German Open  

Tournament Name: YONEX German Open 2017
Tournament Dates: 28/02/2017-05/03/2017
Location: Germany, Mülheim an der Ruhr
Category: Grand Prix Gold

Winners
Category Winner Runner-up
MD Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING
MS CHOU Tien Chen WANG Tzu Wei
WD Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA HUANG Dongping / LI Yinhui
WS Akane YAMAGUCHI Carolina MARIN
XD ZHANG Nan / LI Yinhui LU Kai / HUANG Yaqiong

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 381 Jurgen KOCH / Christian LIND THOMSEN 21-19 / 15-21 / 21-16 Alexander BOND / Nikolaj OVERGAARD 131 56
Round 1 191 Adam CWALINA / Pawel PIETRYJA 21-14 / 21-15 Bjarne GEISS / Johannes PISTORIUS - 26
Round 1 120 Mathias BAY-SMIDT / Frederik SØGAARD 21-16 / 21-14 Peter BRIGGS / Tom WOLFENDEN 55 30
Round 1 - Nikita KHAKIMOV / Andrey PARAKHODIN 21-19 / 21-16 CHANG Ko-Chi / LIN Yu Hsien 373 27
Round 1 209 Mohd Razif ABDUL LATIF / Muhammad Hafiz HASHIM 21-12 / 21-14 Vanmael HERIAU / Florent RIANCHO 104 26
Round 1 77 Ben LANE / Sean VENDY 21-13 / 21-19 Daniel BENZ / Andreas HEINZ 105 30
Round 1 165 Zvonimir DURKINJAK / Zvonimir HOELBLING 21-18 / 21-18 Daniel HESS / Jan Colin VÖLKER - 32
Round 1 125 Jacco ARENDS / Ruben JILLE 21-16 / 21-14 Michael FUCHS / Oliver SCHALLER 472 31
Round 2 120 Mathias BAY-SMIDT / Frederik SØGAARD 21-19 / 21-16 Nikita KHAKIMOV / Andrey PARAKHODIN - 33
Round 2 209 Mohd Razif ABDUL LATIF / Muhammad Hafiz HASHIM 21-18 / 25-23 Ben LANE / Sean VENDY 77 35
Round 2 125 Jacco ARENDS / Ruben JILLE 21-13 / 14-21 / 23-21 Zvonimir DURKINJAK / Zvonimir HOELBLING 165 45
Round 2 191 Adam CWALINA / Pawel PIETRYJA W.O. Jurgen KOCH / Christian LIND THOMSEN 381 0
MD
Round 1 19 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 21-15 / 25-23 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 2 46
Round 1 80 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-14 / 21-16 Mathias BAY-SMIDT / Frederik SØGAARD 120 35
Round 1 17 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-17 / 16-21 / 21-13 HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 40 56
Round 1 64 LAW Cheuk Him / LEE Chun Hei Reginald 22-20 / 21-14 Joshua MAGEE / Sam MAGEE 45 28
Round 1 11 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-9 / 16-21 / 21-17 LU Ching Yao / YANG Po Han 20 58
Round 1 35 Jones Ralfy JANSEN / Josche ZURWONNE 21-17 / 21-16 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 29 35
Round 1 13 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 21-9 / 21-13 Konstantin ABRAMOV / Alexandr ZINCHENKO 62 25
Round 1 79 LU Kai / ZHENG Siwei 21-15 / 21-3 Matijs DIERICKX / Freek GOLINSKI 38 25
Round 1 125 Jacco ARENDS / Ruben JILLE 16-21 / 21-13 / 21-13 Mohd Razif ABDUL LATIF / Muhammad Hafiz HASHIM 209 46
Round 1 14 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-19 / 21-12 Jelle MAAS / Robin TABELING 89 33
Round 1 34 OR Chin Chung / TANG Chun Man 21-15 / 21-16 Raphael BECK / Peter KAESBAUER 50 33
Round 1 9 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-15 / 21-11 Adam CWALINA / Pawel PIETRYJA 191 31
Round 1 43 Richard EIDESTEDT / Nico RUPONEN 21-17 / 21-11 LIAO Kuan Hao / LU Chia Pin 37 30
Round 1 26 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 21-18 / 23-21 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 15 57
