Canada Open  

Tournament Name: 2018 YONEX Canada Open
Tournament Dates: 19/06/2018-24/06/2018
Location: Canada, Calgary
Category: BWF Tour Super 100

Winners
Category Winner Runner-up
MD Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL
MS LU Guangzu Minoru KOGA
WD Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA Isabel HERTTRICH / Carla NELTE
WS LI Xuerui Sayaka TAKAHASHI
XD Marcus ELLIS / Lauren SMITH Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Enrico ASUNCION / Carlo Glenn REMO 21-16 / 21-16 Mathieu MORNEAU / Nicolas NGUYEN - 25
Round 1 - Winston TSAI / Bo ZHAO 21-17 / 18-21 / 30-29 Kartikay TYAGI / Andrew ZHUANG - 40
Round 1 - Timothy CHIU / Imran WADIA W.O. Mukuna Felicien MUKUNA / Mutombo MUTOMBO - 0
Round 2 326 Akira KOGA / Taichi SAITO 21-19 / 18-21 / 21-15 DONG Adam (Xingyu) / Derrick NG - 46
Round 2 - Joshua HURLBURT-YU / Duncan YAO 21-12 / 21-16 Enrico ASUNCION / Carlo Glenn REMO - 21
Round 2 - Timothy CHIU / Imran WADIA 21-13 / 21-19 Alexander BIANCHINI / Anthony NGUYEN - 24
Round 2 - Winston TSAI / Bo ZHAO W.O. HARI KIRAN CHEREDDI / K. Ajay Kumar - 0
MD
Round 1 21 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-7 / 21-13 PHILLIPE Charron / Maxime TÉTREAULT 225 27
Round 1 99 Mahiro KANEKO / Yunosuke KUBOTA 21-11 / 21-11 Phillip CHEW / Ryan CHEW 50 21
Round 1 30 Jason Anthony HO-SHUE / Nyl YAKURA 21-9 / 21-12 Pakin KUNA-ANUVIT / Natthapat TRINKAJEE 107 23
Round 1 246 Hwi Tae KIM / PARK Kyung Hoon 21-11 / 21-14 B. R. Sankeerth / Toby NG - 24
Round 1 37 Ben LANE / Sean VENDY 21-18 / 21-18 Jones Ralfy JANSEN / Josche ZURWONNE 23 32
Round 1 54 Inkarat APISUK / Tanupat VIRIYANGKURA 21-15 / 14-21 / 21-14 Tuan Duc DO / Hong Nam PHAM 96 39
Round 1 34 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 21-16 / 21-11 Austin James BAUER / Kevin LEE - 22
Round 1 326 Akira KOGA / Taichi SAITO 16-21 / 21-14 / 21-17 OU Xuanyi / REN Xiangyu 81 51
Round 1 44 Jacco ARENDS / Ruben JILLE 21-19 / 21-15 JUNG Jae Wook / KIM Jae Hwan 120 29
Round 1 36 Peter BRIGGS / Tom WOLFENDEN 21-13 / 21-9 Minh BAO / Bao Duc DUONG 82 23
Round 1 115 DI Zijian / WANG Chang 22-20 / 19-21 / 21-12 KAN Chao Yu / Chi-Hung LIAO 185 43
Round 1 61 Min Hyuk KANG / KIM Won Ho 21-10 / 21-15 Timothy CHIU / Imran WADIA - 23
Round 1 327 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Nanthakarn YORDPHAISONG 21-10 / 21-14 Mohd Razif ABDUL LATIF / Nur Akmal MOHAMED RUMSANI - 21
Round 1 91 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 21-17 / 14-21 / 21-16 Joshua HURLBURT-YU / Duncan YAO - 45
Round 1 27 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 21-9 / 21-9 Winston TSAI / Bo ZHAO - 18
Round 1 31 Jelle MAAS / Robin TABELING W.O. SOLIS JONATHAN / Rodolfo RAMIREZ 84 0
Round 2 21 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-9 / 14-21 / 21-13 Mahiro KANEKO / Yunosuke KUBOTA 99 51
Round 2 30 Jason Anthony HO-SHUE / Nyl YAKURA 21-15 / 21-17 Hwi Tae KIM / PARK Kyung Hoon 246 31
Round 2 54 Inkarat APISUK / Tanupat VIRIYANGKURA 12-21 / 21-14 / 21-18 Ben LANE / Sean VENDY 37 48
Round 2 34 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 21-16 / 21-19 Akira KOGA / Taichi SAITO 326 32
Round 2 44 Jacco ARENDS / Ruben JILLE 21-13 / 21-17 Peter BRIGGS / Tom WOLFENDEN 36 27
Round 2 115 DI Zijian / WANG Chang 21-13 / 23-21 Jelle MAAS / Robin TABELING 31 34
Round 2 61 Min Hyuk KANG / KIM Won Ho 21-19 / 21-16 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Nanthakarn YORDPHAISONG 327 32
Round 2 27 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 21-16 / 21-14 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 91 30
Quarter-final 21 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 15-21 / 22-20 / 21-16 Jason Anthony HO-SHUE / Nyl YAKURA 30 67
Quarter-final 54 Inkarat APISUK / Tanupat VIRIYANGKURA 16-21 / 21-19 / 21-15 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 34 55
Quarter-final 115 DI Zijian / WANG Chang 21-15 / 21-19 Jacco ARENDS / Ruben JILLE 44 34
Quarter-final 27 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 21-16 / 21-14 Min Hyuk KANG / KIM Won Ho 61 32
Semi-final 21 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-23 / 22-20 / 21-14 Inkarat APISUK / Tanupat VIRIYANGKURA 54 76
Semi-final 27 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 21-14 / 21-16 DI Zijian / WANG Chang 115 30
Final 21 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 19-21 / 21-18 / 22-20 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 27 71
MS (qual)
Round 1 - Kartikay TYAGI 21-5 / 21-4 Raymond WEBSTER 614 22
Round 1 - Joshua HURLBURT-YU 21-23 / 21-17 / 21-8 Seyed Mohammad Hossein VAKILI - 40
Round 1 1063 Johnathan AKIN-MULROONEY 21-16 / 21-6 Bo ZHAO - 20
Round 1 562 HUANG Guoxing 21-19 / 21-10 Niccolo TAGLE 480 33
Round 1 396 Minoru KOGA 21-6 / 21-3 Alexander BIANCHINI - 18
Round 1 1063 Kevin LEE 21-17 / 17-21 / 21-12 Carlo Glenn REMO - 47
Round 1 - WOON Kok Hong 21-14 / 21-18 Anthony NGUYEN - 27
Round 1 564 Takuma OBAYASHI 21-11 / 21-8 PHILLIPE Charron 653 25
Round 1 1063 Imran WADIA 21-12 / 21-18 Bao Duc DUONG 740 24
Round 1 - Enrico ASUNCION 21-15 / 21-15 Maxime TÉTREAULT 1274 25
Round 1 1144 Mathieu MORNEAU 21-12 / 21-6 Minh BAO 960 18
Round 1 - Aaron ZHAO W.O. Yun Gyu LEE - 0
Round 1 - Andrew ZHUANG W.O. Mukuna Felicien MUKUNA - 0
Round 1 - Hoang Nam NGUYEN W.O. Bao Thien VO - 0
Round 2 - Joshua HURLBURT-YU 21-15 / 21-13 Johnathan AKIN-MULROONEY 1063 27
Round 2 562 HUANG Guoxing 21-16 / 21-10 Aaron ZHAO - 29
Round 2 396 Minoru KOGA 21-9 / 21-11 Kevin LEE 1063 24
Round 2 - WOON Kok Hong 21-14 / 21-11 Andrew ZHUANG - 26
Round 2 1063 Imran WADIA 21-10 / 21-15 Enrico ASUNCION - 22
Round 2 - Kartikay TYAGI W.O. Kevin BARKMAN - 0
Round 2 - Takuma OBAYASHI W.O. Hoang Nam NGUYEN - 0
Round 2 - Mathieu MORNEAU W.O. Yusuke ONODERA - 0
MS
Round 1 63 ZHAO Junpeng 21-13 / 21-19 Timothy CHIU 165 33
Round 1 109 Kai SCHAEFER 21-9 / 21-15 Kevin CORDON 57 33
Round 1 155 Riichi TAKESHITA 21-17 / 21-4 Kartikey GULSHAN KUMAR 127 38
Round 1 396 Minoru KOGA 21-12 / 21-6 Kartikay TYAGI - 24
Round 1 79 Kim BRUUN 21-16 / 21-14 Joshua HURLBURT-YU - 30
Round 1 117 Niluka KARUNARATNE 21-5 / 21-8 Nicholas BONKOWSKY 288 20
Round 1 85 Cao Cuong PHAM 21-13 / 17-21 / 21-19 Timothy LAM 419 47
Round 1 269 Max WEISSKIRCHEN 21-14 / 21-19 KAN Chao Yu 223 31
Round 1 83 HEO Kwang Hee 21-15 / 21-10 Kevin BARKMAN 357 29
Round 1 59 Thomas ROUXEL 21-16 / 21-12 Subhankar DEY 60 38
Round 1 143 Kodai NARAOKA 21-12 / 21-6 Antonio LI 274 26
Round 1 564 Takuma OBAYASHI 21-14 / 19-21 / 24-22 Xiaodong SHENG 180 66
Round 1 170 HA Young Woong 21-11 / 21-17 Kalle KOLJONEN 65 35
Round 1 66 LU Guangzu 21-9 / 21-7 Alexander ROOVERS 80 28
Round 1 163 Hashiru SHIMONO 21-12 / 21-10 Mathieu MORNEAU 1144 31
Round 1 562 HUANG Guoxing W.O. K. Ajay Kumar 332 0
Round 2 63 ZHAO Junpeng 21-14 / 13-7 Ret. Hoang Nam NGUYEN 473 26
Round 2 68 Sitthikom THAMMASIN 21-13 / 21-12 Kai SCHAEFER 109 37
Round 2 81 Tien Minh NGUYEN 21-12 / 18-21 / 21-17 Riichi TAKESHITA 155 57
Round 2 396 Minoru KOGA 3-0 Ret. Milan LUDIK 96 1
Round 2 79 Kim BRUUN 21-16 / 21-14 Ygor COELHO 33 37
Round 2 117 Niluka KARUNARATNE 21-7 / 21-17 B. R. Sankeerth 249 37
Round 2 85 Cao Cuong PHAM 28-26 / 23-21 LEE Dong Keun 28 59
Round 2 562 HUANG Guoxing 19-21 / 21-13 / 21-11 WOON Kok Hong - 41
Round 2 269 Max WEISSKIRCHEN 21-16 / 22-20 Jacob NILSSON 99 34
Round 2 83 HEO Kwang Hee 21-18 / 21-13 Yu IGARASHI 58 40
Round 2 59 Thomas ROUXEL 21-12 / 21-17 Jason Anthony HO-SHUE 62 34
Round 2 143 Kodai NARAOKA 19-21 / 21-17 / 21-19 HUANG Yuxiang 36 77
Round 2 564 Takuma OBAYASHI 21-13 / 21-13 Imran WADIA 1063 26
Round 2 53 Toby PENTY 21-18 / 21-9 HA Young Woong 170 34
Round 2 66 LU Guangzu 21-19 / 21-15 Yun Gyu LEE 282 35
Round 2 25 Mark CALJOUW 15-21 / 21-18 / 21-17 Hashiru SHIMONO 163 57
Round 3 63 ZHAO Junpeng 21-15 / 21-16 Sitthikom THAMMASIN 68 34
Round 3 396 Minoru KOGA 17-21 / 21-3 / 21-16 Tien Minh NGUYEN 81 55
Round 3 79 Kim BRUUN 21-17 / 14-21 / 21-14 Niluka KARUNARATNE 117 66
Round 3 85 Cao Cuong PHAM 15-21 / 21-14 / 23-21 HUANG Guoxing 562 55
Round 3 269 Max WEISSKIRCHEN 21-19 / 21-13 HEO Kwang Hee 83 32
Round 3 59 Thomas ROUXEL 21-17 / 11-21 / 22-20 Kodai NARAOKA 143 69
Round 3 53 Toby PENTY 21-17 / 21-13 Takuma OBAYASHI 564 38
Round 3 66 LU Guangzu 21-10 / 22-20 Mark CALJOUW 25 34
Quarter-final 396 Minoru KOGA 21-18 / 17-21 / 21-17 ZHAO Junpeng 63 60
Quarter-final 59 Thomas ROUXEL 21-17 / 18-21 / 21-16 Max WEISSKIRCHEN 269 57
Quarter-final 66 LU Guangzu 21-19 / 12-21 / 21-11 Toby PENTY 53 52
Quarter-final 79 Kim BRUUN W.O. Cao Cuong PHAM 85 0
Semi-final 396 Minoru KOGA 21-16 / 21-8 Kim BRUUN 79 37
Semi-final 66 LU Guangzu 21-18 / 19-21 / 21-16 Thomas ROUXEL 59 60
Final 66 LU Guangzu 21-15 / 21-10 Minoru KOGA 396 39
WD
Round 1 166 KIM Hye Jeong / KIM So Yeong 21-7 / 21-5 Ariel LEE / Sydney LEE 64 19
Round 1 47 TANG Jinhua / YU Xiaohan 21-4 / 21-8 Samantha HUI / Rusydina Antardayu RIODINGIN - 19
Round 1 105 DONG Wenjing / FENG Xueying 21-16 / 21-14 Emily KAN / Isabel ZHONG 218 25
Round 1 312 Chloe BIRCH / Jenny MOORE 21-11 / 21-18 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 69 37
Round 1 36 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 22-20 / 21-15 Julie FINNE-IPSEN / Rikke SØBY 38 40
Round 1 35 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 21-9 / 21-10 Breanna CHI / Mirabelle HUANG 312 26
Round 1 57 Amanda HOGSTROM / Clara NISTAD 22-20 / 15-21 / 26-24 Jessica PUGH / Lauren SMITH 442 61
Round 1 106 Michelle TONG / Josephine WU 21-19 / 18-21 / 21-19 Jennie GAI / Jamie HSU 245 40
Round 1 96 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-15 / 21-8 Eliana ZHANG / Wendy ZHANG - 24
Round 1 101 Linda EFLER / Eva JANSSENS W.O. Savitree AMITRAPAI / Pacharapun CHOCHUWONG 41 0
Round 1 49 Emma KARLSSON / Johanna MAGNUSSON W.O. Yukino NAKAI / Nao ONO 218 0
Round 2 24 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 11-21 / 21-17 / 21-12 KIM Hye Jeong / KIM So Yeong 166 61
Round 2 47 TANG Jinhua / YU Xiaohan 21-12 / 21-13 Supissara PAEWSAMPRAN / Puttita SUPAJIRAKUL 85 26
Round 2 21 Emilie LEFEL / Anne TRAN 21-12 / 21-17 DONG Wenjing / FENG Xueying 105 35
Round 2 101 Linda EFLER / Eva JANSSENS 21-18 / 21-15 Chloe BIRCH / Jenny MOORE 312 34
Round 2 36 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 23-21 / 21-13 Emma KARLSSON / Johanna MAGNUSSON 49 34
Round 2 35 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 21-16 / 21-18 Misato ARATAMA / Akane WATANABE 43 32
Round 2 57 Amanda HOGSTROM / Clara NISTAD 21-13 / 21-16 Michelle TONG / Josephine WU 106 27
Round 2 96 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-15 / 21-15 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 20 36
Quarter-final 24 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 21-19 / 21-15 TANG Jinhua / YU Xiaohan 47 49
Quarter-final 21 Emilie LEFEL / Anne TRAN 21-19 / 21-13 Linda EFLER / Eva JANSSENS 101 35
Quarter-final 35 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 21-11 / 21-13 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 36 29
Quarter-final 96 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-16 / 21-10 Amanda HOGSTROM / Clara NISTAD 57 29
Semi-final 24 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 21-11 / 21-9 Emilie LEFEL / Anne TRAN 21 34
Semi-final 35 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 18-21 / 21-13 / 21-19 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 96 59
Final 24 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 21-13 / 21-15 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 35 41
WS (qual)
Round 1 300 Olivia (Li) LEI 21-11 / 21-13 Samantha HUI - 19
Round 1 188 Asuka TAKAHASHI 21-7 / 21-9 Isabel ZHONG 143 24
Round 1 82 LI Xuerui 21-14 / 21-17 Jennie GAI 125 20
Round 1 637 Yuki SUZUKI 21-9 / 21-12 Wendy ZHANG - 19
Round 1 - Moto HAYASHI 21-13 / 21-12 Johanna MAGNUSSON 238 23
Round 1 637 Eliana ZHANG 21-19 / 17-21 / 21-11 Ronja STERN 141 44
Round 1 267 Isabelle RUSLI 16-21 / 21-16 / 21-19 Debora Rumate VEHRENICA 303 39
Round 1 - Alexandra MOCANU 21-9 / 21-16 Sophie MALES 1152 19
Round 2 188 Asuka TAKAHASHI 21-15 / 22-20 Olivia (Li) LEI 300 32
Round 2 82 LI Xuerui 21-15 / 21-11 Yuki SUZUKI 637 25
Round 2 - Moto HAYASHI 21-11 / 21-6 Eliana ZHANG 637 20
Round 2 - Alexandra MOCANU 21-13 / 23-21 Isabelle RUSLI 267 28
WS
Round 1 13 Michelle LI 21-13 / 21-9 Thi Trang (B) VU 54 30
Round 1 82 LI Xuerui 21-6 / 21-6 Disha GUPTA 121 16
Round 1 - Moto HAYASHI 22-20 / 21-12 Crystal PAN 134 33
Round 1 81 Fabienne DEPREZ 21-13 / 21-17 Alexandra MOCANU - 24
Round 1 85 LEE Se Yeon 21-14 / 21-17 Minatsu MITANI 29 33
Round 1 188 Asuka TAKAHASHI 13-21 / 23-21 / 21-18 HAN Yue 63 66
Round 1 40 Rachel HONDERICH 18-21 / 22-20 / 21-17 Chloe BIRCH 58 56
Round 1 111 Ayumi MINE 23-21 / 21-15 ZHANG Yiman 55 45
Round 1 78 Shiori SAITO 21-8 / 21-6 Georgina BLAND 119 21
Round 1 21 GAO Fangjie 21-9 / 21-18 KIM Ga Eun 83 37
Round 1 47 CAI Yanyan 21-8 / 21-16 Mette POULSEN 51 27
Round 1 72 Yvonne LI 21-17 / 21-15 KIM Hyo Min 22 41
Round 1 60 JEON JUI 21-19 / 16-21 / 21-10 Yukino NAKAI 131 54
Round 1 46 Brittney TAM 21-8 / 27-25 Rusydina Antardayu RIODINGIN 164 38
Round 1 52 Julie Dawall JAKOBSEN 21-18 / 21-18 Jamie HSU 67 38
Round 1 16 Sayaka TAKAHASHI 21-19 / 21-8 Luise HEIM 61 36
Round 2 82 LI Xuerui 21-15 / 13-21 / 21-10 Michelle LI 13 48
Round 2 - Moto HAYASHI 21-14 / 20-22 / 21-18 Fabienne DEPREZ 81 47
Round 2 188 Asuka TAKAHASHI 21-10 / 19-21 / 21-15 LEE Se Yeon 85 61
Round 2 40 Rachel HONDERICH 21-16 / 21-17 Ayumi MINE 111 39
Round 2 21 GAO Fangjie 21-16 / 21-19 Shiori SAITO 78 43
Round 2 47 CAI Yanyan 21-15 / 21-8 Yvonne LI 72 30
Round 2 60 JEON JUI 21-18 / 21-12 Brittney TAM 46 31
Round 2 16 Sayaka TAKAHASHI 21-6 / 21-9 Julie Dawall JAKOBSEN 52 25
Quarter-final 82 LI Xuerui 21-13 / 21-13 Moto HAYASHI - 27
Quarter-final 188 Asuka TAKAHASHI 21-17 / 21-18 Rachel HONDERICH 40 41
Quarter-final 47 CAI Yanyan 21-17 / 21-12 GAO Fangjie 21 36
Quarter-final 16 Sayaka TAKAHASHI 21-10 / 18-21 / 21-8 JEON JUI 60 50
Semi-final 82 LI Xuerui 21-11 / 9-21 / 21-12 Asuka TAKAHASHI 188 51
Semi-final 16 Sayaka TAKAHASHI 21-17 / 21-16 CAI Yanyan 47 39
Final 82 LI Xuerui 22-20 / 15-21 / 21-17 Sayaka TAKAHASHI 16 63
XD (qual)
Round 1 - Derrick NG / Adrienne LIN 21-8 / 21-14 Seyed Mohammad Hossein VAKILI / Sophie MALES - 17
Round 1 424 DONG Adam (Xingyu) / Olivia (Li) LEI 21-7 / 21-8 Nicholas BONKOWSKY / Yuko KAWASAKI 659 16
Round 1 322 Tadayuki URAI / Rena MIYAURA 21-17 / 24-22 Nicolas NGUYEN / Alexandra MOCANU 1269 24
Round 1 739 Hiroki OKAMURA / Yukiko TAKAHATA 21-9 / 21-10 KAN Chao Yu / Michelle TONG - 19
Round 1 399 Taichi SAITO / Akane WATANABE 21-15 / 21-13 Antonio LI / Wendy ZHANG - 20
Round 1 187 KIM Jae Hwan / KIM So Yeong 21-12 / 21-10 Alexander BIANCHINI / Samantha HUI - 20
Round 1 - Ferdinand Sinarta SURBAKTI / Debora Rumate VEHRENICA 21-11 / 21-16 Niccolo TAGLE / Brittney TAM 274 22
Round 1 273 Kohei GONDO / Ayane KURIHARA 21-12 / 21-13 Mathieu MORNEAU / Eliana ZHANG 1298 26
Round 2 424 DONG Adam (Xingyu) / Olivia (Li) LEI 21-18 / 21-15 Derrick NG / Adrienne LIN - 22
Round 2 322 Tadayuki URAI / Rena MIYAURA 21-15 / 21-12 Hiroki OKAMURA / Yukiko TAKAHATA 739 23
Round 2 399 Taichi SAITO / Akane WATANABE 26-24 / 21-14 KIM Jae Hwan / KIM So Yeong 187 28
Round 2 273 Kohei GONDO / Ayane KURIHARA 21-17 / 21-15 Ferdinand Sinarta SURBAKTI / Debora Rumate VEHRENICA - 29
XD
Round 1 7 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-16 / 21-11 Jordan CORVEE / Anne TRAN 127 27
Round 1 49 Peter KAESBAUER / Olga KONON 26-24 / 16-21 / 21-17 Taichi SAITO / Akane WATANABE 399 49
Round 1 23 Ben LANE / Jessica PUGH 17-21 / 21-8 / 21-19 DONG Adam (Xingyu) / Olivia (Li) LEI 424 48
Round 1 322 Tadayuki URAI / Rena MIYAURA 21-12 / 21-10 Ryan CHEW / Sydney LEE 123 18
Round 1 13 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 21-18 / 21-16 Nyl YAKURA / Kristen TSAI 105 31
Round 1 273 Kohei GONDO / Ayane KURIHARA 21-8 / 21-10 Pakin KUNA-ANUVIT / Supissara PAEWSAMPRAN 108 22
Round 1 33 Robin TABELING / Cheryl SEINEN 18-21 / 21-10 / 21-18 Richard EIDESTEDT / Clara NISTAD 69 53
Round 1 88 Hwi Tae KIM / KIM Hye Jeong 21-8 / 21-11 Winston TSAI / Breanna CHI - 18
Round 1 178 Kenya MITSUHASHI / Naru SHINOYA 18-21 / 21-14 / 21-9 Yunosuke KUBOTA / Chiharu SHIDA 269 43
Round 1 245 LU Kai / CHEN Lu 21-10 / 21-11 Phillip CHEW / Ariel LEE 97 18
Round 1 116 Jones Ralfy JANSEN / Carla NELTE 21-12 / 21-7 Mathew FOGARTY / Isabel ZHONG 87 23
Round 1 15 Jacco ARENDS / Selena PIEK 21-18 / 21-18 Gregory MAIRS / Jenny MOORE 40 34
Round 1 498 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 21-16 / 21-14 Duncan YAO / Josephine WU - 26
Round 1 102 Josche ZURWONNE / Eva JANSSENS 21-19 / 21-17 Tuan Duc DO / Nhu Thao PHAM 39 31
Round 1 150 Ruben JILLE / Emilie LEFEL 21-18 / 21-19 Mohd Razif ABDUL LATIF / Rusydina Antardayu RIODINGIN - 35
Round 1 12 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-13 / 21-10 OU Xuanyi / CAO Tongwei 130 23
Round 2 7 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-12 / 21-8 Peter KAESBAUER / Olga KONON 49 26
Round 2 322 Tadayuki URAI / Rena MIYAURA 21-7 / 10-21 / 21-15 Ben LANE / Jessica PUGH 23 41
Round 2 13 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 21-16 / 13-21 / 21-16 Kohei GONDO / Ayane KURIHARA 273 57
Round 2 33 Robin TABELING / Cheryl SEINEN 21-14 / 21-8 Hwi Tae KIM / KIM Hye Jeong 88 26
Round 2 245 LU Kai / CHEN Lu 21-14 / 21-9 Kenya MITSUHASHI / Naru SHINOYA 178 30
Round 2 15 Jacco ARENDS / Selena PIEK 23-21 / 21-12 Jones Ralfy JANSEN / Carla NELTE 116 35
Round 2 498 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 21-16 / 2-1 Ret. Josche ZURWONNE / Eva JANSSENS 102 23
Round 2 12 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-15 / 21-15 Ruben JILLE / Emilie LEFEL 150 26
Quarter-final 7 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-8 / 21-12 Tadayuki URAI / Rena MIYAURA 322 25
Quarter-final 13 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 21-14 / 21-14 Robin TABELING / Cheryl SEINEN 33 30
Quarter-final 15 Jacco ARENDS / Selena PIEK 21-16 / 15-21 / 21-15 LU Kai / CHEN Lu 245 52
Quarter-final 12 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-13 / 21-16 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 498 28
Semi-final 7 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-15 / 21-11 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 13 33
Semi-final 12 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-19 / 21-19 Jacco ARENDS / Selena PIEK 15 35
Final 7 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-13 / 21-4 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 12 27

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 70 10 33.3% 2523 84.1 00:36:22 2.31 3 10.0%
MS 43 100 14 32.6% 3582 83.3 00:41:54 1.99 6 14.0%
WD 24 52 4 16.7% 1844 76.83 00:35:30 2.16 2 8.3%
WS 31 71 9 29.0% 2526 81.48 00:39:33 2.06 3 9.7%
XD 30 67 7 23.3% 2333 77.77 00:32:20 2.41 0 0.0%
Total 158 360 44 27.9% 12808 81.06 00:37:36 2.16 14 8.9%

Most Consecutive Points in a Set

Players Opponents Category Round Set Streak Details
Niluka KARUNARATNENicholas BONKOWSKYMS Round 1 1 14 View
Michelle LIThi Trang (B) VUWS Round 1 1 11 View
Kai SCHAEFERKevin CORDONMS Round 1 1 11 View
Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATAIsabel HERTTRICH / Carla NELTEWD Final 2 11 View
Michelle LIThi Trang (B) VUWS Round 1 2 11 View
Imran WADIAEnrico ASUNCIONMS Round 2 1 11 View
LU GuangzuMinoru KOGAMS Final 1 11 View
Moto HAYASHICrystal PANWS Round 1 2 11 View
HUANG GuoxingWOON Kok HongMS Round 2 2 10 View
Minoru KOGAKim BRUUNMS Semi-final 2 10 View

Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 31 13 70.5%
Japan 52 25 67.5%
France 6 3 66.7%
Sri Lanka 2 1 66.7%
Germany 27 16 62.8%
England 16 11 59.3%
Netherlands 9 7 56.2%
Thailand 7 7 50.0%
Denmark 4 4 50.0%
Korea 12 14 46.2%
Malaysia 2 3 40.0%
Canada 27 51 34.6%
Vietnam 4 8 33.3%
Sweden 2 5 28.6%
Indonesia 1 3 25.0%
U.S.A. 4 20 16.7%
Switzerland 0 1 0.0%
Brazil 0 1 0.0%
Finland 0 1 0.0%
Guatemala 0 1 0.0%
Philippines 0 1 0.0%
Czech Republic 0 1 0.0%
Trinidad and Tobago 0 2 0.0%
India 0 2 0.0%
New Zealand 0 2 0.0%
1

Category: