19*) Eric PANG 21-14 / 21-15 Koichi SAEKI (157*) 35
Round 1 (22*) Kay Bin YEOH 21-16 / 21-11 LEE Chen Yen (182*) 35
Round 1 (302*) HONG Seung Ki 21-17 / 14-21 / 21-11 Mohamad Arif Ab Latif ARIF (162*) 43
Round 1 (8*) CHEN Jin W.O. Leon HEW (294*) 0
Round 2 (12*) CHEN Yu 21-19 / 14-21 / 21-19 LEE Chong Wei (2*) 59
Round 2 (141*) Chun Seang TAN 15-21 / 21-17 / 21-18 Andrew SMITH (30*) 45
Round 2 (3*) LEE Hyun Il 21-10 / 21-16 Alamsyah YUNUS (120*) 30
Round 2 (9*) Boonsak PONSANA 21-8 / 21-14 Mohd Nazree LATIFI (111*) 30
Round 2 (6*) CHEN Hong 19-21 / 21-13 / 21-17 Jeffer ROSOBIN (54*) 50
Round 2 (206*) JUNG Hoon Min 21-13 / 21-12 Vountus Indra MAWAN (298*) 30
Round 2 - Jeremy HILLAND 21-8 / 21-14 Beryno Jiann Tze WONG (231*) 26
Round 2 (61*) Wee Chung PEI 22-24 / 21-18 / 21-10 John MOODY (38*) 75
Round 2 (79*) LIAO Sheng Shiun 21-12 / 21-18 Mohd Shafiq JAMALUDDIN (279*) 40
Round 2 (8*) CHEN Jin 21-14 / 21-17 JANG Young Soo (95*) 40
Round 2 (27*) PARK Sung Hwan 15-21 / 21-11 / 21-18 HWANG Jung Woon (131*) 55
Round 2 (4*) Peter Hoeg GADE 21-7 / 21-13 Poompat SAPKULCHANANART (58*) 35
Round 2 (73*) Yousuke NAKANISHI 21-19 / 21-19 KHRISHNAN Yogendran (44*) 40
Round 2 (14*) Muhammad Hafiz HASHIM 21-17 / 22-20 SHON Seung Mo (20*) 38
Round 2 (72*) James CHUA 17-21 / 21-11 / 21-12 Eric PANG (19*) 45
Round 2 (22*) Kay Bin YEOH 21-13 / 21-19 HONG Seung Ki (302*) 35
Round 3 (12*) CHEN Yu 16-21 / 21-12 / 21-6 Chun Seang TAN (141*) 40
Round 3 (9*) Boonsak PONSANA 17-21 / 21-11 / 21-13 LEE Hyun Il (3*) 55
Round 3 (6*) CHEN Hong 21-14 / 21-18 JUNG Hoon Min (206*) 35
Round 3 - Jeremy HILLAND 21-11 / 21-18 Wee Chung PEI (61*) 36
Round 3 (8*) CHEN Jin 21-11 / 21-10 LIAO Sheng Shiun (79*) 30
Round 3 (14*) Muhammad Hafiz HASHIM 21-16 / 21-16 Yousuke NAKANISHI (73*) 35
Round 3 (22*) Kay Bin YEOH 21-10 / 19-21 / 21-12 James CHUA (72*) 55
Round 3 (27*) PARK Sung Hwan W.O. Peter Hoeg GADE (4*) 0
Quarter-final (12*) CHEN Yu 22-20 / 22-20 Boonsak PONSANA (9*) 44
Quarter-final (6*) CHEN Hong 15-21 / 21-19 / 21-14 Jeremy HILLAND - 50
Quarter-final (8*) CHEN Jin 21-13 / 21-16 PARK Sung Hwan (27*) 40
Quarter-final (14*) Muhammad Hafiz HASHIM 21-11 / 16-21 / 21-14 Kay Bin YEOH (22*) 45
Semi-final (12*) CHEN Yu 24-22 / 21-13 CHEN Hong (6*) 34
Semi-final (8*) CHEN Jin 21-13 / 21-10 Muhammad Hafiz HASHIM (14*) 35
Final (12*) CHEN Yu 21-17 / 21-23 / 22-20 CHEN Jin (8*) 65
WD (qual)
Round 1 (384*) CHEN Shih Ying / HUNG Shih Chieh 23-21 / 21-19 Savitree AMITRAPAI / Vararat GATENAKORN (558*) 30
Round 2 - Chanida JULRATTANAMANEE / Ancheera KITTITHARAKUL 21-9 / 21-15 CHEN Shih Ying / HUNG Shih Chieh (384*) 30
Round 2 (203*) LIU Hsiao-Jo / CHANG Ya Lan 21-11 / 21-13 Serithammarak ARTIMA / Chayanit CHALADCHALAM - 20
