Japan Open  

Tournament Name: YONEX Open Japan
Tournament Dates: 20/09/2016-25/09/2016
Location: Japan, Tokyo
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD LI Junhui / LIU Yuchen KIM Gi Jung / KO Sung Hyun
MS LEE Chong Wei Jan O JORGENSEN
WD Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI
WS HE Bingjiao SUN Yu
XD ZHENG Siwei / CHEN Qingchen KO Sung Hyun / KIM Ha Na

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Kazuya ITANI / Tomoya TAKASHINA 21-15 / 21-19 Kohei GONDO / Tatsuya WATANABE 189 31
Round 1 - Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 16-21 / 21-13 / 21-18 Ben LANE / Sean VENDY 165 50
Round 2 122 CHUNG Eui Seok / KIM DukYoung 21-18 / 21-17 Mahiro KANEKO / Yunosuke KUBOTA - 35
Round 2 147 LIU Cheng / ZHENG Siwei 21-16 / 21-16 Kazuya ITANI / Tomoya TAKASHINA - 28
Round 2 - Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 14-21 / 22-20 / 22-20 Kazushi YAMADA / Kenji YONEDA - 56
Round 2 - Kosuke MAKINO / Dai WATANABE 9-21 / 21-19 / 21-13 Taiki SHIMADA / Yoshinori TAKEUCHI 85 52
MD
Round 1 44 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 21-17 / 21-17 CHAI Biao / HONG Wei 4 34
Round 1 28 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 21-13 / 21-15 Matthew NOTTINGHAM / Harley TOWLER 72 17
Round 1 - KIM Gi Jung / KO Sung Hyun 22-24 / 21-14 / 21-17 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 20 59
Round 1 94 Kenya MITSUHASHI / Yuta WATANABE 21-18 / 21-16 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA - 42
Round 1 10 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-16 / 21-19 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 31 45
Round 1 87 Hiroyuki SAEKI / Ryota TAOHATA 21-15 / 20-22 / 21-17 LIAO Min Chun / TSENG Min Hao 36 58
Round 1 8 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-14 / 21-12 LEE Sheng Mu / Hsiao-Lin WU - 34
Round 1 16 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 24-22 / 21-19 LIU Xiaolong / LU Kai - 50
Round 1 66 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-18 / 21-18 LIN Chia Yu / TSAI Chia Hsin - 38
Round 1 14 LI Junhui / LIU Yuchen 21-16 / 13-21 / 23-21 LIU Cheng / ZHENG Siwei 147 50
Round 1 33 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-14 / 21-17 Adam HALL / Peter MILLS - 33
Round 1 7 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-13 / 21-17 Kosuke MAKINO / Dai WATANABE - 32
Round 1 226 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 21-19 / 21-19 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 30 39
Round 1 9 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-12 / 21-7 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 26 23
Round 1 17 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-18 / 15-21 / 21-10 CHUNG Eui Seok / KIM DukYoung 122 56
Round 1 6 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 25-27 / 21-13 / 24-22 Peter BRIGGS / Tom WOLFENDEN 59 51
Round 2 28 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 21-9 / 24-22 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 44 36
Round 2 - KIM Gi Jung / KO Sung Hyun 21-17 / 21-15 Kenya MITSUHASHI / Yuta WATANABE 94 36
Round 2 87 Hiroyuki SAEKI / Ryota TAOHATA 21-13 / 25-23 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 10 43
Round 2 16 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-18 / 21-18 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 8 47
Round 2 14 LI Junhui / LIU Yuchen 15-21 / 21-18 / 21-9 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 66 55
Round 2 7 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 18-21 / 21-16 / 21-12 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 33 61
Round 2 226 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 23-21 / 21-12 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 9 36
Round 2 6 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-11 / 16-21 / 21-17 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 17 40
Quarter-final - KIM Gi Jung / KO Sung Hyun 21-12 / 21-14 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 28 24
Quarter-final 16 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 16-21 / 21-15 / 21-17 Hiroyuki SAEKI / Ryota TAOHATA 87 60
Quarter-final 14 LI Junhui / LIU Yuchen 21-17 / 21-18 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 7 43
Quarter-final 6 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-18 / 21-15 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 226 30
Semi-final - KIM Gi Jung / KO Sung Hyun 17-21 / 21-15 / 21-18 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 16 62
Semi-final 14 LI Junhui / LIU Yuchen 21-13 / 18-21 / 21-15 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 6 49
Final 14 LI Junhui / LIU Yuchen 21-12 / 21-12 KIM Gi Jung / KO Sung Hyun - 37
MS (qual)
Round 1 97 Riichi TAKESHITA 21-15 / 21-17 GOH Soon Huat 43 46
Round 1 100 Pannawit THONGNUAM 21-15 / 12-21 / 23-21 HEO Kwang Hee 72 66
Round 1 52 Takuma UEDA 15-21 / 22-20 / 21-15 Emil HOLST 42 69
Round 1 78 Khosit PHETPRADAB 21-15 / 21-18 HUANG Yuxiang 34 39
Round 1 107 PARUPALLI Kashyap 11-3 Ret. David OBERNOSTERER 69 5
Round 1 51 Anders ANTONSEN 22-20 / 16-21 / 21-11 Kazumasa SAKAI 57 66
Round 1 47 XUE Song 21-17 / 21-19 Kanta TSUNEYAMA 45 54
Round 1 32 SHI Yuqi 21-10 / 21-12 Hashiru SHIMONO 104 35
Round 2 97 Riichi TAKESHITA 21-12 / 21-13 Pannawit THONGNUAM 100 43
Round 2 78 Khosit PHETPRADAB 21-9 / 19-21 / 21-17 Takuma UEDA 52 64
Round 2 107 PARUPALLI Kashyap 21-18 / 21-12 Anders ANTONSEN 51 42
Round 2 32 SHI Yuqi 21-17 / 21-17 XUE Song 47 38
MS
Round 1 1 LEE Chong Wei 21-14 / 21-13 Boonsak PONSANA 27 36
Round 1 44 QIAO Bin 23-25 / 21-12 / 21-14 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 12 79
Round 1 32 SHI Yuqi 21-15 / 21-7 Tommy SUGIARTO 11 32
Round 1 9 NG Ka Long Angus 9-21 / 23-21 / 21-10 SAI PRANEETH B. 35 54
Round 1 26 HSU Jen Hao 17-21 / 21-14 / 21-12 TIAN Houwei 6 91
Round 1 15 Marc ZWIEBLER 21-11 / 21-14 JEON Hyeok Jin 22 47
Round 1 14 KIDAMBI Srikanth 14-21 / 21-14 / 23-21 PARUPALLI Kashyap 107 62
Round 1 18 Ajay JAYARAM 21-19 / 23-21 Sony Dwi KUNCORO 30 46
Round 1 78 Khosit PHETPRADAB 21-14 / 14-21 / 21-19 HU Yun 13 58
Round 1 7 CHOU Tien Chen 21-11 / 21-17 WEI Nan 17 29
Round 1 16 LEE Dong Keun 21-13 / 21-12 Brice LEVERDEZ 40 40
Round 1 5 Jan O JORGENSEN 21-15 / 21-13 Riichi TAKESHITA 97 39
Round 1 29 LEE Hyun Il 26-24 / 19-21 / 24-22 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 25 79
Round 1 8 SON Wan Ho 21-7 / 21-13 WANG Tzu Wei 39 24
Round 1 31 PRANNOY H. S. 23-21 / 19-21 / 21-18 Iskandar ZULKARNAIN 28 69
Round 1 4 Viktor AXELSEN 21-16 / 21-11 WONG Wing Ki Vincent 20 37
Round 2 1 LEE Chong Wei 21-8 / 21-16 QIAO Bin 44 39
Round 2 32 SHI Yuqi 10-21 / 21-12 / 21-15 NG Ka Long Angus 9 49
Round 2 15 Marc ZWIEBLER 21-14 / 21-18 HSU Jen Hao 26 54
Round 2 14 KIDAMBI Srikanth 21-16 / 0-0 Ret. Ajay JAYARAM 18 19
Round 2 78 Khosit PHETPRADAB 13-21 / 21-15 / 21-17 CHOU Tien Chen 7 57
Round 2 5 Jan O JORGENSEN 21-14 / 21-13 LEE Dong Keun 16 42
Round 2 8 SON Wan Ho 21-13 / 21-8 LEE Hyun Il 29 33
Round 2 4 Viktor AXELSEN 21-16 / 21-19 PRANNOY H. S. 31 44
Quarter-final 1 LEE Chong Wei 21-12 / 21-12 SHI Yuqi 32 41
Quarter-final 15 Marc ZWIEBLER 18-21 / 21-14 / 21-19 KIDAMBI Srikanth 14 58
Quarter-final 5 Jan O JORGENSEN 21-6 / 21-16 Khosit PHETPRADAB 78 32
Quarter-final 8 SON Wan Ho 21-18 / 21-13 Viktor AXELSEN 4 46
Semi-final 1 LEE Chong Wei 21-14 / 21-15 Marc ZWIEBLER 15 42
Semi-final 5 Jan O JORGENSEN 21-14 / 21-19 SON Wan Ho 8 47
Final 1 LEE Chong Wei 21-18 / 15-21 / 21-16 Jan O JORGENSEN 5 70
WD
Round 1 182 CHIANG Kai Hsin / HUNG Shih Han 21-19 / 21-15 Minami KAWASHIMA / Natsumi UESUGI - 30
Round 1 20 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-19 / 17-21 / 21-18 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 208 77
Round 1 277 OU Dongni / YU Xiaohan 21-15 / 21-13 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 9 55
Round 1 15 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-13 / 19-21 / 21-11 Misato ARATAMA / Akane WATANABE 133 58
Round 1 35 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-17 / 21-9 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 222 32
Round 1 208 KIM Hye Rin / YOO Chae Ran 21-19 / 19-21 / 21-12 Asumi KUGO / Megumi YOKOYAMA 200 70
Round 1 11 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-14 / 21-6 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 448 35
Round 1 29 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-12 / 21-7 Jessica PUGH / Emily WESTWOOD - 31
Round 1 5 LUO Ying / LUO Yu 21-11 / 21-17 Sayaka HOBARA / Nami MATSUYAMA - 47
Round 1 13 Vivian HOO / WOON Khe Wei 21-19 / 21-12 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 60 36
Round 1 18 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-17 / 21-13 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 16 44
Round 1 6 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-13 / 21-13 Rie ETOH / Aoi MATSUDA 121 43
Round 1 10 Eefje MUSKENS / Selena PIEK W.O. Linda EFLER / Isabel HERTTRICH - 0
Round 1 217 Rira KAWASHIMA / Saori OZAKI W.O. HUANG Yaqiong / TANG Jinhua 12 0
Round 1 266 Miki KASHIHARA / Miyuki KATO W.O. CHEN Qingchen / TANG Yuanting 718 0
Round 2 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-7 / 21-15 CHIANG Kai Hsin / HUNG Shih Han 182 31
Round 2 20 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-18 / 21-14 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 10 40
Round 2 15 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-13 / 21-16 OU Dongni / YU Xiaohan 277 46
Round 2 35 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-16 / 21-15 Rira KAWASHIMA / Saori OZAKI 217 37
Round 2 11 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-13 / 21-13 KIM Hye Rin / YOO Chae Ran 208 44
Round 2 5 LUO Ying / LUO Yu 21-13 / 21-15 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 29 50
Round 2 13 Vivian HOO / WOON Khe Wei 19-21 / 21-16 / 21-17 Miki KASHIHARA / Miyuki KATO 266 59
Round 2 6 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-16 / 21-15 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 18 45
Quarter-final 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-11 / 21-8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 20 35
Quarter-final 35 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 16-21 / 21-15 / 21-19 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 15 73
Quarter-final 5 LUO Ying / LUO Yu 21-18 / 21-10 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 11 63
Quarter-final 6 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 20-22 / 23-21 / 21-14 Vivian HOO / WOON Khe Wei 13 76
Semi-final 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-14 / 21-19 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 35 46
Semi-final 6 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-23 / 21-16 / 21-17 LUO Ying / LUO Yu 5 92
Final 6 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 19-21 / 21-18 / 21-12 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 1 75
WS (qual)
Round 1 963 Asuka TAKAHASHI 21-11 / 21-18 CHEN Su Yu 174 31
Round 1 173 Sayaka TAKAHASHI 24-22 / 21-12 CHEN Shih Ying 321 37
Round 1 77 LEE Chia Hsin 11-21 / 21-18 / 21-7 LEE Se Yeon 356 45
Round 1 91 Saena KAWAKAMI 21-11 / 21-17 KIM Na Yeong 155 33
Round 1 157 Chisato HOSHI 19-21 / 21-18 / 21-9 Tanvi LAD 73 58
Round 1 - Shiori EBIHARA 21-17 / 17-21 / 21-8 Mako URUSHIZAKI 234 53
Round 1 271 Natsuki NIDAIRA 21-5 / 21-7 Maya CHEN 216 20
Round 1 227 Kana ITO 24-22 / 23-21 Haruko SUZUKI - 49
Round 2 173 Sayaka TAKAHASHI 21-8 / 21-10 Asuka TAKAHASHI 963 28
Round 2 91 Saena KAWAKAMI 21-6 / 22-20 LEE Chia Hsin 77 29
Round 2 157 Chisato HOSHI 21-12 / 21-12 Shiori EBIHARA - 34
Round 2 271 Natsuki NIDAIRA 21-23 / 21-6 / 23-21 Kana ITO 227 61
WS
Round 1 37 Ayumi MINE 21-18 / 21-14 LEE Jang Mi 65 47
Round 1 47 Kaori IMABEPPU 21-19 / 21-18 KIM Hyo Min 56 56
Round 1 42 Aya OHORI 21-5 / 21-7 Elisabeth BALDAUF 79 27
Round 1 36 CHEUNG Ngan Yi 21-9 / 21-7 Anna Thea MADSEN 41 27
Round 1 4 Ratchanok INTANON 21-16 / 21-12 PAI Yu Po 24 37
Round 1 21 Minatsu MITANI 21-16 / 21-13 Nitchaon JINDAPOL 19 38
Round 1 15 HE Bingjiao 16-21 / 21-18 / 21-15 Beiwen ZHANG 27 49
Round 1 271 Natsuki NIDAIRA 15-21 / 21-19 / 22-20 Porntip BURANAPRASERTSUK 14 63
Round 1 157 Chisato HOSHI 21-19 / 7-3 Ret. Michelle LI 23 32
Round 1 11 SUN Yu 21-19 / 21-16 Saena KAWAKAMI 91 52
Round 1 173 Sayaka TAKAHASHI 21-10 / 21-8 Yui HASHIMOTO 20 33
Round 1 13 Sayaka SATO 22-20 / 21-14 TAI Tzu Ying 9 38
Round 1 26 Linda ZETCHIRI 21-19 / 21-12 HSU Ya Ching 30 31
Round 1 12 Akane YAMAGUCHI 21-13 / 21-14 YIP Pui Yin 33 36
Round 1 45 CHEN Yufei 21-17 / 21-17 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 18 43
Round 1 5 Nozomi OKUHARA 21-13 / 21-6 Line Højmark KJAERSFELDT 22 30
Round 2 37 Ayumi MINE 21-16 / 21-9 Kaori IMABEPPU 47 46
Round 2 42 Aya OHORI 21-17 / 16-21 / 21-10 CHEUNG Ngan Yi 36 61
Round 2 4 Ratchanok INTANON 21-11 / 21-10 Minatsu MITANI 21 34
Round 2 15 HE Bingjiao 21-19 / 21-16 Natsuki NIDAIRA 271 40
Round 2 11 SUN Yu 22-20 / 21-9 Chisato HOSHI 157 48
Round 2 173 Sayaka TAKAHASHI 21-17 / 21-9 Sayaka SATO 13 35
Round 2 12 Akane YAMAGUCHI 21-11 / 21-13 Linda ZETCHIRI 26 30
Round 2 5 Nozomi OKUHARA 21-13 / 21-16 CHEN Yufei 45 41
Quarter-final 42 Aya OHORI 16-21 / 21-17 / 21-19 Ayumi MINE 37 79
Quarter-final 15 HE Bingjiao 22-20 / 14-21 / 24-22 Ratchanok INTANON 4 71
Quarter-final 11 SUN Yu 21-14 / 21-9 Sayaka TAKAHASHI 173 37
Quarter-final 12 Akane YAMAGUCHI 21-11 / 23-21 Nozomi OKUHARA 5 44
Semi-final 15 HE Bingjiao 21-17 / 22-20 Aya OHORI 42 39
Semi-final 11 SUN Yu 21-17 / 21-18 Akane YAMAGUCHI 12 51
Final 15 HE Bingjiao 21-14 / 7-21 / 21-18 SUN Yu 11 61
XD (qual)
Round 1 - Yoshinori TAKEUCHI / Yukiko TAKAHATA 14-21 / 22-20 / 21-16 Kohei GONDO / Sayaka HIROTA 660 58
Round 1 200 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Jongkolphan KITITHARAKUL 21-12 / 21-16 Naoki ISHIKAWA / Atsuko KOIKE - 30
Round 1 - Naoki YAMAZAWA / Sayaka HOBARA 21-14 / 21-16 Hikaru KOMACHIYA / Kaede KAMEDA - 29
Round 1 - Hiroki OKAMURA / Nami MATSUYAMA 21-18 / 21-13 Yuki YONEMOTO / Haruka YONEMOTO - 33
Round 1 - Katsunori ITO / Natsumi URATANI 21-19 / 22-20 Daisuke SUZUKI / Midori SAKURAI - 30
Round 2 200 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Jongkolphan KITITHARAKUL 21-9 / 21-13 Naoki YAMAZAWA / Sayaka HOBARA - 22
Round 2 429 Tomoya TAKASHINA / Rie ETOH 16-21 / 22-20 / 21-19 Hiroki OKAMURA / Nami MATSUYAMA - 57
XD
Round 1 1 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-17 / 21-9 Anders Skaarup RASMUSSEN / Sara THYGESEN - 28
Round 1 - Yuki KANEKO / Koharu YONEMOTO 21-7 / 21-19 Katsunori ITO / Natsumi URATANI - 25
Round 1 - HUANG Kaixiang / YU Xiaohan 21-19 / 21-14 Yugo KOBAYASHI / Wakana NAGAHARA 130 30
Round 1 200 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Jongkolphan KITITHARAKUL 21-12 / 21-15 Yoshinori TAKEUCHI / Yukiko TAKAHATA - 30
Round 1 28 KIM Gi Jung / SHIN Seung Chan 22-20 / 21-18 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 6 41
Round 1 8 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-13 / 21-15 Matthew NOTTINGHAM / Emily WESTWOOD 47 31
Round 1 19 Jacco ARENDS / Selena PIEK 21-13 / 21-18 Kim ASTRUP / Line Højmark KJAERSFELDT 96 32
Round 1 69 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-14 / 16-21 / 21-12 Bodin ISARA / Savitree AMITRAPAI 15 55
Round 1 9 LU Kai / HUANG Yaqiong 20-22 / 21-4 / 21-11 Tomoya TAKASHINA / Rie ETOH 429 53
Round 1 45 LIAO Min Chun / CHEN Hsiao Huan 21-14 / 21-11 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 55 28
Round 1 7 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-11 / 19-17 Ret. Marvin SEIDEL / Linda EFLER 67 31
Round 1 80 Soren GRAVHOLT / Maiken FRUERGAARD 21-18 / 21-23 / 21-15 CHUNG Eui Seok / YOO Chae Ran - 67
Round 1 35 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 19-21 / 21-12 / 21-7 Ben LANE / Jessica PUGH 63 44
Round 1 22 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-19 / 18-21 / 21-18 Ryota TAOHATA / Shizuka MATSUO - 53
Round 1 16 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 21-16 / 21-13 KIM DukYoung / KIM Hye Rin 172 32
Round 1 14 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA W.O. David OBERNOSTERER / Elisabeth BALDAUF 52 0
Round 2 1 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-15 / 21-16 Yuki KANEKO / Koharu YONEMOTO - 34
Round 2 200 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Jongkolphan KITITHARAKUL 21-13 / 18-21 / 21-16 HUANG Kaixiang / YU Xiaohan - 51
Round 2 28 KIM Gi Jung / SHIN Seung Chan 21-13 / 21-15 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 14 33
Round 2 8 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-13 / 21-19 Jacco ARENDS / Selena PIEK 19 31
Round 2 9 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-17 / 21-15 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 69 40
Round 2 7 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 11-21 / 21-8 / 21-14 LIAO Min Chun / CHEN Hsiao Huan 45 58
Round 2 35 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-18 / 21-13 Soren GRAVHOLT / Maiken FRUERGAARD 80 33
Round 2 22 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-16 / 21-23 / 21-12 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 16 53
Quarter-final 1 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-12 / 21-8 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Jongkolphan KITITHARAKUL 200 31
Quarter-final 8 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-17 / 21-18 KIM Gi Jung / SHIN Seung Chan 28 39
Quarter-final 9 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-18 / 21-16 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 7 44
Quarter-final 35 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-13 / 17-21 / 23-21 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 22 59
Semi-final 1 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-14 / 21-18 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 8 36
Semi-final 35 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-11 / 21-19 LU Kai / HUANG Yaqiong 9 32
Final 35 ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-10 / 21-15 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 1 31
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 73 11 35.5% 2732 88.13 00:42:35 2.07 3 9.7%
MS 30 71 11 36.7% 2564 85.47 00:49:12 1.74 6 20.0%
WD 27 62 8 29.6% 2235 82.78 00:50:44 1.63 7 25.9%
WS 30 66 6 20.0% 2357 78.57 00:44:08 1.78 5 16.7%
XD 29 67 9 31.0% 2412 83.17 00:39:48 2.09 1 3.5%
Total 147 339 45 30.6% 12300 83.67 00:45:12 1.85 22 15.0%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 37 15 71.2%
Malaysia 11 5 68.8%
Denmark 19 16 54.3%
Thailand 17 15 53.1%
Korea 17 17 50.0%
India 6 6 50.0%
Indonesia 3 3 50.0%
Japan 60 64 48.4%
Germany 4 5 44.4%
Chinese Taipei 8 16 33.3%
Bulgaria 1 2 33.3%
Netherlands 1 2 33.3%
Hong Kong 3 7 30.0%
France 0 1 0.0%
Canada 0 1 0.0%
Scotland 0 1 0.0%
Austria 0 2 0.0%
U.S.A. 0 2 0.0%
England 0 7 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Kento MOMOTA Jonatan CHRISTIE 21-16 / 21-13
2018 Kento MOMOTA Khosit PHETPRADAB 21-14 / 21-11
2017 Viktor AXELSEN LEE Chong Wei 21-14 / 19-21 / 21-14
2016 LEE Chong Wei Jan O JORGENSEN 21-18 / 15-21 / 21-16
2015 LIN Dan Viktor AXELSEN 21-19 / 16-21 / 21-19
2014 LEE Chong Wei HU Yun 21-14 / 21-12
2013 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 23-21 / 21-17
2012 LEE Chong Wei Boonsak PONSANA 21-18 / 21-18
2011 CHEN Long LEE Chong Wei 21-8 / 10-21 / 21-19
2010 LEE Chong Wei LIN Dan 22-20 / 16-21 / 21-17
2009 BAO Chunlai Taufik HIDAYAT 21-15 / 21-12
2008 Sony Dwi KUNCORO LEE Chong Wei 21-17 / 21-11
2007 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 22-20 / 19-21 / 21-19
2006 LIN Dan Taufik HIDAYAT 16-21 / 21-16 / 21-3
2005 LIN Dan CHEN Hong 15-4 / 2-0
2004 Ronald SUSILO BAO Chunlai 15-13 / 15-6
2003 XIA Xuanze LIN Dan 15-12 / 15-10
2002 LEE Hyun Il XIA Xuanze 8-7 / 7-5 / 0-7
2001 Muhammad Roslin HASHIM LEE Hyun Il 15-11 / 15-6
2000 JI Xinpeng HENDRAWAN 6-15 / 17-15 / 15-4
1999 Peter Hoeg GADE SUN Jun 15-3 / 15-10
1998 Peter Hoeg GADE LUO Yigang 15-3 / 15-11
1997 Peter RASMUSSEN PARK Sung Woo 15-3 / 15-1
1996 Joko SUPRIANTO Harijanto ARBI 15-12 / 14-18 / 15-4
1995 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-8
1994 Ardy B WIRANATA Harijanto ARBI 12-15 / 15-6 / 15-3
1993 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-8 / 15-12
1992 Ardy B WIRANATA Jianhua ZHAO 11-15 / 15-7 / 15-10
1991 Ardy B WIRANATA WU Wenkai 12-15 / 15-4 / 15-7
1990 Morten FROST HANSEN Poul-Erik HOYER 15-9 / 15-4
1989 YANG Yang Kok Keong FOO 15-2 / 15-10