Round 1 18 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-10 / 21-13 Danny Bawa CHRISNANTA / Hendra WIJAYA 30 24
Round 1 8 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 14-21 / 21-17 / 21-15 Hendra SETIAWAN / TAN Boon Heong 162 50
Round 2 80 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 24-22 / 21-11 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 19 47
Round 2 17 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-15 / 21-15 LAW Cheuk Him / LEE Chun Hei Reginald 64 30
Round 2 11 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 24-22 / 21-13 Jones Ralfy JANSEN / Josche ZURWONNE 35 43
Round 2 79 LU Kai / ZHENG Siwei 24-22 / 21-9 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 13 34
Round 2 14 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-8 / 21-16 Jacco ARENDS / Ruben JILLE 125 27
Round 2 9 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-10 / 14-21 / 21-9 OR Chin Chung / TANG Chun Man 34 43
Round 2 26 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 21-11 / 21-17 Richard EIDESTEDT / Nico RUPONEN 43 35
Round 2 8 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-13 / 21-14 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 18 35
Quarter-final 80 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-14 / 21-13 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 17 37
Quarter-final 11 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-19 / 22-24 / 21-14 LU Kai / ZHENG Siwei 79 71
Quarter-final 9 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-16 / 24-22 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 14 36
Quarter-final 8 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-11 / 21-18 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 26 35
Semi-final 11 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-15 / 14-21 / 21-19 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 80 61
Semi-final 8 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-14 / 21-16 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 9 32
Final 11 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-17 / 21-13 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 8 33
MS (qual)
Round 1 535 Samuel HSIAO 23-25 / 21-10 / 21-15 Jiann Shiarng CHIANG 218 53
Round 1 220 Harshit AGGARWAL 22-20 / 21-14 Alex VLAAR 342 30
Round 1 394 Philipp DISCHER 21-15 / 16-21 / 27-25 David PENG 242 56
Round 1 260 Alexander ROOVERS 12-21 / 22-20 / 21-17 Valeriy ATRASHCHENKOV 920 58
Round 1 273 Simon WANG 21-19 / 21-10 Birger ABTS 404 31
Round 1 166 Mateusz DUBOWSKI 21-3 / 21-18 Collins Valentine FILIMON 345 21
Round 1 253 Wolfgang GNEDT 18-21 / 21-7 / 21-19 Nathan VERVAEKE 284 43
Round 1 408 Max WEISSKIRCHEN 21-5 / 21-16 Rüdiger GNEDT 390 19
MS
Round 1 45 Henri HURSKAINEN 21-13 / 16-21 / 21-17 Dmytro ZAVADSKY 277 60
Round 1 55 Fabian ROTH 21-13 / 21-12 Nick FRANSMAN 80 29
Round 1 44 Takuma UEDA 21-13 / 21-17 HSU Jen Hao 28 45
Round 1 110 Erik MEIJS 18-21 / 21-14 / 21-7 Michal ROGALSKI 180 50
Round 1 8 NG Ka Long Angus 21-10 / 21-9 Max WEISSKIRCHEN 408 24
Round 1 119 Subhankar DEY 16-21 / 21-17 / 21-19 ZHAO Junpeng 53 52
Round 1 15 Rajiv OUSEPH 20-22 / 21-17 / 28-26 Yu IGARASHI 185 75
Round 1 57 Raul MUST 21-17 / 21-16 Samuel HSIAO 535 34
