Bitburger Open  

Tournament Name: Bitburger Badminton Open 2014
Tournament Dates: 28/10/2014-02/11/2014
Location: Germany, Saarbrücken
Category: Grand Prix Gold

Winners
Category Winner Runner-up
MD WANG Yilyu / ZHANG Wen Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN
MS CHOU Tien Chen Scott EVANS
WD OU Dongni / YU Xiaohan Evgeniya KOSETSKAYA / Ekaterina BOLOTOVA
WS SUN Yu HE Bingjiao
XD ZHENG Siwei / CHEN Qingchen Alfian Eko PRASETYA / Annisa SAUFIKA

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 187 Johannes PISTORIUS / Marvin SEIDEL 21-17 / 21-15 Peter LANG / Thomas LEGLEITNER 203 25
Round 1 138 Gennadiy NATAROV / Artem POCHTAROV 21-15 / 21-12 Blagovest KISYOV / Luka ZDENJAK - 23
Round 1 174 Alvent Yulianto CHANDRA / Yonathan Suryatama DASUKI 21-19 / 21-16 Rodion KARGAEV / Anatoliy YARTSEV 92 27
Round 1 113 Jurgen KOCH / Christian LIND THOMSEN 26-24 / 22-20 Daniel BENZ / Jones Ralfy JANSEN 169 41
MD
Round 1 - Frederik COLBERG / Niclas NOHR 18-21 / 21-19 / 21-16 Andrew ELLIS / Peter MILLS - 51
Round 1 41 Pranaav Jerry CHOPRA / Akshay DEWALKAR 21-12 / 21-18 Raphael BECK / Andreas HEINZ 53 31
Round 1 68 WANG Yilyu / ZHANG Wen 21-12 / 21-17 Kasper ANTONSEN / Oliver BABIC 193 27
Round 1 52 Max SCHWENGER / Josche ZURWONNE 21-18 / 21-15 Matthew NOTTINGHAM / Harley TOWLER - 33
Round 1 20 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-11 / 21-11 Johannes PISTORIUS / Marvin SEIDEL 187 21
Round 1 38 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 21-18 / 21-16 Matijs DIERICKX / Freek GOLINSKI 50 26
Round 1 28 Adam CWALINA / Przemyslaw WACHA 21-15 / 21-17 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 72 31
Round 1 65 Fabian HOLZER / Mark LAMSFUSS 25-23 / 17-21 / 21-16 Christopher COLES / Paul VAN RIETVELDE - 50
Round 1 - Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-23 / 21-14 / 21-15 Gennadiy NATAROV / Artem POCHTAROV 138 57
Round 1 29 Berry ANGRIAWAN / Ricky KARANDASUWARDI 14-21 / 21-18 / 21-18 CHEN Zhuofu / SHI Longfei 111 49
Round 1 174 Alvent Yulianto CHANDRA / Yonathan Suryatama DASUKI 24-26 / 21-18 / 21-18 Jurgen KOCH / Christian LIND THOMSEN 113 57
Round 1 24 Michael FUCHS / Johannes SCHOETTLER 21-15 / 21-16 HUANG Kaixiang / ZHENG Siwei 118 31
Round 1 35 Jacco ARENDS / Jelle MAAS 21-18 / 21-14 Soren GRAVHOLT / Nikolaj OVERGAARD - 29
Round 1 23 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-15 / 22-20 Lukasz MOREN / Wojciech SZKUDLARCZYK 33 36
Round 1 26 Andrei ADISTIA / Hendra Aprida GUNAWAN 8-21 / 21-18 / 24-22 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 39 50
Round 1 19 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-9 / 21-12 Joshua MAGEE / Sam MAGEE 155 24
Round 2 41 Pranaav Jerry CHOPRA / Akshay DEWALKAR 15-21 / 22-20 / 21-12 Frederik COLBERG / Niclas NOHR - 43
Round 2 68 WANG Yilyu / ZHANG Wen 14-21 / 21-13 / 21-19 Max SCHWENGER / Josche ZURWONNE 52 46
Round 2 20 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-17 / 21-14 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 38 26
Round 2 28 Adam CWALINA / Przemyslaw WACHA 19-21 / 21-17 / 21-12 Fabian HOLZER / Mark LAMSFUSS 65 45
Round 2 29 Berry ANGRIAWAN / Ricky KARANDASUWARDI 21-16 / 18-21 / 21-17 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE - 63
Round 2 24 Michael FUCHS / Johannes SCHOETTLER 21-13 / 21-15 Alvent Yulianto CHANDRA / Yonathan Suryatama DASUKI 174 30
Round 2 23 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-12 / 21-16 Jacco ARENDS / Jelle MAAS 35 33
Round 2 19 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-7 / 21-12 Andrei ADISTIA / Hendra Aprida GUNAWAN 26 27
Quarter-final 68 WANG Yilyu / ZHANG Wen 21-11 / 21-11 Pranaav Jerry CHOPRA / Akshay DEWALKAR 41 26
Quarter-final 20 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-18 / 21-19 Adam CWALINA / Przemyslaw WACHA 28 29
Quarter-final 24 Michael FUCHS / Johannes SCHOETTLER 21-13 / 10-21 / 21-11 Berry ANGRIAWAN / Ricky KARANDASUWARDI 29 51
Quarter-final 23 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-16 / 21-18 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 19 40
Semi-final 68 WANG Yilyu / ZHANG Wen 21-11 / 23-25 / 21-11 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 20 45
Semi-final 23 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 11-21 / 21-19 / 21-12 Michael FUCHS / Johannes SCHOETTLER 24 60
Final 68 WANG Yilyu / ZHANG Wen 21-14 / 21-10 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 23 30
MS (qual)
Round 1 264 Fabian ROTH 15-21 / 21-15 / 21-11 Alexander ROOVERS 731 52
Round 1 235 Yoann TURLAN 7-11 Ret. Richard DOMKE 257 7
Round 1 212 LIAO Junwei 21-5 / 21-13 Ary TRISNANTO 242 24
Round 1 254 Stilian MAKARSKI 21-16 / 21-18 Philipp DISCHER 305 27
Round 1 348 Andrey PARAKHODIN 21-14 / 21-11 Michael SPENCER-SMITH 255 20
Round 1 260 Kai SCHAEFER 21-13 / 21-10 Joshua MAGEE 497 26
Round 1 232 Daniel BENZ 21-10 / 21-8 Pal WITHERS 390 21
Round 1 366 Patrick KAEMNITZ 21-18 / 21-19 Luka ZDENJAK 292 26
MS
Round 1 216 Mikael WESTERBACK 21-14 / 21-16 Kasper LEHIKOINEN 119 29
Round 1 132 Artem POCHTAROV 21-15 / 21-14 Daniel BENZ 232 26
Round 1 57 Emil HOLST 21-18 / 22-20 Vladimir IVANOV 41 34
Round 1 254 Stilian MAKARSKI 21-17 / 16-21 / 21-18 Eetu HEINO 83 44
Round 1 32 PRANNOY H. S. 21-11 / 21-19 Nick FRANSMAN 107 34
Round 1 70 Ajay JAYARAM 21-10 / 22-20 Patrick KAEMNITZ 366 32
Round 1 37 WONG Wing Ki Vincent 21-19 / 21-11 Christian LIND THOMSEN 95 40
Round 1 264 Fabian ROTH 21-8 / 21-17 Andrey PARAKHODIN 348 25
Round 1 91 CHAN Yan Kit 17-21 / 21-11 / 21-14 Marc ZWIEBLER 21 56
Round 1 87 Flemming QUACH 21-17 / 22-20 Adi PRATAMA 171 38
Round 1 35 Scott EVANS 21-17 / 21-18 Gabriel ULLDAHL 123 38
Round 1 90 Erik MEIJS 14-21 / 21-6 / 21-11 Lukas SCHMIDT 88 36
Round 1 27 HSU Jen Hao 21-15 / 18-21 / 21-16 Kim BRUUN 129 62
Round 1 260 Kai SCHAEFER 23-21 / 21-16 Jiann Shiarng CHIANG 108 38
Round 1 44 Yuekun CHEN 21-10 / 21-7 Dmytro ZAVADSKY 62 27
Round 1 115 Adrian DZIOLKO 21-7 / 21-13 Yoann TURLAN 235 21
Round 1 112 Beryno Jiann Tze WONG 21-16 / 21-16 Kieran MERRILEES 120 30
Round 1 212 LIAO Junwei 21-12 / 21-18 Sourabh VERMA 36 37
Round 1 46 Zi Liang Derek WONG 21-19 / 21-17 Rasmus FLADBERG 47 31
Round 1 54 GAO Huan 21-9 / 21-16 Eric PANG 34 34
Round 1 159 Jordy HILBINK 21-12 / 21-19 Blagovest KISYOV 130 30
Round 1 55 Vladimir MALKOV 21-11 / 21-18 Ville LANG 40 30
Round 1 73 Petr KOUKAL 25-23 / 13-21 / 21-18 Anand PAWAR 49 55
Round 1 9 TIAN Houwei 21-10 / 21-15 Pablo ABIAN 45 32
Round 1 48 SAI PRANEETH B. 21-15 / 21-14 Matthias ALMER 131 32
Round 1 124 Indra Bagus ADE CHANDRA 19-21 / 21-14 / 21-15 Chun Seang TAN 67 50
Round 1 82 Michal ROGALSKI 21-16 / 21-14 Tobias WADENKA 204 25
Round 1 43 Andre Kurniawan TEDJONO 21-19 / 21-16 Valeriy ATRASHCHENKOV 103 32
Round 1 147 Anatoliy YARTSEV 21-23 / 0-0 Ret. Dieter DOMKE 39 14
Round 1 33 NG Ka Long Angus 21-9 / 21-13 Yuhan TAN 92 24
Round 1 8 CHOU Tien Chen 13-21 / 21-12 / 22-20 Raul MUST 81 56
Round 1 134 Arnaud GENIN W.O. Kestutis NAVICKAS 98 0
Round 2 132 Artem POCHTAROV 21-15 / 20-22 / 21-12 Mikael WESTERBACK 216 45
Round 2 57 Emil HOLST 21-18 / 18-21 / 21-11 Stilian MAKARSKI 254 46
Round 2 32 PRANNOY H. S. 21-18 / 21-17 Ajay JAYARAM 70 31
Round 2 37 WONG Wing Ki Vincent 21-17 / 21-10 Fabian ROTH 264 37
Round 2 91 CHAN Yan Kit 21-12 / 13-21 / 21-12 Flemming QUACH 87 49
Round 2 35 Scott EVANS 21-19 / 21-16 Erik MEIJS 90 35
Round 2 27 HSU Jen Hao 21-10 / 21-15 Kai SCHAEFER 260 41
Round 2 115 Adrian DZIOLKO 21-19 / 21-12 Yuekun CHEN 44 28
Round 2 212 LIAO Junwei 21-8 / 23-21 Beryno Jiann Tze WONG 112 34
Round 2 54 GAO Huan 21-12 / 21-10 Zi Liang Derek WONG 46 30
Round 2 55 Vladimir MALKOV 21-9 / 21-10 Jordy HILBINK 159 23
Round 2 9 TIAN Houwei 21-9 / 21-9 Petr KOUKAL 73 27
Round 2 124 Indra Bagus ADE CHANDRA 21-13 / 21-18 Michal ROGALSKI 82 30
Round 2 43 Andre Kurniawan TEDJONO 21-17 / 21-17 Anatoliy YARTSEV 147 37
Round 2 8 CHOU Tien Chen 21-13 / 21-17 NG Ka Long Angus 33 31
Round 2 48 SAI PRANEETH B. W.O. Arnaud GENIN 134 0
Round 3 57 Emil HOLST 21-10 / 21-14 Artem POCHTAROV 132 29
Round 3 32 PRANNOY H. S. 21-19 / 21-18 WONG Wing Ki Vincent 37 36
Round 3 35 Scott EVANS 21-12 / 21-14 CHAN Yan Kit 91 34
Round 3 115 Adrian DZIOLKO 7-21 / 23-21 / 23-21 HSU Jen Hao 27 53
Round 3 212 LIAO Junwei 21-19 / 7-21 / 21-19 GAO Huan 54 59
Round 3 9 TIAN Houwei 21-17 / 21-8 Vladimir MALKOV 55 31
Round 3 124 Indra Bagus ADE CHANDRA 15-21 / 21-14 / 21-18 SAI PRANEETH B. 48 55
Round 3 8 CHOU Tien Chen 21-15 / 15-21 / 21-18 Andre Kurniawan TEDJONO 43 59
Quarter-final 32 PRANNOY H. S. 21-14 / 19-21 / 30-28 Emil HOLST 57 77
Quarter-final 35 Scott EVANS 21-9 / 22-20 Adrian DZIOLKO 115 29
Quarter-final 9 TIAN Houwei 21-18 / 21-9 LIAO Junwei 212 33
Quarter-final 8 CHOU Tien Chen 21-10 / 22-20 Indra Bagus ADE CHANDRA 124 33
Semi-final 35 Scott EVANS 21-16 / 21-10 PRANNOY H. S. 32 33
Semi-final 8 CHOU Tien Chen 21-14 / 16-21 / 21-19 TIAN Houwei 9 65
Final 8 CHOU Tien Chen 21-17 / 21-10 Scott EVANS 35 33
WD
Round 1 12 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 21-9 / 16-21 / 21-12 Barbara BELLENBERG / Ramona HACKS 102 41
Round 1 45 Carla NELTE / Johanna GOLISZEWSKI 21-14 / 21-10 HSU Ya Ching / PAI Yu Po 60 27
Round 1 182 Nadia FANKHAUSER / Sannatasah SANIRU 21-12 / 21-18 Carola BOTT / Jennifer KARNOTT 268 32
Round 1 33 Anastasiia AKCHURINA / Nina VISLOVA 21-7 / 21-10 Lisa KAMINSKI / Hannah POHL 173 19
Round 1 91 Meiliana JAUHARI / Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA 19-21 / 21-17 / 21-15 Natalya VOYTSEKH / Yelyzaveta ZHARKA 75 39
Round 1 72 XIA Huan / ZHONG Qianxin 21-12 / 21-7 Katerina TOMALOVA / Sarka KRIZKOVA 86 19
Round 1 - Sophie BROWN / Kate ROBERTSHAW 21-11 / 21-12 Karin MARAN / Marah PUNTER - 23
Round 1 57 Evgeniya KOSETSKAYA / Ekaterina BOLOTOVA 21-15 / 21-10 Fabienne WACHENFELD / Theresa WURM - 20
Round 1 149 Heather OLVER / Lauren SMITH 21-11 / 21-13 Tessy AULNER / Marie GOEDERT - 20
Round 1 153 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-15 / 21-14 Birgit OVERZIER / Isabel HERTTRICH 112 32
Round 1 37 Samantha BARNING / Iris TABELING 21-12 / 21-13 Kira KATTENBECK / Franziska VOLKMANN 98 26
Round 1 151 Lena GREBAK / Emelie FABBEKE 16-21 / 21-9 / 21-12 Chloe BIRCH / Alyssa LIM 132 45
Round 1 49 Dian FITRIANI / Nadya MELATI 21-8 / 21-13 Pia BECHER / Paula KICK - 18
Round 1 195 TANG Yuanting / HUANG Yaqiong 21-13 / 21-11 Pradnya GADRE / REDDY N. Sikki 53 26
Round 1 22 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 20-22 / 21-12 / 21-7 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 82 43
Round 1 226 OU Dongni / YU Xiaohan W.O. Kate FOO KUNE / Annika HORBACH - 0
Round 2 226 OU Dongni / YU Xiaohan 21-12 / 21-12 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 12 24
Round 2 45 Carla NELTE / Johanna GOLISZEWSKI 21-11 / 21-18 Nadia FANKHAUSER / Sannatasah SANIRU 182 30
Round 2 91 Meiliana JAUHARI / Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA 21-15 / 21-11 Anastasiia AKCHURINA / Nina VISLOVA 33 28
Round 2 72 XIA Huan / ZHONG Qianxin 13-21 / 21-6 / 21-15 Sophie BROWN / Kate ROBERTSHAW - 49
Round 2 57 Evgeniya KOSETSKAYA / Ekaterina BOLOTOVA 21-18 / 19-21 / 21-14 Heather OLVER / Lauren SMITH 149 49
Round 2 37 Samantha BARNING / Iris TABELING 21-18 / 21-19 CHEN Qingchen / JIA Yifan 153 35
Round 2 49 Dian FITRIANI / Nadya MELATI 21-14 / 21-13 Lena GREBAK / Emelie FABBEKE 151 32
Round 2 195 TANG Yuanting / HUANG Yaqiong 21-14 / 21-6 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 22 27
Quarter-final 226 OU Dongni / YU Xiaohan 21-16 / 21-13 Carla NELTE / Johanna GOLISZEWSKI 45 30
Quarter-final 72 XIA Huan / ZHONG Qianxin 21-12 / 21-11 Meiliana JAUHARI / Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA 91 29
Quarter-final 57 Evgeniya KOSETSKAYA / Ekaterina BOLOTOVA 22-20 / 21-13 Samantha BARNING / Iris TABELING 37 33
Quarter-final 195 TANG Yuanting / HUANG Yaqiong 21-12 / 21-15 Dian FITRIANI / Nadya MELATI 49 34
Semi-final 226 OU Dongni / YU Xiaohan 21-12 / 24-22 XIA Huan / ZHONG Qianxin 72 43
Semi-final 57 Evgeniya KOSETSKAYA / Ekaterina BOLOTOVA 21-19 / 8-21 / 21-19 TANG Yuanting / HUANG Yaqiong 195 49
Final 226 OU Dongni / YU Xiaohan 21-15 / 21-15 Evgeniya KOSETSKAYA / Ekaterina BOLOTOVA 57 29
WS (qual)
Round 1 146 HE Bingjiao 21-9 / 21-6 Akvile STAPUSAITYTE 110 22
Round 1 86 Soraya DE VISCH EIJBERGEN 14-21 / 21-13 / 21-16 Matilda PETERSEN 97 42
Round 1 98 Nanna VAINIO 22-20 / 21-19 Anastasiia AKCHURINA 100 29
Round 1 124 Kate FOO KUNE 8-21 / 21-19 / 21-19 Simone PRUTSCH 87 39
WS
Round 1 8 Carolina MARIN 21-14 / 21-19 Soraya DE VISCH EIJBERGEN 86 31
Round 1 61 Rong SCHAFER 21-9 / 21-15 Nanna VAINIO 98 26
Round 1 43 Line Højmark KJAERSFELDT 21-19 / 14-21 / 21-16 HSU Ya Ching 24 46
Round 1 53 Ksenia POLIKARPOVA 21-18 / 13-21 / 21-14 Petya NEDELCHEVA 46 55
Round 1 56 Tanvi LAD 21-13 / 19-21 / 23-21 Sannatasah SANIRU 65 61
Round 1 33 Lindaweni FANETRI 21-15 / 21-14 Sashina VIGNES WARAN 39 34
Round 1 71 Millicent WIRANTO 20-22 / 22-20 / 21-19 Stefani STOEVA 47 49
Round 1 146 HE Bingjiao 21-16 / 21-16 Linda ZETCHIRI 26 30
Round 1 21 YIP Pui Yin 21-23 / 22-20 / 21-16 Chloe MAGEE 37 62
Round 1 28 PAI Yu Po 21-17 / 21-8 Anna Thea MADSEN 41 25
Round 1 12 Beiwen ZHANG 21-13 / 21-14 Evgeniya KOSETSKAYA 78 21
Round 1 40 Natalia PERMINOVA 18-21 / 21-15 / 21-19 Karin SCHNAASE 32 60
Round 1 44 Sabrina JAQUET 21-15 / 21-8 Beatriz CORRALES 25 27
Round 1 29 Bellaetrix MANUPUTTY 21-19 / 21-13 Jeanine CICOGNINI 76 26
Round 1 14 Michelle LI 14-21 / 21-10 / 21-15 P. C. Thulasi 42 55
Round 1 31 SUN Yu W.O. Kate FOO KUNE 124 0
Round 2 8 Carolina MARIN 21-9 / 21-12 Rong SCHAFER 61 30
Round 2 43 Line Højmark KJAERSFELDT 21-13 / 19-21 / 21-13 Ksenia POLIKARPOVA 53 47
Round 2 31 SUN Yu 21-17 / 21-12 Tanvi LAD 56 45
Round 2 33 Lindaweni FANETRI 21-14 / 21-16 Millicent WIRANTO 71 41
Round 2 146 HE Bingjiao 22-20 / 21-17 YIP Pui Yin 21 43
Round 2 12 Beiwen ZHANG 21-19 / 21-13 PAI Yu Po 28 28
Round 2 40 Natalia PERMINOVA 22-20 / 21-19 Sabrina JAQUET 44 38
Round 2 14 Michelle LI 21-17 / 21-14 Bellaetrix MANUPUTTY 29 38
Quarter-final 8 Carolina MARIN 21-15 / 17-21 / 21-16 Line Højmark KJAERSFELDT 43 50
Quarter-final 31 SUN Yu 21-14 / 18-21 / 21-7 Lindaweni FANETRI 33 69
Quarter-final 146 HE Bingjiao 14-21 / 21-19 / 21-12 Beiwen ZHANG 12 43
Quarter-final 14 Michelle LI 21-11 / 21-11 Natalia PERMINOVA 40 29
Semi-final 31 SUN Yu 21-19 / 21-14 Carolina MARIN 8 48
Semi-final 146 HE Bingjiao 21-16 / 21-10 Michelle LI 14 34
Final 31 SUN Yu 16-21 / 21-15 / 21-12 HE Bingjiao 146 66
XD (qual)
Round 1 - SHI Longfei / ZHONG Qianxin 19-21 / 21-11 / 21-10 Mark LAMSFUSS / Franziska VOLKMANN 130 43
Round 1 325 Andrey PARAKHODIN / Anastasiia AKCHURINA 22-20 / 21-13 Yonathan Suryatama DASUKI / Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA 144 26
Round 1 - Jones Ralfy JANSEN / Nadya MELATI 18-21 / 21-19 / 21-15 Stilian MAKARSKI / Celine TRIPET 117 36
Round 1 185 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 21-15 / 21-15 Fabian HOLZER / Barbara BELLENBERG 154 24
XD
Round 1 5 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-16 / 21-18 CHEN Zhuofu / YU Xiaohan - 32
Round 1 129 Raphael BECK / Kira KATTENBECK 21-17 / 20-22 / 21-17 Jonatan NORDH / Emelie FABBEKE 47 60
Round 1 99 Akshay DEWALKAR / Pradnya GADRE 13-21 / 21-19 / 21-17 Jacco ARENDS / Selena PIEK 21 38
Round 1 176 Vladimir IVANOV / Ashwini PONNAPPA 23-21 / 21-12 Jelle MAAS / Iris TABELING 98 29
Round 1 30 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 15-21 / 21-10 / 21-17 Max SCHWENGER / Carla NELTE 23 50
Round 1 112 WANG Yilyu / OU Dongni 21-18 / 21-14 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 25 28
Round 1 - ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-7 / 21-11 Andrey PARAKHODIN / Anastasiia AKCHURINA 325 19
Round 1 135 ZHANG Wen / XIA Huan 21-14 / 21-18 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 42 31
Round 1 101 Johannes SCHOETTLER / Johanna GOLISZEWSKI 21-13 / 21-19 Rodion KARGAEV / Ekaterina BOLOTOVA 92 28
Round 1 27 Peter KAESBAUER / Isabel HERTTRICH 21-16 / 24-22 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 185 30
Round 1 737 Mathias CHRISTIANSEN / Lena GREBAK 21-11 / 20-22 / 21-18 Gennadiy NATAROV / Yuliya KAZARINOVA 64 44
Round 1 32 Alfian Eko PRASETYA / Annisa SAUFIKA 21-19 / 13-21 / 21-17 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 17 48
Round 1 - SHI Longfei / ZHONG Qianxin 21-15 / 21-7 ATTRI Manu / REDDY N. Sikki 184 24
Round 1 - HUANG Kaixiang / JIA Yifan 21-18 / 21-19 Anatoliy YARTSEV / Evgeniya KOSETSKAYA 38 29
Round 1 26 Jorrit DE RUITER / Samantha BARNING 21-17 / 21-15 Jones Ralfy JANSEN / Nadya MELATI - 28
Round 1 9 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 21-9 / 21-14 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 58 28
Round 2 5 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-14 / 21-12 Raphael BECK / Kira KATTENBECK 129 34
Round 2 176 Vladimir IVANOV / Ashwini PONNAPPA 21-13 / 15-21 / 21-14 Akshay DEWALKAR / Pradnya GADRE 99 36
Round 2 112 WANG Yilyu / OU Dongni 21-16 / 21-19 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 30 35
Round 2 - ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-16 / 21-13 ZHANG Wen / XIA Huan 135 16
Round 2 101 Johannes SCHOETTLER / Johanna GOLISZEWSKI 13-21 / 21-19 / 21-14 Peter KAESBAUER / Isabel HERTTRICH 27 42
Round 2 32 Alfian Eko PRASETYA / Annisa SAUFIKA 21-14 / 16-21 / 22-20 Mathias CHRISTIANSEN / Lena GREBAK 737 52
Round 2 - SHI Longfei / ZHONG Qianxin 21-19 / 21-14 HUANG Kaixiang / JIA Yifan - 30
Round 2 9 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 21-11 / 21-17 Jorrit DE RUITER / Samantha BARNING 26 33
Quarter-final 5 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-19 / 21-9 Vladimir IVANOV / Ashwini PONNAPPA 176 28
Quarter-final - ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-12 / 21-17 WANG Yilyu / OU Dongni 112 26
Quarter-final 32 Alfian Eko PRASETYA / Annisa SAUFIKA 21-13 / 21-11 Johannes SCHOETTLER / Johanna GOLISZEWSKI 101 23
Quarter-final 9 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 21-18 / 21-11 SHI Longfei / ZHONG Qianxin - 36
Semi-final - ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 14-21 / 21-14 / 21-18 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 5 53
Semi-final 32 Alfian Eko PRASETYA / Annisa SAUFIKA 12-21 / 21-18 / 21-15 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 9 54
Final - ZHENG Siwei / CHEN Qingchen 21-11 / 21-13 Alfian Eko PRASETYA / Annisa SAUFIKA 32 24
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 75 13 41.9% 2747 88.61 00:38:37 2.29 2 6.5%
MS 60 136 16 26.7% 4903 81.72 00:37:41 2.17 3 5.0%
WD 30 67 7 23.3% 2307 76.9 00:31:42 2.43 0 0.0%
WS 30 72 12 40.0% 2620 87.33 00:41:54 2.08 5 16.7%
XD 31 72 10 32.3% 2610 84.19 00:34:27 2.44 1 3.2%
Total 182 422 58 31.9% 15187 83.45 00:37:00 2.26 11 6.0%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Mauritius 1 0 100.0%
China 48 15 76.2%
Canada 3 1 75.0%
Chinese Taipei 9 4 69.2%
Indonesia 20 13 60.6%
Hong Kong 6 4 60.0%
Poland 6 4 60.0%
U.S.A. 3 2 60.0%
Ireland 6 5 54.5%
Russia 17 17 50.0%
Spain 3 3 50.0%
Italy 3 3 50.0%
Switzerland 2 2 50.0%
Israel 1 1 50.0%
Denmark 15 17 46.9%
India 10 12 45.5%
Netherlands 8 11 42.1%
England 6 9 40.0%
Germany 23 37 38.3%
Ukraine 3 6 33.3%
France 1 2 33.3%
Singapore 1 2 33.3%
Czech Republic 1 2 33.3%
Bulgaria 3 8 27.3%
Austria 1 3 25.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Anthony Sinisuka GINTING CHOU Tien Chen 18-21 / 21-11 / 24-22
2021 LOH Kean Yew LEE Zii Jia 19-21 / 21-13 / 17-12 Ret.
2020 Toma Junior POPOV Mark CALJOUW 22-20 / 19-21 / 21-14
2019 Lakshya SEN WENG Hongyang 17-21 / 21-18 / 21-16
2018 Subhankar DEY Rajiv OUSEPH 21-11 / 21-14
2017 Rasmus GEMKE HSU Jen Hao 21-18 / 21-10
2016 SHI Yuqi Sourabh VERMA 21-19 / 22-20
2015 NG Ka Long Angus WONG Wing Ki Vincent 21-12 / 21-13
2014 CHOU Tien Chen Scott EVANS 21-17 / 21-10
2013 CHOU Tien Chen Marc ZWIEBLER 13-21 / 21-18 / 21-15
2012 CHOU Tien Chen Marc ZWIEBLER 21-19 / 21-12
2011 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS WANG Zhengming 21-18 / 21-10
2010 CHEN Long Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-3 / 12-21 / 21-9
2009 Jan O JORGENSEN Eric PANG 12-21 / 21-13 / 21-15
2008 Chetan ANAND Arvind BHAT 23-25 / 24-22 / 23-21
2007 LU Yi Tsuen Seng LEE 23-21 / 19-21 / 21-15
2005 Kasper OEDUM Leonard DE PAUW HOLVY 15-6 / 15-9
2004 Niels Christian KALDAU Bobby MILROY 15-2 / 15-13
2003 Dicky PALYAMA George RIMARCDI 15-2 / 15-4
2002 CHEN Gang Niels Christian KALDAU 15-7 / 8-15 / 17-14
2001 Niels Christian KALDAU Yangchun XIE 7-3 / 1-7 / 7-8
2000 Yangchun XIE Oliver PONGRATZ 15-13 / 15-10