Hong Kong Open  

Tournament Name: Yonex Sunrise Hong Kong Open 2011
Tournament Dates: 15/11/2011-20/11/2011
Location: Hong Kong, Kowloon
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD CAI Yun / FU Haifeng CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae
MS LIN Dan CHEN Jin
WD WANG Xiaoli / YU Yang (F) TIAN Qing / ZHAO Yunlei
WS WANG Xin Tine BAUN
XD ZHANG Nan / ZHAO Yunlei Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 99 LO Lok Kei / CHAN Tsz Kit 21-6 / 21-19 CHANG Tak Ching / YEUNG Shing Choi - 17
Round 1 - LEUNG Chun Yiu / TAM Chun Hei 21-15 / 22-20 TANG Chun Man / LEE Cheuk Yiu - 23
Round 1 222 LEE Chun Hei Reginald / NG Ka Long Angus 21-11 / 21-16 Him LAM / Andrew LAU - 17
Round 1 - CHAN Dick Long Cotter / HO Wai Lun 21-16 / 21-18 LAW Cheuk Him / OR Chin Chung - 36
MD
Round 1 1 CAI Yun / FU Haifeng 21-13 / 21-16 KIM Gi Jung / SHIN Baek Cheol 48 24
Round 1 11 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 21-15 / 21-8 Yoshiteru HIROBE / Kenta KAZUNO 30 22
Round 1 16 Howard BACH / Tony GUNAWAN 21-14 / 21-13 CHAI Biao / GUO Zhendong 7 28
Round 1 12 Naoki KAWAMAE / Shoji SATO 21-16 / 21-11 Adrian LIU / Derrick NG 27 24
Round 1 38 Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO 21-18 / 21-15 LU Chia Pin / HUANG Po Yi 54 27
Round 1 14 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-17 / 21-12 Christian JOHN SKOVGAARD / Mads Pieler KOLDING 82 30
Round 1 - LEUNG Chun Yiu / TAM Chun Hei 21-8 / 21-14 CHAN Dick Long Cotter / HO Wai Lun - 20
Round 1 18 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 21-17 / 21-16 LO Lok Kei / CHAN Tsz Kit 99 26
Round 1 9 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 12-21 / 21-18 / 21-14 Mads CONRAD-PETERSEN / Jonas RASMUSSEN 13 61
Round 1 35 Michael FUCHS / Oliver ROTH 21-12 / 23-21 LEE Chun Hei Reginald / NG Ka Long Angus 222 30
Round 1 4 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 21-12 / 19-21 / 21-12 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang 24 39
Round 1 17 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-19 / 22-20 LIAO Min Chun / WU Chun Wei 43 36
Round 1 10 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-19 / 21-10 CHEN Chung Jen / LIN Yen Jui 87 28
Round 1 28 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 21-16 / 21-17 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 20 32
Round 1 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 20-22 / 21-15 / 21-10 HONG Wei / SHEN Ye 19 53
Round 1 - JIAMING Tao / ZHANG Nan W.O. Teik Chai GAN / Bin Shen TAN 29 0
Round 2 1 CAI Yun / FU Haifeng 21-18 / 21-12 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 11 30
Round 2 16 Howard BACH / Tony GUNAWAN 19-21 / 21-14 / 21-18 Naoki KAWAMAE / Shoji SATO 12 47
Round 2 - JIAMING Tao / ZHANG Nan 21-17 / 21-15 Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO 38 27
Round 2 14 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-15 / 21-15 LEUNG Chun Yiu / TAM Chun Hei - 30
Round 2 9 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 21-13 / 21-14 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 18 27
Round 2 4 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 21-19 / 21-12 Michael FUCHS / Oliver ROTH 35 28
Round 2 10 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 13-21 / 21-19 / 21-14 LIU Xiaolong / QIU Zihan 17 61
Round 2 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-11 / 21-14 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 28 23
Quarter-final 1 CAI Yun / FU Haifeng 21-13 / 21-16 Howard BACH / Tony GUNAWAN 16 27
Quarter-final - JIAMING Tao / ZHANG Nan 21-18 / 20-22 / 21-15 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 14 64
Quarter-final 4 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 21-9 / 18-21 / 21-15 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 9 50
Quarter-final 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-13 / 21-15 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 10 30
Semi-final 2 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-10 / 21-9 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 4 23
Semi-final 1 CAI Yun / FU Haifeng W.O. JIAMING Tao / ZHANG Nan - 0
Final 1 CAI Yun / FU Haifeng 14-21 / 24-22 / 21-19 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 2 70
MS (qual)
Round 1 51 GURUSAIDUTT R. M. V. 21-4 / 21-7 Toby NG 345 16
Round 1 - CHAN Dick Long Cotter 21-19 / 22-24 / 21-12 Wee Chung PEI 450 56
Round 1 53 CHOU Tien Chen 22-20 / 21-16 TAM Chun Hei 226 33
Round 1 98 Jan FROHLICH 21-9 / 21-9 Him LAM 641 23
Round 1 220 Hock Lai LEE 17-21 / 21-12 / 21-17 Beng Hong KUAN 174 37
Round 1 97 WEI Nan 27-29 / 21-13 / 21-12 Kwong Beng CHAN 92 66
Round 1 331 NG Ka Long Angus 21-13 / 9-5 Ret. Sourabh VERMA 66 17
Round 1 57 Arvind BHAT 15-21 / 21-12 / 23-21 CHAN Alan Yun Lung 188 55
Round 2 51 GURUSAIDUTT R. M. V. 21-1 / 21-9 CHAN Dick Long Cotter - 17
Round 2 53 CHOU Tien Chen 21-12 / 21-16 Jan FROHLICH 98 26
Round 2 97 WEI Nan 21-11 / 21-14 Hock Lai LEE 220 22
Round 2 57 Arvind BHAT 21-18 / 12-21 / 21-18 NG Ka Long Angus 331 52
MS
Round 1 1 LEE Chong Wei 21-13 / 21-15 Pablo ABIAN 23 25
Round 1 44 Viktor AXELSEN 21-11 / 17-21 / 21-15 HSU Jen Hao 38 57
Round 1 34 Ajay JAYARAM 14-21 / 21-18 / 21-14 Sho SASAKI 6 49
Round 1 40 Muhammad Hafiz HASHIM 23-25 / 21-16 / 21-18 Rajiv OUSEPH 33 58
Round 1 3 LIN Dan 16-21 / 21-17 / 21-14 PARUPALLI Kashyap 26 67
Round 1 24 WONG Wing Ki Vincent 22-20 / 13-21 / 21-10 Takuma UEDA 37 69
Round 1 17 Marc ZWIEBLER 21-19 / 13-21 / 21-14 WEI Nan 97 67
Round 1 22 SON Wan Ho 21-8 / 21-18 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 19 32
Round 1 18 Jan O JORGENSEN 21-9 / 17-21 / 21-15 Kenichi TAGO 16 62
Round 1 5 CHEN Jin 15-21 / 22-20 / 21-10 HU Yun 21 57
Round 1 28 Kazushi YAMADA 21-14 / 21-16 Joachim PERSSON 61 36
Round 1 4 Peter Hoeg GADE 21-10 / 21-5 Kevin CORDON 27 24
Round 1 51 GURUSAIDUTT R. M. V. 21-11 / 21-16 Brice LEVERDEZ 32 31
Round 1 9 DU Pengyu 21-16 / 21-18 CHAN Yan Kit 36 39
Round 1 57 Arvind BHAT 21-18 / 21-15 CHOU Tien Chen 53 39
Round 1 2 CHEN Long 21-17 / 21-7 HSUEH Hsuan Yi 31 34
Round 2 1 LEE Chong Wei 21-15 / 21-11 Viktor AXELSEN 44 26
Round 2 34 Ajay JAYARAM 21-16 / 21-15 Muhammad Hafiz HASHIM 40 29
Round 2 3 LIN Dan 21-16 / 21-16 WONG Wing Ki Vincent 24 45
Round 2 22 SON Wan Ho 21-11 / 11-21 / 21-14 Marc ZWIEBLER 17 56
Round 2 5 CHEN Jin 21-16 / 21-14 Jan O JORGENSEN 18 45
Round 2 4 Peter Hoeg GADE 21-13 / 15-21 / 21-11 Kazushi YAMADA 28 60
Round 2 51 GURUSAIDUTT R. M. V. 15-21 / 21-7 / 21-13 DU Pengyu 9 56
Round 2 2 CHEN Long 21-10 / 21-8 Arvind BHAT 57 29
Quarter-final 1 LEE Chong Wei 21-16 / 21-13 Ajay JAYARAM 34 31
Quarter-final 3 LIN Dan 21-15 / 21-18 SON Wan Ho 22 39
Quarter-final 5 CHEN Jin 21-18 / 21-13 Peter Hoeg GADE 4 55
Quarter-final 2 CHEN Long 21-13 / 23-21 GURUSAIDUTT R. M. V. 51 43
Semi-final 3 LIN Dan 21-16 / 21-14 LEE Chong Wei 1 46
Semi-final 5 CHEN Jin 21-14 / 21-18 CHEN Long 2 33
Final 3 LIN Dan 21-12 / 21-19 CHEN Jin 5 32
WD
Round 1 1 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-13 / 21-8 Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 22 26
Round 1 6 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 21-5 / 21-5 Alex BRUCE / Michelle LI 27 24
Round 1 9 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 21-23 / 21-8 / 21-11 Grace GAO / Joycelyn KO 36 36
Round 1 26 Iris WANG / Rena WANG 21-4 / 21-1 DE ASSIS Albertina Eugenia / IEONG Pek San - 16
Round 1 5 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-4 / 21-5 IAO Mei Ha / MAK Ka Lei - 14
Round 1 30 Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK 21-19 / 21-18 CHAN Hung Yung / NG Ka Shun 106 32
Round 1 12 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-15 / 21-14 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 18 28
Round 1 13 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 21-6 / 21-14 NG Wing Yung / TSANG Wing Chiu Avery - 20
Round 1 3 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 21-11 / 21-10 MONG Kwan Yi / YEUNG Yik Kei - 24
Round 1 14 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 21-16 / 19-21 / 21-19 HSIEH Pei Chen / WANG Pei Rong 29 50
Round 1 7 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-6 / 21-11 Nicole GRETHER / Charmaine REID 24 33
Round 1 51 CHENG Shu / PAN Pan 21-11 / 21-11 CHEUNG Ying Mei / YUEN Sin Ying - 25
Round 1 2 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-9 / 21-11 CHAN Kaka Tsz Ka / CHEUNG Ngan Yi 205 20
Round 1 20 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG W.O. SHEK Hiu Yiu / HUANG Wun Yan - 0
Round 1 4 HA Jung Eun / KIM Min Jung W.O. Sujitra EAKMONGKOLPAISARN / Peeraya MUNKITAMORN 79 0
Round 1 17 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI W.O. Line DAMKJAER KRUSE / Marie ROEPKE 15 0
Round 2 1 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-8 / 21-16 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 20 27
Round 2 9 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 21-13 / 22-20 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 6 41
Round 2 4 HA Jung Eun / KIM Min Jung 21-12 / 21-7 Iris WANG / Rena WANG 26 24
Round 2 5 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-13 / 21-13 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 17 27
Round 2 12 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-13 / 21-8 Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK 30 28
Round 2 13 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 21-18 / 21-19 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 3 43
Round 2 14 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 19-21 / 21-17 / 21-11 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 7 56
Round 2 2 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-13 / 21-11 CHENG Shu / PAN Pan 51 29
Quarter-final 1 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-13 / 21-13 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 9 24
Quarter-final 4 HA Jung Eun / KIM Min Jung 15-21 / 21-17 / 25-23 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 5 54
Quarter-final 12 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-9 / 21-12 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 13 26
Quarter-final 2 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-12 / 21-18 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 14 31
Semi-final 1 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-18 / 21-12 HA Jung Eun / KIM Min Jung 4 33
Semi-final 2 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-18 / 21-13 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 12 34
Final 1 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-12 / 14-2 Ret. TIAN Qing / ZHAO Yunlei 2 20
WS (qual)
Round 1 495 MAK Ka Lei 19-21 / 21-7 / 21-19 DE ASSIS Albertina Eugenia - 31
Round 1 102 Iris WANG 21-18 / 21-9 YEUNG Yik Kei - 23
Round 1 67 TSE Ying Suet 21-12 / 21-7 NG Wing Yung - 19
Round 1 46 PUSARLA V. Sindhu 21-9 / 21-17 TSANG Wing Chiu Avery - 24
Round 1 147 MONG Kwan Yi 21-8 / 21-10 IAO Mei Ha - 17
Round 1 107 CHAN Hung Yung 21-8 / 21-10 CHEUNG Ying Mei - 22
Round 1 444 CHEUNG Ngan Yi 21-5 / 21-8 IEONG Pek San - 16
Round 1 79 POON Lok Yan 21-13 / 21-11 YUEN Sin Ying - 20
Round 2 102 Iris WANG 21-7 / 21-6 MAK Ka Lei 495 34
Round 2 67 TSE Ying Suet 21-17 / 21-16 PUSARLA V. Sindhu 46 28
Round 2 147 MONG Kwan Yi 21-16 / 22-20 CHAN Hung Yung 107 36
Round 2 444 CHEUNG Ngan Yi 21-16 / 21-17 POON Lok Yan 79 33
WS
Round 1 2 WANG Yihan 21-9 / 21-6 Joycelyn KO 66 21
Round 1 42 Minatsu MITANI 21-10 / 21-9 Nicole GRETHER 48 27
Round 1 22 Ai GOTO 21-17 / 13-21 / 21-16 Juliane SCHENK 6 62
Round 1 147 MONG Kwan Yi 21-13 / 13-21 / 21-16 TSE Ying Suet 67 41
Round 1 3 WANG Xin 21-12 / 21-9 SUNG Ji Hyun 9 27
Round 1 28 Carolina MARIN 21-15 / 21-6 Rena WANG 54 24
Round 1 8 CHENG Shao Chieh 21-8 / 21-18 Sayaka SATO 15 34
Round 1 20 Eriko HIROSE 21-15 / 18-21 / 21-14 PI Hongyan 23 62
Round 1 25 Michelle LI 21-7 / 10-21 / 21-12 PAI Hsiao Ma 35 42
Round 1 7 Tine BAUN 21-14 / 21-12 Iris WANG 102 25
Round 1 4 Saina NEHWAL 21-4 / 21-17 CHAN Kaka Tsz Ka 43 28
Round 1 10 BAE Yeon Ju 11-21 / 21-12 / 21-9 Kaori IMABEPPU 41 61
Round 1 444 CHEUNG Ngan Yi 21-13 / 22-20 Michelle CHAN KY 73 29
Round 1 18 Petya NEDELCHEVA 21-19 / 13-21 / 21-14 YIP Pui Yin 17 54
Round 1 1 WANG Shixian 21-7 / 21-7 Charmaine REID 85 27
Round 1 19 YAO Jie 21-16 / 24-22 LIU Xin (F) 11 42
Round 2 2 WANG Yihan 21-18 / 20-22 / 21-16 Minatsu MITANI 42 60
Round 2 22 Ai GOTO 21-17 / 21-12 MONG Kwan Yi 147 32
Round 2 3 WANG Xin 21-13 / 21-15 Carolina MARIN 28 30
Round 2 8 CHENG Shao Chieh 23-21 / 21-14 Eriko HIROSE 20 37
Round 2 7 Tine BAUN 21-12 / 21-14 Michelle LI 25 31
Round 2 4 Saina NEHWAL 21-17 / 21-17 YAO Jie 19 38
Round 2 10 BAE Yeon Ju 21-7 / 21-9 CHEUNG Ngan Yi 444 22
Round 2 1 WANG Shixian 21-16 / 21-10 Petya NEDELCHEVA 18 35
Quarter-final 2 WANG Yihan 22-20 / 21-10 Ai GOTO 22 42
Quarter-final 3 WANG Xin 21-17 / 22-20 CHENG Shao Chieh 8 35
Quarter-final 7 Tine BAUN 21-16 / 21-15 Saina NEHWAL 4 30
Quarter-final 1 WANG Shixian 21-10 / 21-18 BAE Yeon Ju 10 39
Semi-final 3 WANG Xin 21-12 / 21-18 WANG Yihan 2 32
Semi-final 7 Tine BAUN 21-10 / 19-21 / 21-13 WANG Shixian 1 50
Final 3 WANG Xin 21-17 / 21-14 Tine BAUN 7 30
XD (qual)
Round 1 87 LIN Yu Lang / HSIEH Pei Chen 22-20 / 21-18 LEE Chun Hei Reginald / YUEN Sin Ying - 21
Round 1 - CHAN Tsz Kit / SHEK Hiu Yiu 23-21 / 21-11 Derrick NG / Alex BRUCE 94 25
Round 1 65 Noriyasu HIRATA / Miyuki MAEDA 21-12 / 21-11 LO Lok Kei / CHAN Hung Yung 122 23
Round 1 - FENG Chien-Min / WANG Pei Rong 21-14 / 21-11 HO Wai Lun / NG Wing Yung - 17
Round 2 - JIAMING Tao / XIA Huan 21-14 / 21-17 LIN Yu Lang / HSIEH Pei Chen 87 21
Round 2 55 Kenta KAZUNO / Ayaka TAKAHASHI 21-16 / 21-7 CHAN Tsz Kit / SHEK Hiu Yiu - 19
Round 2 65 Noriyasu HIRATA / Miyuki MAEDA 21-12 / 21-8 LEUNG Chun Yiu / NG Ka Shun 112 25
Round 2 - FENG Chien-Min / WANG Pei Rong 21-18 / 21-13 SHIN Baek Cheol / KIM Ha Na 61 19
XD
Round 1 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-14 / 21-9 LEE Yong Dae / HA Jung Eun 12 28
Round 1 32 KIM Gi Jung / JUNG Kyung Eun 21-18 / 18-21 / 22-20 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 37 47
Round 1 66 HE Hanbin / BAO Yixin 23-21 / 21-10 Chris ADCOCK / Imogen BANKIER 13 39
Round 1 28 Mads Pieler KOLDING / Julie HOUMANN 21-16 / 21-13 Kenta KAZUNO / Ayaka TAKAHASHI 55 26
Round 1 5 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 14-21 / 21-19 / 21-16 JIAMING Tao / XIA Huan - 54
Round 1 18 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 30-29 / 18-21 / 21-17 Shoji SATO / Shizuka MATSUO 23 72
Round 1 53 HONG Wei / PAN Pan 21-14 / 21-19 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 15 35
Round 1 16 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 13-21 / 21-12 / 21-19 Noriyasu HIRATA / Miyuki MAEDA 65 43
Round 1 51 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 21-16 / 21-16 Adrian LIU / Joycelyn KO 40 23
Round 1 9 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-19 / 21-17 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 17 32
Round 1 - FENG Chien-Min / WANG Pei Rong 21-16 / 21-19 Hirokatsu HASHIMOTO / Mizuki FUJII 33 28
Round 1 3 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-11 / 21-12 Toby NG / Grace GAO 27 20
Round 1 24 Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA 21-19 / 13-21 / 21-19 Thomas LAYBOURN / Kamilla Rytter JUHL 10 53
Round 1 14 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 21-18 / 15-21 / 21-15 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 39 53
Round 1 25 V. Diju / Jwala GUTTA 21-15 / 26-24 WONG Wai Hong / CHAU Hoi Wah 30 40
Round 1 2 XU Chen / MA Jin 21-11 / 21-18 Robert BLAIR / Gabrielle ADCOCK 20 35
Round 2 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-18 / 21-16 KIM Gi Jung / JUNG Kyung Eun 32 34
Round 2 66 HE Hanbin / BAO Yixin 24-22 / 21-18 Mads Pieler KOLDING / Julie HOUMANN 28 43
Round 2 5 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 23-21 / 21-16 Nathan ROBERTSON / Jenny WALLWORK 18 43
Round 2 53 HONG Wei / PAN Pan 21-18 / 21-17 LEE Sheng Mu / CHIEN Yu Chin 16 27
Round 2 51 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 21-17 / 21-15 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 9 29
Round 2 3 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-13 / 21-6 FENG Chien-Min / WANG Pei Rong - 28
Round 2 24 Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA 21-15 / 25-23 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 14 38
Round 2 2 XU Chen / MA Jin 21-18 / 21-16 V. Diju / Jwala GUTTA 25 29
Quarter-final 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-13 / 21-15 HE Hanbin / BAO Yixin 66 32
Quarter-final 5 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 21-13 / 9-21 / 21-13 HONG Wei / PAN Pan 53 43
Quarter-final 3 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-17 / 21-10 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 51 37
Quarter-final 2 XU Chen / MA Jin 21-10 / 21-14 Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA 24 26
Semi-final 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-15 / 21-12 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 5 27
Semi-final 3 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-16 / 21-12 XU Chen / MA Jin 2 36
Final 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 15-21 / 21-17 / 21-17 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 3 64
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 29 66 8 27.6% 2381 82.1 00:35:04 2.34 4 13.8%
MS 31 73 11 35.5% 2593 83.65 00:44:14 1.89 5 16.1%
WD 27 58 4 14.8% 1954 72.37 00:30:33 2.37 0 0.0%
WS 31 70 8 25.8% 2432 78.45 00:37:04 2.12 4 12.9%
XD 31 70 8 25.8% 2605 84.03 00:37:33 2.24 2 6.5%
Total 149 337 39 26.2% 11965 80.3 00:37:05 2.17 15 10.1%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 54 15 78.3%
Indonesia 2 1 66.7%
Korea 18 12 60.0%
India 14 10 58.3%
Denmark 16 12 57.1%
Russia 5 4 55.6%
U.S.A. 6 6 50.0%
Switzerland 1 1 50.0%
Netherlands 1 1 50.0%
Bulgaria 1 1 50.0%
Chinese Taipei 15 16 48.4%
Malaysia 5 6 45.5%
Japan 16 23 41.0%
Germany 4 6 40.0%
Hong Kong 23 38 37.7%
Spain 1 2 33.3%
England 2 5 28.6%
Macau 1 6 14.3%
Canada 1 14 6.7%
Guatemala 0 1 0.0%
Poland 0 1 0.0%
Scotland 0 1 0.0%
France 0 2 0.0%
New Zealand 0 2 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 LEE Cheuk Yiu Anthony Sinisuka GINTING 16-21 / 21-10 / 22-20
2018 SON Wan Ho Kenta NISHIMOTO 14-21 / 21-17 / 21-13
2017 LEE Chong Wei CHEN Long 21-14 / 21-19
2016 NG Ka Long Angus Sameer VERMA 21-14 / 10-21 / 21-11
2015 LEE Chong Wei TIAN Houwei 21-16 / 21-15
2014 SON Wan Ho CHEN Long 21-19 / 21-16
2013 LEE Chong Wei Sony Dwi KUNCORO 21-13 / 21-9
2012 CHEN Long LEE Chong Wei 21-19 / 21-17
2011 LIN Dan CHEN Jin 21-12 / 21-19
2010 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-9
2009 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-13 / 13-21 / 21-16
2008 CHEN Jin LIN Dan 21-9 / 9-21 / 21-17
2007 LIN Dan LEE Chong Wei 9-21 / 21-15 / 21-15
2006 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 8-21 / 21-16
2005 LIN Dan BAO Chunlai 15-4 / 15-6
2003 LIN Dan Boonsak PONSANA 15-4 / 9-15 / 15-8
2001 SHON Seung Mo Boonsak PONSANA 7-2 / 4-7 / 8-7
1999 CHEN Wei TAM Kai Chuen 15-12 / 15-4
1998 Budi SANTOSO CHEN Gang 15-10 / 15-10
1997 Peter Hoeg GADE Thomas STUER-LAURIDSEN 7-15 / 15-6 / 15-4
1996 PERMADI Fung SALIM 15-12 / 15-10
1995 Harijanto ARBI Allan BUDI KUSUMA 13-18 / 15-13 / 15-4
1994 Harijanto ARBI Ardy B WIRANATA 15-9 / 15-11
1993 Hermawan SUSANTO Thomas STUER-LAURIDSEN 15-7 / 15-4
1992 WU Wenkai Harijanto ARBI 15-4 / 15-13
1991 LIU Jun WU Wenkai 15-10 / 15-10
1989 WU Wenkai Kok Keong FOO 15-11 / 15-11