Round 2 (110*) Angeline DE PAUW / Mona SANTOSO 21-15 / 21-16 Saisamol CHATTANUPAKORN / Vathu WANGTHIRA-AMNUAY - 25
WD
Round 1 - TEE Jing Yi / Lyddia Yi Yu CHEAH 21-14 / 13-21 / 21-15 Soratja CHANSRISUKOT / Molthila KITJANON (48*) 39
Round 1 (546*) Bee Ling HO / WOON Khe Wei 21-13 / 21-11 Thi Ngan Trang NGUYEN / Thi Hong Anh NGUYEN - 20
Round 1 (12*) Aki AKAO / Tomomi MATSUDA 21-13 / 21-13 Endang NURSUGIANTI / Rani MUNDIASTI (82*) 38
Round 1 (17*) Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL 21-8 / 21-9 Rachel VAN CUTSEN / Paulien VAN DOOREMALEN (51*) 22
Round 1 (7*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-16 / 21-19 HWANG Yu Mi / KIM Min Jung (45*) 30
Round 1 (54*) Chew Yen FONG / Sock Ai OOI 21-19 / 21-10 Chanida JULRATTANAMANEE / Ancheera KITTITHARAKUL - 25
Round 1 (5*) Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-11 / 21-14 Peeraya MUNKITAMORN / Suttapa EAKVORATIAN - 20
Round 1 (32*) Meiliana JAUHARI / (F) PURWATI 21-12 / 22-20 LIU Hsiao-Jo / CHANG Ya Lan (203*) 30
Round 1 (26*) Johanna PERSSON / Elin BERGBLOM 17-21 / 21-17 / 21-15 Nitya Krishinda MAHESWARI / Nadya MELATI (27*) 55
Round 1 (20*) Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 21-14 / 21-13 CHAU Hoi Wah / KOON Wai Chee - 35
Round 1 (373*) TSAI Pei-Ling / YANG Chia Tseng 21-10 / 21-19 GOH Liu Ying / Amelia Alicia ANSCELLY - 20
Round 1 (6*) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 21-14 / 21-18 Angeline DE PAUW / Mona SANTOSO (110*) 33
Round 1 (19*) Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-17 / 21-14 Chiou Hwee HAW / Julia Pei Xian WONG - 28
Round 1 (10*) ZHANG Yawen / WEI Yili 21-3 / 21-6 CHANG Hsin Yun / CHIU Yi Ju (147*) 20
Round 1 (466*) Miyuki TAI / Noriko OKUMA 21-8 / 21-16 Eva LEE / Mesinee MANGKALAKIRI (92*) 23
Round 1 (3*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 21-10 / 18-21 / 21-10 CHOU Chia Chi / KU Pei-Ting (34*) 45
Round 2 - TEE Jing Yi / Lyddia Yi Yu CHEAH 17-21 / 21-17 / 21-12 Bee Ling HO / WOON Khe Wei (546*) 40
Round 2 (17*) Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL 19-21 / 21-19 / 21-18 Aki AKAO / Tomomi MATSUDA (12*) 70
Round 2 (7*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-11 / 21-14 Chew Yen FONG / Sock Ai OOI (54*) 45
Round 2 (5*) Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM 13-21 / 21-19 / 21-17 Meiliana JAUHARI / (F) PURWATI (32*) 50
Round 2 (20*) Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 21-18 / 21-11 Johanna PERSSON / Elin BERGBLOM (26*) 40
Round 2 (6*) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 21-15 / 21-14 TSAI Pei-Ling / YANG Chia Tseng (373*) 29
Round 2 (10*) ZHANG Yawen / WEI Yili 21-11 / 21-12 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (19*) 27
Round 2 (3*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 21-14 / 21-12 Miyuki TAI / Noriko OKUMA (466*) 32
Quarter-final (5*) Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM 17-21 / 21-19 / 23-21 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin (7*) 60
Quarter-final (6*) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 21-11 / 21-10 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA (20*) 30
Quarter-final (3*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 21-19 / 22-20 ZHANG Yawen / WEI Yili (10*) 45
Quarter-final (17*) Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL W.O. TEE Jing Yi / Lyddia Yi Yu CHEAH - 0
Semi-final (5*) Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-13 / 16-21 / 21-7 Lena FRIER KRISTIANSEN / Kamilla Rytter JUHL (17*) 50
Semi-final (3*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 21-19 / 21-11 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG (6*) 37
Final (3*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 21-18 / 21-9 Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM (5*) 41
WS (qual)
Round 1 (427*) Sitee PHUKSAPAISALSILP 21-15 / 21-6 Miew Kheng WONG (430*) 27
Round 1 (266*) KANG Hae Won 22-24 / 24-22 / 21-16 Amelia Alicia ANSCELLY (508*) 55
Round 1 (224*) CHANG Ya Lan 21-8 / 21-4 Thi Ngan Trang NGUYEN - 20
Round 1 (399*) Chanida JULRATTANAMANEE 21-11 / 21-17 Kennie ASUNCION (242*) 23
Round 1 (160*) Porntip BURANAPRASERTSUK 21-18 / 21-14 TEE Jing Yi (265*) 26
Round 1 (174*) HUNG Shih Chieh 10-21 / 21-14 / 21-16 Leena TIRAPONGPATANA (503*) 45
Round 1 (161*) LIU Hsiao-Jo 21-17 / 12-21 / 21-17 Sapsiree TAERATTANACHAI - 35
Round 1 (219*) MONG Kwan Yi 22-20 / 21-14 CHANG Hsin Yun (200*) 35
Round 2 (427*) Sitee PHUKSAPAISALSILP 17-21 / 21-14 / 21-12 Eva LEE (111*) 32
Round 2 (266*) KANG Hae Won 21-15 / 21-13 Thi Hong Anh NGUYEN - 23
Round 2 (224*) CHANG Ya Lan 19-21 / 24-22 / 21-16 Melicia KURNIAWAN (168*) 48
Round 2 (399*) Chanida JULRATTANAMANEE 21-8 / 20-22 / 21-16 GOH Liu Ying (368*) 45
Round 2 (174*) HUNG Shih Chieh 21-18 / 21-14 CHEN Shih Ying (373*) 25
Round 2 (125*) CHIU Yi Ju 21-17 / 23-21 MONG Kwan Yi (219*) 32
Round 3 (427*) Sitee PHUKSAPAISALSILP 24-22 / 17-21 / 26-24 KANG Hae Won (266*) 60
Round 3 (224*) CHANG Ya Lan 18-21 / 21-16 / 21-19 Chanida JULRATTANAMANEE (399*) 45
Round 3 (160*) Porntip BURANAPRASERTSUK 21-14 / 21-19 HUNG Shih Chieh (174*) 20
Round 3 (125*) CHIU Yi Ju 21-9 / 21-14 LIU Hsiao-Jo (161*) 18
WS
Round 1 (267*) Ai GOTO 21-18 / 7-21 / 21-15 Julia Pei Xian WONG (52*) 50
Round 1 (39*) Soratja CHANSRISUKOT 21-18 / 21-18 CHIU Yi Ju (125*) 35
Round 1 (12*) Eriko HIROSE 19-21 / 21-14 / 21-12 Pia Zebadiah BERNADET (98*) 55
Round 1 (35*) Judith MEULENDIJKS 21-13 / 21-9 LEE Seung Ah (57*) 25
Round 1 (7*) Kaori MORI 21-17 / 21-4 Porntip BURANAPRASERTSUK (160*) 24
Round 1 (37*) Adrianti FIRDASARI 21-10 / 21-16 Yu HIRAYAMA (20*) 33
