Thailand Open  

Tournament Name: Thailand Open 1999 (I)
Tournament Dates: 11/07/1999-11/07/1999
Location: Thailand, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD CHEN Qiqiu / YU Jinhao Jim LAUGESEN / Michael SOGAARD
MS CHEN Gang JI Xinpeng
WD GAO Ling / QIN Yiyuan Emma ERMAWATI / Vita MARISSA
WS DAI Yun GONG Ruina
XD LIU Yong / GE Fei Michael SOGAARD / Rikke OLSEN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (255*) Murray HOCKING / Xin JIANG 15-8 / 15-7 Songphon ANUGRITAYAWON / Panuwat NGERNSRISUL - 0
Round 1 (37*) Kitipon KITIKUL / Khunakorn SUDHISODHI 15-2 / 15-7 Peter JEFFREY / David LINDLEY (261*) 0
Round 1 (140*) Wahyu (Pelita) AGUNG / Halim Haryanto HO 15-2 / 15-0 Krid CHUAYNARONG / Monwat THUWANIMITKUL - 0
Round 1 (55*) Saputra HADI / Endra Mulyana MULYAJAYA 15-13 / 15-11 Jaseel P ISMAIL / Vincent LOBO (27*) 0
Round 1 (613*) Mike JOPPIEN / Rehan KHAN 6-15 / 15-2 / 15-9 Naruenart CHUAYMAK / Kovit EKMONGKOLPAISARN - 0
Round 1 (93*) KIM Yong Hyun / YIM Bang Eun W.O. (M) Spare 20 / (M) Spare 21 (198*) 0
Round 2 (10*) ZHANG Jun / Wei (1) ZHANG 15-7 / 15-2 AHN Jae Chang / PARK Tae Sang - 0
Round 2 (71*) Ade LUKAS / Hermono YUWONO 15-1 / 15-3 Sirachai PANPATCHARA / Naruthum SURAKKHAKA - 0
Round 2 (46*) Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA 15-1 / 15-11 HO Li-Wei / HU Chung Shien (350*) 0
Round 2 (102*) Norio IMAI / Hiroshi OHYAMA 15-13 / 15-5 Murray HOCKING / Xin JIANG (255*) 0
Round 2 (15*) Jim LAUGESEN / Michael SOGAARD 15-1 / 15-4 Graham SIMPSON / Graeme SMITH (356*) 0
Round 2 (37*) Kitipon KITIKUL / Khunakorn SUDHISODHI 15-3 / 15-3 Keishi KAWAGUCHI / Hideki YAMADA (288*) 0
Round 2 (139*) Choon Eng CHEW / Rosman A RAZAK 15-3 / 15-12 LEE Sung Yuan / LIN Wei Hsiang (67*) 0
Round 2 (99*) DENG Chuanhai / WANG Wei 15-7 / 12-15 / 15-9 Wahyu (Pelita) AGUNG / Halim Haryanto HO (140*) 0
Round 2 (55*) Saputra HADI / Endra Mulyana MULYAJAYA 15-3 / 15-1 Polawat DAANPASUKKUL / Thitipong LAPOE (174*) 0
Round 2 - Peter Hoeg GADE / Jesper LARSEN 15-5 / 15-6 LEE Hyun Il / SHON Seung Mo (266*) 0
Round 2 (179*) Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA 15-5 / 15-1 Mike JOPPIEN / Rehan KHAN (613*) 0
Round 2 (29*) Alastair GATT / Craig ROBERTSON 15-7 / 15-6 Youthapoom AMITPAI / Nitirat RUNG-UTHAI - 0
Round 2 (93*) KIM Yong Hyun / YIM Bang Eun 15-9 / 3-15 / 15-6 Chatchai BOONMEE / Supachai PINTUWAT - 0
