Swiss Open  

Tournament Name: YONEX Swiss Open 2017
Tournament Dates: 14/03/2017-19/03/2017
Location: Switzerland, Basel
Category: Grand Prix Gold

Winners
Category Winner Runner-up
MD CHAI Biao / HONG Wei LIU Cheng / ZHANG Nan
MS LIN Dan SHI Yuqi
WD CHEN Qingchen / JIA Yifan Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA
WS CHEN Xiaoxin CHEN Yufei
XD Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI Praveen JORDAN / Debby SUSANTO

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 1192 Bjarne GEISS / Johannes PISTORIUS 21-9 / 17-21 / 21-19 CHANG Ko-Chi / LIN Yu Hsien 337 39
Round 1 103 Hendra SETIAWAN / TAN Boon Heong 21-11 / 21-16 Titon GUSTAMAN / Stilian MAKARSKI - 21
Round 1 124 Milosz BOCHAT / Adam CWALINA 21-18 / 21-15 Jacco ARENDS / Ruben JILLE 87 31
Round 1 - Ronan LABAR / Brice LEVERDEZ 21-13 / 21-16 Mathias BONNY / Gilles TRIPET 240 24
Round 1 157 Kohei GONDO / Tatsuya WATANABE 21-11 / 21-18 Agung RUHANDA / KUSUMAH Sandy Darma 305 25
Round 1 948 Nikita KHAKIMOV / Andrey PARAKHODIN 21-19 / 14-21 / 22-20 Julien SCHEIWILLER / Iztok UTROSA - 52
Round 1 161 Mohd Razif ABDUL LATIF / Muhammad Hafiz HASHIM 21-13 / 21-12 Vanmael HERIAU / Florent RIANCHO 99 23
Round 1 84 Henri AARNIO / Iikka HEINO 21-15 / 17-21 / 21-17 Pierrick DESCHENAUX / Oliver SCHALLER 194 52
Round 2 103 Hendra SETIAWAN / TAN Boon Heong 21-18 / 21-14 Bjarne GEISS / Johannes PISTORIUS 1192 29
Round 2 124 Milosz BOCHAT / Adam CWALINA 26-24 / 21-17 Ronan LABAR / Brice LEVERDEZ - 36
Round 2 157 Kohei GONDO / Tatsuya WATANABE 21-16 / 15-21 / 21-16 Nikita KHAKIMOV / Andrey PARAKHODIN 948 44
Round 2 161 Mohd Razif ABDUL LATIF / Muhammad Hafiz HASHIM 21-18 / 21-16 Henri AARNIO / Iikka HEINO 84 26
MD
Round 1 6 CHAI Biao / HONG Wei 21-15 / 21-19 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 23 31
Round 1 42 HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 22-20 / 21-19 Jones Ralfy JANSEN / Josche ZURWONNE 30 37
Round 1 22 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-16 / 21-14 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 25 27
Round 1 61 Konstantin ABRAMOV / Alexandr ZINCHENKO 21-15 / 13-21 / 21-15 Peter BRIGGS / Tom WOLFENDEN 48 46
Round 1 9 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-13 / 15-21 / 21-14 Hendra SETIAWAN / TAN Boon Heong 103 49
Round 1 60 Raphael BECK / Peter KAESBAUER 21-16 / 21-12 Frederik COLBERG / Rasmus FLADBERG 51 26
Round 1 14 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-10 / 21-11 Martin CAMPBELL / Patrick MACHUGH 56 21
Round 1 37 LIAO Kuan Hao / LU Chia Pin 21-17 / 23-25 / 21-14 Matijs DIERICKX / Freek GOLINSKI 39 50
Round 1 20 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 21-8 / 21-9 Mohd Razif ABDUL LATIF / Muhammad Hafiz HASHIM 161 26
Round 1 27 Danny Bawa CHRISNANTA / Hendra WIJAYA 22-20 / 21-15 Bastian KERSAUDY / Julien MAIO 67 36
Round 1 17 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-10 / 21-14 Joshua MAGEE / Sam MAGEE 44 35
Round 1 124 Milosz BOCHAT / Adam CWALINA 21-14 / 21-17 Jelle MAAS / Robin TABELING 77 34
Round 1 18 LU Ching Yao / YANG Po Han 23-25 / 21-16 / 23-21 Kohei GONDO / Tatsuya WATANABE 157 62
Round 1 35 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-9 / 21-10 Evgenij DREMIN / Denis GRACHEV 58 21
Round 1 4 LI Junhui / LIU Yuchen 28-26 / 21-18 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 24 41
Round 1 26 Takuto INOUE / Yuki KANEKO W.O. Richard EIDESTEDT / Nico RUPONEN 41 0
Round 2 6 CHAI Biao / HONG Wei 22-20 / 21-12 HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 42 27
Round 2 22 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-15 / 21-18 Konstantin ABRAMOV / Alexandr ZINCHENKO 61 29
Round 2 9 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-12 / 21-15 Raphael BECK / Peter KAESBAUER 60 34
Round 2 14 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-11 / 21-8 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 26 27
Round 2 20 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 21-12 / 21-19 LIAO Kuan Hao / LU Chia Pin 37 41
Round 2 17 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-17 / 21-10 Danny Bawa CHRISNANTA / Hendra WIJAYA 27 40
Round 2 124 Milosz BOCHAT / Adam CWALINA 20-22 / 21-19 / 21-17 LU Ching Yao / YANG Po Han 18 63
Round 2 35 LIU Cheng / ZHANG Nan 17-21 / 21-12 / 21-19 LI Junhui / LIU Yuchen 4 51
Quarter-final 6 CHAI Biao / HONG Wei 21-15 / 22-20 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 22 39
Quarter-final 14 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 24-22 / 21-10 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 9 41
Quarter-final 17 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 22-20 / 17-21 / 21-19 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 20 88
Quarter-final 35 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-15 / 21-15 Milosz BOCHAT / Adam CWALINA 124 36
Semi-final 6 CHAI Biao / HONG Wei 17-21 / 21-15 / 21-18 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 14 53
Semi-final 35 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-9 / 21-19 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 17 42
Final 6 CHAI Biao / HONG Wei 13-21 / 21-16 / 21-15 LIU Cheng / ZHANG Nan 35 54
MS
Round 1 7 LIN Dan 21-14 / 21-5 Arnaud MERKLE 296 35
Round 1 146 Koki WATANABE 21-12 / 16-21 / 22-20 Milan LUDIK 73 58
Round 1 37 Brice LEVERDEZ 21-12 / 21-19 Kim BRUUN 57 40
Round 1 148 Kasper LEHIKOINEN 21-10 / 21-8 Marius MYHRE 119 33
Round 1 26 HSU Jen Hao 21-16 / 21-8 Mateusz DUBOWSKI 154 29
Round 1 51 Fabian ROTH 21-10 / 21-18 Henrikho KHO WIBOWO 150 38
Round 1 38 Ihsan Maulana MUSTOFA 21-14 / 21-18 Yusuke ONODERA 191 41
Round 1 174 Denis GRACHEV 17-21 / 21-17 / 21-18 Mathias BONNY 189 54
Round 1 122 Iikka HEINO 8-21 / 21-15 / 21-12 Simon WANG 229 45
Round 1 60 Riichi TAKESHITA 21-16 / 10-21 / 21-18 Bjorn SEGUIN 116 58
Round 1 30 Anthony Sinisuka GINTING 21-15 / 21-11 Joshua MAGEE 167 35
Round 1 110 GOH Giap Chin 24-22 / 28-26 Lars SCHAENZLER 118 44
Round 1 25 HUANG Yuxiang 12-21 / 21-13 / 21-15 Eetu HEINO 98 48
Round 1 104 Mark CALJOUW 21-12 / 21-17 Thomas ROUXEL 88 38
Round 1 39 Emil HOLST 17-21 / 21-17 / 23-21 Erik MEIJS 109 64
Round 1 106 Sam PARSONS 21-17 / 21-11 Henri AARNIO 177 34
Round 1 49 LIN Yu Hsien 21-9 / 21-12 Nick FRANSMAN 78 26
Round 1 55 Lucas CORVEE 24-22 / 21-18 Christian KIRCHMAYR 276 41
Round 1 74 Lucas CLAERBOUT 24-22 / 21-23 / 23-21 Hashiru SHIMONO 72 91
Round 1 20 WANG Tzu Wei 21-6 / 21-6 Niluka KARUNARATNE 64 21
Round 1 46 Kanta TSUNEYAMA 21-11 / 21-5 Lakhanee SARANG 227 25
Round 1 35 Sameer VERMA 21-10 / 21-16 Gergely KRAUSZ 130 36
Round 1 354 Iztok UTROSA 21-10 / 21-15 Nathaniel Ernestan SULISTYO 203 28
Round 1 95 Subhankar DEY 17-21 / 21-17 / 21-15 Alexander ROOVERS 265 62
Round 1 124 Rasmus GEMKE 14-21 / 23-21 / 21-12 Sourabh VERMA 40 65
Round 1 24 QIAO Bin 21-19 / 19-21 / 21-12 Christian LIND THOMSEN 147 91
Round 1 59 Kieran MERRILEES 21-3 / 21-7 Michael SPENCER-SMITH 243 21
Round 1 23 PRANNOY H. S. 21-15 / 21-18 David PENG 246 36
Round 1 99 Toby PENTY 21-12 / 21-13 Alen ROJ 166 28
Round 1 27 Anders ANTONSEN 16-21 / 22-20 / 21-9 Kalle KOLJONEN 81 62
Round 1 113 Scott EVANS 21-16 / 21-19 Michal ROGALSKI 195 34
Round 1 8 SHI Yuqi 21-11 / 21-13 Jan FROHLICH 164 28
Round 2 7 LIN Dan 21-13 / 21-13 Koki WATANABE 146 36
Round 2 37 Brice LEVERDEZ 21-19 / 21-11 Kasper LEHIKOINEN 148 36
Round 2 51 Fabian ROTH 21-23 / 21-19 / 21-14 HSU Jen Hao 26 69
Round 2 38 Ihsan Maulana MUSTOFA 21-9 / 21-13 Denis GRACHEV 174 31
Round 2 60 Riichi TAKESHITA 17-21 / 21-17 / 21-18 Iikka HEINO 122 51
Round 2 30 Anthony Sinisuka GINTING 21-11 / 21-11 GOH Giap Chin 110 28
Round 2 104 Mark CALJOUW 21-17 / 21-16 HUANG Yuxiang 25 39
Round 2 39 Emil HOLST 21-17 / 21-18 Sam PARSONS 106 45
Round 2 49 LIN Yu Hsien 21-19 / 21-19 Lucas CORVEE 55 40
Round 2 20 WANG Tzu Wei 13-21 / 21-12 / 21-16 Lucas CLAERBOUT 74 53
Round 2 46 Kanta TSUNEYAMA 16-21 / 21-15 / 21-13 Sameer VERMA 35 66
Round 2 95 Subhankar DEY 21-17 / 21-18 Iztok UTROSA 354 33
Round 2 24 QIAO Bin 21-9 / 21-13 Rasmus GEMKE 124 43
Round 2 23 PRANNOY H. S. 21-17 / 21-19 Kieran MERRILEES 59 43
Round 2 27 Anders ANTONSEN 21-12 / 13-21 / 21-10 Toby PENTY 99 58
Round 2 8 SHI Yuqi 21-17 / 21-13 Scott EVANS 113 28
Round 3 7 LIN Dan 21-7 / 21-14 Brice LEVERDEZ 37 33
Round 3 38 Ihsan Maulana MUSTOFA 21-16 / 21-9 Fabian ROTH 51 34
Round 3 30 Anthony Sinisuka GINTING 21-7 / 21-16 Riichi TAKESHITA 60 31
Round 3 39 Emil HOLST 21-16 / 21-15 Mark CALJOUW 104 42
Round 3 20 WANG Tzu Wei 21-14 / 21-12 LIN Yu Hsien 49 29
Round 3 46 Kanta TSUNEYAMA 21-19 / 21-14 Subhankar DEY 95 42
Round 3 23 PRANNOY H. S. 9-21 / 23-21 / 21-15 QIAO Bin 24 73
Round 3 8 SHI Yuqi 16-21 / 21-15 / 21-16 Anders ANTONSEN 27 61
Quarter-final 7 LIN Dan 21-17 / 21-14 Ihsan Maulana MUSTOFA 38 47
Quarter-final 30 Anthony Sinisuka GINTING 17-21 / 21-15 / 21-13 Emil HOLST 39 62
Quarter-final 20 WANG Tzu Wei 14-21 / 21-16 / 21-17 Kanta TSUNEYAMA 46 68
Quarter-final 8 SHI Yuqi 21-19 / 21-11 PRANNOY H. S. 23 40
Semi-final 7 LIN Dan 21-17 / 21-17 Anthony Sinisuka GINTING 30 47
Semi-final 8 SHI Yuqi 18-21 / 21-17 / 21-15 WANG Tzu Wei 20 59
Final 7 LIN Dan 21-12 / 21-11 SHI Yuqi 8 31
WD (qual)
Round 2 277 Barbara BELLENBERG / Franziska VOLKMANN 21-16 / 21-6 Ronja STERN / Chantal VON ROTZ 422 29
WD
Round 1 5 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-10 / 21-12 Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 24 31
Round 1 50 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 21-15 / 21-15 SANJANA SANTOSH / Arathi Sara SUNIL 52 31
Round 1 14 Della Destiara HARIS / Rosyita Eka PUTRI SARI 21-10 / 21-9 Lorraine BAUMANN / Audrey MITTELHEISSER 60 29
Round 1 65 Lauren SMITH / Sarah WALKER 21-16 / 21-13 Jenny NYSTROM / Sonja PEKKOLA 128 27
Round 1 11 Vivian HOO / WOON Khe Wei 21-18 / 21-14 LIN Xiao Min / WU Fang Chien 35 37
Round 1 26 CHIANG Kai Hsin / HUNG Shih Han 21-16 / 21-17 Khairunnisa IMMA MUTHIAH / Jenjira STADELMANN 596 31
Round 1 21 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-19 / 21-17 Mariya MITSOVA / Petya NEDELCHEVA 31 39
Round 1 200 Chisato HOSHI / Naru SHINOYA 21-6 / 21-9 Barbara BELLENBERG / Franziska VOLKMANN 277 25
Round 1 - Isabel HERTTRICH / Olga KONON 21-13 / 21-10 Emilie LEFEL / Anne TRAN 33 31
Round 1 144 Greysia POLII / Rizki Amelia PRADIPTA 21-7 / 21-8 Annika HORBACH / Theresa WURM 146 20
Round 1 36 Cheryl SEINEN / Iris TABELING 21-19 / 21-11 Clara NISTAD / Emma WENGBERG 29 31
Round 1 13 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-10 / 21-9 Nadia FANKHAUSER / Sannatasah SANIRU 43 29
Round 1 28 HSU Ya Ching / WU Ti Jung 21-14 / 21-17 Linda EFLER / Eva JANSSENS 212 32
Round 1 44 BAO Yixin / YU Xiaohan 20-22 / 21-17 / 21-12 Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Tiara Rosalia NURAIDAH 333 72
Round 1 222 Anggia Shitta AWANDA / Apriyani RAHAYU 21-13 / 21-16 Celine BURKART / Cendrine HANTZ 120 29
Round 1 10 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-10 / 21-3 Susanne KELLER / Yvonne KELLER 453 23
Round 2 5 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-12 / 21-17 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 50 35
Round 2 14 Della Destiara HARIS / Rosyita Eka PUTRI SARI 21-12 / 21-14 Lauren SMITH / Sarah WALKER 65 34
Round 2 11 Vivian HOO / WOON Khe Wei 21-7 / 21-12 CHIANG Kai Hsin / HUNG Shih Han 26 30
Round 2 21 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 15-21 / 21-19 / 24-22 Chisato HOSHI / Naru SHINOYA 200 72
Round 2 - Isabel HERTTRICH / Olga KONON 21-18 / 19-21 / 22-20 Greysia POLII / Rizki Amelia PRADIPTA 144 59
Round 2 13 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-11 / 21-7 Cheryl SEINEN / Iris TABELING 36 29
Round 2 44 BAO Yixin / YU Xiaohan 21-12 / 22-20 HSU Ya Ching / WU Ti Jung 28 38
Round 2 10 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-17 / 21-10 Anggia Shitta AWANDA / Apriyani RAHAYU 222 45
Quarter-final 5 CHEN Qingchen / JIA Yifan 17-21 / 21-10 / 21-14 Della Destiara HARIS / Rosyita Eka PUTRI SARI 14 68
Quarter-final 21 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-18 / 8-21 / 21-15 Vivian HOO / WOON Khe Wei 11 72
Quarter-final 13 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-19 / 21-6 Isabel HERTTRICH / Olga KONON - 31
Quarter-final 44 BAO Yixin / YU Xiaohan 21-14 / 21-13 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 10 38
Semi-final 5 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-12 / 21-14 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21 37
Semi-final 13 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 22-20 / 21-19 BAO Yixin / YU Xiaohan 44 44
Final 5 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-16 / 21-15 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 13 37
WS (qual)
Round 1 124 Priskila SIAHAYA 18-21 / 21-13 / 21-12 CHANG Ya Lan 416 45
Round 1 205 Ronja STERN 21-12 / 21-8 Sabrina ANGEHRN - 19
Round 1 142 Ayla HUSER 21-17 / 21-13 Jenjira STADELMANN 449 26
Round 1 175 Rui Chen YAP 21-17 / 21-6 Sonja PEKKOLA 260 28
Round 1 133 Agnes KOROSI 11-21 / 21-13 / 21-10 Cendrine HANTZ 161 36
Round 1 165 CAI Yanyan 21-10 / 21-10 Theresa WURM 470 26
Round 2 124 Priskila SIAHAYA 21-6 / 21-12 Ronja STERN 205 18
Round 2 175 Rui Chen YAP 21-10 / 21-15 Ayla HUSER 142 29
Round 2 133 Agnes KOROSI 21-12 / 21-10 Nadia FANKHAUSER 238 26
Round 2 113 Sayaka TAKAHASHI 21-14 / 21-13 CAI Yanyan 165 36
WS
Round 1 127 Chisato HOSHI 21-7 / 21-6 Nanna VAINIO 58 23
Round 1 41 LEE Chia Hsin 21-18 / 21-13 Gayle MAHULETTE 97 33
Round 1 27 Linda ZETCHIRI 21-16 / 19-21 / 21-19 Priskila SIAHAYA 124 61
Round 1 49 Natalia PERMINOVA 19-21 / 21-7 / 21-16 Fabienne DEPREZ 50 52
Round 1 14 CHEN Yufei 22-20 / 21-5 Maria ULITINA 54 33
Round 1 39 Sabrina JAQUET 21-15 / 21-7 Getter SAAR 126 29
Round 1 33 Dinar Dyah AYUSTINE 14-21 / 21-9 / 21-19 HSU Ya Ching 24 57
Round 1 113 Sayaka TAKAHASHI 21-7 / 21-10 Kirsty GILMOUR 55 28
Round 1 93 Olga KONON 22-20 / 21-19 Agnes KOROSI 133 30
Round 1 29 CHIANG Ying Li 22-20 / 21-9 Ksenia POLIKARPOVA 46 29
Round 1 87 Luise HEIM 21-19 / 21-15 Rui Chen YAP 175 33
Round 1 64 CHEN Xiaoxin 21-10 / 21-6 Natalya VOYTSEKH 121 26
Round 1 110 ZHANG Yiman 21-19 / 21-10 Delphine LANSAC 63 40
Round 1 30 Fitriani FITRIANI 21-18 / 21-8 Sri Krishna Priya KUDARAVALLI 102 29
Round 1 45 Mia BLICHFELDT 22-20 / 21-15 Fontaine Mica WRIGHT 75 33
Round 1 13 Beiwen ZHANG 21-10 / 21-15 Mariya MITSOVA 91 27
Round 2 127 Chisato HOSHI 21-13 / 21-19 LEE Chia Hsin 41 40
Round 2 27 Linda ZETCHIRI 21-14 / 21-19 Natalia PERMINOVA 49 33
Round 2 14 CHEN Yufei 21-16 / 21-16 Sabrina JAQUET 39 47
Round 2 113 Sayaka TAKAHASHI 21-16 / 21-10 Dinar Dyah AYUSTINE 33 36
Round 2 93 Olga KONON 22-20 / 21-18 CHIANG Ying Li 29 32
Round 2 64 CHEN Xiaoxin 21-9 / 21-18 Luise HEIM 87 38
Round 2 30 Fitriani FITRIANI 21-9 / 12-21 / 21-18 ZHANG Yiman 110 54
Round 2 45 Mia BLICHFELDT 21-18 / 21-12 Beiwen ZHANG 13 32
Quarter-final 127 Chisato HOSHI 21-14 / 21-12 Linda ZETCHIRI 27 36
Quarter-final 14 CHEN Yufei 21-19 / 21-12 Sayaka TAKAHASHI 113 40
Quarter-final 64 CHEN Xiaoxin 21-8 / 21-9 Olga KONON 93 27
Quarter-final 30 Fitriani FITRIANI 12-21 / 21-19 / 22-20 Mia BLICHFELDT 45 67
Semi-final 14 CHEN Yufei 21-13 / 21-17 Chisato HOSHI 127 40
Semi-final 64 CHEN Xiaoxin 21-17 / 21-19 Fitriani FITRIANI 30 47
Final 64 CHEN Xiaoxin 21-19 / 21-14 CHEN Yufei 14 53
XD (qual)
Round 1 207 Tontowi AHMAD / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-12 / 21-10 Silvan FURRER / Chantal VON ROTZ 1245 19
Round 1 - Stilian MAKARSKI / Diana DIMOVA 21-13 / 21-15 Kyrill SCHAFFLUETZEL / Sabrina ANGEHRN 538 21
Round 1 141 Johannes PISTORIUS / Barbara BELLENBERG 21-19 / 21-17 Florent RIANCHO / Sabrina JAQUET 603 33
Round 1 538 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-6 / 21-11 Andreas ZBINDEN / Nadia FANKHAUSER - 19
Round 1 124 Jones Ralfy JANSEN / Franziska VOLKMANN 24-22 / 21-16 Alex VLAAR / Sannatasah SANIRU 1290 31
Round 1 665 KUSUMAH Sandy Darma / Khairunnisa IMMA MUTHIAH 21-6 / 21-13 Thomas BLESS / Jennifer KOBELT - 17
Round 1 - Bjorn SEGUIN / Gabriela STOEVA 21-15 / 21-15 Bjarne GEISS / Eva JANSSENS 163 28
Round 1 77 Ruben JILLE / Iris TABELING 22-20 / 15-21 / 23-21 Konstantin ABRAMOV / Anastasiia AKCHURINA 784 51
Round 2 207 Tontowi AHMAD / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-5 / 24-22 Stilian MAKARSKI / Diana DIMOVA - 24
Round 2 538 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-5 / 21-8 Johannes PISTORIUS / Barbara BELLENBERG 141 22
Round 2 124 Jones Ralfy JANSEN / Franziska VOLKMANN 21-16 / 21-18 KUSUMAH Sandy Darma / Khairunnisa IMMA MUTHIAH 665 31
Round 2 77 Ruben JILLE / Iris TABELING 21-13 / 24-22 Bjorn SEGUIN / Gabriela STOEVA - 25
XD
Round 1 1 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-14 / 21-19 Alfian Eko PRASETYA / Annisa SAUFIKA 22 29
Round 1 207 Tontowi AHMAD / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-17 / 21-14 Ruben JILLE / Iris TABELING 77 30
Round 1 24 Mathias CHRISTIANSEN / Sara THYGESEN 21-15 / 21-11 Jakub BITMAN / Alzbeta BASOVA 70 31
Round 1 51 Bastian KERSAUDY / Lea PALERMO 21-16 / 21-19 Rohan KAPOOR / SANJANA SANTOSH 121 35
Round 1 11 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 24-26 / 21-8 / 21-8 Alexandr ZINCHENKO / Olga MOROZOVA 101 46
Round 1 538 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 17-21 / 21-16 / 21-15 Pawel PIETRYJA / Aneta WOJTKOWSKA 57 50
Round 1 31 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 24-22 / 16-21 / 21-15 Ronald RONALD / Melati Daeva OKTAVIANTI 18 56
Round 1 72 Robin TABELING / Cheryl SEINEN 21-14 / 19-21 / 21-12 LIN Chia Yu / WU Ti Jung 45 46
Round 1 30 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 22-20 / 19-21 / 21-16 LU Ching Yao / CHIANG Kai Hsin 58 67
Round 1 10 ZHANG Nan / LI Yinhui 21-15 / 21-13 Oliver SCHALLER / Celine BURKART 60 29
Round 1 34 CHANG Ko-Chi / CHANG Hsin Tien 21-17 / 21-11 Jordan CORVEE / Anne TRAN 74 28
Round 1 55 Soren GRAVHOLT / Maiken FRUERGAARD 21-19 / 21-12 Jones Ralfy JANSEN / Franziska VOLKMANN 124 32
Round 1 17 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 21-15 / 22-20 Ronan LABAR / Audrey MITTELHEISSER 41 34
Round 1 27 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 21-19 / 21-18 Jelle MAAS / Imke VAN DER AAR 97 29
Round 1 8 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-11 / 17-21 / 21-17 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 65 45
Round 1 14 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki W.O. Nico RUPONEN / Amanda HOGSTROM 28 0
Round 2 1 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 22-20 / 21-13 Tontowi AHMAD / Gloria Emanuelle WIDJAJA 207 35
Round 2 24 Mathias CHRISTIANSEN / Sara THYGESEN 21-15 / 21-17 Bastian KERSAUDY / Lea PALERMO 51 36
Round 2 11 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-12 / 21-16 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 538 35
Round 2 31 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 7-21 / 21-17 / 21-18 Robin TABELING / Cheryl SEINEN 72 45
Round 2 10 ZHANG Nan / LI Yinhui 22-20 / 21-18 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 30 44
Round 2 14 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 26-24 / 21-10 CHANG Ko-Chi / CHANG Hsin Tien 34 43
Round 2 17 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 21-13 / 17-21 / 24-22 Soren GRAVHOLT / Maiken FRUERGAARD 55 55
Round 2 8 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-13 / 21-10 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 27 24
Quarter-final 1 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-13 / 21-19 Mathias CHRISTIANSEN / Sara THYGESEN 24 34
Quarter-final 11 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-14 / 21-17 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 31 28
Quarter-final 10 ZHANG Nan / LI Yinhui 21-19 / 21-17 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 14 38
Quarter-final 8 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-19 / 24-22 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 17 41
Semi-final 11 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-19 / 13-21 / 21-19 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 1 59
Semi-final 8 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 17-21 / 21-19 / 21-16 ZHANG Nan / LI Yinhui 10 59
Final 11 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-18 / 21-15 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 8 40
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 69 9 30.0% 2544 84.8 00:40:14 2.11 3 10.0%
MS 63 147 21 33.3% 5262 83.52 00:44:14 1.89 12 19.1%
WD 31 67 5 16.1% 2333 75.26 00:38:15 1.97 4 12.9%
WS 31 67 5 16.1% 2373 76.55 00:38:14 2 2 6.5%
XD 30 70 10 33.3% 2621 87.37 00:40:06 2.18 1 3.3%
Total 185 420 50 27.0% 15133 81.8 00:40:54 2 22 11.9%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 49 11 81.7%
Thailand 7 2 77.8%
Indonesia 27 18 60.0%
Denmark 18 12 60.0%
Japan 15 10 60.0%
Malaysia 7 5 58.3%
Singapore 4 3 57.1%
Bulgaria 7 6 53.8%
England 9 8 52.9%
Poland 4 4 50.0%
Hungary 2 2 50.0%
Chinese Taipei 17 18 48.6%
Germany 18 22 45.0%
India 7 10 41.2%
U.S.A. 2 3 40.0%
Netherlands 6 10 37.5%
Russia 5 9 35.7%
Ireland 2 4 33.3%
France 6 15 28.6%
Finland 3 9 25.0%
Scotland 1 3 25.0%
Switzerland 4 25 13.8%
Norway 0 1 0.0%
Belgium 0 1 0.0%
Sri Lanka 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Viktor AXELSEN Kunlavut VITIDSARN 21-16 / 21-6
2019 SHI Yuqi SAI PRANEETH B. 19-21 / 21-18 / 21-12
2018 Sameer VERMA Jan O JORGENSEN 21-15 / 21-13
2017 LIN Dan SHI Yuqi 21-12 / 21-11
2016 PRANNOY H. S. Marc ZWIEBLER 21-18 / 21-15
2015 KIDAMBI Srikanth Viktor AXELSEN 21-15 / 12-21 / 21-14
2014 Viktor AXELSEN TIAN Houwei 21-7 / 16-21 / 25-23
2013 WANG Zhengming DU Pengyu 21-18 / 21-18
2012 CHEN Jin LEE Hyun Il 14-21 / 21-9 / 21-17
2011 PARK Sung Hwan LEE Hyun Il 17-21 / 21-9 / 21-17
2010 CHEN Jin CHEN Long 12-21 / 21-15 / 21-17
2009 LEE Chong Wei LIN Dan 21-16 / 21-16
2008 LIN Dan LEE Chong Wei 21-13 / 21-18
2007 CHEN Jin Simon SANTOSO 21-16 / 21-10
2006 LEE Chong Wei XIA Xuanze 15-8 / 15-0
2005 Muhammad Hafiz HASHIM Peter Hoeg GADE 17-14 / 15-10
2004 LIN Dan BAO Chunlai 15-12 / 15-6
2003 LEE Hyun Il Anders BOESEN 15-10 / 15-2
2002 Marleve MAINAKY James CHUA 2-7 / 7-5 / 7-3
2001 Muhammad Roslin HASHIM Tsuen Seng LEE 1-7 / 7-4 / 7-4
2000 XIA Xuanze JI Xinpeng 15-8 / 15-6
1999 PERMADI Fung Marleve MAINAKY 15-13 / 15-0
1998 Peter Hoeg GADE SUN Jun 15-12 / 8-15 / 15-11
1997 DONG Jiong Poul-Erik HOYER 17-15 / 15-11
1996 Poul-Erik HOYER Thomas JOHANSSON 15-9 / 16-17 / 15-10
1995 Jens OLSSON . HENDRAWAN 15-9 / 15-9
1994 Thomas STUER-LAURIDSEN Poul-Erik HOYER 17-18 / 17-16 / 15-3
1993 PERMADI Fung Peter KNOWLES 15-11 / 15-9
1992 Joko SUPRIANTO Harijanto ARBI 15-12 / 18-15
1991 Par-Gunnar JONSSON Ib FREDERIKSEN 18-17 / 3-15 / 15-7
1989 LIU Zhiheng Nils SKEBY 15-7 / 15-13