Round 1 (10*) ZHU Lin 21-9 / 21-12 Molthila KITJANON (33*) 30
Round 1 (75*) PAI Hsiao Ma 28-30 / 21-15 / 21-17 Lyddia Yi Yu CHEAH (86*) 65
Round 1 (61*) Yoshimi HATAYA 21-16 / 21-16 CHANG Ya Lan (224*) 45
Round 1 (11*) LU Lan 21-15 / 21-10 Salakjit PONSANA (34*) 30
Round 1 (32*) Anna RICE 15-21 / 21-17 / 21-18 Elin BERGBLOM (110*) 52
Round 1 (8*) YAO Jie 21-19 / 21-8 Kanako YONEKURA (16*) 36
Round 1 (27*) HWANG Hye Youn 21-11 / 21-16 Sitee PHUKSAPAISALSILP (427*) 38
Round 1 (87*) HUANG Chia-Hsin 21-11 / 19-21 / 21-13 Ella DIEHL (31*) 55
Round 1 (15*) Mew Choo WONG 17-21 / 21-12 / 21-19 Anu NIEMINEN (36*) 53
Round 1 (2*) XIE Xingfang 21-7 / 21-10 Rachel VAN CUTSEN (63*) 20
Round 2 (267*) Ai GOTO 21-18 / 21-18 Soratja CHANSRISUKOT (39*) 31
Round 2 (12*) Eriko HIROSE 25-23 / 18-21 / 21-18 Judith MEULENDIJKS (35*) 70
Round 2 (37*) Adrianti FIRDASARI 21-18 / 21-19 Kaori MORI (7*) 35
Round 2 (10*) ZHU Lin 21-7 / 24-22 PAI Hsiao Ma (75*) 40
Round 2 (61*) Yoshimi HATAYA 21-16 / 23-21 LU Lan (11*) 40
Round 2 (8*) YAO Jie 19-21 / 21-12 / 21-9 Anna RICE (32*) 60
Round 2 (27*) HWANG Hye Youn 21-13 / 21-13 HUANG Chia-Hsin (87*) 35
Round 2 (2*) XIE Xingfang 21-13 / 21-15 Mew Choo WONG (15*) 35
Quarter-final (12*) Eriko HIROSE 18-21 / 21-16 / 21-10 Ai GOTO (267*) 60
Quarter-final (10*) ZHU Lin 17-21 / 21-13 / 21-15 Adrianti FIRDASARI (37*) 52
Quarter-final (8*) YAO Jie 20-22 / 21-10 / 21-15 Yoshimi HATAYA (61*) 60
Quarter-final (27*) HWANG Hye Youn 10-21 / 21-16 / 21-19 XIE Xingfang (2*) 61
Semi-final (10*) ZHU Lin 21-18 / 21-14 Eriko HIROSE (12*) 48
Semi-final (27*) HWANG Hye Youn 21-15 / 20-12 Ret. YAO Jie (8*) 42
Final (10*) ZHU Lin 21-13 / 18-21 / 21-15 HWANG Hye Youn (27*) 68
XD (qual)
Round 1 - Tanawat RATTANANONT / Saisamol CHATTANUPAKORN 21-15 / 21-19 LEE Chen Yen / HUNG Shih Chieh - 25
Round 1 - Thitipong LAPOE / Savitree AMITRAPAI 21-18 / 21-13 LIM Khim Wah / GOH Liu Ying - 20
Round 1 - Eric GO / Mona SANTOSO 21-13 / 21-9 Poodchalat PISIT / Pijitjan WANGPAIBOONKJ - 10
Round 1 (201*) FANG Chieh Min / CHIEN Yu Chin 21-18 / 21-10 Nuttavut SANLEKANAN / Nattapol SANLEKANUN - 20
Round 1 (424*) HSIEH Yu Hsing / YANG Chia Tseng 21-13 / 21-12 Nutchapon KANKULSOONTORN / Ancheera KITTITHARAKUL - 18
Round 2 - Tanawat RATTANANONT / Saisamol CHATTANUPAKORN 20-22 / 21-14 / 22-20 Thitipong LAPOE / Savitree AMITRAPAI - 38
Round 2 - Eric GO / Mona SANTOSO 21-16 / 21-19 Siriwat MATAYANUMATI / Naivinij MINGTHUM - 25
Round 2 (201*) FANG Chieh Min / CHIEN Yu Chin 21-17 / 21-23 / 21-15 Howard BACH / Eva LEE (100*) 35
Round 2 (424*) HSIEH Yu Hsing / YANG Chia Tseng 21-16 / 21-17 Halim Haryanto HO / Angeline DE PAUW (402*) 25
XD
Round 1 (3*) LEE Jae Jin / LEE Hyo Jung 21-16 / 21-13 Nuttaphon NARKTHONG / Siriwanwaree MAHIDOL - 22
