Stockholm Junior  

Tournament Name: FZ FORZA Stockholm Junior 2021(New dates)
Tournament Dates: 10/09/2021-12/09/2021
Location: Sweden, Täby
Category: Junior International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD - U19 Jarne SCHLEVOIGT / Nikolaj STUPPLICH Ludwig AXELSSON / Emil SÖDERDAHL
MS - U19 Karim KREHEMEIER Jonathan DRESP
WD - U19 Jessica SILVENNOINEN / Julia TUVESSON Celia RIPPERT / Ramona ÜPRUS
WS - U19 Julia TUVESSON Ramona ÜPRUS
XD - U19 Jarne SCHLEVOIGT / Julia MEYER Oskar MÄNNIK / Ramona ÜPRUS

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 U19 - Alvin PALM / Eric RAMSTEDT 21-12 / 21-11 Thomas BARTH / Andreas HOLMEDAL - 25
Round 2 U19 - Oskar MÄNNIK / Rannar ZIRK 21-18 / 16-21 / 21-19 Alex HÖRNLUND / Rasmus SÖRLIN - 35
Round 2 U19 - Elliot GRAHN / Edvard HYLANDER 21-19 / 17-21 / 21-13 Thomas FJELDHEIM / Mathias HONG - 43
Round 2 U19 - Jarne SCHLEVOIGT / Nikolaj STUPPLICH 21-10 / 21-17 Tauri KILK / Steven PÄRNASALU - 21
Round 2 U19 - Jonathan DRESP / Kenneth NEUMANN 21-13 / 21-17 Alvin PALM / Eric RAMSTEDT - 30
Round 2 U19 - Ludwig AXELSSON / Emil SÖDERDAHL 22-20 / 21-23 / 21-16 Toste ISAKSSON / Alexander STRANDBERG - 27
Round 2 U19 - Marwen DEBECHE / Mathias RODRIGUES 21-16 / 16-21 / 21-18 Victor MORSKOGEN / Daniel STRÖM - 37
Round 2 U19 - Mario KIRISMA / Robin SCHMALZ 21-9 / 22-20 Andreas ROKSVAAG / Elias SELSAAS - 25
Quarter-final U19 - Oskar MÄNNIK / Rannar ZIRK 22-20 / 21-14 Elliot GRAHN / Edvard HYLANDER - 26
Quarter-final U19 - Jarne SCHLEVOIGT / Nikolaj STUPPLICH 21-14 / 21-19 Helmer ANDERSSON / Andre IRPOLA - 25
Quarter-final U19 - Ludwig AXELSSON / Emil SÖDERDAHL 19-21 / 21-13 / 21-17 Jonathan DRESP / Kenneth NEUMANN - 49
Quarter-final U19 - Marwen DEBECHE / Mathias RODRIGUES 21-15 / 16-21 / 21-19 Mario KIRISMA / Robin SCHMALZ - 35
Semi-final U19 - Jarne SCHLEVOIGT / Nikolaj STUPPLICH 20-22 / 21-16 / 21-7 Oskar MÄNNIK / Rannar ZIRK - 39
Semi-final U19 - Ludwig AXELSSON / Emil SÖDERDAHL 21-8 / 21-18 Marwen DEBECHE / Mathias RODRIGUES - 27
Final U19 - Jarne SCHLEVOIGT / Nikolaj STUPPLICH 21-17 / 21-17 Ludwig AXELSSON / Emil SÖDERDAHL - 33
MS
Round 1 U19 - Kenneth NEUMANN W.O. Kim LINELL - 0
Round 1 U19 - Carl CLAESSON 21-23 / 21-11 / 21-19 Andreas ROKSVAAG - 42
Round 1 U19 - Karim KREHEMEIER 21-16 / 21-15 Alexander STRANDBERG - 27
Round 1 U19 - Andre IRPOLA W.O. Theodor FJELLDAL - 0
Round 1 U19 - Robin SCHMALZ 21-19 / 21-18 Daniel STRÖM - 27
Round 1 U19 - Thomas FJELDHEIM W.O. Simon SANDIN - 0
Round 1 U19 - Thomas BARTH 21-19 / 21-17 Marwen DEBECHE - 14
Round 2 U19 - Tauri KILK W.O. Dhruv MAGGON - 0
Round 2 U19 - Hector REBETZ 25-23 / 8-2 Ret. Ture NILSSON - 24
Round 2 U19 - Yohan BARBIERI 21-11 / 21-17 Erik EKBLAD - 20
Round 2 U19 - Kenneth NEUMANN 21-19 / 21-18 Toste ISAKSSON - 34
Round 2 U19 - Alex HÖRNLUND 21-10 / 21-12 Teodor Ioan CIOROBOIU - 25
Round 2 U19 - Carl CLAESSON 17-21 / 21-18 / 21-12 Elias SELSAAS - 42
Round 2 U19 - Emil SÖDERDAHL 21-16 / 13-21 / 21-10 Helmer ANDERSSON - 35
Round 2 U19 - Karim KREHEMEIER 21-10 / 21-8 Marcus SVENSSON - 20
