Japan Open  

Tournament Name: Japan Open 2000 (I)
Tournament Dates: 09/04/2000-09/04/2000
Location: Japan, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA LEE Dong Soo / YOO Yong Sung
MS JI Xinpeng HENDRAWAN
WD HUANG Nanyan / YANG Wei GE Fei / GU Jun
WS GONG Zhichao YE Zhaoying
XD LIU Yong / GE Fei Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 (235*) Sho SASAKI / Shoji SATO 15-1 / 15-8 CHEN Chih Hao / YANG Hsin-Li - 0
Round 1 - Masafumi HANADA / Reony MAINAKY 15-4 / 15-10 Yosuke MURANAKA / Yoshiharu TANOUE (541*) 0
Round 1 - Rony AGUSTINUS / WIRATAMA Yohan Hadikusumo 10-15 / 17-15 / 15-3 Muhamad HASHIM / Muhammad Hafiz HASHIM (396*) 0
MD
Round 1 (3*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 15-12 / 15-3 Masafumi HANADA / Reony MAINAKY - 0
Round 1 (29*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 15-7 / 15-10 Bryan MOODY / Brent OLYNYK (83*) 0
Round 1 (16*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 15-12 / 15-9 Howard BACH / Mark MANHA (42*) 0
Round 1 (20*) Kitipon KITIKUL / Khunakorn SUDHISODHI 15-4 / 10-15 / 15-7 Norio IMAI / Hiroshi OHYAMA (65*) 0
Round 1 (15*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 17-16 / 15-5 Simon ARCHER / Jon HOLST-CHRISTENSEN - 0
Round 1 (100*) Tri KUSHARJANTO / Bambang SUPRIANTO 15-3 / 15-9 Hiroshi KAGAYA / Masahiro YABE (94*) 0
Round 1 (14*) CHEN Qiqiu / YU Jinhao 15-3 / 15-7 LEE Wei-Jen / TSENG Chung Lin (85*) 0
Round 1 - Rony AGUSTINUS / WIRATAMA Yohan Hadikusumo 15-13 / 13-15 / 15-7 MA Che Kong / YAU Tsz Yuk (39*) 0
Round 1 (50*) LEE Sung Yuan / LIN Wei Hsiang 15-12 / 6-15 / 15-12 Christian MOHR / Joachim TESCHE (72*) 0
Round 1 (21*) Choon Eng CHEW / Rosman A RAZAK 15-10 / 4-15 / 15-12 Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA (11*) 0
Round 1 (13*) ZHANG Jun / Wei (1) ZHANG 15-4 / 15-9 Henrik ANDERSSON / Frederik BERGSTROM (34*) 0
Round 1 (8*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-2 / 15-10 Shinji OHTA / Takuya TAKEHANA (43*) 0
Round 1 (17*) Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA 15-5 / 15-13 Fumihiko MACHIDA / Seiichi WATANABE (520*) 0
Round 1 (10*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-1 / 15-2 Chris HUNT / Julian ROBERTSON (27*) 0
Round 1 (220*) Davis EFRAIM / Karel MAINAKY 15-5 / 7-15 / 15-12 Chong Ming CHAN / GAN Jeremy (18*) 0
Round 1 (2*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-8 / 15-12 Takaaki HAYASHI / Katsuya NISHIYAMA (93*) 0
Round 2 (3*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 12-15 / 15-9 / 15-9 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (29*) 0
Round 2 (16*) Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP 15-8 / 6-15 / 15-3 Kitipon KITIKUL / Khunakorn SUDHISODHI (20*) 0
Round 2 (100*) Tri KUSHARJANTO / Bambang SUPRIANTO 15-4 / 15-13 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (15*) 0
Round 2 (14*) CHEN Qiqiu / YU Jinhao 15-5 / 15-11 Rony AGUSTINUS / WIRATAMA Yohan Hadikusumo - 0
Round 2 (21*) Choon Eng CHEW / Rosman A RAZAK 11-15 / 15-11 / 15-3 LEE Sung Yuan / LIN Wei Hsiang (50*) 0
Round 2 (8*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-10 / 3-15 / 17-14 ZHANG Jun / Wei (1) ZHANG (13*) 0
Round 2 (10*) Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO 15-8 / 14-17 / 15-13 Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA (17*) 0
Round 2 (2*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-7 / 15-6 Davis EFRAIM / Karel MAINAKY (220*) 0
Quarter-final (3*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 15-7 / 15-11 Soon Kit CHEAH / Kim Hock YAP (16*) 0
Quarter-final (100*) Tri KUSHARJANTO / Bambang SUPRIANTO 15-12 / 7-15 / 15-7 CHEN Qiqiu / YU Jinhao (14*) 0
Quarter-final (8*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY 15-4 / 15-7 Choon Eng CHEW / Rosman A RAZAK (21*) 0
Quarter-final (2*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-12 / 15-11 Antonius BUDI ARIANTHO / Denny KANTONO (10*) 0
Semi-final (3*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 15-6 / 15-13 Tri KUSHARJANTO / Bambang SUPRIANTO (100*) 0
Semi-final (2*) LEE Dong Soo / YOO Yong Sung 15-12 / 15-7 Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Rexy MAINAKY (8*) 0
Final (3*) Tony GUNAWAN / Candra WIJAYA 15-6 / 15-7 LEE Dong Soo / YOO Yong Sung (2*) 0
MS
Round 1 (1*) Peter Hoeg GADE 10-15 / 15-10 / 15-8 Takaaki TANIUCHI (88*) 0
Round 1 (39*) Rony AGUSTINUS 11-15 / 15-0 / 15-5 Hiroshi SOEJIMA - 0
Round 1 (12*) Ewe Hock ONG 15-12 / 15-3 Naoya MIZUSAWA - 0
Round 1 (68*) HWANG Sun Ho 15-3 / 15-8 Shinji OHTA (308*) 0
Round 1 (7*) SUN Jun 15-5 / 15-9 Toru MATSUMOTO (303*) 0
Round 1 (101*) Jeffer ROSOBIN 15-9 / 15-12 Hideyuki MUNESUE - 0
Round 1 (4*) PERMADI Fung 15-6 / 15-2 Hideki FURUKAWA (519*) 0
Round 1 (24*) Muhammad Roslin HASHIM 15-4 / 15-6 Fumihiko MACHIDA (108*) 0
Round 1 (11*) HENDRAWAN 15-8 / 15-11 Shogo INAGAKI - 0
Round 1 (304*) Shuichi NAKAO 15-7 / 15-13 CHANG Feng-Chin (236*) 0
Round 1 (27*) Boonsak PONSANA 15-13 / 10-15 / 17-14 Hosemari FUJIMOTO (204*) 0
Round 1 (6*) CHEN Hong 15-5 / 15-6 Tsuyoshi FUKUI - 0
Round 1 (50*) AHN Jae Chang 15-8 / 15-2 Keishi KAWAGUCHI (316*) 0
Round 1 (31*) Keita MASUDA 15-9 / 9-15 / 15-5 Daniel ERIKSSON (64*) 0
Round 1 (40*) ismail SAMAN 15-11 / 15-13 Yashihisa INO - 0
Round 1 (149*) Shoji SATO 15-11 / 15-7 Rudy IGNATIUS (200*) 0
Round 1 (13*) Rashid SIDEK 15-4 / 15-4 Tooru ISHIKAWA - 0
Round 1 (240*) CHANG Jeng-Shyuang 15-6 / 15-11 Sho SASAKI (493*) 0
Round 1 (9*) JI Xinpeng 17-15 / 15-11 Masafumi HANADA - 0
Round 1 (71*) PARK Tae Sang 15-4 / 15-8 Takahiro SUKA (515*) 0
Round 1 (19*) DONG Jiong 15-4 / 15-8 CHEN Chih Hao (540*) 0
Round 1 (518*) Takaaki HAYASHI 15-3 / 15-11 Wee Chung PEI (234*) 0
Round 1 (8*) Marleve MAINAKY 15-9 / 15-13 Ronald SUSILO (53*) 0
Round 1 (55*) Kazuhiro SHIMOGAMI 14-17 / 15-12 / 15-7 Dicky PALYAMA (41*) 0
Round 1 (115*) NG Wei 13-15 / 15-3 / 15-6 Harijanto ARBI (17*) 0
Round 1 (32*) Thomas JOHANSSON 15-12 / 15-11 Tadashi OHTSUKA (167*) 0
Round 1 (14*) LUO Yigang 15-10 / 15-5 LEE Mou-Chou (187*) 0
Round 1 (170*) Yousuke NAKANISHI 17-16 / 5-15 / 15-7 Bjoern JOPPIEN (63*) 0
Round 1 (20*) Hock Kin YONG 15-2 / 15-5 YANG Hsin-Li - 0
Round 1 (34*) WIRATAMA Yohan Hadikusumo 15-7 / 15-3 Shinya OHTSUKA (133*) 0
Round 1 (3*) XIA Xuanze 15-10 / 12-15 / 15-11 LEE Hyun Il (33*) 0
Round 1 (531*) Tetsuyoshi WATANABE W.O. Abimbola ODEJOKE - 0
Round 2 (1*) Peter Hoeg GADE 15-3 / 15-1 Rony AGUSTINUS (39*) 0
Round 2 (12*) Ewe Hock ONG 15-6 / 15-9 HWANG Sun Ho (68*) 0
Round 2 (7*) SUN Jun 16-17 / 15-4 / 15-9 Jeffer ROSOBIN (101*) 0
Round 2 (24*) Muhammad Roslin HASHIM 15-7 / 11-15 / 15-6 PERMADI Fung (4*) 0
Round 2 (11*) HENDRAWAN 15-1 / 15-6 Shuichi NAKAO (304*) 0
Round 2 (27*) Boonsak PONSANA 15-5 / 15-12 Tetsuyoshi WATANABE (531*) 0
Round 2 (50*) AHN Jae Chang 15-13 / 17-15 CHEN Hong (6*) 0
Round 2 (31*) Keita MASUDA 15-8 / 15-5 ismail SAMAN (40*) 0
Round 2 (149*) Shoji SATO 15-9 Ret. Rashid SIDEK (13*) 0
Round 2 (9*) JI Xinpeng 15-8 / 15-9 CHANG Jeng-Shyuang (240*) 0
Round 2 (71*) PARK Tae Sang 15-9 / 7-15 / 15-12 DONG Jiong (19*) 0
Round 2 (8*) Marleve MAINAKY 10-15 / 15-4 / 15-5 Takaaki HAYASHI (518*) 0
Round 2 (115*) NG Wei 15-2 / 4-15 / 17-14 Kazuhiro SHIMOGAMI (55*) 0
Round 2 (14*) LUO Yigang 15-2 / 15-3 Thomas JOHANSSON (32*) 0
Round 2 (20*) Hock Kin YONG 15-2 / 17-14 Yousuke NAKANISHI (170*) 0
Round 2 (3*) XIA Xuanze 15-13 / 15-10 WIRATAMA Yohan Hadikusumo (34*) 0
Round 3 (1*) Peter Hoeg GADE 15-12 / 15-11 Ewe Hock ONG (12*) 0
Round 3 (24*) Muhammad Roslin HASHIM 17-15 / 15-4 SUN Jun (7*) 0
Round 3 (11*) HENDRAWAN 11-15 / 15-8 / 15-6 Boonsak PONSANA (27*) 0
Round 3 (50*) AHN Jae Chang 15-11 / 12-15 / 8-6 Ret. Keita MASUDA (31*) 0
Round 3 (9*) JI Xinpeng 15-10 / 15-6 Shoji SATO (149*) 0
Round 3 (8*) Marleve MAINAKY 15-11 / 15-9 PARK Tae Sang (71*) 0
Round 3 (14*) LUO Yigang 15-5 / 15-8 NG Wei (115*) 0
Round 3 (3*) XIA Xuanze 15-7 Ret. Hock Kin YONG (20*) 0
Quarter-final (24*) Muhammad Roslin HASHIM 16-17 / 15-7 / 17-14 Peter Hoeg GADE (1*) 0
Quarter-final (11*) HENDRAWAN 7-1 Ret. AHN Jae Chang (50*) 0
Quarter-final (9*) JI Xinpeng 17-15 / 8-15 / 15-10 Marleve MAINAKY (8*) 0
Quarter-final (3*) XIA Xuanze 15-10 / 15-2 LUO Yigang (14*) 0
Semi-final (11*) HENDRAWAN 15-7 / 7-15 / 15-8 Muhammad Roslin HASHIM (24*) 0
Semi-final (9*) JI Xinpeng 7-6 Ret. XIA Xuanze (3*) 0
Final (9*) JI Xinpeng 6-15 / 17-15 / 15-4 HENDRAWAN (11*) 0
WD
Round 1 (1*) GE Fei / GU Jun 15-1 / 15-9 Kaori MORI / Megumi ONIIKE - 0
Round 1 (10*) Yoshiko IWATA / Haruko MATSUDA 15-0 / 15-2 Chia-Chi HUANG / HUANG Chia-Hsin - 0
Round 1 - CHAN Mei Mei / WANG Chen 15-11 / 10-15 / 15-9 Yumi AKASHI / Megumi MASUDA - 0
Round 1 (12*) LEE Hyo Jung / YIM Kyung Jin 15-11 / 13-15 / 15-9 Machiko KATO / Maiko ICHIMIYA - 0
Round 1 (81*) Yukiko KATAITO / Miyuki TAI 15-5 / 11-15 / 15-10 Denyse JULIEN / Charmaine REID (38*) 0
Round 1 (15*) Emma ERMAWATI / Vita MARISSA 17-15 / 15-3 Izumi KIDA / Michiho SAKAMOTO - 0
Round 1 (41*) Satomi IGAWA / Hiroko NAGAMINE 15-10 / 15-4 Agnese ALLEGRINI / Maria Luisa MUR (26*) 0
Round 1 - Seiko YAMADA / Shizuka YAMAMOTO 15-8 / 15-10 JUNG Yeon Kyung / KIM So Yeon (53*) 0
Round 1 (8*) Deyana LOMBAN / Eliza NATHANAEL 13-15 / 15-8 / 15-12 Masami YAMAZAKI / Keiko YOSHITOMI - 0
Round 1 (36*) Kirsteen MCEWAN-MILLER / Sandra WATT 15-8 / 6-15 / 15-5 Naomi MURAKAMI / Hiromi YAMADA (14*) 0
Round 1 (5*) CHEN Lin / JIANG Xuelian 15-1 / 15-5 Yuko MATSUURA / Mikako NAGANAWA - 0
Round 1 (49*) Zelin RESIANA / Minarti TIMUR 15-9 / 5-15 / 15-8 Emi SEKI (TAKAI) / Machiko YONEYA (59*) 0
Round 1 (16*) Joanne GOODE / Donna KELLOGG 15-4 / 15-8 Mayumi ITO / Junko YAMADA - 0
Round 1 (20*) CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min 5-15 / 15-8 / 15-11 Akiko NAKASHIMA / Satoko SUETSUNA - 0
Round 1 (7*) HUANG Nanyan / YANG Wei 15-1 / 15-10 Kaori SAITO / Keiko TAKENO (100*) 0
Round 1 - Ayako GOTO / Megumi HONDA W.O. Joanne DAVIES / Sarah HARDAKER (27*) 0
Round 2 (1*) GE Fei / GU Jun 15-1 / 15-1 Ayako GOTO / Megumi HONDA - 0
Round 2 (10*) Yoshiko IWATA / Haruko MATSUDA 15-8 / 15-12 CHAN Mei Mei / WANG Chen - 0
Round 2 (12*) LEE Hyo Jung / YIM Kyung Jin 15-5 / 15-1 Yukiko KATAITO / Miyuki TAI (81*) 0
Round 2 (15*) Emma ERMAWATI / Vita MARISSA 15-10 / 15-10 Satomi IGAWA / Hiroko NAGAMINE (41*) 0
Round 2 (8*) Deyana LOMBAN / Eliza NATHANAEL 15-12 / 15-13 Seiko YAMADA / Shizuka YAMAMOTO - 0
Round 2 (5*) CHEN Lin / JIANG Xuelian 15-2 / 15-5 Kirsteen MCEWAN-MILLER / Sandra WATT (36*) 0
Round 2 (16*) Joanne GOODE / Donna KELLOGG 15-11 / 15-8 Zelin RESIANA / Minarti TIMUR (49*) 0
Round 2 (7*) HUANG Nanyan / YANG Wei 15-3 / 15-5 CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min (20*) 0
Quarter-final (1*) GE Fei / GU Jun 15-0 / 15-4 Yoshiko IWATA / Haruko MATSUDA (10*) 0
Quarter-final (12*) LEE Hyo Jung / YIM Kyung Jin 15-10 / 13-15 / 15-7 Emma ERMAWATI / Vita MARISSA (15*) 0
Quarter-final (5*) CHEN Lin / JIANG Xuelian 15-7 / 15-3 Deyana LOMBAN / Eliza NATHANAEL (8*) 0
Quarter-final (7*) HUANG Nanyan / YANG Wei 15-11 / 15-9 Joanne GOODE / Donna KELLOGG (16*) 0
Semi-final (1*) GE Fei / GU Jun 15-3 / 15-0 LEE Hyo Jung / YIM Kyung Jin (12*) 0
Semi-final (7*) HUANG Nanyan / YANG Wei 3-15 / 17-16 / 15-13 CHEN Lin / JIANG Xuelian (5*) 0
Final (7*) HUANG Nanyan / YANG Wei 13-15 / 15-4 / 15-11 GE Fei / GU Jun (1*) 0
WS
Round 1 (1*) DAI Yun 11-4 / 11-1 Julia MANN (27*) 0
Round 1 (17*) Miho TANAKA 11-7 / 11-1 CHAN Ya-Lin (35*) 0
Round 1 (21*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-1 / 11-3 ZHANG Ning (7*) 0
Round 1 (128*) Kyoko KOMURO 11-13 / 11-2 / 11-4 Denyse JULIEN (66*) 0
Round 1 (5*) GONG Zhichao 11-3 / 11-4 Mihoko MATSUO - 0
Round 1 (133*) Mika ANJO 13-12 / 11-4 Katja MICHALOWSKY (76*) 0
Round 1 (8*) Yasuko MIZUI 11-1 / 11-0 Yuli MARFUAH (31*) 0
Round 1 (206*) Miyo AKAO 11-6 / 6-11 / 11-5 CHAN Mei Mei (105*) 0
Round 1 (10*) Kanako YONEKURA 11-4 / 8-11 / 13-12 Kelly MORGAN (14*) 0
Round 1 (6*) YE Zhaoying 11-9 / 11-6 WANG Chen (143*) 0
Round 1 (205*) Fumi IWAWAKI 5-11 / 11-3 / 11-4 Asuka KUGE (159*) 0
Round 1 (2*) GONG Ruina 11-0 / 11-6 Charmaine REID (33*) 0
Round 1 (12*) Takako IDA 11-1 / 11-0 Agnese ALLEGRINI (68*) 0
Round 1 (4*) ZHOU Mi 11-6 / 11-0 Ninik MASRIKAH (85*) 0
Round 1 (18*) Chia-Chi HUANG 11-4 / 11-7 Kaori MORI (86*) 0
Round 1 (3*) Camilla MARTIN 11-4 / 11-3 Sandra WATT (49*) 0
Round 2 (1*) DAI Yun 11-13 / 11-3 / 11-2 Miho TANAKA (17*) 0
Round 2 (21*) Mia AUDINA TJIPTAWAN 11-4 / 11-1 Kyoko KOMURO (128*) 0
Round 2 (5*) GONG Zhichao 11-1 / 11-4 Mika ANJO (133*) 0
Round 2 (8*) Yasuko MIZUI 11-1 / 11-1 Miyo AKAO (206*) 0
Round 2 (6*) YE Zhaoying 11-4 / 11-13 / 11-8 Kanako YONEKURA (10*) 0
Round 2 (2*) GONG Ruina 11-1 / 11-9 Fumi IWAWAKI (205*) 0
Round 2 (4*) ZHOU Mi 11-7 / 8-11 / 11-3 Takako IDA (12*) 0
Round 2 (3*) Camilla MARTIN 11-4 / 11-7 Chia-Chi HUANG (18*) 0
Quarter-final (1*) DAI Yun 11-5 / 11-2 Mia AUDINA TJIPTAWAN (21*) 0
Quarter-final (5*) GONG Zhichao 11-1 / 11-8 Yasuko MIZUI (8*) 0
Quarter-final (6*) YE Zhaoying 7-11 / 11-5 / 11-3 GONG Ruina (2*) 0
Quarter-final (3*) Camilla MARTIN 11-2 / 5-11 / 11-6 ZHOU Mi (4*) 0
Semi-final (5*) GONG Zhichao 11-3 / 11-2 DAI Yun (1*) 0
Semi-final (6*) YE Zhaoying 11-4 / 13-10 Camilla MARTIN (3*) 0
Final (5*) GONG Zhichao 11-7 / 11-3 YE Zhaoying (6*) 0
XD
Round 1 (54*) Norio IMAI / Chikako NAKAYAMA 15-8 / 15-11 Khunakorn SUDHISODHI / Saralee THOUNGTHONGKAM (13*) 0
Round 1 (11*) Simon ARCHER / Joanne GOODE 15-1 / 15-2 TSENG Chung Lin / HUANG Chia-Hsin - 0
Round 1 - Hidenori ISHIBASHI / Sumie TAKAIWA 15-8 / 15-5 PARK Tae Sang / JUNG Yeon Kyung - 0
Round 1 (6*) Bambang SUPRIANTO / Zelin RESIANA 15-5 / 15-6 Sumiyo KANNO / Satoshi NOGUCHI (288*) 0
Round 1 (30*) LEE Wei-Jen / TSAI Hui-Min 15-8 / 15-3 Kirika KAWAGUCHI / Tomohiko USUI - 0
Round 1 (19*) CHEN Qiqiu / CHEN Lin 15-6 / 15-4 Fumihiko MACHIDA / Yasuko MIZUI (20*) 0
Round 1 (15*) Frederik BERGSTROM / Jenny KARLSSON 15-7 / 15-10 Hideki YOSHIKAWA / Ayako GOTO - 0
Round 1 (31*) Chris HUNT / Donna KELLOGG 15-4 / 15-4 Miki ITO / Masayuki MATSUMOTO - 0
Round 1 (17*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Ann JORGENSEN 15-6 / 15-3 Yuzo KUBOTA / Haruko MATSUDA (26*) 0
Round 1 - Daisuke YOSHIKAWA / Megumi MASUDA 15-9 / 15-3 HWANG Sun Ho / KIM So Yeon - 0
Round 1 (5*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-1 / 15-9 LEE Sung Yuan / CHAN Ya-Lin (51*) 0
Round 1 (64*) LIN Wei Hsiang / CHEN Li-Chin 15-10 / 15-8 Takuya KATAYAMA / Yoshiko IWATA (32*) 0
Round 1 (35*) Brent OLYNYK / Robbyn M HERMITAGE 15-8 / 15-6 Yasunori SEKINE / Satoko SUETSUNA - 0
Round 1 (4*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-8 / 15-5 Masahiro YABE / Yuko WATANABE - 0
Round 1 (14*) LEE Dong Soo / LEE Hyo Jung W.O. Peter JEFFREY / Joanne DAVIES (69*) 0
Round 2 (2*) LIU Yong / GE Fei 15-7 / 15-7 Norio IMAI / Chikako NAKAYAMA (54*) 0
Round 2 (11*) Simon ARCHER / Joanne GOODE 15-0 / 15-3 Hidenori ISHIBASHI / Sumie TAKAIWA - 0
Round 2 (6*) Bambang SUPRIANTO / Zelin RESIANA 15-7 / 15-7 LEE Wei-Jen / TSAI Hui-Min (30*) 0
Round 2 (19*) CHEN Qiqiu / CHEN Lin 15-4 / 6-15 / 15-4 Frederik BERGSTROM / Jenny KARLSSON (15*) 0
Round 2 (17*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Ann JORGENSEN 15-12 / 13-15 / 15-12 Chris HUNT / Donna KELLOGG (31*) 0
Round 2 (5*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-4 / 15-1 Daisuke YOSHIKAWA / Megumi MASUDA - 0
Round 2 (14*) LEE Dong Soo / LEE Hyo Jung 15-2 / 15-9 LIN Wei Hsiang / CHEN Li-Chin (64*) 0
Round 2 (4*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-9 / 15-4 Brent OLYNYK / Robbyn M HERMITAGE (35*) 0
Quarter-final (2*) LIU Yong / GE Fei 15-13 / 15-5 Simon ARCHER / Joanne GOODE (11*) 0
Quarter-final (6*) Bambang SUPRIANTO / Zelin RESIANA 15-2 / 10-15 / 15-10 CHEN Qiqiu / CHEN Lin (19*) 0
Quarter-final (5*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-3 / 15-9 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Ann JORGENSEN (17*) 0
Quarter-final (4*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-17 / 15-5 / 15-4 LEE Dong Soo / LEE Hyo Jung (14*) 0
Semi-final (2*) LIU Yong / GE Fei 15-9 / 15-7 Bambang SUPRIANTO / Zelin RESIANA (6*) 0
Semi-final (4*) Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR 15-8 / 5-15 ZHANG Jun / GAO Ling (5*) 0
Final (2*) LIU Yong / GE Fei 15-5 / 17-14 Tri KUSHARJANTO / Minarti TIMUR (4*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 73 11 35.5% 1706 55.03 00:00:00 0 0 0.0%
MS 57 132 18 31.6% 3083 54.09 00:00:00 0 0 0.0%
WD 30 70 10 33.3% 1566 52.2 00:00:00 0 0 0.0%
WS 31 71 9 29.0% 1113 35.9 00:00:00 0 0 0.0%
XD 29 62 4 13.8% 1337 46.1 00:00:00 0 0 0.0%
Total 178 408 52 29.2% 8805 49.47 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
U.S.A. 5 1 83.3%
China 55 15 78.6%
Denmark 8 3 72.7%
Indonesia 33 18 64.7%
Korea 14 10 58.3%
Malaysia 14 10 58.3%
Netherlands 2 2 50.0%
Hong Kong 6 7 46.2%
England 5 6 45.5%
Thailand 3 4 42.9%
Sweden 3 5 37.5%
Australia 1 2 33.3%
Scotland 1 2 33.3%
Chinese Taipei 6 15 28.6%
Japan 29 74 28.2%
Canada 1 5 16.7%
Wales 0 1 0.0%
Singapore 0 1 0.0%
Italy 0 2 0.0%
Germany 0 3 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Kento MOMOTA Jonatan CHRISTIE 21-16 / 21-13
2018 Kento MOMOTA Khosit PHETPRADAB 21-14 / 21-11
2017 Viktor AXELSEN LEE Chong Wei 21-14 / 19-21 / 21-14
2016 LEE Chong Wei Jan O JORGENSEN 21-18 / 15-21 / 21-16
2015 LIN Dan Viktor AXELSEN 21-19 / 16-21 / 21-19
2014 LEE Chong Wei HU Yun 21-14 / 21-12
2013 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 23-21 / 21-17
2012 LEE Chong Wei Boonsak PONSANA 21-18 / 21-18
2011 CHEN Long LEE Chong Wei 21-8 / 10-21 / 21-19
2010 LEE Chong Wei LIN Dan 22-20 / 16-21 / 21-17
2009 BAO Chunlai Taufik HIDAYAT 21-15 / 21-12
2008 Sony Dwi KUNCORO LEE Chong Wei 21-17 / 21-11
2007 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 22-20 / 19-21 / 21-19
2006 LIN Dan Taufik HIDAYAT 16-21 / 21-16 / 21-3
2005 LIN Dan CHEN Hong 15-4 / 2-0
2004 Ronald SUSILO BAO Chunlai 15-13 / 15-6
2003 XIA Xuanze LIN Dan 15-12 / 15-10
2002 LEE Hyun Il XIA Xuanze 8-7 / 7-5 / 0-7
2001 Muhammad Roslin HASHIM LEE Hyun Il 15-11 / 15-6
2000 JI Xinpeng HENDRAWAN 6-15 / 17-15 / 15-4
1999 Peter Hoeg GADE SUN Jun 15-3 / 15-10
1998 Peter Hoeg GADE LUO Yigang 15-3 / 15-11
1997 Peter RASMUSSEN PARK Sung Woo 15-3 / 15-1
1996 Joko SUPRIANTO Harijanto ARBI 15-12 / 14-18 / 15-4
1995 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-8
1994 Ardy B WIRANATA Harijanto ARBI 12-15 / 15-6 / 15-3
1993 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-12
1992 Ardy B WIRANATA Jianhua ZHAO 11-15 / 15-7 / 15-10
1991 Ardy B WIRANATA WU Wenkai 12-15 / 15-4 / 15-7
1990 Morten FROST HANSEN Poul-Erik HOYER 15-9 / 15-4
1989 YANG Yang Kok Keong FOO 15-2 / 15-10