Round 1 (118*) Shintaro IKEDA / Satoko SUETSUNA 22-21 / 21-18 CHEN Hung Ling / CHOU Chia Chi (45*) 38
Round 1 (69*) Chung Chiat KHOO / Chiou Hwee HAW 21-18 / 21-10 LEUNG Chun Yiu / MONG Kwan Yi (312*) 20
Round 1 (19*) Lars PAASKE / Helle NIELSEN 21-12 / 21-11 Jurgen WOUTERS / Paulien VAN DOOREMALEN (35*) 25
Round 1 (5*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-10 / 21-10 CHIN Sheng-Ming / TSAI Pei-Ling - 25
Round 1 (142*) Devin Lahardi FITRIAWAN / Yunita TETTY 21-14 / 21-18 Eric GO / Mona SANTOSO - 29
Round 1 (42*) Kennevic ASUNCION / Kennie ASUNCION 21-19 / 21-16 TAN Boon Heong / Chew Yen FONG - 25
Round 1 (170*) JEON Jun Bum / KIM Min Jung 21-14 / 21-8 Hee Chun MAK / Amelia Alicia ANSCELLY - 22
Round 1 (424*) HSIEH Yu Hsing / YANG Chia Tseng 18-21 / 21-19 / 21-13 Lingga LIE / (CJ) YULIANTI (88*) 35
Round 1 (201*) FANG Chieh Min / CHIEN Yu Chin 20-22 / 21-12 / 21-14 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (11*) 39
Round 1 (115*) Thien How HOON / Sock Ai OOI 19-21 / 21-17 / 21-19 Tanawat RATTANANONT / Saisamol CHATTANUPAKORN - 40
Round 1 (8*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-9 / 21-16 Keita MASUDA / Tomomi MATSUDA (38*) 30
Round 1 (188*) TAN Wee Kiong / WOON Khe Wei 21-14 / 21-13 Phuong Nam DUONG / Thi Ngan Trang NGUYEN - 20
Round 1 (25*) LEE Yong Dae / HWANG Yu Mi 21-9 / 21-7 Mohd Lutfi Zaim ABDUL KHALID / Bee Ling HO - 20
Round 1 (43*) TSAI Chia Hsin / CHENG Wen Hsing 21-13 / 21-16 Khan bob MALAYTHONG / Mesinee MANGKALAKIRI (62*) 20
Round 1 (4*) ZHANG Jun / GAO Ling 21-11 / 21-10 Bin Shen TAN / Yu Hang OOI (71*) 20
Round 2 (3*) LEE Jae Jin / LEE Hyo Jung 21-11 / 21-13 Shintaro IKEDA / Satoko SUETSUNA (118*) 20
Round 2 (19*) Lars PAASKE / Helle NIELSEN 21-18 / 21-14 Chung Chiat KHOO / Chiou Hwee HAW (69*) 26
Round 2 (5*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 18-21 / 21-5 / 21-18 Devin Lahardi FITRIAWAN / Yunita TETTY (142*) 50
Round 2 (170*) JEON Jun Bum / KIM Min Jung 21-15 / 18-21 / 21-16 Kennevic ASUNCION / Kennie ASUNCION (42*) 40
Round 2 (424*) HSIEH Yu Hsing / YANG Chia Tseng 21-19 / 22-20 FANG Chieh Min / CHIEN Yu Chin (201*) 23
Round 2 (8*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-11 / 21-9 Thien How HOON / Sock Ai OOI (115*) 23
Round 2 (25*) LEE Yong Dae / HWANG Yu Mi 21-16 / 21-12 TAN Wee Kiong / WOON Khe Wei (188*) 23
Round 2 (4*) ZHANG Jun / GAO Ling 21-14 / 21-10 TSAI Chia Hsin / CHENG Wen Hsing (43*) 23
Quarter-final (3*) LEE Jae Jin / LEE Hyo Jung 21-14 / 21-17 Lars PAASKE / Helle NIELSEN (19*) 28
Quarter-final (5*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 22-20 / 21-15 JEON Jun Bum / KIM Min Jung (170*) 30
Quarter-final (8*) Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 21-16 / 21-18 HSIEH Yu Hsing / YANG Chia Tseng (424*) 29
Quarter-final (25*) LEE Yong Dae / HWANG Yu Mi 21-14 / 15-21 / 21-18 ZHANG Jun / GAO Ling (4*) 50
Semi-final (5*) Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-13 / 21-11 LEE Jae Jin / LEE Hyo Jung (3*) 26
Semi-final (25*) LEE Yong Dae / HWANG Yu Mi 21-17 / 21-13 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL (8*) 40
Final (25*) LEE Yong Dae / HWANG Yu Mi 21-11 / 18-21 / 22-20 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM (5*) 71
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 70 10 33.3% 2545 84.83 00:33:24 2.54 1 3.3%
MS 61 140 18 29.5% 4923 80.7 00:36:56 2.19 2 3.3%
WD 30 68 8 26.7% 2394 79.8 00:35:58 2.22 2 6.7%
WS 30 73 13 43.3% 2641 88.03 00:44:42 1.97 7 23.3%
XD 31 69 7 22.6% 2458 79.29 00:30:04 2.64 1 3.2%
Total 182 420 56 30.8% 14961 82.2 00:36:18 2.26 13 7.1%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 26 6 81.2%
Korea 42 14 75.0%
Denmark 10 4 71.4%
Chinese Taipei 28 27 50.9%
1 1 50.0%
England 1 1 50.0%
New Zealand 1 1 50.0%
Japan 16 17 48.5%
Malaysia 39 44 47.0%
Canada 4 5 44.4%
Thailand 33 44 42.9%
Indonesia 9 14 39.1%
Netherlands 5 8 38.5%
Sweden 1 3 25.0%
U.S.A. 4 13 23.5%
Philippines 1 4 20.0%
Hong Kong 1 5 16.7%
Russia 0 1 0.0%
Finland 0 1 0.0%
India 0 1 0.0%
Vietnam 0 8 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 LEE Zii Jia LI Shifeng 17-21 / 21-11 / 23-21
2021 Viktor AXELSEN Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-11 / 21-7
2021 Viktor AXELSEN NG Ka Long Angus 21-14 / 21-14
2019 CHOU Tien Chen NG Ka Long Angus 21-14 / 11-21 / 23-21
2018 Kanta TSUNEYAMA Tommy SUGIARTO 21-16 / 13-21 / 21-9
2017 SAI PRANEETH B. Jonatan CHRISTIE 17-21 / 21-18 / 21-19
2016 Tanongsak SAENSOMBOONSUK Sony Dwi KUNCORO 21-15 / 21-16
2015 LEE Hyun Il Ihsan Maulana MUSTOFA 21-17 / 22-24 / 21-8
2013 KIDAMBI Srikanth Boonsak PONSANA 21-16 / 21-12
2012 Sony Dwi KUNCORO Yuekun CHEN 21-17 / 21-14
2011 CHEN Long LEE Hyun Il 21-8 / 21-19
2009 Tien Minh NGUYEN Boonsak PONSANA 21-16 / 21-13
2008 LIN Dan Boonsak PONSANA 17-21 / 21-15 / 21-13
2007 CHEN Hong Boonsak PONSANA 21-14 / 11-21 / 23-21
2006 CHEN Yu CHEN Jin 21-17 / 21-23 / 22-20
2005 Muhammad Hafiz HASHIM Kenneth JONASSEN 15-13 / 15-13
2004 Boonsak PONSANA NG Wei 15-3 / 15-3
2003 Ronald SUSILO Boonsak PONSANA 15-10 / 7-15 / 15-10
2001 Hock Kin YONG Boonsak PONSANA 7-8 / 5-7 / 8-6
2000 HENDRAWAN Budi SANTOSO 15-8 / 15-10
1999 CHEN Gang JI Xinpeng 15-12 / 15-6
1997 HENDRAWAN CHEN Gang 15-9 / 15-1
1996 DONG Jiong Joko SUPRIANTO 15-13 / 15-7
1994 Joko SUPRIANTO SUN Jun 10-15 / 15-11 / 15-5
1993 Joko SUPRIANTO Hermawan SUSANTO 15-11 / 15-3
1992 Joko SUPRIANTO Allan BUDI KUSUMA 15-10 / 10-15 / 15-10
1991 Allan BUDI KUSUMA Sompol KUKASEMKIJ 14-17 / 15-1 / 15-10
1990 Sompol KUKASEMKIJ Allan BUDI KUSUMA 15-11 / 18-13
1989 Allan BUDI KUSUMA Sompol KUKASEMKIJ 17-14 / 15-8