Swedish Open  

Tournament Name: Swedish Open 2000 (I)
Tournament Dates: 05/03/2000-05/03/2000
Location: Sweden, -
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD Kitipon KITIKUL / Khunakorn SUDHISODHI Michael LAMP / Jonas RASMUSSEN
MS Rasmus WENGBERG LEE Hyun Il
WD Jane BRAMSEN / Pernille HARDER Yoshiko IWATA / Haruko MATSUDA
WS Kanako YONEKURA Sujitra EAKMONGKOLPAISARN
XD Jonas RASMUSSEN / Jane BRAMSEN Frederik BERGSTROM / Jenny KARLSSON

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 - KWON Woo Jin / LEE Hyun Il 15-3 / 15-5 Indrek KUUTS / Heiki SORGE (371*) 0
Round 1 (164*) Kristian LANGBAK / Peter BUUR STEFFENSEN 17-14 / 15-10 Mike EDSTROM / Chris HALES (62*) 0
Round 1 (116*) Mathias BOE / Michael JENSEN 15-2 / 15-2 Tarmo MARTIKAINEN / Johan UDDFOLK - 0
Round 1 (38*) Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA 15-10 / 17-15 Henrik JEPPESEN / Jesper THOMSEN (547*) 0
Round 1 - PARK Tae Sang / SHON Seung Mo 15-1 / 15-10 George RIMARCDI / Kasperi SALO - 0
Round 1 (22*) Henrik ANDERSSON / Frederik BERGSTROM 15-3 / 15-2 Jesper BJORKLUND / Frederik du HANE - 0
Round 1 (21*) Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK 15-3 / 15-6 Thomas HOVGAARD / Ove SVEJSTRUP (360*) 0
Round 1 (644*) Antti KOLJONEN / Markus ROUVINEN 11-15 / 15-7 / 15-13 Joakim ANDERSSON / Daniel GLASER - 0
Round 2 (15*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-2 / 15-1 KWON Woo Jin / LEE Hyun Il - 0
Round 2 (164*) Kristian LANGBAK / Peter BUUR STEFFENSEN 15-9 / 15-9 Timo ESKELINEN / Ilkka NYQVIST - 0
Round 2 (32*) Kitipon KITIKUL / Khunakorn SUDHISODHI 15-2 / 15-4 Mathias BOE / Michael JENSEN (116*) 0
Round 2 (38*) Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA 15-2 / 15-8 Andreas EHN / Markus LEIJONBERG (374*) 0
Round 2 (31*) Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV 12-15 / 15-9 / 15-9 PARK Tae Sang / SHON Seung Mo - 0
Round 2 (36*) Michael LAMP / Jonas RASMUSSEN 15-9 / 11-15 / 15-4 Henrik ANDERSSON / Frederik BERGSTROM (22*) 0
Round 2 (21*) Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK 15-6 / 15-7 Patrick ISAKSSON / Ola MOLIN (68*) 0
Round 2 (33*) David BAMFORD / Peter BLACKBURN 15-10 / 15-5 Antti KOLJONEN / Markus ROUVINEN (644*) 0
Quarter-final (15*) Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON 15-6 / 7-15 / 15-9 Kristian LANGBAK / Peter BUUR STEFFENSEN (164*) 0
Quarter-final (32*) Kitipon KITIKUL / Khunakorn SUDHISODHI 15-3 / 15-5 Takuya KATAYAMA / Yuzo KUBOTA (38*) 0
Quarter-final (36*) Michael LAMP / Jonas RASMUSSEN 15-12 / 15-10 Mihail POPOV / Svetoslav STOYANOV (31*) 0
Quarter-final (21*) Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK 15-2 / 15-7 David BAMFORD / Peter BLACKBURN (33*) 0
Semi-final (32*) Kitipon KITIKUL / Khunakorn SUDHISODHI 15-12 / 8-15 / 15-11 Peter AXELSSON / Par-Gunnar JONSSON (15*) 0
Semi-final (36*) Michael LAMP / Jonas RASMUSSEN 10-15 / 15-9 / 15-8 Michal LOGOSZ / Robert MATEUSIAK (21*) 0
Final (32*) Kitipon KITIKUL / Khunakorn SUDHISODHI 15-8 / 15-11 Michael LAMP / Jonas RASMUSSEN (36*) 0
MS (qual)
Round 1 (788*) Tarmo MARTIKAINEN 15-4 / 15-10 Jesper BJORKLUND - 0
MS
Round 1 (91*) Kasper FANGEL 15-3 / 15-6 Indrek KUUTS (579*) 0
Round 1 (161*) Alexander BOOK 15-17 / 15-5 / 15-12 Fredrik ERIKSSON (432*) 0
Round 1 (57*) LEE Hyun Il 15-1 / 15-5 Per-Henrik CROONA (444*) 0
Round 1 (343*) Kasperi SALO 15-5 / 15-3 Andreas EHN (369*) 0
Round 1 (210*) Michal LOGOSZ 8-15 / 15-4 / 15-7 Joachim FISCHER NIELSEN (61*) 0
Round 1 (123*) Ville KINNUNEN 3-15 / 15-6 / 15-6 Marcus JANSSON (205*) 0
Round 1 (106*) Frederik KOHLER 15-9 / 15-6 Henrik JEPPESEN - 0
Round 1 (60*) Martin HAGBERG 15-2 / 15-2 Antti KOLJONEN (524*) 0
Round 1 (53*) Daniel ERIKSSON 15-17 / 15-9 / 15-5 Simon KNUTSSON (861*) 0
Round 1 (199*) Ilkka NYQVIST 7-15 / 17-15 / 15-12 Niels Christian KALDAU (65*) 0
Round 1 (193*) George RIMARCDI 4-15 / 15-11 / 17-14 PARK Tae Sang (70*) 0
Round 1 (156*) Antti VIITIKKO 9-15 / 15-9 / 15-1 Frederik du HANE (372*) 0
Round 1 (78*) Kazuhiro SHIMOGAMI 15-2 / 15-6 Markus ROUVINEN (521*) 0
Round 1 (634*) KWON Woo Jin 15-0 / 15-7 Norman EBY (456*) 0
Round 1 (329*) Johan UDDFOLK 17-16 / 17-14 Tarmo MARTIKAINEN (788*) 0
Round 1 (136*) Rikard MAGNUSSON 17-15 / 15-13 Jeroen VAN DIJK (121*) 0
Round 2 (43*) Thomas JOHANSSON 15-9 / 15-8 Timo ESKELINEN (1172*) 0
Round 2 (91*) Kasper FANGEL 15-6 / 13-15 / 15-13 Alexander BOOK (161*) 0
Round 2 (69*) Kasper OEDUM 15-6 / 15-7 Andrew DABEKA (131*) 0
Round 2 (57*) LEE Hyun Il 15-0 / 15-5 Kasperi SALO (343*) 0
Round 2 (190*) HWANG Sun Ho 15-13 / 15-3 Stuart BREHAUT (113*) 0
Round 2 (123*) Ville KINNUNEN 15-10 / 12-15 / 15-11 Michal LOGOSZ (210*) 0
Round 2 (82*) Michael EDGE 9-15 / 15-4 / 15-6 AHN Jae Chang (39*) 0
Round 2 (60*) Martin HAGBERG 15-13 / 15-9 Frederik KOHLER (106*) 0
Round 2 (53*) Daniel ERIKSSON 15-13 / 6-15 / 15-10 Ilkka NYQVIST (199*) 0
Round 2 (46*) Boonsak PONSANA 15-10 / 16-17 / 15-7 Darren J HALL (159*) 0
Round 2 (156*) Antti VIITIKKO 1-15 / 15-8 / 15-4 George RIMARCDI (193*) 0
Round 2 (29*) Rasmus WENGBERG 15-8 / 15-10 Magnus CARLSSON (870*) 0
Round 2 (78*) Kazuhiro SHIMOGAMI 12-15 / 15-11 / 15-1 KWON Woo Jin (634*) 0
Round 2 (50*) Dicky PALYAMA 15-13 / 15-10 Anders MALMGREN (519*) 0
Round 2 (136*) Rikard MAGNUSSON 15-1 / 15-2 Johan UDDFOLK (329*) 0
Round 2 (47*) SHON Seung Mo 15-10 / 15-3 Heiki SORGE (320*) 0
Round 3 (91*) Kasper FANGEL 15-6 / 4-15 / 15-13 Thomas JOHANSSON (43*) 0
Round 3 (57*) LEE Hyun Il 15-4 / 15-2 Kasper OEDUM (69*) 0
Round 3 (190*) HWANG Sun Ho 15-6 / 15-10 Ville KINNUNEN (123*) 0
Round 3 (60*) Martin HAGBERG 15-3 / 15-4 Michael EDGE (82*) 0
Round 3 (46*) Boonsak PONSANA 15-12 / 10-15 / 15-3 Daniel ERIKSSON (53*) 0
Round 3 (29*) Rasmus WENGBERG 15-8 / 15-3 Antti VIITIKKO (156*) 0
Round 3 (50*) Dicky PALYAMA 15-8 / 15-7 Kazuhiro SHIMOGAMI (78*) 0
Round 3 (136*) Rikard MAGNUSSON 12-15 / 15-7 / 15-3 SHON Seung Mo (47*) 0
Quarter-final (57*) LEE Hyun Il 15-7 / 15-4 Kasper FANGEL (91*) 0
Quarter-final (60*) Martin HAGBERG 15-4 / 17-14 HWANG Sun Ho (190*) 0
Quarter-final (29*) Rasmus WENGBERG 15-13 / 15-13 Boonsak PONSANA (46*) 0
Quarter-final (50*) Dicky PALYAMA 15-3 / 15-12 Rikard MAGNUSSON (136*) 0
Semi-final (57*) LEE Hyun Il 15-7 / 15-2 Martin HAGBERG (60*) 0
Semi-final (29*) Rasmus WENGBERG W.O. Dicky PALYAMA (50*) 0
Final (29*) Rasmus WENGBERG 15-12 / 15-11 LEE Hyun Il (57*) 0
WD
Round 1 (17*) Yoshiko IWATA / Haruko MATSUDA 15-6 / 15-9 Anne Marie PEDERSEN / Christina B SORENSEN - 0
Round 1 (74*) Jenny KARLSSON / Anna LUNDIN 14-17 / 15-11 / 17-16 Kirsteen MCEWAN-MILLER / Sandra WATT (43*) 0
Round 1 (27*) Gail EMMS / Joanne NICHOLAS 8-15 / 15-11 / 15-13 Britta ANDERSEN / Lene MORK CHRISTIANSEN (33*) 0
Round 1 - QIAN Hong / Li (F) XU 15-6 / 15-3 Rayoni HEAD / Kate WILSON-SMITH (39*) 0
Round 1 (149*) JUNG Yeon Kyung / KIM So Yeon 15-4 / 15-9 Frida ANDREASSON / Christine PETTERSSON (635*) 0
Round 1 (32*) Jane BRAMSEN / Pernille HARDER 15-0 / 15-2 Katarzyna KRASOWSKA / Joanna SZLESZYNSKA (46*) 0
Round 1 (240*) HAN Jingna / ZENG Yaqiong 15-7 / 15-7 Maria KIZIT / Nadiezda ZIEBA (192*) 0
Round 1 (34*) Rhonda CATOR / Amanda HARDY 15-3 / 10-15 / 15-8 Julie HOUMANN / Tine BAUN - 0
Quarter-final (17*) Yoshiko IWATA / Haruko MATSUDA 15-1 / 15-0 Jenny KARLSSON / Anna LUNDIN (74*) 0
Quarter-final - QIAN Hong / Li (F) XU 15-12 / 15-4 Gail EMMS / Joanne NICHOLAS (27*) 0
Quarter-final (32*) Jane BRAMSEN / Pernille HARDER 15-7 / 15-7 JUNG Yeon Kyung / KIM So Yeon (149*) 0
Quarter-final (240*) HAN Jingna / ZENG Yaqiong 15-0 / 15-7 Rhonda CATOR / Amanda HARDY (34*) 0
Semi-final (17*) Yoshiko IWATA / Haruko MATSUDA 15-17 / 15-3 / 15-8 QIAN Hong / Li (F) XU - 0
Semi-final (32*) Jane BRAMSEN / Pernille HARDER 17-15 / 15-10 HAN Jingna / ZENG Yaqiong (240*) 0
Final (32*) Jane BRAMSEN / Pernille HARDER 15-12 / 17-15 Yoshiko IWATA / Haruko MATSUDA (17*) 0
WS
Round 1 (431*) Maria KIZIT 13-12 / 11-5 Christine PETTERSSON (296*) 0
Round 1 (118*) Johanna PERSSON 11-7 / 13-12 Sandra WATT (44*) 0
Round 1 - Li (F) XU 11-6 / 11-8 Katarzyna KRASOWSKA (70*) 0
Round 1 (24*) Marina ANDRIEVSKAYA 11-0 / 11-2 Piret VAUGHAN (228*) 0
Round 1 (59*) Rayoni HEAD 11-3 / 11-7 Justine WILLMOTT (50*) 0
Round 1 (54*) Jian SUN 11-6 / 11-8 Christina B SORENSEN (57*) 0
Round 1 (233*) Sara PERSSON 13-11 / 11-7 Heike SCHOENHARTING (45*) 0
Round 1 (64*) Johanna HOLGERSSON 13-12 / 11-5 Vlada TCHERNIAVSKAIA (178*) 0
Round 1 (20*) Miho TANAKA 5-11 / 11-1 / 11-8 Tine BAUN (56*) 0
Round 1 (60*) ZENG Yaqiong 11-6 / 11-9 Irina GRITSENKO (179*) 0
Round 1 (49*) Julia MANN 11-5 / 11-0 Katja WENGBERG (197*) 0
Round 1 (72*) Joanna SZLESZYNSKA 11-9 / 11-9 Anna ZETTERBERG (158*) 0
Round 1 (538*) Nadiezda ZIEBA 11-8 / 11-7 Anne Marie PEDERSEN (293*) 0
Round 1 (42*) Brenda BEENHAKKER 11-8 / 11-4 Karolina ERICSSON (34*) 0
Round 1 (21*) Sujitra EAKMONGKOLPAISARN 11-9 / 13-10 HAN Jingna (164*) 0
Round 2 (11*) Kanako YONEKURA 11-0 / 11-4 Maria KIZIT (431*) 0
Round 2 - Li (F) XU 11-5 / 11-3 Johanna PERSSON (118*) 0
Round 2 (24*) Marina ANDRIEVSKAYA 11-2 / 11-1 Rayoni HEAD (59*) 0
Round 2 (54*) Jian SUN 11-6 / 11-4 Sara PERSSON (233*) 0
Round 2 (20*) Miho TANAKA 11-6 / 11-1 Johanna HOLGERSSON (64*) 0
Round 2 (60*) ZENG Yaqiong 11-4 / 6-11 / 11-5 Julia MANN (49*) 0
Round 2 (72*) Joanna SZLESZYNSKA 3-11 / 11-7 / 11-9 Nadiezda ZIEBA (538*) 0
Round 2 (21*) Sujitra EAKMONGKOLPAISARN 11-2 / 11-6 Brenda BEENHAKKER (42*) 0
Quarter-final (11*) Kanako YONEKURA 11-3 / 11-4 Li (F) XU - 0
Quarter-final (24*) Marina ANDRIEVSKAYA 11-7 / 13-12 Jian SUN (54*) 0
Quarter-final (20*) Miho TANAKA 7-11 / 11-5 / 11-3 ZENG Yaqiong (60*) 0
Quarter-final (21*) Sujitra EAKMONGKOLPAISARN 11-0 / 11-1 Joanna SZLESZYNSKA (72*) 0
Semi-final (11*) Kanako YONEKURA 11-7 / 11-1 Marina ANDRIEVSKAYA (24*) 0
Semi-final (21*) Sujitra EAKMONGKOLPAISARN 7-11 / 11-5 / 11-5 Miho TANAKA (20*) 0
Final (11*) Kanako YONEKURA 11-9 / 10-13 / 13-10 Sujitra EAKMONGKOLPAISARN (21*) 0
XD
Round 1 (98*) Jonas RASMUSSEN / Jane BRAMSEN 15-8 / 15-3 Stuart BREHAUT / Kate WILSON-SMITH (65*) 0
Round 1 (121*) Michael LAMP / Pernille HARDER 15-2 / 15-5 Daniel GLASER / Frida ANDREASSON - 0
Round 1 - Jesper THOMSEN / QIAN Hong W.O. Patrick ISAKSSON / Anna LUNDIN (778*) 0
Round 2 (23*) Peter BLACKBURN / Rhonda CATOR 9-15 / 15-8 / 15-8 Peter BUUR STEFFENSEN / Lene MORK CHRISTIANSEN (73*) 0
Round 2 (342*) Ove SVEJSTRUP / Britta ANDERSEN 17-16 / 15-6 Patrick ISAKSSON / Anna LUNDIN (778*) 0
Round 2 (57*) Ola MOLIN / Johanna PERSSON 15-10 / 15-7 Fumihiko MACHIDA / Yasuko MIZUI (22*) 0
Round 2 (98*) Jonas RASMUSSEN / Jane BRAMSEN 15-8 / 15-6 Ulf SVENSSON / Sara PERSSON - 0
Round 2 - Mathias BOE / Tine BAUN 15-2 / 15-2 David BAMFORD / Amanda HARDY (37*) 0
Round 2 - Jesper THOMSEN / QIAN Hong 15-6 / 15-6 Kristian LANGBAK / Julie HOUMANN (575*) 0
Round 2 (16*) Frederik BERGSTROM / Jenny KARLSSON 15-3 / 15-3 Takuya KATAYAMA / Yoshiko IWATA (46*) 0
Round 2 (121*) Michael LAMP / Pernille HARDER W.O. (F) Spare 05 / (M) Spare 20 (273*) 0
Quarter-final (23*) Peter BLACKBURN / Rhonda CATOR 15-2 / 7-15 / 15-11 Ove SVEJSTRUP / Britta ANDERSEN (342*) 0
Quarter-final (98*) Jonas RASMUSSEN / Jane BRAMSEN 15-8 / 15-12 Ola MOLIN / Johanna PERSSON (57*) 0
Quarter-final (121*) Michael LAMP / Pernille HARDER 8-15 / 15-10 / 15-4 Mathias BOE / Tine BAUN - 0
Quarter-final (16*) Frederik BERGSTROM / Jenny KARLSSON 8-15 / 15-10 / 15-7 Jesper THOMSEN / QIAN Hong - 0
Semi-final (98*) Jonas RASMUSSEN / Jane BRAMSEN 15-6 / 15-13 Peter BLACKBURN / Rhonda CATOR (23*) 0
Semi-final (16*) Frederik BERGSTROM / Jenny KARLSSON 15-11 / 15-9 / 17-15 Michael LAMP / Pernille HARDER (121*) 0
Final (98*) Jonas RASMUSSEN / Jane BRAMSEN 15-6 / 17-14 Frederik BERGSTROM / Jenny KARLSSON (16*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 23 52 6 26.1% 1158 50.35 00:00:00 0 0 0.0%
MS 46 109 17 37.0% 2485 54.02 00:00:00 0 0 0.0%
WD 15 34 4 26.7% 783 52.2 00:00:00 0 0 0.0%
WS 30 66 6 20.0% 1121 37.37 00:00:00 0 0 0.0%
XD 16 37 5 31.2% 840 52.5 00:00:00 0 0 0.0%
Total 130 298 38 29.2% 6387 49.13 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Thailand 10 2 83.3%
Netherlands 4 1 80.0%
Japan 14 6 70.0%
New Zealand 2 1 66.7%
China 6 4 60.0%
Korea 12 9 57.1%
Poland 7 6 53.8%
Denmark 27 25 51.9%
Sweden 29 36 44.6%
Finland 10 13 43.5%
Australia 5 8 38.5%
England 3 5 37.5%
France 1 2 33.3%
Belarus 1 3 25.0%
Canada 0 1 0.0%
U.S.A. 0 1 0.0%
Scotland 0 2 0.0%
Germany 0 2 0.0%
Estonia 0 4 0.0%

Category: