Indonesia Open  

Tournament Name: Indonesia Open 1995
Tournament Dates: 16/07/1995-16/07/1995
Location: Indonesia, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO
MS Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO
WD GE Fei / GU Jun QIN Yiyuan / He Tian TANG
WS Susi SUSANTI BANG Soo Hyun
XD Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR Flandy LIMPELE / Rosalina RISEU

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - James BOLUNG / Steven MAYOAN 15-13 / 15-9 Sentot SUPRIANTO / M TAKDIR - 0
Round 2 - INOKI / OTORIO 14-18 / 15-7 / 15-7 Gunawan HARTONO / URICH - 0
Round 2 - B ANDRY / Tony PRAKOSO 15-8 / 11-15 / 15-11 FAHMI / Rudi JUNAIDI - 0
Round 2 - Rony AGUSTINUS / Rizal FADILLAH 15-4 / 15-5 Rizki PUTRA / Uyung SYAIFUDDIN - 0
Round 2 (539*) Chandra BERATA / Ketut MARIADI 15-11 / 15-7 STEPHANUS / Dicky SUSILO - 0
Round 2 - Richard MASENGI / Sonny TUMEWAN 15-3 / 15-7 Nanan SETIANA / Didit WIJONARKO - 0
Round 2 - Roy CHANDRA / Irka Pratama YOSSA BAGUS 15-13 / 15-9 James BOLUNG / Steven MAYOAN - 0
MD
Round 1 (260*) LEE Wei-Jen / LIN Liang-Chun 15-5 / 15-5 Edwin IRAWAN / KIKI - 0
Round 1 - Harijanto ARBI / Tik Ming KWIE 17-14 / 15-7 Rony AGUSTINUS / Rizal FADILLAH - 0
Round 1 (34*) Tony GUNAWAN / Rudy WIJAYA 15-7 / 15-5 Shinji BITO / Fumihiko MACHIDA (148*) 0
Round 1 - Flandy LIMPELE / Tri KUSHARJANTO 15-11 / 15-6 LIU Di / YANG Ming (71*) 0
Round 1 (149*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 15-3 / 15-1 INOKI / OTORIO - 0
Round 1 (14*) Aras RAZAK / Aman SANTOSA 15-4 / 7-15 / 15-8 HORNG Shin-Jeng / HUANG Chuan-Chen (44*) 0
Round 1 (24*) KIM Dong Moon / YOO Yong Sung 15-0 / 15-12 Richard MASENGI / Sonny TUMEWAN - 0
Round 1 (19*) Siripong SIRIPOOL / Khunakorn SUDHISODHI 15-6 / 15-5 JANG Chun Woong / LEE Dong Soo (259*) 0
Round 1 - Rudi GUNAWAN / Namrih SUROTO 15-11 / 15-5 Irham IDRUS / Endra Mulyana MULYAJAYA - 0
Round 1 - Cuncun HARYONO / Ade LUKAS 15-7 / 15-6 Wahyu (Pelita) AGUNG / (Jakarta) TOPAN (228*) 0
Round 1 - Imay HENDRA / Joko MARDIANTO 15-2 / 15-1 Chee Hiong ANG / Noor Azlan PAINI - 0
Round 1 (165*) Chatchai BOONMEE / Kitipon KITIKUL 10-15 / 15-7 / 15-8 Trisvawan DENNY / SUNOTO (E.J.) - 0
Round 1 (7*) Simon ARCHER / Chris HUNT 15-6 / 15-6 Choon Eng CHEW / Rosman A RAZAK (29*) 0
Round 1 (226*) Davis EFRAIM / Halim Haryanto HO W.O. B ANDRY / Tony PRAKOSO - 0
Round 1 (21*) Kok Kiong SENG / Hadi SUGIANTO W.O. Jaseel P ISMAIL / Vijaydeep SINGH (151*) 0
Round 2 (1*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-4 / 15-2 Roy CHANDRA / Irka Pratama YOSSA BAGUS - 0
Round 2 - Eng HIAN / Karel MAINAKY 15-6 / 18-13 LEE Wei-Jen / LIN Liang-Chun (260*) 0
Round 2 (5*) Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI 15-11 / 18-15 Aryono MIRANAT / SANDIARTO - 0
Round 2 (34*) Tony GUNAWAN / Rudy WIJAYA 15-5 / 15-9 Harijanto ARBI / Tik Ming KWIE - 0
Round 2 (3*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-4 / 15-7 WIBOWO Victo / Hermono YUWONO - 0
Round 2 - Flandy LIMPELE / Tri KUSHARJANTO 15-8 / 15-12 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (149*) 0
Round 2 (8*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-2 / 15-3 Abdul Hamid KHAN / Yee Fun Robin LAU - 0
Round 2 (14*) Aras RAZAK / Aman SANTOSA 15-18 / 18-17 / 15-6 KIM Dong Moon / YOO Yong Sung (24*) 0
Round 2 (226*) Davis EFRAIM / Halim Haryanto HO 18-15 / 15-9 Siripong SIRIPOOL / Khunakorn SUDHISODHI (19*) 0
Round 2 (11*) Ade SUTRISNA / Candra WIJAYA 15-2 / 15-0 Takaaki HAYASHI / Norio IMAI (77*) 0
Round 2 (21*) Kok Kiong SENG / Hadi SUGIANTO 15-5 / 15-9 Rudi GUNAWAN / Namrih SUROTO - 0
Round 2 (6*) HUANG Zhanzhong / Xin JIANG 15-3 / 15-5 HUANG Yeu-Der / WU Chun-Sheng (261*) 0
Round 2 - Cuncun HARYONO / Ade LUKAS 15-9 / 16-17 / 17-14 Imay HENDRA / Joko MARDIANTO - 0
Round 2 - Peter Hoeg GADE / Michael SOGAARD 15-1 / 15-3 Budi HARYADI / Agus LAKSONO - 0
Round 2 (7*) Simon ARCHER / Chris HUNT 15-11 / 15-9 Chatchai BOONMEE / Kitipon KITIKUL (165*) 0
Round 2 (4*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 15-10 / 15-11 Sigit BUDIARTO / Dicky PURWOTJUGIONO (37*) 0
Round 3 (1*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-9 / 15-13 Eng HIAN / Karel MAINAKY - 0
Round 3 (34*) Tony GUNAWAN / Rudy WIJAYA 15-1 / 15-7 Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI (5*) 0
Round 3 (3*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-12 / 15-2 Flandy LIMPELE / Tri KUSHARJANTO - 0
Round 3 (8*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 2-15 / 15-11 / 17-15 Aras RAZAK / Aman SANTOSA (14*) 0
Round 3 (11*) Ade SUTRISNA / Candra WIJAYA 15-3 / 15-5 Davis EFRAIM / Halim Haryanto HO (226*) 0
Round 3 (21*) Kok Kiong SENG / Hadi SUGIANTO 15-8 / 15-7 HUANG Zhanzhong / Xin JIANG (6*) 0
Round 3 - Cuncun HARYONO / Ade LUKAS 18-13 / 15-7 Peter Hoeg GADE / Michael SOGAARD - 0
Round 3 (4*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 15-5 / 15-6 Simon ARCHER / Chris HUNT (7*) 0
Quarter-final (34*) Tony GUNAWAN / Rudy WIJAYA 15-13 / 3-15 / 15-6 Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY (1*) 0
Quarter-final (3*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-11 / 16-17 / 15-8 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (8*) 0
Quarter-final (11*) Ade SUTRISNA / Candra WIJAYA 15-6 / 15-1 Kok Kiong SENG / Hadi SUGIANTO (21*) 0
Quarter-final (4*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 15-7 / 15-12 Cuncun HARYONO / Ade LUKAS - 0
Semi-final (3*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 11-15 / 15-13 / 15-10 Tony GUNAWAN / Rudy WIJAYA (34*) 0
Semi-final (4*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 15-7 / 11-15 / 15-5 Ade SUTRISNA / Candra WIJAYA (11*) 0
Final (4*) Rudy GUNAWAN / Bambang SUPRIANTO 15-12 / 15-9 Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO (3*) 0
MS (qual)
Round 1 - FIRSTIONO 15-4 / 15-2 Uyung SYAIFUDDIN - 0
Round 1 (249*) A K JOHANNES 15-5 / 15-4 DARMAKA - 0
Round 1 - Yuli NETRA 9-15 / 15-6 / 17-16 INOKI - 0
Round 2 (491*) Nova WIDIANTO 15-11 / 15-5 Jhony HIDAYAT (241*) 0
Round 2 - Dicky SUSILO 9-15 / 15-11 / 15-1 NAZARUDDIN - 0
Round 2 - HU Chung Shien 8-15 / 15-9 / 15-9 Herry WAHYUDI - 0
Round 2 (242*) Hengky IRAWAN 15-10 / 15-9 IRWANSYAH (243*) 0
Round 2 - OTORIO 15-5 / 15-4 Rahmatika HIDAYAT - 0
Round 2 (493*) WIRATAMA Yohan Hadikusumo 15-5 / 18-13 Hery KUSTANTYO - 0
Round 2 - Rony AGUSTINUS 15-6 / 18-15 Yudi SUPRAYOGI - 0
Round 2 (249*) A K JOHANNES 15-2 / 15-1 David Yedija POHAN - 0
