Austrian Open  

Tournament Name: Austrian Open 2021
Tournament Dates: 27/05/2021-30/05/2021
Location: Austria, Graz
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD M HAIKAL Muhammad Nazri / Shaharuddin Junaidi W M ARIF Lucas CORVEE / Ronan LABAR
MS Panji Ahmad MAULANA Arnaud MERKLE
WD Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Serena KANI Anna Ching Yik CHEONG / YAP Cheng Wen
WS Clara AZURMENDI Yaelle HOYAUX
XD CHOONG Hon Jian / TOH Ee Wei William VILLEGER / Sharone BAUER

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - M HAIKAL Muhammad Nazri / Shaharuddin Junaidi W M ARIF W.O. Gasper KRIVEC / Natan MAKSIMOVIC - 0
Round 1 - Simon BAILONI / Adi PRATAMA 19-21 / 21-17 / 21-18 Jonathan MATIAS / Ygor COELHO - 39
Round 1 - Ondrej KRÁL / Adam MENDREK 21-9 / 21-9 Richard SCHNEEBERGER / Erik SEIWALD - 21
Round 1 - Maksymilian DANIELAK / Mateusz DANIELAK W.O. Julio Cesar GONZALEZ VERA / Leo LEE - 0
Round 1 - Kilian Ming-Zhe MAURER / Matthias SCHNABEL 21-11 / 21-17 Gustav ANDREE / Tobias RUDOLF - 30
Round 1 - Andrija DODER / Mihajlo TOMIC W.O. Ivan RUSEV / Iliyan STOYNOV - 0
Round 1 - JUSTIN HOH Shou Wei / M FAZRIQ Mohamad Razif W.O. Luca FROSCHAUER / Michael SCHAUSBERGER - 0
Round 1 - Yannick FELTES / Jerome PAUQUET W.O. Ernesto BASCHWITZ / Alvaro LEAL - 0
Round 1 - BEH Chun Meng / GOH Boon Zhe W.O. Yann ORTEU / Minh Quang PHAM - 0
Round 2 - M HAIKAL Muhammad Nazri / Shaharuddin Junaidi W M ARIF W.O. Mads Pieler KOLDING / Frederik SØGAARD - 0
Round 2 - Simon BAILONI / Adi PRATAMA 21-16 / 21-18 Nicolas HOAREAU / Lucas RENOIR - 29
Round 2 - Ondrej KRÁL / Adam MENDREK 21-12 / 21-12 Maksymilian DANIELAK / Mateusz DANIELAK - 24
Round 2 - Andrija DODER / Mihajlo TOMIC 21-13 / 21-19 Kilian Ming-Zhe MAURER / Matthias SCHNABEL - 35
Round 2 - JUSTIN HOH Shou Wei / M FAZRIQ Mohamad Razif W.O. Martin CERKOVNIK / Domen LONZARIC - 0
Round 2 - Kai NIEDERHUBER / Michael TOMIC 21-14 / 21-13 Yannick FELTES / Jerome PAUQUET - 20
Round 2 - BEH Chun Meng / GOH Boon Zhe W.O. Jesper DE WAAL / Nils IHSE - 0
MD
Round 1 - Maciej MATUSZ / Wiktor TRECKI 21-19 / 18-21 / 21-11 Philip BIRKER / Dominik STIPSITS - 46
Round 1 - Andrija DODER / Mihajlo TOMIC 21-12 / 17-21 / 21-14 Matej HUBÁCEK / VíT KULÍŠEK - 40
Round 1 - Lucas CORVEE / Ronan LABAR 21-15 / 21-8 may BAR NETZER / Maxim GRINBLAT - 23
Round 1 - Ivan RUSEV / Iliyan STOYNOV 21-17 / 21-19 Kai NIEDERHUBER / Michael TOMIC - 32
Round 1 - Daniel HESS / Johannes PISTORIUS 21-17 / 21-16 Luka BAN / Filip SPOLJAREC - 30
Round 1 - Samy CORVEE / Kenji LOVANG 17-21 / 21-13 / 21-18 Andy BUIJK / Brian WASSINK - 44
Round 1 - Philip Illum KLINDT / Mikkel STOFFERSEN 21-9 / 21-13 Martin CERKOVNIK / Domen LONZARIC - 23
Round 1 - BEH Chun Meng / GOH Boon Zhe 21-17 / 21-18 Simon BAILONI / Adi PRATAMA - 27
Round 1 - Emil LAURITZEN / Mads VESTERGAARD 21-18 / 21-14 Marvin DATKO / Patrick SCHEIEL - 29
Round 1 - M HAIKAL Muhammad Nazri / Shaharuddin Junaidi W M ARIF 21-16 / 21-18 Ghana Muhammad AL ILHAM / Dejan FERDINANSYAH - 33
Round 1 - Fabien DELRUE / William VILLEGER 21-6 / 21-17 Jesper DE WAAL / Nils IHSE - 24
Round 1 - Mads Pieler KOLDING / Frederik SØGAARD 21-3 / 21-10 Gasper KRIVEC / Natan MAKSIMOVIC - 18
Round 1 - JUSTIN HOH Shou Wei / M FAZRIQ Mohamad Razif 21-14 / 21-6 Luca FROSCHAUER / Michael SCHAUSBERGER - 22
Round 1 - Yee Jun CHANG / CHIA Wei Jie 21-15 / 21-13 Ondrej KRÁL / Adam MENDREK - 25
Round 1 - Andreas SØNDERGAARD / Jesper TOFT 21-10 / 21-19 Jaromir JANACEK / Tomáš ŠVEJDA - 30
Round 2 - Andrija DODER / Mihajlo TOMIC 15-21 / 21-18 / 21-19 Maciej MATUSZ / Wiktor TRECKI - 45
Round 2 - Lucas CORVEE / Ronan LABAR 21-12 / 21-17 Ivan RUSEV / Iliyan STOYNOV - 30
Round 2 - Daniel HESS / Johannes PISTORIUS 21-18 / 21-16 Samy CORVEE / Kenji LOVANG - 38
Round 2 - Galuh DWI PUTRA / Gabriel Christopher Wintan WIJAYA 22-20 / 21-17 Philip Illum KLINDT / Mikkel STOFFERSEN - 35
Round 2 - Emil LAURITZEN / Mads VESTERGAARD 22-20 / 21-18 BEH Chun Meng / GOH Boon Zhe - 33
Round 2 - M HAIKAL Muhammad Nazri / Shaharuddin Junaidi W M ARIF 21-19 / 21-16 Fabien DELRUE / William VILLEGER - 32
Round 2 - Mads Pieler KOLDING / Frederik SØGAARD 21-11 / 21-12 JUSTIN HOH Shou Wei / M FAZRIQ Mohamad Razif - 28
Round 2 - Yee Jun CHANG / CHIA Wei Jie 20-22 / 21-12 / 21-18 Andreas SØNDERGAARD / Jesper TOFT - 52
Quarter-final - Lucas CORVEE / Ronan LABAR 21-10 / 21-14 Andrija DODER / Mihajlo TOMIC - 27
Quarter-final - Daniel HESS / Johannes PISTORIUS 22-24 / 21-13 / 21-14 Galuh DWI PUTRA / Gabriel Christopher Wintan WIJAYA - 54
Quarter-final - M HAIKAL Muhammad Nazri / Shaharuddin Junaidi W M ARIF 18-21 / 21-19 / 21-12 Emil LAURITZEN / Mads VESTERGAARD - 55
Quarter-final - Mads Pieler KOLDING / Frederik SØGAARD 22-20 / 21-15 Yee Jun CHANG / CHIA Wei Jie - 37
Semi-final - Lucas CORVEE / Ronan LABAR 21-11 / 21-10 Daniel HESS / Johannes PISTORIUS - 31
Semi-final - M HAIKAL Muhammad Nazri / Shaharuddin Junaidi W M ARIF 21-13 / 22-20 Mads Pieler KOLDING / Frederik SØGAARD - 37
Final - M HAIKAL Muhammad Nazri / Shaharuddin Junaidi W M ARIF 21-17 / 21-15 Lucas CORVEE / Ronan LABAR - 39
MS (qual)
Round 1 - Amaury LIEVRE 21-14 / 21-16 Kilian Ming-Zhe MAURER - 29
Round 1 - Søren TOFT 21-13 / 21-17 Jerome PAUQUET - 27
Round 1 - Panji Ahmad MAULANA 21-16 / 21-17 Leo VAN GYSEL - 28
Round 1 - may BAR NETZER 21-10 / 21-11 Natan MAKSIMOVIC - 25
Round 1 - Luka BAN 21-16 / 21-11 Luca FROSCHAUER - 25
Round 1 - Christopher VITTORIANI 21-12 / 21-16 Maxim GRINBLAT - 23
Round 1 - Julien SCHEIWILLER 21-7 / 21-14 Eveshgaran VASIGARAN - 28
Round 1 - Martin OUAZZEN W.O. Leo LEE - 0
Round 1 - Brian HOLTSCHKE 21-10 / 21-18 Erik SEIWALD - 25
Round 1 - Gustav ANDREE W.O. Julio Cesar GONZALEZ VERA - 0
Round 1 - Alex LANIER 18-21 / 21-15 / 21-14 Thomas FOURCADE - 52
Round 1 - Rüdiger GNEDT 21-17 / 21-12 Tobias RUDOLF - 27
Round 1 - Yanis GAUDIN 21-11 / 21-6 Yannick FELTES - 19
Round 1 - Adi PRATAMA 21-13 / 21-10 Senne HOUTHOOFD - 27
Round 1 - Yonathan LEVIT 21-17 / 18-21 / 21-18 Iliyan STOYNOV - 62
Round 1 - JUSTIN HOH Shou Wei 21-8 / 21-18 Jonathan MATIAS - 30
Round 1 - Filip SPOLJAREC 21-13 / 21-19 Nicolas RUDOLF - 27
Round 1 - Jan JANOŠTÍK 3-0 Ret. Leon SEIWALD - 1
Round 1 - Karl KERT 21-13 / 21-10 Samuel CASSAR - 25
Round 1 - Magnus JOHANNESEN 21-18 / 21-10 Enogat ROY - 36
Round 1 - Miha IVANCIC 18-21 / 21-11 / 21-17 Finn ACHTHOVEN - 42
Round 1 - Collins Valentine FILIMON 21-10 / 21-10 Michael TOMIC - 23
Round 1 - David KIM 21-8 / 21-4 Michal WALENTEK - 22
Round 1 - M FAZRIQ Mohamad Razif 15-21 / 21-18 / 21-12 Nicolas A. MUELLER - 57
Round 1 - Kai NIEDERHUBER 21-10 / 21-11 Lenny SUDARMA - 22
Round 1 - Philip Illum KLINDT 21-11 / 21-16 Michael SCHAUSBERGER - 23
Round 1 - Shaun EKENGREN 17-21 / 21-18 / 21-14 Gasper KRIVEC - 48
Round 1 - Grégoire DESCHAMP 21-7 / 21-6 Martin CERKOVNIK - 23
Round 1 - Kilian MEUSBURGER 21-4 / 21-6 Ivan PEJOSKI - 16
Round 1 - Julien CARRAGGI 21-7 / 21-6 Jannik AUBERGER - 18
Round 1 - Fabian ROTH 21-14 / 21-13 Mateusz DANIELAK - 24
Round 1 - Andraz KRAPEZ 21-7 / 21-12 Maksymilian DANIELAK - 23
Round 2 - Amaury LIEVRE 21-17 / 25-23 Søren TOFT - 43
Round 2 - Panji Ahmad MAULANA 21-10 / 21-9 may BAR NETZER - 20
Round 2 - Christopher VITTORIANI 21-15 / 21-11 Luka BAN - 30
Round 2 - Julien SCHEIWILLER 19-21 / 21-14 / 21-13 Martin OUAZZEN - 47
Round 2 - Brian HOLTSCHKE 21-13 / 21-10 Gustav ANDREE - 29
Round 2 - Alex LANIER 21-16 / 21-12 Rüdiger GNEDT - 22
Round 2 - Adi PRATAMA 21-16 / 21-13 Yanis GAUDIN - 31
Round 2 - JUSTIN HOH Shou Wei 21-9 / 21-12 Yonathan LEVIT - 27
Round 2 - Filip SPOLJAREC 21-12 / 21-11 Jan JANOŠTÍK - 24
Round 2 - Magnus JOHANNESEN 21-11 / 18-21 / 21-16 Karl KERT - 44
Round 2 - Collins Valentine FILIMON 21-16 / 21-13 Miha IVANCIC - 24
Round 2 - M FAZRIQ Mohamad Razif 17-21 / 21-18 / 22-20 David KIM - 59
Round 2 - Philip Illum KLINDT 12-21 / 21-17 / 21-15 Kai NIEDERHUBER - 43
Round 2 - Grégoire DESCHAMP 22-20 / 21-17 Shaun EKENGREN - 33
Round 2 - Julien CARRAGGI 21-15 / 21-15 Kilian MEUSBURGER - 29
Round 2 - Fabian ROTH 20-22 / 21-9 / 21-7 Andraz KRAPEZ - 46
Round 3 - Panji Ahmad MAULANA 22-20 / 21-12 Amaury LIEVRE - 31
Round 3 - Christopher VITTORIANI 19-21 / 22-20 / 21-17 Julien SCHEIWILLER - 59
Round 3 - Alex LANIER 21-18 / 21-13 Brian HOLTSCHKE - 37
Round 3 - JUSTIN HOH Shou Wei 21-16 / 16-21 / 21-14 Adi PRATAMA - 58
Round 3 - Magnus JOHANNESEN 21-6 / 21-16 Filip SPOLJAREC - 25
Round 3 - Collins Valentine FILIMON 23-21 / 21-15 M FAZRIQ Mohamad Razif - 37
Round 3 - Philip Illum KLINDT 21-17 / 21-13 Grégoire DESCHAMP - 34
Round 3 - Fabian ROTH 21-13 / 21-12 Julien CARRAGGI - 30
MS
Round 1 - Alex LANIER 21-11 / 16-21 / 21-18 Samuel HSIAO - 58
Round 1 - Adam MENDREK 22-20 / 19-21 / 23-21 Wolfgang GNEDT - 58
Round 1 - Panji Ahmad MAULANA 21-17 / 21-16 Luka MILIC - 27
Round 1 - JUSTIN HOH Shou Wei 11-5 Ret. Milan DRATVA - 6
Round 1 - Kevin CORDON 21-17 / 22-20 Magnus JOHANNESEN - 39
Round 1 - Jacob NILSSON 21-19 / 21-18 Miha IVANIC - 35
Round 1 - B. R. Sankeerth 21-19 / 21-19 Tobias KUENZI - 41
Round 1 - Ivan RUSEV 21-13 / 21-19 Mads CHRISTOPHERSEN - 37
Round 1 - Ihsan Maulana MUSTOFA 13-21 / 21-15 / 21-18 Fabian ROTH - 65
Round 1 - Jan LOUDA 21-5 / 21-16 Joel KÖNIG - 31
Round 1 - Rasmus MESSERSCHMIDT 21-18 / 22-20 Daniel NIKOLOV - 37
Round 1 - Jeppe BRUUN 21-16 / 21-16 Elias BRACKE - 34
Round 1 - Joran KWEEKEL 21-11 / 21-10 Collins Valentine FILIMON - 25
Round 1 - Aram MAHMOUD 19-21 / 23-21 / 21-11 Milan LUDIK - 60
Round 1 - Arnaud MERKLE 21-15 / 21-16 Philip Illum KLINDT - 47
Round 1 - Ygor COELHO 21-11 / 21-11 Christopher VITTORIANI - 22
Round 2 - Alex LANIER 16-21 / 22-20 / 21-13 Adam MENDREK - 57
Round 2 - Panji Ahmad MAULANA 17-21 / 25-23 / 21-15 JUSTIN HOH Shou Wei - 54
Round 2 - Kevin CORDON 21-13 / 21-14 Jacob NILSSON - 33
Round 2 - B. R. Sankeerth 21-13 / 21-13 Ivan RUSEV - 36
Round 2 - Ihsan Maulana MUSTOFA 21-16 / 21-14 Jan LOUDA - 41
Round 2 - Rasmus MESSERSCHMIDT 21-16 / 21-16 Jeppe BRUUN - 34
Round 2 - Aram MAHMOUD 21-14 / 16-21 / 21-18 Joran KWEEKEL - 49
Round 2 - Arnaud MERKLE 18-21 / 21-11 / 21-7 Ygor COELHO - 47
Quarter-final - Panji Ahmad MAULANA 21-18 / 22-20 Alex LANIER - 36
Quarter-final - Kevin CORDON 21-13 / 21-18 B. R. Sankeerth - 41
Quarter-final - Ihsan Maulana MUSTOFA 21-12 / 17-21 / 21-18 Rasmus MESSERSCHMIDT - 68
Quarter-final - Arnaud MERKLE 9-21 / 21-8 / 21-14 Aram MAHMOUD - 50
Semi-final - Panji Ahmad MAULANA 21-14 / 26-24 Kevin CORDON - 45
Semi-final - Arnaud MERKLE 21-14 / 21-16 Ihsan Maulana MUSTOFA - 43
Final - Panji Ahmad MAULANA 11-21 / 21-8 / 21-15 Arnaud MERKLE - 48
WD
Round 1 - Ophelia CASIER / Yaelle HOYAUX 21-15 / 21-14 Lena KRUG / Chiara RUDOLF - 31
Round 1 - Sara LONCAR / Andjela VITMAN W.O. Jessica HOPTON / Jessica PUGH - 0
Round 1 - CHENG Su Hui / CHENG Su Yin 13-21 / 21-15 / 21-12 Flavie VALLET / Emilie VERCELOT - 53
Round 1 - Lise JAQUES / Lien LAMMERTYN W.O. KHOR Jing Wen / Siti Nurshuhaini AZMAN - 0
Round 1 - Nika ARIH / Lia SALEHAR 21-17 / 21-19 Katrin NEUDOLT / Karoline POTTENDORFER - 26
Round 1 - Clara AZURMENDI / Beatriz CORRALES W.O. Johanna HÖFLE / Emily WU - 0
Round 1 - Nina ALMER / Martina NÖST W.O. Grace KING / Lizzie TOLMAN - 0
Round 1 - LOW Yeen Yuan / Zi Xuan VALEREE SIOW 21-12 / 21-14 Reka SAROSI / Bianca SCHIESTER - 24
Round 1 - Susan EKELUND / Elisa MELGAARD 21-8 / 21-4 Johanna DOPPELREITER / Lena RUMPOLD - 21
Round 1 - Dominika KWASNIK / Kornelia MARCZAK 21-7 / 21-18 Laeticia JAFFRENNOU / Tea MARGUERITTE - 30
Round 1 - Anna Ching Yik CHEONG / YAP Cheng Wen 21-10 / 21-6 Catlyn KRUUS / Ramona ÜPRUS - 18
Round 2 - Annabella JÄGER / Stine KÜSPERT 21-17 / 21-19 Ophelia CASIER / Yaelle HOYAUX - 35
Round 2 - Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Serena KANI 21-6 / 21-11 Sara LONCAR / Andjela VITMAN - 21
Round 2 - Aline MÜLLER / Jenjira STADELMANN 21-13 / 22-20 CHENG Su Hui / CHENG Su Yin - 40
Round 2 - Lise JAQUES / Lien LAMMERTYN 15-21 / 21-19 / 21-14 Nika ARIH / Lia SALEHAR - 42
Round 2 - Clara AZURMENDI / Beatriz CORRALES 21-9 / 21-8 Nina ALMER / Martina NÖST - 17
Round 2 - LOW Yeen Yuan / Zi Xuan VALEREE SIOW 21-14 / 21-15 Alzbeta BASOVA / Michaela FUCHSOVA - 30
Round 2 - Dominika KWASNIK / Kornelia MARCZAK 19-21 / 21-14 / 21-16 Susan EKELUND / Elisa MELGAARD - 54
Round 2 - Anna Ching Yik CHEONG / YAP Cheng Wen 21-11 / 21-9 Serena AU YEONG / Katharina HOCHMEIR - 24
Quarter-final - Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Serena KANI 21-11 / 21-11 Annabella JÄGER / Stine KÜSPERT - 33
Quarter-final - Aline MÜLLER / Jenjira STADELMANN 21-16 / 21-11 Lise JAQUES / Lien LAMMERTYN - 28
Quarter-final - Clara AZURMENDI / Beatriz CORRALES 22-20 / 21-11 LOW Yeen Yuan / Zi Xuan VALEREE SIOW - 28
Quarter-final - Anna Ching Yik CHEONG / YAP Cheng Wen 21-13 / 21-13 Dominika KWASNIK / Kornelia MARCZAK - 30
Semi-final - Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Serena KANI 21-12 / 21-10 Aline MÜLLER / Jenjira STADELMANN - 31
Semi-final - Anna Ching Yik CHEONG / YAP Cheng Wen 21-11 / 17-21 / 21-11 Clara AZURMENDI / Beatriz CORRALES - 44
Final - Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Serena KANI 21-11 / 21-16 Anna Ching Yik CHEONG / YAP Cheng Wen - 43
WS (qual)
Round 1 - Zofia TOMCZAK 22-20 / 13-21 / 21-11 Martina NÖST - 38
Round 1 - KHOR Jing Wen 21-4 / 21-15 Emily WU - 20
Round 1 - Lien LAMMERTYN 21-11 / 23-21 Nina ALMER - 22
Round 1 - Kim SCHMIDT 21-7 / 21-19 Chiara RUDOLF - 25
Round 1 - Ophelia CASIER 21-12 / 22-20 Weronika GORNIAK - 27
Round 1 - Anna TATRANOVA 21-12 / 21-9 Lena KRUG - 24
Round 1 - Ramona ÜPRUS 21-9 / 21-10 Karla HENRY - 18
Round 2 - Zofia TOMCZAK W.O. Lia SALEHAR - 0
Round 2 - KHOR Jing Wen 21-14 / 21-10 Sara LONCAR - 24
Round 2 - Josefine Redkjær JENSEN 21-17 / 21-8 Lien LAMMERTYN - 21
Round 2 - Urska POLC 21-16 / 22-24 / 21-18 Kim SCHMIDT - 48
Round 2 - Ophelia CASIER 21-14 / 18-21 / 21-17 Catlyn KRUUS - 43
Round 2 - Siti Nurshuhaini AZMAN 21-15 / 21-15 Anna TATRANOVA - 27
Round 2 - Ramona ÜPRUS W.O. Amy TAN - 0
WS
Round 1 - Clara AZURMENDI 21-10 / 21-5 Urska POLC - 18
Round 1 - Vivien SANDORHAZI 21-5 / 21-14 Lia SALEHAR - 21
Round 1 - LéOnice HUET 21-9 / 21-6 Ina STEFANOVSKA - 21
Round 1 - Malvika BANSOD 21-13 / 21-15 Tereza ŠVÁBÍKOVÁ - 29
Round 1 - Irina Amalie ANDERSEN 21-18 / 21-15 Ramona ÜPRUS - 24
Round 1 - Agnes KOROSI 18-21 / 21-16 / 21-12 Hristomira POPOVSKA - 42
Round 1 - Gayle MAHULETTE 21-11 / 21-7 Zofia TOMCZAK - 23
Round 1 - Clara LASSAUX 21-18 / 21-17 Helis PAJUSTE - 26
Round 1 - Jenjira STADELMANN 10-21 / 21-12 / 21-17 KHOR Jing Wen - 48
Round 1 - Beatriz CORRALES W.O. Siti Nurshuhaini AZMAN - 8
Round 1 - Katrin NEUDOLT 16-21 / 21-12 / 21-11 Anjana KUMARI - 42
Round 1 - Josefine Redkjær JENSEN 21-16 / 21-18 Mugdha AGREY - 28
Round 1 - Ophelia CASIER 21-18 / 22-20 Daniella GONDA - 31
Round 1 - Yaelle HOYAUX 19-21 / 21-11 / 21-17 Anna BYGUM - 44
Round 1 - Petra POLANC 21-17 / 21-11 Sabina MILOVA - 30
Round 1 - Amy TAN 21-6 / 8-1 Ret. Dana DANILENKO - 17
Round 2 - Clara AZURMENDI 21-10 / 23-21 Vivien SANDORHAZI - 28
Round 2 - Malvika BANSOD 21-7 / 21-15 LéOnice HUET - 30
Round 2 - Irina Amalie ANDERSEN 21-18 / 21-19 Agnes KOROSI - 35
Round 2 - Gayle MAHULETTE 21-15 / 21-10 Clara LASSAUX - 27
Round 2 - Beatriz CORRALES 21-18 / 21-17 Jenjira STADELMANN - 35
Round 2 - Katrin NEUDOLT 21-19 / 9-21 / 21-14 Josefine Redkjær JENSEN - 38
Round 2 - Yaelle HOYAUX 21-13 / 21-10 Ophelia CASIER - 29
Round 2 - Petra POLANC 14-21 / 21-16 / 27-25 Amy TAN - 61
Quarter-final - Clara AZURMENDI 21-17 / 15-21 / 21-19 Malvika BANSOD - 47
Quarter-final - Irina Amalie ANDERSEN 16-21 / 21-9 / 21-11 Gayle MAHULETTE - 53
Quarter-final - Beatriz CORRALES 21-8 / 21-12 Katrin NEUDOLT - 22
Quarter-final - Yaelle HOYAUX 21-19 / 21-17 Petra POLANC - 38
Semi-final - Clara AZURMENDI 18-21 / 21-19 / 21-15 Irina Amalie ANDERSEN - 55
Semi-final - Yaelle HOYAUX 15-21 / 21-15 / 21-16 Beatriz CORRALES - 50
Final - Clara AZURMENDI 21-6 / 21-14 Yaelle HOYAUX - 23
XD (qual)
Round 1 - BEH Chun Meng / CHENG Su Hui 21-8 / 21-6 Michael TOMIC / Karoline POTTENDORFER - 18
Round 1 - M HAIKAL Muhammad Nazri / LOW Yeen Yuan 21-6 / 21-14 Nicolas RUDOLF / Chiara RUDOLF - 17
Round 1 - Nicolas HOAREAU / Laeticia JAFFRENNOU 21-18 / 21-10 Simon BAILONI / Lena RUMPOLD - 25
Round 1 - Samy CORVEE / Emilie VERCELOT 23-21 / 21-16 Gustav ANDREE / Emily WU - 28
Round 1 - Aram MAHMOUD / Amy TAN 21-12 / 21-15 Senne HOUTHOOFD / Lien LAMMERTYN - 23
Round 1 - Jesper DE WAAL / Behnaz PIRZAMANBEIN W.O. Kilian MEUSBURGER / Johanna HÖFLE - 0
Round 1 - Maxim GRINBLAT / Dana DANILENKO 21-17 / 21-18 Erik SEIWALD / Nina ALMER - 21
Round 1 - Miha IVANIC / Nika ARIH 21-6 / 21-7 Ivan PEJOSKI / Ina STEFANOVSKA - 16
Round 1 - GOH Boon Zhe / CHENG Su Yin 21-8 / 21-10 Tobias RUDOLF / Johanna DOPPELREITER - 21
Round 2 - BEH Chun Meng / CHENG Su Hui W.O. Andrija DODER / Sara LONCAR - 0
Round 2 - M HAIKAL Muhammad Nazri / LOW Yeen Yuan 21-17 / 25-23 Ghana Muhammad AL ILHAM / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI - 33
Round 2 - Nicolas HOAREAU / Laeticia JAFFRENNOU W.O. VíT KULÍŠEK / Michaela FUCHSOVA - 0
Round 2 - Samy CORVEE / Emilie VERCELOT 22-20 / 18-21 / 21-15 Minh Quang PHAM / Caroline RACLOZ - 44
Round 2 - Aram MAHMOUD / Amy TAN 21-15 / 21-10 Jesper DE WAAL / Behnaz PIRZAMANBEIN - 20
Round 2 - Kenji LOVANG / Flavie VALLET 21-16 / 21-15 Maxim GRINBLAT / Dana DANILENKO - 24
Round 2 - Miha IVANIC / Nika ARIH 21-12 / 21-15 Yannick FELTES / Kim SCHMIDT - 22
Round 2 - GOH Boon Zhe / CHENG Su Yin W.O. Mads VESTERGAARD / Natasja P. ANTHONISEN - 0
XD
Round 1 - William VILLEGER / Sharone BAUER 21-17 / 21-17 Johannes PISTORIUS / Annabella JÄGER - 34
Round 1 - Iliyan STOYNOV / Hristomira POPOVSKA 21-17 / 21-13 Dominik STIPSITS / Serena AU YEONG - 32
Round 1 - Mikkel STOFFERSEN / Susan EKELUND 21-18 / 21-19 Matej HUBÁCEK / Alzbeta BASOVA - 31
Round 1 - Mihajlo TOMIC / Andjela VITMAN 21-13 / 21-9 Samy CORVEE / Emilie VERCELOT - 23
Round 1 - Jona VAN NIEUWKERKE / Lise JAQUES 21-19 / 22-20 Andrija DODER / Sara LONCAR - 28
Round 1 - Maciej MATUSZ / Kornelia MARCZAK 21-16 / 21-17 Kok Xian TAN / Kha Yan WONG - 30
Round 1 - Emil HYBEL / Elisa MELGAARD 21-14 / 21-19 Dejan FERDINANSYAH / Serena KANI - 34
Round 1 - Marvin DATKO / Stine KÜSPERT 21-14 / 21-16 VíT KULÍŠEK / Michaela FUCHSOVA - 28
Round 1 - BEH Chun Meng / CHENG Su Hui 21-14 / 19-21 / 21-12 Aram MAHMOUD / Amy TAN - 38
Round 1 - Pawel SMILOWSKI / Wiktoria ADAMEK 22-20 / 9-21 / 21-17 GOH Boon Zhe / CHENG Su Yin - 51
Round 1 - Miha IVANCIC / Petra POLANC 21-18 / 21-13 Kenji LOVANG / Flavie VALLET - 23
Round 1 - Mads VESTERGAARD / Natasja P. ANTHONISEN 21-17 / 16-21 / 21-17 Emil LAURITZEN / Iben BERGSTEIN - 38
Round 1 - M HAIKAL Muhammad Nazri / LOW Yeen Yuan 21-19 / 21-16 Nicolas HOAREAU / Laeticia JAFFRENNOU - 30
Round 1 - CHOONG Hon Jian / TOH Ee Wei 21-11 / 21-23 / 21-12 Philip BIRKER / Katharina HOCHMEIR - 41
Round 1 - Miha IVANIC / Nika ARIH 21-13 / 17-21 / 22-20 Wiktor TRECKI / Dominika KWASNIK - 51
Round 1 - Patrick SCHEIEL / Franziska VOLKMANN 21-15 / 21-12 Rüdiger GNEDT / Urska POLC - 26
Round 2 - William VILLEGER / Sharone BAUER 17-21 / 21-16 / 21-15 Iliyan STOYNOV / Hristomira POPOVSKA - 50
Round 2 - Mikkel STOFFERSEN / Susan EKELUND 23-21 / 21-18 Mihajlo TOMIC / Andjela VITMAN - 37
Round 2 - Jona VAN NIEUWKERKE / Lise JAQUES 20-22 / 21-17 / 21-18 Maciej MATUSZ / Kornelia MARCZAK - 51
Round 2 - Emil HYBEL / Elisa MELGAARD 21-15 / 21-14 Marvin DATKO / Stine KÜSPERT - 34
Round 2 - BEH Chun Meng / CHENG Su Hui 21-15 / 15-21 / 21-19 Pawel SMILOWSKI / Wiktoria ADAMEK - 57
Round 2 - Mads VESTERGAARD / Natasja P. ANTHONISEN 21-11 / 21-16 Miha IVANCIC / Petra POLANC - 20
Round 2 - CHOONG Hon Jian / TOH Ee Wei 21-17 / 21-19 M HAIKAL Muhammad Nazri / LOW Yeen Yuan - 34
Round 2 - Miha IVANIC / Nika ARIH 21-19 / 21-19 Patrick SCHEIEL / Franziska VOLKMANN - 35
Quarter-final - William VILLEGER / Sharone BAUER 23-21 / 21-16 Mikkel STOFFERSEN / Susan EKELUND - 36
Quarter-final - Emil HYBEL / Elisa MELGAARD 21-14 / 21-13 Jona VAN NIEUWKERKE / Lise JAQUES - 31
Quarter-final - BEH Chun Meng / CHENG Su Hui 21-18 / 22-20 Mads VESTERGAARD / Natasja P. ANTHONISEN - 33
Quarter-final - CHOONG Hon Jian / TOH Ee Wei 21-7 / 21-12 Miha IVANIC / Nika ARIH - 23
Semi-final - William VILLEGER / Sharone BAUER 21-15 / 19-21 / 21-11 Emil HYBEL / Elisa MELGAARD - 51
Semi-final - CHOONG Hon Jian / TOH Ee Wei 21-16 / 19-21 / 21-13 BEH Chun Meng / CHENG Su Hui - 32
Final - CHOONG Hon Jian / TOH Ee Wei 16-21 / 21-9 / 21-19 William VILLEGER / Sharone BAUER - 46
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 67 7 23.3% 2423 80.77 00:33:58 2.38 0 0.0%
MS 30 71 11 36.7% 2605 86.83 00:43:16 2.01 3 10.0%
WD 22 48 4 18.2% 1637 74.41 00:31:57 2.33 0 0.0%
WS 29 68 10 34.5% 2402 82.83 00:34:25 2.41 1 3.5%
XD 31 73 11 35.5% 2709 87.39 00:35:45 2.44 0 0.0%
Total 142 327 43 30.3% 11776 82.93 00:36:06 2.3 4 2.8%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Spain 9 2 81.8%
Indonesia 18 6 75.0%
Romania 3 1 75.0%
Guatemala 3 1 75.0%
Malaysia 38 14 73.1%
New Zealand 2 1 66.7%
Canada 2 1 66.7%
Denmark 32 19 62.7%
France 38 24 61.3%
Netherlands 8 7 53.3%
Germany 12 11 52.2%
Croatia 3 3 50.0%
Slovenia 11 14 44.0%
Belgium 7 9 43.8%
Switzerland 5 7 41.7%
Serbia 4 6 40.0%
India 2 3 40.0%
Poland 6 11 35.3%
Bulgaria 3 6 33.3%
Israel 3 6 33.3%
Sweden 2 4 33.3%
Hungary 2 4 33.3%
Czech Republic 5 12 29.4%
Estonia 2 5 28.6%
Brazil 1 3 25.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Panji Ahmad MAULANA Arnaud MERKLE 11-21 / 21-8 / 21-15
2020 Max WEISSKIRCHEN Pablo ABIAN 22-20 / 21-15
2019 Mark CALJOUW LI Shifeng 8-21 / 23-21 / 21-9
2018 PARUPALLI Kashyap CHEAM June Wei 23-21 / 21-14
2017 Kanta TSUNEYAMA Pablo ABIAN 21-10 / 12-21 / 21-11
2016 Anders ANTONSEN Kanta TSUNEYAMA 21-9 / 21-17
2015 NG Ka Long Angus Iskandar ZULKARNAIN 14-21 / 21-18 / 21-19
2014 Sourabh VERMA Andre Kurniawan TEDJONO 21-11 / 21-23 / 21-18
2013 Kento MOMOTA Riichi TAKESHITA 21-19 / 21-12
2012 Przemyslaw WACHA Yuhan TAN 14-21 / 21-15 / 21-16
2011 HSU Jen Hao Dmytro ZAVADSKY 21-15 / 21-12
2010 Andre Kurniawan TEDJONO Matthieu LO YING PING 21-12 / 21-11
2009 Kazuteru KOZAI Kay Bin YEOH 21-12 / 12-21 / 21-15
2008 Anand PAWAR Vladislav DRUZCHENKO 21-16 / 21-15
2007 LU Yi QIU Yanbo 16-21 / 21-15 / 21-18
2006 Joachim PERSSON Przemyslaw WACHA 21-15 / 21-10
2004 Przemyslaw WACHA CHIEN Yu-Hsiu 15-13 / 11-15 / 15-8
2003 Przemyslaw WACHA Aamir GHAFFAR 15-10 / 15-13
2002 Ilkka NYQVIST Jonas LYDUCH 7-5 / 7-0 / 7-4
2001 Kenneth JONASSEN Niels Christian KALDAU 15-10 / 15-7
2000 Kasper OEDUM Andreas WOELK 15-4 / 15-7
1999 Niels Christian KALDAU Rehan KHAN 15-10 / 15-10
1998 Jurgen KOCH Boris KESSOV 15-5 / 15-1
1997 Chris BRUIL Nicholas M HALL 15-9 / 15-9
1996 Kenneth JONASSEN Robert NOCK 15-10 / 15-4
1995 Henrik BENGTSSON Jesper OLSSON 15-10 / 15-6
1994 Rikard MAGNUSSON Jesper OLSSON 15-9 / 15-17 / 15-4
1993 Chris BRUIL Thomas JOHANSSON 15-10 / 15-12
1992 Andreij ANTROPOV Rajeev BAGGA 15-12 / 10-0
1991 Rikard MAGNUSSON Peter J. BUSH 15-4 / 15-11
1989 Andreij ANTROPOV Claus THOMSEN 15-18 / 15-10 / 15-12