SAINT-DENIS Réunion Open 2022



Tournament Dates: 13/07/2022-17/07/2022
Location: Réunion, Saint Denis
Category: International Challenge

Winners
Category Winner Runner-up
MD Shuntaro MEZAKI / Haruya NISHIDA Takuto INOUE / Kenya MITSUHASHI
MS Riku HATANO Yushi TANAKA
WD Annabella JÄGER / Leona MICHALSKI Rutaparna PANDA / Swetaparna PANDA
WS Riko GUNJI Natsuki OIE
XD Sumiya NIHEI / Minami ASAKURA Naoki YAMADA / Moe IKEUCHI

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 - Loic BERTIL / Gregory GRONDIN W.O. Hariharan AMSAKARUNAN / Ruban Kumar RETHINASABAPATHI 1063 0
Round 1 218 Ayato ENDO / Yuta TAKEI W.O. Brian KASIRYE / Israel WANAGALYA 1066 0
Round 1 1521 Douce LUCAS / Vaishnav RUSSEAN W.O. Friday ATTAMA / Kenneth Comfort MWAMBU - 0
Round 1 364 Takuto INOUE / Kenya MITSUHASHI W.O. Jahid ALHASANOV / Muhammad Khadafi AMRI 1401 0
Round 1 - David CHANE TAK MING / Samson GRADT-URBAN W.O. Agil GABILOV / Dicky Dwi PANGESTU 1040 0
Round 1 232 Bjarne GEISS / Daniel HESS 26-24 / 21-17 Gireesh Nayudu BEZAWADA / Suhas VENUGOPAL 2047 48
Round 1 - Thibaud COUGOUILLE / NANICAOUDIN Loic Antoine W.O. Hery-Zo Maminiaina RAKOTOHERINIVO / RANDRIANANTENAINA Sitraka Jean Baptiste - 0
Round 1 - Hugo CONSTANS / Malik MOHSINALY AKBARALY 21-6 / 21-8 Nyanesh Anand CHANGEA / Cheong Fon Youn JORDY KRIS WANN HUA - 21
Round 1 - Rayan EMAMDHULLY / Savoo TEJAS 21-16 / 21-14 RAKOTOJAONA Tokinirina Fifaliana José / RANAIVOLALA Eugelot - 28
Round 1 248 Achutaditya Rao DODDAVARAPU / Venkata Harsha Vardhan Rayudu VEERAMREDDY 21-8 / 21-8 RANDRIAMALALA Julio Keman / Nemi Daren - 23
Round 1 - Siow Yin Young AIDAN YU KIAT / Hanuman PRAVISH 21-11 / 21-14 David DESILES / REALE Devy - 22
Round 1 - Nicolas HOAREAU / Arthur WAKHEVITSCH 21-18 / 21-16 Jean Bernard BONGOUT / Tejraj PULTOO 169 31
Round 1 325 Shuntaro MEZAKI / Haruya NISHIDA 21-2 / 21-4 Bhavesh BISSESSUR / Yajnesh Anand CHANGEA - 19
Round 1 780 ASSING Aaron / CHAN FUNG TING Xavier 21-13 / 21-11 Melvin APPIAH / Khemtish NUNDAH 579 23
Round 2 232 Bjarne GEISS / Daniel HESS 21-14 / 22-20 Aatish LUBAH / Georges Julien PAUL 151 39
Round 2 - Thibaud COUGOUILLE / NANICAOUDIN Loic Antoine 21-14 / 21-19 Loic BERTIL / Gregory GRONDIN - 31
Round 2 218 Ayato ENDO / Yuta TAKEI 21-7 / 21-6 Hugo CONSTANS / Malik MOHSINALY AKBARALY - 22
Round 2 364 Takuto INOUE / Kenya MITSUHASHI 21-7 / 21-5 Rayan EMAMDHULLY / Savoo TEJAS - 20
Round 2 248 Achutaditya Rao DODDAVARAPU / Venkata Harsha Vardhan Rayudu VEERAMREDDY 21-8 / 21-11 Douce LUCAS / Vaishnav RUSSEAN 1521 23
Round 2 - Nicolas HOAREAU / Arthur WAKHEVITSCH 21-8 / 21-6 Siow Yin Young AIDAN YU KIAT / Hanuman PRAVISH - 22
Round 2 325 Shuntaro MEZAKI / Haruya NISHIDA 21-8 / 21-5 David CHANE TAK MING / Samson GRADT-URBAN - 21
Round 2 189 Masato TAKANO / Katsuki TAMATE 21-6 / 21-6 ASSING Aaron / CHAN FUNG TING Xavier 780 27
Quarter-final 232 Bjarne GEISS / Daniel HESS 21-11 / 21-4 Thibaud COUGOUILLE / NANICAOUDIN Loic Antoine - 24
Quarter-final 364 Takuto INOUE / Kenya MITSUHASHI 21-18 / 21-17 Ayato ENDO / Yuta TAKEI 218 41
Quarter-final 248 Achutaditya Rao DODDAVARAPU / Venkata Harsha Vardhan Rayudu VEERAMREDDY 21-16 / 21-17 Nicolas HOAREAU / Arthur WAKHEVITSCH - 41
Quarter-final 325 Shuntaro MEZAKI / Haruya NISHIDA 20-22 / 21-16 / 21-17 Masato TAKANO / Katsuki TAMATE 189 65
Semi-final 364 Takuto INOUE / Kenya MITSUHASHI 21-18 / 23-21 Bjarne GEISS / Daniel HESS 232 50
Semi-final 325 Shuntaro MEZAKI / Haruya NISHIDA 21-12 / 21-11 Achutaditya Rao DODDAVARAPU / Venkata Harsha Vardhan Rayudu VEERAMREDDY 248 28
Final 325 Shuntaro MEZAKI / Haruya NISHIDA 16-21 / 21-18 / 21-10 Takuto INOUE / Kenya MITSUHASHI 364 64
MS (qual)
Round 1 - RANDRIANANTENAINA Sitraka Jean Baptiste W.O. Agil GABILOV 1797 0
Round 1 2372 Yajnesh Anand CHANGEA W.O. Muhammad Khadafi AMRI 1961 0
Round 1 - Savoo TEJAS W.O. Dicky Dwi PANGESTU 1130 0
Round 1 - RANAIVOLALA Eugelot W.O. Jahid ALHASANOV 1081 0
Round 1 - Thibaud COUGOUILLE 21-3 / 21-15 Nyanesh Anand CHANGEA - 22
Round 1 - Hugo CONSTANS 21-17 / 21-10 RAKOTOJAONA Tokinirina Fifaliana José - 14
Round 1 1115 Khemtish NUNDAH 21-8 / 21-17 Hery-Zo Maminiaina RAKOTOHERINIVO - 33
Round 1 - Siow Yin Young AIDAN YU KIAT 21-19 / 21-11 REALE Devy - 24
Round 1 1379 Loic BERTIL 21-3 / 21-5 Bhavesh BISSESSUR 2372 22
Round 1 - Nicholas CHIU 21-9 / 21-9 Vaishnav RUSSEAN 2036 26
Round 1 906 Koshiro MORIGUCHI 21-4 / 21-5 Rayan EMAMDHULLY - 20
Round 1 - Garret TAN 21-11 / 21-17 NANICAOUDIN Loic Antoine 928 30
Round 1 2036 Mihir PALANDE 21-15 / 15-21 / 21-16 Tejraj PULTOO 486 41
Round 1 484 Arunesh HARI 23-21 / 21-11 Arthur WAKHEVITSCH 2320 23
Round 1 1340 CHAN FUNG TING Xavier 21-12 / 21-6 Hanuman PRAVISH 2372 22
Round 1 - Muhammad Sultan Nurhabibullah MAYANG 21-3 / 21-6 Mathieu SAVINI - 20
Round 2 1691 Samson GRADT-URBAN 21-10 / 21-9 Hugo CONSTANS - 20
Round 2 1115 Khemtish NUNDAH 21-11 / 21-12 Terry Sebastien AMEDEE - 27
Round 2 564 Koo TAKAHASHI 21-5 / 21-1 RANDRIANANTENAINA Sitraka Jean Baptiste - 20
Round 2 579 Rohan MIDHA 21-1 / 21-9 Yajnesh Anand CHANGEA 2372 21
Round 2 337 Tharun MANNEPALLI 21-14 / 21-7 Loic BERTIL 1379 25
Round 2 - Nicholas CHIU 21-8 / 21-14 RANDRIAMALALA Julio Keman - 32
Round 2 1379 Gregory GRONDIN 21-12 / 21-18 Savoo TEJAS - 26
Round 2 906 Koshiro MORIGUCHI 21-13 / 21-10 Jean Bernard BONGOUT 344 32
Round 2 - Garret TAN 21-17 / 21-18 Nemi Daren - 40
Round 2 484 Arunesh HARI 21-4 / 21-3 Cheong Fon Youn JORDY KRIS WANN HUA - 16
Round 2 - Muhammad Sultan Nurhabibullah MAYANG 21-9 / 21-11 Douce LUCAS 2372 24
Round 2 2036 Mihir PALANDE W.O. Yushi TANAKA 328 0
Round 2 1340 CHAN FUNG TING Xavier W.O. Friday ATTAMA 427 0
Round 2 - RANAIVOLALA Eugelot W.O. Camilo BORST 316 0
Round 3 1691 Samson GRADT-URBAN 21-3 / 21-5 Thibaud COUGOUILLE - 20
Round 3 564 Koo TAKAHASHI 21-11 / 21-5 Khemtish NUNDAH 1115 26
Round 3 579 Rohan MIDHA 21-5 / 21-7 Siow Yin Young AIDAN YU KIAT - 28
Round 3 337 Tharun MANNEPALLI 18-21 / 21-6 / 21-4 Nicholas CHIU - 21
Round 3 906 Koshiro MORIGUCHI 21-5 / 21-10 Gregory GRONDIN 1379 28
Round 3 - Garret TAN 17-21 / 21-16 / 21-15 Mihir PALANDE 2036 42
Round 3 484 Arunesh HARI 21-14 / 21-16 CHAN FUNG TING Xavier 1340 26
Round 3 - Muhammad Sultan Nurhabibullah MAYANG 21-3 / 21-6 RANAIVOLALA Eugelot - 16
MS
Round 1 242 Varun KAPUR 21-14 / 21-11 Georges Julien PAUL 104 30
Round 1 - Garret TAN W.O. S.Sankar Muthusamy SUBRAMANIAN 174 0
Round 1 184 Giovanni TOTI 21-19 / 21-19 Harshit AGGARWAL 165 45
Round 1 231 Abhishek YELIGAR 21-12 / 21-15 Joel KÖNIG 219 41
Round 1 203 Riku HATANO 21-17 / 21-19 Alex LANIER 146 57
Round 1 173 RAHUL BHARADWAJ B.M 21-10 / 21-13 Rohan MIDHA 579 41
Round 1 906 Koshiro MORIGUCHI 21-10 / 21-18 Raghu MARISWAMY 153 37
Round 1 200 Samuel HSIAO 21-16 / 21-15 Arunesh HARI 484 38
Round 1 564 Koo TAKAHASHI 21-23 / 21-6 / 21-8 Anirudh JANARDHANAN 256 45
Round 1 - Muhammad Sultan Nurhabibullah MAYANG 21-15 / 21-11 Tobias KUENZI 150 39
Round 1 1691 Samson GRADT-URBAN 21-11 / 21-9 Matthew ABELA 212 27
Round 1 328 Yushi TANAKA 14-21 / 21-15 / 21-18 Minoru KOGA 114 68
Round 1 243 AMAN FAROGH SANJAY , 21-15 / 21-14 Aatish LUBAH 223 28
Round 1 312 Siddhanth GUPTA 21-11 / 21-10 Camilo BORST 316 29
Round 1 337 Tharun MANNEPALLI 21-9 / 21-8 Melvin APPIAH 317 24
Round 1 106 Kartikey GULSHAN KUMAR 21-12 / 21-4 ASSING Aaron 577 24
Round 2 242 Varun KAPUR 21-12 / 21-13 Garret TAN - 27
Round 2 184 Giovanni TOTI 19-21 / 21-9 / 21-10 Abhishek YELIGAR 231 57
Round 2 203 Riku HATANO 21-14 / 21-10 RAHUL BHARADWAJ B.M 173 43
Round 2 906 Koshiro MORIGUCHI 21-19 / 21-6 Samuel HSIAO 200 42
Round 2 564 Koo TAKAHASHI 20-22 / 22-20 / 21-15 Muhammad Sultan Nurhabibullah MAYANG - 90
Round 2 328 Yushi TANAKA 21-12 / 21-11 Samson GRADT-URBAN 1691 32
Round 2 312 Siddhanth GUPTA 21-11 / 21-10 AMAN FAROGH SANJAY , 243 25
Round 2 106 Kartikey GULSHAN KUMAR 10-21 / 21-19 / 25-23 Tharun MANNEPALLI 337 100
Quarter-final 184 Giovanni TOTI 21-12 / 21-10 Varun KAPUR 242 32
Quarter-final 203 Riku HATANO 21-10 / 11-21 / 21-8 Koshiro MORIGUCHI 906 61
Quarter-final 328 Yushi TANAKA 21-19 / 21-16 Koo TAKAHASHI 564 58
Quarter-final 312 Siddhanth GUPTA 21-16 / 21-10 Kartikey GULSHAN KUMAR 106 42
Semi-final 203 Riku HATANO 21-15 / 21-9 Giovanni TOTI 184 40
Semi-final 328 Yushi TANAKA 21-18 / 21-18 Siddhanth GUPTA 312 43
Final 203 Riku HATANO 21-16 / 21-17 Yushi TANAKA 328 43
WD
Round 1 - Emily GRONDIN / LEPERLIER Estelle W.O. Andra Mai HOOP / Ramona ÜPRUS - 0
Round 1 583 Vilina APPIAH / Tiya BHURTUN 21-13 / 21-15 Anaelle ROCHEFEUILLE / TESTAN Virginie - 25
Round 2 - Jemimah LEUNG FOR SANG / Yeldy Marie LOUISON 21-4 / 21-9 Samyra ATCHICANON / Sarany ATCHICANON - 19
Round 2 983 Parvathi S KRISHNAN / Riya PILLAI 21-10 / 21-13 Vilina APPIAH / Tiya BHURTUN 583 26
Round 2 - How Hong CHIARA KATE / How Hong ELSA CAITLIN 16-21 / 21-18 / 21-14 Emily GRONDIN / LEPERLIER Estelle - 38
Round 2 - Layna Luxmi CHINIAH / Ganesha MUNGRAH 21-13 / 19-21 / 21-6 Godavri Seemran Sharma ANCHARAZ / Bhuruth REVA ADITI - 38
Round 2 132 Annabella JÄGER / Leona MICHALSKI W.O. Keisha Fatimah AZ ZAHRA / Era MAFTUHA - 0
Round 2 266 Veronika DOBIÁŠOVÁ / Martina KROCOVÁ W.O. Ly-Hoa CHAI / Audrey LEBON - 0
Round 2 224 Lorna BODHA / Kobita DOOKHEE W.O. Mizuki OTAKE / Miyu TAKAHASHI 682 0
Round 2 570 Rutaparna PANDA / Swetaparna PANDA W.O. Fadilah Shamika MOHAMED RAFI / Tracy NALUWOOZA 168 0
Quarter-final 132 Annabella JÄGER / Leona MICHALSKI 21-11 / 21-13 Jemimah LEUNG FOR SANG / Yeldy Marie LOUISON - 29
Quarter-final 983 Parvathi S KRISHNAN / Riya PILLAI 21-10 / 11-3 Ret. Veronika DOBIÁŠOVÁ / Martina KROCOVÁ 266 22
Quarter-final 224 Lorna BODHA / Kobita DOOKHEE 21-9 / 21-14 How Hong CHIARA KATE / How Hong ELSA CAITLIN - 23
Quarter-final 570 Rutaparna PANDA / Swetaparna PANDA 21-5 / 21-2 Layna Luxmi CHINIAH / Ganesha MUNGRAH - 21
Semi-final 132 Annabella JÄGER / Leona MICHALSKI 21-15 / 21-12 Parvathi S KRISHNAN / Riya PILLAI 983 28
Semi-final 570 Rutaparna PANDA / Swetaparna PANDA 21-8 / 21-5 Lorna BODHA / Kobita DOOKHEE 224 21
Final 132 Annabella JÄGER / Leona MICHALSKI 13-21 / 21-18 / 21-18 Rutaparna PANDA / Swetaparna PANDA 570 72
WS (qual)
Round 1 1535 Godavri Seemran Sharma ANCHARAZ W.O. Keisha Fatimah AZ ZAHRA - 0
Round 1 1165 Layna Luxmi CHINIAH W.O. Era MAFTUHA 471 0
Round 1 - Bhuruth REVA ADITI 21-12 / 21-9 Emily GRONDIN - 21
Round 1 738 Tiya BHURTUN 21-6 / 21-11 Anaelle ROCHEFEUILLE - 20
Round 1 - Yeldy Marie LOUISON W.O. ANDRIAMAMPIONONA Laingo - 0
Round 2 - How Hong ELSA CAITLIN 21-6 / 21-7 Godavri Seemran Sharma ANCHARAZ 1535 30
Round 2 - Soaniaina RAZANAMALY 21-13 / 21-10 Bhuruth REVA ADITI - 22
Round 2 - How Hong CHIARA KATE 21-11 / 21-19 Tiya BHURTUN 738 27
Round 2 - TESTAN Virginie W.O. Lorna BODHA 381 0
Round 2 608 Ganesha MUNGRAH W.O. Rosy Oktavia PANCASARI 451 0
Round 2 1165 Layna Luxmi CHINIAH W.O. Vilina APPIAH 492 0
Round 2 - Yeldy Marie LOUISON W.O. Ramona ÜPRUS 592 0
WS
Round 1 95 IRA SHARMA 21-16 / 21-13 Ramona ÜPRUS 592 27
Round 1 160 KEYURA MOPATI 21-3 / 21-4 Audrey LEBON 1178 19
Round 1 178 GADDE Ruthvika Shivani 21-7 / 21-8 Jemimah LEUNG FOR SANG 424 26
Round 1 309 Shruthika SENTHIL 21-8 / 21-4 Soaniaina RAZANAMALY - 21
Round 1 102 Hirari MIZUI 21-4 / 21-10 Prerana NEELURI 186 25
Round 1 149 Sabrina SOLIS 21-9 / 21-17 Kobita DOOKHEE 311 26
Round 1 192 Katharina FINK 21-8 / 21-7 Yeldy Marie LOUISON - 24
Round 1 381 Lorna BODHA 21-11 / 21-18 Ganesha MUNGRAH 608 25
Round 1 137 Agnes KOROSI 21-12 / 21-7 Layna Luxmi CHINIAH 1165 20
Round 1 380 Veronika DOBIÁŠOVÁ 15-21 / 25-23 / 21-19 Samayara PANWAR 276 55
Round 1 492 Vilina APPIAH 21-19 / 21-23 / 21-17 How Hong CHIARA KATE - 48
Round 1 451 Rosy Oktavia PANCASARI 21-11 / 21-4 How Hong ELSA CAITLIN - 22
Round 1 126 Sai Uttejitha Rao CHUKKA 21-4 / 21-4 TESTAN Virginie - 18
Round 1 217 Tasnim MIR 21-10 / 21-11 Yasmine HAMZA 161 28
Round 1 100 Natsuki OIE 21-12 / 21-11 Likhita SRIVASTAVA 313 33
Round 2 95 IRA SHARMA 21-9 / 21-11 KEYURA MOPATI 160 29
Round 2 178 GADDE Ruthvika Shivani 21-7 / 21-11 Shruthika SENTHIL 309 27
Round 2 102 Hirari MIZUI 21-11 / 21-10 Sabrina SOLIS 149 30
Round 2 130 Riko GUNJI 21-8 / 21-6 Katharina FINK 192 31
Round 2 137 Agnes KOROSI 21-12 / 21-13 Lorna BODHA 381 21
Round 2 380 Veronika DOBIÁŠOVÁ 21-8 / 21-5 Vilina APPIAH 492 21
Round 2 451 Rosy Oktavia PANCASARI 22-20 / 24-22 Sai Uttejitha Rao CHUKKA 126 39
Round 2 100 Natsuki OIE 13-21 / 21-16 / 23-21 Tasnim MIR 217 63
Quarter-final 178 GADDE Ruthvika Shivani 21-19 / 21-12 IRA SHARMA 95 41
Quarter-final 130 Riko GUNJI 19-21 / 21-17 / 21-15 Hirari MIZUI 102 70
Quarter-final 137 Agnes KOROSI 21-9 / 21-15 Veronika DOBIÁŠOVÁ 380 27
Quarter-final 100 Natsuki OIE 21-13 / 12-21 / 21-19 Rosy Oktavia PANCASARI 451 58
Semi-final 130 Riko GUNJI 21-5 / 21-6 GADDE Ruthvika Shivani 178 27
Semi-final 100 Natsuki OIE 19-8 Ret. Agnes KOROSI 137 13
Final 130 Riko GUNJI 21-5 / 21-14 Natsuki OIE 100 40
XD
Round 1 - RANDRIAMALALA Julio Keman / Soaniaina RAZANAMALY W.O. Kenneth Comfort MWAMBU / Tracy NALUWOOZA 902 0
Round 1 - Bhavesh BISSESSUR / Bhuruth REVA ADITI W.O. CHAN FUNG TING Xavier / Ly-Hoa CHAI 563 0
Round 1 690 Aatish LUBAH / Lorna BODHA W.O. Israel WANAGALYA / Husina KOBUGABE 1202 0
Round 1 - Bjarne GEISS / Leona MICHALSKI W.O. Brian KASIRYE / Fadilah Shamika MOHAMED RAFI 667 0
Round 1 2192 Hariharan AMSAKARUNAN / S.S.Lakshmi Priyanka SUBRAMANIAN W.O. Jahid ALHASANOV / Keisha Fatimah AZ ZAHRA - 0
Round 1 446 Nicolas HOAREAU / Ramona ÜPRUS W.O. Hery-Zo Maminiaina RAKOTOHERINIVO / ANDRIAMAMPIONONA Laingo - 0
Round 1 - Khemtish NUNDAH / Tiya BHURTUN W.O. Muhammad Khadafi AMRI / Era MAFTUHA - 0
Round 1 - Georges Julien PAUL / Kobita DOOKHEE 21-9 / 21-10 Hugo CONSTANS / Emily GRONDIN - 20
Round 1 902 ASSING Aaron / Audrey LEBON 21-14 / 21-13 Tejraj PULTOO / Ganesha MUNGRAH - 24
Round 1 - Douce LUCAS / Layna Luxmi CHINIAH 17-21 / 21-16 / 21-19 Thibaud COUGOUILLE / TESTAN Virginie - 41
Round 1 - Gregory GRONDIN / LEPERLIER Estelle 19-21 / 21-13 / 21-11 Vaishnav RUSSEAN / Godavri Seemran Sharma ANCHARAZ - 32
Round 2 326 Melvin APPIAH / Vilina APPIAH 21-18 / 21-9 RANDRIAMALALA Julio Keman / Soaniaina RAZANAMALY - 24
Round 2 - Bhavesh BISSESSUR / Bhuruth REVA ADITI 21-18 / 16-21 / 22-20 Siow Yin Young AIDAN YU KIAT / How Hong CHIARA KATE - 42
Round 2 412 Naoki YAMADA / Moe IKEUCHI 21-12 / 21-7 Aatish LUBAH / Lorna BODHA 690 30
Round 2 - Georges Julien PAUL / Kobita DOOKHEE W.O. Hariharan AMSAKARUNAN / S.S.Lakshmi Priyanka SUBRAMANIAN 2192 0
Round 2 - Bjarne GEISS / Leona MICHALSKI 21-8 / 21-9 ASSING Aaron / Audrey LEBON 902 25
Round 2 446 Nicolas HOAREAU / Ramona ÜPRUS 21-14 / 21-11 Jean Bernard BONGOUT / Jemimah LEUNG FOR SANG 381 26
Round 2 - Douce LUCAS / Layna Luxmi CHINIAH 21-13 / 21-11 Khemtish NUNDAH / Tiya BHURTUN - 22
Round 2 358 Sumiya NIHEI / Minami ASAKURA 21-2 / 21-6 Gregory GRONDIN / LEPERLIER Estelle - 21
Quarter-final 326 Melvin APPIAH / Vilina APPIAH 21-8 / 21-12 Bhavesh BISSESSUR / Bhuruth REVA ADITI - 20
Quarter-final 412 Naoki YAMADA / Moe IKEUCHI 21-8 / 21-11 Georges Julien PAUL / Kobita DOOKHEE - 24
Quarter-final - Bjarne GEISS / Leona MICHALSKI 21-10 / 21-14 Nicolas HOAREAU / Ramona ÜPRUS 446 32
Quarter-final 358 Sumiya NIHEI / Minami ASAKURA 21-2 / 21-5 Douce LUCAS / Layna Luxmi CHINIAH - 18
Semi-final 412 Naoki YAMADA / Moe IKEUCHI 21-8 / 21-7 Melvin APPIAH / Vilina APPIAH 326 21
Semi-final 358 Sumiya NIHEI / Minami ASAKURA 21-19 / 21-6 Bjarne GEISS / Leona MICHALSKI - 37
Final 358 Sumiya NIHEI / Minami ASAKURA 21-16 / 19-21 / 21-15 Naoki YAMADA / Moe IKEUCHI 412 64

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 23 48 2 8.7% 1599 69.52 00:31:52 2.18 2 8.7%
MS 30 66 6 20.0% 2281 76.03 00:43:36 1.74 4 13.3%
WD 11 25 3 27.3% 818 74.36 00:30:55 2.41 1 9.1%
WS 29 63 5 17.2% 2065 71.21 00:32:27 2.19 2 6.9%
XD 18 40 4 22.2% 1316 73.11 00:29:03 2.52 1 5.6%
Total 111 242 20 18.0% 8079 72.78 00:34:38 2.1 10 9.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Japan 45 10 81.8%
Indonesia 6 2 75.0%
Hungary 3 1 75.0%
U.S.A. 5 2 71.4%
Germany 9 4 69.2%
England 2 1 66.7%
Italy 4 3 57.1%
India 30 23 56.6%
France 6 5 54.5%
Czech Republic 2 2 50.0%
Mexico 1 1 50.0%
12 18 40.0%
Mauritius 18 44 29.0%
REU Ligue Nouvelle Badminton Reunion 4 15 21.1%
Réunion 1 4 20.0%
Madagascar 1 9 10.0%
Iran 0 1 0.0%
Estonia 0 1 0.0%
Malta 0 1 0.0%
Switzerland 0 2 0.0%