Round 2 (478*) FERRY 15-12 / 15-4 Ketut MARIADI - 0
Round 2 (181*) Nova ARMADA 15-11 / 15-7 Ali MASRI - 0
Round 2 - Juang JAYADI 15-12 / 15-6 Andi Wahyu KURNIAWAN - 0
Round 2 - Slamet Widodo UNTUNG 15-11 / 15-11 Dian Sulistiawan CATUR - 0
Round 2 - Rio SURYANA 15-8 / 15-3 Budi HARYADI - 0
Round 2 - Yuli NETRA 15-11 / 15-7 (SUMBAR) ADRIAN - 0
Round 2 - Edween WAAS 3-15 / 15-12 / 15-4 Alter TALAWAY - 0
Round 2 - Rustam PALENBANG 15-6 / 18-15 IXCHSAWAN - 0
Round 2 - THOMAS 15-7 / 13-15 / 18-14 Andi WIRYA - 0
Round 2 (498*) Chandra BERATA 15-2 / 15-6 FRISCO - 0
Round 3 - Reynold FRANS 13-15 / 15-8 / 15-9 Didit WIJONARKO - 0
Round 3 - Ferry SUPIT 15-12 / 18-13 Nova WIDIANTO (491*) 0
Round 3 - Dicky SUSILO 10-15 / 15-7 / 15-4 HU Chung Shien - 0
Round 3 (246*) Yudianto YONG 15-1 / 15-6 Rudy IGNATIUS - 0
Round 3 - OTORIO 15-5 / 15-6 N B IRWAN - 0
Round 3 (493*) WIRATAMA Yohan Hadikusumo 15-7 / 15-0 Agus LAKSONO - 0
Round 3 - Rony AGUSTINUS 15-11 / 15-8 FIRSTIONO - 0
Round 3 (249*) A K JOHANNES 9-15 / 15-6 / 15-5 FERRY (478*) 0
Round 3 - Juang JAYADI 15-4 / 15-2 Nova ARMADA (181*) 0
Round 3 (474*) Steve MANTOUW 15-8 / 15-0 Slamet Widodo UNTUNG - 0
Round 3 - Rio SURYANA 15-7 / 15-2 HARIYANTO Agus - 0
Round 3 - Yuli NETRA 15-7 / 2-3 Edween WAAS - 0
Round 3 - Hendra Aprida GUNAWAN 13-15 / 15-5 / 5-3 Lalu FIRMANSYAH - 0
Round 3 - THOMAS 15-8 / 15-1 Rustam PALENBANG - 0
Round 3 (498*) Chandra BERATA 15-5 / 15-2 Indra GUNAWAN - 0
MS
Round 1 (1*) Harijanto ARBI 15-9 / 15-10 Imay HENDRA (86*) 0
Round 1 (249*) A K JOHANNES 15-7 / 15-2 CHANG Jeng-Shyuang (82*) 0
Round 1 (26*) CHEN Gang 15-9 / 15-4 Seiichi WATANABE (207*) 0
Round 1 (77*) Nunung SUBANDORO 1-15 / 15-10 / 15-8 C ARIEF (87*) 0
Round 1 (60*) Chen PANG 15-12 / 15-7 LEE Kwang Jin (18*) 0
Round 1 (242*) Hengky IRAWAN 15-12 / 15-12 Fumihiko MACHIDA (45*) 0
Round 1 (21*) Marleve MAINAKY 15-7 / 15-5 Jyri AALTO (139*) 0
Round 1 (223*) Hery GUNAWAN 15-3 / 15-9 Bruce FLOCKHART (62*) 0
Round 1 (3*) Ardy B WIRANATA 15-5 / 15-6 Ewe Hock ONG (23*) 0
Round 1 (203*) Abdul Hamid KHAN 15-8 / 15-7 Kitipon KITIKUL (150*) 0
Round 1 (133*) LIU En-Horng 15-3 / 15-10 Jeroen VAN DIJK (14*) 0
Round 1 (493*) WIRATAMA Yohan Hadikusumo 15-11 / 2-15 / 15-8 Jeffer ROSOBIN (122*) 0
Round 1 (6*) Hermawan SUSANTO 15-10 / 15-3 Peter Hoeg GADE (75*) 0
Round 1 - Yuli NETRA 15-8 / 15-13 ismail SAMAN (163*) 0
Round 1 (11*) KIM Hak Kyun 15-7 / 15-2 Pedro VANNESTE (48*) 0
Round 1 (54*) Budi SANTOSO 15-8 / 15-4 Shinji BITO (153*) 0
Round 1 (498*) Chandra BERATA 15-9 / 15-6 Ah Heng LO (53*) 0
Round 1 (13*) Tiong Ping LIOE 15-12 / 15-6 JANG Chun Woong (528*) 0
Round 1 (9*) PERMADI Fung 15-11 / 4-15 / 15-10 George RIMARCDI (28*) 0
Round 1 (91*) Dwi ARYANTO 15-3 / 15-5 GE Cheng (24*) 0
Round 1 (27*) AHN Jae Chang 15-6 / 9-15 / 15-4 Muhammad Roslin HASHIM (42*) 0
Round 1 - Ferry SUPIT 14-17 / 15-7 / 15-11 Kosol SIRIDUMRONGSAK (197*) 0
Round 1 (7*) Joko SUPRIANTO 15-2 / 15-2 HUANG Yeu-Der (277*) 0
Round 1 (37*) Michael TEDJAKUSUMA 15-4 / 15-12 Pierre PELUPESSY (52*) 0
Round 1 (30*) Peter RASMUSSEN 15-6 / 15-4 Yudianto YONG (246*) 0
Round 1 (22*) LIN Liwen 15-6 / 5-15 / 15-9 Setiadi HARTONO (244*) 0
Round 1 (2*) Allan BUDI KUSUMA 15-6 / 15-12 SALIM (148*) 0
Round 1 (43*) Indra WIJAYA 15-0 / 15-3 Noor Azlan PAINI (1164*) 0
Round 1 (16*) HENDRAWAN 15-9 / 15-3 WU Chun-Sheng (227*) 0
Round 1 (474*) Steve MANTOUW 15-4 / 15-7 Takaaki HAYASHI (173*) 0
Round 1 (5*) PARK Sung Woo 15-7 / 15-9 Hock Kin YONG (33*) 0
Round 1 (38*) Joris VAN SOERLAND W.O. Pontus JANTTI (66*) 0
Round 2 (1*) Harijanto ARBI 15-12 / 15-3 A K JOHANNES (249*) 0
Round 2 (77*) Nunung SUBANDORO 15-10 / 15-11 CHEN Gang (26*) 0
Round 2 (60*) Chen PANG 15-12 / 15-8 Hengky IRAWAN (242*) 0
Round 2 (21*) Marleve MAINAKY 15-1 / 15-12 Hery GUNAWAN (223*) 0
Round 2 (3*) Ardy B WIRANATA 15-9 / 15-8 Abdul Hamid KHAN (203*) 0
Round 2 (133*) LIU En-Horng 15-6 / 15-7 WIRATAMA Yohan Hadikusumo (493*) 0
Round 2 (6*) Hermawan SUSANTO 15-8 / 15-13 Yuli NETRA - 0
Round 2 (11*) KIM Hak Kyun 15-9 / 15-7 Budi SANTOSO (54*) 0
Round 2 (13*) Tiong Ping LIOE 15-4 / 9-15 / 18-15 Chandra BERATA (498*) 0
Round 2 (9*) PERMADI Fung 15-9 / 15-2 Joris VAN SOERLAND (38*) 0
Round 2 (91*) Dwi ARYANTO 10-15 / 18-14 / 15-13 AHN Jae Chang (27*) 0
Round 2 (7*) Joko SUPRIANTO 15-4 / 15-3 Ferry SUPIT - 0
Round 2 (37*) Michael TEDJAKUSUMA 15-12 / 15-8 Peter RASMUSSEN (30*) 0
Round 2 (2*) Allan BUDI KUSUMA 15-8 / 15-2 LIN Liwen (22*) 0
Round 2 (43*) Indra WIJAYA 10-15 / 15-10 / 15-10 HENDRAWAN (16*) 0
Round 2 (5*) PARK Sung Woo 15-5 / 15-7 Steve MANTOUW (474*) 0
Round 3 (1*) Harijanto ARBI 15-8 / 15-12 Nunung SUBANDORO (77*) 0
Round 3 (21*) Marleve MAINAKY 15-13 / 9-15 / 15-2 Chen PANG (60*) 0
Round 3 (3*) Ardy B WIRANATA 15-13 / 15-12 LIU En-Horng (133*) 0
Round 3 (6*) Hermawan SUSANTO 15-8 / 15-6 KIM Hak Kyun (11*) 0
Round 3 (13*) Tiong Ping LIOE 15-9 / 15-9 PERMADI Fung (9*) 0
Round 3 (7*) Joko SUPRIANTO 11-15 / 15-9 / 15-4 Dwi ARYANTO (91*) 0
Round 3 (2*) Allan BUDI KUSUMA 15-8 / 15-5 Michael TEDJAKUSUMA (37*) 0
Round 3 (5*) PARK Sung Woo 15-12 / 15-1 Indra WIJAYA (43*) 0
Quarter-final (1*) Harijanto ARBI 15-2 / 15-5 Marleve MAINAKY (21*) 0
Quarter-final (3*) Ardy B WIRANATA 15-10 / 15-6 Hermawan SUSANTO (6*) 0
Quarter-final (7*) Joko SUPRIANTO 15-6 / 18-13 Tiong Ping LIOE (13*) 0
Quarter-final (2*) Allan BUDI KUSUMA 12-10 / 1-0 PARK Sung Woo (5*) 0
Semi-final (3*) Ardy B WIRANATA 15-13 / 10-7 Harijanto ARBI (1*) 0
Semi-final (7*) Joko SUPRIANTO 15-9 / 15-11 Allan BUDI KUSUMA (2*) 0
Final (3*) Ardy B WIRANATA 15-9 / 14-17 / 15-9 Joko SUPRIANTO (7*) 0
WD (qual)
Round 1 - S HERAWATI / Telly NOVITA 15-12 / 15-2 Nining KUSTIYANINGSIH / Wiwin WINDARI - 0
Round 1 - ANIZA / Yeni SUSILOWATI 15-8 / 15-12 Hanny SETIANI / Neneng SETIAWATI - 0
Round 2 - Yeni DIAH / (Samarinda) ERNA 16-18 / 15-7 / 17-16 Emy K CATUR / Iin INDARWATI - 0
Round 2 (242*) Upi CHRISNAWATI / Cynthia TUWANKOTTA 15-11 / 18-15 Lina AMALIA / Henny RUSTANDAR - 0
Round 2 - S HERAWATI / Telly NOVITA 15-7 / 15-11 Dyah Tribuwanatungga DEWI / Evvi LIANAWATI - 0
Round 2 - Dwi RETNOWATI / Yunita TETTY 15-9 / 15-6 HARIATI / Wahyu Sri WINARNI - 0
WD
Round 1 (1*) GE Fei / GU Jun 15-10 / 15-0 CHAN Ya-Lin / JENG Shwu-Jen (189*) 0
Round 1 (14*) Tomomi MATSUO / Masako SAKAMOTO 17-14 / 15-5 (Pelita Jaya) CARMELITA / Eti GUNAWAN (117*) 0
Round 1 (4*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 15-4 / 15-3 Upi CHRISNAWATI / Cynthia TUWANKOTTA (242*) 0
Round 1 (106*) Tammy JENKINS / Rhona S ROBERTSON 15-5 / 17-14 Enny KUSWATI / Angeline DE PAUW (129*) 0
Round 1 (8*) KIM Mee Hyang / KIM Shin Young 15-5 / 15-2 S HERAWATI / Telly NOVITA - 0
Round 1 (23*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 15-12 / 15-18 / 17-14 Rosalina RISEU / Minarti TIMUR - 0
Round 1 (3*) Julie BRADBURY / Joanne GOODE 15-6 / 15-6 Eny OKTAVIANI / Nonong Denis ZANATI (22*) 0
Round 1 (15*) Plernta BOONYARIT / Pornsawan PLUNGWECH 15-2 / 15-7 Dwi RETNOWATI / Yunita TETTY - 0
Round 1 (81*) CHUNG Jae Hee / PARK Soo Yun 15-7 / 15-12 Dede HASANAH / Sri UNTARI (88*) 0
Round 1 (5*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-7 / 15-3 ANIZA / Yeni SUSILOWATI - 0
Round 1 (149*) Gillian C GOWERS / Sarah HARDAKER 15-10 / 15-11 Margit BORG / Monique HOOGLAND - 0
Round 1 (56*) Aiko MIYAMURA / Akiko MIYAMURA 15-9 / 8-15 / 18-15 FINARSIH / Lili TAMPI (2*) 0
Round 1 (262*) Rosalia ANASTASIA / Deyana LOMBAN 15-0 / 15-2 Linda FRENCH / Erika VON HEILAND (75*) 0
Round 1 (7*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 15-10 / 15-2 Hisako MIZUI / Yasuko MIZUI (13*) 0
Round 1 (24*) CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min 15-9 / 15-5 Yeni DIAH / (Samarinda) ERNA - 0
Round 1 (44*) Emma ERNAWATY / Indarti ISSOLINA W.O. GIL Young Ah / JANG Hye Ock (6*) 0
Round 2 (1*) GE Fei / GU Jun 12-15 / 17-15 / 15-11 Tomomi MATSUO / Masako SAKAMOTO (14*) 0
Round 2 (4*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 15-8 / 15-5 Tammy JENKINS / Rhona S ROBERTSON (106*) 0
Round 2 (23*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 15-9 / 15-3 KIM Mee Hyang / KIM Shin Young (8*) 0
Round 2 (3*) Julie BRADBURY / Joanne GOODE 12-15 / 15-7 / 15-3 Plernta BOONYARIT / Pornsawan PLUNGWECH (15*) 0
Round 2 (5*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-8 / 15-9 CHUNG Jae Hee / PARK Soo Yun (81*) 0
Round 2 (56*) Aiko MIYAMURA / Akiko MIYAMURA 15-11 / 15-12 Gillian C GOWERS / Sarah HARDAKER (149*) 0
Round 2 (7*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 15-11 / 15-7 Rosalia ANASTASIA / Deyana LOMBAN (262*) 0
Round 2 (44*) Emma ERNAWATY / Indarti ISSOLINA 15-4 / 15-17 / 15-7 CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min (24*) 0
Quarter-final (1*) GE Fei / GU Jun 15-7 / 17-14 Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA (4*) 0
Quarter-final (23*) Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN 15-8 / 1-15 / 15-11 Julie BRADBURY / Joanne GOODE (3*) 0
Quarter-final (56*) Aiko MIYAMURA / Akiko MIYAMURA 15-5 / 15-4 Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN (5*) 0
Quarter-final (7*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 15-8 / 15-3 Emma ERNAWATY / Indarti ISSOLINA (44*) 0
Semi-final (1*) GE Fei / GU Jun 15-7 / 15-1 Lisbet STUER-LAURIDSEN / Marlene THOMSEN (23*) 0
Semi-final (7*) QIN Yiyuan / He Tian TANG 15-6 / 15-5 Aiko MIYAMURA / Akiko MIYAMURA (56*) 0
Final (1*) GE Fei / GU Jun 15-6 / 15-6 QIN Yiyuan / He Tian TANG (7*) 0
WS (qual)
Round 1 - Siska YUNITA 11-7 / 11-6 Erti TRIYANI - 0
Round 1 (387*) Evvi LIANAWATI 11-1 / 11-2 Hanny SETIANI - 0
WS
Round 1 (2*) BANG Soo Hyun 11-1 / 11-3 Silvia ANGGRAINI (31*) 0
Round 1 (24*) Ika HENY 11-1 / 11-3 Masako SAKAMOTO (47*) 0
Round 1 (387*) Evvi LIANAWATI 1-11 / 11-5 / 11-7 Yuli MARFUAH - 0
Round 1 (5*) Camilla MARTIN 11-6 / 11-6 Takako IDA (18*) 0
Round 1 (17*) MEILUAWATI 11-7 / 11-1 Monique HOOGLAND (29*) 0
Round 1 (26*) DAI Yun 11-2 / 11-4 Maya Dewi SARTIKA (398*) 0
Round 1 (384*) Wahyu Sri WINARNI 11-1 / 11-1 Yunita TETTY - 0
Round 1 (6*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-6 / 11-4 Yasuko MIZUI (48*) 0
Round 1 (12*) Marr JIHYUN 11-2 / 12-10 Pornsawan PLUNGWECH (28*) 0
Round 1 (414*) Ninik MASRIKAH 11-12 / 11-5 / 11-2 Nina SARNESTO (191*) 0
Round 1 (252*) Erika VON HEILAND 15-0 HAN Jingna (7*) 0
Round 1 (90*) JENG Shwu-Jen 11-6 / 6-11 / 11-3 CHUNG Jae Hee (235*) 0
Round 1 (396*) Yeni SUSILOWATI 11-8 / 11-3 Yeni DIAH (397*) 0
Round 1 (33*) Lidya DJAELAWIJAYA 11-3 / 11-3 Dyah Tribuwanatungga DEWI - 0
Round 1 (77*) Cindana HARTONO KUSUMA 11-3 / 12-10 Somharuthai JAROENSIRI (15*) 0
Round 1 (129*) Rhona S ROBERTSON 11-7 / 11-3 Nur LENNY - 0
Round 1 (9*) Yuliani SANTOSO 11-5 / 11-4 OLIVIA (60*) 0
Round 1 (64*) Yoshiko OHTA 11-2 / 11-2 Nur Indah NENI - 0
Round 1 (11*) ZHANG Ning 11-1 / 11-0 Eti GUNAWAN - 0
Round 1 (14*) Johanna Lee Joo Hyun 11-2 / 11-0 Linda FRENCH (619*) 0
Round 1 (3*) Xiaoqing LIM 15-0 / 15-0 Kristin YUNITA (32*) 0
Round 1 - Eny ERLANGGA 15-0 / 15-0 Lenny PERMANA (200*) 0
Round 1 (37*) WANG Chen 11-2 / 11-4 GRESSILIA - 0
Round 1 (57*) Yuni KARTIKA 11-7 / 11-5 CHAN Ya-Lin (83*) 0
Round 1 (267*) HARIATI 9-11 / 11-2 / 11-5 Dwi RETNOWATI (204*) 0
Round 1 (13*) Hisako MIZUI 11-7 / 11-0 DOSILINA (393*) 0
Round 1 (201*) Ellen ANGELINA 11-1 / 11-4 (CJV) YUSTINA (403*) 0
Round 1 (1*) Susi SUSANTI 11-1 / 11-4 Dewiyanti MARTHA (391*) 0
Round 1 (23*) Margit BORG W.O. Melisa DEWI (206*) 0
Round 1 (199*) Luluk Maria ULFA W.O. Krishna HAZARIKA - 0
Round 1 (62*) Ita ARDWIANTINI W.O. PULLELA Lakshmi (520*) 0
Round 1 (8*) RA Kyung Min W.O. Firoza BATLIWALA (230*) 0
Round 2 (2*) BANG Soo Hyun 4-11 / 11-3 / 11-1 Margit BORG (23*) 0
Round 2 (24*) Ika HENY 11-2 / 11-4 Evvi LIANAWATI (387*) 0
Round 2 (17*) MEILUAWATI 7-11 / 11-5 / 11-2 Camilla MARTIN (5*) 0
Round 2 (26*) DAI Yun 11-4 / 11-1 Wahyu Sri WINARNI (384*) 0
Round 2 (12*) Marr JIHYUN 11-2 / 12-10 Mia AUDINA TJIPTAWAN (6*) 0
Round 2 (414*) Ninik MASRIKAH 11-0 / 11-4 Luluk Maria ULFA (199*) 0
Round 2 (90*) JENG Shwu-Jen 11-1 / 11-6 Erika VON HEILAND (252*) 0
Round 2 (33*) Lidya DJAELAWIJAYA 11-2 / 11-5 Yeni SUSILOWATI (396*) 0
Round 2 (77*) Cindana HARTONO KUSUMA 11-7 / 11-7 Rhona S ROBERTSON (129*) 0
Round 2 (9*) Yuliani SANTOSO 11-3 / 12-10 Ita ARDWIANTINI (62*) 0
Round 2 (11*) ZHANG Ning 11-4 / 6-11 / 11-8 Yoshiko OHTA (64*) 0
Round 2 (3*) Xiaoqing LIM 11-6 / 11-6 Johanna Lee Joo Hyun (14*) 0
Round 2 (37*) WANG Chen 11-1 / 11-2 Eny ERLANGGA - 0
Round 2 (8*) RA Kyung Min 11-7 / 11-8 Yuni KARTIKA (57*) 0
Round 2 (13*) Hisako MIZUI 11-2 / 11-0 HARIATI (267*) 0
Round 2 (1*) Susi SUSANTI 11-7 / 11-4 Ellen ANGELINA (201*) 0
Round 3 (2*) BANG Soo Hyun 11-5 / 11-5 Ika HENY (24*) 0
Round 3 (26*) DAI Yun 12-9 / 11-5 MEILUAWATI (17*) 0
Round 3 (12*) Marr JIHYUN 11-0 / 11-1 Ninik MASRIKAH (414*) 0
Round 3 (33*) Lidya DJAELAWIJAYA 11-6 / 11-1 JENG Shwu-Jen (90*) 0
Round 3 (9*) Yuliani SANTOSO 12-11 / 11-9 Cindana HARTONO KUSUMA (77*) 0
Round 3 (3*) Xiaoqing LIM 12-11 / 11-5 ZHANG Ning (11*) 0
Round 3 (8*) RA Kyung Min 11-6 / 11-5 WANG Chen (37*) 0
Round 3 (1*) Susi SUSANTI 11-6 / 11-1 Hisako MIZUI (13*) 0
Quarter-final (2*) BANG Soo Hyun 11-0 / 11-3 DAI Yun (26*) 0
Quarter-final (12*) Marr JIHYUN 5-11 / 11-6 / 11-2 Lidya DJAELAWIJAYA (33*) 0
Quarter-final (3*) Xiaoqing LIM 7-11 / 11-3 / 11-6 Yuliani SANTOSO (9*) 0
Quarter-final (1*) Susi SUSANTI 11-6 / 5-11 / 11-5 RA Kyung Min (8*) 0
Semi-final (2*) BANG Soo Hyun 11-1 / 12-11 Marr JIHYUN (12*) 0
Semi-final (1*) Susi SUSANTI 11-5 / 11-5 Xiaoqing LIM (3*) 0
Final (1*) Susi SUSANTI 11-6 / 11-7 BANG Soo Hyun (2*) 0
XD
Round 1 (2*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-5 / 15-4 Norio IMAI / Masako SAKAMOTO (169*) 0
Round 1 (170*) Chatchai BOONMEE / Plernta BOONYARIT 15-2 / 15-7 Rizal FADILLAH / Neneng SETIAWATI - 0
Round 1 (30*) Chris HUNT / Gillian C GOWERS 15-9 / 15-5 Joko MARDIANTO / S HERAWATI - 0
Round 1 - Imam TOHARI / Vera OCTAVIA 17-15 / 15-12 LIU En-Horng / KO Hsin-Lin (121*) 0
Round 1 (3*) Simon ARCHER / Julie BRADBURY 15-1 / 15-5 STEPHANUS / Yeni DIAH - 0
Round 1 (58*) Ron MICHELS / Erica VAN DEN HEUVEL 15-0 / 15-0 Henrik SVARRER / Helene KIRKEGAARD - 0
Round 1 (12*) KIM Dong Moon / GIL Young Ah 15-6 / 15-3 LIN Liang-Chun / CHEN Li-Chin (287*) 0
Round 1 (70*) Aryono MIRANAT / Dede HASANAH 15-9 / 18-13 TAO Xiaoqiang / WANG Xiaoyuan (19*) 0
Round 1 - Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-2 / 15-6 CHANG Jeng-Shyuang / JENG Shwu-Jen (166*) 0
Round 1 (79*) Flandy LIMPELE / Rosalina RISEU 15-8 / 15-5 LEE Dong Soo / PARK Soo Yun (179*) 0
Round 1 (6*) Nick PONTING / Joanne GOODE 15-6 / 15-10 ALBERT / Eti GUNAWAN - 0
Round 1 (298*) LEE Wei-Jen / TSAI Hui-Min 18-16 / 15-13 Endra Mulyana MULYAJAYA / Upi CHRISNAWATI - 0
Round 1 (107*) YOO Yong Sung / KIM Shin Young 15-11 / 15-6 SANDIARTO / Sri UNTARI (20*) 0
Round 1 (24*) I PAULUS / Rosalia ANASTASIA 15-7 / 15-3 Jyri AALTO / Nina SARNESTO (218*) 0
Round 1 - SUNOTO (E.J.) / Wahyu Sri WINARNI 15-0 / 1-0 LIU Di / Sarah HARDAKER - 0
Round 2 (2*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-6 / 15-1 Chatchai BOONMEE / Plernta BOONYARIT (170*) 0
Round 2 (30*) Chris HUNT / Gillian C GOWERS 15-4 / 15-4 Imam TOHARI / Vera OCTAVIA - 0
Round 2 (58*) Ron MICHELS / Erica VAN DEN HEUVEL 6-15 / 15-10 / 15-9 Simon ARCHER / Julie BRADBURY (3*) 0
Round 2 (12*) KIM Dong Moon / GIL Young Ah 15-11 / 5-15 / 15-7 Aryono MIRANAT / Dede HASANAH (70*) 0
Round 2 (79*) Flandy LIMPELE / Rosalina RISEU 15-8 / 15-2 Michael SOGAARD / Rikke OLSEN - 0
Round 2 (6*) Nick PONTING / Joanne GOODE 15-6 / 15-11 Seiichi WATANABE / Tomomi MATSUO (290*) 0
Round 2 (107*) YOO Yong Sung / KIM Shin Young 15-7 / 15-9 LEE Wei-Jen / TSAI Hui-Min (298*) 0
Round 2 (24*) I PAULUS / Rosalia ANASTASIA 15-4 / 15-5 SUNOTO (E.J.) / Wahyu Sri WINARNI - 0
Quarter-final (2*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-3 / 15-6 Chris HUNT / Gillian C GOWERS (30*) 0
Quarter-final (79*) Flandy LIMPELE / Rosalina RISEU 17-14 / 15-3 Nick PONTING / Joanne GOODE (6*) 0
Quarter-final (24*) I PAULUS / Rosalia ANASTASIA 11-15 / 15-6 / 15-13 YOO Yong Sung / KIM Shin Young (107*) 0
Quarter-final (12*) KIM Dong Moon / GIL Young Ah W.O. Ron MICHELS / Erica VAN DEN HEUVEL (58*) 0
Semi-final (2*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-9 / 7-15 / 15-6 KIM Dong Moon / GIL Young Ah (12*) 0
Semi-final (79*) Flandy LIMPELE / Rosalina RISEU 15-9 / 15-2 I PAULUS / Rosalia ANASTASIA (24*) 0
Final (2*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-10 / 15-5 Flandy LIMPELE / Rosalina RISEU (79*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 44 97 9 20.4% 2216 50.36 00:00:00 0 0 0.0%
MS 62 136 12 19.4% 3066 49.45 00:00:00 0 0 0.0%
WD 30 66 6 20.0% 1503 50.1 00:00:00 0 0 0.0%
WS 59 127 10 15.2% 1957 33.17 00:00:00 0 0 0.0%
XD 29 62 4 13.8% 1334 46 00:00:00 0 0 0.0%
Total 224 488 41 17.9% 10076 44.98 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Canada 6 0 100.0%
England 10 6 62.5%
Hong Kong 5 3 62.5%
China 17 11 60.7%
Korea 24 16 60.0%
Australia 3 2 60.0%
U.S.A. 9 8 52.9%
Indonesia 149 138 51.9%
Denmark 9 9 50.0%
Sweden 6 6 50.0%
Switzerland 2 2 50.0%
Germany 1 1 50.0%
New Zealand 1 1 50.0%
Netherlands 3 4 42.9%
Singapore 3 5 37.5%
Chinese Taipei 10 18 35.7%
Thailand 5 9 35.7%
Luxembourg 1 2 33.3%
Brunei Darussalem 1 2 33.3%
Japan 7 16 30.4%
Malaysia 3 8 27.3%
Wales 0 1 0.0%
Scotland 0 1 0.0%
France 0 3 0.0%
Finland 0 3 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN ZHAO Junpeng 21-9 / 21-10
2021 Viktor AXELSEN LOH Kean Yew 21-13 / 9-21 / 21-13
2019 CHOU Tien Chen Anders ANTONSEN 21-18 / 24-26 / 21-15
2018 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-14 / 21-9
2017 KIDAMBI Srikanth Kazumasa SAKAI 21-11 / 21-19
2016 LEE Chong Wei Jan O JORGENSEN 17-21 / 21-19 / 21-17
2015 Kento MOMOTA Jan O JORGENSEN 16-21 / 21-19 / 21-7
2014 Jan O JORGENSEN Kenichi TAGO 21-18 / 21-18
2013 LEE Chong Wei Marc ZWIEBLER 21-15 / 21-14
2012 Simon SANTOSO DU Pengyu 21-18 / 13-21 / 21-11
2011 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-11 / 21-7
2010 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-8
2009 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-9 / 21-14
2008 Sony Dwi KUNCORO Simon SANTOSO 19-21 / 21-14 / 21-9
2007 LEE Chong Wei BAO Chunlai 21-15 / 21-16
2006 Taufik HIDAYAT BAO Chunlai 21-18 / 21-19
2005 LEE Hyun Il Boonsak PONSANA 15-10 / 15-3
2004 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-10 / 15-11
2003 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-9 / 15-9
2002 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-12 / 15-12
2001 Marleve MAINAKY Tsuen Seng LEE 6-8 / 7-5 / 7-3
2000 Taufik HIDAYAT Ewe Hock ONG 15-5 / 15-13
1999 Taufik HIDAYAT Budi SANTOSO 17-14 / 15-12
1998 Hock Kin YONG Budi SANTOSO 15-7 / 15-8
1997 Ardy B WIRANATA Marleve MAINAKY 15-9 / 15-3
1996 Joko SUPRIANTO Budi SANTOSO 15-8 / 15-4
1995 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-9 / 14-17 / 15-9
1994 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-9 / 15-8
1993 Allan BUDI KUSUMA PERMADI Fung 15-10 / 14-17 / 15-4
1992 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-7 / 6-15 / 15-9
1991 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-7 / 15-5
1990 Ardy B WIRANATA Eddy KURNIAWAN 15-10 / 15-5
1989 XIONG Guobao Joko SUPRIANTO 15-0 / 15-4