World Championships  

Tournament Name: BWF World Championships 1995
Tournament Dates: 28/05/1995-28/05/1995
Location: Switzerland, Laussane
Category: BWF Events

Winners
Category Winner Runner-up
MD Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND
MS Harijanto ARBI PARK Sung Woo
WD GIL Young Ah / JANG Hye Ock FINARSIH / Lili TAMPI
WS YE Zhaoying HAN Jingna
XD Thomas LUND / Marlene THOMSEN Jens ERIKSEN / Helene KIRKEGAARD

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (31*) Ricardo FERNANDES / Fernando SILVA 15-9 / 15-3 David COCAGNE / Etienne THOBOIS (384*) 0
Round 1 (154*) Peter BLACKBURN / Paul STAIGHT 15-9 / 15-9 Rajeev BAGGA / PULLELA Gopichand - 0
Round 1 (178*) HA Tae Kwon / KANG Kyung Jin 15-4 / 15-1 Remy MATTHEY DE L`ETANG / Stephan WAPP (95*) 0
Round 1 - John Leung (Nigs-2002) / Richard VAUGHAN 18-16 / 15-13 Boris KESSOV / Theodoros VELKOS (221*) 0
Round 1 (38*) Neil COTTRILL / John QUINN 15-3 / 15-9 Ernesto GARCIA / Arturo RUIZ (170*) 0
Round 1 - LEE Sung Yuan / LIAO Wei-Chieh 15-2 / 15-2 Igor DMITRIEV / Anton TIAJKOUN (264*) 0
Round 1 (58*) Anil KAUL / Iain SYDIE 15-0 / 12-15 / 15-12 Takaaki HAYASHI / Norio IMAI (189*) 0
Round 1 - Dean GALT / Grant WALKER 15-3 / 15-2 Andrea CHIAPPINI / Andreas PICHLER (190*) 0
Round 1 (61*) Christian NYFFENEGGER / Thomas WAPP 15-1 / 15-7 Simon HAWLINA / Andrej POHAR (68*) 0
Round 1 (88*) CHAN Siu Kwong / HE Tim 15-10 / 15-8 Kevin (Qi) HAN / Thomas REIDY (81*) 0
Round 1 (64*) Kai MITTELDORF / Uwe OSSENBRINK 15-11 / 15-3 Luigi DALLI CARDILLO / Philippe GENNAUX - 0
Round 1 (177*) LEE Dong Soo / LEE Yong Sun 15-3 / 15-12 Danjuma FATAUCHI / Agarawu TUNDE (248*) 0
Round 1 (49*) James ANDERSON / Ian J PEARSON 7-15 / 15-10 / 15-9 Bertrand GALLET / Jean-Frederic MASSIAS (335*) 0
Round 1 (186*) Heimo GOTSCHL / Jurgen KOCH 8-15 / 15-4 / 15-4 Gudmundur ADOLFSSON / Gustavo SALAZAR - 0
Round 1 - Mikael SEGERCRANTZ / Tony TUOMINEN (DEC`D) 15-3 / 15-4 Duminda JAYAKODY / Niroshan WIJEKOON - 0
Round 1 (126*) Mario CARULLA / Jose Antonio ITURRIAGA 15-2 / 15-5 Serpa Pinto HORACIO / Luis Antonio TIMM - 0
Round 1 - Kayode AKINSANYA / Wasiu OGUNSEYE 15-7 / 15-4 Guilherme KUMASAKA / Leandro SANTOS (322*) 0
Round 1 (671*) Jaseel P ISMAIL / Vijaydeep SINGH 15-10 / 15-8 Craig BOOLEY / Stuart METCALFE - 0
Round 1 (47*) KIM Dong Moon / YOO Yong Sung 15-7 / 15-4 Detlef POSTE / Bjoern SIEGEMUND - 0
Round 1 (158*) Tzvetozar KOLEV / Plamen PEEV 15-6 / 15-11 SAM Kai Chong / SAM Kin Chong - 0
Round 1 - Valerj STRELCOV / Konstantin TATRANOV 15-11 / 18-13 Manuel DUBRULLE / Vincent LAIGLE (37*) 0
Round 1 (74*) HORNG Shin-Jeng / HUANG Chuan-Chen 15-5 / 15-4 Jim VAN BOUWEL / Filip VIGNERON (251*) 0
Round 1 - Akihiro IMAI / Fumihiko MACHIDA 15-12 / 2-15 / 15-6 Erik LIA / Trond WAALAND (118*) 0
Round 1 - Nicholas M HALL / Glenn STEWART 15-7 / 15-3 Antonis L LAZAROU / Nicolas PISSIS - 0
Round 1 (53*) Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV 15-7 / 15-11 Ales BABNIK / Miso MATTIAS (90*) 0
Round 1 (437*) Stephan BEEHARRY / Eddy CLARISSE 15-2 / 15-13 Aivaras KVEDARAUSKAS / Dainius LUKOSIUS - 0
Round 1 (350*) Mikhail KORCHOUK / Vitali SHMAKOV 15-1 / 15-9 Ondrej LUBAS / Tomasz MENDREK - 0
Round 1 (50*) Lawrence Si Hock CHEW / Jorge RODRIGUEZ 12-15 / 15-10 / 18-17 Ron MICHELS / Pierre PELUPESSY - 0
Round 1 (477*) Alastair GATT / Craig ROBERTSON 18-17 / 13-15 / 15-8 Murray HOCKING / Paul STEVENSON (564*) 0
Round 1 - Bruce FLOCKHART / Eugene MCKENNA 15-10 / 11-15 / 15-6 Mirza ALI YAR BEG / Islam AMIR - 0
Round 1 (65*) LIANG Qing / LIU Yong W.O. Russell HOGG / Kenny MIDDLEMISS (51*) 0
Round 1 - Mike BERES / David SHAW W.O. Alejandro MEYER / Jorge MEYER (145*) 0
Round 1 - Gyula DR. SZALAI / Gyorgy VOROS W.O. Amir Hoshang ALBOEEH / Morteza KHEDMATY - 0
Round 2 (154*) Peter BLACKBURN / Paul STAIGHT 13-15 / 15-7 / 15-12 Ricardo FERNANDES / Fernando SILVA (31*) 0
Round 2 (178*) HA Tae Kwon / KANG Kyung Jin 15-3 / 15-6 LIANG Qing / LIU Yong (65*) 0
Round 2 (10*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-5 / 15-6 Michael O`MEARA / Bruce TOPPING (383*) 0
Round 2 - Mike BERES / David SHAW 15-11 / 10-15 / 18-17 John Leung (Nigs-2002) / Richard VAUGHAN - 0
Round 2 (38*) Neil COTTRILL / John QUINN 9-15 / 15-10 / 15-13 LEE Sung Yuan / LIAO Wei-Chieh - 0
Round 2 (3*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-5 / 15-6 Jacek NIEDZWIEDZKI / Dariusz ZIEBA - 0
Round 2 (58*) Anil KAUL / Iain SYDIE 15-11 / 15-11 Dean GALT / Grant WALKER - 0
Round 2 (88*) CHAN Siu Kwong / HE Tim 15-10 / 15-6 Christian NYFFENEGGER / Thomas WAPP (61*) 0
Round 2 (5*) Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI 15-1 / 15-1 LO Ka Lon / LOBO Joaquim - 0
Round 2 (64*) Kai MITTELDORF / Uwe OSSENBRINK 15-10 / 15-13 LEE Dong Soo / LEE Yong Sun (177*) 0
Round 2 (17*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 15-7 / 8-15 / 15-9 LIU Di / YANG Ming (172*) 0
Round 2 (49*) James ANDERSON / Ian J PEARSON 15-7 / 18-14 Heimo GOTSCHL / Jurgen KOCH (186*) 0
Round 2 - Mikael SEGERCRANTZ / Tony TUOMINEN (DEC`D) 15-7 / 15-7 Mario CARULLA / Jose Antonio ITURRIAGA (126*) 0
Round 2 (22*) Robert MATEUSIAK / Damian PLAWECKI 15-3 / 15-5 Kayode AKINSANYA / Wasiu OGUNSEYE - 0
Round 2 (47*) KIM Dong Moon / YOO Yong Sung 15-3 / 15-4 Jaseel P ISMAIL / Vijaydeep SINGH (671*) 0
Round 2 (19*) Siripong SIRIPOOL / Khunakorn SUDHISODHI 10-15 / 18-17 / 15-13 Simon ARCHER / Chris HUNT (7*) 0
Round 2 - Valerj STRELCOV / Konstantin TATRANOV 15-5 / 15-8 Tzvetozar KOLEV / Plamen PEEV (158*) 0
Round 2 (21*) Beng Kiang SOO / Kim Her TAN 15-4 / 15-1 Christian HINTEREGGER / Enrico LA ROSA (34*) 0
Round 2 (74*) HORNG Shin-Jeng / HUANG Chuan-Chen 15-5 / 15-8 Gyula DR. SZALAI / Gyorgy VOROS - 0
Round 2 (6*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 15-3 / 15-4 Miha KOSNIK / suneeth SEBASTIAN - 0
Round 2 - Akihiro IMAI / Fumihiko MACHIDA 15-10 / 15-17 / 15-12 Nicholas M HALL / Glenn STEWART - 0
Round 2 (53*) Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV 15-8 / 15-4 Stephan BEEHARRY / Eddy CLARISSE (437*) 0
Round 2 (4*) HUANG Zhanzhong / Xin JIANG 15-9 / 15-8 Brent OLYNYK / Darryl YUNG (30*) 0
Round 2 (350*) Mikhail KORCHOUK / Vitali SHMAKOV 15-11 / 18-14 Lawrence Si Hock CHEW / Jorge RODRIGUEZ (50*) 0
Round 2 (477*) Alastair GATT / Craig ROBERTSON 15-13 / 15-6 Bruce FLOCKHART / Eugene MCKENNA - 0
Round 2 (2*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-3 / 15-8 Evgenij KOVALENKO / Pavel UVAROV - 0
Round 2 (1*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY W.O. Afshin BOZORGZADEH / Ali CHERAGINIK (837*) 0
Round 2 (29*) Michael SOGAARD / Henrik SVARRER W.O. Arni Thor HALLGRIMSSON / Broddi KRISTJANSSON (159*) 0
Round 2 (12*) Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV W.O. Aldo POLIDANO / Kenneth VELLA - 0
Round 2 (14*) Jens ERIKSEN / Christian JAKOBSEN W.O. Amir Hoshang ALBOEEH / Morteza KHEDMATY - 0
Round 2 (23*) Michael HELBER / Michael KECK W.O. Abdelhadi KELLA / Boumediane LOUATI - 0
Round 2 (8*) Yee Guan YAP / Yee Hup YAP W.O. Robert CYPRIAN / Peter PUDELA (391*) 0
Round 3 (1*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-5 / 15-11 Peter BLACKBURN / Paul STAIGHT (154*) 0
Round 3 (29*) Michael SOGAARD / Henrik SVARRER 15-12 / 15-6 HA Tae Kwon / KANG Kyung Jin (178*) 0
Round 3 (10*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-0 / 15-3 Mike BERES / David SHAW - 0
Round 3 (12*) Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV 10-15 / 15-11 / 15-9 Neil COTTRILL / John QUINN (38*) 0
Round 3 (3*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-4 / 15-5 Anil KAUL / Iain SYDIE (58*) 0
Round 3 (14*) Jens ERIKSEN / Christian JAKOBSEN 15-9 / 15-5 CHAN Siu Kwong / HE Tim (88*) 0
Round 3 (5*) Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI 15-7 / 15-3 Kai MITTELDORF / Uwe OSSENBRINK (64*) 0
Round 3 (17*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 15-7 / 15-6 James ANDERSON / Ian J PEARSON (49*) 0
Round 3 - Mikael SEGERCRANTZ / Tony TUOMINEN (DEC`D) 15-13 / 15-7 Robert MATEUSIAK / Damian PLAWECKI (22*) 0
Round 3 (47*) KIM Dong Moon / YOO Yong Sung 10-15 / 15-11 / 15-5 Siripong SIRIPOOL / Khunakorn SUDHISODHI (19*) 0
Round 3 (21*) Beng Kiang SOO / Kim Her TAN 15-9 / 15-4 Valerj STRELCOV / Konstantin TATRANOV - 0
Round 3 (6*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 15-7 / 15-10 HORNG Shin-Jeng / HUANG Chuan-Chen (74*) 0
Round 3 (23*) Michael HELBER / Michael KECK 15-2 / 15-8 Akihiro IMAI / Fumihiko MACHIDA - 0
Round 3 (4*) HUANG Zhanzhong / Xin JIANG 15-9 / 15-2 Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV (53*) 0
Round 3 (8*) Yee Guan YAP / Yee Hup YAP 15-7 / 15-7 Mikhail KORCHOUK / Vitali SHMAKOV (350*) 0
Round 3 (2*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-4 / 15-1 Alastair GATT / Craig ROBERTSON (477*) 0
Round 4 (1*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-10 / 15-3 Michael SOGAARD / Henrik SVARRER (29*) 0
Round 4 (10*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-9 / 11-15 / 15-12 Andreij ANTROPOV / Nikolaj ZUEV (12*) 0
Round 4 (3*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-8 / 15-2 Jens ERIKSEN / Christian JAKOBSEN (14*) 0
Round 4 (17*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 17-16 / 17-16 Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI (5*) 0
Round 4 (47*) KIM Dong Moon / YOO Yong Sung 15-7 / 15-2 Mikael SEGERCRANTZ / Tony TUOMINEN (DEC`D) - 0
Round 4 (6*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 15-4 / 15-7 Beng Kiang SOO / Kim Her TAN (21*) 0
Round 4 (4*) HUANG Zhanzhong / Xin JIANG 15-12 / 15-8 Michael HELBER / Michael KECK (23*) 0
Round 4 (2*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-9 / 13-15 / 15-6 Yee Guan YAP / Yee Hup YAP (8*) 0
Quarter-final (1*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 18-16 / 15-8 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (10*) 0
Quarter-final (17*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 15-12 / 15-6 Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO (3*) 0
Quarter-final (47*) KIM Dong Moon / YOO Yong Sung 15-9 / 15-6 Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO (6*) 0
Quarter-final (2*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 17-14 / 15-11 HUANG Zhanzhong / Xin JIANG (4*) 0
Semi-final (1*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-8 / 15-6 Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP (17*) 0
Semi-final (2*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND 15-12 / 15-2 KIM Dong Moon / YOO Yong Sung (47*) 0
Final (1*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-5 / 15-2 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND (2*) 0
MS
Round 1 (218*) Takaaki HAYASHI 15-4 / 15-1 Luis Antonio TIMM - 0
Round 1 (136*) Jyri AALTO 15-3 / 15-18 / 15-12 TAM Kai Chuen (59*) 0
Round 1 (82*) Vladislav TIKHOMIROV 12-15 / 18-17 / 15-11 Muhammad Roslin HASHIM (50*) 0
Round 1 (147*) Heimo GOTSCHL 15-7 / 15-5 LOBO Joaquim (278*) 0
Round 1 (63*) Peter KNOWLES 15-1 / 15-2 Alejandro MEYER (329*) 0
Round 1 (784*) Islam AMIR 15-9 / 15-6 Wasiu OGUNSEYE (304*) 0
Round 1 (19*) Thomas JOHANSSON 15-6 / 15-8 Filip VIGNERON (522*) 0
Round 1 (25*) Soren B NIELSEN 15-1 / 15-3 Simon HAWLINA (383*) 0
Round 1 (35*) Hock Kin YONG 15-2 / 15-1 David SERRANO - 0
Round 1 (79*) Mario CARULLA 17-15 / 15-8 Stephan BAERISWYL (384*) 0
Round 1 (277*) Theodoros VELKOS 15-6 / 15-5 Arni Thor HALLGRIMSSON (412*) 0
Round 1 (78*) Detlef POSTE 15-6 / 15-0 Miha (jnr) SEPEC (221*) 0
Round 1 - Afshin BOZORGZADEH 15-4 / 15-2 Adelhafid SEDK - 0
Round 1 (73*) Robert NOCK 15-12 / 15-6 Ricardo FERNANDES (95*) 0
Round 1 (31*) Martin LUNDGAARD HANSEN 15-4 / 15-1 Robert CYPRIAN (489*) 0
Round 1 (120*) Erik LIA 15-2 / 15-5 Niroshan WIJEKOON - 0
Round 1 (129*) LEE Mou-Chou 15-9 / 15-11 Nicholas M HALL (114*) 0
Round 1 - Tomasz MENDREK 2-15 / 15-5 / 15-2 Andrej POHAR (146*) 0
Round 1 (42*) Joris VAN SOERLAND 15-3 / 15-1 Gianmarco LA ROSA (244*) 0
Round 1 (68*) Henrik BENGTSSON 15-8 / 15-7 Boris KESSOV (778*) 0
Round 1 (301*) Frederic D`AMOURS 15-2 / 15-6 Philippe GENNAUX (521*) 0
Round 1 (828*) Richard VAUGHAN 15-0 / 15-4 Guilherme KUMASAKA (435*) 0
Round 1 (137*) Konstantin TATRANOV 15-1 / 15-4 Silvio JURCIC (607*) 0
Round 1 (28*) CHEN Gang 15-13 / 15-7 Eugene MCKENNA - 0
Round 1 (504*) Plamen PEEV 15-3 / 15-2 Bojan STRAH - 0
Round 1 (70*) Bruce FLOCKHART 17-14 / 15-9 Etienne THOBOIS (93*) 0
Round 1 (46*) Pedro VANNESTE 15-10 / 15-4 Vyatcheslav ROUDNITSKI (298*) 0
Round 1 (77*) Peter KREULITSCH 15-1 / 15-8 Aivaras KVEDARAUSKAS (150*) 0
Round 1 (84*) Robert LILJEQUIST 15-3 / 15-4 Nicolas PISSIS (338*) 0
Round 1 (260*) Kusamao SUZUKI 15-9 / 15-2 Eddy CLARISSE (400*) 0
Round 1 (45*) Darren J HALL 15-3 / 15-6 Ah Heng LO (49*) 0
Round 1 (582*) Duminda JAYAKODY 10-15 / 15-10 / 15-7 CHANG Jeng-Shyuang (98*) 0
Round 1 - Dainius LUKOSIUS 15-6 / 15-12 Serpa Pinto HORACIO - 0
Round 1 (430*) Leandro SANTOS 15-6 / 15-12 Kin Meng Horatius HWANG (389*) 0
Round 1 (27*) Peter RASMUSSEN 15-3 / 15-5 Philipp KURZ (287*) 0
Round 1 (61*) Fumihiko MACHIDA 15-2 / 15-5 Agarawu TUNDE (402*) 0
Round 1 (128*) Dean GALT 15-5 / 15-5 Mirza ALI YAR BEG (198*) 0
Round 1 (51*) Paul STEVENSON 15-3 / 15-2 Christian HINTEREGGER (336*) 0
Round 1 (29*) Andreij ANTROPOV 15-2 / 15-0 Mert AYDOGMUS - 0
Round 1 (256*) Gyula DR. SZALAI 15-6 / 15-6 Gilles ALLET (525*) 0
Round 1 (102*) Peter Hoeg GADE 15-9 / 15-6 Ondrej LUBAS (324*) 0
Round 1 (58*) Jaimie DAWSON 15-0 / 15-1 SAM Kin Chong - 0
Round 1 (179*) Bertrand GALLET 3-15 / 18-13 / 15-13 Remy MATTHEY DE L`ETANG (153*) 0
Round 1 (55*) Oliver PONGRATZ 15-4 / 15-1 Craig ROBERTSON (275*) 0
Round 1 (813*) Tariq FAROOQ 15-6 / 15-1 Antonis C LAZAROU - 0
Round 1 (130*) Vacharapan KHAMTHONG 15-9 / 15-3 Broddi KRISTJANSSON (266*) 0
Round 1 (37*) Kantharoopan PONNIAH 15-3 / 15-1 Kayode AKINSANYA (350*) 0
Round 1 (26*) AHN Jae Chang 15-10 / 15-1 Mikhail KORCHOUK (152*) 0
Round 1 (140*) Christian NYFFENEGGER 15-5 / 15-6 Morteza KHEDMATY - 0
Round 1 - Glenn STEWART 15-5 / 15-3 JUANG Jinn-Der - 0
Round 1 (66*) Pierre PELUPESSY 15-1 / 15-1 Antonis L LAZAROU - 0
Round 1 (41*) Rikard MAGNUSSON 15-13 / 15-9 Jean-Frederic MASSIAS (119*) 0
Round 1 (69*) Pontus JANTTI 15-0 / 15-0 Jorge MEYER (189*) 0
Round 1 (113*) Anthony BUSH 15-11 / 11-5 TAM Lok Tin (134*) 0
Round 1 (96*) Yangchun XIE 15-2 / 15-1 LEE Yong Sun (91*) 0
Round 1 (65*) Michael HELBER 15-12 / 15-7 Stojan IVANTCHEV (648*) 0
Round 1 - Kenneth VELLA 15-5 / 15-6 Ales BABNIK (149*) 0
Round 1 (203*) Jose Antonio ITURRIAGA 15-3 / 15-8 Peter PUDELA (494*) 0
Round 1 (89*) Iain SYDIE 8-15 / 15-6 / 15-5 Jurgen KOCH (52*) 0
Round 1 (418*) Arturo RUIZ 15-6 / 15-5 Stephan BEEHARRY (567*) 0
Round 1 - Gustavo SALAZAR W.O. Konstantin DUBS (513*) 0
Round 1 (17*) Ewe Hock ONG W.O. Sompol KUKASEMKIJ (33*) 0
Round 1 (116*) Vincent LAIGLE W.O. Daryoush ESKANDARE - 0
Round 1 (190*) Dariusz ZIEBA W.O. Ali CHERAGINIK - 0
Round 1 (81*) Kevin (Qi) HAN W.O. Mohammad GOLKAR - 0
Round 2 (1*) Harijanto ARBI 15-2 / 15-1 Euclides FREITAS - 0
Round 2 (136*) Jyri AALTO 15-5 / 15-7 Takaaki HAYASHI (218*) 0
Round 2 (719*) Jan JURKA 15-9 / 15-10 Andreas PICHLER (272*) 0
Round 2 (82*) Vladislav TIKHOMIROV 17-15 / 15-4 Heimo GOTSCHL (147*) 0
Round 2 (22*) LEE Kwang Jin 2-15 / 15-6 / 15-13 GE Cheng (24*) 0
Round 2 (63*) Peter KNOWLES 15-5 / 15-4 Islam AMIR (784*) 0
Round 2 (299*) Chris BRUIL 15-1 / 15-9 David COCAGNE (123*) 0
Round 2 (19*) Thomas JOHANSSON 8-15 / 15-6 / 15-12 Soren B NIELSEN (25*) 0
Round 2 (5*) Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-4 PULLELA Gopichand (199*) 0
Round 2 (35*) Hock Kin YONG 15-13 / 15-9 Mario CARULLA (79*) 0
Round 2 (155*) Craig BOOLEY 15-9 / 15-0 Anton TIAJKOUN (491*) 0
Round 2 (277*) Theodoros VELKOS 15-12 / 15-12 Detlef POSTE (78*) 0
Round 2 (8*) DONG Jiong 15-11 / 17-14 Mike BERES (142*) 0
Round 2 (73*) Robert NOCK 15-4 / 15-7 Afshin BOZORGZADEH - 0
Round 2 (171*) Jacek NIEDZWIEDZKI 15-1 / 15-3 Aldo POLIDANO - 0
Round 2 (31*) Martin LUNDGAARD HANSEN 15-6 / 15-1 Erik LIA (120*) 0
Round 2 (4*) Poul-Erik HOYER 15-1 / 15-1 LO Ka Lon - 0
Round 2 - Tomasz MENDREK 6-15 / 15-12 / 18-17 LEE Mou-Chou (129*) 0
Round 2 (177*) David SHAW 15-6 / 15-11 Danjuma FATAUCHI (273*) 0
Round 2 (68*) Henrik BENGTSSON 15-11 / 15-9 Joris VAN SOERLAND (42*) 0
Round 2 (12*) Tiong Ping LIOE 15-9 / 15-8 Richard BANHIDI (614*) 0
Round 2 (301*) Frederic D`AMOURS 15-6 / 15-7 Richard VAUGHAN (828*) 0
Round 2 (222*) Jim Ronny ANDERSEN 15-1 / 15-3 Amir Hoshang ALBOEEH - 0
Round 2 (28*) CHEN Gang 15-11 / 15-4 Konstantin TATRANOV (137*) 0
Round 2 (7*) Hermawan SUSANTO 15-5 / 15-2 Stuart METCALFE (97*) 0
Round 2 (70*) Bruce FLOCKHART 17-14 / 15-0 Plamen PEEV (504*) 0
Round 2 (54*) Thomas WAPP 15-1 / 15-2 Boumediane LOUATI (994*) 0
Round 2 (46*) Pedro VANNESTE 15-10 / 15-5 Gustavo SALAZAR - 0
Round 2 (16*) KIM Hak Kyun 15-7 / 15-4 Volker RENZELMANN (121*) 0
Round 2 (17*) Ewe Hock ONG 15-10 / 15-3 Peter KREULITSCH (77*) 0
Round 2 (39*) Anders W NIELSEN 15-2 / 15-6 Gudmundur ADOLFSSON (477*) 0
Round 2 (84*) Robert LILJEQUIST 15-9 / 15-7 Kusamao SUZUKI (260*) 0
Round 2 (45*) Darren J HALL 18-14 / 15-4 Duminda JAYAKODY (582*) 0
Round 2 (675*) Ernesto GARCIA 15-1 / 15-2 Dainius LUKOSIUS - 0
Round 2 (27*) Peter RASMUSSEN 15-3 / 15-2 Leandro SANTOS (430*) 0
Round 2 (61*) Fumihiko MACHIDA 15-1 / 15-2 Vincent LAIGLE (116*) 0
Round 2 (108*) Hans SPERRE 15-8 / 15-4 Bruce TOPPING (543*) 0
Round 2 (51*) Paul STEVENSON 15-10 / 15-7 Dean GALT (128*) 0
Round 2 (29*) Andreij ANTROPOV 15-7 / 15-5 Gyula DR. SZALAI (256*) 0
Round 2 (18*) LIN Liwen 15-9 / 15-4 Lasse LINDELOF (34*) 0
Round 2 (102*) Peter Hoeg GADE 15-4 / 15-10 Jaimie DAWSON (58*) 0
Round 2 (20*) Jens OLSSON 15-2 / 15-2 Saso ZRNEC (216*) 0
Round 2 (190*) Dariusz ZIEBA 15-12 / 15-7 Bertrand GALLET (179*) 0
Round 2 (339*) Igor DMITRIEV 18-17 / 15-10 Mihail POPOV (118*) 0
Round 2 (55*) Oliver PONGRATZ 15-3 / 15-1 Tariq FAROOQ (813*) 0
Round 2 (3*) Allan BUDI KUSUMA 15-2 / 15-1 Luigi DALLI CARDILLO (443*) 0
Round 2 (130*) Vacharapan KHAMTHONG 17-16 / 15-9 Kantharoopan PONNIAH (37*) 0
Round 2 (958*) Jasen BORISOV 15-4 / 15-4 Enrico LA ROSA (181*) 0
Round 2 (26*) AHN Jae Chang 15-4 / 15-3 Christian NYFFENEGGER (140*) 0
Round 2 (6*) SUN Jun 17-15 / 15-4 Peter J. BUSH (75*) 0
Round 2 (66*) Pierre PELUPESSY 15-8 / 15-10 Glenn STEWART - 0
Round 2 (126*) Pavel UVAROV 15-2 / 15-3 Jim VAN BOUWEL (487*) 0
Round 2 (69*) Pontus JANTTI 15-4 / 15-7 Rikard MAGNUSSON (41*) 0
Round 2 (10*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-3 / 15-8 Fernando SILVA (71*) 0
Round 2 (96*) Yangchun XIE 15-5 / 15-2 Anthony BUSH (113*) 0
Round 2 - SAM Kai Chong 15-10 / 17-14 Andrea CHIAPPINI (581*) 0
Round 2 (65*) Michael HELBER 15-7 / 15-10 Kenneth VELLA - 0
Round 2 (23*) Rashid SIDEK 15-9 / 15-1 Vladislav DRUZCHENKO (76*) 0
Round 2 (81*) Kevin (Qi) HAN 15-4 / 15-2 Jose Antonio ITURRIAGA (203*) 0
Round 2 (183*) John Leung (Nigs-2002) 15-4 / 15-2 Denis DAFFLON (394*) 0
Round 2 (89*) Iain SYDIE 15-3 / 15-3 Arturo RUIZ (418*) 0
Round 2 (2*) Ardy B WIRANATA 15-4 / 15-1 Shinji BITO (176*) 0
Round 2 (180*) Rajeev BAGGA W.O. Jeroen VAN DIJK (15*) 0
Round 2 (13*) PARK Sung Woo W.O. Abdelhadi KELLA - 0
Round 3 (1*) Harijanto ARBI 15-10 / 15-5 Jyri AALTO (136*) 0
Round 3 (82*) Vladislav TIKHOMIROV 15-2 / 15-6 Jan JURKA (719*) 0
Round 3 (22*) LEE Kwang Jin 5-15 / 15-5 / 15-6 Peter KNOWLES (63*) 0
Round 3 (19*) Thomas JOHANSSON 6-15 / 17-16 / 15-7 Chris BRUIL (299*) 0
Round 3 (5*) Joko SUPRIANTO 11-15 / 15-1 / 15-1 Hock Kin YONG (35*) 0
Round 3 (277*) Theodoros VELKOS 15-10 / 15-13 Craig BOOLEY (155*) 0
Round 3 (8*) DONG Jiong 15-6 / 15-13 Robert NOCK (73*) 0
Round 3 (31*) Martin LUNDGAARD HANSEN 15-11 / 15-0 Jacek NIEDZWIEDZKI (171*) 0
Round 3 (4*) Poul-Erik HOYER 15-8 / 15-3 Tomasz MENDREK - 0
Round 3 (68*) Henrik BENGTSSON 15-8 / 15-3 David SHAW (177*) 0
Round 3 (12*) Tiong Ping LIOE 15-4 / 15-4 Frederic D`AMOURS (301*) 0
Round 3 (28*) CHEN Gang 15-7 / 15-7 Jim Ronny ANDERSEN (222*) 0
Round 3 (7*) Hermawan SUSANTO 15-6 / 15-10 Bruce FLOCKHART (70*) 0
Round 3 (54*) Thomas WAPP 11-15 / 15-9 / 15-9 Pedro VANNESTE (46*) 0
Round 3 (16*) KIM Hak Kyun 11-4 / 15-0 Ewe Hock ONG (17*) 0
Round 3 (84*) Robert LILJEQUIST 15-12 / 6-15 / 15-3 Anders W NIELSEN (39*) 0
Round 3 (45*) Darren J HALL 15-4 / 15-3 Ernesto GARCIA (675*) 0
Round 3 (27*) Peter RASMUSSEN 15-6 / 18-16 Rajeev BAGGA (180*) 0
Round 3 (61*) Fumihiko MACHIDA 17-14 / 15-10 Hans SPERRE (108*) 0
Round 3 (13*) PARK Sung Woo 15-2 / 15-8 Paul STEVENSON (51*) 0
Round 3 (29*) Andreij ANTROPOV 13-15 / 15-7 / 15-1 LIN Liwen (18*) 0
Round 3 (20*) Jens OLSSON 15-12 / 15-7 Peter Hoeg GADE (102*) 0
Round 3 (190*) Dariusz ZIEBA 17-16 / 15-7 Igor DMITRIEV (339*) 0
Round 3 (3*) Allan BUDI KUSUMA 15-0 / 15-4 Oliver PONGRATZ (55*) 0
Round 3 (130*) Vacharapan KHAMTHONG 15-5 / 15-5 Jasen BORISOV (958*) 0
Round 3 (26*) AHN Jae Chang 13-18 / 15-12 / 15-12 SUN Jun (6*) 0
Round 3 (66*) Pierre PELUPESSY 17-18 / 15-9 / 15-12 Pavel UVAROV (126*) 0
Round 3 (10*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-7 / 15-3 Pontus JANTTI (69*) 0
Round 3 (96*) Yangchun XIE 15-2 / 15-3 SAM Kai Chong - 0
Round 3 (23*) Rashid SIDEK 15-5 / 15-9 Michael HELBER (65*) 0
Round 3 (81*) Kevin (Qi) HAN 15-8 / 15-4 John Leung (Nigs-2002) (183*) 0