Round 2 U19 - Andre IRPOLA 19-21 / 21-12 / 21-16 Rasmus SÖRLIN - 40
Round 2 U19 - Mario KIRISMA 14-21 / 21-14 / 21-14 Andreas HOLMEDAL - 35
Round 2 U19 - Robin SCHMALZ W.O. Rasmus JENSEN - 0
Round 2 U19 - Aaron BAI 21-15 / 21-14 Elliot GRAHN - 25
Round 2 U19 - Thomas FJELDHEIM 21-19 / 21-16 Deepak PILLAI - 28
Round 2 U19 - Jonathan DRESP 21-10 / 21-17 Edvard HYLANDER - 22
Round 2 U19 - Eric RAMSTEDT 21-16 / 21-13 Thomas BARTH - 24
Round 2 U19 - Rannar ZIRK 21-12 / 21-18 Steven PÄRNASALU - 20
Round 3 U19 - Tauri KILK 21-11 / 21-5 Hector REBETZ - 18
Round 3 U19 - Yohan BARBIERI 21-16 / 21-15 Kenneth NEUMANN - 46
Round 3 U19 - Alex HÖRNLUND 21-12 / 21-18 Carl CLAESSON - 32
Round 3 U19 - Karim KREHEMEIER 21-23 / 21-14 / 21-17 Emil SÖDERDAHL - 49
Round 3 U19 - Mario KIRISMA 21-10 / 21-13 Andre IRPOLA - 18
Round 3 U19 - Aaron BAI 21-11 / 21-8 Robin SCHMALZ - 25
Round 3 U19 - Jonathan DRESP 21-11 / 21-8 Thomas FJELDHEIM - 25
Round 3 U19 - Eric RAMSTEDT 21-9 / 21-5 Rannar ZIRK - 19
Quarter-final U19 - Yohan BARBIERI 23-21 / 22-20 Tauri KILK - 35
Quarter-final U19 - Karim KREHEMEIER 21-8 / 21-12 Alex HÖRNLUND - 24
Quarter-final U19 - Aaron BAI 21-19 / 21-16 Mario KIRISMA - 33
Quarter-final U19 - Jonathan DRESP 19-21 / 21-16 / 21-17 Eric RAMSTEDT - 43
Semi-final U19 - Karim KREHEMEIER 21-17 / 21-23 / 21-16 Yohan BARBIERI - 38
Semi-final U19 - Jonathan DRESP 25-23 / 21-13 Aaron BAI - 27
Final U19 - Karim KREHEMEIER 19-21 / 25-23 / 24-22 Jonathan DRESP - 59
WD
Round 1 U19 - Julie ABUSDAL / Delia MURTAZALIEVA W.O. Felicia SILVENNOINEN / Matilda STÅHLE - 0
Round 1 U19 - Andra Mai HOOP / Emilia SHAPOVALOVA W.O. Emelie CAO / Katie COH - 0
Round 1 U19 - Julia MEYER / Elina SONNENSCHEIN 18-21 / 21-14 / 21-10 Alice MOLIN / Freja STRÖMBERG - 34
Quarter-final U19 - Celia RIPPERT / Ramona ÜPRUS 21-15 / 21-6 Chanel LINNE / Linn WENNERSTEN - 20
Quarter-final U19 - Julie ABUSDAL / Delia MURTAZALIEVA 16-21 / 24-22 / 21-16 Malin MUSTONEN / Alexandra WINGE - 48
Quarter-final U19 - Khushi HARAKAMANI / Ida MELKERHED 21-16 / 21-16 Andra Mai HOOP / Emilia SHAPOVALOVA - 27
Quarter-final U19 - Jessica SILVENNOINEN / Julia TUVESSON 21-11 / 21-8 Julia MEYER / Elina SONNENSCHEIN - 21
Semi-final U19 - Celia RIPPERT / Ramona ÜPRUS 21-18 / 21-15 Julie ABUSDAL / Delia MURTAZALIEVA - 31
Semi-final U19 - Jessica SILVENNOINEN / Julia TUVESSON 21-10 / 21-13 Khushi HARAKAMANI / Ida MELKERHED - 25
Final U19 - Jessica SILVENNOINEN / Julia TUVESSON 21-17 / 21-16 Celia RIPPERT / Ramona ÜPRUS - 24
WS
Round 1 U19 - Emilia SHAPOVALOVA 21-5 / 21-19 Chanel LINNE - 17
Round 1 U19 - Julie ABUSDAL W.O. Felicia SILVENNOINEN - 0
Round 1 U19 - Elin BOMAN 21-14 / 21-9 Celia RIPPERT - 25
Round 1 U19 - Delia MURTAZALIEVA 21-10 / 21-12 Freja STRÖMBERG - 25
Round 2 U19 - Andra Mai HOOP W.O. Catlyn KRUUS - 0
Round 2 U19 - Antonia SCHALLER 21-16 / 21-6 Emilia SHAPOVALOVA - 20
Round 2 U19 - Julia TUVESSON 21-13 / 21-7 Alexandra WINGE - 21
Round 2 U19 - Julie ABUSDAL 21-14 / 12-21 / 21-18 Matilda STÅHLE - 33
Round 2 U19 - Elin BOMAN 21-11 / 21-6 Linn WENNERSTEN - 18
Round 2 U19 - Ramona ÜPRUS 21-10 / 21-6 Nelly WILSKIER - 18
Round 2 U19 - Delia MURTAZALIEVA W.O. Emelie CAO - 0
Round 2 U19 - Mirjam LINDGARDE 21-12 / 21-9 Katie COH - 25
Quarter-final U19 - Antonia SCHALLER 21-8 / 21-13 Andra Mai HOOP - 19
Quarter-final U19 - Julia TUVESSON 21-4 / 21-9 Julie ABUSDAL - 17
Quarter-final U19 - Ramona ÜPRUS 21-18 / 22-20 Elin BOMAN - 34
Quarter-final U19 - Mirjam LINDGARDE 21-15 / 21-16 Delia MURTAZALIEVA - 35
Semi-final U19 - Julia TUVESSON 21-19 / 21-12 Antonia SCHALLER - 34
Semi-final U19 - Ramona ÜPRUS 21-18 / 21-9 Mirjam LINDGARDE - 27
Final U19 - Julia TUVESSON 21-15 / 21-13 Ramona ÜPRUS - 25
XD
Round 1 U19 - Eric RAMSTEDT / Elin BOMAN 21-7 / 21-11 Thomas FJELDHEIM / Julie ABUSDAL - 19
Round 1 U19 - Mathias HONG / Delia MURTAZALIEVA 21-19 / 18-21 / 21-17 Mathias RODRIGUES / Celia RIPPERT - 39
Round 2 U19 - Oskar MÄNNIK / Ramona ÜPRUS 21-9 / 21-7 Rasmus SÖRLIN / Malin MUSTONEN - 16
Round 2 U19 - Alvin PALM / Chanel LINNE 21-19 / 16-21 / 25-23 Andre IRPOLA / Lovisa NEUBER - 39
Round 2 U19 - Jonathan DRESP / Antonia SCHALLER 21-16 / 21-12 Alex HÖRNLUND / Alice MOLIN - 28
Round 2 U19 - Eric RAMSTEDT / Elin BOMAN 21-18 / 21-23 / 21-18 Alexander STRANDBERG / Ida MELKERHED - 33
Round 2 U19 - Mathias HONG / Delia MURTAZALIEVA 21-11 / 21-15 Rannar ZIRK / Andra Mai HOOP - 24
Round 2 U19 - Ludwig AXELSSON / Jessica SILVENNOINEN 23-21 / 21-14 Nikolaj STUPPLICH / Elina SONNENSCHEIN - 22
Round 2 U19 - Victor MORSKOGEN / Freja STRÖMBERG 15-21 / 21-18 / 27-25 Elliot GRAHN / Alexandra WINGE - 40
Round 2 U19 - Jarne SCHLEVOIGT / Julia MEYER 21-11 / 21-11 Helmer ANDERSSON / Linn WENNERSTEN - 22
Quarter-final U19 - Oskar MÄNNIK / Ramona ÜPRUS 21-13 / 21-19 Alvin PALM / Chanel LINNE - 22
Quarter-final U19 - Eric RAMSTEDT / Elin BOMAN 21-16 / 21-19 Jonathan DRESP / Antonia SCHALLER - 25
Quarter-final U19 - Ludwig AXELSSON / Jessica SILVENNOINEN 21-15 / 21-17 Mathias HONG / Delia MURTAZALIEVA - 27
Quarter-final U19 - Jarne SCHLEVOIGT / Julia MEYER 21-11 / 21-19 Victor MORSKOGEN / Freja STRÖMBERG - 21
Semi-final U19 - Oskar MÄNNIK / Ramona ÜPRUS W.O. Eric RAMSTEDT / Elin BOMAN - 0
Semi-final U19 - Jarne SCHLEVOIGT / Julia MEYER 12-21 / 21-19 / 21-14 Ludwig AXELSSON / Jessica SILVENNOINEN - 38
Final U19 - Jarne SCHLEVOIGT / Julia MEYER 21-18 / 21-13 Oskar MÄNNIK / Ramona ÜPRUS - 26
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 15 37 7 46.7% 1370 91.33 00:31:48 2.87 0 0.0%
MS 32 73 9 28.1% 2644 82.63 00:30:21 2.72 0 0.0%
WD 8 18 2 25.0% 638 79.75 00:28:45 2.77 0 0.0%
WS 16 33 1 6.2% 1092 68.25 00:24:34 2.78 0 0.0%
XD 16 37 5 31.2% 1368 85.5 00:27:34 3.1 0 0.0%
Total 87 198 24 27.6% 7112 81.75 00:28:52 2.83 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Germany 24 7 77.4%
U.S.A. 3 1 75.0%
France 7 6 53.8%
Estonia 14 14 50.0%
Sweden 33 39 45.8%
Norway 7 11 38.9%
Romania 0 1 0.0%
0 9 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Karim KREHEMEIER Jonathan DRESP 19-21 / 25-23 / 24-22