French Open  

Tournament Name: Yonex Badminton French Open 2011
Tournament Dates: 25/10/2011-30/10/2011
Location: France, Paris
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae CAI Yun / FU Haifeng
MS LEE Chong Wei Kenichi TAGO
WD WANG Xiaoli / YU Yang (F) TIAN Qing / ZHAO Yunlei
WS WANG Xin LI Xuerui
XD Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN XU Chen / MA Jin

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 40 Rasmus BONDE / Anders KRISTIANSEN 21-7 / 21-9 Mickael DELILLE / Julien GAUDY (310*) 16
Round 1 37 Baptiste CAREME / Sylvain GROSJEAN 21-15 / 21-17 Ronan LABAR / Mathias QUERE 96 29
Round 1 49 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 21-12 / 21-7 Bruno CAZAU / Vidre WIBOWO - 18
Round 1 43 Jurgen KOCH / Peter ZAUNER 17-21 / 21-10 / 21-17 CHAN Peng Soon / Jian Guo ONG 171 42
Round 1 32 LIM Khim Wah / GOH V Shem 18-21 / 21-14 / 21-10 Peter KAESBAUER / Josche ZURWONNE 46 40
Round 1 33 Chris LANGRIDGE / Anthony CLARK 21-13 / 21-13 Vincent ESPEN / Didier NOURRY 192 22
Round 1 41 Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO 29-27 / 22-20 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 195 41
Round 1 89 Christian JOHN SKOVGAARD / Mads Pieler KOLDING 21-12 / 21-14 Songphon ANUGRITAYAWON / Sudket PRAPAKAMOL 30 27
Round 2 37 Baptiste CAREME / Sylvain GROSJEAN 21-17 / 0-0 Ret. Rasmus BONDE / Anders KRISTIANSEN 40 21
Round 2 49 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 21-19 / 21-14 Jurgen KOCH / Peter ZAUNER 43 30
Round 2 32 LIM Khim Wah / GOH V Shem 11-21 / 24-22 / 21-13 Chris LANGRIDGE / Anthony CLARK 33 61
Round 2 41 Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO 21-17 / 21-23 / 21-14 Christian JOHN SKOVGAARD / Mads Pieler KOLDING 89 49
MD
Round 1 1 CAI Yun / FU Haifeng 21-17 / 19-21 / 21-19 CHO Gun Woo / KWON Yi Goo 16 57
Round 1 32 LIM Khim Wah / GOH V Shem 21-15 / 26-28 / 21-16 Naoki KAWAMAE / Shoji SATO 12 58
Round 1 6 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 21-18 / 21-17 LIU Xiaolong / QIU Zihan 19 37
Round 1 11 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 21-14 / 21-19 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 49 30
Round 1 18 HONG Wei / SHEN Ye 13-21 / 21-14 / 21-16 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 4 57
Round 1 10 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-16 / 21-10 Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO 41 27
Round 1 7 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-10 / 19-21 / 21-13 Adam CWALINA / Michal LOGOSZ 21 35
Round 1 23 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 11-21 / 21-14 / 21-17 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 26 44
Round 1 13 Mads CONRAD-PETERSEN / Jonas RASMUSSEN 21-17 / 21-19 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang 22 36
Round 1 5 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-23 / 21-17 / 23-21 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 20 54
Round 1 52 KIM Gi Jung / SHIN Baek Cheol 21-15 / 24-22 Michael FUCHS / Oliver ROTH 36 36
Round 1 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 24-22 / 21-6 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 9 36
Round 1 24 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 15-21 / 21-12 / 21-13 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 28 43
Round 1 14 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-14 / 21-18 CHAI Biao / GUO Zhendong 8 37
Round 1 34 Yoshiteru HIROBE / Kenta KAZUNO 21-13 / 21-12 Baptiste CAREME / Sylvain GROSJEAN 37 26
Round 1 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-14 / 21-9 Teik Chai GAN / Bin Shen TAN 27 29
Round 2 1 CAI Yun / FU Haifeng 21-19 / 21-16 LIM Khim Wah / GOH V Shem 32 33
Round 2 6 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 22-20 / 13-21 / 21-16 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 11 48
Round 2 10 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 22-20 / 21-15 HONG Wei / SHEN Ye 18 42
Round 2 23 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 21-17 / 21-19 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 7 31
Round 2 13 Mads CONRAD-PETERSEN / Jonas RASMUSSEN 21-16 / 21-19 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 5 38
Round 2 24 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 21-17 / 18-21 / 21-15 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 14 48
Round 2 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-14 / 21-16 Yoshiteru HIROBE / Kenta KAZUNO 34 25
Round 2 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN W.O. KIM Gi Jung / SHIN Baek Cheol 52 0
Quarter-final 1 CAI Yun / FU Haifeng 21-12 / 21-12 Mohammad AHSAN / Bona SEPTANO 6 28
Quarter-final 10 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 16-21 / 21-19 / 21-10 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 23 62
Quarter-final 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-23 / 21-14 / 21-19 Mads CONRAD-PETERSEN / Jonas RASMUSSEN 13 73
Quarter-final 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-16 / 21-12 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 24 28
Semi-final 1 CAI Yun / FU Haifeng 21-11 / 13-21 / 21-9 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 10 46
Semi-final 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-17 / 21-17 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 3 44
Final 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 14-21 / 21-15 / 21-11 CAI Yun / FU Haifeng 1 56
MS (qual)
Round 1 63 Matthieu LO YING PING 14-21 / 21-17 / 21-9 Ivan SOZONOV 80 44
Round 1 46 Dmytro ZAVADSKY 21-19 / 21-13 Vladimir IVANOV 50 35
Round 1 32 HSUEH Hsuan Yi 12-21 / 21-14 / 21-14 Marcel REUTER 81 52
Round 1 51 Joachim PERSSON 21-13 / 14-15 Ret. Anand PAWAR 48 30
Round 1 56 Chetan ANAND 21-13 / 16-21 / 21-16 Suppanyu AVIHINGSANON 49 53
Round 1 42 Dicky PALYAMA 19-21 / 24-22 / 21-7 Christian LIND THOMSEN 61 60
Round 1 47 Henri HURSKAINEN 24-22 / 9-21 / 21-17 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 64 56
Round 2 46 Dmytro ZAVADSKY 21-13 / 12-21 / 21-18 Matthieu LO YING PING 63 46
Round 2 51 Joachim PERSSON 21-17 / 21-15 HSUEH Hsuan Yi 32 33
Round 2 56 Chetan ANAND 22-20 / 10-21 / 21-18 Dicky PALYAMA 42 44
Round 2 53 GURUSAIDUTT R. M. V. 17-21 / 21-15 / 21-3 Henri HURSKAINEN 47 50
MS
Round 1 1 LEE Chong Wei 21-16 / 21-13 Marc ZWIEBLER 15 31
Round 1 36 Brice LEVERDEZ 21-13 / 0-0 Ret. Chetan ANAND 56 13
Round 1 8 Tien Minh NGUYEN 22-20 / 21-14 Tommy SUGIARTO 16 37
Round 1 25 SON Wan Ho 21-18 / 17-21 / 21-9 PARUPALLI Kashyap 24 56
Round 1 2 CHEN Long 21-14 / 21-13 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 34 34
Round 1 60 LIEW Daren 21-16 / 12-21 / 21-13 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 20 46
Round 1 18 WANG Zhengming 21-17 / 21-16 Taufik HIDAYAT 6 38
Round 1 33 Rajiv OUSEPH 22-20 / 18-21 / 21-6 Kestutis NAVICKAS 55 48
Round 1 19 Kenichi TAGO 21-19 / 21-14 WONG Wing Ki Vincent 22 42
Round 1 9 DU Pengyu 21-18 / 21-15 Pablo ABIAN 21 39
Round 1 26 HU Yun 21-19 / 21-13 Przemyslaw WACHA 30 29
Round 1 4 Peter Hoeg GADE 21-18 / 21-19 Sho SASAKI 7 43
Round 1 29 Ajay JAYARAM 18-21 / 21-9 / 21-10 GURUSAIDUTT R. M. V. 53 41
Round 1 5 CHEN Jin 21-11 / 21-18 Kazushi YAMADA 28 44
Round 1 51 Joachim PERSSON 21-18 / 21-15 Dmytro ZAVADSKY 46 31
Round 1 3 LIN Dan 21-17 / 23-21 LEE Hyun Il 13 42
Round 2 1 LEE Chong Wei 21-11 / 21-13 Brice LEVERDEZ 36 31
Round 2 25 SON Wan Ho 12-21 / 21-18 / 21-14 Tien Minh NGUYEN 8 59
Round 2 2 CHEN Long 21-17 / 21-17 LIEW Daren 60 39
Round 2 18 WANG Zhengming 21-16 / 19-21 / 21-17 Rajiv OUSEPH 33 56
Round 2 19 Kenichi TAGO 9-21 / 21-18 / 21-10 DU Pengyu 9 64
Round 2 26 HU Yun 21-19 / 19-21 / 21-17 Peter Hoeg GADE 4 70
Round 2 5 CHEN Jin 21-19 / 21-14 Ajay JAYARAM 29 46
Round 2 3 LIN Dan 21-9 / 21-11 Joachim PERSSON 51 24
Quarter-final 1 LEE Chong Wei 21-11 / 21-11 SON Wan Ho 25 32
Quarter-final 19 Kenichi TAGO 13-21 / 21-18 / 21-17 HU Yun 26 77
Quarter-final 3 LIN Dan 11-21 / 21-19 / 21-16 CHEN Jin 5 85
Quarter-final 2 CHEN Long W.O. WANG Zhengming 18 0
Semi-final 1 LEE Chong Wei 23-21 / 17-21 / 21-15 CHEN Long 2 77
Semi-final 19 Kenichi TAGO 23-25 / 15-18 Ret. LIN Dan 3 60
Final 1 LEE Chong Wei 21-16 / 21-11 Kenichi TAGO 19 39
WD (qual)
Round 1 (616*) M.Jolly LEE / Shinta SAICHE 21-12 / 21-15 Grace GABRIEL / Mireille VAN DAAL 172 22
Round 1 (191*) Savitree AMITRAPAI / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-9 / 21-13 Laura CHOINET / Audrey MITTELHEISSER 80 28
Round 1 69 Sook Chin CHONG / GOH Liu Ying 21-13 / 21-19 Carla NELTE / Johanna GOLISZEWSKI 45 23
Round 1 71 EOM Hye Won / CHANG Ye Na 21-15 / 21-18 Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK 33 34
Round 1 85 Sujitra EAKMONGKOLPAISARN / Peeraya MUNKITAMORN 21-13 / 21-6 Marion LUTTMANN / Sarah SICARD - 21
Round 2 (191*) Savitree AMITRAPAI / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-11 / 16-21 / 22-20 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG 31 57
Round 2 71 EOM Hye Won / CHANG Ye Na 21-14 / 21-9 Sook Chin CHONG / GOH Liu Ying 69 29
Round 2 29 HSIEH Pei Chen / WANG Pei Rong 19-21 / 21-11 / 21-16 Sujitra EAKMONGKOLPAISARN / Peeraya MUNKITAMORN 85 50
WD
Round 1 1 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 24-22 / 21-8 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 22 31
Round 1 21 Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 22-20 / 21-18 Alex BRUCE / Michelle LI 26 31
Round 1 15 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 22-20 / 23-21 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 5 35
Round 1 13 Vita MARISSA / Nadya MELATI 21-14 / 21-17 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 9 28
Round 1 3 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 21-11 / 21-18 Maria HELSBOL / Anne SKELBAEK 34 35
Round 1 24 Mariana AGATHANGELOU / Heather OLVER 21-23 / 25-23 / 23-21 Nicole GRETHER / Charmaine REID 23 93
Round 1 38 Vivian HOO / WOON Khe Wei 18-21 / 21-16 / 21-15 Greysia POLII / Meiliana JAUHARI 8 58
Round 1 19 Anneke Feinya AGUSTIN / Nitya Krishinda MAHESWARI 21-16 / 21-13 Line DAMKJAER KRUSE / Marie ROEPKE 16 33
Round 1 18 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 21-17 / 8-21 / 21-14 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 14 47
Round 1 4 HA Jung Eun / KIM Min Jung 21-13 / 21-11 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 11 28
Round 1 10 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-9 / 21-16 Savitree AMITRAPAI / Sapsiree TAERATTANACHAI (191*) 26
Round 1 6 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 21-6 / 21-15 Lotte JONATHANS / Paulien VAN DOOREMALEN 20 30
Round 1 12 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 21-14 / 21-17 HSIEH Pei Chen / WANG Pei Rong 29 29
Round 1 7 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-8 / 21-5 M.Jolly LEE / Shinta SAICHE (616*) 25
Round 1 71 CHENG Shu / PAN Pan 21-18 / 17-21 / 21-18 EOM Hye Won / CHANG Ye Na 71 66
Round 1 2 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-12 / 19-21 / 21-13 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 17 55
Round 2 1 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-12 / 21-11 Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 21 27
Round 2 13 Vita MARISSA / Nadya MELATI 21-17 / 18-21 / 21-18 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 15 62
Round 2 3 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 21-14 / 21-13 Mariana AGATHANGELOU / Heather OLVER 24 36
Round 2 19 Anneke Feinya AGUSTIN / Nitya Krishinda MAHESWARI 21-9 / 25-23 Vivian HOO / WOON Khe Wei 38 39
Round 2 4 HA Jung Eun / KIM Min Jung 21-13 / 21-12 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 18 27
Round 2 6 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 22-20 / 5-3 Ret. Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 10 29
Round 2 7 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-17 / 21-12 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 12 43
Round 2 2 TIAN Qing / ZHAO Yunlei W.O. CHENG Shu / PAN Pan 71 0
Quarter-final 1 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-9 / 21-7 Vita MARISSA / Nadya MELATI 13 25
Quarter-final 3 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 21-9 / 21-13 Anneke Feinya AGUSTIN / Nitya Krishinda MAHESWARI 19 38
Quarter-final 4 HA Jung Eun / KIM Min Jung 21-16 / 21-16 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 6 44
Quarter-final 2 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-16 / 21-14 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 7 45
Semi-final 1 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-8 / 22-20 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 3 35
Semi-final 2 TIAN Qing / ZHAO Yunlei W.O. HA Jung Eun / KIM Min Jung 4 0
Final 1 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 26-24 / 21-15 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 2 44
WS (qual)
Round 1 75 Anu NIEMINEN 21-19 / 21-18 TSE Ying Suet 73 30
Round 1 36 Elizabeth CANN 26-24 / 22-20 CHAN Kaka Tsz Ka 45 43
Round 1 81 POON Lok Yan 21-9 / 21-12 Grace GABRIEL 168 19
Round 1 44 PAI Hsiao Ma 21-12 / 21-13 Jeanine CICOGNINI 37 24
Round 1 50 Nicole GRETHER 21-19 / 21-9 Michelle CHAN KY 70 31
Round 1 47 Sapsiree TAERATTANACHAI 21-15 / 21-14 Perrine LE BUHANIC 83 29
Round 1 55 Sashina VIGNES WARAN 21-8 / 21-10 Charmaine REID 80 26
Round 1 78 Simone PRUTSCH 21-16 / 21-15 Marie MAUNOURY 149 27
Round 2 36 Elizabeth CANN 21-14 / 15-21 / 21-18 Anu NIEMINEN 75 52
Round 2 44 PAI Hsiao Ma 21-14 / 21-13 POON Lok Yan 81 30
Round 2 47 Sapsiree TAERATTANACHAI 21-10 / 21-12 Nicole GRETHER 50 28
Round 2 55 Sashina VIGNES WARAN 21-6 / 21-12 Simone PRUTSCH 78 25
WS
Round 1 1 WANG Yihan 1-0 Ret. Susan EGELSTAFF 32 0
Round 1 19 Juan GU 21-19 / 22-20 Anastasia PROKOPENKO 39 41
Round 1 17 TAI Tzu Ying 15-21 / 21-19 / 21-19 Tine BAUN 7 50
Round 1 16 YIP Pui Yin 21-12 / 23-21 Ratchanok INTANON 13 41
Round 1 4 Saina NEHWAL 21-14 / 21-9 YAO Jie 21 29
Round 1 14 LI Xuerui 21-16 / 21-13 BAE Yeon Ju 10 34
Round 1 15 Sayaka SATO 6-6 Ret. LIU Xin (F) 9 4
Round 1 23 Ai GOTO 21-12 / 21-9 Salakjit PONSANA 24 26
Round 1 44 PAI Hsiao Ma 21-23 / 21-17 / 21-10 Sashina VIGNES WARAN 55 60
Round 1 6 Juliane SCHENK 21-17 / 21-10 Michelle LI 28 31
Round 1 18 Petya NEDELCHEVA 21-11 / 21-13 Elizabeth CANN 36 33
Round 1 3 WANG Xin 21-6 / 21-9 Linda ZETCHIRI 35 24
Round 1 12 Porntip BURANAPRASERTSUK 22-20 / 21-16 Eriko HIROSE 20 38
Round 1 29 Mingtian FU 11-5 Ret. JIANG Yanjiao 5 4
Round 1 8 CHENG Shao Chieh 21-23 / 21-12 / 21-11 Sapsiree TAERATTANACHAI 47 42
Round 1 11 SUNG Ji Hyun 9-21 / 23-21 / 21-19 WANG Shixian 2 73
Round 2 1 WANG Yihan 21-8 / 21-10 Juan GU 19 31
Round 2 17 TAI Tzu Ying 21-19 / 21-16 YIP Pui Yin 16 32
Round 2 14 LI Xuerui 21-18 / 30-29 Saina NEHWAL 4 48
Round 2 15 Sayaka SATO 21-18 / 16-21 / 21-15 Ai GOTO 23 57
Round 2 6 Juliane SCHENK 21-11 / 21-11 PAI Hsiao Ma 44 35
Round 2 3 WANG Xin 21-19 / 21-11 Petya NEDELCHEVA 18 31
Round 2 12 Porntip BURANAPRASERTSUK 23-21 / 21-15 Mingtian FU 29 33
Round 2 11 SUNG Ji Hyun 21-17 / 21-17 CHENG Shao Chieh 8 37
Quarter-final 17 TAI Tzu Ying 21-18 / 21-13 WANG Yihan 1 34
Quarter-final 14 LI Xuerui 21-15 / 21-13 Sayaka SATO 15 38
Quarter-final 3 WANG Xin 21-11 / 21-15 Juliane SCHENK 6 31
Quarter-final 12 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-15 / 13-21 / 21-18 SUNG Ji Hyun 11 57
Semi-final 14 LI Xuerui 21-8 / 21-19 TAI Tzu Ying 17 29
Semi-final 3 WANG Xin 15-21 / 21-4 / 21-7 Porntip BURANAPRASERTSUK 12 35
Final 3 WANG Xin 21-15 / 21-19 LI Xuerui 14 39
XD (qual)
Round 1 89 Josche ZURWONNE / Carla NELTE 15-21 / 21-18 / 21-18 Sebastien BOURBON / Julie DELAUNE 77 40
Round 1 69 SHIN Baek Cheol / KIM Ha Na 21-15 / 22-20 LIN Yu Lang / HSIEH Pei Chen 91 27
Round 1 35 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 16-21 / 21-17 / 21-19 Kenta KAZUNO / Ayaka TAKAHASHI 58 42
Round 1 65 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 18-21 / 22-20 / 21-18 HONG Wei / PAN Pan 57 47
Round 1 33 KIM Gi Jung / JUNG Kyung Eun 22-24 / 23-21 / 21-11 Peter KAESBAUER / Johanna GOLISZEWSKI 52 43
Round 1 38 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 21-12 / 21-8 Sylvain GROSJEAN / Emilie LEFEL 73 20
Round 1 47 FANG Chieh Min / WANG Pei Rong 21-14 / 21-15 Christian JOHN SKOVGAARD / Marie ROEPKE (1011*) 24
Round 1 34 Jian Guo ONG / Sook Chin CHONG 18-21 / 21-19 / 21-19 Noriyasu HIRATA / Miyuki MAEDA 66 61
Round 2 69 SHIN Baek Cheol / KIM Ha Na 21-12 / 21-17 Josche ZURWONNE / Carla NELTE 89 24
Round 2 65 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 21-15 / 21-10 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 35 25
Round 2 33 KIM Gi Jung / JUNG Kyung Eun 21-17 / 24-22 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 38 28
Round 2 47 FANG Chieh Min / WANG Pei Rong 21-13 / 21-18 Jian Guo ONG / Sook Chin CHONG 34 33
XD
Round 1 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-13 / 19-21 / 21-15 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 15 46
Round 1 65 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 16-21 / 26-24 / 21-16 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 18 58
Round 1 20 Robert BLAIR / Gabrielle ADCOCK 21-15 / 21-19 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 8 32
Round 1 54 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 19-21 / 21-11 / 21-15 Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA 24 48
Round 1 3 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 24-22 / 21-14 Chayut TRIYACHART / Lei YAO 29 37
Round 1 28 Maneepong JONGJIT / Savitree AMITRAPAI 21-17 / 21-19 Fran KURNIAWAN / Pia Zebadiah BERNADET 10 32
Round 1 5 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-14 / 14-21 / 21-14 SHIN Baek Cheol / KIM Ha Na 69 45
Round 1 17 LEE Yong Dae / HA Jung Eun 21-15 / 21-12 Mads Pieler KOLDING / Julie HOUMANN 26 28
Round 1 16 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-19 / 21-15 Shoji SATO / Shizuka MATSUO 23 31
Round 1 6 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 21-19 / 22-20 Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO 19 34
Round 1 13 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 21-18 / 21-18 WONG Wai Hong / CHAU Hoi Wah 30 30
Round 1 4 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-16 / 21-8 V. Diju / Jwala GUTTA 25 21
Round 1 21 Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 21-16 / 13-21 / 21-15 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 14 47
Round 1 33 KIM Gi Jung / JUNG Kyung Eun 21-11 / 20-22 / 21-19 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 9 48
Round 1 11 Chris ADCOCK / Imogen BANKIER 24-22 / 21-18 FANG Chieh Min / WANG Pei Rong 47 33
Round 1 2 XU Chen / MA Jin 21-11 / 21-10 Hirokatsu HASHIMOTO / Mizuki FUJII 32 24
Round 2 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-17 / 11-21 / 21-11 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 65 48
Round 2 54 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 21-15 / 21-19 Robert BLAIR / Gabrielle ADCOCK 20 40
Round 2 3 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-17 / 21-12 Maneepong JONGJIT / Savitree AMITRAPAI 28 32
Round 2 17 LEE Yong Dae / HA Jung Eun 21-18 / 20-22 / 21-16 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 5 55
Round 2 6 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 21-19 / 11-21 / 21-16 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 16 46
Round 2 4 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-14 / 21-17 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 13 31
Round 2 21 Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 26-24 / 21-14 KIM Gi Jung / JUNG Kyung Eun 33 28
Round 2 2 XU Chen / MA Jin 23-21 / 21-19 Chris ADCOCK / Imogen BANKIER 11 47
Quarter-final 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-17 / 21-18 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 54 43
Quarter-final 3 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-14 / 16-21 / 21-17 LEE Yong Dae / HA Jung Eun 17 64
Quarter-final 4 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-9 / 21-14 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 6 24
Quarter-final 2 XU Chen / MA Jin 18-21 / 21-19 / 21-11 Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 21 57
Semi-final 3 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-14 / 22-24 / 22-20 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 1 72
Semi-final 2 XU Chen / MA Jin 16-21 / 21-14 / 21-11 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 4 50
Final 3 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-17 / 21-14 XU Chen / MA Jin 2 43
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 73 13 43.3% 2695 89.83 00:41:28 2.17 2 6.7%
MS 28 67 11 39.3% 2432 86.86 00:46:26 1.87 5 17.9%
WD 28 62 6 21.4% 2245 80.18 00:39:49 2.01 3 10.7%
WS 28 63 7 25.0% 2274 81.21 00:38:54 2.09 2 7.1%
XD 31 75 13 41.9% 2803 90.42 00:41:06 2.2 2 6.5%
Total 145 340 50 34.5% 12449 85.86 00:41:32 2.07 14 9.7%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 41 17 70.7%
Korea 27 13 67.5%
Ukraine 2 1 66.7%
Jersey 3 2 60.0%
Malaysia 14 12 53.8%
Chinese Taipei 14 12 53.8%
Indonesia 14 13 51.8%
Denmark 16 15 51.6%
Japan 21 20 51.2%
Austria 2 2 50.0%
Vietnam 1 1 50.0%
Finland 1 1 50.0%
Thailand 12 14 46.2%
England 5 6 45.5%
Singapore 3 4 42.9%
India 6 9 40.0%
Russia 4 8 33.3%
Hong Kong 4 8 33.3%
Scotland 1 2 33.3%
Spain 1 2 33.3%
Bulgaria 1 2 33.3%
Sweden 1 2 33.3%
France 6 14 30.0%
Germany 4 10 28.6%
Netherlands 1 4 20.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN Rasmus GEMKE 21-14 / 21-15
2021 Kanta TSUNEYAMA CHOU Tien Chen 15-21 / 21-8 / 21-17
2019 CHEN Long Jonatan CHRISTIE 21-19 / 21-12
2018 CHEN Long SHI Yuqi 21-17 / 21-19
2017 KIDAMBI Srikanth Kenta NISHIMOTO 21-14 / 21-13
2016 SHI Yuqi LEE Hyun Il 21-16 / 21-19
2015 LEE Chong Wei CHOU Tien Chen 21-13 / 21-18
2014 CHOU Tien Chen WANG Zhengming 10-21 / 25-23 / 21-19
2013 Jan O JORGENSEN Kenichi TAGO 21-19 / 23-21
2012 LIEW Daren Viktor AXELSEN 21-18 / 21-17
2011 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-16 / 21-11
2010 Taufik HIDAYAT Joachim PERSSON 21-16 / 21-11
2009 LIN Dan Taufik HIDAYAT 21-6 / 21-15
2008 Peter Hoeg GADE Taufik HIDAYAT 16-21 / 21-17 / 21-7
2007 LEE Chong Wei BAO Chunlai 21-11 / 21-14
2004 CHEN Jin Bjoern JOPPIEN 15-9 / 15-5
2003 Marc ZWIEBLER Joachim FISCHER NIELSEN 15-3 / 8-15 / 15-12
2002 LUO Yigang WU Yunyong 7-5 / 8-7 / 7-4
2001 Abhinn Shyam GUPTA Yangchun XIE 7-1 / 7-3 / 7-3
2000 Siddharth JAIN Jacek NIEDZWIEDZKI 17-14 / 15-6
1999 CHEN Gang PULLELA Gopichand 15-8 / 10-15 / 15-10
1998 Niels Christian KALDAU Joris VAN SOERLAND 15-4 / 15-6
1997 Chris BRUIL Daniel ERIKSSON 17-14 / 15-7
1996 Kenneth JONASSEN Jesper OLSSON 15-2 / 5-15 / 15-6
1995 George RIMARCDI Thomas JOHANSSON 10-15 / 15-9 / 15-4
1994 SUN Jun Robert LILJEQUIST 15-1 / 16-17 / 15-2
1993 HENDRAWAN Soren B NIELSEN 15-10 / 14-18 / 15-11
1992 WAN Zhengwen Bambang SUPRIANTO 7-15 / 15-12 / 15-7
1991 Jaimie DAWSON WEI Yan 7-15 / 15-3 / 17-14
1990 Kok Keong FOO Rashid SIDEK 15-11 / 18-13
1989 XIONG Guobao Poul-Erik HOYER 15-7 / 15-3