Round 1 6 LIN Dan 21-13 / 21-10 Siril VERMA 94 30
Round 1 166 Mateusz DUBOWSKI 21-17 / 21-13 Anton KAISTI 159 29
Round 1 14 WONG Wing Ki Vincent 21-19 / 21-9 Eetu HEINO 87 31
Round 1 40 Emil HOLST 21-11 / 21-6 Artem POCHTAROV 72 24
Round 1 9 CHOU Tien Chen 21-13 / 21-12 Harsheel DANI 106 29
Round 1 37 Brice LEVERDEZ 21-18 / 21-13 Milan LUDIK 66 34
Round 1 33 Anders ANTONSEN 21-13 / 14-21 / 21-14 Hashiru SHIMONO 74 61
Round 1 273 Simon WANG 25-27 / 21-16 / 21-17 Alexander ROOVERS 260 66
Round 1 118 Zvonimir DURKINJAK 21-17 / 21-11 Kazumasa SAKAI 52 33
Round 1 153 Christian LIND THOMSEN 21-17 / 16-21 / 20-15 Ret. WEI Nan 26 77
Round 1 60 Kim BRUUN 21-14 / 21-12 Philipp DISCHER 394 28
Round 1 11 Marc ZWIEBLER 21-11 / 21-23 / 21-17 Kieran MERRILEES 58 60
Round 1 46 LIN Yu Hsien 22-20 / 21-15 Rasmus GEMKE 136 39
Round 1 25 WANG Tzu Wei 21-9 / 21-9 Joshua MAGEE 160 23
Round 1 47 Misha ZILBERMAN 21-18 / 21-18 Rahul Yadav CHITTABOINA 161 44
Round 1 49 Kanta TSUNEYAMA 21-15 / 21-15 TIAN Houwei 7 45
Round 1 88 Kalle KOLJONEN 21-17 / 8-21 / 21-15 Kai SCHAEFER 86 52
Round 1 13 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 17-21 / 23-21 / 21-16 Toby PENTY 92 60
Round 1 220 Harshit AGGARWAL 18-21 / 21-8 / 21-16 Bjorn SEGUIN 105 54
Round 1 17 HU Yun 21-12 / 19-21 / 21-14 Lars SCHAENZLER 121 43
Round 1 142 Yusuke ONODERA 21-18 / 19-21 / 21-16 Mark CALJOUW 97 61
Round 1 29 KIDAMBI Srikanth 21-4 / 21-11 Alen ROJ 170 21
Round 1 114 Sam PARSONS 21-15 / 17-21 / 21-16 Wolfgang GNEDT 253 58
Round 1 5 CHEN Long 21-10 / 21-9 Kenta NISHIMOTO 61 42
Round 2 55 Fabian ROTH 21-16 / 21-17 Henri HURSKAINEN 45 35
Round 2 44 Takuma UEDA 21-10 / 24-26 / 21-12 Erik MEIJS 110 68
Round 2 8 NG Ka Long Angus 21-14 / 21-8 Subhankar DEY 119 31
Round 2 6 LIN Dan 21-14 / 21-16 Mateusz DUBOWSKI 166 34
Round 2 40 Emil HOLST 21-18 / 21-18 WONG Wing Ki Vincent 14 46
Round 2 9 CHOU Tien Chen 19-21 / 21-14 / 21-11 Brice LEVERDEZ 37 60
Round 2 33 Anders ANTONSEN 21-13 / 21-18 Simon WANG 273 36
Round 2 118 Zvonimir DURKINJAK 21-11 / 21-11 Christian LIND THOMSEN 153 35
Round 2 60 Kim BRUUN 21-10 / 11-6 Ret. Marc ZWIEBLER 11 25
Round 2 25 WANG Tzu Wei 11-21 / 21-19 / 21-12 LIN Yu Hsien 46 53
Round 2 49 Kanta TSUNEYAMA 21-7 / 21-6 Misha ZILBERMAN 47 33
Round 2 13 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-12 / 21-12 Kalle KOLJONEN 88 32
Round 2 17 HU Yun 21-15 / 21-11 Harshit AGGARWAL 220 30
Round 2 29 KIDAMBI Srikanth 21-17 / 21-18 Yusuke ONODERA 142 35
Round 2 5 CHEN Long 21-10 / 21-6 Sam PARSONS 114 34
Round 2 57 Raul MUST W.O. Rajiv OUSEPH 15 0
Round 3 44 Takuma UEDA 10-21 / 21-19 / 21-16 Fabian ROTH 55 57
Round 3 40 Emil HOLST 21-10 / 21-16 LIN Dan 6 46
Round 3 9 CHOU Tien Chen 17-21 / 21-11 / 22-20 Anders ANTONSEN 33 70
Round 3 118 Zvonimir DURKINJAK 21-12 / 21-16 Kim BRUUN 60 36
Round 3 25 WANG Tzu Wei 21-16 / 21-15 Kanta TSUNEYAMA 49 40
Round 3 13 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-9 / 12-21 / 22-20 HU Yun 17 57
Round 3 5 CHEN Long 21-19 / 22-20 KIDAMBI Srikanth 29 47
Round 3 8 NG Ka Long Angus W.O. Raul MUST 57 0
Quarter-final 44 Takuma UEDA 14-21 / 21-17 / 21-15 NG Ka Long Angus 8 62
Quarter-final 9 CHOU Tien Chen 21-10 / 21-14 Emil HOLST 40 37
Quarter-final 25 WANG Tzu Wei 21-19 / 21-9 Zvonimir DURKINJAK 118 33
Quarter-final 5 CHEN Long 21-10 / 5-3 Ret. Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 13 22
Semi-final 9 CHOU Tien Chen 21-17 / 21-11 Takuma UEDA 44 35
Semi-final 25 WANG Tzu Wei 21-18 / 8-21 / 21-18 CHEN Long 5 64
Final 9 CHOU Tien Chen 21-16 / 21-14 WANG Tzu Wei 25 34
WD (qual)
Round 1 354 Linda EFLER / Eva JANSSENS 21-16 / 21-17 Kilasu OSTERMEYER / Priskila SIAHAYA 305 32
Round 1 192 Jenny NYSTROM / Sonja PEKKOLA 21-11 / 21-12 Theresa ISENBERG / Brid STEPPER 586 23
Round 1 294 CHANG Ching Hui / YANG Ching Tun 21-17 / 21-9 Yvonne LI / Judith PETRIKOWSKI 371 25
Round 1 - Anika DÖRR / Jennifer KARNOTT 21-16 / 21-17 Birgit OVERZIER / Karin SCHNAASE 305 35
Round 2 294 CHANG Ching Hui / YANG Ching Tun 21-17 / 21-10 Barbara BELLENBERG / Franziska VOLKMANN 282 28
Round 2 354 Linda EFLER / Eva JANSSENS W.O. Arisa HIGASHINO / Ayane KURIHARA 169 0
Round 2 192 Jenny NYSTROM / Sonja PEKKOLA W.O. Annika HORBACH / Theresa WURM 182 0
Round 2 - Anika DÖRR / Jennifer KARNOTT W.O. CHANG Hsin Tien / SUNG Shuo Yun - 0
WD
Round 1 8 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 21-19 / 21-9 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 19 39
Round 1 57 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 21-13 / 21-10 Jenny NYSTROM / Sonja PEKKOLA 192 25
Round 1 43 HSU Ya Ching / WU Ti Jung 21-10 / 21-13 Annika HORBACH / Theresa WURM 182 22
Round 1 41 LIN Xiao Min / WU Fang Chien 21-15 / 29-30 / 21-13 Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 25 85
Round 1 12 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-16 / 21-12 CHANG Ching Hui / YANG Ching Tun 294 30
Round 1 20 HUANG Yaqiong / TANG Jinhua 21-6 / 21-15 Anne Katrine HANSEN / Marie Louise STEFFENSEN 93 32
Round 1 - Greysia POLII / Rizki Amelia PRADIPTA 21-3 / 21-8 Lisa KAMINSKI / Hannah POHL 95 22
Round 1 23 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-8 / 21-10 CHANG Hsin Tien / SUNG Shuo Yun - 30
Round 1 33 Julie FINNE-IPSEN / Rikke SØBY 21-8 / 21-16 Clara NISTAD / Emma WENGBERG 30 28
Round 1 16 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-8 / 21-12 Linda EFLER / Eva JANSSENS 354 25
Round 1 94 BAO Yixin / YU Xiaohan 23-21 / 21-15 CHIANG Kai Hsin / HUNG Shih Han 27 39
Round 1 13 Della Destiara HARIS / Rosyita Eka PUTRI SARI 21-10 / 21-8 Anika DÖRR / Jennifer KARNOTT - 25
Round 1 44 Cheryl SEINEN / Iris TABELING 21-16 / 17-21 / 21-18 Nadia FANKHAUSER / Sannatasah SANIRU 40 53
Round 1 21 HUANG Dongping / LI Yinhui 21-8 / 21-8 Lauren SMITH / Sarah WALKER 74 28
Round 1 169 Arisa HIGASHINO / Ayane KURIHARA 21-2 / 21-15 Natalya VOYTSEKH / Yelyzaveta ZHARKA 98 25
Round 1 10 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-14 / 21-10 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 67 29
Round 2 57 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 21-18 / 8-21 / 21-17 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 8 56
Round 2 43 HSU Ya Ching / WU Ti Jung 21-18 / 21-16 LIN Xiao Min / WU Fang Chien 41 31
Round 2 12 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-15 / 21-17 HUANG Yaqiong / TANG Jinhua 20 43
Round 2 23 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 19-21 / 21-18 / 21-12 Greysia POLII / Rizki Amelia PRADIPTA - 83
Round 2 16 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-12 / 21-12 Julie FINNE-IPSEN / Rikke SØBY 33 31
Round 2 13 Della Destiara HARIS / Rosyita Eka PUTRI SARI 21-16 / 24-22 BAO Yixin / YU Xiaohan 94 50
Round 2 21 HUANG Dongping / LI Yinhui 21-19 / 21-15 Cheryl SEINEN / Iris TABELING 44 39
Round 2 10 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 15-21 / 21-16 / 21-13 Arisa HIGASHINO / Ayane KURIHARA 169 67
Quarter-final 57 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 14-21 / 21-19 / 21-13 HSU Ya Ching / WU Ti Jung 43 51
Quarter-final 23 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-17 / 21-17 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 12 46
Quarter-final 16 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-15 / 21-13 Della Destiara HARIS / Rosyita Eka PUTRI SARI 13 44
Quarter-final 21 HUANG Dongping / LI Yinhui 21-14 / 22-20 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 10 52
Semi-final 23 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-19 / 21-10 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 57 39
Semi-final 21 HUANG Dongping / LI Yinhui 21-14 / 21-13 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 16 40
Final 23 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 15-21 / 21-17 / 21-15 HUANG Dongping / LI Yinhui 21 75
WS (qual)
Round 1 97 Chloe BIRCH 21-18 / 15-21 / 21-17 Julie FINNE-IPSEN 72 53
Round 1 107 Yvonne LI 21-14 / 19-21 / 21-19 Natalya VOYTSEKH 126 51
Round 1 73 SUNG Shuo Yun 21-19 / 21-15 Nadia FANKHAUSER 241 34
Round 1 95 Lianne TAN 21-14 / 21-18 Sonja PEKKOLA 258 31
Round 1 155 Priskila SIAHAYA 21-14 / 21-17 Julie Dawall JAKOBSEN 86 32
Round 1 63 Fabienne DEPREZ 23-21 / 15-21 / 21-18 Gayle MAHULETTE 96 51
Round 1 143 Victoria SLOBODYANYUK 12-21 / 21-18 / 21-18 Fontaine Mica WRIGHT 87 54
Round 1 74 Sofie Holmboe DAHL 18-21 / 21-12 / 21-13 Luise HEIM 90 52
Round 2 107 Yvonne LI 16-21 / 21-13 / 21-16 Chloe BIRCH 97 49
Round 2 73 SUNG Shuo Yun 21-15 / 22-20 Lianne TAN 95 34
Round 2 155 Priskila SIAHAYA 21-17 / 21-14 Fabienne DEPREZ 63 25
Round 2 74 Sofie Holmboe DAHL 19-21 / 21-9 / 21-9 Victoria SLOBODYANYUK 143 46
WS
Round 1 2 Carolina MARIN 19-21 / 21-11 / 21-11 Line Højmark KJAERSFELDT 23 56
Round 1 155 Priskila SIAHAYA 21-14 / 21-12 Tanvi LAD 53 36
Round 1 19 Sayaka SATO 21-19 / 22-20 CHIANG Ying Li 31 37
Round 1 60 Nanna VAINIO 21-17 / 20-22 / 21-18 YIP Pui Yin 27 49
Round 1 12 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-11 / 21-10 Natalia PERMINOVA 52 33
Round 1 28 Minatsu MITANI 21-23 / 21-10 / 21-17 Mia BLICHFELDT 47 57
Round 1 21 Ayumi MINE 21-16 / 21-19 Maria ULITINA 54 46
Round 1 107 Yvonne LI 19-21 / 23-21 / 21-18 Olga KONON 85 58
Round 1 25 HSU Ya Ching 21-11 / 21-16 Beatriz CORRALES 22 27
Round 1 16 Nitchaon JINDAPOL 21-13 / 21-15 Natalia Koch ROHDE 42 34
Round 1 45 LEE Chia Hsin 19-21 / 21-18 / 21-7 SUNG Shuo Yun 73 57
Round 1 14 Beiwen ZHANG 21-15 / 21-10 LIANG Xiaoyu 24 31
Round 1 69 Lyanny Alessandra MAINAKY 21-11 / 22-20 Airi MIKKELA 50 41
Round 1 18 CHEUNG Ngan Yi 21-19 / 21-10 Ksenia POLIKARPOVA 49 49
Round 1 40 Sabrina JAQUET 16-21 / 21-15 / 21-12 Sofie Holmboe DAHL 74 51
Round 1 6 Akane YAMAGUCHI 21-19 / 21-19 Mette POULSEN 33 39
Round 2 2 Carolina MARIN 21-15 / 21-8 Priskila SIAHAYA 155 34
Round 2 19 Sayaka SATO 21-9 / 21-5 Nanna VAINIO 60 21
Round 2 28 Minatsu MITANI 21-19 / 17-21 / 21-11 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 12 62
Round 2 21 Ayumi MINE 21-8 / 21-19 Yvonne LI 107 40
Round 2 16 Nitchaon JINDAPOL 21-11 / 21-11 HSU Ya Ching 25 36
Round 2 14 Beiwen ZHANG 21-13 / 21-11 LEE Chia Hsin 45 25
Round 2 18 CHEUNG Ngan Yi 21-9 / 21-13 Lyanny Alessandra MAINAKY 69 36
Round 2 6 Akane YAMAGUCHI 16-21 / 21-13 / 21-14 Sabrina JAQUET 40 51
Quarter-final 2 Carolina MARIN 21-17 / 17-21 / 21-13 Sayaka SATO 19 64
Quarter-final 28 Minatsu MITANI 10-21 / 21-18 / 21-5 Ayumi MINE 21 64
Quarter-final 14 Beiwen ZHANG 21-19 / 22-20 Nitchaon JINDAPOL 16 40
Quarter-final 6 Akane YAMAGUCHI 20-22 / 21-18 / 21-17 CHEUNG Ngan Yi 18 75
Semi-final 2 Carolina MARIN 21-10 / 17-21 / 21-18 Minatsu MITANI 28 65
Semi-final 6 Akane YAMAGUCHI 24-22 / 21-19 Beiwen ZHANG 14 36
Final 6 Akane YAMAGUCHI W.O. Carolina MARIN 2 0
XD (qual)
Round 1 - Vasily KUZNETSOV / Lea-Lyn STREMLAU 21-18 / 20-22 / 21-16 Daniel HESS / Cisita Joity JANSEN - 51
Round 1 65 Oliver SCHALLER / Celine BURKART 21-12 / 13-21 / 23-21 Johannes PISTORIUS / Barbara BELLENBERG 147 46
Round 1 58 Pawel PIETRYJA / Aneta WOJTKOWSKA 21-16 / 21-14 Daniel BENZ / Theresa WURM 160 26
Round 1 120 Anton KAISTI / Jenny NYSTROM 20-22 / 21-12 / 21-16 Ruben JILLE / Iris TABELING 74 38
Round 1 134 Jones Ralfy JANSEN / Franziska VOLKMANN 17-21 / 21-14 / 21-11 Alexandr ZINCHENKO / Olga MOROZOVA 105 45
Round 1 112 Raphael BECK / Carla NELTE 21-13 / 20-22 / 21-15 Jelle MAAS / Imke VAN DER AAR 101 48
Round 1 - LU Chia Pin / YANG Ching Tun 18-21 / 21-16 / 21-14 Bjarne GEISS / Eva JANSSENS 178 44
Round 1 - Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-11 / 21-10 Alex VLAAR / Sannatasah SANIRU - 21
Round 2 65 Oliver SCHALLER / Celine BURKART 21-11 / 21-9 Vasily KUZNETSOV / Lea-Lyn STREMLAU - 22
Round 2 120 Anton KAISTI / Jenny NYSTROM 21-18 / 21-11 Pawel PIETRYJA / Aneta WOJTKOWSKA 58 22
Round 2 112 Raphael BECK / Carla NELTE 21-23 / 21-18 / 21-17 Jones Ralfy JANSEN / Franziska VOLKMANN 134 53
Round 2 - Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-16 / 22-20 LU Chia Pin / YANG Ching Tun - 31
XD
Round 1 - XU Chen / DU Yue 14-21 / 21-18 / 23-21 Marcus ELLIS / Lauren SMITH - 61
Round 1 11 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 21-12 / 21-10 LEE Yang / HSU Ya Ching 76 30
Round 1 88 LU Ching Yao / CHIANG Kai Hsin 21-19 / 22-20 Soren GRAVHOLT / Maiken FRUERGAARD 71 34
Round 1 9 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-17 / 18-21 / 21-16 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 42 65
Round 1 34 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Jongkolphan KITITHARAKUL 19-21 / 21-19 / 21-16 Ben LANE / Jessica PUGH 41 50
Round 1 97 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 21-17 / 21-19 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 20 33
Round 1 36 CHANG Ko-Chi / CHANG Hsin Tien 21-11 / 21-18 Oliver SCHALLER / Celine BURKART 65 29
Round 1 112 Raphael BECK / Carla NELTE 21-12 / 11-21 / 21-19 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 12 48
Round 1 14 Bodin ISARA / Savitree AMITRAPAI 21-11 / 21-10 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 19 32
Round 1 28 Hafiz FAIZAL / Shela Devi AULIA 21-15 / 21-18 Mathias CHRISTIANSEN / Sara THYGESEN 32 34
Round 1 7 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 17-21 / 21-8 / 21-16 LIN Chia Yu / WU Ti Jung 68 48
Round 1 15 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 21-10 / 19-21 / 21-17 Robin TABELING / Cheryl SEINEN 79 45
Round 1 17 ZHANG Nan / LI Yinhui 21-17 / 19-21 / 21-14 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 33 64
Round 1 38 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-14 / 21-12 Yugo KOBAYASHI / Koharu YONEMOTO - 26
Round 1 8 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-6 / 21-7 Anton KAISTI / Jenny NYSTROM 120 20
Round 1 6 LU Kai / HUANG Yaqiong W.O. Nico RUPONEN / Amanda HOGSTROM 27 0
Round 2 6 LU Kai / HUANG Yaqiong 14-21 / 21-13 / 21-13 XU Chen / DU Yue - 54
Round 2 11 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 21-11 / 21-11 LU Ching Yao / CHIANG Kai Hsin 88 27
Round 2 9 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-16 / 21-17 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Jongkolphan KITITHARAKUL 34 39
Round 2 97 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 22-20 / 21-7 CHANG Ko-Chi / CHANG Hsin Tien 36 29
Round 2 112 Raphael BECK / Carla NELTE 14-21 / 21-18 / 23-21 Bodin ISARA / Savitree AMITRAPAI 14 61
Round 2 7 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 18-21 / 23-21 / 21-19 Hafiz FAIZAL / Shela Devi AULIA 28 64
Round 2 17 ZHANG Nan / LI Yinhui 21-8 / 21-19 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 15 36
Round 2 8 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-15 / 16-21 / 23-21 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 38 59
Quarter-final 6 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-10 / 21-16 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 11 34
Quarter-final 9 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-16 / 14-21 / 21-17 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 97 56
Quarter-final 7 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-18 / 21-12 Raphael BECK / Carla NELTE 112 35
Quarter-final 17 ZHANG Nan / LI Yinhui 21-13 / 18-21 / 25-23 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 8 73
Semi-final 6 LU Kai / HUANG Yaqiong 16-21 / 21-16 / 21-17 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 9 64
Semi-final 17 ZHANG Nan / LI Yinhui 28-26 / 21-19 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 7 52
Final 17 ZHANG Nan / LI Yinhui 22-20 / 21-11 LU Kai / HUANG Yaqiong 6 38
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 69 7 22.6% 2498 80.58 00:39:04 2.06 2 6.5%
MS 58 137 21 36.2% 4880 84.14 00:43:23 1.94 12 20.7%
WD 31 69 7 22.6% 2422 78.13 00:41:25 1.89 4 12.9%
WS 30 72 12 40.0% 2594 86.47 00:45:00 1.92 5 16.7%
XD 30 74 14 46.7% 2726 90.87 00:44:40 2.03 7 23.3%
Total 180 421 61 33.9% 15120 84 00:42:47 1.96 30 16.7%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Estonia 1 0 100.0%
Spain 4 1 80.0%
China 25 11 69.4%
Croatia 4 2 66.7%
Malaysia 7 4 63.6%
Japan 34 20 63.0%
Thailand 9 6 60.0%
U.S.A. 3 2 60.0%
Chinese Taipei 29 23 55.8%
Denmark 26 22 54.2%
Hong Kong 9 9 50.0%
Indonesia 5 5 50.0%
Austria 2 2 50.0%
England 9 11 45.0%
Poland 4 5 44.4%
Russia 6 8 42.9%
Switzerland 3 4 42.9%
India 5 7 41.7%
Germany 28 40 41.2%
Sweden 2 3 40.0%
Bulgaria 2 3 40.0%
Finland 5 8 38.5%
Netherlands 5 10 33.3%
France 1 2 33.3%
Israel 1 2 33.3%
1

Category: