Korea Open  

Tournament Name: VICTOR Korea Open 2018
Tournament Dates: 25/09/2018-30/09/2018
Location: Korea, Seoul
Category: HSBC BWF World Tour Super 500

Winners
Category Winner Runner-up
MD Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI
MS CHOU Tien Chen Tommy SUGIARTO
WD Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA
WS Nozomi OKUHARA Beiwen ZHANG
XD HE Jiting / DU Yue Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 192 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 21-17 / 21-14 CHOI Hyuk Gyun / Tae In JUNG - 33
Round 1 126 Fang-Chih LEE / Fang-Jen LEE 13-21 / 21-18 / 21-19 Young Hyuk KIM / NA Sung Seung - 51
Round 1 - KIM Jae Hwan / PARK Kyung Hoon 21-16 / 21-17 Pakin KUNA-ANUVIT / Natthapat TRINKAJEE 70 32
Round 1 82 CHANG Ko-Chi / LU Chia Pin 18-21 / 21-11 / 21-18 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 57 48
MD
Round 1 4 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-15 / 21-14 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 18 29
Round 1 169 KIM Gi Jung / LEE Yong Dae 22-20 / 21-16 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 19 40
Round 1 7 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-10 / 21-6 KIM Jae Hwan / PARK Kyung Hoon - 22
Round 1 29 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-8 / 21-14 Phillip CHEW / Ryan CHEW 48 23
Round 1 9 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-13 / 21-18 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 30 37
Round 1 219 David DAUGAARD / Frederik SØGAARD 21-13 / 21-12 Akbar Bintang CAHYONO / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI 34 34
Round 1 12 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 12-21 / 21-14 / 21-11 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 5 46
Round 1 192 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 21-19 / 22-20 LU Ching Yao / YANG Po Han 27 45
Round 1 75 CHOOI Kah Ming / LOW Juan Shen 21-17 / 21-16 CHANG Ko-Chi / LU Chia Pin 82 29
Round 1 15 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 21-18 / 18-21 / 21-19 CHUNG Eui Seok / KIM DukYoung 37 60
Round 1 14 HE Jiting / TAN Qiang 22-20 / 18-21 / 21-13 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN 47 48
Round 1 41 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 21-15 / 21-19 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 6 35
Round 1 38 OU Xuanyi / REN Xiangyu 21-13 / 21-18 Min Hyuk KANG / KIM Won Ho 56 29
Round 1 13 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 26-24 / 21-18 Fang-Chih LEE / Fang-Jen LEE 126 50
Round 1 25 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 24-22 / 26-24 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 66 42
Round 1 - HUANG Kaixiang / WANG Zekang 21-17 / 13-21 / 23-21 LEE Sheng Mu / YANG Po-Hsuan 115 52
Round 2 169 KIM Gi Jung / LEE Yong Dae 18-21 / 21-10 / 21-9 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 4 59
Round 2 29 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-15 / 21-19 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 7 31
Round 2 9 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-17 / 21-18 David DAUGAARD / Frederik SØGAARD 219 42
Round 2 192 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 18-21 / 22-20 / 21-12 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 12 54
Round 2 75 CHOOI Kah Ming / LOW Juan Shen 21-19 / 21-16 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 15 32
Round 2 41 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 21-18 / 21-16 HE Jiting / TAN Qiang 14 26
Round 2 13 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 18-21 / 21-8 / 21-18 OU Xuanyi / REN Xiangyu 38 52
Round 2 25 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-16 / 21-11 HUANG Kaixiang / WANG Zekang - 22
Quarter-final 29 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 23-21 / 17-21 / 21-15 KIM Gi Jung / LEE Yong Dae 169 73
Quarter-final 192 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 21-10 / 21-15 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 9 30
Quarter-final 75 CHOOI Kah Ming / LOW Juan Shen 21-19 / 14-21 / 21-15 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 41 51
Quarter-final 13 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 22-20 / 21-14 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 25 42
Semi-final 29 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-11 / 21-14 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 192 32
Semi-final 13 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-13 / 21-12 CHOOI Kah Ming / LOW Juan Shen 75 29
Final 13 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 9-21 / 21-15 / 21-10 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 29 55
MS (qual)
Round 1 440 CHAN Yin Chak 14-21 / 21-17 / 21-14 KAN Chao Yu 241 43
Round 1 74 ZHAO Junpeng 26-24 / 21-18 Ajay JAYARAM 58 34
Round 1 117 ZHOU Zeqi 21-9 / 21-9 Mathew FOGARTY 526 22
Round 1 70 Iskandar ZULKARNAIN 21-15 / 10-21 / 21-16 HA Young Woong 201 59
Round 1 56 HEO Kwang Hee 21-17 / 21-16 Zvonimir DURKINJAK 116 33
Round 1 - Seung Hoon LEE 21-12 / 15-21 / 21-16 Kim BRUUN 75 54
Round 1 71 LIN Yu Hsien 21-17 / 21-19 Yun Gyu LEE 217 36
Round 1 1041 KIM DongHun 21-16 / 21-16 Seong Hyun SON 366 33
Round 2 74 ZHAO Junpeng 21-14 / 21-18 CHAN Yin Chak 440 30
Round 2 117 ZHOU Zeqi 22-20 / 21-17 Iskandar ZULKARNAIN 70 44
Round 2 56 HEO Kwang Hee 21-18 / 21-16 Seung Hoon LEE - 34
Round 2 71 LIN Yu Hsien 22-20 / 21-19 KIM DongHun 1041 48
MS
Round 1 3 Viktor AXELSEN 21-9 / 21-12 HSU Jen Hao 38 27
Round 1 74 ZHAO Junpeng 21-13 / 13-21 / 21-17 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 27 43
Round 1 55 HU Yun 21-15 / 21-19 HUANG Yuxiang 32 41
Round 1 15 Jonatan CHRISTIE 21-18 / 21-16 Kanta TSUNEYAMA 19 36
Round 1 8 SON Wan Ho 21-16 / 21-17 LEE Cheuk Yiu 52 43
Round 1 56 HEO Kwang Hee 21-10 / 21-18 LEE Dong Keun 29 42
Round 1 14 Tommy SUGIARTO 21-9 / 21-16 LEE Hyun Il 25 31
Round 1 31 LIEW Daren 15-21 / 21-10 / 21-17 ZHOU Zeqi 117 52
Round 1 28 WANG Tzu Wei 21-18 / 21-15 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 46 37
Round 1 9 Anthony Sinisuka GINTING 21-18 / 21-10 Lucas CORVEE 42 37
Round 1 33 Kazumasa SAKAI 9-21 / 21-16 / 21-13 Brice LEVERDEZ 24 53
Round 1 4 CHOU Tien Chen 21-18 / 21-14 Ihsan Maulana MUSTOFA 35 36
Round 1 12 LIN Dan 19-21 / 21-17 / 21-15 Jan O JORGENSEN 34 58
Round 1 10 Kenta NISHIMOTO 21-23 / 21-11 / 23-21 LIN Yu Hsien 71 67
Round 1 18 Anders ANTONSEN 15-21 / 21-16 / 21-7 Sameer VERMA 23 59
Round 1 1 Kento MOMOTA 21-16 / 21-17 CHONG Wei Feng 43 39
Round 2 74 ZHAO Junpeng 27-25 / 21-9 Viktor AXELSEN 3 34
Round 2 15 Jonatan CHRISTIE 21-12 / 21-14 HU Yun 55 29
Round 2 56 HEO Kwang Hee 15-21 / 21-13 / 24-22 SON Wan Ho 8 66
Round 2 14 Tommy SUGIARTO 21-15 / 21-16 LIEW Daren 31 32
Round 2 9 Anthony Sinisuka GINTING 21-18 / 21-18 WANG Tzu Wei 28 43
Round 2 4 CHOU Tien Chen 21-19 / 21-17 Kazumasa SAKAI 33 38
Round 2 10 Kenta NISHIMOTO 10-21 / 21-16 / 21-11 LIN Dan 12 61
Round 2 1 Kento MOMOTA 21-18 / 20-22 / 21-16 Anders ANTONSEN 18 77
Quarter-final 15 Jonatan CHRISTIE 21-17 / 21-16 ZHAO Junpeng 74 34
Quarter-final 14 Tommy SUGIARTO 15-21 / 21-19 / 21-9 HEO Kwang Hee 56 61
Quarter-final 4 CHOU Tien Chen 21-13 / 21-11 Anthony Sinisuka GINTING 9 39
Quarter-final 10 Kenta NISHIMOTO W.O. Kento MOMOTA 1 0
Semi-final 14 Tommy SUGIARTO 21-13 / 22-20 Jonatan CHRISTIE 15 44
Semi-final 4 CHOU Tien Chen 19-21 / 21-18 / 21-14 Kenta NISHIMOTO 10 71
Final 4 CHOU Tien Chen 21-13 / 21-16 Tommy SUGIARTO 14 39
WD
Round 1 1 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-14 / 21-10 CHANG Ching Hui / YANG Ching Tun 71 30
Round 1 16 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 5-1 Ret. LEE So Hee / SHIN Seung Chan 7 2
Round 1 18 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 21-10 / 21-12 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 38 28
Round 1 92 Vivian HOO / YAP Cheng Wen 21-14 / 21-12 Emily KAN / Isabel ZHONG 75 27
Round 1 15 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 21-15 / 14-21 / 22-20 CHANG Hsin Tien / CHENG Chi Ya 582 57
Round 1 11 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 21-12 / 21-17 CHOI Hye In / KIM Min Ji - 31
Round 1 17 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 13-21 / 22-20 / 21-15 Supissara PAEWSAMPRAN / Puttita SUPAJIRAKUL 51 64
Round 1 25 HSU Ya Ching / WU Ti Jung 21-16 / 21-23 / 21-10 CHEN Su Yu / SUNG Shuo Yun 228 45
Round 1 13 DU Yue / LI Yinhui 21-8 / 19-21 / 21-17 KIM Hye Jeong / KONG Hee Yong - 58
Round 1 19 TANG Jinhua / YU Xiaohan 24-22 / 21-15 NG Wing Yung / YEUNG Nga Ting 53 36
Round 1 6 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-15 / 15-21 / 21-11 CAO Tongwei / ZHENG Yu 41 58
Round 1 2 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-17 / 19-21 / 21-10 CHAE YuJung / KIM So Yeong - 63
Round 2 1 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-14 / 21-11 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 301 35
Round 2 16 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 21-13 / 18-21 / 21-14 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 18 57
Round 2 15 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 21-19 / 19-21 / 21-18 Vivian HOO / YAP Cheng Wen 92 63
Round 2 17 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 21-19 / 20-22 / 21-19 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 11 78
Round 2 13 DU Yue / LI Yinhui 21-14 / 21-18 HSU Ya Ching / WU Ti Jung 25 41
Round 2 6 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 12-21 / 21-15 / 21-14 TANG Jinhua / YU Xiaohan 19 57
Round 2 5 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-12 / 21-7 PENG Li Ting / YU Chien Hui 216 23
Round 2 2 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-17 / 21-9 Ye Na LEE / Ah Yeong SEONG - 39
Quarter-final 1 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-13 / 21-14 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 16 37
Quarter-final 17 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 19-21 / 21-14 / 21-12 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 15 73
Quarter-final 6 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-14 / 21-15 DU Yue / LI Yinhui 13 49
Quarter-final 2 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-17 / 21-15 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 5 46
Semi-final 1 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-15 / 21-12 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 17 46
Semi-final 2 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-10 / 21-11 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 6 29
Final 2 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-11 / 21-18 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 1 40
