Malaysia Masters  

Tournament Name: PERODUA Malaysia Masters 2020
Tournament Dates: 07/01/2020-12/01/2020
Location: Malaysia, Kuala Lumpur
Category: HSBC BWF World Tour Super 500

Winners
Category Winner Runner-up
MD KIM Gi Jung / LEE Yong Dae LI Junhui / LIU Yuchen
MS Kento MOMOTA Viktor AXELSEN
WD LI Wenmei / ZHENG Yu DU Yue / LI Yinhui
WS CHEN Yufei TAI Tzu Ying
XD ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong WANG Yilyu / HUANG Dongping

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 33 DI Zijian / WANG Chang 21-17 / 21-17 LOW Hang Yee / NG Eng Cheong 77 30
Round 1 58 LIN Chia Yu / YANG Ming-Tse 12-21 / 21-14 / 22-20 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN 39 49
Round 1 46 Jones Ralfy JANSEN / Peter KAESBAUER 21-16 / 21-17 Min Hyuk KANG / KIM Jae Hwan 38 35
Round 1 97 KIM DukYoung / KIM Sa Rang 19-21 / 21-9 / 21-5 SHIA Chun Kang / TAN Boon Heong 70 45
MD
Round 1 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-17 / 21-8 LIN Chia Yu / YANG Ming-Tse 58 24
Round 1 8 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-19 / 21-18 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 10 33
Round 1 5 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-17 / 21-14 Mathias BOE / Mads CONRAD-PETERSEN 20 39
Round 1 9 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 17-21 / 21-18 / 21-15 HE Jiting / TAN Qiang 15 51
Round 1 3 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-10 / 21-19 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 27 35
Round 1 36 KIM Gi Jung / LEE Yong Dae 21-18 / 21-17 LU Ching Yao / YANG Po Han 17 41
Round 1 11 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 15-21 / 22-20 / 21-14 Jones Ralfy JANSEN / Peter KAESBAUER 46 56
Round 1 19 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-15 / 18-21 / 21-15 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 12 52
Round 1 25 HUANG Kaixiang / LIU Cheng 22-20 / 10-21 / 21-10 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 13 66
Round 1 32 Akira KOGA / Taichi SAITO 21-13 / 21-12 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 22 32
Round 1 29 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 21-17 / 19-21 / 21-16 DI Zijian / WANG Chang 33 48
Round 1 4 LI Junhui / LIU Yuchen 21-11 / 21-12 Jelle MAAS / Robin TABELING 35 26
Round 1 97 KIM DukYoung / KIM Sa Rang 21-15 / 21-17 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 26 36
Round 1 7 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-13 / 21-17 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 28 27
Round 1 16 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 21-16 / 21-18 Ben LANE / Sean VENDY 31 40
Round 1 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-19 / 24-22 OU Xuanyi / ZHANG Nan 23 33
Round 2 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-15 / 21-11 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 8 26
Round 2 5 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-16 / 21-14 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 9 34
Round 2 36 KIM Gi Jung / LEE Yong Dae 21-15 / 21-17 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 3 40
Round 2 19 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-13 / 21-18 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 11 31
Round 2 32 Akira KOGA / Taichi SAITO 21-10 / 16-21 / 23-21 HUANG Kaixiang / LIU Cheng 25 68
Round 2 4 LI Junhui / LIU Yuchen 18-21 / 21-17 / 21-13 LEE Jhe-Huei / YANG Po-Hsuan 29 40
Round 2 7 LEE Yang / WANG Chi-Lin 19-21 / 21-18 / 21-9 KIM DukYoung / KIM Sa Rang 97 49
Round 2 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-11 / 21-15 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 16 25
Quarter-final 5 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-19 / 17-21 / 23-21 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 1 47
Quarter-final 36 KIM Gi Jung / LEE Yong Dae 19-21 / 21-15 / 22-20 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 19 65
Quarter-final 4 LI Junhui / LIU Yuchen 21-12 / 21-15 Akira KOGA / Taichi SAITO 32 32
Quarter-final 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 20-22 / 21-18 / 21-19 LEE Yang / WANG Chi-Lin 7 49
Semi-final 36 KIM Gi Jung / LEE Yong Dae 14-21 / 21-19 / 21-15 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 5 69
Semi-final 4 LI Junhui / LIU Yuchen 22-20 / 19-21 / 24-22 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 2 60
Final 36 KIM Gi Jung / LEE Yong Dae 21-14 / 21-16 LI Junhui / LIU Yuchen 4 40
MS (qual)
Round 1 60 SOONG Joo Ven 21-8 / 17-21 / 21-15 WONG Wing Ki Vincent 37 56
Round 1 42 Koki WATANABE 21-9 / 11-6 Ret. Tanongsak SAENSOMBOONSUK 39 20
Round 1 30 LIEW Daren 21-15 / 21-15 Subhankar DEY 45 32
Round 1 38 ZHAO Junpeng 21-13 / 21-19 Suppanyu AVIHINGSANON 46 36
Round 1 41 HEO Kwang Hee 21-16 / 21-19 Khosit PHETPRADAB 36 32
Round 1 31 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 11-21 / 21-18 / 21-14 Lakshya SEN 32 49
Round 1 44 SUN Feixiang 21-9 / 22-20 Brice LEVERDEZ 34 37
Round 1 49 LEE Dong Keun 21-19 / 5-21 / 21-18 LOH Kean Yew 29 60
Round 2 42 Koki WATANABE 21-16 / 16-21 / 21-11 SOONG Joo Ven 60 61
Round 2 30 LIEW Daren 21-15 / 21-15 ZHAO Junpeng 38 35
Round 2 31 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-14 / 21-18 HEO Kwang Hee 41 34
Round 2 44 SUN Feixiang 21-10 / 21-12 LEE Dong Keun 49 43
MS
Round 1 1 Kento MOMOTA 21-17 / 21-16 PARUPALLI Kashyap 23 43
Round 1 26 PRANNOY H. S. 21-9 / 21-17 Kanta TSUNEYAMA 10 34
Round 1 27 HUANG Yuxiang 21-16 / 22-20 Anthony Sinisuka GINTING 7 48
Round 1 22 Jan O JORGENSEN 21-19 / 21-18 LIN Dan 17 43
Round 1 14 LEE Zii Jia 14-21 / 21-15 / 21-8 Anders ANTONSEN 4 66
Round 1 33 Sameer VERMA 21-16 / 21-15 Kantaphon WANGCHAROEN 13 47
Round 1 8 SHI Yuqi 21-12 / 22-20 WANG Tzu Wei 15 46
Round 1 19 LU Guangzu 21-11 / 18-21 / 21-16 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 31 60
Round 1 16 Kenta NISHIMOTO 23-21 / 21-10 SUN Feixiang 44 48
Round 1 5 Viktor AXELSEN 21-13 / 21-8 Tommy SUGIARTO 21 26
Round 1 24 LEE Cheuk Yiu 21-18 / 21-16 Shesar Hiren RHUSTAVITO 20 46
Round 1 3 CHEN Long 21-16 / 21-14 SON Wan Ho 54 52
Round 1 18 Rasmus GEMKE 21-11 / 21-15 SAI PRANEETH B. 11 44
Round 1 6 Jonatan CHRISTIE 21-10 / 16-21 / 21-15 LIEW Daren 30 63
Round 1 9 NG Ka Long Angus 17-21 / 22-20 / 21-7 Koki WATANABE 42 54
Round 1 2 CHOU Tien Chen 21-17 / 21-5 KIDAMBI Srikanth 12 30
Round 2 1 Kento MOMOTA 21-14 / 21-16 PRANNOY H. S. 26 45
Round 2 27 HUANG Yuxiang 14-21 / 21-19 / 21-18 Jan O JORGENSEN 22 60
Round 2 14 LEE Zii Jia 21-19 / 22-20 Sameer VERMA 33 52
Round 2 8 SHI Yuqi 21-16 / 21-12 LU Guangzu 19 32
Round 2 5 Viktor AXELSEN 21-6 / 21-17 Kenta NISHIMOTO 16 36
Round 2 3 CHEN Long 21-18 / 21-13 LEE Cheuk Yiu 24 44
Round 2 6 Jonatan CHRISTIE 22-20 / 21-13 Rasmus GEMKE 18 51
Round 2 9 NG Ka Long Angus 23-21 / 21-17 CHOU Tien Chen 2 43
Quarter-final 1 Kento MOMOTA 21-13 / 19-21 / 21-9 HUANG Yuxiang 27 67
Quarter-final 14 LEE Zii Jia 12-21 / 21-16 / 21-19 SHI Yuqi 8 69
Quarter-final 5 Viktor AXELSEN 21-11 / 12-21 / 22-20 CHEN Long 3 68
Quarter-final 9 NG Ka Long Angus 15-21 / 21-12 / 21-18 Jonatan CHRISTIE 6 65
Semi-final 1 Kento MOMOTA 21-10 / 21-19 LEE Zii Jia 14 43
Semi-final 5 Viktor AXELSEN 21-14 / 21-18 NG Ka Long Angus 9 44
Final 1 Kento MOMOTA 24-22 / 21-11 Viktor AXELSEN 5 54
WD (qual)
Round 1 53 Siti Fadia Silva RAMADHANTI / Ribka SUGIARTO 21-15 / 21-10 Pooja DANDU / SANJANA SANTOSH 47 30
Round 1 58 Anna Ching Yik CHEONG / LIM Chiew Sien 21-11 / 21-18 CHEAH Yee See / LIM Peiy Yee, Payee 150 32
Round 1 80 TEOH Mei Xing / YAP Ling W.O. CHENG Chi Ya / LEE Chih Chen 40 0
Round 1 52 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH W.O. Alexandra BØJE / Mette POULSEN 46 0
WD
Round 1 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-17 / 21-19 DONG Wenjing / FENG Xueying 21 35
Round 1 13 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-19 / 21-14 TEOH Mei Xing / YAP Ling 80 37
Round 1 6 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-19 / 21-10 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 31 40
Round 1 20 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 21-6 / 21-15 Delphine DELRUE / Lea PALERMO 32 32
Round 1 4 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-10 / 21-17 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 9 45
Round 1 25 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 21-14 / 16-21 / 21-19 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 35 56
Round 1 7 DU Yue / LI Yinhui 21-13 / 21-18 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 15 36
Round 1 18 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-13 / 21-16 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 27 35
Round 1 52 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 21-15 / 21-10 Anna Ching Yik CHEONG / LIM Chiew Sien 58 24
Round 1 8 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-17 / 20-22 / 23-21 BAEK Ha Na / JUNG Kyung Eun 12 90
Round 1 11 CHANG Ye Na / KIM Hye Rin 21-18 / 21-18 CHENG Chi Ya / LEE Chih Chen 40 45
Round 1 26 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 15-21 / 21-14 / 21-19 Alexandra BØJE / Mette POULSEN 46 56
Round 1 16 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 21-16 / 21-10 Vivian HOO / YAP Cheng Wen 28 34
Round 1 5 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-9 / 21-15 CHANG Ching Hui / YANG Ching Tun 37 34
Round 1 10 LI Wenmei / ZHENG Yu 14-21 / 21-10 / 21-9 Siti Fadia Silva RAMADHANTI / Ribka SUGIARTO 53 46
Round 1 2 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-10 / 21-9 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 23 36
Round 2 13 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-15 / 21-12 CHEN Qingchen / JIA Yifan 1 35
Round 2 6 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-15 / 21-19 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 20 42
Round 2 4 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-17 / 21-9 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 25 31
Round 2 7 DU Yue / LI Yinhui 21-18 / 21-14 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 18 43
Round 2 8 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 22-20 / 21-15 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 52 43
Round 2 11 CHANG Ye Na / KIM Hye Rin 21-17 / 21-14 HSU Ya Ching / HU Ling Fang 26 40
Round 2 5 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-17 / 19-21 / 21-15 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 16 66
Round 2 10 LI Wenmei / ZHENG Yu 18-21 / 24-22 / 21-17 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 2 75
Quarter-final 13 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 16-21 / 21-15 / 21-17 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 6 67
Quarter-final 7 DU Yue / LI Yinhui 17-21 / 21-19 / 22-20 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 4 78
Quarter-final 8 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-19 / 21-19 CHANG Ye Na / KIM Hye Rin 11 56
Quarter-final 10 LI Wenmei / ZHENG Yu 21-16 / 21-12 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 5 38
Semi-final 7 DU Yue / LI Yinhui 21-14 / 19-21 / 21-11 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 13 64
Semi-final 10 LI Wenmei / ZHENG Yu 21-19 / 18-21 / 21-19 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 8 85
Final 10 LI Wenmei / ZHENG Yu 21-19 / 16-21 / 21-19 DU Yue / LI Yinhui 7 82
WS (qual)
Round 1 41 QI Xuefei 21-10 / 21-15 Lyanny Alessandra MAINAKY 61 37
Round 1 37 Ruselli HARTAWAN 13-21 / 21-14 / 21-17 PAI Yu Po 40 51
Round 1 45 Lianne TAN 21-14 / 9-21 / 21-12 Natalia PERMINOVA 66 50
Round 1 46 YIP Pui Yin 14-21 / 21-15 / 21-10 THET HTAR THUZAR 62 51
WS
Round 1 2 TAI Tzu Ying 21-14 / 21-10 ZHANG Yiman 33 28
Round 1 12 SUNG Ji Hyun 21-16 / 21-15 Pornpawee CHOCHUWONG 17 34
Round 1 6 PUSARLA V. Sindhu 21-15 / 21-13 Evgeniya KOSETSKAYA 27 35
Round 1 19 Aya OHORI 21-9 / 14-21 / 21-15 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 15 60
Round 1 4 Nozomi OKUHARA 21-16 / 21-23 / 21-13 YIP Pui Yin 46 69
Round 1 14 Sayaka TAKAHASHI 21-12 / 20-22 / 21-15 Beiwen ZHANG 16 57
Round 1 7 HE Bingjiao 13-21 / 21-11 / 21-14 KIM Ga Eun 18 57
Round 1 37 Ruselli HARTAWAN 10-21 / 21-11 / 21-16 YEO Jia Min 25 51
Round 1 11 Saina NEHWAL 21-15 / 21-17 Lianne TAN 45 36
Round 1 9 Se Young AN 21-12 / 21-9 Porntip BURANAPRASERTSUK 35 29
Round 1 23 CAI Yanyan 21-10 / 21-12 Fitriani FITRIANI 28 28
Round 1 10 Carolina MARIN 21-4 / 24-22 Akane YAMAGUCHI 3 40
Round 1 21 WANG Zhiyi 12-21 / 21-11 / 21-11 QI Xuefei 41 55
Round 1 5 Ratchanok INTANON 22-24 / 21-19 / 21-15 Gregoria Mariska TUNJUNG 24 60
Round 1 22 Nitchaon JINDAPOL 21-17 / 22-20 HAN Yue 20 40
Round 1 1 CHEN Yufei 21-12 / 20-22 / 21-12 Line Højmark KJAERSFELDT 30 56
Round 2 2 TAI Tzu Ying 21-18 / 16-21 / 21-10 SUNG Ji Hyun 12 52
Round 2 6 PUSARLA V. Sindhu 21-10 / 21-15 Aya OHORI 19 34
Round 2 4 Nozomi OKUHARA 21-14 / 21-9 Sayaka TAKAHASHI 14 34
Round 2 7 HE Bingjiao 21-13 / 21-17 Ruselli HARTAWAN 37 36
Round 2 11 Saina NEHWAL 25-23 / 21-12 Se Young AN 9 39
Round 2 10 Carolina MARIN 21-16 / 21-18 CAI Yanyan 23 46
Round 2 21 WANG Zhiyi 19-21 / 21-11 / 22-20 Ratchanok INTANON 5 67
Round 2 1 CHEN Yufei 21-12 / 21-13 Nitchaon JINDAPOL 22 32
Quarter-final 2 TAI Tzu Ying 21-16 / 21-16 PUSARLA V. Sindhu 6 36
Quarter-final 7 HE Bingjiao 21-17 / 21-10 Nozomi OKUHARA 4 42
Quarter-final 10 Carolina MARIN 21-8 / 21-7 Saina NEHWAL 11 30
Quarter-final 1 CHEN Yufei 21-19 / 21-14 WANG Zhiyi 21 32
Semi-final 2 TAI Tzu Ying 21-17 / 21-12 HE Bingjiao 7 34
Semi-final 1 CHEN Yufei 21-15 / 21-14 Carolina MARIN 10 50
Final 1 CHEN Yufei 21-17 / 21-10 TAI Tzu Ying 2 37
XD (qual)
Round 1 - LOW Hang Yee / LIM Chiew Sien 21-17 / 21-16 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 53 29
Round 1 49 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 21-15 / 21-16 YANG Po-Hsuan / HU Ling Fang 45 33
Round 1 97 CHOI SolGyu / SHIN Seung Chan 21-14 / 21-15 CHIA Wei Jie / YAP Ling - 26
Round 1 89 MAN Wei Chong / TAN Pearly Koong Le 21-16 / 21-17 Alfian Eko PRASETYA / Annisa SAUFIKA - 25
XD
Round 1 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-10 / 21-10 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 28 23
Round 1 10 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-10 / 21-14 Joshua HURLBURT-YU / Josephine WU 29 21
Round 1 8 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-12 / 21-19 HE Jiting / DU Yue 13 33
Round 1 22 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-16 / 19-21 / 21-17 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 30 54
Round 1 40 LEE Yang / YANG Ching Tun 21-18 / 16-21 / 21-18 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 21 48
Round 1 49 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 20-22 / 21-19 / 21-12 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 12 62
Round 1 89 MAN Wei Chong / TAN Pearly Koong Le 21-18 / 21-13 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 5 27
Round 1 9 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-16 / 21-19 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 17 34
Round 1 97 CHOI SolGyu / SHIN Seung Chan 23-25 / 21-10 / 21-12 WANG Chi-Lin / CHENG Chi Ya 20 53
Round 1 6 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-7 / 21-11 LOW Hang Yee / LIM Chiew Sien - 25
Round 1 25 Takuro HOKI / Wakana NAGAHARA 21-12 / 21-14 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 31 38
Round 1 4 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-13 / 22-20 LEE Jhe-Huei / HSU Ya Ching 27 33
Round 1 15 Robin TABELING / Selena PIEK 21-18 / 21-16 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 24 34
Round 1 32 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 2-3 Ret. SEO Seung Jae / CHAE YuJung 7 2
Round 1 72 Ricky KARANDASUWARDI / Pia Zebadiah BERNADET 21-17 / 21-4 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 14 30
Round 1 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-13 / 21-10 HOO Pang Ron / CHEAH Yee See 34 29
Round 2 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-12 / 21-9 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 10 25
Round 2 8 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-16 / 21-14 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 22 40
Round 2 40 LEE Yang / YANG Ching Tun 21-19 / 13-21 / 21-18 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 49 57
Round 2 9 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-12 / 21-14 MAN Wei Chong / TAN Pearly Koong Le 89 26
Round 2 6 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-13 / 21-13 CHOI SolGyu / SHIN Seung Chan 97 31
Round 2 25 Takuro HOKI / Wakana NAGAHARA 21-17 / 23-21 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 4 39
Round 2 15 Robin TABELING / Selena PIEK 21-18 / 11-21 / 21-10 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 32 50
Round 2 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-13 / 25-23 Ricky KARANDASUWARDI / Pia Zebadiah BERNADET 72 34
Quarter-final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-11 / 21-9 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 8 24
Quarter-final 9 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-19 / 22-20 LEE Yang / YANG Ching Tun 40 41
Quarter-final 6 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-15 / 21-18 Takuro HOKI / Wakana NAGAHARA 25 42
Quarter-final 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 19-21 / 21-8 / 21-15 Robin TABELING / Selena PIEK 15 44
Semi-final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-13 / 21-12 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 9 28
Semi-final 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-10 / 21-13 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 6 33
Final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-19 / 21-12 WANG Yilyu / HUANG Dongping 2 35
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 75 13 41.9% 2791 90.03 00:42:23 2.12 5 16.1%
MS 31 71 9 29.0% 2573 83 00:49:08 1.69 8 25.8%
WD 31 73 11 35.5% 2682 86.52 00:49:14 1.76 8 25.8%
WS 31 72 10 32.3% 2551 82.29 00:43:06 1.91 4 12.9%
XD 30 67 7 23.3% 2395 79.83 00:36:26 2.19 1 3.3%
Total 154 358 50 32.5% 12992 84.36 00:44:06 1.91 26 16.9%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Spain 3 1 75.0%
China 48 24 66.7%
Japan 23 13 63.9%
Korea 22 17 56.4%
Indonesia 20 19 51.3%
Hong Kong 6 6 50.0%
Netherlands 3 3 50.0%
Belgium 1 1 50.0%
Malaysia 19 23 45.2%
Denmark 9 11 45.0%
Chinese Taipei 13 16 44.8%
India 6 12 33.3%
France 2 4 33.3%
Germany 1 3 25.0%
Thailand 4 13 23.5%
Russia 1 5 16.7%
Myanmar 0 1 0.0%
Australia 0 1 0.0%
U.S.A. 0 1 0.0%
Ireland 0 1 0.0%
Canada 0 2 0.0%
Singapore 0 2 0.0%
England 0 2 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2020 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 24-22 / 21-11
2019 SON Wan Ho CHEN Long 21-17 / 21-19
2018 Viktor AXELSEN Kenta NISHIMOTO 21-13 / 21-23 / 21-18
2017 NG Ka Long Angus LEE Hyun Il 14-21 / 21-15 / 10-9 Ret.
2016 LEE Chong Wei Iskandar ZULKARNAIN 21-18 / 21-11
2015 LEE Hyun Il JEON Hyeok Jin 19-21 / 21-13 / 21-15
2014 Simon SANTOSO Sourabh VERMA 15-21 / 21-16 / 21-19
2013 Alamsyah YUNUS GOH Soon Huat 10-21 / 21-9 / 21-19
2012 LEE Chong Wei Sony Dwi KUNCORO 17-21 / 21-8 / 21-10
2011 LEE Chong Wei BAO Chunlai 21-9 / 21-19
2010 LEE Chong Wei Choong Hann WONG 21-8 / 14-21 / 21-15
2009 LEE Chong Wei CHEN Long 21-16 / 21-9