Korea Open  

Tournament Name: Korea Open 1994
Tournament Dates: 30/01/1994-30/01/1994
Location: Korea, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Denny KANTONO
MS Ardy B WIRANATA Hermawan SUSANTO
WD CHUNG So Young / GIL Young Ah CHEN Ying / WU Yuhong
WS BANG Soo Hyun Marr JIHYUN
XD Michael SOGAARD / Gillian C GOWERS Peter AXELSSON / Marlene THOMSEN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (142*) DONG Jiong / GE Cheng 15-10 / 15-12 KIM Jong Woong / SHON Jin Hwan - 0
Round 1 - KIM Chul Joong / NAM Chul Hwan 15-4 / 15-5 Hidetaka YAMADA / Masahuru YAMAGUCHI (391*) 0
Round 1 (4*) Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI 15-9 / 18-17 CHEN Xingdong / LIU Jianjun (522*) 0
Round 1 - CHOI Ji Tae / KIM Dong Moon 15-11 / 15-9 CHAN Siu Kwong / WONG Wai Lap (247*) 0
Round 1 (172*) LIAO Kuo-Mao / LIN Liang-Chun 15-9 / 4-15 / 15-8 Fumihiko MACHIDA / Koji MIYA (21*) 0
Round 1 (9*) HA Tae Kwon / YOO Yong Sung 15-1 / 15-1 KIM Dae Keun / YANG Hoe Jun - 0
Round 1 - CHUNG Kwon / KANG Kyung Jin 15-2 / 15-11 CHOI Sung Won / Oliver PONGRATZ - 0
Round 1 (32*) Simon ARCHER / Chris HUNT 15-2 / 15-4 CHUN Yong Suk / KIM Nam Oh - 0
Round 1 (17*) Imay HENDRA / Dicky PURWOTJUGIONO 15-2 / 15-4 Vladislav DRUZCHENKO / Valerj STRELCOV (48*) 0
Round 1 (40*) HORNG Shin-Jeng / HUANG Chuan-Chen 18-16 / 15-10 Hiroki ETO / Tatsuya YANAGIYA (138*) 0
Round 1 (63*) LEE Kwang Jin / LEE Suk Ho 15-2 / 15-3 KIM Sung Kwan / WOO Hyun Ho - 0
Round 1 (5*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 18-16 / 15-11 CHUNG Hyun-Suk / HWANG Sang Kyu - 0
Round 1 (250*) LEE Wei-Jen / TU Tung-Sheng W.O. Jon HOLST-CHRISTENSEN / Thomas LUND (1*) 0
Round 1 (47*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Denny KANTONO W.O. Nick PONTING / Julian ROBERTSON (80*) 0
Round 1 - KIM Hee Chun / KIM Joong Suk W.O. HUANG Zhanzhong / Xin JIANG (521*) 0
Round 1 (76*) HU Zhilan / LIN Liwen W.O. KIM Jong Huk / Nikolaj ZUEV - 0
Round 2 (142*) DONG Jiong / GE Cheng 15-12 / 15-9 LEE Wei-Jen / TU Tung-Sheng (250*) 0
Round 2 (47*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Denny KANTONO 15-8 / 15-7 KIM Chul Joong / NAM Chul Hwan - 0
Round 2 - CHOI Ji Tae / KIM Dong Moon 15-11 / 8-15 / 15-8 Pramote TEERAWIWATANA / Sakrapee THONGSARI (4*) 0
Round 2 (9*) HA Tae Kwon / YOO Yong Sung 15-11 / 15-5 LIAO Kuo-Mao / LIN Liang-Chun (172*) 0
Round 2 (32*) Simon ARCHER / Chris HUNT 15-10 / 14-17 / 15-13 CHUNG Kwon / KANG Kyung Jin - 0
Round 2 (17*) Imay HENDRA / Dicky PURWOTJUGIONO 16-18 / 15-8 / 15-4 KIM Hee Chun / KIM Joong Suk - 0
Round 2 (63*) LEE Kwang Jin / LEE Suk Ho 12-15 / 15-2 / 15-1 HORNG Shin-Jeng / HUANG Chuan-Chen (40*) 0
Round 2 (5*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-1 / 15-6 HU Zhilan / LIN Liwen (76*) 0
Quarter-final (47*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Denny KANTONO 15-3 / 15-11 DONG Jiong / GE Cheng (142*) 0
Quarter-final - CHOI Ji Tae / KIM Dong Moon 13-18 / 18-14 / 18-17 HA Tae Kwon / YOO Yong Sung (9*) 0
Quarter-final (17*) Imay HENDRA / Dicky PURWOTJUGIONO 15-13 / 15-10 Simon ARCHER / Chris HUNT (32*) 0
Quarter-final (5*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-7 / 7-15 / 15-5 LEE Kwang Jin / LEE Suk Ho (63*) 0
Semi-final (47*) Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Denny KANTONO 15-6 / 15-9 CHOI Ji Tae / KIM Dong Moon - 0
Semi-final (5*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-5 / 15-6 Imay HENDRA / Dicky PURWOTJUGIONO (17*) 0
Final (5*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 17-14 / 15-7 Ricky ACHMAD SUBAGDJA / Denny KANTONO (47*) 0
MS
Round 1 (1*) Ardy B WIRANATA 15-5 / 15-8 Hermawan SUSANTO (6*) 0
Round 1 (34*) Hannes FUCHS 9-15 / 18-14 / 15-5 KIM Chul Joong (75*) 0
Round 1 (392*) Hidetaka YAMADA 15-10 / 15-6 LEE Sang Ki - 0
Round 1 (42*) Michael SOGAARD 15-4 / 7-15 / 15-9 Tiong Ping LIOE (24*) 0
Round 1 (45*) LIU En-Horng 15-1 / 15-5 JANG Chun Woong - 0
Round 1 - HWANG Sun Ho 15-10 / 15-1 Fernando DE LA TORRE SAAVEDRA (119*) 0
Round 1 (31*) WONG Wai Lap 15-9 / 15-10 Peter KNOWLES (19*) 0
Round 1 (26*) HU Zhilan 15-10 / 15-1 Oliver PONGRATZ (30*) 0
Round 1 (339*) CHIANG Hong-Li 15-9 / 15-6 Hiroki ETO (610*) 0
Round 1 (29*) GE Cheng 10-15 / 15-9 / 15-8 Peter RASMUSSEN (46*) 0
Round 1 (290*) Sian Peng TAN 15-4 / 15-4 Masahuru YAMAGUCHI (462*) 0
Round 1 (18*) PARK Sung Woo 15-2 / 15-6 WU Chun-Sheng (113*) 0
Round 1 - KIM Young Gil 15-4 / 15-4 PARK Young Duk (331*) 0
Round 1 (23*) DONG Jiong 17-16 / 15-6 NAM Chul Hwan (164*) 0
Round 1 (11*) Sompol KUKASEMKIJ 15-4 / 15-4 KIM Kwang Suk - 0
Round 1 (21*) Soren B NIELSEN 15-4 / 18-15 TING Chih-Chen (340*) 0
Round 1 (239*) TAM Kai Chuen 13-15 / 15-12 / 15-12 Vladislav DRUZCHENKO (63*) 0
Round 1 (37*) LIN Liwen 15-5 / 15-3 SHIM Bong Soo - 0
Round 1 - CHUNG Don Won 15-11 / 12-15 / 15-10 CHANG Jeng-Shyuang (80*) 0
Round 1 (68*) Fumihiko MACHIDA 17-14 / 15-13 Indra WIJAYA (53*) 0
Round 1 - LEE Jae Chul W.O. Nikolaj ZUEV (180*) 0
Round 1 (228*) LEE Yong Sun W.O. HENDRAWAN (17*) 0
Round 1 (94*) AHN Jae Chang W.O. Ernesto DE LA TORRE SAAVEDRA (104*) 0
Round 2 (3*) Joko SUPRIANTO 15-7 / 15-3 LEE Wei-Jen (115*) 0
Round 2 (34*) Hannes FUCHS 15-3 / 15-6 LEE Jae Chul - 0
Round 2 (10*) KIM Hak Kyun 15-2 / 15-1 Hidetaka YAMADA (392*) 0
Round 2 (42*) Michael SOGAARD 12-15 / 15-11 / 15-4 LIU En-Horng (45*) 0
Round 2 (1*) Ardy B WIRANATA 15-11 / 15-10 HWANG Sun Ho - 0
Round 2 (26*) HU Zhilan 15-3 / 18-13 WONG Wai Lap (31*) 0
Round 2 (8*) PERMADI Fung 15-6 / 18-15 CHIANG Hong-Li (339*) 0
Round 2 (228*) LEE Yong Sun 13-18 / 15-10 / 15-2 GE Cheng (29*) 0
Round 2 (18*) PARK Sung Woo 15-3 / 15-4 Sian Peng TAN (290*) 0
Round 2 (7*) Jens OLSSON 15-7 / 15-5 KIM Young Gil - 0
Round 2 (23*) DONG Jiong 15-9 / 15-12 Sompol KUKASEMKIJ (11*) 0
Round 2 (6*) Hermawan SUSANTO 15-5 / 18-13 Soren B NIELSEN (21*) 0
Round 2 (94*) AHN Jae Chang 15-5 / 15-1 TAM Kai Chuen (239*) 0
Round 2 (16*) Marleve MAINAKY 15-6 / 3-15 / 15-1 LIN Liwen (37*) 0
Round 2 (68*) Fumihiko MACHIDA 15-8 / 15-9 CHUNG Don Won - 0
Round 2 (4*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-4 / 15-7 LEE Duk Jun - 0
Round 3 (3*) Joko SUPRIANTO 15-5 / 15-5 Hannes FUCHS (34*) 0
Round 3 (10*) KIM Hak Kyun 15-6 / 15-2 Michael SOGAARD (42*) 0
Round 3 (1*) Ardy B WIRANATA 15-12 / 15-9 HU Zhilan (26*) 0
Round 3 (8*) PERMADI Fung 15-7 / 15-5 LEE Yong Sun (228*) 0
Round 3 (7*) Jens OLSSON 15-10 / 18-17 PARK Sung Woo (18*) 0
Round 3 (6*) Hermawan SUSANTO 15-4 / 15-4 DONG Jiong (23*) 0
Round 3 (94*) AHN Jae Chang 15-10 / 15-2 Marleve MAINAKY (16*) 0
Round 3 (4*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-4 / 15-4 Fumihiko MACHIDA (68*) 0
Quarter-final (10*) KIM Hak Kyun 15-6 / 18-13 Joko SUPRIANTO (3*) 0
Quarter-final (1*) Ardy B WIRANATA 15-10 / 15-11 PERMADI Fung (8*) 0
Quarter-final (6*) Hermawan SUSANTO 15-10 / 15-4 Jens OLSSON (7*) 0
Quarter-final (4*) Thomas STUER-LAURIDSEN 10-15 / 15-6 / 15-9 AHN Jae Chang (94*) 0
Semi-final (1*) Ardy B WIRANATA 11-15 / 15-2 / 15-9 KIM Hak Kyun (10*) 0
Semi-final (6*) Hermawan SUSANTO 15-1 / 15-6 Thomas STUER-LAURIDSEN (4*) 0
Final (1*) Ardy B WIRANATA 15-5 / 15-8 Hermawan SUSANTO (6*) 0
WD
Round 1 (18*) FENG Mei-Ying / JOU Yu-Lin 15-5 / 15-7 KIM Hyun Sook / LEE Soon Deuk - 0
Round 1 - CHUNG Eun Hwa / KANG Bok Seung 15-6 / 15-5 Victoria EVTOUSHENKO / Elena NOZDRAN (425*) 0
Round 2 (4*) Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM 15-5 / 15-7 CHOI Ma Ree / KIM Kyung Ran - 0
Round 2 (25*) LIN Yanfen / PAN Li 12-15 / 15-12 / 18-15 Rosiana TENDEAN / Nonong Denis ZANATI (418*) 0
Round 2 (53*) Julie BRADBURY / Gillian M. CLARK 17-15 / 15-11 Aiko MIYAMURA / Hisako MIZUI (26*) 0
Round 2 - KIM Mee Hyang / KIM Shin Young 18-14 / 15-4 KO Hsin-Lin / LEE Suh-Ling (235*) 0
Round 2 (6*) CHUNG So Young / GIL Young Ah 15-1 / 15-1 CHAN Oi Ni / NGAN Fai (423*) 0
Round 2 (7*) Marlene THOMSEN / Anne Mette VAN DIJK 15-2 / 15-9 LEE Hye Mi / PARK Soo Yun - 0
Round 2 (9*) Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE 15-2 / 15-4 CHOI Jum Yee / LIM Hyun Jung - 0
Round 2 (93*) HAN Jingna / YE Zhaoying 15-2 / 15-11 FENG Mei-Ying / JOU Yu-Lin (18*) 0
Round 2 (51*) QIN Yiyuan / ZHANG Jin 15-6 / 9-15 / 15-11 CHUNG Eun Hwa / KANG Bok Seung - 0
Round 2 (48*) Joanne GOODE / Gillian C GOWERS 15-7 / 15-7 CHENG Yin Sat / CHUNG Hoi Yuk (10*) 0
Round 2 - JANG Hye Ock / SHIM Eun Jung 15-0 / 15-1 Ai Li ONG / Chi Teng TAN - 0
Round 2 (5*) Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA 15-1 / 15-9 CHUNG Jae Hee / KIM Kyung Ran (86*) 0
Round 2 (109*) Yoshiko IWATA / Fujimi TAMURA 15-12 / 15-1 CHEN Hsiao-Li / SHYU Yu-Ling (162*) 0
Round 2 (3*) CHEN Ying / WU Yuhong 15-4 / 15-6 CHUN Sang Yun / YOO Eun Young - 0
Round 2 - Maria BENGTSSON / Joanne DAVIES 15-4 / 15-5 HU Ning / Yuhong LIU (174*) 0
Round 2 (2*) Lotte OLSEN / Lisbet STUER-LAURIDSEN 15-6 / 15-4 GO Yoo Ah / KIM Young Sun - 0
Round 3 (25*) LIN Yanfen / PAN Li 9-15 / 15-5 / 15-11 Christine GANDRUP / Xiaoqing LIM (4*) 0
Round 3 - KIM Mee Hyang / KIM Shin Young 1-15 / 15-12 / 1-0 Julie BRADBURY / Gillian M. CLARK (53*) 0
Round 3 (6*) CHUNG So Young / GIL Young Ah 15-6 / 15-5 Marlene THOMSEN / Anne Mette VAN DIJK (7*) 0
Round 3 (9*) Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE 15-6 / 15-9 HAN Jingna / YE Zhaoying (93*) 0
Round 3 (51*) QIN Yiyuan / ZHANG Jin 15-8 / 8-15 / 15-6 Joanne GOODE / Gillian C GOWERS (48*) 0
Round 3 - JANG Hye Ock / SHIM Eun Jung 15-10 / 15-10 Eliza NATHANAEL / Zelin RESIANA (5*) 0
Round 3 (3*) CHEN Ying / WU Yuhong 15-7 / 15-8 Yoshiko IWATA / Fujimi TAMURA (109*) 0
Round 3 (2*) Lotte OLSEN / Lisbet STUER-LAURIDSEN 15-12 / 15-8 Maria BENGTSSON / Joanne DAVIES - 0
Quarter-final (25*) LIN Yanfen / PAN Li 15-12 / 15-3 KIM Mee Hyang / KIM Shin Young - 0
Quarter-final (6*) CHUNG So Young / GIL Young Ah 15-12 / 15-7 Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE (9*) 0
Quarter-final - JANG Hye Ock / SHIM Eun Jung 15-8 / 8-15 / 15-6 QIN Yiyuan / ZHANG Jin (51*) 0
Quarter-final (3*) CHEN Ying / WU Yuhong 18-16 / 15-12 Lotte OLSEN / Lisbet STUER-LAURIDSEN (2*) 0
Semi-final (6*) CHUNG So Young / GIL Young Ah 15-10 / 15-6 LIN Yanfen / PAN Li (25*) 0
Semi-final (3*) CHEN Ying / WU Yuhong 17-18 / 17-16 / 15-10 JANG Hye Ock / SHIM Eun Jung - 0
Final (6*) CHUNG So Young / GIL Young Ah 15-8 / 15-12 CHEN Ying / WU Yuhong (3*) 0
WS
Round 1 (131*) Kazue KANAI 11-7 / 11-4 GO Yoo Ah - 0
Round 1 (316*) Yoshiko IWATA 11-1 / 11-0 Ai Li ONG (256*) 0
Round 1 (64*) CHEN Hsiao-Li 5-11 / 11-9 / 11-5 PARK Ae Ran - 0
Round 1 (37*) Johanna Lee Joo Hyun 12-11 / 12-10 Aiko MIYAMURA (42*) 0
Round 1 (50*) Irina SEROVA 11-2 / 11-6 Elena NOZDRAN (82*) 0
Round 1 (20*) RA Kyung Min 11-7 / 11-2 KIM Kyung Ran (119*) 0
Round 1 (446*) PARK Jin Hyun 11-0 / 11-0 LEE Suh-Ling (188*) 0
Round 1 (68*) SHYU Yu-Ling 11-7 / 11-5 CHA Yoon Sook (141*) 0
Round 1 (110*) CHUNG Eun Hwa 11-2 / 11-7 Takako IDA (128*) 0
Round 1 (28*) CHENG Yin Sat W.O. Joanne MUGGERIDGE (14*) 0
Round 2 (2*) YE Zhaoying 11-3 / 11-5 CHAN Oi Ni (26*) 0
Round 2 (36*) Yuni KARTIKA 12-9 / 11-4 Kazue KANAI (131*) 0
Round 2 (7*) Camilla MARTIN 11-3 / 11-0 Julie BRADBURY (49*) 0
Round 2 (23*) Marr JIHYUN 11-5 / 11-4 Yoshiko IWATA (316*) 0
Round 2 (4*) Xiaoqing LIM 11-3 / 12-10 SHEN Lianfeng (19*) 0
Round 2 (9*) HU Ning 6-11 / 11-3 / 11-2 Ika HENY (21*) 0
Round 2 (37*) Johanna Lee Joo Hyun 7-11 / 11-6 / 11-6 Irina SEROVA (50*) 0
Round 2 (20*) RA Kyung Min 11-3 / 11-2 CHENG Yin Sat (28*) 0
Round 2 (8*) Minarti TIMUR 11-3 / 12-10 LIN Xiaoming (51*) 0
Round 2 (18*) Hisako MIZUI 11-3 / 11-9 PARK Jin Hyun (446*) 0
Round 2 (17*) HAN Jingna 7-11 / 11-6 / 11-5 Marina ANDRIEVSKAYA (27*) 0
Round 2 (68*) SHYU Yu-Ling 11-4 / 11-1 Christine GANDRUP (6*) 0
Round 2 (3*) Yuhong LIU 11-5 / 10-12 / 11-3 Somharuthai JAROENSIRI (5*) 0
Round 2 (110*) CHUNG Eun Hwa 7-11 / 11-8 / 11-7 Mia AUDINA TJIPTAWAN (48*) 0
Round 2 (16*) BANG Soo Hyun 11-0 / 11-0 Chi Teng TAN (171*) 0
Round 2 (64*) CHEN Hsiao-Li W.O. Irina YAKUSHEVA (77*) 0
Round 3 (2*) YE Zhaoying 12-10 / 11-4 Yuni KARTIKA (36*) 0
Round 3 (23*) Marr JIHYUN 6-11 / 11-5 / 11-8 Camilla MARTIN (7*) 0
Round 3 (4*) Xiaoqing LIM 6-11 / 11-0 / 11-3 CHEN Hsiao-Li (64*) 0
Round 3 (9*) HU Ning 11-6 / 3-11 / 11-6 Johanna Lee Joo Hyun (37*) 0
Round 3 (20*) RA Kyung Min 8-11 / 11-2 / 11-5 Minarti TIMUR (8*) 0
Round 3 (17*) HAN Jingna 11-4 / 11-0 Hisako MIZUI (18*) 0
Round 3 (3*) Yuhong LIU 11-1 / 11-3 SHYU Yu-Ling (68*) 0
Round 3 (16*) BANG Soo Hyun 11-2 / 11-2 CHUNG Eun Hwa (110*) 0
Quarter-final (23*) Marr JIHYUN 11-3 / 5-11 / 11-4 YE Zhaoying (2*) 0
Quarter-final (9*) HU Ning 2-11 / 11-8 / 11-5 Xiaoqing LIM (4*) 0
Quarter-final (20*) RA Kyung Min 12-10 / 11-6 HAN Jingna (17*) 0
Quarter-final (16*) BANG Soo Hyun 11-2 / 11-2 Yuhong LIU (3*) 0
Semi-final (23*) Marr JIHYUN 11-8 / 10-12 / 12-10 HU Ning (9*) 0
Semi-final (16*) BANG Soo Hyun 11-4 / 11-7 RA Kyung Min (20*) 0
Final (16*) BANG Soo Hyun 11-5 / 11-5 Marr JIHYUN (23*) 0
XD
Round 1 (119*) Koji MIYA / Kyoko SASAGE 15-11 / 15-11 Valerj STRELCOV / Victoria EVTOUSHENKO (114*) 0
Round 1 - CHUNG Kwon / YOO Eun Young 17-16 / 12-15 / 15-13 Tatsuya YANAGIYA / Tomomi MATSUO (353*) 0
Round 2 (87*) Peter AXELSSON / Marlene THOMSEN 15-2 / 15-2 CHUNG Hye Seung / LEE Duk Jun - 0
Round 2 (76*) Xin JIANG / ZHANG Jin 15-8 / 15-9 LIAO Kuo-Mao / LEE Suh-Ling (367*) 0
Round 2 (20*) Aryono MIRANAT / Rosalina RISEU 15-11 / 15-4 CHOI Ji Tae / KIM Mee Hyang - 0
Round 2 (14*) Simon ARCHER / Joanne DAVIES 15-8 / 15-10 KIM Dong Moon / CHOI Ma Ree - 0
Round 2 - LEE Suk Ho / SHIM Eun Jung 15-2 / 15-5 LIU En-Horng / KO Hsin-Lin (156*) 0
Round 2 (42*) Nick PONTING / Joanne GOODE 15-10 / 15-3 NAM Chul Hwan / KIM Hyun Sook - 0
Round 2 (17*) YOO Yong Sung / JANG Hye Ock 15-9 / 15-10 Koji MIYA / Kyoko SASAGE (119*) 0
Round 2 (60*) Chris HUNT / Gillian M. CLARK 15-8 / 15-8 CHUNG Kwon / YOO Eun Young - 0
Round 2 - LEE Kwang Jin / GIL Young Ah 2-15 / 15-3 / 15-11 CHAN Siu Kwong / CHUNG Hoi Yuk (8*) 0
Round 2 (2*) Michael SOGAARD / Gillian C GOWERS 15-3 / 15-8 LIU Jianjun / WANG Xiaoyuan (16*) 0
Round 2 (9*) I PAULUS / S HERAWATI 15-10 / 12-15 / 15-8 Peter KNOWLES / Lisbet STUER-LAURIDSEN - 0
Round 2 (11*) HA Tae Kwon / KIM Shin Young 18-15 / 6-15 / 18-16 Christian JAKOBSEN / Lotte OLSEN (26*) 0
Round 2 (38*) HUANG Chuan-Chen / FENG Mei-Ying 15-7 / 15-9 CHO Mee Yun / Julian ROBERTSON - 0
Round 2 (4*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-4 / 15-5 KANG Kyung Jin / CHUN Sang Yun - 0
Round 2 (3*) CHEN Xingdong / SUN Man W.O. Nikolaj ZUEV / Marina ANDRIEVSKAYA (47*) 0
Round 2 (99*) LEE Wei-Jen / JOU Yu-Lin W.O. NAM Ik Jung / SEO Ahn Sik - 0
Round 3 (87*) Peter AXELSSON / Marlene THOMSEN 15-13 / 15-13 Xin JIANG / ZHANG Jin (76*) 0
Round 3 (20*) Aryono MIRANAT / Rosalina RISEU 13-15 / 15-3 / 15-8 Simon ARCHER / Joanne DAVIES (14*) 0
Round 3 (3*) CHEN Xingdong / SUN Man 15-5 / 15-9 LEE Suk Ho / SHIM Eun Jung - 0
Round 3 (17*) YOO Yong Sung / JANG Hye Ock 15-6 / 15-7 Nick PONTING / Joanne GOODE (42*) 0
Round 3 - LEE Kwang Jin / GIL Young Ah 9-15 / 17-14 / 15-11 Chris HUNT / Gillian M. CLARK (60*) 0
Round 3 (2*) Michael SOGAARD / Gillian C GOWERS 15-4 / 15-2 LEE Wei-Jen / JOU Yu-Lin (99*) 0
Round 3 (11*) HA Tae Kwon / KIM Shin Young 15-9 / 16-18 / 15-10 I PAULUS / S HERAWATI (9*) 0
Round 3 (4*) Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON 15-6 / 15-5 HUANG Chuan-Chen / FENG Mei-Ying (38*) 0
Quarter-final (87*) Peter AXELSSON / Marlene THOMSEN 18-15 / 15-12 Aryono MIRANAT / Rosalina RISEU (20*) 0
Quarter-final (17*) YOO Yong Sung / JANG Hye Ock 15-11 / 15-10 CHEN Xingdong / SUN Man (3*) 0
Quarter-final (2*) Michael SOGAARD / Gillian C GOWERS 15-2 / 18-15 LEE Kwang Jin / GIL Young Ah - 0
Quarter-final (11*) HA Tae Kwon / KIM Shin Young 2-15 / 18-13 / 18-16 Par-Gunnar JONSSON / Maria BENGTSSON (4*) 0
Semi-final (87*) Peter AXELSSON / Marlene THOMSEN 15-8 / 6-15 / 15-12 YOO Yong Sung / JANG Hye Ock (17*) 0
Semi-final (2*) Michael SOGAARD / Gillian C GOWERS 9-15 / 15-8 / 17-14 HA Tae Kwon / KIM Shin Young (11*) 0
Final (2*) Michael SOGAARD / Gillian C GOWERS 15-12 / 15-9 Peter AXELSSON / Marlene THOMSEN (87*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 27 61 7 25.9% 1436 53.19 00:00:00 0 0 0.0%
MS 51 112 10 19.6% 2513 49.27 00:00:00 0 0 0.0%
WD 33 73 7 21.2% 1644 49.82 00:00:00 0 0 0.0%
WS 39 91 13 33.3% 1450 37.18 00:00:00 0 0 0.0%
XD 31 72 10 32.3% 1735 55.97 00:00:00 0 0 0.0%
Total 181 409 47 26.0% 8778 48.5 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Canada 6 0 100.0%
Brunei Darussalem 3 1 75.0%
Sweden 17 8 68.0%
Malaysia 2 1 66.7%
U.S.A. 2 1 66.7%
Denmark 15 8 65.2%
Austria 3 2 60.0%
China 26 19 57.8%
Indonesia 16 13 55.2%
Korea 57 57 50.0%
Australia 1 1 50.0%
England 7 9 43.8%
Thailand 2 3 40.0%
Japan 10 17 37.0%
Chinese Taipei 11 20 35.5%
Hong Kong 2 8 20.0%
Singapore 1 5 16.7%
Mexico 0 1 0.0%
Netherlands 0 1 0.0%
Germany 0 1 0.0%
Ukraine 0 5 0.0%

Category: