Badminton Asia Championships  

Tournament Name: Yonex-Sunrise Badminton Asia Championships 2008
Tournament Dates: 15/04/2008-20/04/2008
Location: ,
Category: BWF Events

Winners
Category Winner Runner-up
XD Flandy LIMPELE / Vita MARISSA Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR
MD - U39 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae Candra WIJAYA / Nova WIDIANTO
MS - U39 PARK Sung Hwan CHEN Jin
WD - U39 YANG Wei / ZHANG Jiewen CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin
WS - U39 JIANG Yanjiao WANG Lin

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Final - Chan DERRICK / CHAN MICHAEL BRYAN 21-13 / 21-15 Hassan Afsheem SHAHEEM / RASHIU ADAM IBRAHIM - 18
Final - Sainbuyan PUREVSUREN / Zolzaya MUNKHBAATAR 18-21 / 21-14 / 21-18 Kousay S ABDUL HUSSAIN / abdulrahman ABBAS - 33
MD
Round 1 U39 (4*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 21-9 / 21-13 Abdul HANNAN / Md Rais UDDIN (255*) 18
Round 1 U39 - Saravuth PRUM / Yongvannak TEAV 21-9 / 21-7 Trikishmyrat Poladov / TAMADOV JUMAMUHAMMED - 15
Round 1 U39 (10*) LEE Jae Jin / HWANG Ji Man 21-5 / 21-3 Sainbuyan PUREVSUREN / Zolzaya MUNKHBAATAR - 20
Round 1 U39 (26*) HU Chung Shien / TSAI Chia Hsin 21-14 / 21-16 HUI Wai Ho / LEUNG Chun Yiu - 20
Round 1 U39 (7*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 21-7 / 23-21 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS (47*) 29
Round 1 U39 (301*) Bao Duc DUONG / Cao Hieu PHAM 21-3 / 21-3 ABDUL RASHEED AHMED LAHUZAM / MOHAMED MAZEEN - 13
Round 1 U39 (13*) Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO 21-9 / 21-6 Chan DERRICK / CHAN MICHAEL BRYAN - 18
Round 1 U39 - Candra WIJAYA / Nova WIDIANTO 21-4 / 21-12 Balaram THAPA / Pashupati PANERU (379*) 14
Round 1 U39 (15*) NJOTO Albertus Susanto / WIRATAMA Yohan Hadikusumo 21-8 / 21-13 Christopher FLORES / Ian MENDEZ (357*) 18
Round 1 U39 (11*) Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 21-12 / 21-7 Van LE / Ngoc Manh NGUYEN - 15
Round 1 U39 (30*) Keishi KAWAGUCHI / Naoki KAWAMAE 21-18 / 21-17 CHIEN Yu Hsun / LIN Yu Lang (36*) 22
Round 1 U39 (5*) Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-6 / 21-6 Nuon SOPHORN / Chanpisey VANN - 15
Round 1 U39 (90*) Akshay DEWALKAR / V. Diju 21-6 / 21-4 Ehab NOUBANI / Mohd Naser Mansour NAYEF - 15
Round 1 U39 (12*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 21-18 / 21-18 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu (20*) 32
Round 1 U39 (17*) Hendra Aprida GUNAWAN / Joko RIYADI 21-12 / 21-13 Songphon ANUGRITAYAWON / Tesana PANVISVAS (135*) 20
Round 1 U39 (3*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-8 / 21-8 Pankaj CHAND / Ram Singh CHAUDHARI (971*) 15
Round 2 U39 (4*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 21-8 / 21-9 Saravuth PRUM / Yongvannak TEAV - 15
Round 2 U39 (10*) LEE Jae Jin / HWANG Ji Man 23-21 / 21-10 HU Chung Shien / TSAI Chia Hsin (26*) 26
Round 2 U39 (7*) Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO 21-11 / 21-7 Bao Duc DUONG / Cao Hieu PHAM (301*) 21
Round 2 U39 - Candra WIJAYA / Nova WIDIANTO 22-20 / 21-7 Shintaro IKEDA / Shuichi SAKAMOTO (13*) 30
Round 2 U39 (11*) Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 21-16 / 22-20 NJOTO Albertus Susanto / WIRATAMA Yohan Hadikusumo (15*) 30
Round 2 U39 (5*) Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-13 / 21-14 Keishi KAWAGUCHI / Naoki KAWAMAE (30*) 26
Round 2 U39 (12*) Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA 21-16 / 21-14 Akshay DEWALKAR / V. Diju (90*) 30
Round 2 U39 (3*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-16 / 22-20 Hendra Aprida GUNAWAN / Joko RIYADI (17*) 33
Quarter-final U39 (10*) LEE Jae Jin / HWANG Ji Man 16-21 / 21-17 / 21-8 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (4*) 43
Quarter-final U39 - Candra WIJAYA / Nova WIDIANTO 22-20 / 25-23 Alvent Yulianto CHANDRA / Luluk HADIYANTO (7*) 40
Quarter-final U39 (5*) Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-11 / 12-21 / 21-10 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI (11*) 37
Quarter-final U39 (3*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-14 / 21-14 Keita MASUDA / Tadashi OHTSUKA (12*) 36
Semi-final U39 - Candra WIJAYA / Nova WIDIANTO 21-15 / 19-21 / 21-17 LEE Jae Jin / HWANG Ji Man (10*) 49
Semi-final U39 (3*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 16-21 / 21-16 / 21-18 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong (5*) 65
Final U39 (3*) CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-16 / 21-18 Candra WIJAYA / Nova WIDIANTO - 36
MS (qual)
Semi-final - Nuwan HETTIARACHCHI 21-3 / 21-6 MOHAMED MAZEEN - 28
Semi-final (846*) Yongvannak TEAV 11-21 / 21-14 / 21-9 Sainbuyan PUREVSUREN (936*) 29
Semi-final (399*) LEE Chen Yen 21-7 / 21-8 Mikhail ZAKHAROV (787*) 22
Semi-final (705*) Ram Singh CHAUDHARI 21-6 / 21-5 RASHIU ADAM IBRAHIM - 18
Semi-final - Zolzaya MUNKHBAATAR 21-10 / 21-10 Trikishmyrat Poladov (1127*) 15
Semi-final (544*) Chanpisey VANN 21-11 / 21-15 Maher F. ABOOD (856*) 22
Semi-final - TAMADOV JUMAMUHAMMED 21-18 / 21-16 ABDUL RASHEED AHMED LAHUZAM - 20
Semi-final (709*) Abdul HANNAN 21-23 / 21-8 / 21-7 CHAN MICHAEL BRYAN - 35
Semi-final - abdulrahman ABBAS 21-17 / 21-16 Hassan Afsheem SHAHEEM - 22
Semi-final (697*) Zi Liang Derek WONG 21-5 / 21-8 Nuon SOPHORN - 16
Final (332*) LIU Chih Lun 21-9 / 15-21 / 21-9 Nuwan HETTIARACHCHI - 31
Final (700*) Md Rais UDDIN 21-8 / 18-21 / 21-10 Yongvannak TEAV (846*) 35
Final (399*) LEE Chen Yen 21-7 / 21-4 Chan DERRICK - 15
Final (705*) Ram Singh CHAUDHARI 21-14 / 21-13 Zolzaya MUNKHBAATAR - 25
Final (544*) Chanpisey VANN 21-4 / 21-10 TAMADOV JUMAMUHAMMED - 19
Final (709*) Abdul HANNAN 21-11 / 21-4 Kousay S ABDUL HUSSAIN - 18
Final - abdulrahman ABBAS 21-11 / 21-14 Ehab NOUBANI - 19
Final (697*) Zi Liang Derek WONG 21-9 / 21-2 Mohd Naser Mansour NAYEF - 16
MS
Round 1 U39 (2*) LIN Dan 21-13 / 21-13 Andreas ADITYAWARMAN (125*) 32
Round 1 U39 (33*) Tien Minh NGUYEN 21-8 / 21-2 Pankaj CHAND (523*) 20
Round 1 U39 (20*) Ronald SUSILO 21-17 / 21-10 Ali SHAHHOSSEINI (108*) 29
Round 1 U39 (78*) LIAO Sheng Shiun 21-8 / 21-17 Abdul HANNAN (709*) 25
Round 1 U39 (11*) LEE Hyun Il 21-13 / 21-8 Christopher FLORES (493*) 22
Round 1 U39 (171*) Dinuka KARUNARATNA 21-17 / 21-18 Kennevic ASUNCION (113*) 30
Round 1 U39 (18*) NG Wei 21-12 / 21-16 LIU Chih Lun (332*) 30
Round 1 U39 (40*) Tommy SUGIARTO 21-4 / 21-8 Chanpisey VANN (544*) 10
Round 1 U39 (4*) CHEN Jin 21-10 / 21-10 Yong Zhao Ashton CHEN (166*) 35
Round 1 U39 (107*) Hiroyuki ENDO 21-19 / 26-24 Chetan ANAND (41*) 47
Round 1 U39 (13*) Simon SANTOSO 21-16 / 21-9 Anand PAWAR (47*) 34
Round 1 U39 (61*) Alamsyah YUNUS 21-16 / 21-9 HSUEH Hsuan Yi (398*) 31
Round 1 U39 (12*) CHEN Yu 22-20 / 21-10 Sho SASAKI (28*) 36
Round 1 U39 (343*) SHIH Kuei Chun 21-10 / 21-14 Pashupati PANERU (546*) 28
Round 1 U39 (17*) Choong Hann WONG 21-15 / 21-13 Poompat SAPKULCHANANART (53*) 30
Round 1 U39 (43*) Kenichi TAGO 21-9 / 21-12 Zi Liang Derek WONG (697*) 25
Round 1 U39 (51*) HSIEH Yu Hsing 21-13 / 21-11 Phuong Nam DUONG (168*) 25
Round 1 U39 (24*) Shoji SATO 21-13 / 21-8 Ngoc Tung NGUYEN (243*) 22
Round 1 U39 (122*) Pakkawat VILAILAK 21-6 / 21-10 Ram Singh CHAUDHARI (705*) 15
Round 1 U39 (6*) Sony Dwi KUNCORO 21-12 / 21-7 Balaram THAPA (522*) 25
Round 1 U39 (64*) Mohamad Arif Ab Latif ARIF 21-16 / 25-23 CHAN Yan Kit (22*) 39
Round 1 U39 (88*) PARUPALLI Kashyap 11-21 / 21-17 / 21-10 LU Yi (30*) 50
Round 1 U39 (3*) BAO Chunlai 21-13 / 21-16 Jun TAKEMURA (82*) 28
Round 1 U39 (46*) Chun Seang TAN 21-7 / 21-5 Saravuth PRUM (545*) 15
Round 1 U39 (19*) Yen Hui Kendrick LEE 21-4 / 21-8 Enkhbat OLONBAYAR (929*) 17
Round 1 U39 (14*) PARK Sung Hwan 21-9 / 21-13 Anup SRIDHAR (23*) 30
Round 1 U39 (29*) Kay Bin YEOH 21-6 / 21-12 Md Rais UDDIN (700*) 20
Round 1 U39 (9*) Boonsak PONSANA 21-4 / 21-15 LEE Chen Yen (399*) 29
Round 1 U39 (141*) ZHU Weilun 21-11 / 21-5 Ian MENDEZ (265*) 19
Round 1 U39 (1*) LEE Chong Wei 21-13 / 21-13 Tanongsak SAENSOMBOONSUK (90*) 25
Round 1 U39 (26*) Muhammad Hafiz HASHIM W.O. Niluka KARUNARATNE (110*) 0
Round 1 U39 (164*) WONG Wai Hong W.O. abdulrahman ABBAS - 0
Round 2 U39 (2*) LIN Dan 19-21 / 21-14 / 21-16 Tien Minh NGUYEN (33*) 55
Round 2 U39 (20*) Ronald SUSILO 21-9 / 21-19 LIAO Sheng Shiun (78*) 34
Round 2 U39 (11*) LEE Hyun Il 21-11 / 21-14 Dinuka KARUNARATNA (171*) 23
Round 2 U39 (18*) NG Wei 16-21 / 22-20 / 21-16 Tommy SUGIARTO (40*) 75
Round 2 U39 (13*) Simon SANTOSO 14-21 / 21-16 / 21-16 Alamsyah YUNUS (61*) 73
Round 2 U39 (12*) CHEN Yu 21-14 / 21-19 SHIH Kuei Chun (343*) 32
Round 2 U39 (17*) Choong Hann WONG 21-17 / 21-14 Kenichi TAGO (43*) 37
Round 2 U39 (51*) HSIEH Yu Hsing 18-21 / 21-12 / 21-16 Shoji SATO (24*) 60
Round 2 U39 (6*) Sony Dwi KUNCORO 21-17 / 21-19 Pakkawat VILAILAK (122*) 30
Round 2 U39 (26*) Muhammad Hafiz HASHIM 21-16 / 21-17 Mohamad Arif Ab Latif ARIF (64*) 29
Round 2 U39 (3*) BAO Chunlai 21-16 / 21-13 PARUPALLI Kashyap (88*) 35
Round 2 U39 (46*) Chun Seang TAN 21-16 / 21-16 Yen Hui Kendrick LEE (19*) 38
Round 2 U39 (14*) PARK Sung Hwan 21-7 / 21-6 WONG Wai Hong (164*) 25
Round 2 U39 (9*) Boonsak PONSANA 21-10 / 21-13 Kay Bin YEOH (29*) 31
Round 2 U39 (1*) LEE Chong Wei 17-21 / 21-16 / 21-6 ZHU Weilun (141*) 48
Round 2 U39 (4*) CHEN Jin W.O. Hiroyuki ENDO (107*) 0
Round 3 U39 (2*) LIN Dan 21-14 / 23-25 / 21-16 Ronald SUSILO (20*) 69
Round 3 U39 (11*) LEE Hyun Il 21-10 / 21-16 NG Wei (18*) 36
Round 3 U39 (4*) CHEN Jin 21-17 / 21-12 Simon SANTOSO (13*) 45
Round 3 U39 (17*) Choong Hann WONG 21-19 / 21-9 CHEN Yu (12*) 35
Round 3 U39 (6*) Sony Dwi KUNCORO 21-13 / 21-12 HSIEH Yu Hsing (51*) 27
Round 3 U39 (26*) Muhammad Hafiz HASHIM 21-23 / 21-15 / 21-15 BAO Chunlai (3*) 57
Round 3 U39 (14*) PARK Sung Hwan 21-11 / 21-11 Chun Seang TAN (46*) 32
Round 3 U39 (9*) Boonsak PONSANA 21-16 / 10-21 / 21-15 LEE Chong Wei (1*) 52
Quarter-final U39 (2*) LIN Dan 21-12 / 21-10 LEE Hyun Il (11*) 30
Quarter-final U39 (4*) CHEN Jin 21-11 / 21-18 Choong Hann WONG (17*) 47
Quarter-final U39 (6*) Sony Dwi KUNCORO 21-16 / 21-17 Muhammad Hafiz HASHIM (26*) 40
Quarter-final U39 (14*) PARK Sung Hwan 17-21 / 23-21 / 21-17 Boonsak PONSANA (9*) 70
Semi-final U39 (4*) CHEN Jin 21-13 / 21-14 LIN Dan (2*) 23
Semi-final U39 (14*) PARK Sung Hwan 14-21 / 21-16 / 21-19 Sony Dwi KUNCORO (6*) 70
Final U39 (14*) PARK Sung Hwan 21-18 / 21-18 CHEN Jin (4*) 46
WD
Round 1 U39 (26*) Jwala GUTTA / Shruti KURIEN 21-15 / 24-22 Fan Frances LIU / Yu Yan Vanessa NEO - 30
Round 1 U39 (13*) Yanmei JIANG / Yujia LI 21-15 / 21-9 Pek Siah LIM / Yu Hang OOI - 26
Round 1 U39 - Porntip BURANAPRASERTSUK / Soratja CHANSRISUKOT 21-15 / 19-21 / 21-16 CHANG Yun Ju / LIU Shu Chih - 47
Round 1 U39 (11*) Vita MARISSA / Liliyana NATSIR 21-11 / 21-9 Sujana SHRESTHA / Sumina SHRESTHA - 17
Round 1 U39 (12*) Aki AKAO / Tomomi MATSUDA 21-10 / 24-22 CHAU Hoi Wah / KOON Wai Chee (39*) 30
Round 1 U39 - TSAI Pei-Ling / YANG Chia Tseng 21-14 / 21-7 Renu Chandrika HETTIARACHCHIGE / Thilini JAYASINGHE (65*) 17
Round 1 U39 (17*) HA Jung Eun / KIM Min Jung 20-22 / 21-10 / 21-12 WOON Khe Wei / GOH Liu Ying (87*) 40
Round 1 U39 (149*) Shinta Mulia SARI / Lei YAO 21-0 / 21-0 Valeriya EFREMOVA / Violetta ARUTYUNYAN - 10
Round 1 U39 (10*) Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 21-4 / 21-11 Veronika SOROKINA / Elizaveta YAKOVLEVA - 20
Round 1 U39 (5*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-9 / 21-12 Aktar SHAPLA / Konica Rani ADHIKARY (117*) 16
Round 1 U39 (29*) Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-10 / 21-19 Nguyen Nhung LE NGOC / Thi Thanh Thuy LE - 32
Round 1 U39 (9*) Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 23-21 / 21-14 Endang NURSUGIANTI / Rani MUNDIASTI (19*) 30
Round 1 U39 (45*) PAN Pan / TIAN Qing 21-2 / 21-3 Rawan MOHAMED / Kaled Alkhalife RAZAN - 24
Round 1 U39 (16*) Jo NOVITA / Greysia POLII W.O. SMIRNOVA ANNA / Yana KATERINICH - 0
Round 2 U39 (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-10 / 21-7 Jwala GUTTA / Shruti KURIEN (26*) 20
Round 2 U39 (13*) Yanmei JIANG / Yujia LI 21-6 / 21-9 Porntip BURANAPRASERTSUK / Soratja CHANSRISUKOT - 20
Round 2 U39 (11*) Vita MARISSA / Liliyana NATSIR 21-14 / 21-18 Aki AKAO / Tomomi MATSUDA (12*) 29
Round 2 U39 (17*) HA Jung Eun / KIM Min Jung 21-15 / 21-10 TSAI Pei-Ling / YANG Chia Tseng - 22
Round 2 U39 (16*) Jo NOVITA / Greysia POLII 21-13 / 24-22 Shinta Mulia SARI / Lei YAO (149*) 35
Round 2 U39 (5*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 22-20 / 22-24 / 21-16 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG (10*) 55
Round 2 U39 (9*) Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 21-11 / 21-14 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (29*) 30
Round 2 U39 (4*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 21-15 / 21-14 PAN Pan / TIAN Qing (45*) 38
Quarter-final U39 (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-11 / 21-8 Yanmei JIANG / Yujia LI (13*) 30
Quarter-final U39 (11*) Vita MARISSA / Liliyana NATSIR 21-16 / 21-14 HA Jung Eun / KIM Min Jung (17*) 30
Quarter-final U39 (5*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-19 / 23-21 Jo NOVITA / Greysia POLII (16*) 35
Quarter-final U39 (4*) LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won 21-17 / 21-18 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA (9*) 27
Semi-final U39 (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 21-10 / 21-16 Vita MARISSA / Liliyana NATSIR (11*) 32
Semi-final U39 (5*) CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-18 / 21-5 LEE Hyo Jung / LEE Kyung Won (4*) 20
Final U39 (1*) YANG Wei / ZHANG Jiewen 22-20 / 21-16 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin (5*) 30
WS (qual)
Quarter-final (694*) Veronika SOROKINA 21-5 / 21-9 Violetta ARUTYUNYAN (630*) 13
Quarter-final (174*) CHEN Shih Ying 19-21 / 21-19 / 21-18 Thi Trang (B) VU (921*) 56
Quarter-final (344*) CHIANG Pei Hsin 21-10 / 21-11 Sumina SHRESTHA (312*) 23
Quarter-final (407*) Vivian HOO 21-11 / 21-3 Kaled Alkhalife RAZAN (444*) 27
Quarter-final (415*) Thi Thanh Thuy LE 21-5 / 21-3 Aktar SHAPLA (317*) 20
Quarter-final - Rawan MOHAMED 21-8 / 21-14 Valeriya EFREMOVA - 20
Quarter-final (788*) CHEN Hsiao Huan 21-2 / 21-4 Nary THAPA (372*) 15
Semi-final (667*) Elizaveta YAKOVLEVA 21-16 / 21-17 Sujana SHRESTHA (614*) 23
Semi-final (407*) Vivian HOO 10-21 / 21-12 / 21-19 Thi Thanh Thuy LE (415*) 40
Semi-final - Rawan MOHAMED 21-7 / 21-4 Zolzaya GANKHUYAG - 17
Semi-final (788*) CHEN Hsiao Huan 21-10 / 21-11 Konica Rani ADHIKARY (316*) 20
Final (424*) Thi Hong Gam THAI 11-21 / 21-18 / 21-8 Elizaveta YAKOVLEVA (667*) 35
Final (174*) CHEN Shih Ying 21-5 / 22-20 Veronika SOROKINA (694*) 21
Final (344*) CHIANG Pei Hsin 21-16 / 21-15 Vivian HOO (407*) 30
Final (788*) CHEN Hsiao Huan 21-5 / 21-6 Rawan MOHAMED - 14
WS
Round 1 U39 (5*) WANG Chen 21-7 / 21-8 CHEN Shih Ying (174*) 22
Round 1 U39 (344*) CHIANG Pei Hsin 21-16 / 21-10 Renu Chandrika HETTIARACHCHIGE (178*) 19
Round 1 U39 (67*) Lyddia Yi Yu CHEAH 21-14 / 21-14 Kaori MORI (25*) 25
Round 1 U39 (102*) Kaori IMABEPPU 21-13 / 25-23 HUANG Chia-Hsin (129*) 39
Round 1 U39 (13*) Eriko HIROSE 21-13 / 15-21 / 21-12 Salakjit PONSANA (36*) 46
Round 1 U39 (18*) JIANG Yanjiao 21-12 / 21-15 Aiying XING (32*) 35
Round 1 U39 (29*) Julia Pei Xian WONG 21-15 / 16-21 / 21-17 Saina NEHWAL (26*) 55
Round 1 U39 (237*) Ai GOTO 21-11 / 21-5 TEE Jing Yi (225*) 23
Round 1 U39 (143*) MONG Kwan Yi 19-21 / 21-14 / 21-17 Soratja CHANSRISUKOT (55*) 42
Round 1 U39 (20*) Yu HIRAYAMA 21-17 / 21-13 Anita Raj KAUR (78*) 35
Round 1 U39 (121*) Mingtian FU 21-13 / 19-21 / 23-21 CHEN Hsiao Huan (788*) 50
Round 1 U39 (12*) YIP Pui Yin 14-21 / 21-12 / 22-20 Aditi MUTATKAR (61*) 52
Round 1 U39 (39*) WANG Lin 21-9 / 21-8 Thilini JAYASINGHE (134*) 22
Round 1 U39 (14*) CHENG Shao Chieh 21-13 / 21-17 Thi Hong Gam THAI (424*) 26
Round 1 U39 (77*) Porntip BURANAPRASERTSUK 21-11 / 21-14 Trupti MURGUNDE (41*) 26
Round 1 U39 (8*) Mew Choo WONG 21-10 / 21-6 Nguyen Nhung LE NGOC (91*) 32
Round 2 U39 (5*) WANG Chen 21-11 / 21-10 CHIANG Pei Hsin (344*) 25
Round 2 U39 (102*) Kaori IMABEPPU 13-21 / 21-14 / 21-16 Lyddia Yi Yu CHEAH (67*) 45
Round 2 U39 (18*) JIANG Yanjiao 21-10 / 21-12 Eriko HIROSE (13*) 31
Round 2 U39 (237*) Ai GOTO 21-12 / 21-12 Julia Pei Xian WONG (29*) 25
Round 2 U39 (20*) Yu HIRAYAMA 21-14 / 21-9 MONG Kwan Yi (143*) 30
Round 2 U39 (12*) YIP Pui Yin 21-17 / 21-17 Mingtian FU (121*) 36
Round 2 U39 (39*) WANG Lin 21-16 / 19-21 / 22-20 CHENG Shao Chieh (14*) 53
Round 2 U39 (8*) Mew Choo WONG 19-21 / 21-15 / 21-16 Porntip BURANAPRASERTSUK (77*) 58
Quarter-final U39 (5*) WANG Chen 21-13 / 21-9 Kaori IMABEPPU (102*) 32
Quarter-final U39 (18*) JIANG Yanjiao 21-15 / 21-6 Ai GOTO (237*) 30
Quarter-final U39 (12*) YIP Pui Yin 22-20 / 21-8 Yu HIRAYAMA (20*) 37
Quarter-final U39 (39*) WANG Lin 21-19 / 21-14 Mew Choo WONG (8*) 45
Semi-final U39 (18*) JIANG Yanjiao 21-17 / 21-16 WANG Chen (5*) 35
Semi-final U39 (39*) WANG Lin 21-14 / 21-18 YIP Pui Yin (12*) 39
Final U39 (18*) JIANG Yanjiao 18-21 / 21-18 / 21-13 WANG Lin (39*) 54
XD (qual)
Quarter-final (177*) Balaram THAPA / Sumina SHRESTHA 21-14 / 18-21 / 21-12 Md Rais UDDIN / Aktar SHAPLA - 30
Quarter-final - CHUNG Jae Sung / LEE Kyung Won 21-10 / 21-7 Mohd Naser Mansour NAYEF / Kaled Alkhalife RAZAN - 14
Quarter-final (222*) HUI Wai Ho / KOON Wai Chee 21-2 / 21-2 TAMADOV JUMAMUHAMMED / Violetta ARUTYUNYAN - 13
Quarter-final (95*) V. Diju / Jwala GUTTA 21-15 / 21-9 Cao Hieu PHAM / Thi Trang (B) VU - 20
Quarter-final - WANG Chia Min / WANG Pei Rong 21-4 / 21-3 Trikishmyrat Poladov / Valeriya EFREMOVA - 13
Quarter-final (364*) Bao Duc DUONG / Thi Hong Gam THAI 21-18 / 23-21 Kam Chung KUAN / Vivian HOO (948*) 31
Quarter-final - Pashupati PANERU / Sujana SHRESTHA 21-9 / 21-14 Enkhbat OLONBAYAR / Zolzaya GANKHUYAG - 16
Semi-final - Akshay DEWALKAR / Shruti KURIEN 18-21 / 21-9 / 22-20 Balaram THAPA / Sumina SHRESTHA (177*) 27
Semi-final (902*) LEUNG Chun Yiu / MONG Kwan Yi 21-6 / 15-21 / 21-12 Mikhail ZAKHAROV / Elizaveta YAKOVLEVA - 28
Semi-final - Kien Keat KOO / GOH Liu Ying 21-11 / 21-9 CHEN Chaug Sheg / YANG Chia Tseng - 18
Semi-final - CHUNG Jae Sung / LEE Kyung Won 21-8 / 21-7 Abdul HANNAN / Konica Rani ADHIKARY - 13
Semi-final (222*) HUI Wai Ho / KOON Wai Chee 21-9 / 21-4 Pankaj CHAND / Nary THAPA - 18
Semi-final (364*) Bao Duc DUONG / Thi Hong Gam THAI 21-12 / 21-11 Pashupati PANERU / Sujana SHRESTHA - 18
Final (902*) LEUNG Chun Yiu / MONG Kwan Yi 22-20 / 21-17 Akshay DEWALKAR / Shruti KURIEN - 25
Final - Kien Keat KOO / GOH Liu Ying 21-18 / 21-14 CHUNG Jae Sung / LEE Kyung Won - 25
Final (95*) V. Diju / Jwala GUTTA 21-16 / 21-12 HUI Wai Ho / KOON Wai Chee (222*) 24
Final - WANG Chia Min / WANG Pei Rong 21-16 / 19-21 / 21-16 Bao Duc DUONG / Thi Hong Gam THAI (364*) 40
XD
Round 1 (1*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-18 / 21-19 LIM Khim Wah / Pei Tty WONG - 35
Round 1 (84*) HWANG Ji Man / KIM Min Jung 21-10 / 21-18 WANG Chia Min / WANG Pei Rong - 20
Round 1 (5*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 21-18 / 21-7 Tontowi AHMAD / (CJ) YULIANTI (42*) 24
Round 1 (26*) HSIEH Yu Hsing / CHIEN Yu Chin 21-15 / 21-15 Tadashi OHTSUKA / Satoko SUETSUNA (43*) 24
Round 1 (3*) HE Hanbin / YU Yang (F) 21-18 / 21-18 Kien Keat KOO / GOH Liu Ying - 30
Round 1 (28*) TAN Wee Kiong / WOON Khe Wei 21-6 / 21-12 LEUNG Chun Yiu / MONG Kwan Yi (902*) 20
Round 1 (8*) LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 19-21 / 21-14 / 21-11 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (30*) 42
Round 1 (47*) TSAI Chia Hsin / CHENG Shao Chieh 17-21 / 21-15 / 21-18 Devin Lahardi FITRIAWAN / Lita NURLITA (14*) 50
Round 1 (15*) Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yujia LI 22-20 / 21-16 Kennevic ASUNCION / Kennie ASUNCION (27*) 30
Round 1 (24*) Muhammad RIJAL / Greysia POLII 21-13 / 21-13 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM (7*) 31
Round 1 (17*) CHEN Hung Ling / CHOU Chia Chi 21-14 / 21-13 LEE Jae Jin / HA Jung Eun - 25
Round 1 (4*) Flandy LIMPELE / Vita MARISSA 21-13 / 21-8 Hun Pin CHANG / Amelia Alicia ANSCELLY (79*) 21
Round 1 (427*) Anggun NUGROHO / Endang NURSUGIANTI 21-17 / 21-15 WIRATAMA Yohan Hadikusumo / CHAU Hoi Wah (56*) 25
Round 1 (95*) V. Diju / Jwala GUTTA 21-17 / 23-21 HAN Sang Hoon / HWANG Yu Mi (11*) 35
Round 1 (46*) Mohd Razif ABDUL LATIF / Sook Chin CHONG 21-18 / 21-15 Keita MASUDA / Miyuki MAEDA (20*) 35
Round 1 (31*) FANG Chieh Min / CHENG Wen Hsing 21-15 / 21-10 ZHENG Bo / GAO Ling (2*) 25
Round 2 (1*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-11 / 21-11 HWANG Ji Man / KIM Min Jung (84*) 20
Round 2 (5*) XIE Zhongbo / ZHANG Yawen 21-14 / 21-12 HSIEH Yu Hsing / CHIEN Yu Chin (26*) 25
Round 2 (3*) HE Hanbin / YU Yang (F) 21-10 / 21-10 TAN Wee Kiong / WOON Khe Wei (28*) 30
Round 2 (8*) LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung 21-3 Ret. TSAI Chia Hsin / CHENG Shao Chieh (47*) 10
Round 2 (15*) Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yujia LI 21-15 / 17-21 / 21-18 Muhammad RIJAL / Greysia POLII (24*) 56
Round 2 (4*) Flandy LIMPELE / Vita MARISSA 21-14 / 21-15 CHEN Hung Ling / CHOU Chia Chi (17*) 26
Round 2 (427*) Anggun NUGROHO / Endang NURSUGIANTI 21-19 / 21-15 V. Diju / Jwala GUTTA (95*) 25
Round 2 (31*) FANG Chieh Min / CHENG Wen Hsing 21-13 / 21-9 Mohd Razif ABDUL LATIF / Sook Chin CHONG (46*) 22
Quarter-final (1*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-18 / 18-21 / 21-15 XIE Zhongbo / ZHANG Yawen (5*) 70
Quarter-final (3*) HE Hanbin / YU Yang (F) 21-19 / 21-19 LEE Yong Dae / LEE Hyo Jung (8*) 43
Quarter-final (4*) Flandy LIMPELE / Vita MARISSA 21-8 / 21-12 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yujia LI (15*) 28
Quarter-final (31*) FANG Chieh Min / CHENG Wen Hsing 21-12 / 21-18 Anggun NUGROHO / Endang NURSUGIANTI (427*) 27
Semi-final (1*) Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR 21-14 / 21-17 HE Hanbin / YU Yang (F) (3*) 38
Semi-final (4*) Flandy LIMPELE / Vita MARISSA 21-17 / 21-15 FANG Chieh Min / CHENG Wen Hsing (31*) 26
Final (4*) Flandy LIMPELE / Vita MARISSA 21-17 / 21-17 Nova WIDIANTO / Liliyana NATSIR (1*) 30
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 66 4 12.9% 2215 71.45 00:26:19 2.71 1 3.2%
MS 60 131 11 18.3% 4522 75.37 00:35:27 2.13 6 10.0%
WD 28 59 3 10.7% 2034 72.64 00:28:17 2.57 0 0.0%
WS 31 71 9 29.0% 2493 80.42 00:36:15 2.22 0 0.0%
XD 30 64 4 13.3% 2292 76.4 00:31:16 2.44 1 3.3%
Total 180 391 31 17.2% 13556 75.31 00:32:12 2.34 8 4.4%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 32 11 74.4%
Korea 26 9 74.3%
Indonesia 31 16 66.0%
Chinese Taipei 30 23 56.6%
Malaysia 29 24 54.7%
Hong Kong 14 12 53.8%
Singapore 11 10 52.4%
Japan 17 16 51.5%
Cambodia 4 6 40.0%
Iraq 2 3 40.0%
India 7 12 36.8%
Thailand 7 12 36.8%
Vietnam 6 12 33.3%
Kazakhstan 2 5 28.6%
Sri Lanka 2 5 28.6%
Bangladesh 3 8 27.3%
Mongolia 2 6 25.0%
Nepal 4 13 23.5%
Jordan 2 7 22.2%
Turkmenistan 1 8 11.1%
Philippines 1 8 11.1%
Iran 0 1 0.0%
Maldives 0 6 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 LEE Zii Jia Jonatan CHRISTIE 21-17 / 23-21
2019 Kento MOMOTA SHI Yuqi 12-21 / 21-18 / 21-8
2018 Kento MOMOTA CHEN Long 21-17 / 21-13
2017 CHEN Long LIN Dan 21-23 / 21-11 / 21-10
2016 LEE Chong Wei CHEN Long 21-17 / 15-21 / 21-13
2015 LIN Dan TIAN Houwei 21-19 / 21-8
2014 LIN Dan Sho SASAKI 14-21 / 21-9 / 21-15
2013 DU Pengyu CHEN Long 21-17 / 21-19
2012 CHEN Jin DU Pengyu 21-12 / 21-18
2011 LIN Dan BAO Chunlai 21-19 / 21-13
2010 LIN Dan WANG Zhengming 21-17 / 21-15
2009 BAO Chunlai CHEN Long 16-21 / 21-10 / 21-16
2008 PARK Sung Hwan CHEN Jin 21-18 / 21-18
2007 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 21-18 / 21-19
2006 LEE Chong Wei Boonsak PONSANA 21-12 / 21-16
2005 Sony Dwi KUNCORO Beng Hong KUAN 15-10 / 15-5
2004 Taufik HIDAYAT Sony Dwi KUNCORO 15-12 / 7-15 / 15-6
2003 Sony Dwi KUNCORO Taufik HIDAYAT 15-5 / 7-15 / 15-8
2002 Sony Dwi KUNCORO Taufik HIDAYAT 15-12 / 15-5
2001 XIA Xuanze LIN Dan 15-10 / 15-9
2000 Taufik HIDAYAT Rony AGUSTINUS 14-17 / 15-2 / 15-3
1999 CHEN Hong Ewe Hock ONG 15-11 / 15-8
1998 CHEN Gang Marleve MAINAKY 15-6 / 15-9
1997 SUN Jun HENDRAWAN 18-14 / 8-15 / 15-9
1996 Jeffer ROSOBIN LUO Yigang 9-15 / 15-7 / 15-5
1995 PARK Sung Woo SUN Jun 15-8 / 15-8
1994 Kok Keong FOO LIU Jun 15-13 / 9-15 / 15-3