Round 2 (49*) CHEN Qiqiu / YU Jinhao 13-15 / 15-7 / 15-9 Kim Pong Patrick LAU / Aman SANTOSA (48*) 0
Round 2 (33*) Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL 15-2 / 15-2 Alun BIGGART / Robert BLAIR - 0
Round 2 (11*) LEE Wei-Jen / WIBOWO Victo 15-2 / 15-3 Thirapat JENWATANAMONGKOL / Nopporn SUWANSAWANG - 0
Round 3 (10*) ZHANG Jun / Wei (1) ZHANG 15-6 / 15-4 Ade LUKAS / Hermono YUWONO (71*) 0
Round 3 (46*) Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA 15-8 / 15-5 Norio IMAI / Hiroshi OHYAMA (102*) 0
Round 3 (15*) Jim LAUGESEN / Michael SOGAARD 6-15 / 15-6 / 15-5 Kitipon KITIKUL / Khunakorn SUDHISODHI (37*) 0
Round 3 (139*) Choon Eng CHEW / Rosman A RAZAK 15-5 / 15-8 DENG Chuanhai / WANG Wei (99*) 0
Round 3 (55*) Saputra HADI / Endra Mulyana MULYAJAYA 9-15 / 17-15 / 15-11 Peter Hoeg GADE / Jesper LARSEN - 0
Round 3 (179*) Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA 15-5 / 15-4 Alastair GATT / Craig ROBERTSON (29*) 0
Round 3 (49*) CHEN Qiqiu / YU Jinhao 15-10 / 15-8 KIM Yong Hyun / YIM Bang Eun (93*) 0
Round 3 (11*) LEE Wei-Jen / WIBOWO Victo 15-2 / 15-8 Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL (33*) 0
Quarter-final (46*) Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA 7-15 / 15-8 / 15-7 ZHANG Jun / Wei (1) ZHANG (10*) 0
Quarter-final (15*) Jim LAUGESEN / Michael SOGAARD 15-6 / 5-15 / 15-4 Choon Eng CHEW / Rosman A RAZAK (139*) 0
Quarter-final (55*) Saputra HADI / Endra Mulyana MULYAJAYA 15-11 / 15-9 Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA (179*) 0
Quarter-final (49*) CHEN Qiqiu / YU Jinhao 15-12 / 6-15 / 15-9 LEE Wei-Jen / WIBOWO Victo (11*) 0
Semi-final (15*) Jim LAUGESEN / Michael SOGAARD 15-13 / 15-7 Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA (46*) 0
Semi-final (49*) CHEN Qiqiu / YU Jinhao 15-8 / 15-6 Saputra HADI / Endra Mulyana MULYAJAYA (55*) 0
Final (49*) CHEN Qiqiu / YU Jinhao 15-11 / 15-13 Jim LAUGESEN / Michael SOGAARD (15*) 0
MS
Round 1 (247*) Natapol SARAWAN 15-1 / 15-3 Yuzo KUBOTA (624*) 0
Round 1 (40*) Bertrand GALLET 15-8 / 15-8 Marcus JANSSON (200*) 0
Round 1 (74*) Anupap THIRARATSAKUL 15-5 / 15-6 Conrad HUECKSTAEDT (97*) 0
Round 1 (47*) CHEN Wei 15-2 / 15-3 Simone VINCENZI (219*) 0
Round 1 (58*) YAP Yong Jyen 15-2 / 15-11 LU Feng-Chieh (847*) 0
Round 1 (116*) Krid CHUAYNARONG 15-4 / 15-2 Rehan KHAN (95*) 0
Round 2 (6*) SUN Jun 15-3 / 15-2 Robert BLAIR (191*) 0
Round 2 (92*) Ronald SUSILO 15-7 / 15-6 Karavee HONGSPOE (243*) 0
Round 2 (32*) Peter JANUM 15-8 / 15-6 Abhinn Shyam GUPTA (56*) 0
Round 2 (69*) Yudi SUPRAYOGI 15-17 / 15-10 / 15-10 Ramesh NATHAN (65*) 0
Round 2 (14*) Muhammad Roslin HASHIM 16-17 / 15-4 / 15-8 CHIEN Yu-Hsiu (75*) 0
Round 2 (55*) JI Xinpeng 15-5 / 15-5 Sirawat PANPATCHARA - 0
Round 2 (41*) AHN Jae Chang 15-5 / 15-2 Mike JOPPIEN (138*) 0
Round 2 (132*) Steve ISAAC 15-5 / 15-2 Natapol SARAWAN (247*) 0
Round 2 (12*) Rashid SIDEK 15-3 / 15-6 Nikhil KANETKAR (39*) 0
Round 2 (25*) LUO Yigang 15-2 / 15-3 SHON Seung Mo (162*) 0
Round 2 (238*) Hideki YAMADA 13-15 / 15-11 / 15-6 Bertrand GALLET (40*) 0
Round 2 (21*) DONG Jiong 15-11 / 15-11 Jason WONG (63*) 0
Round 2 (176*) Michael EDGE 15-0 / 15-10 Graeme SMITH (669*) 0
Round 2 (19*) Rony AGUSTINUS 17-15 / 15-0 LIU En-Horng (147*) 0
Round 2 (74*) Anupap THIRARATSAKUL 15-7 / 15-8 Thomas SOGAARD (140*) 0
Round 2 (47*) CHEN Wei 15-11 / 15-7 Richard DOLING (50*) 0
Round 2 (60*) Boonsak PONSANA 15-3 / 15-3 Keishi KAWAGUCHI (300*) 0
Round 2 (68*) PARK Tae Sang 15-3 / 15-2 Craig ROBERTSON (110*) 0
Round 2 (16*) Hock Kin YONG 15-13 / 15-0 Jakrapan THANATHIRATHAM (279*) 0
Round 2 (58*) YAP Yong Jyen 15-4 / 15-1 Saran CHUCHERDRAT (304*) 0
Round 2 (23*) Jeffer ROSOBIN 15-9 / 15-7 Sachin RATTI (112*) 0
Round 2 (175*) Jens ROCH 15-9 / 4-15 / 15-6 Monwat THUWANIMITKUL - 0
Round 2 (7*) CHEN Gang 15-5 / 15-8 Niels Christian KALDAU (87*) 0
Round 2 (116*) Krid CHUAYNARONG 15-13 / 15-3 Alan YANG (123*) 0
Round 2 (29*) PULLELA Gopichand 15-1 / 15-11 YIM Bang Eun (850*) 0
Round 2 (48*) Sairul Amar AYOB 15-5 / 15-7 Kovit EKMONGKOLPAISARN (417*) 0
Round 2 (10*) CHEN Hong 15-3 / 15-2 Graham SIMPSON (334*) 0
Round 2 (91*) XIA Xuanze 15-9 / 15-6 Chalat BENRASSAW - 0
Round 2 (31*) ismail SAMAN 15-0 / 15-2 Alun BIGGART (1172*) 0
Round 2 (173*) LEE Hyun Il 15-6 / 15-7 Naruenart CHUAYMAK (305*) 0
Round 2 (3*) PERMADI Fung 15-17 / 15-5 / 15-9 . IRWANSYAH (51*) 0
Round 2 (455*) Sirachai PANPATCHARA W.O. Bruce FLOCKHART (52*) 0
Round 3 (6*) SUN Jun 15-6 / 15-2 Ronald SUSILO (92*) 0
Round 3 (32*) Peter JANUM 15-12 / 15-6 Yudi SUPRAYOGI (69*) 0
Round 3 (55*) JI Xinpeng 15-11 / 4-15 / 15-10 Muhammad Roslin HASHIM (14*) 0
Round 3 (41*) AHN Jae Chang 13-15 / 15-6 / 15-10 Steve ISAAC (132*) 0
Round 3 (12*) Rashid SIDEK 4-15 / 15-14 / 15-11 LUO Yigang (25*) 0
Round 3 (455*) Sirachai PANPATCHARA 15-7 / 15-11 Hideki YAMADA (238*) 0
Round 3 (21*) DONG Jiong 15-8 / 15-7 Michael EDGE (176*) 0
Round 3 (19*) Rony AGUSTINUS 15-11 / 15-5 Anupap THIRARATSAKUL (74*) 0
Round 3 (47*) CHEN Wei 15-4 / 15-12 Boonsak PONSANA (60*) 0
Round 3 (58*) YAP Yong Jyen 15-10 / 7-15 / 15-8 Jeffer ROSOBIN (23*) 0
Round 3 (7*) CHEN Gang 15-3 / 15-6 Jens ROCH (175*) 0
Round 3 (29*) PULLELA Gopichand 15-10 / 15-11 Krid CHUAYNARONG (116*) 0
Round 3 (10*) CHEN Hong 15-9 / 15-13 Sairul Amar AYOB (48*) 0
Round 3 (91*) XIA Xuanze 15-6 / 15-10 ismail SAMAN (31*) 0
Round 3 (3*) PERMADI Fung 15-7 / 15-3 LEE Hyun Il (173*) 0
Round 3 (68*) PARK Tae Sang W.O. Hock Kin YONG (16*) 0
Round 4 (6*) SUN Jun 15-9 / 15-12 Peter JANUM (32*) 0
Round 4 (55*) JI Xinpeng 15-10 / 15-4 AHN Jae Chang (41*) 0
Round 4 (12*) Rashid SIDEK 15-3 / 15-4 Sirachai PANPATCHARA (455*) 0
Round 4 (21*) DONG Jiong 15-11 / 15-2 Rony AGUSTINUS (19*) 0
Round 4 (47*) CHEN Wei 10-15 / 15-9 / 15-5 PARK Tae Sang (68*) 0
Round 4 (7*) CHEN Gang 15-5 / 15-2 YAP Yong Jyen (58*) 0
Round 4 (10*) CHEN Hong 5-15 / 17-15 / 15-11 PULLELA Gopichand (29*) 0
Round 4 (91*) XIA Xuanze 15-5 / 15-8 PERMADI Fung (3*) 0
Quarter-final (55*) JI Xinpeng 17-15 / 15-7 SUN Jun (6*) 0
Quarter-final (12*) Rashid SIDEK 15-10 / 6-15 / 15-7 DONG Jiong (21*) 0
Quarter-final (7*) CHEN Gang 15-9 / 15-11 CHEN Wei (47*) 0
Quarter-final (10*) CHEN Hong 15-9 / 15-10 XIA Xuanze (91*) 0
Semi-final (55*) JI Xinpeng 15-7 / 15-6 Rashid SIDEK (12*) 0
Semi-final (7*) CHEN Gang 15-3 / 9-15 / 15-12 CHEN Hong (10*) 0
Final (7*) CHEN Gang 15-12 / 15-6 JI Xinpeng (55*) 0
WD
Round 1 (32*) CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min 15-4 / 15-5 Elizabeth CANN / Anu NIEMINEN (189*) 0
Round 1 (87*) Takae MASUMO / Chikako NAKAYAMA 15-4 / 15-1 Sonya MCGINN / Fiona SNEDDON (246*) 0
Round 1 (10*) Ann-Lou JORGENSEN / Mette SCHJOLDAGER 15-10 / 15-7 Salakjit PONSANA / Nucharin TEEKHATRAKUL - 0
Round 1 (44*) YAO Jie / ZHOU Mi 15-8 / 15-3 Kirsty FLOCKHART / Carol TEDMAN (101*) 0
Round 1 (65*) JUNG Yeon Kyung / LEE Hyo Jung 10-15 / 15-13 / 15-7 Emi SEKI (TAKAI) / Machiko YONEYA (110*) 0
Round 1 (6*) Deyana LOMBAN / Eliza NATHANAEL 15-13 / 12-15 / 15-2 Thitikan DUANGSIRI / Nucharee TEEKHATRAKUL - 0
Round 1 (8*) HUANG Sui / LU Ying 15-10 / 15-4 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL - 0
Round 1 - Lorraine COLE / Sandra WATT 15-12 / 15-7 Agnese ALLEGRINI / Maria Luisa MUR (28*) 0
Round 1 (147*) Anne HOENSCHEID / Wiebke SCHREMPF 15-4 / 15-5 Busaba JETANAWICHAMOKE / Kulsiri PIMJAISAI - 0
Round 1 (24*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-3 / 15-0 Susan EGELSTAFF / Lindsay REID - 0
Round 1 (33*) Emma ERMAWATI / Vita MARISSA 15-3 / 15-5 Monthalee BUARUNG / Molthila KITJANON - 0
Round 1 (60*) Mika ANJO / Kaori MORI 15-7 / 15-7 Helen BLAIR / Kathryn GRAHAM (537*) 0
Round 1 - ZENG Yaqiong / ZHANG Ning 15-9 / 17-16 CHENG Wen Hsing / CHIEN Hsui-Lin (57*) 0
Round 1 (79*) Satinee JANKRAJANGWONG / Methinee NARAWIRAWUTH W.O. (F) Spare 05 / (F) Spare 06 - 0
Round 2 (3*) GAO Ling / QIN Yiyuan 15-1 / 15-4 Satinee JANKRAJANGWONG / Methinee NARAWIRAWUTH (79*) 0
Round 2 (32*) CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min 15-6 / 15-3 Takae MASUMO / Chikako NAKAYAMA (87*) 0
Round 2 (44*) YAO Jie / ZHOU Mi 15-11 / 15-8 Ann-Lou JORGENSEN / Mette SCHJOLDAGER (10*) 0
Round 2 (6*) Deyana LOMBAN / Eliza NATHANAEL 15-12 / 15-12 JUNG Yeon Kyung / LEE Hyo Jung (65*) 0
Round 2 (8*) HUANG Sui / LU Ying 15-2 / 15-4 Lorraine COLE / Sandra WATT - 0
Round 2 (24*) Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN 15-9 / 15-0 Anne HOENSCHEID / Wiebke SCHREMPF (147*) 0
Round 2 (33*) Emma ERMAWATI / Vita MARISSA 15-3 / 12-15 / 15-9 Mika ANJO / Kaori MORI (60*) 0
Round 2 (19*) Sujitra EAKMONGKOLPAISARN / Saralee THOUNGTHONGKAM 15-3 / 15-2 ZENG Yaqiong / ZHANG Ning - 0
Quarter-final (3*) GAO Ling / QIN Yiyuan 15-13 / 15-2 CHEN Li-Chin / TSAI Hui-Min (32*) 0
Quarter-final (6*) Deyana LOMBAN / Eliza NATHANAEL 13-15 / 15-10 / 15-5 YAO Jie / ZHOU Mi (44*) 0
Quarter-final (8*) HUANG Sui / LU Ying 11-15 / 15-4 / 15-3 Helene KIRKEGAARD / Rikke OLSEN (24*) 0
Quarter-final (33*) Emma ERMAWATI / Vita MARISSA 15-11 / 12-15 / 15-8 Sujitra EAKMONGKOLPAISARN / Saralee THOUNGTHONGKAM (19*) 0
Semi-final (3*) GAO Ling / QIN Yiyuan 15-8 / 15-4 Deyana LOMBAN / Eliza NATHANAEL (6*) 0
Semi-final (33*) Emma ERMAWATI / Vita MARISSA 15-12 / 15-6 HUANG Sui / LU Ying (8*) 0
Final (3*) GAO Ling / QIN Yiyuan 15-8 / 15-2 Emma ERMAWATI / Vita MARISSA (33*) 0
WS
Round 1 (381*) CHENG Wen Hsing 5-11 / 11-6 / 11-5 Susan EGELSTAFF (397*) 0
Round 1 (68*) ZENG Yaqiong 8-11 / 11-1 / 11-2 Anu NIEMINEN (44*) 0
Round 1 (77*) LEE Hyo Jung 11-2 / 11-2 Helen BLAIR (392*) 0
Round 1 - Duanganong AROONKESORN 11-6 / 11-2 Carol TEDMAN (627*) 0
Round 1 (199*) Mika ANJO 11-6 / 5-11 / 11-3 Sandra DIMBOUR (29*) 0
Round 1 (193*) Nucharin TEEKHATRAKUL 11-3 / 11-3 Fiona SNEDDON (138*) 0
Round 1 (128*) Anne HOENSCHEID 11-9 / 11-2 Lindsay REID (312*) 0
Round 1 (130*) Satinee JANKRAJANGWONG 11-9 / 11-8 Elizabeth CANN (550*) 0
Round 1 (268*) CHIEN Hsui-Lin 11-7 / 4-11 / 11-6 K. Neelima CHOUDHARY (61*) 0
Round 1 (110*) Machiko YONEYA 11-9 / 13-10 Thitikan DUANGSIRI (75*) 0
Round 1 (48*) YAO Jie 11-6 / 11-8 Nucharee TEEKHATRAKUL (211*) 0
Round 1 (56*) Kaori MORI 11-0 / 11-4 Kathryn GRAHAM (219*) 0
Round 1 (41*) Yuli MARFUAH W.O. Kirsteen MCEWAN-MILLER (73*) 0
Round 2 (4*) DAI Yun 11-1 / 11-3 Orathai LAPLEUNGTHONG - 0
Round 2 (381*) CHENG Wen Hsing 11-3 / 11-13 / 11-7 Kulsiri PIMJAISAI - 0
Round 2 (25*) Sujitra EAKMONGKOLPAISARN 11-0 / 11-0 Sonya MCGINN (46*) 0
Round 2 (68*) ZENG Yaqiong 11-7 / 11-5 LEE Hyo Jung (77*) 0
Round 2 (3*) ZHOU Mi 12-13 / 11-0 / 11-5 CHAN Ya-Lin (33*) 0
Round 2 - Duanganong AROONKESORN 11-5 / 11-9 Agnese ALLEGRINI (129*) 0
Round 2 (193*) Nucharin TEEKHATRAKUL 11-9 / 11-9 Mika ANJO (199*) 0
Round 2 (130*) Satinee JANKRAJANGWONG 11-3 / 11-3 Anne HOENSCHEID (128*) 0
Round 2 (16*) LEE Kyung Won 11-6 / 11-1 Justine WILLMOTT (34*) 0
Round 2 (110*) Machiko YONEYA 11-9 / 11-7 CHIEN Hsui-Lin (268*) 0
Round 2 (11*) ZHANG Ning 11-0 / 11-2 Sandra WATT (59*) 0
Round 2 (41*) Yuli MARFUAH 11-7 / 11-2 YAO Jie (48*) 0
Round 2 (13*) Chia-Chi HUANG 11-2 / 11-5 Manjusha KANWAR (74*) 0
Round 2 (56*) Kaori MORI 11-8 / 11-3 Salakjit PONSANA - 0
Round 2 (2*) GONG Ruina 11-3 / 11-1 Plyachat LEELASILPASAS - 0
Round 2 (18*) Aparna POPAT W.O. Rebecca PANTANEY (62*) 0
Round 3 (4*) DAI Yun 11-0 / 11-3 CHENG Wen Hsing (381*) 0
Round 3 (25*) Sujitra EAKMONGKOLPAISARN 11-2 / 11-7 ZENG Yaqiong (68*) 0
Round 3 (3*) ZHOU Mi 11-1 / 11-0 Duanganong AROONKESORN - 0
Round 3 (18*) Aparna POPAT 11-9 / 13-10 Nucharin TEEKHATRAKUL (193*) 0
Round 3 (16*) LEE Kyung Won 11-4 / 11-6 Satinee JANKRAJANGWONG (130*) 0
Round 3 (11*) ZHANG Ning 11-8 / 11-1 Machiko YONEYA (110*) 0
Round 3 (13*) Chia-Chi HUANG 6-11 / 11-0 / 11-9 Yuli MARFUAH (41*) 0
Round 3 (2*) GONG Ruina 11-3 / 11-1 Kaori MORI (56*) 0
Quarter-final (4*) DAI Yun 11-2 / 11-7 Sujitra EAKMONGKOLPAISARN (25*) 0
Quarter-final (3*) ZHOU Mi 11-1 / 11-1 Aparna POPAT (18*) 0
Quarter-final (16*) LEE Kyung Won 5-11 / 11-9 / 11-4 ZHANG Ning (11*) 0
Quarter-final (2*) GONG Ruina 11-7 / 11-1 Chia-Chi HUANG (13*) 0
Semi-final (4*) DAI Yun 11-4 / 11-6 ZHOU Mi (3*) 0
Semi-final (2*) GONG Ruina 11-6 / 11-4 LEE Kyung Won (16*) 0
Final (4*) DAI Yun 11-6 / 11-5 GONG Ruina (2*) 0
XD
Round 1 (40*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-7 / 15-13 Jakrapan THANATHIRATHAM / Salakjit PONSANA - 0
Round 1 - YIM Bang Eun / LEE Kyung Won 15-4 / 15-0 Panuwat NGERNSRISUL / Waewwisa BAMRUNGMUANG - 0
Round 1 (322*) WANG Wei / LU Ying 15-3 / 15-10 Norio IMAI / Chikako NAKAYAMA (136*) 0
Round 2 (9*) LIU Yong / GE Fei 15-2 / 15-3 Simone VINCENZI / Maria Luisa MUR (35*) 0
Round 2 (257*) LIN Wei Hsiang / CHEN Li-Chin 15-4 / 15-4 Nitirat RUNG-UTHAI / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL - 0
Round 2 (37*) Jesper LARSEN / Ann-Lou JORGENSEN 15-6 / 15-7 KIM Yong Hyun / JUNG Yeon Kyung (143*) 0
Round 2 (10*) Janek ROOS / Helene KIRKEGAARD 7-15 / 15-10 / 15-3 LEE Wei-Jen / TSAI Hui-Min (30*) 0
Round 2 (45*) Imam TOHARI / Vita MARISSA 15-4 / 15-2 Graeme SMITH / Carol TEDMAN - 0
Round 2 (40*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-6 / 17-16 Hiroshi OHYAMA / Takae MASUMO (259*) 0
Round 2 - YIM Bang Eun / LEE Kyung Won 17-14 / 15-6 Takuya KATAYAMA / Emi SEKI (TAKAI) (253*) 0
Round 2 (26*) CHEN Qiqiu / HUANG Sui 15-7 / 15-8 LEE Sung Yuan / CHAN Ya-Lin (150*) 0
Round 2 - Peter JEFFREY / Lorraine COLE 15-11 / 15-9 Robert BLAIR / Fiona SNEDDON (378*) 0
Round 2 (8*) Wahyu (Pelita) AGUNG / Emma ERMAWATI 15-3 / 15-6 Kitipon KITIKUL / Methinee NARAWIRAWUTH (137*) 0
Round 2 (322*) WANG Wei / LU Ying 15-3 / 15-2 Pornpansa SOPACHAREE / Sura SRISASI - 0
Round 2 (14*) Joachim TESCHE / Wiebke SCHREMPF 15-5 / 15-2 Graham SIMPSON / Kirsty FLOCKHART - 0
Round 2 (1*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-2 / 15-3 Monwat THUWANIMITKUL / Duanganong AROONKESORN - 0
Round 2 (252*) Khunakorn SUDHISODHI / Saralee THOUNGTHONGKAM W.O. Alastair GATT / Kirsteen MCEWAN-MILLER (87*) 0
Round 2 - Kaisin HONGSPOE / Kulsiri PIMJAISAI W.O. (F) Spare 05 / (M) Spare 20 (97*) 0
Round 2 (79*) LIU En-Horng / CHENG Wen Hsing W.O. Ian SULLIVAN / Gail EMMS (11*) 0
Round 3 (9*) LIU Yong / GE Fei 15-10 / 12-15 / 15-6 LIN Wei Hsiang / CHEN Li-Chin (257*) 0
Round 3 (252*) Khunakorn SUDHISODHI / Saralee THOUNGTHONGKAM 3-15 / 15-6 / 15-7 Jesper LARSEN / Ann-Lou JORGENSEN (37*) 0
Round 3 (10*) Janek ROOS / Helene KIRKEGAARD 15-2 / 15-2 Kaisin HONGSPOE / Kulsiri PIMJAISAI - 0
Round 3 (40*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-1 / 15-8 Imam TOHARI / Vita MARISSA (45*) 0
Round 3 (26*) CHEN Qiqiu / HUANG Sui 15-3 / 15-3 YIM Bang Eun / LEE Kyung Won - 0
Round 3 (8*) Wahyu (Pelita) AGUNG / Emma ERMAWATI 15-4 / 15-4 Peter JEFFREY / Lorraine COLE - 0
Round 3 (322*) WANG Wei / LU Ying 15-7 / 6-15 / 15-7 LIU En-Horng / CHENG Wen Hsing (79*) 0
Round 3 (1*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-7 / 15-7 Joachim TESCHE / Wiebke SCHREMPF (14*) 0
Quarter-final (9*) LIU Yong / GE Fei 15-9 / 17-14 Khunakorn SUDHISODHI / Saralee THOUNGTHONGKAM (252*) 0
Quarter-final (40*) ZHANG Jun / GAO Ling 15-12 / 15-7 Janek ROOS / Helene KIRKEGAARD (10*) 0
Quarter-final (8*) Wahyu (Pelita) AGUNG / Emma ERMAWATI 10-15 / 15-11 / 15-13 CHEN Qiqiu / HUANG Sui (26*) 0
Quarter-final (1*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-11 / 15-7 WANG Wei / LU Ying (322*) 0
Semi-final (9*) LIU Yong / GE Fei 13-15 / 17-16 / 15-7 ZHANG Jun / GAO Ling (40*) 0
Semi-final (1*) Michael SOGAARD / Rikke OLSEN 15-2 / 15-9 Wahyu (Pelita) AGUNG / Emma ERMAWATI (8*) 0
Final (9*) LIU Yong / GE Fei 15-12 / 15-6 Michael SOGAARD / Rikke OLSEN (1*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 36 81 9 25.0% 1738 48.28 00:00:00 0 0 0.0%
MS 67 147 13 19.4% 3242 48.39 00:00:00 0 0 0.0%
WD 28 62 6 21.4% 1356 48.43 00:00:00 0 0 0.0%
WS 42 92 8 19.1% 1447 34.45 00:00:00 0 0 0.0%
XD 31 68 6 19.4% 1484 47.87 00:00:00 0 0 0.0%
Total 204 450 42 20.6% 9267 45.43 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 69 16 81.2%
Hong Kong 3 1 75.0%
Indonesia 22 11 66.7%
Denmark 17 10 63.0%
Malaysia 13 8 61.9%
Australia 6 4 60.0%
Netherlands 3 2 60.0%
Korea 12 13 48.0%
Japan 11 15 42.3%
Germany 5 7 41.7%
Chinese Taipei 10 16 38.5%
England 4 7 36.4%
Singapore 1 2 33.3%
France 1 2 33.3%
Thailand 23 49 31.9%
India 3 8 27.3%
Scotland 1 21 4.5%
Wales 0 1 0.0%
Sweden 0 1 0.0%
Switzerland 0 1 0.0%
Finland 0 1 0.0%
Jersey 0 2 0.0%
Ireland 0 2 0.0%
Italy 0 4 0.0%

Category: