Dutch Open  

Tournament Name: Yonex Dutch Open 2011
Tournament Dates: 11/10/2011-16/10/2011
Location: Netherlands, Almere
Category: Grand Prix

Winners
Category Winner Runner-up
MD Adam CWALINA / Michal LOGOSZ Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER
MS HSUEH Hsuan Yi CHOU Tien Chen
WD Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL Shinta Mulia SARI / Lei YAO
WS YAO Jie PUSARLA V. Sindhu
XD Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 62 LIANG Jui Wei / LIAO Kuan Hao 21-14 / 21-13 Ralph STARREN / Hans VAN OS 161 22
Round 1 - Pranaav Jerry CHOPRA / Akshay DEWALKAR 21-8 / 21-12 Matijs DIERICKX / Freek GOLINSKI 74 18
Round 1 215 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-12 / 21-12 Sergio KEPEL / Rikkert SUIJKERLAND - 24
Round 1 68 LU Chia Pin / HUANG Po Yi 21-19 / 21-12 Jorrit DE RUITER / Dave KHODABUX 55 32
Round 1 47 Peter KAESBAUER / Josche ZURWONNE 21-14 / 21-12 Mikkel ELBJORN / Sam MAGEE - 27
Round 1 119 Christian JOHN SKOVGAARD / Mads Pieler KOLDING 21-17 / 12-21 / 21-10 Songphon ANUGRITAYAWON / Sudket PRAPAKAMOL 33 39
Round 1 215 KONA Tarun / Arun VISHNU 21-19 / 14-21 / 21-17 Jacco ARENDS / Jelle MAAS 88 43
Round 1 103 Danny Bawa CHRISNANTA / Chayut TRIYACHART W.O. Jurgen KOCH / Peter ZAUNER 45 0
Round 1 - Yonathan Suryatama DASUKI / Dharma GUNAWI W.O. Morten Skroeder BOEDSKOV / Jacob STAAEL 92 0
Round 2 15 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 21-16 / 21-14 Danny Bawa CHRISNANTA / Chayut TRIYACHART 103 32
Round 2 - Yonathan Suryatama DASUKI / Dharma GUNAWI 21-10 / 21-14 Raul MUST / Maurice NIESNER - 21
Round 2 30 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 21-14 / 22-20 LIANG Jui Wei / LIAO Kuan Hao 62 28
Round 2 - Pranaav Jerry CHOPRA / Akshay DEWALKAR 21-15 / 21-14 Jelle KELDERHUIS / Rein RIDDER 261 23
Round 2 68 LU Chia Pin / HUANG Po Yi 18-21 / 21-16 / 21-19 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 215 61
Round 2 21 Adam CWALINA / Michal LOGOSZ 21-15 / 21-17 Peter KAESBAUER / Josche ZURWONNE 47 32
Round 2 119 Christian JOHN SKOVGAARD / Mads Pieler KOLDING 21-9 / 21-8 Simon MERKT / Julien POHL - 17
Round 2 20 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-14 / 21-18 KONA Tarun / Arun VISHNU 215 25
Quarter-final 15 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 21-18 / 21-12 Yonathan Suryatama DASUKI / Dharma GUNAWI - 26
Quarter-final 30 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 21-19 / 21-16 Pranaav Jerry CHOPRA / Akshay DEWALKAR - 35
Quarter-final 21 Adam CWALINA / Michal LOGOSZ 21-14 / 21-12 LU Chia Pin / HUANG Po Yi 68 30
Quarter-final 119 Christian JOHN SKOVGAARD / Mads Pieler KOLDING 21-19 / 18-21 / 21-19 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 20 45
Semi-final 15 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 21-14 / 21-19 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 30 31
Semi-final 21 Adam CWALINA / Michal LOGOSZ 21-10 / 21-13 Christian JOHN SKOVGAARD / Mads Pieler KOLDING 119 26
Final 21 Adam CWALINA / Michal LOGOSZ 21-19 / 19-21 / 21-14 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 15 54
MS
Round 1 117 Rasmus FLADBERG 21-14 / 22-24 / 21-16 Erik MEIJS 307 45
Round 1 53 Scott EVANS 21-15 / 21-12 Hans VAN OS 551 23
Round 1 169 PRANNOY H. S. 21-16 / 21-11 Jordy HILBINK 385 27
Round 1 42 Dicky PALYAMA 21-9 / 21-9 Raul MUST 63 27
Round 1 80 Valeriy ATRASHCHENKOV 21-16 / 21-15 Takahiro HIRAMATSU 383 24
Round 1 130 SAI PRANEETH B. 21-10 / 21-14 Ralph STARREN 656 22
Round 1 26 Przemyslaw WACHA 21-17 / 17-21 / 21-19 Ary TRISNANTO 423 46
Round 1 71 Ivan SOZONOV 21-11 / 21-10 Simon MERKT - 20
Round 1 58 Christian LIND THOMSEN 17-21 / 21-14 / 21-11 Lukas SCHMIDT 93 54
Round 1 57 Matthieu LO YING PING 21-6 / 21-6 Michael SPENCER-SMITH 576 16
Round 1 254 K. Nandagopal 21-16 / 21-18 Stanislav PUKHOV 60 28
Round 1 49 Henri HURSKAINEN 21-11 / 21-15 Kieran MERRILEES 120 29
Round 1 502 Yoga PRATAMA 21-15 / 21-16 Flemming QUACH 128 26
Round 1 64 Arvind BHAT 21-18 / 12-21 / 21-15 Gabriel ULLDAHL 124 46
Round 1 100 Andre Kurniawan TEDJONO 21-10 / 21-17 Jerry NATENSTEDT 746 26
Round 1 76 Carl BAXTER 19-21 / 21-19 / 21-19 Dmytro ZAVADSKY 46 53
Round 1 82 Vladimir MALKOV 21-9 / 21-6 Bart GERRITS 746 20
Round 1 54 Chetan ANAND 20-22 / 21-13 / 21-11 Vladimir IVANOV 55 36
Round 1 68 CHOU Tien Chen 21-9 / 21-19 Nick FRANSMAN 426 29
Round 1 179 Jiann Shiarng CHIANG 18-21 / 21-8 / 26-24 HSU Jen Hao 38 66
Round 1 250 Anthony DUMARTHERAY 1-0 Ret. Anup SRIDHAR 81 0
Round 1 79 Dieter DOMKE 21-12 / 21-9 Saber AFIF 257 27
Round 1 39 Eric PANG 21-6 / 21-12 LIAO Sheng Shiun 304 24
Round 1 125 Edwin EKIRING 21-14 / 21-15 Jarolim VICEN 224 26
Round 1 59 Yuhan TAN 21-13 / 21-16 Marco DE JAGER 746 25
Round 1 215 Stilian MAKARSKI 21-17 / 16-21 / 21-13 Rune ULSING 113 45
Round 1 550 Birger ABTS W.O. Jan VONDRA 156 0
Round 1 40 HSUEH Hsuan Yi W.O. Ville LANG 45 0
Round 1 50 Anand PAWAR W.O. Sven Eric KASTENS 85 0
Round 1 74 Marcel REUTER W.O. Petr KOUKAL 66 0
Round 2 169 PRANNOY H. S. 13-21 / 21-14 / 21-11 Scott EVANS 53 45
Round 2 80 Valeriy ATRASHCHENKOV 14-21 / 21-18 / 21-19 Dicky PALYAMA 42 54
Round 2 130 SAI PRANEETH B. 21-7 / 21-10 Birger ABTS 550 22
Round 2 26 Przemyslaw WACHA 21-12 / 21-8 Ivan SOZONOV 71 23
Round 2 58 Christian LIND THOMSEN 21-15 / 21-15 Matthieu LO YING PING 57 38
Round 2 40 HSUEH Hsuan Yi 21-14 / 21-15 K. Nandagopal 254 32
Round 2 50 Anand PAWAR 21-6 / 21-19 Henri HURSKAINEN 49 28
Round 2 64 Arvind BHAT 21-19 / 21-15 Yoga PRATAMA 502 35
Round 2 76 Carl BAXTER 21-16 / 21-11 Andre Kurniawan TEDJONO 100 32
Round 2 54 Chetan ANAND 21-10 / 16-21 / 21-19 Vladimir MALKOV 82 50
Round 2 68 CHOU Tien Chen 24-26 / 21-12 / 21-9 Jiann Shiarng CHIANG 179 45
Round 2 74 Marcel REUTER 21-8 / 16-21 / 21-7 Anthony DUMARTHERAY 250 36
Round 2 39 Eric PANG 17-21 / 21-19 / 21-12 Dieter DOMKE 79 47
Round 2 59 Yuhan TAN 21-23 / 21-18 / 21-9 Edwin EKIRING 125 49
Round 2 28 Ajay JAYARAM 21-14 / 21-12 Stilian MAKARSKI 215 23
Round 2 117 Rasmus FLADBERG W.O. Boonsak PONSANA 10 0
Round 3 117 Rasmus FLADBERG 21-15 / 21-13 PRANNOY H. S. 169 30
Round 3 80 Valeriy ATRASHCHENKOV 21-18 / 20-22 / 21-12 SAI PRANEETH B. 130 48
Round 3 26 Przemyslaw WACHA 21-15 / 21-15 Christian LIND THOMSEN 58 40
Round 3 40 HSUEH Hsuan Yi 22-20 / 21-15 Anand PAWAR 50 49
Round 3 64 Arvind BHAT 25-23 / 21-15 Carl BAXTER 76 41
Round 3 68 CHOU Tien Chen 21-19 / 21-18 Chetan ANAND 54 30
Round 3 39 Eric PANG 21-11 / 21-12 Marcel REUTER 74 30
Round 3 28 Ajay JAYARAM 21-16 / 21-18 Yuhan TAN 59 35
Quarter-final 117 Rasmus FLADBERG 21-16 / 21-17 Valeriy ATRASHCHENKOV 80 32
Quarter-final 40 HSUEH Hsuan Yi 19-21 / 21-19 / 21-14 Przemyslaw WACHA 26 72
Quarter-final 68 CHOU Tien Chen 20-22 / 21-13 / 21-12 Arvind BHAT 64 53
Quarter-final 39 Eric PANG 21-11 / 22-24 / 24-22 Ajay JAYARAM 28 57
Semi-final 40 HSUEH Hsuan Yi 21-17 / 14-21 / 21-13 Rasmus FLADBERG 117 52
Semi-final 68 CHOU Tien Chen 23-21 / 21-14 Eric PANG 39 39
Final 40 HSUEH Hsuan Yi 18-21 / 21-15 / 21-16 CHOU Tien Chen 68 66
WD
Round 1 59 Maria ULITINA / Natalya VOYTSEKH 14-21 / 21-19 / 24-22 SHUAI Pei Ling / WU Ti Jung 148 44
Round 1 64 Steffi ANNYS / Severine CORVILAIN 21-11 / 21-19 Grace GABRIEL / Mireille VAN DAAL - 25
Round 1 - Ginny SEVERIEN / Maartje VERHEUL 14-21 / 22-20 / 21-17 Sujitra EAKMONGKOLPAISARN / Peeraya MUNKITAMORN 94 53
Round 1 164 Pradnya GADRE / Prajakta SAWANT W.O. Samantha BARNING / Eefje MUSKENS - 0
Round 2 9 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-11 / 21-16 Jiayuan CHEN / Yu Yan Vanessa NEO 156 28
Round 2 164 Pradnya GADRE / Prajakta SAWANT 21-14 / 21-8 Kim BUSS / Claudia VOGELGSANG 74 20
Round 2 20 Lotte JONATHANS / Paulien VAN DOOREMALEN 21-16 / 21-16 Sanne EKBERG / Amanda HOGSTROM 66 37
Round 2 59 Maria ULITINA / Natalya VOYTSEKH 21-12 / 21-13 Janne ELST / Jelske SNOECK 76 24
Round 2 31 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG 21-13 / 21-6 Steffi ANNYS / Severine CORVILAIN 64 26
Round 2 19 Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 21-11 / 21-19 Maria HELSBOL / Anne SKELBAEK 34 33
Round 2 15 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 24-22 / 21-12 Selena PIEK / Iris TABELING 38 40
Round 2 - Ginny SEVERIEN / Maartje VERHEUL W.O. Thamar PETERS / Josephine WENTHOLT 128 0
Quarter-final 9 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-18 / 21-7 Pradnya GADRE / Prajakta SAWANT 164 27
Quarter-final 20 Lotte JONATHANS / Paulien VAN DOOREMALEN 21-14 / 21-15 Maria ULITINA / Natalya VOYTSEKH 59 34
Quarter-final 19 Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 21-15 / 21-23 / 21-11 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG 31 62
Quarter-final 15 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 21-16 / 21-16 Ginny SEVERIEN / Maartje VERHEUL - 37
Semi-final 9 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-17 / 21-16 Lotte JONATHANS / Paulien VAN DOOREMALEN 20 48
Semi-final 15 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 21-18 / 24-22 Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 19 53
Final 9 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-10 / 21-16 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 15 38
WS (qual)
Round 1 252 Claudia VOGELGSANG 21-11 / 21-13 Mireille VAN DAAL 287 21
Round 1 142 Akvile STAPUSAITYTE 21-13 / 23-21 Natalya VOYTSEKH 132 28
Round 1 112 Nicola CERFONTYNE 21-10 / 21-10 Laura VANA 126 27
Round 1 236 Kim BUSS 21-18 / 21-8 Jelske SNOECK 312 21
Round 1 140 Sarah WALKER 21-19 / 21-16 Thamar PETERS 295 27
Round 1 137 CHIANG Pei Hsin 29-27 / 21-18 Linda SLOAN 110 33
Round 1 155 Nicole SCHALLER 21-15 / 15-21 / 21-10 Grace GABRIEL 171 36
Round 1 120 Maria ULITINA 21-13 / 21-11 Debbie JANSSENS 240 22
Round 2 142 Akvile STAPUSAITYTE 21-12 / 21-10 Claudia VOGELGSANG 252 22
Round 2 112 Nicola CERFONTYNE 21-12 / 21-12 Kim BUSS 236 26
Round 2 137 CHIANG Pei Hsin 21-12 / 21-15 Sarah WALKER 140 22
Round 2 120 Maria ULITINA 21-19 / 21-9 Nicole SCHALLER 155 26
WS
Round 1 11 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-7 / 23-21 Anu NIEMINEN 74 32
Round 1 79 Simone PRUTSCH 21-17 / 21-19 Michelle CHAN KY 66 33
Round 1 57 Sashina VIGNES WARAN 24-22 / 21-17 Anastasia PROKOPENKO 36 48
Round 1 44 PAI Hsiao Ma 21-15 / 21-7 Carola BOTT 88 33
Round 1 76 PUSARLA V. Sindhu 21-12 / 21-19 Juan GU 22 30
Round 1 54 Judith MEULENDIJKS 21-18 / 21-12 Maria ULITINA 120 35
Round 1 26 Olga KONON 21-18 / 21-18 Jiayuan CHEN 56 28
Round 1 45 Jeanine CICOGNINI 21-13 / 21-13 Patty STOLZENBACH 89 22
Round 1 67 Karina JORGENSEN 21-17 / 21-12 Akvile STAPUSAITYTE 142 29
Round 1 28 Mingtian FU 21-17 / 21-15 Agnese ALLEGRINI 42 37
Round 1 53 Kristina GAVNHOLT 21-19 / 21-11 Ragna INGOLFSDOTTIR 65 36
Round 1 72 Arundhati PANTAWANE 21-12 / 21-11 Salakjit PONSANA 21 26
Round 1 37 Elizabeth CANN 21-13 / 14-21 / 21-17 Karin SCHNAASE 55 58
Round 1 50 Chloe MAGEE 22-20 / 21-11 Larisa GRIGA 31 36
Round 1 78 Sabrina JAQUET 14-21 / 21-19 / 21-16 Nicola CERFONTYNE 112 59
Round 1 19 YAO Jie 12-21 / 21-12 / 22-20 CHIANG Pei Hsin 137 49
Round 2 11 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-11 / 23-21 Simone PRUTSCH 79 29
Round 2 44 PAI Hsiao Ma 19-21 / 21-11 / 21-15 Sashina VIGNES WARAN 57 56
Round 2 76 PUSARLA V. Sindhu 12-21 / 21-13 / 21-10 Judith MEULENDIJKS 54 41
Round 2 67 Karina JORGENSEN 21-18 / 21-17 Mingtian FU 28 39
Round 2 53 Kristina GAVNHOLT 21-19 / 21-14 Arundhati PANTAWANE 72 33
Round 2 50 Chloe MAGEE 10-21 / 21-16 / 21-13 Elizabeth CANN 37 57
Round 2 19 YAO Jie 21-8 / 21-13 Sabrina JAQUET 78 28
Round 2 45 Jeanine CICOGNINI W.O. Olga KONON 26 0
Quarter-final 11 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-19 / 21-15 PAI Hsiao Ma 44 42
Quarter-final 76 PUSARLA V. Sindhu 21-18 / 21-9 Jeanine CICOGNINI 45 27
Quarter-final 67 Karina JORGENSEN 21-14 / 17-21 / 21-19 Kristina GAVNHOLT 53 59
Quarter-final 19 YAO Jie 21-11 / 21-16 Chloe MAGEE 50 34
Semi-final 76 PUSARLA V. Sindhu 21-14 / 15-21 / 21-13 Porntip BURANAPRASERTSUK 11 50
Semi-final 19 YAO Jie 21-11 / 21-16 Karina JORGENSEN 67 35
Final 19 YAO Jie 21-16 / 21-17 PUSARLA V. Sindhu 76 47
XD
Round 1 289 Mikkel DELBO LARSEN / Lena GREBAK 16-21 / 21-18 / 21-17 Chayut TRIYACHART / Lei YAO 29 50
Round 1 79 Indra Viki OKVANA / Gustiani MEGAWATI 21-17 / 21-14 Jelle MAAS / Iris TABELING 136 24
Round 1 36 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 25-23 / 18-21 / 21-16 Anders Skaarup RASMUSSEN / Anne SKELBAEK 74 51
Round 1 105 Akshay DEWALKAR / Pradnya GADRE 21-8 / 19-21 / 21-19 LIAO Kuan Hao / CHIANG Pei Hsin 254 31
Round 1 183 Valeriy ATRASHCHENKOV / Anna KOBCEVA 21-18 / 21-16 Jorrit DE RUITER / Ilse VAESSEN - 27
Round 1 - LU Chia Pin / WU Ti Jung 21-14 / 21-9 Jerry NATENSTEDT / Monique VAN DER WOUDEN - 19
Round 1 46 Anthony DUMARTHERAY / Sabrina JAQUET 21-16 / 21-13 Erik MEIJS / Maartje VERHEUL - 20
Round 1 80 Pranaav Jerry CHOPRA / Prajakta SAWANT 21-15 / 18-21 / 21-10 Rikkert SUIJKERLAND / Lisa MALAIHOLLO 296 33
Round 1 68 Peter KAESBAUER / Johanna GOLISZEWSKI 16-21 / 21-17 / 21-19 Mads Pieler KOLDING / Julie HOUMANN 26 48
Round 1 32 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 21-7 / 21-8 LIANG Jui Wei / SHUAI Pei Ling - 19
Round 1 - Maurice NIESNER / Severine CORVILAIN 21-17 / 27-25 Matijs DIERICKX / Debbie JANSSENS 139 29
Round 1 77 Gert KUNKA / Amanda HOGSTROM 9-21 / 21-19 / 21-19 Dave KHODABUX / Selena PIEK - 45
Round 1 95 Freek GOLINSKI / Steffi ANNYS W.O. Jacco ARENDS / Samantha BARNING - 0
Round 2 5 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-8 / 21-10 Freek GOLINSKI / Steffi ANNYS 95 19
Round 2 289 Mikkel DELBO LARSEN / Lena GREBAK 21-16 / 21-18 Indra Viki OKVANA / Gustiani MEGAWATI 79 29
Round 2 9 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 21-14 / 21-15 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 36 28
Round 2 183 Valeriy ATRASHCHENKOV / Anna KOBCEVA 9-21 / 21-9 / 21-19 Akshay DEWALKAR / Pradnya GADRE 105 37
Round 2 - LU Chia Pin / WU Ti Jung 21-14 / 21-17 Anthony DUMARTHERAY / Sabrina JAQUET 46 27
Round 2 68 Peter KAESBAUER / Johanna GOLISZEWSKI 21-15 / 21-16 Pranaav Jerry CHOPRA / Prajakta SAWANT 80 30
Round 2 32 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 21-11 / 21-9 Maurice NIESNER / Severine CORVILAIN - 23
Round 2 8 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-11 / 21-17 Gert KUNKA / Amanda HOGSTROM 77 24
Quarter-final 5 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-14 / 21-17 Mikkel DELBO LARSEN / Lena GREBAK 289 31
Quarter-final 68 Peter KAESBAUER / Johanna GOLISZEWSKI 21-23 / 21-13 / 21-15 LU Chia Pin / WU Ti Jung - 49
Quarter-final 8 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-16 / 21-10 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 32 29
Quarter-final 9 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER W.O. Valeriy ATRASHCHENKOV / Anna KOBCEVA 183 0
Semi-final 5 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-12 / 21-16 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 9 37
Semi-final 8 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-13 / 21-13 Peter KAESBAUER / Johanna GOLISZEWSKI 68 25
Final 8 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-17 / 24-22 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 5 33
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 22 49 5 22.7% 1753 79.68 00:31:25 2.54 1 4.5%
MS 55 131 21 38.2% 4691 85.29 00:37:09 2.3 3 5.5%
WD 17 37 3 17.6% 1346 79.18 00:37:00 2.14 1 5.9%
WS 30 68 8 26.7% 2447 81.57 00:38:56 2.1 0 0.0%
XD 26 60 8 30.8% 2172 83.54 00:31:25 2.66 0 0.0%
Total 150 345 45 30.0% 12409 82.73 00:35:39 2.32 5 3.3%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Poland 7 1 87.5%
Thailand 14 5 73.7%
Czech Republic 2 1 66.7%
Lithuania 2 1 66.7%
Chinese Taipei 19 11 63.3%
India 24 15 61.5%
Ukraine 9 6 60.0%
Ireland 4 3 57.1%
England 5 4 55.6%
Denmark 14 12 53.8%
Indonesia 3 3 50.0%
France 2 2 50.0%
Austria 1 1 50.0%
Jersey 1 1 50.0%
Uganda 1 1 50.0%
Malaysia 1 1 50.0%
Bulgaria 1 1 50.0%
Germany 17 18 48.6%
Switzerland 4 5 44.4%
Singapore 6 8 42.9%
Netherlands 16 30 34.8%
Russia 3 6 33.3%
Sweden 2 4 33.3%
Italy 1 2 33.3%
Belgium 3 9 25.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 LOH Kean Yew Lakshya SEN 21-12 / 21-16
2019 Lakshya SEN Yusuke ONODERA 15-21 / 21-14 / 21-15
2018 Sourabh VERMA CHEAM June Wei 21-19 / 21-13
2017 Kento MOMOTA Yu IGARASHI 21-10 / 21-12
2016 WANG Tzu Wei Ajay JAYARAM 21-10 / 17-21 / 21-18
2015 Ajay JAYARAM Raul MUST 21-12 / 21-18
2014 Ajay JAYARAM Ihsan Maulana MUSTOFA 10-11 / 11-6 / 11-7 / 1-11 / 11-9
2013 WEI Nan CHAN Yan Kit 21-15 / 21-18
2012 Eric PANG Dicky PALYAMA 21-14 / 21-10
2011 HSUEH Hsuan Yi CHOU Tien Chen 18-21 / 21-15 / 21-16
2010 Sho SASAKI Ajay JAYARAM 21-16 / 21-19
2009 Chetan ANAND Eric PANG 21-12 / 21-15
2008 Andre Kurniawan TEDJONO Chetan ANAND 21-15 / 11-21 / 21-19
2007 Yen Hui Kendrick LEE Przemyslaw WACHA 20-22 / 21-11 / 21-18
2006 Sairul Amar AYOB WU Yunyong 22-20 / 14-21 / 21-9
2005 Muhammad Hafiz HASHIM Shoji SATO 15-4 / 15-12
2004 Kenneth JONASSEN Anders BOESEN 15-6 / 15-6
2003 LEE Hyun Il Muhammad Hafiz HASHIM 5-15 / 15-8 / 15-6
2002 Choong Hann WONG Tsuen Seng LEE 15-6 / 15-6
2001 Tsuen Seng LEE BAO Chunlai 7-1 / 1-7 / 7-5
2000 CHEN Hong Muhammad Roslin HASHIM 15-11 / 15-17 / 15-7
1999 XIA Xuanze JI Xinpeng 15-10 / 15-13
1998 Muhammad Roslin HASHIM Thomas JOHANSSON 15-12 / 15-6
1997 Choong Hann WONG Oliver PONGRATZ 15-10 / 15-11
1996 SUN Jun Poul-Erik HOYER 15-1 / 15-1
1994 Poul-Erik HOYER Peter RASMUSSEN 15-7 / 15-7
1993 Poul-Erik HOYER Allan BUDI KUSUMA 11-15 / 15-5 / 15-11
1992 Hermawan SUSANTO Jeroen VAN DIJK 15-6 / 15-6
1991 Poul-Erik HOYER Hermawan SUSANTO 18-17 / 6-15 / 15-10
1990 Hermawan SUSANTO Poul-Erik HOYER 15-10 / 15-6
1989 Allan BUDI KUSUMA Eddy KURNIAWAN 15-7 / 15-12