All England  

Tournament Name: Yonex All England Open
Tournament Dates: 04/03/2014-09/03/2014
Location: England, Birmingham
Category: World Superseries Premier

Winners
Category Winner Runner-up
MD Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA
MS LEE Chong Wei CHEN Long
WD WANG Xiaoli / YU Yang (F) MA Jin / TANG Yuanting
WS WANG Shixian LI Xuerui
XD Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR ZHANG Nan / ZHAO Yunlei

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 66 Peter BRIGGS / Harley TOWLER 15-21 / 21-18 / 22-20 Matijs DIERICKX / Freek GOLINSKI 62 56
Round 1 35 Peter KAESBAUER / Josche ZURWONNE 21-15 / 21-17 Sattawat PONGNAIRAT / Phillip CHEW 56 27
Round 1 146 Marcus ELLIS / Tom WOLFENDEN 18-21 / 21-16 / 21-18 Yong Zhao Ashton CHEN / Zhao Jiang Terry YEO 1194 51
Round 1 247 FU Haifeng / ZHANG Nan 21-9 / 19-21 / 22-20 Teik Chai GAN / Soon Hock ONG 43 54
Round 1 29 CHEN Hung Ling / LU Chia Pin 28-26 / 21-12 Andreas HEINZ / Max SCHWENGER 69 28
Round 1 85 Daniel BENZ / Kwong Beng CHAN 21-19 / 20-22 / 21-17 Kevin LI / Nyl YAKURA 71 47
Round 1 37 CHAN Alan Yun Lung / LEE Chun Hei Reginald 21-10 / 21-15 Jacco ARENDS / Jelle MAAS 38 26
Round 2 66 Peter BRIGGS / Harley TOWLER 21-12 / 21-17 Christopher COLES / Matthew NOTTINGHAM 42 34
Round 2 146 Marcus ELLIS / Tom WOLFENDEN 21-15 / 21-17 Peter KAESBAUER / Josche ZURWONNE 35 33
Round 2 247 FU Haifeng / ZHANG Nan 21-12 / 21-9 CHEN Hung Ling / LU Chia Pin 29 24
Round 2 37 CHAN Alan Yun Lung / LEE Chun Hei Reginald 21-18 / 21-19 Daniel BENZ / Kwong Beng CHAN 85 28
MD
Round 1 1 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-14 / 21-18 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 17 29
Round 1 24 Chris LANGRIDGE / Peter MILLS 21-15 / 21-16 Marcus ELLIS / Tom WOLFENDEN 146 42
Round 1 11 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 18-21 / 21-13 / 22-20 LIANG Jui Wei / LIAO Kuan Hao 23 58
Round 1 247 FU Haifeng / ZHANG Nan 21-10 / 21-16 CAI Yun / LU Kai - 28
Round 1 4 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 23-21 / 21-11 LIM Khim Wah / GOH V Shem 15 40
Round 1 18 Marcus Fernaldi GIDEON / Markis KIDO 21-15 / 19-21 / 21-19 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 33 54
Round 1 7 Thien How HOON / TAN Wee Kiong 19-21 / 21-13 / 21-4 CHAN Alan Yun Lung / LEE Chun Hei Reginald 37 37
Round 1 16 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-17 / 21-14 Adam CWALINA / Przemyslaw WACHA 20 39
Round 1 22 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-15 / 21-11 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 27 35
Round 1 10 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 21-17 / 21-19 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 14 36
Round 1 54 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-14 / 21-17 Lukasz MOREN / Wojciech SZKUDLARCZYK 26 31
Round 1 25 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-12 / 21-9 LIU Xiaolong / QIU Zihan 6 35
Round 1 21 CHAI Biao / HONG Wei 21-12 / 21-14 Maneepong JONGJIT / Nipitphon PHUANGPHUAPET 13 31
Round 1 9 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 20-22 / 21-18 / 21-11 Peter BRIGGS / Harley TOWLER 66 48
Round 1 32 Michael FUCHS / Johannes SCHOETTLER 21-13 / 21-17 Berry ANGRIAWAN / Ricky KARANDASUWARDI 41 34
Round 1 2 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 13-21 / 21-6 / 21-10 KANG Jun / LIU Cheng 55 46
Round 2 1 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 8-21 / 21-17 / 21-14 Chris LANGRIDGE / Peter MILLS 24 54
Round 2 247 FU Haifeng / ZHANG Nan 21-12 / 21-10 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 11 33
Round 2 18 Marcus Fernaldi GIDEON / Markis KIDO 21-18 / 21-12 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 4 32
Round 2 7 Thien How HOON / TAN Wee Kiong 25-23 / 20-22 / 21-14 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 16 69
Round 2 10 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 21-13 / 16-21 / 21-18 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 22 56
Round 2 54 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-8 / 21-8 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 25 28
Round 2 9 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 8-21 / 22-20 / 21-19 CHAI Biao / HONG Wei 21 59
Round 2 2 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-13 / 22-20 Michael FUCHS / Johannes SCHOETTLER 32 38
Quarter-final 1 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 23-21 / 22-20 FU Haifeng / ZHANG Nan 247 38
Quarter-final 18 Marcus Fernaldi GIDEON / Markis KIDO 21-18 / 21-12 Thien How HOON / TAN Wee Kiong 7 38
Quarter-final 54 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-17 / 19-21 / 21-14 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 10 54
Quarter-final 2 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 22-20 / 15-21 / 21-19 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 9 71
Semi-final 1 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-7 / 21-12 Marcus Fernaldi GIDEON / Markis KIDO 18 22
Semi-final 2 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 16-21 / 21-17 / 21-13 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 54 60
Final 1 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-19 / 21-19 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 2 45
MS (qual)
Round 1 62 Andre Kurniawan TEDJONO 18-21 / 21-13 / 21-19 Anand PAWAR 35 68
Round 1 46 Zi Liang Derek WONG 21-15 / 18-21 / 21-13 Sattawat PONGNAIRAT 57 46
Round 1 39 Ville LANG 19-21 / 23-21 / 25-23 Emil HOLST 63 80
Round 1 49 Misbun Ramdan MOHMED MISBUN 21-16 / 18-21 / 21-8 Joachim PERSSON 61 44
Round 1 64 Dieter DOMKE 21-12 / 23-21 Misha ZILBERMAN 52 40
Round 1 44 GAO Huan 19-21 / 21-16 / 21-18 Vladimir IVANOV 45 59
Round 1 43 LEE Dong Keun 21-12 / 21-19 Zulfadli ZULKIFFLI 56 44
Round 1 41 WEI Nan 21-8 / 23-21 LIEW Daren 37 37
Round 2 46 Zi Liang Derek WONG 21-19 / 10-7 Ret. Andre Kurniawan TEDJONO 62 31
Round 2 49 Misbun Ramdan MOHMED MISBUN 18-21 / 21-11 / 16-3 Ret. Ville LANG 39 37
Round 2 44 GAO Huan 21-10 / 21-17 Dieter DOMKE 64 39
Round 2 43 LEE Dong Keun 21-18 / 21-18 WEI Nan 41 48
MS
Round 1 1 LEE Chong Wei 21-15 / 21-17 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 13 28
Round 1 16 CHONG Wei Feng 21-18 / 21-19 Marc ZWIEBLER 10 43
Round 1 22 Rajiv OUSEPH 21-16 / 11-21 / 21-14 DU Pengyu 7 64
Round 1 15 Kento MOMOTA 21-11 / 21-15 KIDAMBI Srikanth 20 32
Round 1 11 SON Wan Ho 21-8 / 21-18 Jan O JORGENSEN 4 40
Round 1 19 Dionysius Hayom RUMBAKA 21-18 / 21-17 Eric PANG 31 38
Round 1 5 Kenichi TAGO 14-21 / 21-19 / 21-17 PARUPALLI Kashyap 18 75
Round 1 23 CHOU Tien Chen 21-15 / 21-10 Misbun Ramdan MOHMED MISBUN 49 31
Round 1 24 Sho SASAKI 22-20 / 7-21 / 22-20 Zi Liang Derek WONG 46 65
Round 1 43 LEE Dong Keun 17-21 / 21-16 / 21-16 Tien Minh NGUYEN 8 82
Round 1 9 WANG Zhengming 21-11 / 21-10 Sony Dwi KUNCORO 14 33
Round 1 44 GAO Huan 21-13 / 10-21 / 21-18 Tommy SUGIARTO 3 80
Round 1 21 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 15-21 / 23-21 / 21-11 TIAN Houwei 32 63
Round 1 6 Boonsak PONSANA 21-7 / 21-19 HU Yun 12 40
Round 1 17 Takuma UEDA 21-12 / 21-11 HSU Jen Hao 27 47
Round 1 2 CHEN Long 10-21 / 21-15 / 21-12 Viktor AXELSEN 26 60
Round 2 1 LEE Chong Wei 21-6 / 21-12 CHONG Wei Feng 16 35
Round 2 15 Kento MOMOTA 21-15 / 21-10 Rajiv OUSEPH 22 40
Round 2 11 SON Wan Ho 21-16 / 14-21 / 21-10 Dionysius Hayom RUMBAKA 19 60
Round 2 5 Kenichi TAGO 21-19 / 21-15 CHOU Tien Chen 23 48
Round 2 43 LEE Dong Keun 21-19 / 21-16 Sho SASAKI 24 54
Round 2 9 WANG Zhengming 21-19 / 21-17 GAO Huan 44 51
Round 2 21 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 18-21 / 21-12 / 21-19 Boonsak PONSANA 6 62
Round 2 2 CHEN Long 21-14 / 22-20 Takuma UEDA 17 52
Quarter-final 1 LEE Chong Wei 21-14 / 21-18 Kento MOMOTA 15 45
Quarter-final 11 SON Wan Ho 21-15 / 21-17 Kenichi TAGO 5 52
Quarter-final 9 WANG Zhengming 21-13 / 16-21 / 21-17 LEE Dong Keun 43 83
Quarter-final 2 CHEN Long 18-21 / 21-11 / 21-14 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21 78
Semi-final 1 LEE Chong Wei 14-21 / 21-19 / 21-15 SON Wan Ho 11 71
Semi-final 2 CHEN Long 21-17 / 21-14 WANG Zhengming 9 33
Final 1 LEE Chong Wei 21-13 / 21-18 CHEN Long 2 59
WD (qual)
Round 1 127 Suci Rizky ANDINI / Tiara Rosalia NURAIDAH 21-9 / 21-15 WANG Rong / ZHANG Zhibo 47 28
Round 1 40 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 21-12 / 21-15 Samantha BARNING / Iris TABELING 71 28
Round 1 51 Anastasiia AKCHURINA / Nina VISLOVA 21-9 / 21-16 Sophie BROWN / Alyssa LIM 132 32
Round 1 162 CHAU Hoi Wah / POON Lok Yan 21-23 / 21-12 / 21-15 Irina KHLEBKO / Ksenia POLIKARPOVA 41 49
Round 1 99 MA Jin / TANG Yuanting 21-14 / 21-16 CHAN Kaka Tsz Ka / TSE Ying Suet 153 43
Round 2 40 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 21-16 / 21-14 HSU Ya Ching / PAI Yu Po 198 27
Round 2 162 CHAU Hoi Wah / POON Lok Yan 21-6 / 21-18 Anastasiia AKCHURINA / Nina VISLOVA 51 27
Round 2 99 MA Jin / TANG Yuanting 14-21 / 21-15 / 21-17 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 65 54
WD
Round 1 1 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-8 / 21-5 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 22 24
Round 1 127 Suci Rizky ANDINI / Tiara Rosalia NURAIDAH 11-21 / 21-16 / 21-17 Imogen BANKIER / Petya NEDELCHEVA 24 59
Round 1 8 CHANG Ye Na / KIM So Yeong 21-8 / 13-21 / 21-15 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 40 51
Round 1 11 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-15 / 21-11 Nicole GRETHER / Charmaine REID 36 33
Round 1 5 BAO Yixin / TANG Jinhua 21-9 / 21-15 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 44 28
Round 1 9 Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 21-17 / 23-21 CHAU Hoi Wah / POON Lok Yan 162 47
Round 1 12 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-13 / 21-18 CHENG Wen Hsing / HSIEH Pei Chen 35 33
Round 1 49 Anggia Shitta AWANDA / Della Destiara HARIS 21-18 / 21-19 Misato ARATAMA / Megumi TARUNO 34 41
Round 1 30 Lauren SMITH / Gabrielle ADCOCK 21-17 / 13-21 / 21-15 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 15 55
Round 1 6 Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA 21-18 / 21-19 Savitree AMITRAPAI / Narissapat LAM 29 44
Round 1 17 Vivian HOO / WOON Khe Wei 21-10 / 21-18 Kate ROBERTSHAW / Heather OLVER 27 37
Round 1 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 1-0 Ret. Hui Ern NG / Hui Lin NG 23 1
Round 1 18 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-14 / 21-23 / 21-17 Line DAMKJAER KRUSE / Marie ROEPKE 19 67
Round 1 7 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 25-23 / 24-22 LUO Ying / LUO Yu 31 61
Round 1 99 MA Jin / TANG Yuanting 21-13 / 21-12 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 10 52
Round 1 2 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-15 / 21-15 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 20 40
Round 2 1 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-13 / 21-8 Suci Rizky ANDINI / Tiara Rosalia NURAIDAH 127 33
Round 2 8 CHANG Ye Na / KIM So Yeong 21-16 / 21-7 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 11 41
Round 2 9 Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 21-16 / 21-23 / 21-17 BAO Yixin / TANG Jinhua 5 101
Round 2 12 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-13 / 21-11 Anggia Shitta AWANDA / Della Destiara HARIS 49 39
Round 2 6 Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA 21-17 / 21-14 Lauren SMITH / Gabrielle ADCOCK 30 37
Round 2 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-15 / 21-11 Vivian HOO / WOON Khe Wei 17 37
Round 2 18 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-16 / 15-21 / 21-14 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 7 61
Round 2 99 MA Jin / TANG Yuanting 17-21 / 21-9 / 21-8 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 2 65
Quarter-final 1 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-9 / 21-14 CHANG Ye Na / KIM So Yeong 8 36
Quarter-final 12 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 22-20 / 21-15 Reika KAKIIWA / Miyuki MAEDA 9 69
Quarter-final 3 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 16-21 / 21-9 / 21-18 Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA 6 85
Quarter-final 99 MA Jin / TANG Yuanting 21-17 / 12-21 / 21-17 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 18 86
Semi-final 1 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-17 / 21-12 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 12 36
Semi-final 99 MA Jin / TANG Yuanting 21-17 / 21-12 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 3 47
Final 1 WANG Xiaoli / YU Yang (F) 21-17 / 18-21 / 23-21 MA Jin / TANG Yuanting 99 80
WS (qual)
Round 1 50 Natalia PERMINOVA 10-21 / 24-22 / 21-19 Linda ZETCHIRI 35 56
Round 1 44 Chloe MAGEE 23-21 / 22-20 Saili RANE 66 47
Round 1 41 Beiwen ZHANG 21-9 / 21-5 Jana CIZNAROVA 197 25
Round 1 46 Karin SCHNAASE 21-11 / 20-22 / 21-15 Line HĂžjmark KJAERSFELDT 55 47
Round 1 70 Sarah WALKER 23-21 / 21-17 Ksenia POLIKARPOVA 59 33
Round 1 56 HSU Ya Ching 21-12 / 21-12 Jamie SUBANDHI 45 22
Round 1 99 PAI Yu Po 13-21 / 21-19 / 21-18 Akane YAMAGUCHI 52 52
Round 1 37 Kristina GAVNHOLT 21-15 / 21-10 Simone PRUTSCH 80 27
Round 2 44 Chloe MAGEE 13-21 / 21-17 / 21-11 Natalia PERMINOVA 50 51
Round 2 41 Beiwen ZHANG 17-21 / 21-6 / 21-16 Karin SCHNAASE 46 48
Round 2 56 HSU Ya Ching 21-19 / 24-22 Sarah WALKER 70 34
Round 2 37 Kristina GAVNHOLT 19-21 / 21-17 / 21-16 PAI Yu Po 99 50
WS
Round 1 1 LI Xuerui 21-14 / 15-21 / 22-20 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 17 62
Round 1 16 Minatsu MITANI 17-21 / 21-7 / 26-24 YIP Pui Yin 22 70
Round 1 5 SUNG Ji Hyun 21-12 / 21-14 Beatriz CORRALES 27 32
Round 1 18 Lindaweni FANETRI 21-13 / 15-21 / 21-18 Kristina GAVNHOLT 37 65
Round 1 2 Ratchanok INTANON 20-22 / 21-15 / 21-18 Juan GU 21 67
Round 1 19 HAN Li 21-11 / 21-19 Nitchaon JINDAPOL 12 43
Round 1 24 Michelle LI 22-20 / 22-20 TAI Tzu Ying 8 43
Round 1 26 Bellaetrix MANUPUTTY 21-16 / 21-8 Petya NEDELCHEVA 39 27
Round 1 7 Saina NEHWAL 21-15 / 21-6 Kirsty GILMOUR 20 32
Round 1 44 Chloe MAGEE 22-20 / 21-16 HSU Ya Ching 56 37
Round 1 3 WANG Shixian 22-20 / 21-18 Eriko HIROSE 15 54
Round 1 10 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-14 / 21-17 CHAN Kaka Tsz Ka 33 30
Round 1 6 BAE Yeon Ju 18-21 / 21-14 / 21-18 Sayaka TAKAHASHI 11 58
Round 1 32 SUN Yu 21-16 / 21-15 PUSARLA V. Sindhu 9 47
Round 1 4 WANG Yihan 21-13 / 21-12 Carolina MARIN 13 43
Round 1 41 Beiwen ZHANG W.O. Juliane SCHENK 14 0
Round 2 1 LI Xuerui 14-21 / 21-19 / 21-15 Minatsu MITANI 16 63
Round 2 5 SUNG Ji Hyun 23-21 / 21-11 Lindaweni FANETRI 18 46
Round 2 2 Ratchanok INTANON 18-21 / 21-14 / 21-11 HAN Li 19 66
Round 2 24 Michelle LI 21-15 / 21-23 / 21-16 Bellaetrix MANUPUTTY 26 78
Round 2 7 Saina NEHWAL 24-22 / 18-21 / 21-19 Beiwen ZHANG 41 60
Round 2 3 WANG Shixian 21-15 / 21-12 Chloe MAGEE 44 39
Round 2 6 BAE Yeon Ju 21-11 / 19-21 / 21-13 Porntip BURANAPRASERTSUK 10 53
Round 2 4 WANG Yihan 21-11 / 21-14 SUN Yu 32 45
Quarter-final 1 LI Xuerui 21-17 / 21-18 SUNG Ji Hyun 5 40
Quarter-final 2 Ratchanok INTANON 23-21 / 21-16 Michelle LI 24 45
Quarter-final 3 WANG Shixian 21-17 / 21-10 Saina NEHWAL 7 43
Quarter-final 4 WANG Yihan 21-8 / 21-13 BAE Yeon Ju 6 41
Semi-final 1 LI Xuerui 21-18 / 21-8 Ratchanok INTANON 2 35
Semi-final 3 WANG Shixian 21-8 / 21-15 WANG Yihan 4 32
Final 3 WANG Shixian 21-19 / 21-18 LI Xuerui 1 50
XD (qual)
Round 1 - Matthew NOTTINGHAM / Lauren SMITH 21-11 / 21-14 Kevin LI / Rachel HONDERICH 356 23
Round 1 64 Zhao Jiang Terry YEO / Shinta Mulia SARI 21-16 / 21-16 Jelle MAAS / Iris TABELING 75 31
Round 1 184 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 23-21 / 21-16 Jorrit DE RUITER / Samantha BARNING 48 33
Round 1 54 Mads Pieler KOLDING / Kamilla Rytter JUHL 21-10 / 21-18 Christopher COLES / Alyssa LIM 60 30
Round 1 82 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 2-0 Ret. Teik Chai GAN / Hui Lin NG 244 1
Round 1 117 LU Kai / HUANG Yaqiong 13-21 / 21-14 / 21-15 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Puttita SUPAJIRAKUL 74 53
Round 1 56 Marcus Fernaldi GIDEON / Rizki Amelia PRADIPTA 21-8 / 21-8 Abhishek AHLAWAT / Kristi DAS - 14
Round 1 71 CHAI Biao / TANG Jinhua 21-16 / 21-13 Max SCHWENGER / Carla NELTE 49 31
Round 2 - Matthew NOTTINGHAM / Lauren SMITH 17-21 / 21-19 / 21-17 Zhao Jiang Terry YEO / Shinta Mulia SARI 64 56
Round 2 54 Mads Pieler KOLDING / Kamilla Rytter JUHL 21-12 / 21-14 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 184 30
Round 2 117 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-16 / 21-11 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 82 24
Round 2 71 CHAI Biao / TANG Jinhua 21-14 / 19-21 / 21-14 Marcus Fernaldi GIDEON / Rizki Amelia PRADIPTA 56 42
XD
Round 1 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-14 / 21-12 Hirokatsu HASHIMOTO / Miyuki MAEDA 20 40
Round 1 57 SHIN Baek Cheol / EOM Hye Won 21-19 / 21-12 Robert BLAIR / Imogen BANKIER 17 36
Round 1 5 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-9 / 17-21 / 21-14 Irfan FADHILAH / Weni ANGGRAINI 23 53
Round 1 27 Peter KAESBAUER / Isabel HERTTRICH 11-21 / 21-15 / 21-10 Anders Skaarup RASMUSSEN / Lena GREBAK 32 43
Round 1 3 XU Chen / MA Jin 21-11 / 21-19 Anders KRISTIANSEN / Julie HOUMANN 21 42
Round 1 117 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-14 / 21-14 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 15 31
Round 1 8 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-15 / 21-16 Matthew NOTTINGHAM / Lauren SMITH - 33
Round 1 19 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 21-12 / 21-11 Chris LANGRIDGE / Heather OLVER 16 34
Round 1 38 Maneepong JONGJIT / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-14 / 21-18 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 22 31
Round 1 9 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 26-28 / 23-21 / 21-16 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 44 64
Round 1 54 Mads Pieler KOLDING / Kamilla Rytter JUHL 21-12 / 21-14 Phillip CHEW / Jamie SUBANDHI 34 27
Round 1 4 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 21-13 / 21-16 KONA Tarun / Ashwini PONNAPPA 36 31
Round 1 18 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 21-16 / 23-21 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 13 35
Round 1 7 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 21-19 / 26-24 Jacco ARENDS / Selena PIEK 26 37
Round 1 71 CHAI Biao / TANG Jinhua 21-18 / 21-16 LIU Cheng / BAO Yixin 25 29
Round 1 2 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-12 / 21-5 CHAN Peng Soon / LAI Pei Jing 217 25
Round 2 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-8 / 21-7 SHIN Baek Cheol / EOM Hye Won 57 32
Round 2 5 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-13 / 21-15 Peter KAESBAUER / Isabel HERTTRICH 27 31
Round 2 3 XU Chen / MA Jin 22-20 / 21-15 LU Kai / HUANG Yaqiong 117 37
Round 2 19 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 21-19 / 21-19 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 8 40
Round 2 9 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-16 / 21-15 Maneepong JONGJIT / Sapsiree TAERATTANACHAI 38 32
Round 2 54 Mads Pieler KOLDING / Kamilla Rytter JUHL 21-17 / 24-22 Joachim FISCHER NIELSEN / Christinna PEDERSEN 4 47
Round 2 18 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 19-21 / 21-10 / 21-18 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 7 53
Round 2 2 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-19 / 21-9 CHAI Biao / TANG Jinhua 71 34
Quarter-final 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-10 / 21-13 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 5 43
Quarter-final 3 XU Chen / MA Jin 21-11 / 21-16 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 19 36
Quarter-final 9 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-15 / 19-21 / 21-13 Mads Pieler KOLDING / Kamilla Rytter JUHL 54 57
Quarter-final 2 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-12 / 17-21 / 21-12 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 18 53
Semi-final 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-11 / 9-4 Ret. XU Chen / MA Jin 3 23
Semi-final 2 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-13 / 21-11 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 9 31
Final 2 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-13 / 21-17 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 1 42
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 74 12 38.7% 2678 86.39 00:42:35 2.03 3 9.7%
MS 31 74 12 38.7% 2656 85.68 00:53:02 1.62 12 38.7%
WD 30 70 10 33.3% 2516 83.87 00:50:50 1.65 9 30.0%
WS 30 70 10 33.3% 2573 85.77 00:48:12 1.78 8 26.7%
XD 30 66 6 20.0% 2385 79.5 00:38:38 2.06 1 3.3%
Total 152 354 50 32.9% 12808 84.26 00:46:40 1.81 33 21.7%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Ireland 3 1 75.0%
China 57 23 71.2%
Korea 23 10 69.7%
Czech Republic 2 1 66.7%
Indonesia 27 19 58.7%
Japan 19 16 54.3%
Malaysia 11 11 50.0%
New Zealand 2 2 50.0%
Finland 1 1 50.0%
England 13 14 48.1%
Singapore 5 6 45.5%
Germany 8 10 44.4%
Denmark 11 15 42.3%
Chinese Taipei 8 11 42.1%
Thailand 8 13 38.1%
Canada 2 4 33.3%
Hong Kong 3 7 30.0%
Russia 2 6 25.0%
U.S.A. 2 7 22.2%
India 2 8 20.0%
Vietnam 0 1 0.0%
Macau 0 1 0.0%
Austria 0 1 0.0%
Belgium 0 1 0.0%
Slovakia 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN Lakshya SEN 21-10 / 21-15
2021 LEE Zii Jia Viktor AXELSEN 30-29 / 20-22 / 21-9
2020 Viktor AXELSEN CHOU Tien Chen 21-13 / 21-14
2019 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-11 / 15-21 / 21-15
2018 SHI Yuqi LIN Dan 21-19 / 16-21 / 21-9
2017 LEE Chong Wei SHI Yuqi 21-12 / 21-10
2016 LIN Dan TIAN Houwei 21-9 / 21-10
2015 CHEN Long Jan O JORGENSEN 15-21 / 21-17 / 21-15
2014 LEE Chong Wei CHEN Long 21-13 / 21-18
2013 CHEN Long LEE Chong Wei 21-17 / 21-18
2012 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 6-2 Ret.
2011 LEE Chong Wei LIN Dan 21-17 / 21-17
2010 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-19 / 21-19
2009 LIN Dan LEE Chong Wei 21-19 / 21-12
2008 CHEN Jin LIN Dan 22-20 / 25-23
2007 LIN Dan CHEN Yu 21-13 / 21-12
2006 LIN Dan LEE Hyun Il 15-7 / 15-7
2005 CHEN Hong LIN Dan 8-15 / 15-5 / 15-2
2004 LIN Dan Peter Hoeg GADE 9-15 / 15-5 / 15-8
2003 Muhammad Hafiz HASHIM CHEN Hong 17-14 / 15-10
2002 CHEN Hong Budi SANTOSO 7-4 / 7-5 / 7-1
2001 PULLELA Gopichand CHEN Hong 15-12 / 15-6
2000 XIA Xuanze Taufik HIDAYAT 15-6 / 15-13
1999 Peter Hoeg GADE Taufik HIDAYAT 15-11 / 7-15 / 15-10
1998 SUN Jun Ewe Hock ONG 15-1 / 15-7
1997 DONG Jiong SUN Jun 15-9 / 15-5
1996 Poul-Erik HOYER Rashid SIDEK 15-7 / 15-6
1995 Poul-Erik HOYER Harijanto ARBI 17-16 / 15-6
1994 Harijanto ARBI Ardy B WIRANATA 15-12 / 17-14
1993 Harijanto ARBI Joko SUPRIANTO 15-7 / 4-15 / 15-11
1992 LIU Jun Jianhua ZHAO 15-13 / 15-13
1991 Ardy B WIRANATA Kok Keong FOO 15-12 / 15-10
1990 Jianhua ZHAO Joko SUPRIANTO 15-4 / 15-1
1989 YANG Yang Morten FROST HANSEN 15-6 / 15-7
1988 Ib FREDERIKSEN Morten FROST HANSEN 8-15 / 15-7 / 15-10