Season Finals  

Tournament Name: HSBC BWF World Tour Finals 2020 (New Dates)
Tournament Dates: 27/01/2021-31/01/2021
Location: Thailand, Bangkok
Category: HSBC BWF World Tour Finals

Winners
Category Winner Runner-up
MD LEE Yang / WANG Chi-Lin Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN
MS Anders ANTONSEN Viktor AXELSEN
WD LEE So Hee / SHIN Seung Chan KIM So Yeong / KONG Hee Yong
WS TAI Tzu Ying Carolina MARIN
XD Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI SEO Seung Jae / CHAE YuJung

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Group A 7 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-18 / 24-22 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 15 40
Group A 32 Ben LANE / Sean VENDY 22-20 / 21-15 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 22 53
Group A 15 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-19 / 21-18 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 22 53
Group A 7 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-14 / 21-18 Ben LANE / Sean VENDY 32 41
Group A 7 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-17 / 21-13 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 22 41
Group A 32 Ben LANE / Sean VENDY 21-15 / 21-13 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 15 38
Group B 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-18 / 15-21 / 21-17 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 24 52
Group B 9 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-14 / 21-19 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 8 38
Group B 24 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-19 / 21-16 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 9 33
Group B 8 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 21-19 / 21-16 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 2 36
Group B 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 18-21 / 21-17 / 21-11 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 9 45
Group B 8 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 21-11 / 17-21 / 21-16 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 24 55
Semi-final 7 LEE Yang / WANG Chi-Lin 22-20 / 21-17 Ben LANE / Sean VENDY 32 42
Semi-final 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 23-21 / 21-13 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 8 34
Final 7 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-17 / 23-21 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 2 37
MS
Group A 2 CHOU Tien Chen 21-16 / 12-21 / 21-11 LEE Zii Jia 10 57
Group A 4 Viktor AXELSEN 21-17 / 21-8 Anthony Sinisuka GINTING 6 39
Group A 4 Viktor AXELSEN 21-15 / 21-4 LEE Zii Jia 10 32
Group A 2 CHOU Tien Chen 21-19 / 21-11 Anthony Sinisuka GINTING 6 45
Group A 4 Viktor AXELSEN 21-10 / 21-14 CHOU Tien Chen 2 36
Group A 6 Anthony Sinisuka GINTING 21-12 / 15-21 / 21-13 LEE Zii Jia 10 50
Group B 12 WANG Tzu Wei 21-10 / 21-14 NG Ka Long Angus 8 40
Group B 3 Anders ANTONSEN 15-21 / 21-16 / 21-18 KIDAMBI Srikanth 14 77
Group B 3 Anders ANTONSEN 21-19 / 21-16 NG Ka Long Angus 8 46
Group B 12 WANG Tzu Wei 19-21 / 21-9 / 21-19 KIDAMBI Srikanth 14 78
Group B 12 WANG Tzu Wei 21-11 / 21-19 Anders ANTONSEN 3 38
Group B 8 NG Ka Long Angus 12-21 / 21-18 / 21-19 KIDAMBI Srikanth 14 65
Semi-final 4 Viktor AXELSEN 21-16 / 21-9 CHOU Tien Chen 2 45
Semi-final 3 Anders ANTONSEN 21-18 / 14-21 / 21-16 WANG Tzu Wei 12 80
Final 3 Anders ANTONSEN 21-16 / 5-21 / 21-17 Viktor AXELSEN 4 60
WD
Group A 8 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-17 / 22-24 / 21-15 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 4 94
Group A 14 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 21-16 / 10-21 / 21-15 Vivian HOO / YAP Cheng Wen 25 66
Group A 4 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-15 / 21-17 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 14 46
Group A 8 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-17 / 21-7 Vivian HOO / YAP Cheng Wen 25 35
Group A 14 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 21-13 / 21-17 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 8 49
Group A 4 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-12 / 21-16 Vivian HOO / YAP Cheng Wen 25 40
Group B 11 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-10 / 21-11 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 18 33
Group B 6 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-11 / 19-21 / 21-11 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 31 59
Group B 6 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-12 / 21-14 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 11 49
Group B 18 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 20-22 / 21-16 / 21-12 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 31 68
Group B 6 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-14 / 21-18 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 18 45
Group B 11 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-13 / 21-14 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 31 39
Semi-final 4 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-14 / 21-15 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 14 49
Semi-final 6 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-11 / 12-21 / 21-16 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 11 69
Final 4 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 15-21 / 26-24 / 21-19 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 6 92
WS
Group A 9 Se Young AN 21-12 / 21-17 Michelle LI 10 40
Group A 6 Carolina MARIN 21-19 / 21-14 Evgeniya KOSETSKAYA 25 40
Group A 6 Carolina MARIN 21-16 / 21-13 Michelle LI 10 35
Group A 9 Se Young AN 21-13 / 21-17 Evgeniya KOSETSKAYA 25 35
Group A 9 Se Young AN 21-16 / 14-21 / 21-19 Carolina MARIN 6 55
Group A 25 Evgeniya KOSETSKAYA 25-23 / 21-10 Michelle LI 10 34
Group B 13 Pornpawee CHOCHUWONG 15-21 / 21-11 / 21-18 Ratchanok INTANON 5 62
Group B 1 TAI Tzu Ying 19-21 / 21-12 / 21-17 PUSARLA V. Sindhu 7 59
Group B 13 Pornpawee CHOCHUWONG 21-17 / 21-11 TAI Tzu Ying 1 37
Group B 5 Ratchanok INTANON 21-18 / 21-13 PUSARLA V. Sindhu 7 43
Group B 1 TAI Tzu Ying 23-25 / 21-12 / 21-9 Ratchanok INTANON 5 57
Group B 7 PUSARLA V. Sindhu 21-18 / 21-15 Pornpawee CHOCHUWONG 13 42
Semi-final 1 TAI Tzu Ying 21-18 / 21-12 Se Young AN 9 37
Semi-final 6 Carolina MARIN 21-13 / 21-13 Pornpawee CHOCHUWONG 13 40
Final 1 TAI Tzu Ying 14-21 / 21-8 / 21-19 Carolina MARIN 6 67
XD
Group A 3 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-13 / 16-21 / 21-11 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 4 54
Group A 6 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-12 / 21-12 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 9 37
Group A 4 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 22-20 / 21-19 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 9 42
Group A 6 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-17 / 21-17 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 3 49
Group A 3 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-12 / 21-11 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 9 36
Group A 6 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-10 / 21-13 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 4 28
Group B 15 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 14-21 / 21-14 / 21-17 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 8 68
Group B 12 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 14-21 / 21-18 / 21-18 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 17 55
Group B 8 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 15-21 / 22-20 / 21-15 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 17 68
Group B 15 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-17 / 21-9 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 12 36
Group B 15 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-10 / 21-15 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 17 32
Group B 12 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 17-21 / 21-13 / 21-13 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 8 57
Semi-final 6 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-19 / 21-8 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 12 39
Semi-final 3 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-15 / 21-17 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 15 44
Final 3 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-18 / 8-21 / 21-8 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 6 57
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 15 33 3 20.0% 1256 83.73 00:42:32 1.97 0 0.0%
MS 15 37 7 46.7% 1299 86.6 00:52:32 1.65 5 33.3%
WD 15 36 6 40.0% 1295 86.33 00:55:32 1.55 5 33.3%
WS 15 35 5 33.3% 1271 84.73 00:45:32 1.86 2 13.3%
XD 15 36 6 40.0% 1273 84.87 00:46:48 1.81 2 13.3%
Total 75 177 27 36.0% 6394 85.25 00:48:35 1.75 14 18.7%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Denmark 8 2 80.0%
Chinese Taipei 14 4 77.8%
France 3 1 75.0%
Korea 17 6 73.9%
Spain 3 2 60.0%
Thailand 9 7 56.2%
Indonesia 8 9 47.1%
Russia 2 4 33.3%
Hong Kong 1 2 33.3%
Malaysia 6 14 30.0%
England 3 10 23.1%
India 1 5 16.7%
Canada 0 3 0.0%
Germany 0 6 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Anders ANTONSEN Viktor AXELSEN 21-16 / 5-21 / 21-17
2019 Kento MOMOTA Anthony Sinisuka GINTING 17-21 / 21-17 / 21-14
2018 SHI Yuqi Kento MOMOTA 21-12 / 21-11
2017 Viktor AXELSEN LEE Chong Wei 19-21 / 21-19 / 21-15
2016 Viktor AXELSEN TIAN Houwei 21-14 / 6-21 / 21-17
2015 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-15 / 21-12
2014 CHEN Long Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-16 / 21-10
2013 LEE Chong Wei Tommy SUGIARTO 21-10 / 21-12
2012 CHEN Long DU Pengyu 21-12 / 21-13
2011 LIN Dan CHEN Long 21-12 / 21-16
2011 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-9 / 21-14
2009 LEE Chong Wei PARK Sung Hwan 21-17 / 21-17
2008 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-8 / 21-16
2001 XIA Xuanze Marleve MAINAKY 7-4 / 7-5 / 2-7 / 8-6
1999 Peter Hoeg GADE Marleve MAINAKY 15-11 / 15-3
1999 SUN Jun Peter Hoeg GADE 15-11 / 15-8
1997 SUN Jun DONG Jiong 15-9 / 15-6
1996 PERMADI Fung SUN Jun 15-12 / 15-8