Round 3 (2*) Ardy B WIRANATA 15-7 / 15-3 Iain SYDIE (89*) 0
Round 4 (1*) Harijanto ARBI 15-8 / 15-7 Vladislav TIKHOMIROV (82*) 0
Round 4 (22*) LEE Kwang Jin 15-13 / 18-17 Thomas JOHANSSON (19*) 0
Round 4 (5*) Joko SUPRIANTO 15-10 / 15-3 Theodoros VELKOS (277*) 0
Round 4 (8*) DONG Jiong 17-15 / 15-7 Martin LUNDGAARD HANSEN (31*) 0
Round 4 (4*) Poul-Erik HOYER 15-7 / 15-11 Henrik BENGTSSON (68*) 0
Round 4 (28*) CHEN Gang 15-9 / 15-12 Tiong Ping LIOE (12*) 0
Round 4 (7*) Hermawan SUSANTO 15-2 / 15-3 Thomas WAPP (54*) 0
Round 4 (84*) Robert LILJEQUIST 3-15 / 15-9 / 15-7 KIM Hak Kyun (16*) 0
Round 4 (27*) Peter RASMUSSEN 15-4 / 17-14 Darren J HALL (45*) 0
Round 4 (13*) PARK Sung Woo 15-6 / 15-8 Fumihiko MACHIDA (61*) 0
Round 4 (20*) Jens OLSSON 15-8 / 15-2 Andreij ANTROPOV (29*) 0
Round 4 (3*) Allan BUDI KUSUMA 15-3 / 15-4 Dariusz ZIEBA (190*) 0
Round 4 (26*) AHN Jae Chang 15-1 / 15-5 Vacharapan KHAMTHONG (130*) 0
Round 4 (10*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-11 / 18-14 Pierre PELUPESSY (66*) 0
Round 4 (23*) Rashid SIDEK 15-8 / 15-2 Yangchun XIE (96*) 0
Round 4 (2*) Ardy B WIRANATA 15-3 / 15-8 Kevin (Qi) HAN (81*) 0
Round 5 (1*) Harijanto ARBI 15-12 / 15-12 LEE Kwang Jin (22*) 0
Round 5 (5*) Joko SUPRIANTO 15-5 / 15-4 DONG Jiong (8*) 0
Round 5 (4*) Poul-Erik HOYER 15-2 / 15-4 CHEN Gang (28*) 0
Round 5 (7*) Hermawan SUSANTO 15-5 / 15-1 Robert LILJEQUIST (84*) 0
Round 5 (13*) PARK Sung Woo 15-9 / 15-6 Peter RASMUSSEN (27*) 0
Round 5 (3*) Allan BUDI KUSUMA 15-5 / 15-5 Jens OLSSON (20*) 0
Round 5 (10*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-8 / 15-10 AHN Jae Chang (26*) 0
Round 5 (23*) Rashid SIDEK 6-15 / 18-13 / 15-5 Ardy B WIRANATA (2*) 0
Quarter-final (1*) Harijanto ARBI 15-8 / 15-7 Joko SUPRIANTO (5*) 0
Quarter-final (4*) Poul-Erik HOYER 15-18 / 15-12 / 15-13 Hermawan SUSANTO (7*) 0
Quarter-final (13*) PARK Sung Woo 18-15 / 15-9 Allan BUDI KUSUMA (3*) 0
Quarter-final (10*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-10 / 15-1 Rashid SIDEK (23*) 0
Semi-final (1*) Harijanto ARBI 15-10 / 15-7 Poul-Erik HOYER (4*) 0
Semi-final (13*) PARK Sung Woo 8-15 / 1-0 / 1-0 Thomas STUER-LAURIDSEN (10*) 0
Final (1*) Harijanto ARBI 15-11 / 15-8 PARK Sung Woo (13*) 0
WD
Round 1 (90*) Seok Choon KUAK / Zamaliah SIDEK 9-15 / 15-10 / 15-12 CHAN Ya-Lin / JENG Shwu-Jen - 0
Round 1 (97*) Karen NEUMANN / Nicole TUMMER 15-0 / 15-0 Patricia FINARDI / Cristina NAKANO (318*) 0
Round 1 (252*) Silvia ALBRECHT / Santi WIBOWO 15-1 / 15-4 Darja KRANJC / Mateja SLATNAR (490*) 0
Round 1 (45*) Sandra BEISSEL / Nicole GRETHER 15-2 / 15-2 Beate DEJACO / Maria Grazia ITALIANO (82*) 0
Round 1 (141*) Nadezhda CHERVJAKOVA / Irina YAKUSHEVA 15-11 / 15-9 Sissel LINDEROTH / Camilla WRIGHT (238*) 0
Round 1 (49*) Neli BOTEVA / Diana KOLEVA 15-7 / 17-18 / 15-8 Victoria EVTOUSHENKO / Elena NOZDRAN (35*) 0
Round 1 (168*) CHUNG Jae Hee / PARK Soo Yun 15-4 / 15-0 Peggy MAMPAEY / Heidi VRANKEN - 0
Round 1 (78*) Elinor MIDDLEMISS / Jennifer WILLIAMSON 15-1 / 15-1 Aisha AKRAM / Zarina JAMAL - 0
Round 1 - Brenda BEENHAKKER / Carolien GLEBBEEK 15-6 / 15-4 Vigdis ASGEIRSDOTTIR / Elsa NIELSEN (391*) 0
Round 1 - Natalja ESIPENKO / Irina KOLOSKOVA 15-7 / 15-6 Stephanie WO / Kathy ZIMMERMAN (346*) 0
Round 1 - Irina GRITSENKO / Ludmila OKUNEVA 15-12 / 12-15 / 15-6 Ursa JOVAN / Maja POHAR (60*) 0
Round 1 (50*) Elena RYBKHINA / Marina YAKUSHEVA 15-17 / 15-9 / 15-8 Catrine BENGTSSON / Christine GANDRUP (23*) 0
Round 1 - Seema BAFNA / Sindhu GULATI 15-1 / 15-0 Olamide Toyin ADEBAYO / Obiageli OLORUNSOLA (256*) 0
Round 1 (43*) Nichola L. BECK / Joanne DAVIES 15-7 / 15-8 Dorota BOREK / Katarzyna KRASOWSKA (145*) 0
Round 1 (261*) KO Hsin-Lin / LEE Ming-Hwa W.O. CHAN Oi Ni / NG Ching (62*) 0
Round 2 (1*) GE Fei / GU Jun 15-4 / 15-8 Tammy JENKINS / Rhona S ROBERTSON (132*) 0
Round 2 (20*) Ann JORGENSEN / Lotte OLSEN 15-3 / 15-13 Jillian HALDANE / Gillian MARTIN (163*) 0
Round 2 (90*) Seok Choon KUAK / Zamaliah SIDEK 15-0 / 15-2 Alice GARAY / Marion MEYER - 0
Round 2 (14*) GIL Young Ah / JANG Hye Ock 15-1 / 15-2 Natalia PESHEKHONOVA / Ella DIEHL (153*) 0
Round 2 (97*) Karen NEUMANN / Nicole TUMMER 15-6 / 15-11 Heather POOLE / Charmaine REID (84*) 0
Round 2 (18*) Hisako MIZUI / Yasuko MIZUI 15-0 / 15-5 Virginie DELVINGT / Sandrine LEFEVRE (65*) 0
Round 2 (252*) Silvia ALBRECHT / Santi WIBOWO 15-4 / 15-0 Nicole HARWOOD / Julie CARREL - 0
Round 2 (2*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 15-6 / 15-11 Milaine CLOUTIER / Robbyn M HERMITAGE (30*) 0
Round 2 (261*) KO Hsin-Lin / LEE Ming-Hwa 15-10 / 15-4 Dolores MARCO / Esther SANZ (158*) 0
Round 2 (9*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 15-1 / 15-6 Andrea DAKO / Adrienn KOCSIS (139*) 0
Round 2 - Miwa KAI / Haruko MATSUDA 15-8 / 15-11 Sandra BEISSEL / Nicole GRETHER (45*) 0
Round 2 (3*) Julie BRADBURY / Joanne GOODE 15-5 / 15-1 Rhonda CATOR / Amanda HARDY (182*) 0
Round 2 (141*) Nadezhda CHERVJAKOVA / Irina YAKUSHEVA 15-3 / 15-7 Ximena BELLIDO / Debra O`CONNOR - 0
Round 2 (86*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 15-11 / 15-6 Maria BENGTSSON / Margit BORG (11*) 0
Round 2 (56*) CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min 15-11 / 15-3 CHUNG Jae Hee / PARK Soo Yun (168*) 0
Round 2 (17*) Sian DENG / Denyse JULIEN 15-4 / 15-6 Lorena BLANCO / Silvia JIMENEZ - 0
Round 2 (8*) PENG Xin Yong / ZHANG Jin 15-2 / 15-7 Judith BAUMEYER / Yvonne NAEF (98*) 0
Round 2 - Brenda BEENHAKKER / Carolien GLEBBEEK 17-16 / 15-8 Martine HENNEQUIN / Vandanah SEESURUN - 0
Round 2 - CHAN Oi Ni / TUNG Chau Man 15-1 / 15-4 Andrea HARSAGI / Andrea ODOR (464*) 0
Round 2 - Natalja ESIPENKO / Irina KOLOSKOVA 15-12 / 15-8 Emilia DIMITROVA / Dobrinka SMILIANOVA - 0
Round 2 (4*) FINARSIH / Lili TAMPI 15-2 / 15-4 Tatiana GERASSIMOVITCH / Vlada TCHERNIAVSKAIA (88*) 0
Round 2 - Irina GRITSENKO / Ludmila OKUNEVA 15-12 / 15-4 Monica MEMOLI / Maria Luisa MUR (57*) 0
Round 2 (22*) Tomomi MATSUO / Masako SAKAMOTO 15-1 / 15-0 Victoria WRIGHT / Rayna TZVETKOVA - 0
Round 2 (5*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-3 / 15-2 Christelle MOL / Tatiana VERGE (80*) 0
Round 2 (85*) Katrin SCHMIDT / Kerstin UBBEN 15-4 / 15-5 Seema BAFNA / Sindhu GULATI - 0
Round 2 (43*) Nichola L. BECK / Joanne DAVIES 15-3 / 15-6 Nina SARNESTO / Malin VIRTA (298*) 0
Round 2 (7*) KIM Mee Hyang / KIM Shin Young 15-2 / 15-1 Gudrun JULIUSDOTTIR / Anu NIEMINEN - 0
Round 2 (74*) Gillian C GOWERS / Joanne MUGGERIDGE W.O. Jitka GASPAROVA / Eva LACINOVA (142*) 0
Round 2 (49*) Neli BOTEVA / Diana KOLEVA W.O. Rachida AIT LAMARANI / Fatima NASSIM - 0
Round 2 (78*) Elinor MIDDLEMISS / Jennifer WILLIAMSON W.O. Christina CHRISTOFIA / Maria IASONOS (297*) 0
Round 2 (50*) Elena RYBKHINA / Marina YAKUSHEVA W.O. Alexandra FELGROVA / Zuzana KENIZOVA (386*) 0
Round 2 (15*) Plernta BOONYARIT / Pornsawan PLUNGWECH W.O. Catherine DIMECH / Joanne CASSAR - 0
Round 3 (1*) GE Fei / GU Jun 15-11 / 15-4 Gillian C GOWERS / Joanne MUGGERIDGE (74*) 0
Round 3 (20*) Ann JORGENSEN / Lotte OLSEN 15-5 / 15-9 Seok Choon KUAK / Zamaliah SIDEK (90*) 0
Round 3 (14*) GIL Young Ah / JANG Hye Ock 15-5 / 15-7 Karen NEUMANN / Nicole TUMMER (97*) 0
Round 3 (18*) Hisako MIZUI / Yasuko MIZUI 15-12 / 4-15 / 15-8 Silvia ALBRECHT / Santi WIBOWO (252*) 0
Round 3 (2*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 15-8 / 15-8 KO Hsin-Lin / LEE Ming-Hwa (261*) 0
Round 3 (9*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 15-1 / 15-6 Miwa KAI / Haruko MATSUDA - 0
Round 3 (3*) Julie BRADBURY / Joanne GOODE 15-7 / 15-8 Nadezhda CHERVJAKOVA / Irina YAKUSHEVA (141*) 0
Round 3 (86*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 15-5 / 15-4 Neli BOTEVA / Diana KOLEVA (49*) 0
Round 3 (56*) CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min 15-8 / 14-17 / 15-8 Sian DENG / Denyse JULIEN (17*) 0
Round 3 (8*) PENG Xin Yong / ZHANG Jin 15-13 / 15-7 Elinor MIDDLEMISS / Jennifer WILLIAMSON (78*) 0
Round 3 - Brenda BEENHAKKER / Carolien GLEBBEEK 18-13 / 16-17 / 15-9 CHAN Oi Ni / TUNG Chau Man - 0
Round 3 (4*) FINARSIH / Lili TAMPI 15-2 / 15-2 Natalja ESIPENKO / Irina KOLOSKOVA - 0
Round 3 (22*) Tomomi MATSUO / Masako SAKAMOTO 15-1 / 15-8 Irina GRITSENKO / Ludmila OKUNEVA - 0
Round 3 (5*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-3 / 4-15 / 15-6 Elena RYBKHINA / Marina YAKUSHEVA (50*) 0
Round 3 (85*) Katrin SCHMIDT / Kerstin UBBEN 15-11 / 15-6 Plernta BOONYARIT / Pornsawan PLUNGWECH (15*) 0
Round 3 (7*) KIM Mee Hyang / KIM Shin Young 15-6 / 15-6 Nichola L. BECK / Joanne DAVIES (43*) 0
Round 4 (1*) GE Fei / GU Jun 15-8 / 15-9 Ann JORGENSEN / Lotte OLSEN (20*) 0
Round 4 (14*) GIL Young Ah / JANG Hye Ock 15-1 / 15-5 Hisako MIZUI / Yasuko MIZUI (18*) 0
Round 4 (9*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 15-9 / 15-10 Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA (2*) 0
Round 4 (86*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 15-7 / 12-15 / 15-9 Julie BRADBURY / Joanne GOODE (3*) 0
Round 4 (8*) PENG Xin Yong / ZHANG Jin 12-15 / 15-13 / 15-4 CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min (56*) 0
Round 4 (4*) FINARSIH / Lili TAMPI 15-2 / 15-6 Brenda BEENHAKKER / Carolien GLEBBEEK - 0
Round 4 (5*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 18-15 / 15-8 Tomomi MATSUO / Masako SAKAMOTO (22*) 0
Round 4 (85*) Katrin SCHMIDT / Kerstin UBBEN 15-7 / 6-15 / 17-15 KIM Mee Hyang / KIM Shin Young (7*) 0
Quarter-final (14*) GIL Young Ah / JANG Hye Ock 15-12 / 11-15 / 15-11 GE Fei / GU Jun (1*) 0
Quarter-final (9*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 15-12 / 18-16 Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN (86*) 0
Quarter-final (4*) FINARSIH / Lili TAMPI 15-12 / 15-6 PENG Xin Yong / ZHANG Jin (8*) 0
Quarter-final (5*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-11 / 15-5 Katrin SCHMIDT / Kerstin UBBEN (85*) 0
Semi-final (14*) GIL Young Ah / JANG Hye Ock 15-8 / 15-6 QIN Yiyuan / He Tian TANG (9*) 0
Semi-final (4*) FINARSIH / Lili TAMPI 15-8 / 17-16 Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN (5*) 0
Final (14*) GIL Young Ah / JANG Hye Ock 3-15 / 15-11 / 15-10 FINARSIH / Lili TAMPI (4*) 0
WS
Round 1 (177*) Julie CARREL 11-4 / 11-5 Andrea ODOR (162*) 0
Round 1 (97*) JENG Shwu-Jen 11-6 / 12-10 Malin VIRTA (306*) 0
Round 1 (102*) Nicole GRETHER 11-8 / 11-3 Tatiana GERASSIMOVITCH (160*) 0
Round 1 - Santi WIBOWO 2-11 / 11-3 / 11-1 Gudrun JULIUSDOTTIR (327*) 0
Round 1 (498*) Ludmila OKUNEVA 11-0 / 11-4 Lorena BLANCO (340*) 0
Round 1 (18*) ZHANG Ning 11-3 / 11-0 Heidi VRANKEN - 0
Round 1 (58*) Tanya L WOODWARD 12-10 / 11-1 Christine SKROPKE (91*) 0
Round 1 (118*) Vlada TCHERNIAVSKAIA 11-1 / 11-3 Nicole HARWOOD (434*) 0
Round 1 (43*) Yasuko MIZUI 11-7 / 11-6 Seok Choon KUAK (416*) 0
Round 1 (40*) Sian DENG 11-5 / 11-2 Obiageli OLORUNSOLA (230*) 0
Round 1 (20*) Marina YAKUSHEVA 11-2 / 11-0 Vandanah SEESURUN (442*) 0
Round 1 (131*) Sarah HORE 11-0 / 11-0 Zuzana KENIZOVA (479*) 0
Round 1 (63*) Carolien GLEBBEEK 12-9 / 11-2 Sindhu GULATI - 0
Round 1 (148*) Chia Fong CHAN 11-0 / 11-0 Gul SIMSEK - 0
Round 1 - Seema BAFNA 11-4 / 11-7 Adrienn KOCSIS (208*) 0
Round 1 - Viola RATHGEBER 11-0 / 11-0 Patricia FINARDI (344*) 0
Round 1 (518*) Andrea JURCIC 11-4 / 11-5 Alexandra FELGROVA (414*) 0
Round 1 (29*) HU Ning 11-3 / 11-5 Alison HUMBY (77*) 0
Round 1 (25*) Zarinah ABDULLAH 11-1 / 11-6 Stefanie MUELLER (363*) 0
Round 1 (26*) Anne SONDERGAARD 11-0 / 11-1 Dina DRAKOU - 0
Round 1 (121*) Tove HOL 10-12 / 12-10 / 11-7 Joanna SZLESZYNSKA (274*) 0
Round 1 (124*) Beate DEJACO 11-3 / 11-3 Maria IASONOS (271*) 0
Round 1 (55*) Julia MANN 11-4 / 11-2 Stephanie WO (338*) 0
Round 1 (38*) Song YANG 11-4 / 11-6 NG Ching (138*) 0
Round 1 (150*) JAW Hua-Ching 11-4 / 11-5 Dobrinka SMILIANOVA (668*) 0
Round 1 (103*) Cindana HARTONO KUSUMA 2-11 / 11-8 / 11-5 Margit BORG (27*) 0
Round 2 (2*) Susi SUSANTI 11-2 / 11-0 Debra O`CONNOR (146*) 0
Round 2 (115*) Robbyn M HERMITAGE 9-12 / 12-10 / 11-6 Natalja ESIPENKO (159*) 0
Round 2 (450*) Marie Joseph JEAN PIERRE HOW 11-6 / 11-5 Emilia DIMITROVA - 0
Round 2 (177*) Julie CARREL 11-2 / 11-3 Christina CHRISTOFIA (307*) 0
Round 2 (13*) YAO Yan 11-2 / 11-1 Monica MEMOLI (125*) 0
Round 2 (97*) JENG Shwu-Jen 11-2 / 11-0 Alice GARAY (358*) 0
Round 2 (16*) Takako IDA 11-3 / 11-6 Anne GIBSON (45*) 0
Round 2 (21*) Irina YAKUSHEVA 11-6 / 11-2 Nicole GRETHER (102*) 0
Round 2 (6*) RA Kyung Min 11-6 / 11-1 Kathy ZIMMERMAN (112*) 0
Round 2 (265*) Eva LACINOVA 11-4 / 11-5 Sissel LINDEROTH (461*) 0
Round 2 (81*) Neli BOTEVA 11-8 / 11-3 Dolores MARCO (206*) 0
Round 2 (37*) Joanne MUGGERIDGE 11-0 / 11-6 Santi WIBOWO - 0
Round 2 (9*) Christine GANDRUP 11-1 / 11-0 Heather POOLE (98*) 0
Round 2 (498*) Ludmila OKUNEVA 11-2 / 11-1 Darja KRANJC (459*) 0
Round 2 (39*) Mette SORENSEN 11-4 / 11-7 Tatiana VERGE (141*) 0
Round 2 (18*) ZHANG Ning 11-3 / 11-0 Aisha AKRAM - 0
Round 2 (5*) Camilla MARTIN 11-0 / 11-0 Dorota BOREK (171*) 0
Round 2 (54*) Sandra DIMBOUR 11-4 / 11-2 Elena NOZDRAN (72*) 0
Round 2 (88*) Chia-Chi HUANG 11-6 / 11-1 Vigdis ASGEIRSDOTTIR (316*) 0
Round 2 (12*) Somharuthai JAROENSIRI 11-1 / 11-3 Camilla WRIGHT (147*) 0
Round 2 (52*) Astrid CRABO 11-7 / 11-5 Vlada TCHERNIAVSKAIA (118*) 0
Round 2 - Anu NIEMINEN 11-0 / 11-0 Fatima NASSIM - 0
Round 2 (43*) Yasuko MIZUI 11-0 / 11-4 Marketa KOUDELKOVA (142*) 0
Round 2 (4*) YE Zhaoying 11-2 / 11-3 Nicole TUMMER (67*) 0
Round 2 (40*) Sian DENG 11-2 / 11-1 Rayna TZVETKOVA (364*) 0
Round 2 (143*) Maria Luisa MUR 8-11 / 11-8 / 11-6 Silvia JIMENEZ (342*) 0
Round 2 (20*) Marina YAKUSHEVA 11-0 / 11-2 Cristina NAKANO (343*) 0
Round 2 (33*) Catrine BENGTSSON 12-10 / 6-11 / 11-6 Johanna Lee Joo Hyun (15*) 0
Round 2 (131*) Sarah HORE 11-4 / 8-11 / 12-10 Andrea HARSAGI - 0
Round 2 (57*) Yuni KARTIKA 11-0 / 11-4 Judith BAUMEYER (170*) 0
Round 2 (63*) Carolien GLEBBEEK 11-5 / 11-7 Maja POHAR (94*) 0
Round 2 (148*) Chia Fong CHAN 11-0 / 11-0 Petra SCHROTT (520*) 0
Round 2 (83*) Sandrine LEFEVRE 11-5 / 11-3 Peggy MAMPAEY - 0
Round 2 - Seema BAFNA 11-0 / 11-0 Rachida AIT LAMARANI - 0
Round 2 (10*) Yuliani SANTOSO 12-9 / 2-11 / 11-6 Kelly MORGAN (69*) 0
Round 2 (50*) Katarzyna KRASOWSKA 11-0 / 11-7 Viola RATHGEBER - 0
Round 2 (250*) Olamide Toyin ADEBAYO 12-10 / 11-1 Joanne CASSAR - 0
Round 2 (101*) Yoshiko OHTA 11-3 / 11-0 Andrea JURCIC (518*) 0
Round 2 (8*) HAN Jingna 11-1 / 11-1 Milaine CLOUTIER (90*) 0
Round 2 (29*) HU Ning 11-2 / 11-3 Martine HENNEQUIN (104*) 0
Round 2 (105*) CHAN Ya-Lin 11-6 / 11-5 Gillian MARTIN (108*) 0
Round 2 (25*) Zarinah ABDULLAH 11-2 / 11-7 Ursa JOVAN (144*) 0
Round 2 (31*) Monique HOOGLAND 5-11 / 11-2 / 11-4 Nina SARNESTO (205*) 0
Round 2 (17*) Marr JIHYUN 11-5 / 11-0 Anne SONDERGAARD (26*) 0
Round 2 (282*) Elsa NIELSEN 12-10 / 11-5 Patricia PEREZ (235*) 0
Round 2 (139*) Rhona S ROBERTSON 11-1 / 11-0 Maria Grazia ITALIANO (169*) 0
Round 2 (3*) Xiaoqing LIM 11-4 / 11-5 Victoria WRIGHT (228*) 0
Round 2 (126*) Jitka GASPAROVA 11-7 / 11-4 Tove HOL (121*) 0
Round 2 - CHUNG Jae Hee 11-6 / 11-7 Olga ILIOUSHCHENKOVA (179*) 0
Round 2 (207*) Heike SCHOENHARTING 11-0 / 11-0 Beate DEJACO (124*) 0
Round 2 (23*) Lotte THOMSEN 11-3 / 11-3 Zamaliah SIDEK (218*) 0
Round 2 (55*) Julia MANN 11-0 / 11-2 Ximena BELLIDO (328*) 0
Round 2 (60*) Masako SAKAMOTO 11-0 / 11-0 Andrea DAKO (198*) 0
Round 2 (85*) Charmaine REID 11-4 / 11-5 Irina KOLOSKOVA (122*) 0
Round 2 (7*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 8-11 / 11-5 / 11-7 Elena RYBKHINA (62*) 0
Round 2 (36*) Denyse JULIEN 11-4 / 11-4 Song YANG (38*) 0
Round 2 (41*) WANG Chen 11-1 / 11-1 Zarina JAMAL - 0
Round 2 (150*) JAW Hua-Ching 5-11 / 11-8 / 11-8 Christelle MOL (74*) 0
Round 2 (11*) Hisako MIZUI 11-2 / 11-3 Esther SANZ (360*) 0
Round 2 (103*) Cindana HARTONO KUSUMA 11-4 / 11-0 Mateja SLATNAR (79*) 0
Round 2 (106*) Irina GRITSENKO 6-11 / 11-5 / 11-1 Brenda BEENHAKKER (203*) 0
Round 2 (28*) Pornsawan PLUNGWECH 11-2 / 11-2 Silvia ALBRECHT (266*) 0
Round 2 (1*) BANG Soo Hyun 11-0 / 11-0 Marion MEYER (197*) 0
Round 2 (58*) Tanya L WOODWARD W.O. Olesia SHOLAR (276*) 0
Round 3 (2*) Susi SUSANTI 11-0 / 11-1 Robbyn M HERMITAGE (115*) 0
Round 3 (177*) Julie CARREL 11-7 / 11-6 Marie Joseph JEAN PIERRE HOW (450*) 0
Round 3 (13*) YAO Yan 11-6 / 11-0 JENG Shwu-Jen (97*) 0
Round 3 (16*) Takako IDA 11-5 / 11-1 Irina YAKUSHEVA (21*) 0
Round 3 (6*) RA Kyung Min 11-2 / 11-1 Eva LACINOVA (265*) 0
Round 3 (37*) Joanne MUGGERIDGE 11-0 / 11-1 Neli BOTEVA (81*) 0
Round 3 (9*) Christine GANDRUP 11-4 / 11-3 Ludmila OKUNEVA (498*) 0
Round 3 (18*) ZHANG Ning 11-2 / 11-2 Mette SORENSEN (39*) 0
Round 3 (5*) Camilla MARTIN 11-2 / 11-2 Sandra DIMBOUR (54*) 0
Round 3 (88*) Chia-Chi HUANG 10-12 / 11-8 / 11-4 Tanya L WOODWARD (58*) 0
Round 3 (12*) Somharuthai JAROENSIRI 11-2 / 11-1 Astrid CRABO (52*) 0
Round 3 (43*) Yasuko MIZUI 11-6 / 11-3 Anu NIEMINEN - 0
Round 3 (4*) YE Zhaoying 11-1 / 11-2 Sian DENG (40*) 0
Round 3 (20*) Marina YAKUSHEVA 11-6 / 11-1 Maria Luisa MUR (143*) 0
Round 3 (33*) Catrine BENGTSSON 11-6 / 11-2 Sarah HORE (131*) 0
Round 3 (57*) Yuni KARTIKA 11-1 / 11-4 Carolien GLEBBEEK (63*) 0
Round 3 (148*) Chia Fong CHAN 11-1 / 12-10 Sandrine LEFEVRE (83*) 0
Round 3 (10*) Yuliani SANTOSO 11-8 / 11-1 Seema BAFNA - 0
Round 3 (50*) Katarzyna KRASOWSKA 11-1 / 11-2 Olamide Toyin ADEBAYO (250*) 0
Round 3 (8*) HAN Jingna 11-4 / 12-10 Yoshiko OHTA (101*) 0
Round 3 (29*) HU Ning 11-1 / 11-4 CHAN Ya-Lin (105*) 0
Round 3 (25*) Zarinah ABDULLAH 11-9 / 11-3 Monique HOOGLAND (31*) 0
Round 3 (17*) Marr JIHYUN 11-8 / 11-6 Elsa NIELSEN (282*) 0
Round 3 (3*) Xiaoqing LIM 11-4 / 11-4 Rhona S ROBERTSON (139*) 0
Round 3 - CHUNG Jae Hee 11-6 / 11-8 Jitka GASPAROVA (126*) 0
Round 3 (23*) Lotte THOMSEN 11-0 / 11-8 Heike SCHOENHARTING (207*) 0
Round 3 (60*) Masako SAKAMOTO 11-6 / 11-4 Julia MANN (55*) 0
Round 3 (7*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-6 / 11-3 Charmaine REID (85*) 0
Round 3 (36*) Denyse JULIEN 6-11 / 11-6 / 11-4 WANG Chen (41*) 0
Round 3 (11*) Hisako MIZUI 11-1 / 11-8 JAW Hua-Ching (150*) 0
Round 3 (103*) Cindana HARTONO KUSUMA 11-2 / 11-9 Irina GRITSENKO (106*) 0
Round 3 (1*) BANG Soo Hyun 11-2 / 11-8 Pornsawan PLUNGWECH (28*) 0
Round 4 (2*) Susi SUSANTI 11-4 / 11-2 Julie CARREL (177*) 0
Round 4 (13*) YAO Yan 11-0 / 11-2 Takako IDA (16*) 0
Round 4 (6*) RA Kyung Min 11-1 / 11-4 Joanne MUGGERIDGE (37*) 0
Round 4 (18*) ZHANG Ning 12-10 / 12-11 Christine GANDRUP (9*) 0
Round 4 (5*) Camilla MARTIN 11-6 / 11-4 Chia-Chi HUANG (88*) 0
Round 4 (43*) Yasuko MIZUI 11-6 / 11-4 Somharuthai JAROENSIRI (12*) 0
Round 4 (4*) YE Zhaoying 11-0 / 11-1 Marina YAKUSHEVA (20*) 0
Round 4 (57*) Yuni KARTIKA 11-0 / 11-5 Catrine BENGTSSON (33*) 0
Round 4 (10*) Yuliani SANTOSO 11-5 / 11-1 Chia Fong CHAN (148*) 0
Round 4 (8*) HAN Jingna 11-2 / 11-10 Katarzyna KRASOWSKA (50*) 0
Round 4 (29*) HU Ning 11-12 / 11-5 / 11-2 Zarinah ABDULLAH (25*) 0
Round 4 (3*) Xiaoqing LIM 11-7 / 11-1 Marr JIHYUN (17*) 0
Round 4 - CHUNG Jae Hee 7-11 / 11-8 / 11-6 Lotte THOMSEN (23*) 0
Round 4 (7*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 9-12 / 11-4 / 11-2 Masako SAKAMOTO (60*) 0
Round 4 (36*) Denyse JULIEN 12-10 / 12-9 Hisako MIZUI (11*) 0
Round 4 (1*) BANG Soo Hyun 11-0 / 11-5 Cindana HARTONO KUSUMA (103*) 0
Round 5 (2*) Susi SUSANTI 11-7 / 11-8 YAO Yan (13*) 0
Round 5 (18*) ZHANG Ning 5-11 / 15-10 / 11-8 RA Kyung Min (6*) 0
Round 5 (5*) Camilla MARTIN 11-6 / 11-6 Yasuko MIZUI (43*) 0
Round 5 (4*) YE Zhaoying 11-1 / 11-5 Yuni KARTIKA (57*) 0
Round 5 (8*) HAN Jingna 11-6 / 11-8 Yuliani SANTOSO (10*) 0
Round 5 (3*) Xiaoqing LIM 11-4 / 12-9 HU Ning (29*) 0
Round 5 (7*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-5 / 11-4 CHUNG Jae Hee - 0
Round 5 (1*) BANG Soo Hyun 11-2 / 11-1 Denyse JULIEN (36*) 0
Quarter-final (2*) Susi SUSANTI 11-7 / 11-7 ZHANG Ning (18*) 0
Quarter-final (4*) YE Zhaoying 11-5 / 11-8 Camilla MARTIN (5*) 0
Quarter-final (8*) HAN Jingna 11-4 / 4-11 / 11-1 Xiaoqing LIM (3*) 0
Quarter-final (1*) BANG Soo Hyun 11-6 / 12-11 Mia AUDINA TJIPTAWAN (7*) 0
Semi-final (4*) YE Zhaoying 5-11 / 11-8 / 11-2 Susi SUSANTI (2*) 0
Semi-final (8*) HAN Jingna 11-6 / 11-4 BANG Soo Hyun (1*) 0
Final (4*) YE Zhaoying 11-7 / 11-0 HAN Jingna (8*) 0
XD
Round 1 - Grant WALKER / Tammy JENKINS 15-9 / 15-4 Nedelcho KESSOV / Dobrinka SMILIANOVA - 0
Round 1 (113*) Mike BERES / Robbyn M HERMITAGE 15-11 / 15-11 Ernesto GARCIA / Esther SANZ (166*) 0
Round 1 (131*) Robbert DE KOCK / Santi WIBOWO 14-18 / 15-13 / 15-11 Pavel UVAROV / Nadezhda CHERVJAKOVA - 0
Round 1 (17*) SANDIARTO / Sri UNTARI 18-14 / 15-8 Mikhail KORCHOUK / Vlada TCHERNIAVSKAIA (73*) 0
Round 1 (487*) Ian J PEARSON / Joanne DAVIES 15-9 / 15-8 Jose Antonio ITURRIAGA / Lorena BLANCO (209*) 0
Round 2 (1*) Thomas LUND / Marlene THOMSEN 15-2 / 15-4 Evgenij KOVALENKO / Ella DIEHL - 0
Round 2 - Gyorgy VOROS / Andrea DAKO 15-5 / 15-7 Gianmarco LA ROSA / Monica MEMOLI (183*) 0
Round 2 - LEE Sung Yuan / TSAI Hui-Min 15-3 / 15-0 Gilles ALLET / Marie Joseph JEAN PIERRE HOW - 0
Round 2 - Alastair GATT / Jennifer WILLIAMSON 15-8 / 15-2 Stephan WAPP / Judith BAUMEYER - 0
Round 2 (43*) Chris HUNT / Gillian C GOWERS 15-8 / 14-17 / 15-6 Vitali SHMAKOV / Tatiana GERASSIMOVITCH (151*) 0
Round 2 (77*) Anil KAUL / Sian DENG 15-6 / 15-2 suneeth SEBASTIAN / Ursa JOVAN (235*) 0
Round 2 - Jurgen KOCH / Debra O`CONNOR 15-4 / 15-10 Jan JURKA / Marketa KOUDELKOVA (726*) 0
Round 2 (9*) CHEN Xingdong / WANG Xiaoyuan 15-13 / 15-6 Kai MITTELDORF / Katrin SCHMIDT (102*) 0
Round 2 (181*) Jorge MEYER / Marion MEYER 15-5 / 15-2 Boumediane LOUATI / Rachida AIT LAMARANI - 0
Round 2 - CHAN Siu Kwong / TUNG Chau Man 15-1 / 15-3 Martin FARRUGIA / Yvette MALLIA - 0
Round 2 (658*) LEE Mou-Chou / CHEN Li-Chin 15-7 / 15-8 Jim Ronny ANDERSEN / Sissel LINDEROTH - 0
Round 2 (30*) KIM Dong Moon / GIL Young Ah 15-6 / 16-18 / 15-4 Ron MICHELS / Erica VAN DEN HEUVEL (57*) 0
Round 2 - Valerj STRELCOV / Elena NOZDRAN 15-5 / 12-15 / 15-0 Paul STAIGHT / Song YANG (198*) 0
Round 2 (126*) Flandy LIMPELE / Rosalina RISEU 15-4 / 15-5 Grant WALKER / Tammy JENKINS - 0
Round 2 - Robert CYPRIAN / Zuzana KENIZOVA 15-10 / 15-6 Silvio JURCIC / Andrea JURCIC (736*) 0
Round 2 (51*) Uwe OSSENBRINK / Viola RATHGEBER 15-11 / 15-8 Ales BABNIK / Mateja SLATNAR (130*) 0
Round 2 (266*) Akihiro IMAI / Miwa KAI 15-5 / 15-7 Vladislav TIKHOMIROV / Natalia PESHEKHONOVA - 0
Round 2 (16*) Christian JAKOBSEN / Lotte OLSEN 15-0 / 15-0 Pjuzant KASSABIAN / Neli BOTEVA - 0
Round 2 (502*) Gudmundur ADOLFSSON / Vigdis ASGEIRSDOTTIR 15-3 / 15-7 Andreas PICHLER / Beate DEJACO (677*) 0
Round 2 (272*) Kayode AKINSANYA / Obiageli OLORUNSOLA 15-8 / 2-15 / 15-12 Gyula DR. SZALAI / Andrea ODOR (150*) 0
Round 2 (152*) Jorge RODRIGUEZ / Silvia ALBRECHT 15-3 / 15-1 Mirza ALI YAR BEG / Zarina JAMAL - 0
Round 2 (11*) Xin JIANG / ZHANG Jin 15-17 / 15-7 / 18-16 JUANG Jinn-Der / JOU Yu-Lin (74*) 0
Round 2 - Gustavo SALAZAR / Silvia JIMENEZ 15-5 / 15-8 Filip VIGNERON / Heidi VRANKEN - 0
Round 2 (275*) Murray HOCKING / Amanda HARDY 15-4 / 15-5 Mikael SEGERCRANTZ / Malin VIRTA (389*) 0
Round 2 (52*) HA Tae Kwon / KIM Shin Young 15-4 / 15-3 Thomas REIDY / Stephanie WO - 0
Round 2 (5*) Simon ARCHER / Julie BRADBURY 15-0 / 15-3 Euclides FREITAS / Cristina NAKANO - 0
Round 2 - Aryono MIRANAT / Dede HASANAH 15-5 / 15-7 Eddy CLARISSE / Martine HENNEQUIN - 0
Round 2 - Russell HOGG / Jillian HALDANE 15-9 / 18-15 Svetoslav STOYANOV / Diana KOLEVA (162*) 0
Round 2 (113*) Mike BERES / Robbyn M HERMITAGE 15-1 / 15-9 Nicolas PISSIS / Christina CHRISTOFIA - 0
Round 2 (129*) HE Tim / CHAN Oi Ni 15-12 / 15-9 Robbert DE KOCK / Santi WIBOWO (131*) 0
Round 2 (556*) Craig BOOLEY / Nicole HARWOOD 15-5 / 17-15 Stephan BEEHARRY / Vandanah SEESURUN - 0
Round 2 (50*) Manuel DUBRULLE / Virginie DELVINGT 15-1 / 15-4 Aldo POLIDANO / Joanne CASSAR - 0
Round 2 - Jens ERIKSEN / Helene KIRKEGAARD 15-9 / 15-10 Kenny MIDDLEMISS / Elinor MIDDLEMISS (36*) 0
Round 2 - Islam AMIR / Aisha AKRAM 15-2 / 15-4 Mert AYDOGMUS / Gul SIMSEK - 0
Round 2 (99*) Brent OLYNYK / Heather POOLE 15-7 / 15-7 Luigi DALLI CARDILLO / Peggy MAMPAEY - 0
Round 2 (190*) Qi (M) YU / SUN Man 15-2 / 15-4 Enrico LA ROSA / Maria Luisa MUR (106*) 0
Round 2 (4*) Nick PONTING / Joanne GOODE 15-1 / 15-4 Slantchezar TZANKOV / Emilia DIMITROVA - 0
Round 2 (17*) SANDIARTO / Sri UNTARI 15-6 / 15-9 Glenn STEWART / Julie CARREL - 0
Round 2 (347*) Arturo RUIZ / Dolores MARCO 15-13 / 15-4 Anton TIAJKOUN / Ludmila OKUNEVA - 0
Round 2 (72*) John QUINN / Joanne MUGGERIDGE 15-10 / 17-15 Trond WAALAND / Camilla WRIGHT (32*) 0
Round 2 (49*) KANG Kyung Jin / KIM Mee Hyang 15-0 / 15-6 Frederic D`AMOURS / Milaine CLOUTIER - 0
Round 2 (87*) Fumihiko MACHIDA / Tomomi MATSUO 15-5 / 15-2 Andrej POHAR / Maja POHAR (44*) 0
Round 2 (369*) Bjoern SIEGEMUND / Kerstin UBBEN 15-2 / 15-6 Richard BANHIDI / Adrienn KOCSIS (729*) 0
Round 2 - CHANG Jeng-Shyuang / CHAN Ya-Lin 15-1 / 15-2 Alejandro MEYER / Alice GARAY - 0
Round 2 (7*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Rikke OLSEN 15-1 / 15-5 Mario CARULLA / Ximena BELLIDO - 0
Round 2 (487*) Ian J PEARSON / Joanne DAVIES 15-0 / 15-4 Miha KOSNIK / Darja KRANJC (409*) 0
Round 2 (302*) Jyri AALTO / Nina SARNESTO 15-11 / 15-2 Volker RENZELMANN / Sandra BEISSEL - 0
Round 2 (503*) Broddi KRISTJANSSON / Elsa NIELSEN 15-5 / 15-4 Kenneth VELLA / Catherine DIMECH - 0
Round 2 (31*) Vladislav DRUZCHENKO / Victoria EVTOUSHENKO 17-14 / 15-6 Siripong SIRIPOOL / Plernta BOONYARIT (114*) 0
Round 2 (26*) Peter BLACKBURN / Rhonda CATOR 15-6 / 7-15 / 17-14 HUANG Chuan-Chen / LEE Ming-Hwa (195*) 0
Round 2 (79*) Darryl YUNG / Denyse JULIEN 15-0 / 15-0 Antonis L LAZAROU / Maria IASONOS - 0
Round 2 - LEE Dong Soo / PARK Soo Yun 15-6 / 15-0 Christian HINTEREGGER / Petra SCHROTT - 0
Round 2 (3*) LIU Jianjun / GE Fei 15-3 / 15-4 Lawrence Si Hock CHEW / Yvonne NAEF (65*) 0
Round 2 - James ANDERSON / Nichola L. BECK 15-2 / 15-3 Wasiu OGUNSEYE / Olamide Toyin ADEBAYO - 0
Round 2 (242*) Vyatcheslav ROUDNITSKI / Olga ILIOUSHCHENKOVA 4-15 / 15-12 / 15-12 Tzvetozar KOLEV / Rayna TZVETKOVA - 0
Round 2 (20*) Michael KECK / Karen NEUMANN 15-6 / 15-2 Norio IMAI / Haruko MATSUDA (168*) 0
Round 2 (38*) Michael SOGAARD / Ann JORGENSEN 15-7 / 15-6 David SHAW / Kathy ZIMMERMAN - 0
Round 2 - David SERRANO / Patricia PEREZ 15-7 / 8-15 / 15-4 Andrea CHIAPPINI / Maria Grazia ITALIANO (410*) 0
Round 2 (218*) Leandro SANTOS / Patricia FINARDI 15-13 / 13-15 / 18-17 Peter PUDELA / Alexandra FELGROVA (274*) 0
Round 2 (6*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-2 / 15-6 Abdelhadi KELLA / Fatima NASSIM - 0
Round 2 - Robert MATEUSIAK / Joanna SZLESZYNSKA W.O. Arni Thor HALLGRIMSSON / Gudrun JULIUSDOTTIR (270*) 0
Round 2 - Khunakorn SUDHISODHI / Pornsawan PLUNGWECH W.O. Konstantin DUBS / Irina GRITSENKO (207*) 0
Round 2 (2*) Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO W.O. TAM Kai Chuen / TUNG Chau Man (619*) 0
Round 2 (309*) Damian PLAWECKI / Dorota BOREK W.O. Igor DMITRIEV / Olesia SHOLAR (154*) 0
Round 3 (1*) Thomas LUND / Marlene THOMSEN 15-0 / 15-0 Gyorgy VOROS / Andrea DAKO - 0
Round 3 - LEE Sung Yuan / TSAI Hui-Min 3-15 / 15-12 / 15-8 Alastair GATT / Jennifer WILLIAMSON - 0
Round 3 (43*) Chris HUNT / Gillian C GOWERS 15-5 / 15-7 Robert MATEUSIAK / Joanna SZLESZYNSKA - 0
Round 3 (77*) Anil KAUL / Sian DENG 15-9 / 13-18 / 15-12 Jurgen KOCH / Debra O`CONNOR - 0
Round 3 (9*) CHEN Xingdong / WANG Xiaoyuan 15-2 / 15-0 Jorge MEYER / Marion MEYER (181*) 0
Round 3 - CHAN Siu Kwong / TUNG Chau Man 15-9 / 15-8 LEE Mou-Chou / CHEN Li-Chin (658*) 0
Round 3 (30*) KIM Dong Moon / GIL Young Ah 15-2 / 15-4 Valerj STRELCOV / Elena NOZDRAN - 0
Round 3 (126*) Flandy LIMPELE / Rosalina RISEU 18-16 / 15-3 Khunakorn SUDHISODHI / Pornsawan PLUNGWECH - 0
Round 3 (2*) Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO 15-4 / 15-1 Robert CYPRIAN / Zuzana KENIZOVA - 0
Round 3 (51*) Uwe OSSENBRINK / Viola RATHGEBER 18-16 / 15-12 Akihiro IMAI / Miwa KAI (266*) 0
Round 3 (16*) Christian JAKOBSEN / Lotte OLSEN 15-3 / 15-4 Gudmundur ADOLFSSON / Vigdis ASGEIRSDOTTIR (502*) 0
Round 3 (152*) Jorge RODRIGUEZ / Silvia ALBRECHT 15-10 / 15-3 Kayode AKINSANYA / Obiageli OLORUNSOLA (272*) 0
Round 3 (11*) Xin JIANG / ZHANG Jin 15-3 / 15-2 Gustavo SALAZAR / Silvia JIMENEZ - 0
Round 3 (52*) HA Tae Kwon / KIM Shin Young 15-12 / 15-6 Murray HOCKING / Amanda HARDY (275*) 0
Round 3 (5*) Simon ARCHER / Julie BRADBURY 15-5 / 15-10 Aryono MIRANAT / Dede HASANAH - 0
Round 3 - Russell HOGG / Jillian HALDANE 15-7 / 15-8 Mike BERES / Robbyn M HERMITAGE (113*) 0
Round 3 (129*) HE Tim / CHAN Oi Ni 15-4 / 15-2 Craig BOOLEY / Nicole HARWOOD (556*) 0
Round 3 - Jens ERIKSEN / Helene KIRKEGAARD 15-3 / 15-9 Manuel DUBRULLE / Virginie DELVINGT (50*) 0
Round 3 (99*) Brent OLYNYK / Heather POOLE 15-4 / 15-1 Islam AMIR / Aisha AKRAM - 0
Round 3 (4*) Nick PONTING / Joanne GOODE 15-10 / 15-5 Qi (M) YU / SUN Man (190*) 0
Round 3 (17*) SANDIARTO / Sri UNTARI 15-6 / 15-2 Arturo RUIZ / Dolores MARCO (347*) 0
Round 3 (49*) KANG Kyung Jin / KIM Mee Hyang 15-5 / 15-7 John QUINN / Joanne MUGGERIDGE (72*) 0
Round 3 (87*) Fumihiko MACHIDA / Tomomi MATSUO 12-15 / 15-5 / 15-10 Bjoern SIEGEMUND / Kerstin UBBEN (369*) 0
Round 3 (7*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Rikke OLSEN 15-5 / 15-2 CHANG Jeng-Shyuang / CHAN Ya-Lin - 0
Round 3 (487*) Ian J PEARSON / Joanne DAVIES 15-5 / 15-2 Jyri AALTO / Nina SARNESTO (302*) 0
Round 3 (31*) Vladislav DRUZCHENKO / Victoria EVTOUSHENKO 15-3 / 15-7 Broddi KRISTJANSSON / Elsa NIELSEN (503*) 0
Round 3 (79*) Darryl YUNG / Denyse JULIEN 1-15 / 15-5 / 15-6 Peter BLACKBURN / Rhonda CATOR (26*) 0
Round 3 (3*) LIU Jianjun / GE Fei 15-7 / 15-9 LEE Dong Soo / PARK Soo Yun - 0
Round 3 - James ANDERSON / Nichola L. BECK 15-8 / 16-17 / 15-9 Damian PLAWECKI / Dorota BOREK (309*) 0
Round 3 (20*) Michael KECK / Karen NEUMANN 15-8 / 15-3 Vyatcheslav ROUDNITSKI / Olga ILIOUSHCHENKOVA (242*) 0
Round 3 (38*) Michael SOGAARD / Ann JORGENSEN 15-2 / 15-2 David SERRANO / Patricia PEREZ - 0
Round 3 (6*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-2 / 15-8 Leandro SANTOS / Patricia FINARDI (218*) 0
Round 4 (1*) Thomas LUND / Marlene THOMSEN 15-0 / 15-1 LEE Sung Yuan / TSAI Hui-Min - 0
Round 4 (43*) Chris HUNT / Gillian C GOWERS 15-12 / 15-17 / 15-3 Anil KAUL / Sian DENG (77*) 0
Round 4 (9*) CHEN Xingdong / WANG Xiaoyuan 15-5 / 15-5 CHAN Siu Kwong / TUNG Chau Man - 0
Round 4 (30*) KIM Dong Moon / GIL Young Ah 15-8 / 15-8 Flandy LIMPELE / Rosalina RISEU (126*) 0
Round 4 (2*) Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO 15-4 / 15-3 Uwe OSSENBRINK / Viola RATHGEBER (51*) 0
Round 4 (16*) Christian JAKOBSEN / Lotte OLSEN 15-8 / 15-5 Jorge RODRIGUEZ / Silvia ALBRECHT (152*) 0
Round 4 (11*) Xin JIANG / ZHANG Jin 15-12 / 15-9 HA Tae Kwon / KIM Shin Young (52*) 0
Round 4 (5*) Simon ARCHER / Julie BRADBURY 15-8 / 18-15 Russell HOGG / Jillian HALDANE - 0
Round 4 - Jens ERIKSEN / Helene KIRKEGAARD 10-15 / 17-16 / 15-6 HE Tim / CHAN Oi Ni (129*) 0
Round 4 (4*) Nick PONTING / Joanne GOODE 15-3 / 15-10 Brent OLYNYK / Heather POOLE (99*) 0
Round 4 (49*) KANG Kyung Jin / KIM Mee Hyang 15-3 / 15-4 SANDIARTO / Sri UNTARI (17*) 0
Round 4 (7*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Rikke OLSEN 15-6 / 15-6 Fumihiko MACHIDA / Tomomi MATSUO (87*) 0
Round 4 (487*) Ian J PEARSON / Joanne DAVIES 0-15 / 15-6 / 15-4 Vladislav DRUZCHENKO / Victoria EVTOUSHENKO (31*) 0
Round 4 (3*) LIU Jianjun / GE Fei 15-5 / 15-8 Darryl YUNG / Denyse JULIEN (79*) 0
Round 4 (20*) Michael KECK / Karen NEUMANN 15-7 / 15-1 James ANDERSON / Nichola L. BECK - 0
Round 4 (6*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-10 / 16-18 / 15-6 Michael SOGAARD / Ann JORGENSEN (38*) 0
Round 5 (1*) Thomas LUND / Marlene THOMSEN 15-8 / 15-5 Chris HUNT / Gillian C GOWERS (43*) 0
Round 5 (30*) KIM Dong Moon / GIL Young Ah 11-15 / 15-10 / 15-11 CHEN Xingdong / WANG Xiaoyuan (9*) 0
Round 5 (2*) Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO 9-15 / 15-6 / 15-6 Christian JAKOBSEN / Lotte OLSEN (16*) 0
Round 5 (5*) Simon ARCHER / Julie BRADBURY 15-13 / 15-9 Xin JIANG / ZHANG Jin (11*) 0
Round 5 - Jens ERIKSEN / Helene KIRKEGAARD 15-7 / 11-15 / 18-15 Nick PONTING / Joanne GOODE (4*) 0
Round 5 (7*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Rikke OLSEN 15-5 / 14-18 / 15-6 KANG Kyung Jin / KIM Mee Hyang (49*) 0
Round 5 (3*) LIU Jianjun / GE Fei 15-12 / 15-5 Ian J PEARSON / Joanne DAVIES (487*) 0
Round 5 (6*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 14-17 / 15-8 / 15-11 Michael KECK / Karen NEUMANN (20*) 0
Quarter-final (1*) Thomas LUND / Marlene THOMSEN 15-10 / 15-7 KIM Dong Moon / GIL Young Ah (30*) 0
Quarter-final (2*) Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO 17-15 / 15-4 Simon ARCHER / Julie BRADBURY (5*) 0
Quarter-final - Jens ERIKSEN / Helene KIRKEGAARD 13-18 / 15-9 / 15-11 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Rikke OLSEN (7*) 0
Quarter-final (3*) LIU Jianjun / GE Fei 15-8 / 15-6 Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR (6*) 0
Semi-final (1*) Thomas LUND / Marlene THOMSEN 12-15 / 17-14 / 15-9 Jan-Eric ANTONSSON / Astrid CRABO (2*) 0
Semi-final - Jens ERIKSEN / Helene KIRKEGAARD 15-5 / 15-3 LIU Jianjun / GE Fei (3*) 0
Final (1*) Thomas LUND / Marlene THOMSEN 15-2 / 15-6 Jens ERIKSEN / Helene KIRKEGAARD - 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 87 191 17 19.5% 4357 50.08 00:00:00 0 0 0.0%
MS 185 391 21 11.3% 8372 45.25 00:00:00 0 0 0.0%
WD 72 157 13 18.1% 3429 47.63 00:00:00 0 0 0.0%
WS 152 324 20 13.2% 4878 32.09 00:00:00 0 0 0.0%
XD 128 282 26 20.3% 6170 48.2 00:00:00 0 0 0.0%
Total 624 1345 97 15.5% 27206 43.6 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Indonesia 63 16 79.8%
Denmark 66 20 76.7%
China 55 17 76.4%
Korea 54 18 75.0%
Greece 3 1 75.0%
Sweden 26 13 66.7%
England 40 25 61.5%
Malaysia 19 12 61.3%
Japan 26 17 60.5%
Netherlands 15 10 60.0%
Singapore 3 2 60.0%
Canada 28 23 54.9%
Germany 25 21 54.4%
Finland 13 11 54.2%
Russia 15 13 53.6%
Thailand 9 8 52.9%
Chinese Taipei 16 16 50.0%
New Zealand 9 9 50.0%
Hong Kong 8 8 50.0%
Wales 5 5 50.0%
Australia 15 18 45.5%
Austria 5 6 45.5%
Scotland 9 11 45.0%
Ukraine 8 10 44.4%
India 4 5 44.4%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 LOH Kean Yew KIDAMBI Srikanth 21-15 / 22-20
2019 Kento MOMOTA Anders ANTONSEN 21-9 / 21-3
2018 Kento MOMOTA SHI Yuqi 21-11 / 21-13
2017 Viktor AXELSEN LIN Dan 22-20 / 21-16
2015 CHEN Long LEE Chong Wei 21-14 / 21-17
2014 CHEN Long LEE Chong Wei 21-19 / 21-19
2013 LIN Dan LEE Chong Wei 16-21 / 21-13 / 20-17 Ret.
2011 LIN Dan LEE Chong Wei 20-22 / 21-14 / 23-21
2010 CHEN Jin Taufik HIDAYAT 21-13 / 21-15
2009 LIN Dan CHEN Jin 21-18 / 21-16
2007 LIN Dan Sony Dwi KUNCORO 21-11 / 22-20
2006 LIN Dan BAO Chunlai 18-21 / 21-17 / 21-12
2005 Taufik HIDAYAT LIN Dan 15-3 / 15-7
2003 XIA Xuanze Choong Hann WONG 15-6 / 13-15 / 15-6
2001 HENDRAWAN Peter Hoeg GADE 15-6 / 17-16
1999 SUN Jun PERMADI Fung 15-6 / 15-13
1997 Peter RASMUSSEN SUN Jun 16-17 / 18-13 / 15-10
1995 Harijanto ARBI PARK Sung Woo 15-11 / 15-8
1993 Joko SUPRIANTO Hermawan SUSANTO 15-5 / 15-11
1991 Jianhua ZHAO Allan BUDI KUSUMA 18-13 / 15-4
1989 YANG Yang Ardy B WIRANATA 15-10 / 2-15 / 15-5
1987 YANG Yang Morten FROST HANSEN 15-2 / 13-15 / 15-12
1985 Han Jian Morten FROST HANSEN 14-18 / 15-10 / 15-8
1983 Icuk SUGIARTO Liem Swie King 15-8 / 12-15 / 17-16
1980 Rudy Hartono Liem Swie King 15-9 / 15-9
1977 Flemming Delfs Svend Pri 15-5 / 15-6