WS (qual)
Round 1 63 LI Xuerui 21-8 / 21-8 Mugdha AGREY 82 18
Round 1 80 KIM Ga Eun 21-8 / 21-8 VAIDEHI CHOUDHARI 112 22
Round 1 79 Porntip BURANAPRASERTSUK 11-21 / 21-17 / 21-17 JEON JUI 78 47
Round 1 105 LEE Se Yeon 21-16 / 21-9 CHEN Su Yu 72 30
WS
Round 1 2 Akane YAMAGUCHI 21-16 / 11-21 / 21-15 HAN Yue 37 46
Round 1 28 CHEN Xiaoxin 21-17 / 21-8 Julie Dawall JAKOBSEN 67 34
Round 1 14 GAO Fangjie 21-18 / 21-23 / 21-8 LI Xuerui 63 52
Round 1 38 Saena KAWAKAMI 21-10 / 21-13 CHIANG Ying Li 48 26
Round 1 8 Nozomi OKUHARA 21-9 / 21-8 LEE Chia Hsin 36 22
Round 1 34 YIP Pui Yin 15-21 / 21-16 / 21-12 Porntip BURANAPRASERTSUK 79 53
Round 1 10 Saina NEHWAL 21-12 / 21-11 KIM Hyo Min 52 40
Round 1 80 KIM Ga Eun 21-10 / 14-21 / 21-18 LEE Se Yeon 105 50
Round 1 46 ZHANG Yiman 19-21 / 21-9 / 21-13 SUNG Shuo Yun 66 46
Round 1 13 Sayaka TAKAHASHI 21-9 / 21-11 Lyanny Alessandra MAINAKY 49 28
Round 1 27 Line Højmark KJAERSFELDT 21-18 / 21-18 Evgeniya KOSETSKAYA 31 32
Round 1 9 SUNG Ji Hyun 18-21 / 21-16 / 21-13 Aya OHORI 15 59
Round 1 25 CAI Yanyan 24-26 / 21-16 / 21-19 PAI Yu Po 30 72
Round 1 12 Beiwen ZHANG 21-10 / 21-9 Vaishnavi Reddy JAKKA 57 19
Round 1 26 Kirsty GILMOUR 20-22 / 21-14 / 21-11 Michelle LI 16 58
Round 1 6 Ratchanok INTANON 21-9 / 21-19 Sayaka SATO 17 34
Round 2 2 Akane YAMAGUCHI 24-26 / 21-19 / 21-17 CHEN Xiaoxin 28 70
Round 2 14 GAO Fangjie 10-21 / 21-19 / 21-16 Saena KAWAKAMI 38 53
Round 2 8 Nozomi OKUHARA 21-16 / 21-15 YIP Pui Yin 34 34
Round 2 10 Saina NEHWAL 21-18 / 21-18 KIM Ga Eun 80 36
Round 2 13 Sayaka TAKAHASHI 21-17 / 21-12 ZHANG Yiman 46 31
Round 2 9 SUNG Ji Hyun 21-14 / 21-8 Line Højmark KJAERSFELDT 27 37
Round 2 12 Beiwen ZHANG 15-21 / 22-20 / 23-21 CAI Yanyan 25 53
Round 2 26 Kirsty GILMOUR 21-18 / 21-17 Ratchanok INTANON 6 43
Quarter-final 2 Akane YAMAGUCHI 21-11 / 21-15 GAO Fangjie 14 32
Quarter-final 8 Nozomi OKUHARA 15-21 / 21-15 / 22-20 Saina NEHWAL 10 59
Quarter-final 9 SUNG Ji Hyun 21-15 / 21-11 Sayaka TAKAHASHI 13 36
Quarter-final 12 Beiwen ZHANG 21-15 / 21-19 Kirsty GILMOUR 26 35
Semi-final 8 Nozomi OKUHARA 16-21 / 21-17 / 21-14 Akane YAMAGUCHI 2 53
Semi-final 12 Beiwen ZHANG 21-18 / 21-19 SUNG Ji Hyun 9 45
Final 8 Nozomi OKUHARA 21-10 / 17-21 / 21-16 Beiwen ZHANG 12 52
XD (qual)
Round 1 - Young Hyuk KIM / Ah Yeong SEONG 21-12 / 21-13 LU Chia Pin / YANG Ching Tun 650 28
Round 1 - Fang-Chih LEE / CHANG Ching Hui 30-28 / 24-22 Pakin KUNA-ANUVIT / Supissara PAEWSAMPRAN 91 42
Round 1 209 Supak JOMKOH / Puttita SUPAJIRAKUL 21-18 / 21-17 KIM DukYoung / CHANG Ye Na - 41
Round 1 - Fang-Jen LEE / CHANG Hsin Tien 21-12 / 21-12 Mathew FOGARTY / Isabel ZHONG 77 22
XD
Round 1 42 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 11-5 Ret. ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 1 5
Round 1 - Young Hyuk KIM / Ah Yeong SEONG 21-19 / 21-18 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Rusydina Antardayu RIODINGIN 95 36
Round 1 12 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 17-21 / 21-15 / 21-16 CHOI SolGyu / SHIN Seung Chan 380 55
Round 1 153 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 21-18 / 21-13 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 44 27
Round 1 11 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-15 / 21-11 Fang-Chih LEE / CHANG Ching Hui - 26
Round 1 15 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-10 / 23-21 OU Xuanyi / TANG Jinhua - 27
Round 1 13 HE Jiting / DU Yue 21-14 / 21-23 / 21-15 Supak JOMKOH / Puttita SUPAJIRAKUL 209 53
Round 1 80 Hwi Tae KIM / KIM Hye Jeong 22-20 / 21-17 Ronald RONALD / Annisa SAUFIKA 52 37
Round 1 - KIM Won Ho / BAEK Ha Na 18-21 / 21-8 / 21-18 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 25 61
Round 1 10 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 17-21 / 21-15 / 21-11 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 18 54
Round 1 66 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-16 / 21-15 REN Xiangyu / CAO Tongwei - 37
Round 1 9 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-14 / 21-12 Fang-Jen LEE / CHANG Hsin Tien - 27
Round 1 30 LEE Yang / HSU Ya Ching 21-18 / 21-19 LU Kai / CHEN Lu 51 32
Round 1 16 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 21-15 / 21-19 Takuro HOKI / Koharu YONEMOTO 55 30
Round 1 36 CHEN Tang Jie / PECK Yen Wei 17-21 / 21-14 / 21-17 CHANG Ko-Chi / CHENG Chi Ya 48 47
Round 1 6 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 21-15 / 21-15 Hee Chun MAK / YEUNG Nga Ting 69 39
Round 2 42 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 21-16 / 21-16 Young Hyuk KIM / Ah Yeong SEONG - 30
Round 2 12 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-18 / 19-21 / 23-21 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 153 70
Round 2 11 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-16 / 20-22 / 21-13 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 15 48
Round 2 13 HE Jiting / DU Yue 21-13 / 21-15 Hwi Tae KIM / KIM Hye Jeong 80 33
Round 2 10 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-10 / 21-16 KIM Won Ho / BAEK Ha Na - 33
Round 2 66 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 25-23 / 21-13 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 9 41
Round 2 30 LEE Yang / HSU Ya Ching 19-21 / 21-15 / 21-15 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 16 44
Round 2 6 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 21-13 / 22-20 CHEN Tang Jie / PECK Yen Wei 36 37
Quarter-final 12 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-9 / 21-17 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 42 30
Quarter-final 13 HE Jiting / DU Yue 21-14 / 21-10 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 11 29
Quarter-final 66 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-16 / 21-16 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 10 39
Quarter-final 6 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 21-15 / 21-14 LEE Yang / HSU Ya Ching 30 37
Semi-final 13 HE Jiting / DU Yue 21-19 / 21-11 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 12 40
Semi-final 6 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 20-22 / 21-13 / 21-15 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 66 65
Final 13 HE Jiting / DU Yue 21-18 / 21-16 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 6 43

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 72 10 32.3% 2652 85.55 00:40:21 2.12 2 6.5%
MS 30 71 11 36.7% 2589 86.3 00:45:38 1.89 6 20.0%
WD 26 63 11 42.3% 2256 86.77 00:46:32 1.86 5 19.2%
WS 31 76 14 45.2% 2747 88.61 00:43:14 2.05 2 6.5%
XD 30 69 9 30.0% 2550 85 00:40:14 2.11 3 10.0%
Total 148 351 55 37.2% 12794 86.45 00:43:05 2.01 18 12.2%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Japan 47 18 72.3%
Scotland 2 1 66.7%
Indonesia 15 12 55.6%
China 24 21 53.3%
Malaysia 11 11 50.0%
England 1 1 50.0%
Korea 28 33 45.9%
Thailand 8 10 44.4%
U.S.A. 4 5 44.4%
Denmark 8 11 42.1%
Hong Kong 5 7 41.7%
Chinese Taipei 19 27 41.3%
India 2 6 25.0%
Croatia 0 1 0.0%
Canada 0 1 0.0%
France 0 2 0.0%
Russia 0 2 0.0%
Germany 0 5 0.0%

Category: