All England  

Tournament Name: All England 1990
Tournament Dates: 18/03/1990-18/03/1990
Location: England, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD KIM Moon Soo / PARK Joo Bong LI Yongbo / TIAN Bingyi
MS Jianhua ZHAO Joko SUPRIANTO
WD CHUNG Myeong Hee / HWANG Hye Young Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS
WS Susi SUSANTI HUANG Hua
XD PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 (410*) David A SPURLING / Stuart A SPURLING 15-6 / 7-15 / 15-11 Jens MEIBOM / Soren B NIELSEN - 0
Round 1 - Morten HUMMELMOSE / Henrik JESSEN (DEC`D) 15-1 / 15-10 Keith DAVIS / Richard J SWIFT (117*) 0
Round 1 - András PILISZKY / Jacob OSTERGAARD 15-7 / 15-7 Jyri AALTO / Lasse LINDELOF (187*) 0
Round 1 - Pavlos CHARALAMBIDIS / David GILMOUR 15-8 / 15-7 David DE FREITAS / Philip C HARRIS - 0
Round 1 - Lawrence Si Hock CHEW / Volker RENZELMANN 15-12 / 15-18 / 15-9 Peter EMPTAGE / David OWEN - 0
Round 1 - Mervin T. GIBBS / Andy WOOD 15-7 / 15-6 Richard P. HARDING / Jesper HOLM HANSEN - 0
Round 1 (139*) KIM Jong Woong / SHON Jin Hwan 15-8 / 15-3 Christopher C. DOBSON / Ian WRIGHT (409*) 0
Round 1 (506*) Oystein ESPEDAL LARSEN / Trond WAALAND 15-7 / 15-2 Jason GANNER / Simon P KAYE - 0
Round 1 - Jens ERIKSEN / Peter ESPERSEN 15-12 / 15-5 Alan ALEXANDER / Chamberlein EKE - 0
Round 1 - Alexej SIDOROV / Nikolaj ZUEV 18-16 / 10-15 / 15-12 Alan J CROWTHER / Stephen Richard REW - 0
Round 1 - Morten BUNDGAARD / John LAURSEN 7-15 / 15-5 / 18-17 Glenn COBURN / Mark D NEEDHAM - 0
Round 1 (253*) Robert LILJEQUIST / Tony TUOMINEN (DEC`D) 15-7 / 15-1 Tony DENNIS / Hugh G DYUS - 0
Round 1 - Paul C. BENNETT / Tim MOSELEY 15-5 / 10-15 / 15-2 Richard BURTON / Andrew CARLOTTI - 0
Round 1 - Peter KNOWLES / Julian ROBERTSON 15-11 / 15-4 Quyen (M) NGUYEN / David SHAW - 0
Round 2 - Morten HUMMELMOSE / Henrik JESSEN (DEC`D) 15-8 / 15-5 Christopher L LEE / Poh Thye LEONG - 0
Round 2 - András PILISZKY / Jacob OSTERGAARD 17-14 / 7-15 / 15-6 Pavlos CHARALAMBIDIS / David GILMOUR - 0
Round 2 - Mervin T. GIBBS / Andy WOOD 15-10 / 17-14 Lawrence Si Hock CHEW / Volker RENZELMANN - 0
Round 2 (139*) KIM Jong Woong / SHON Jin Hwan 15-12 / 15-9 David CONSTANTINE / Mark P METHVEN - 0
Round 2 - Jens ERIKSEN / Peter ESPERSEN 17-5 / 15-9 Oystein ESPEDAL LARSEN / Trond WAALAND (506*) 0
Round 2 - Alexej SIDOROV / Nikolaj ZUEV 10-15 / 15-7 / 17-14 CHAN Wing Kit / TSE Bun - 0
Round 2 - Morten BUNDGAARD / John LAURSEN 15-4 / 15-4 Henrik GEISLER JENSEN / Thomas POULSEN - 0
Round 2 - Paul C. BENNETT / Tim MOSELEY 17-16 / 2-15 / 15-4 Robert LILJEQUIST / Tony TUOMINEN (DEC`D) (253*) 0
Round 2 (210*) Peter KNUDSEN / Peter LEHWALD 2-15 / 15-1 / 18-14 Peter KNOWLES / Julian ROBERTSON - 0
Round 3 - Morten HUMMELMOSE / Henrik JESSEN (DEC`D) 15-12 / 15-6 David A SPURLING / Stuart A SPURLING (410*) 0
Round 3 - András PILISZKY / Jacob OSTERGAARD 18-17 / 11-15 / 15-12 Mervin T. GIBBS / Andy WOOD - 0
Round 3 - Jens ERIKSEN / Peter ESPERSEN 18-16 / 15-10 KIM Jong Woong / SHON Jin Hwan (139*) 0
Round 3 - Morten BUNDGAARD / John LAURSEN 15-10 / 15-6 Alexej SIDOROV / Nikolaj ZUEV - 0
Round 3 (210*) Peter KNUDSEN / Peter LEHWALD 15-12 / 15-2 Paul C. BENNETT / Tim MOSELEY - 0
MD
Round 1 (18*) Steen FLADBERG / Jesper KNUDSEN 15-13 / 15-5 Claus OVERBECK / Michael SOGAARD - 0
Round 1 - Anders (1) Nielsen / Bent SVENNINGSEN 15-11 / 15-9 Trevor DARLINGTON / Paul A HOLDEN (416*) 0
Round 1 (38*) Mike BITTEN / J Bryan BLANSHARD 15-4 / 15-11 Shuji MATSUNO / Shinji MATSUURA (9*) 0
Round 1 (111*) Miles N C JOHNSON / Andy SALVIDGE 15-2 / 15-12 Kent Waede HANSEN / Jacob THYGESEN (86*) 0
Round 1 (24*) Hiroki ETO / Masami OSANAI 15-12 / 15-4 HWANG Sun Ho / LEE Yong Sun (188*) 0
Round 1 (209*) Peter BUCH / Peter BUSCH JENSEN 15-13 / 11-15 / 15-8 Erik LIA / Hans SPERRE (407*) 0
Round 1 (58*) Kenny MIDDLEMISS / Dan TRAVERS 18-13 / 12-15 / 15-7 Martyn J HINDLE / Norman R A WHEATLEY (285*) 0
Round 1 (92*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-5 / 15-3 CHOI Sang Bum / KWAK Chan Ho - 0
Round 1 (17*) CHAN Chi Choi / CHAN Siu Kwong 16-17 / 15-2 / 15-3 Morten HUMMELMOSE / Henrik JESSEN (DEC`D) - 0
Round 1 (12*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Jens Peter NIERHOFF 15-10 / 15-13 Alex MEIJER / Pierre PELUPESSY (15*) 0
Round 1 (115*) Thomas KIRKEGAARD / Claus THOMSEN 15-7 / 15-5 Peter KNUDSEN / Peter LEHWALD (210*) 0
Round 1 - Richard MAINAKY / Icuk SUGIARTO 15-6 / 15-5 Fumihiko MACHIDA / Koji MIYA (51*) 0
Round 1 - Henrik HYLDGAARD / Jesper POULSEN 15-5 / 15-7 Chris JOGIS / Benny LEE (22*) 0
Round 1 (183*) Richard J OUTTERSIDE / Nigel G TIER 15-12 / 7-15 / 17-14 Thomas MADSEN / Johnny SORENSEN (77*) 0
Round 1 (30*) Andrew M FAIRHURST / Chris HUNT 15-8 / 17-15 Jens ERIKSEN / Peter ESPERSEN - 0
Round 1 (66*) Andreij ANTROPOV / Sergej SEVRIUKOV 17-16 / 15-10 Morten KNUDSEN / Lars PEDERSEN (44*) 0
Round 1 - AHN Jae Chang / KIM Hak Kyun W.O. AHN Jae Chang / KIM Hak Kyun - 0
Round 1 (7*) Jan-Eric ANTONSSON / Par-Gunnar JONSSON W.O. Jan-Eric ANTONSSON / Par-Gunnar JONSSON (7*) 0
Round 1 (23*) Nick PONTING / Dave WRIGHT W.O. Nick PONTING / Dave WRIGHT (23*) 0
Round 1 (1*) LI Yongbo / TIAN Bingyi W.O. LI Yongbo / TIAN Bingyi (1*) 0
Round 1 - András PILISZKY / Jacob OSTERGAARD W.O. András PILISZKY / Jacob OSTERGAARD - 0
Round 1 (5*) Jan PAULSEN / Henrik SVARRER W.O. Jan PAULSEN / Henrik SVARRER (5*) 0
Round 1 (138*) Thomas INDRAJAYA / Reony MAINAKY W.O. Thomas INDRAJAYA / Reony MAINAKY (138*) 0
Round 1 (2*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK W.O. Jalani SIDEK / Razif SIDEK (2*) 0
Round 2 (13*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-3 / 15-2 Christian JAKOBSEN / Thomas STUER-LAURIDSEN (56*) 0
Round 2 (18*) Steen FLADBERG / Jesper KNUDSEN 7-15 / 15-12 / 15-8 Anders (1) Nielsen / Bent SVENNINGSEN - 0
Round 2 (3*) Max GANDRUP / Thomas LUND 15-12 / 15-9 Peter AXELSSON / Mikael ROSEN (14*) 0
Round 2 (38*) Mike BITTEN / J Bryan BLANSHARD 15-10 / 8-15 / 18-13 Miles N C JOHNSON / Andy SALVIDGE (111*) 0
Round 2 (4*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-4 / 15-12 Michael BROWN / Andy B GOODE (36*) 0
Round 2 (209*) Peter BUCH / Peter BUSCH JENSEN 15-7 / 15-3 Hiroki ETO / Masami OSANAI (24*) 0
Round 2 (10*) Mark CHRISTIANSEN / Michael KJELDSEN 15-4 / 15-4 Morten BUNDGAARD / John LAURSEN - 0
Round 2 (92*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-2 / 15-2 Kenny MIDDLEMISS / Dan TRAVERS (58*) 0
Round 2 (12*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Jens Peter NIERHOFF 15-10 / 15-7 CHAN Chi Choi / CHAN Siu Kwong (17*) 0
Round 2 (7*) Jan-Eric ANTONSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-6 / 15-9 AHN Jae Chang / KIM Hak Kyun - 0
Round 2 - Richard MAINAKY / Icuk SUGIARTO 11-15 / 15-2 / 15-2 Thomas KIRKEGAARD / Claus THOMSEN (115*) 0
Round 2 (1*) LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-5 / 15-10 Nick PONTING / Dave WRIGHT (23*) 0
Round 2 - Henrik HYLDGAARD / Jesper POULSEN 15-10 / 15-11 Richard J OUTTERSIDE / Nigel G TIER (183*) 0
Round 2 (5*) Jan PAULSEN / Henrik SVARRER 15-3 / 15-5 András PILISZKY / Jacob OSTERGAARD - 0
Round 2 (66*) Andreij ANTROPOV / Sergej SEVRIUKOV 15-5 / 15-10 Andrew M FAIRHURST / Chris HUNT (30*) 0
Round 2 (2*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-8 / 15-3 Thomas INDRAJAYA / Reony MAINAKY (138*) 0
Round 3 (13*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-11 / 15-10 Steen FLADBERG / Jesper KNUDSEN (18*) 0
Round 3 (3*) Max GANDRUP / Thomas LUND 15-11 / 15-5 Mike BITTEN / J Bryan BLANSHARD (38*) 0
Round 3 (4*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-10 / 15-6 Peter BUCH / Peter BUSCH JENSEN (209*) 0
Round 3 (92*) Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO 15-2 / 15-5 Mark CHRISTIANSEN / Michael KJELDSEN (10*) 0
Round 3 (12*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Jens Peter NIERHOFF 15-11 / 11-15 / 15-11 Jan-Eric ANTONSSON / Par-Gunnar JONSSON (7*) 0
Round 3 (1*) LI Yongbo / TIAN Bingyi 15-6 / 15-13 Richard MAINAKY / Icuk SUGIARTO - 0
Round 3 (5*) Jan PAULSEN / Henrik SVARRER 15-10 / 15-5 Henrik HYLDGAARD / Jesper POULSEN - 0
Round 3 (2*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-9 / 15-5 Andreij ANTROPOV / Sergej SEVRIUKOV (66*) 0
Quarter-final (13*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-9 / 15-2 Max GANDRUP / Thomas LUND (3*) 0
Quarter-final (4*) Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO 15-17 / 15-13 / 15-4 Soon Kit CHEAH / Beng Kiang SOO (92*) 0
Quarter-final (1*) LI Yongbo / TIAN Bingyi 6-15 / 15-6 / 15-4 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Jens Peter NIERHOFF (12*) 0
Quarter-final (2*) Jalani SIDEK / Razif SIDEK 15-5 / 15-5 Jan PAULSEN / Henrik SVARRER (5*) 0
Semi-final (13*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 15-7 / 15-7 Rudy GUNAWAN / Eddy HARTONO (4*) 0
Semi-final (1*) LI Yongbo / TIAN Bingyi 7-15 / 15-9 / 15-12 Jalani SIDEK / Razif SIDEK (2*) 0
Final (13*) KIM Moon Soo / PARK Joo Bong 17-14 / 15-9 LI Yongbo / TIAN Bingyi (1*) 0
MS (qual)
Round 1 (142*) Lasse LINDELOF 15-1 / 15-1 A. Edward NANTON - 0
Round 1 (323*) Harjeet SINGH 15-5 / 15-3 Stephen Richard REW - 0
Round 1 (78*) Benny LEE 6-15 / 18-14 / 15-6 Kevin R JOLLY (557*) 0
Round 1 - Jan Jorgensen 17-15 / 15-3 Trond WAALAND (445*) 0
Round 1 (151*) Jens MEIBOM 15-7 / 15-5 Sanjay MALDE - 0
Round 1 (149*) Hideaki MOTOYAMA 15-3 / 15-7 Jesper HOLM HANSEN - 0
Round 1 (190*) Fernando DE LA TORRE SAAVEDRA 15-7 / 15-11 Lawrence Si Hock CHEW - 0
Round 1 - Morten HUMMELMOSE 17-14 / 15-6 CHAN Wing Kit (382*) 0
Round 1 (250*) Rajeev BAGGA 15-7 / 15-6 Thomas MADSEN (76*) 0
Round 1 (337*) Robert LILJEQUIST 15-10 / 15-10 Oystein ESPEDAL LARSEN (439*) 0
Round 1 (61*) AHN Jae Chang 15-5 / 15-8 Henrik JESSEN (DEC`D) - 0
Round 1 - Kum Wai KOK 15-10 / 15-9 Dean GALT (180*) 0
Round 1 - David CONSTANTINE 15-5 / 15-6 Masami OSANAI (96*) 0
Round 1 - John LAURSEN 15-6 / 15-7 David GILMOUR (334*) 0
Round 1 (168*) Nikolaj ZUEV 12-15 / 15-8 / 15-9 Henrik GEISLER JENSEN - 0
Round 1 - Jesper THOMSEN 15-11 / 15-7 Dan NIELSEN - 0
Round 1 (291*) Ian WRIGHT 15-12 / 15-13 Erik LIA (110*) 0
Round 1 (182*) Tony TUOMINEN (DEC`D) 15-6 / 15-9 Peter KNUDSEN - 0
Round 1 (56*) CHAN Kin Ngai 15-1 / 15-12 Carl FENTON (570*) 0
Round 1 (605*) Alexej SIDOROV 15-10 / 15-4 Peter BUSCH JENSEN (394*) 0
Round 1 - KWAK Chan Ho 15-10 / 15-10 Jacob OSTERGAARD - 0
Round 1 - Pavlos CHARALAMBIDIS 15-4 / 9-15 / 15-4 Nick PONTING - 0
Round 1 - Morten BUNDGAARD 18-16 / 18-15 Tony DENNIS - 0
Round 1 (309*) Fumihiko MACHIDA 13-15 / 15-10 / 17-15 Volker RENZELMANN (266*) 0
Round 1 - Quyen (M) NGUYEN 10-15 / 15-9 / 18-13 Eddy CLARISSE - 0
Round 1 - Thomas POULSEN 15-3 / 15-3 Richard P. HARDING - 0
Round 1 (155*) LEE Yong Sun 15-2 / 15-0 David SHAW - 0
Round 1 - Anthony BUSH 15-8 / 15-10 Jens ERIKSEN - 0
Round 1 (144*) Koji MIYA 15-12 / 10-15 / 15-9 HWANG Sun Ho (223*) 0
Round 1 - Peter LEHWALD 15-5 / 15-4 Marc J MILLER (423*) 0
Round 1 (175*) Paul EDEVANE 14-17 / 15-10 / 15-7 Sergej SEVRIUKOV (479*) 0
Round 1 (134*) Nitin PANESAR 8-15 / 15-11 / 15-9 Lars PEDERSEN (384*) 0
Round 2 (142*) Lasse LINDELOF 15-9 / 14-18 / 15-11 Harjeet SINGH (323*) 0
Round 2 (78*) Benny LEE 17-15 / 6-15 / 15-11 Jan Jorgensen - 0
Round 2 (151*) Jens MEIBOM 15-6 / 15-2 Hideaki MOTOYAMA (149*) 0
Round 2 - Morten HUMMELMOSE 15-5 / 17-14 Fernando DE LA TORRE SAAVEDRA (190*) 0
Round 2 (250*) Rajeev BAGGA 13-15 / 15-13 / 15-7 Robert LILJEQUIST (337*) 0
Round 2 (61*) AHN Jae Chang 15-1 / 15-3 Kum Wai KOK - 0
Round 2 - David CONSTANTINE 15-10 / 18-16 John LAURSEN - 0
Round 2 (168*) Nikolaj ZUEV 15-4 / 14-18 / 15-12 Jesper THOMSEN - 0
Round 2 (182*) Tony TUOMINEN (DEC`D) 15-5 / 15-4 Ian WRIGHT (291*) 0
Round 2 (56*) CHAN Kin Ngai 15-6 / 15-3 Alexej SIDOROV (605*) 0
Round 2 - Pavlos CHARALAMBIDIS 15-8 / 15-3 KWAK Chan Ho - 0
Round 2 (309*) Fumihiko MACHIDA 15-10 / 15-6 Morten BUNDGAARD - 0
Round 2 - Thomas POULSEN 15-3 / 15-0 Quyen (M) NGUYEN - 0
Round 2 - Anthony BUSH 15-11 / 15-7 LEE Yong Sun (155*) 0
Round 2 - Peter LEHWALD 18-13 / 5-15 / 15-9 Koji MIYA (144*) 0
Round 2 (134*) Nitin PANESAR 5-15 / 15-5 / 17-15 Paul EDEVANE (175*) 0
Round 3 (142*) Lasse LINDELOF 15-6 / 15-5 Benny LEE (78*) 0
Round 3 (151*) Jens MEIBOM 9-15 / 18-14 / 15-10 Morten HUMMELMOSE - 0
Round 3 (250*) Rajeev BAGGA 15-13 / 16-17 / 15-11 AHN Jae Chang (61*) 0
Round 3 (168*) Nikolaj ZUEV 18-13 / 15-4 David CONSTANTINE - 0
Round 3 (182*) Tony TUOMINEN (DEC`D) 5-15 / 15-8 / 15-6 CHAN Kin Ngai (56*) 0
Round 3 - Pavlos CHARALAMBIDIS 15-10 / 15-5 Fumihiko MACHIDA (309*) 0
Round 3 - Anthony BUSH 15-7 / 17-16 Thomas POULSEN - 0
Round 3 - Peter LEHWALD 15-9 / 15-12 Nitin PANESAR (134*) 0
MS
Round 1 (4*) Morten FROST HANSEN 15-10 / 15-7 WEI Yan (57*) 0
Round 1 (46*) Chris JOGIS 15-10 / 15-5 Hans SPERRE (55*) 0
Round 1 (29*) Pontus JANTTI 15-9 / 15-10 Michael SOGAARD (97*) 0
Round 1 (284*) Alan MCILVAIN 15-7 / 5-15 / 15-12 Peter KNOWLES (395*) 0
Round 1 (9*) Ardy B WIRANATA 15-6 / 15-3 TSE Bun (48*) 0
Round 1 (14*) Anders W NIELSEN 15-6 / 15-0 Chris BRUIL (231*) 0
Round 1 (25*) Rashid SIDEK 15-4 / 15-5 Lasse LINDELOF (142*) 0
Round 1 (30*) Jens OLSSON 15-11 / 15-6 Shinji MATSUURA (91*) 0
Round 1 (5*) Allan BUDI KUSUMA 15-7 / 15-7 Stephen J. BADDELEY (15*) 0
Round 1 (32*) Torben CARLSEN 15-10 / 15-13 Hiroki ETO (39*) 0
Round 1 (10*) Sompol KUKASEMKIJ 11-15 / 18-14 / 15-8 KIM Hak Kyun (22*) 0
Round 1 (114*) Claus OVERBECK 15-5 / 18-15 Rajeev BAGGA (250*) 0
Round 1 (6*) Jianhua ZHAO 15-10 / 15-6 Nikolaj ZUEV (168*) 0
Round 1 (70*) Thomas KIRKEGAARD 15-11 / 17-15 CHAN Siu Kwong (108*) 0
Round 1 (28*) U. Vimal Kumar 15-4 / 18-13 Jorgen TUVESSON (47*) 0
Round 1 (33*) Thomas STUER-LAURIDSEN 15-6 / 15-8 Matthew A SMITH (49*) 0
Round 1 (21*) Andreij ANTROPOV 15-9 / 15-9 Peter ESPERSEN (65*) 0
Round 1 (44*) Nicholas YATES 15-7 / 15-8 CHOI Sang Bum (62*) 0
Round 1 (11*) Eddy KURNIAWAN 15-13 / 18-16 Claus THOMSEN (40*) 0
Round 1 (37*) Par-Gunnar JONSSON 15-10 / 15-3 Richard J. HARMSWORTH (242*) 0
Round 1 (36*) LIU Jun 18-14 / 15-2 Anthony BUSH - 0
Round 1 (69*) Harijanto ARBI 15-7 / 10-15 / 15-12 Stephen P BUTLER (18*) 0
Round 1 (3*) Poul-Erik HOYER 18-13 / 15-8 Bent SVENNINGSEN (340*) 0
Round 1 (17*) Darren J HALL 6-15 / 18-16 / 15-8 Nils SKEBY (23*) 0
Round 1 (71*) Johnny SORENSEN 15-5 / 15-11 Kent Waede HANSEN (385*) 0
Round 1 (60*) Shuji MATSUNO 15-1 / 15-3 Peter LEHWALD - 0
Round 1 (7*) Joko SUPRIANTO 15-4 / 15-0 Jyri AALTO (116*) 0
Round 1 (31*) Peter AXELSSON 18-13 / 15-5 J Bryan BLANSHARD (79*) 0
Round 1 (13*) Jens Peter NIERHOFF 15-4 / 15-1 Jens MEIBOM (151*) 0
Round 1 (85*) Soren B NIELSEN 15-12 / 15-10 Peter A SMITH - 0
Round 1 (8*) Kok Keong FOO 15-2 / 15-5 Pierre PELUPESSY (35*) 0
Round 1 (182*) Tony TUOMINEN (DEC`D) W.O. Jacob THYGESEN - 0
Round 2 (4*) Morten FROST HANSEN 15-5 / 15-9 Chris JOGIS (46*) 0
Round 2 (29*) Pontus JANTTI 15-8 / 15-2 Alan MCILVAIN (284*) 0
Round 2 (14*) Anders W NIELSEN 15-10 / 15-10 Ardy B WIRANATA (9*) 0
Round 2 (25*) Rashid SIDEK 15-9 / 15-7 Jens OLSSON (30*) 0
Round 2 (5*) Allan BUDI KUSUMA 15-12 / 15-8 Torben CARLSEN (32*) 0
Round 2 (10*) Sompol KUKASEMKIJ 15-11 / 15-3 Claus OVERBECK (114*) 0
Round 2 (6*) Jianhua ZHAO 15-3 / 15-6 Thomas KIRKEGAARD (70*) 0
Round 2 (33*) Thomas STUER-LAURIDSEN 17-14 / 15-5 U. Vimal Kumar (28*) 0
Round 2 (21*) Andreij ANTROPOV 15-5 / 15-9 Tony TUOMINEN (DEC`D) (182*) 0
Round 2 (11*) Eddy KURNIAWAN 15-7 / 4-15 / 15-8 Nicholas YATES (44*) 0
Round 2 (37*) Par-Gunnar JONSSON 17-16 / 10-15 / 15-7 LIU Jun (36*) 0
Round 2 (69*) Harijanto ARBI 15-2 / 8-15 / 15-11 Poul-Erik HOYER (3*) 0
Round 2 (17*) Darren J HALL 15-12 / 15-7 Johnny SORENSEN (71*) 0
Round 2 (7*) Joko SUPRIANTO 15-1 / 15-6 Shuji MATSUNO (60*) 0
Round 2 (31*) Peter AXELSSON 11-15 / 15-11 / 15-10 Jens Peter NIERHOFF (13*) 0
Round 2 (8*) Kok Keong FOO 7-15 / 15-1 / 15-5 Soren B NIELSEN (85*) 0
Round 3 (4*) Morten FROST HANSEN 15-13 / 15-8 Pontus JANTTI (29*) 0
Round 3 (25*) Rashid SIDEK 10-15 / 15-4 / 15-8 Anders W NIELSEN (14*) 0
Round 3 (5*) Allan BUDI KUSUMA 15-9 / 15-11 Sompol KUKASEMKIJ (10*) 0
Round 3 (6*) Jianhua ZHAO 15-4 / 4-15 / 15-5 Thomas STUER-LAURIDSEN (33*) 0
Round 3 (11*) Eddy KURNIAWAN 15-11 / 3-15 / 15-10 Andreij ANTROPOV (21*) 0
Round 3 (69*) Harijanto ARBI 15-7 / 15-4 Par-Gunnar JONSSON (37*) 0
Round 3 (7*) Joko SUPRIANTO 9-15 / 15-10 / 15-6 Darren J HALL (17*) 0
Round 3 (8*) Kok Keong FOO 15-12 / 10-15 / 15-3 Peter AXELSSON (31*) 0
Quarter-final (25*) Rashid SIDEK 15-6 / 15-6 Morten FROST HANSEN (4*) 0
Quarter-final (6*) Jianhua ZHAO 17-18 / 15-6 / 15-9 Allan BUDI KUSUMA (5*) 0
Quarter-final (11*) Eddy KURNIAWAN 15-5 / 16-17 / 15-12 Harijanto ARBI (69*) 0
Quarter-final (7*) Joko SUPRIANTO 15-1 / 15-4 Kok Keong FOO (8*) 0
Semi-final (6*) Jianhua ZHAO 18-16 / 15-6 Rashid SIDEK (25*) 0
Semi-final (7*) Joko SUPRIANTO 15-4 / 15-10 Eddy KURNIAWAN (11*) 0
Final (6*) Jianhua ZHAO 15-4 / 15-1 Joko SUPRIANTO (7*) 0
WD (qual)
Round 1 - Rhonda CATOR / Ciara DOHENY 15-4 / 15-2 Anne GIBSON / Bettina VILLARS - 0
Round 1 - Tanja BERG / Karin STEFFENSEN 15-5 / 15-5 Nina KOHO / Pia PAJUNEN - 0
Round 1 - Mette BJERSING / Gitte SOMMER W.O. Mette BJERSING / Gitte SOMMER - 0
Round 1 - Debbie S. BUDDLE / Kate Amanda GREGORY W.O. Debbie S. BUDDLE / Kate Amanda GREGORY - 0
Quarter-final - Dorte LEDET / Vibeke POULSEN 15-4 / 15-7 Annette ENGHOJ / Pia ZELANDER - 0
Quarter-final - Rikke BROEN / Anne SONDERGAARD 15-9 / 17-14 Kristiina DANSKANEN / Ulrica VON PFALER (130*) 0
Quarter-final - Tanja BERG / Karin STEFFENSEN 8-15 / 15-5 / 15-5 Debbie S. BUDDLE / Kate Amanda GREGORY - 0
Semi-final - Dorte LEDET / Vibeke POULSEN 15-3 / 15-12 Rikke BROEN / Anne SONDERGAARD - 0
Semi-final - Tanja BERG / Karin STEFFENSEN 15-17 / 15-12 / 15-11 Rhonda CATOR / Ciara DOHENY - 0
WD
Round 1 (2*) Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN 15-1 / 15-3 Mette BJERSING / Gitte SOMMER - 0
Round 1 - Denyse JULIEN / Doris PICHE 15-3 / 10-15 / 15-4 Charlotte BORNEMANN / Anne Mette VAN DIJK - 0
Round 1 (10*) Pernille DUPONT / Grete MOGENSEN 15-11 / 19-17 / 15-10 Cheryl JOHNSON / Julie Anne MUNDAY - 0
Round 1 - CHUNG So Young / JUNG Eun Hwa 15-7 / 15-9 Tomomi MATSUO / Kyoko SASAGE (24*) 0
Round 1 (3*) Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS 15-10 / 15-1 LEE Heung Soon / SHON Hye Joo (68*) 0
Round 1 (156*) Viktoriya PRON / Irina SEROVA 15-9 / 15-5 Helene KIRKEGAARD / Camilla MARTIN (50*) 0
Round 1 (6*) Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 15-10 / 15-11 Margit BORG / Jeannette KUHL - 0
Round 1 (17*) Lotte OLSEN / Gitte PAULSEN 15-6 / 15-7 Tracy HUTCHINSON / Joanne GOODE - 0
Round 1 (111*) Fiona SMITH / Helen S TROKE 15-4 / 15-7 Marr JIHYUN / PARK Soo Yun (35*) 0
Round 1 (7*) Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP 12-15 / 15-5 / 15-9 Katrin SCHMIDT / Kirsten SCHMIEDER (25*) 0
Round 1 - Verawaty FAJRIN / Ivanna LIE ING HOE 15-8 / 15-4 Elena RYBKHINA / Vlada TCHERNIAVSKAIA (52*) 0
Round 1 (5*) Dorte KJAER / Nettie NIELSEN 15-7 / 15-12 Alison Deborah FISHER / Felicity GALLUP (179*) 0
Round 1 (80*) Julie BRADBURY / Suzanne LOUIS-LANE 15-2 / 15-4 Dorte LEDET / Vibeke POULSEN - 0
Round 1 (8*) Kimiko JINNAI / Hisako MORI 15-5 / 15-9 Tanja BERG / Karin STEFFENSEN - 0
Round 1 (72*) Trine JOHANSSON / Marlene THOMSEN 15-5 / 17-18 / 15-2 Adele L ABBOTT / Tanya L WOODWARD (75*) 0
Round 1 (34*) CHUNG Myeong Hee / HWANG Hye Young 15-8 / 15-7 Karen T. CHAPMAN / Sara SANKEY (45*) 0
Round 2 (2*) Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN 15-9 / 15-5 Denyse JULIEN / Doris PICHE - 0
Round 2 - CHUNG So Young / JUNG Eun Hwa 9-15 / 15-3 / 15-10 Pernille DUPONT / Grete MOGENSEN (10*) 0
Round 2 (3*) Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS 15-3 / 15-2 Viktoriya PRON / Irina SEROVA (156*) 0
Round 2 (6*) Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL 14-6 / 1-0 Lotte OLSEN / Gitte PAULSEN (17*) 0
Round 2 (7*) Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP 15-2 / 7-15 / 18-16 Fiona SMITH / Helen S TROKE (111*) 0
Round 2 (5*) Dorte KJAER / Nettie NIELSEN 15-12 / 15-11 Verawaty FAJRIN / Ivanna LIE ING HOE - 0
Round 2 (8*) Kimiko JINNAI / Hisako MORI 15-5 / 15-3 Julie BRADBURY / Suzanne LOUIS-LANE (80*) 0
Round 2 (34*) CHUNG Myeong Hee / HWANG Hye Young 15-2 / 15-9 Trine JOHANSSON / Marlene THOMSEN (72*) 0
Quarter-final (2*) Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN 18-15 / 15-3 CHUNG So Young / JUNG Eun Hwa - 0
Quarter-final (3*) Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS 10-15 / 15-2 / 17-16 Eline COENE / Erica VAN DEN HEUVEL (6*) 0
Quarter-final (34*) CHUNG Myeong Hee / HWANG Hye Young 15-11 / 15-6 Kimiko JINNAI / Hisako MORI (8*) 0
Quarter-final (7*) Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP W.O. Dorte KJAER / Nettie NIELSEN (5*) 0
Semi-final (3*) Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS 15-6 / 15-11 Erma SULISTYANINGSIH / Rosiana TENDEAN (2*) 0
Semi-final (34*) CHUNG Myeong Hee / HWANG Hye Young 15-5 / 15-7 Maria BENGTSSON / Christine GANDRUP (7*) 0
Final (34*) CHUNG Myeong Hee / HWANG Hye Young 6-15 / 15-4 / 15-4 Gillian M. CLARK / Gillian C GOWERS (3*) 0
WS
Round 1 (113*) Hisako MIZUI 11-6 / 11-6 Doris PICHE (65*) 0
Round 1 (52*) Christina BOSTOFTE 10-12 / 11-8 / 11-3 Alison Deborah FISHER (237*) 0
Round 1 (66*) HWANG Hye Young 11-5 / 11-8 Kimiko JINNAI (16*) 0
Round 1 (24*) Erica VAN DEN HEUVEL 11-4 / 4-11 / 11-4 Julie BRADBURY (84*) 0
Round 1 (94*) Camilla MARTIN 11-6 / 11-4 Viktoriya PRON (89*) 0
Round 1 (36*) Marr JIHYUN 11-5 / 7-11 / 12-10 Christine GANDRUP (10*) 0
Round 1 (34*) SHON Hye Joo 11-8 / 11-1 Suzanne LOUIS-LANE (20*) 0
Round 1 (9*) Astrid VAN DER KNAAP 12-9 / 11-4 Kazue KANAI (78*) 0
Round 1 (28*) Joanne MUGGERIDGE 11-6 / 11-5 Denyse JULIEN (31*) 0
Round 1 (112*) LEE Heung Soon 12-10 / 11-2 Katrin SCHMIDT (44*) 0
Round 1 (82*) JUNG Eun Hwa 11-9 / 11-2 Harumi KOHHARA (30*) 0
Round 1 (47*) Margit BORG 5-11 / 11-6 / 11-4 Maiken MORK (186*) 0
Round 1 (59*) LEE Young Suk 11-2 / 6-0 Charlotte HATTENS (14*) 0
Round 1 (19*) Lilik SUDARWATI 11-2 / 11-4 Tanya L WOODWARD (62*) 0
Round 1 (27*) Helle H ANDERSEN 11-4 / 11-1 Sarah HORE (50*) 0
Round 1 (26*) Monique HOOGLAND 11-6 / 11-7 Aiko MIYAMURA (51*) 0
Round 1 (23*) Minarti TIMUR W.O. Minarti TIMUR (23*) 0
Round 1 (7*) Eline COENE W.O. Eline COENE (7*) 0
Round 1 (108*) PARK Soo Yun W.O. PARK Soo Yun (108*) 0
Round 1 (6*) Pernille NEDERGAARD JESSEN W.O. Pernille NEDERGAARD JESSEN (6*) 0
Round 1 (57*) Vlada TCHERNIAVSKAIA W.O. Vlada TCHERNIAVSKAIA (57*) 0
Round 1 (8*) Helen S TROKE W.O. Helen S TROKE (8*) 0
Round 1 (12*) Sarwendah KUSUMAWARDHANI W.O. Sarwendah KUSUMAWARDHANI (12*) 0
Round 1 (1*) HUANG Hua W.O. HUANG Hua (1*) 0
Round 2 (113*) Hisako MIZUI 11-2 / 11-4 Christina BOSTOFTE (52*) 0
Round 2 (21*) Elena RYBKHINA 11-8 / 11-5 Fiona SMITH (17*) 0
Round 2 (66*) HWANG Hye Young 11-3 / 11-3 Erica VAN DEN HEUVEL (24*) 0
Round 2 (3*) ZHOU Lei 11-4 / 11-0 Felicity GALLUP (165*) 0
Round 2 (36*) Marr JIHYUN 11-8 / 12-9 Camilla MARTIN (94*) 0
Round 2 (11*) Kirsten FLADBERG 11-5 / 11-8 Mei Hwa KHO (37*) 0
Round 2 (34*) SHON Hye Joo 4-11 / 11-5 / 11-3 Astrid VAN DER KNAAP (9*) 0
Round 2 (112*) LEE Heung Soon 11-3 / 11-3 Joanne MUGGERIDGE (28*) 0
Round 2 (23*) Minarti TIMUR 6-11 / 12-10 / 11-8 Eline COENE (7*) 0
Round 2 (82*) JUNG Eun Hwa 11-1 / 11-2 Margit BORG (47*) 0
Round 2 (6*) Pernille NEDERGAARD JESSEN 11-5 / 11-4 PARK Soo Yun (108*) 0
Round 2 (59*) LEE Young Suk 11-7 / 11-6 Lilik SUDARWATI (19*) 0
Round 2 (57*) Vlada TCHERNIAVSKAIA 12-10 / 12-11 Helen S TROKE (8*) 0
Round 2 (26*) Monique HOOGLAND 11-12 / 11-3 / 11-6 Helle H ANDERSEN (27*) 0
Round 2 (1*) HUANG Hua 11-2 / 10-12 / 11-4 Sarwendah KUSUMAWARDHANI (12*) 0
Round 2 (5*) Susi SUSANTI W.O. Catrine BENGTSSON (25*) 0
Round 3 (5*) Susi SUSANTI 11-5 / 11-7 Hisako MIZUI (113*) 0
Round 3 (21*) Elena RYBKHINA 12-9 / 11-10 HWANG Hye Young (66*) 0
Round 3 (3*) ZHOU Lei 11-1 / 11-6 Marr JIHYUN (36*) 0
Round 3 (11*) Kirsten FLADBERG 11-5 / 11-1 SHON Hye Joo (34*) 0
Round 3 (112*) LEE Heung Soon 11-9 / 7-11 / 11-4 Minarti TIMUR (23*) 0
Round 3 (6*) Pernille NEDERGAARD JESSEN 11-6 / 11-7 JUNG Eun Hwa (82*) 0
Round 3 (59*) LEE Young Suk 11-7 / 11-5 Vlada TCHERNIAVSKAIA (57*) 0
Round 3 (1*) HUANG Hua 11-0 / 11-2 Monique HOOGLAND (26*) 0
Quarter-final (5*) Susi SUSANTI 11-8 / 11-1 Elena RYBKHINA (21*) 0
Quarter-final (3*) ZHOU Lei 11-7 / 11-3 Kirsten FLADBERG (11*) 0
Quarter-final (112*) LEE Heung Soon 6-11 / 11-4 / 12-10 Pernille NEDERGAARD JESSEN (6*) 0
Quarter-final (1*) HUANG Hua 10-12 / 11-9 / 11-7 LEE Young Suk (59*) 0
Semi-final (5*) Susi SUSANTI 2-11 / 11-5 / 11-9 ZHOU Lei (3*) 0
Semi-final (1*) HUANG Hua 11-0 / 11-0 LEE Heung Soon (112*) 0
Final (5*) Susi SUSANTI 12-11 / 11-1 HUANG Hua (1*) 0
XD (qual)
Round 1 - Richard J OUTTERSIDE / Adele L ABBOTT 15-17 / 15-10 / 15-7 Alexej SIDOROV / Vlada TCHERNIAVSKAIA - 0
Round 1 - Keith DAVIS / Debbie S. BUDDLE 15-18 / 15-6 / 15-13 Thomas KIRKEGAARD / Helene KIRKEGAARD - 0
Round 1 - Peter BUSCH JENSEN / Trine JOHANSSON 15-1 / 15-9 Eddy CLARISSE / Martine HENNEQUIN - 0
Round 1 - Mark P METHVEN / Sarah L WARD 15-3 / 6-15 / 15-10 Morten HUMMELMOSE / Annette ENGHOJ - 0
Round 1 - Peter KNUDSEN / Karin STEFFENSEN 15-10 / 15-14 Lawrence Si Hock CHEW / Bettina VILLARS - 0
Round 1 - David CONSTANTINE / Joanne S HALL 15-6 / 15-7 Peter EMPTAGE / Rhonda CATOR - 0
Round 1 - Jesper HOLM HANSEN / Pia ZELANDER 15-12 / 15-12 Jorgen TUVESSON / Karin ERICSSON (116*) 0
Round 1 - Jens ERIKSEN / Mette BJERSING 15-12 / 15-10 Christopher C. DOBSON / Joanne GOODE - 0
Round 1 (229*) Fumihiko MACHIDA / Kyoko SASAGE 15-12 / 15-10 Pavlos CHARALAMBIDIS / Anne GIBSON - 0
Round 1 - Paul A HOLDEN / Suzanne LOUIS-LANE 15-11 / 7-15 / 18-14 Henrik HYLDGAARD / Dorte LEDET - 0
Round 1 (222*) Michael SOGAARD / Helle H ANDERSEN 15-11 / 18-14 Nikolaj ZUEV / Viktoriya PRON (106*) 0
Round 1 - Jesper POULSEN / Anne SONDERGAARD 12-15 / 15-8 / 15-10 Philip SUTTON / Caroline OUTTERSIDE - 0
Round 1 - Trevor DARLINGTON / Kate Amanda GREGORY 15-8 / 15-6 Fernando DE LA TORRE SAAVEDRA / Maria de la Paz LUNA (237*) 0
Round 2 - Morten KNUDSEN / Maiken MORK 15-9 / 10-15 / 18-14 Richard J OUTTERSIDE / Adele L ABBOTT - 0
Round 2 - Keith DAVIS / Debbie S. BUDDLE 15-8 / 4-15 / 15-12 Christian JAKOBSEN / Rikke BROEN - 0
Round 2 - Peter BUSCH JENSEN / Trine JOHANSSON 15-7 / 15-10 Mark P METHVEN / Sarah L WARD - 0
Round 2 - David CONSTANTINE / Joanne S HALL 15-9 / 15-6 Peter KNUDSEN / Karin STEFFENSEN - 0
Round 2 - Jens ERIKSEN / Mette BJERSING 15-7 / 15-7 Jesper HOLM HANSEN / Pia ZELANDER - 0
Round 2 - Paul A HOLDEN / Suzanne LOUIS-LANE 15-6 / 15-11 Fumihiko MACHIDA / Kyoko SASAGE (229*) 0
Round 2 (222*) Michael SOGAARD / Helle H ANDERSEN 15-6 / 18-16 Jesper POULSEN / Anne SONDERGAARD - 0
Round 2 - Anders (1) Nielsen / Tanja BERG 7-15 / 15-10 / 15-12 Trevor DARLINGTON / Kate Amanda GREGORY - 0
Round 3 - Morten KNUDSEN / Maiken MORK 17-14 / 15-9 Keith DAVIS / Debbie S. BUDDLE - 0
Round 3 - David CONSTANTINE / Joanne S HALL 15-10 / 15-6 Peter BUSCH JENSEN / Trine JOHANSSON - 0
Round 3 - Jens ERIKSEN / Mette BJERSING 15-10 / 15-7 Paul A HOLDEN / Suzanne LOUIS-LANE - 0
Round 3 - Anders (1) Nielsen / Tanja BERG 15-10 / 15-10 Michael SOGAARD / Helle H ANDERSEN (222*) 0
XD
Round 1 (6*) PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 15-5 / 15-1 Peter BUCH / Charlotte BORNEMANN (209*) 0
Round 1 - Jens ERIKSEN / Mette BJERSING 15-9 / 10-15 / 15-12 Mark ELLIOTT / Fiona SMITH - 0
Round 1 (2*) Jesper KNUDSEN / Nettie NIELSEN 15-6 / 15-1 Koji MIYA / Tomomi MATSUO (73*) 0
Round 1 (37*) Nick PONTING / Cheryl JOHNSON 12-15 / 15-7 / 15-4 Mike BITTEN / Doris PICHE (13*) 0
Round 1 (21*) Michael KJELDSEN / Dorte KJAER 18-14 / 15-10 Jan-Eric ANTONSSON / Maria BENGTSSON (4*) 0
Round 1 (265*) Andrew M FAIRHURST / Sara SANKEY 10-15 / 15-12 / 17-15 Sergej SEVRIUKOV / Irina SEROVA (467*) 0
Round 1 (9*) Alex MEIJER / Erica VAN DEN HEUVEL 15-4 / 15-6 David CONSTANTINE / Joanne S HALL - 0
Round 1 - Mark CHRISTIANSEN / Gitte PAULSEN 15-1 / 15-6 Miles N C JOHNSON / Karen T. CHAPMAN - 0
Round 1 - Dave WRIGHT / Joanne MUGGERIDGE 15-7 / 0-15 / 15-9 Morten KNUDSEN / Maiken MORK - 0
Round 1 - KIM Moon Soo / CHUNG So Young 8-15 / 15-11 / 15-10 Steen FLADBERG / Anne Mette VAN DIJK (105*) 0
Round 1 (17*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN 15-11 / 15-5 Richard J. HARMSWORTH / Tracy HUTCHINSON (304*) 0
Round 1 (8*) Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS 15-6 / 15-4 Anders (1) Nielsen / Tanja BERG - 0
Round 1 - Henrik SVARRER / Marlene THOMSEN 15-3 / 15-8 Natalie S. BRANLEY (ROOPE) / Mervin T. GIBBS - 0
Round 1 - Andy SALVIDGE / Julie Anne MUNDAY 15-11 / 18-15 Jens OLSSON / Margit BORG - 0
Round 1 (268*) Max GANDRUP / Gillian M. CLARK 15-4 / 18-15 Pierre PELUPESSY / Monique HOOGLAND (50*) 0
Round 1 (1*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-12 / 15-10 Michael BROWN / Jillian M WALLWORK (29*) 0
Round 2 (6*) PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 15-8 / 15-4 Jens ERIKSEN / Mette BJERSING - 0
Round 2 (2*) Jesper KNUDSEN / Nettie NIELSEN 15-17 / 18-14 / 15-12 Nick PONTING / Cheryl JOHNSON (37*) 0
Round 2 (21*) Michael KJELDSEN / Dorte KJAER 15-4 / 15-0 Andrew M FAIRHURST / Sara SANKEY (265*) 0
Round 2 (9*) Alex MEIJER / Erica VAN DEN HEUVEL 15-4 / 15-11 Mark CHRISTIANSEN / Gitte PAULSEN - 0
Round 2 - KIM Moon Soo / CHUNG So Young 15-11 / 15-7 Dave WRIGHT / Joanne MUGGERIDGE - 0
Round 2 (17*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN 15-18 / 18-13 / 15-8 Jan PAULSEN / Gillian C GOWERS (8*) 0
Round 2 - Henrik SVARRER / Marlene THOMSEN 15-5 / 15-12 Andy SALVIDGE / Julie Anne MUNDAY - 0
Round 2 (1*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-8 / 15-2 Max GANDRUP / Gillian M. CLARK (268*) 0
Quarter-final (6*) PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 15-13 / 15-11 Jesper KNUDSEN / Nettie NIELSEN (2*) 0
Quarter-final (21*) Michael KJELDSEN / Dorte KJAER 15-12 / 15-6 Alex MEIJER / Erica VAN DEN HEUVEL (9*) 0
Quarter-final (17*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN 15-7 / 11-15 / 15-7 KIM Moon Soo / CHUNG So Young - 0
Quarter-final (1*) Thomas LUND / Pernille DUPONT 15-8 / 15-2 Henrik SVARRER / Marlene THOMSEN - 0
Semi-final (6*) PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 15-2 / 7-15 / 15-9 Michael KJELDSEN / Dorte KJAER (21*) 0
Semi-final (17*) Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN 18-14 / 15-2 Thomas LUND / Pernille DUPONT (1*) 0
Final (6*) PARK Joo Bong / CHUNG Myeong Hee 15-6 / 15-3 Jon HOLST-CHRISTENSEN / Grete MOGENSEN (17*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 47 105 11 23.4% 2423 51.55 00:00:00 0 0 0.0%
MS 62 140 16 25.8% 3228 52.06 00:00:00 0 0 0.0%
WD 30 68 8 26.7% 1501 50.03 00:00:00 0 0 0.0%
WS 46 104 12 26.1% 1707 37.11 00:00:00 0 0 0.0%
XD 31 71 9 29.0% 1657 53.45 00:00:00 0 0 0.0%
Total 216 488 56 25.9% 10516 48.69 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Singapore 6 0 100.0%
Malaysia 13 4 76.5%
3 1 75.0%
China 8 3 72.7%
Indonesia 30 13 69.8%
Greece 4 2 66.7%
Thailand 2 1 66.7%
Korea 40 21 65.6%
U.S.A. 8 7 53.3%
Denmark 103 92 52.8%
Finland 10 9 52.6%
Russia 12 11 52.2%
India 2 2 50.0%
Belarus 1 1 50.0%
Australia 1 1 50.0%
Netherlands 8 10 44.4%
Sweden 9 13 40.9%
England 48 81 37.2%
Japan 11 19 36.7%
Canada 4 7 36.4%
Hong Kong 3 6 33.3%
Scotland 2 4 33.3%
Mexico 1 2 33.3%
Ukraine 1 2 33.3%
Switzerland 1 3 25.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN Lakshya SEN 21-10 / 21-15
2021 LEE Zii Jia Viktor AXELSEN 30-29 / 20-22 / 21-9
2020 Viktor AXELSEN CHOU Tien Chen 21-13 / 21-14
2019 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-11 / 15-21 / 21-15
2018 SHI Yuqi LIN Dan 21-19 / 16-21 / 21-9
2017 LEE Chong Wei SHI Yuqi 21-12 / 21-10
2016 LIN Dan TIAN Houwei 21-9 / 21-10
2015 CHEN Long Jan O JORGENSEN 15-21 / 21-17 / 21-15
2014 LEE Chong Wei CHEN Long 21-13 / 21-18
2013 CHEN Long LEE Chong Wei 21-17 / 21-18
2012 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 6-2 Ret.
2011 LEE Chong Wei LIN Dan 21-17 / 21-17
2010 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-19 / 21-19
2009 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 21-12
2008 CHEN Jin LIN Dan 22-20 / 25-23
2007 LIN Dan CHEN Yu 21-13 / 21-12
2006 LIN Dan LEE Hyun Il 15-7 / 15-7
2005 CHEN Hong LIN Dan 8-15 / 15-5 / 15-2
2004 LIN Dan Peter Hoeg GADE 9-15 / 15-5 / 15-8
2003 Muhammad Hafiz HASHIM CHEN Hong 17-14 / 15-10
2002 CHEN Hong Budi SANTOSO 7-4 / 7-5 / 7-1
2001 PULLELA Gopichand CHEN Hong 15-12 / 15-6
2000 XIA Xuanze Taufik HIDAYAT 15-6 / 15-13
1999 Peter Hoeg GADE Taufik HIDAYAT 15-11 / 7-15 / 15-10
1998 SUN Jun Ewe Hock ONG 15-1 / 15-7
1997 DONG Jiong SUN Jun 15-9 / 15-5
1996 Poul-Erik HOYER Rashid SIDEK 15-7 / 15-6
1995 Poul-Erik HOYER Harijanto ARBI 17-16 / 15-6
1994 Harijanto ARBI Ardy B WIRANATA 15-12 / 17-14
1993 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-7 / 4-15 / 15-11
1992 LIU Jun Jianhua ZHAO 15-13 / 15-13
1991 Ardy B WIRANATA Kok Keong FOO 15-12 / 15-10
1990 Jianhua ZHAO Joko SUPRIANTO 15-4 / 15-1
1989 YANG Yang Morten FROST HANSEN 15-6 / 15-7
1988 Ib FREDERIKSEN Morten FROST HANSEN 8-15 / 15-7 / 15-10