Malaysia Masters  

Tournament Name: PERODUA Malaysia Masters 2018
Tournament Dates: 16/01/2018-21/01/2018
Location: Malaysia, Bukit Jalil
Category: HSBC BWF World Tour Super 500

Winners
Category Winner Runner-up
MD Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO GOH V Shem / TAN Wee Kiong
MS Viktor AXELSEN Kenta NISHIMOTO
WD Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN CHEN Qingchen / JIA Yifan
WS Ratchanok INTANON TAI Tzu Ying
XD TANG Chun Man / TSE Ying Suet ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 59 Hendra Aprida GUNAWAN / Markis KIDO 24-22 / 21-17 Supak JOMKOH / Pakin KUNA-ANUVIT 64 34
Round 1 201 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 17-21 / 21-15 / 21-19 SHIA Chun Kang / TAN Wee Gieen 108 44
Round 1 - LEE Sheng Mu / YANG Po-Hsuan 21-12 / 21-15 Matthew CHAU / Sawan SERASINGHE 53 23
Round 1 115 LIM Khim Wah / YOO Yeon Seong 21-14 / 21-14 Muhammad FACHRIKAR / Reza Dwicahya PURNAMA 150 27
MD
Round 1 19 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 21-18 / 21-18 Bastian KERSAUDY / Julien MAIO 50 40
Round 1 14 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 21-12 / 21-11 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 201 23
Round 1 9 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-16 / 12-21 / 21-15 LEE Sheng Mu / YANG Po-Hsuan - 47
Round 1 - LU Kai / WANG Yilyu 21-17 / 21-18 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 42 42
Round 1 4 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-14 / 21-16 CHOOI Kah Ming / LOW Juan Shen 38 34
Round 1 28 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-11 / 21-12 LAW Cheuk Him / OR Chin Chung - 29
Round 1 24 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 22-20 / 22-20 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 8 36
Round 1 22 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-15 / 21-18 LIM Khim Wah / YOO Yeon Seong 115 42
Round 1 - LEE Chun Hei Reginald / TANG Chun Man 21-16 / 21-19 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 13 39
Round 1 26 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 11-21 / 21-18 / 21-16 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 7 45
Round 1 16 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-15 / 21-19 Kasper ANTONSEN / Niclas NOHR 72 35
Round 1 5 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-11 / 21-9 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 23 35
Round 1 30 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 21-15 / 24-22 Hendra Aprida GUNAWAN / Markis KIDO 59 34
Round 1 6 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 18-21 / 21-17 / 21-19 Jacco ARENDS / Ruben JILLE 36 59
Round 1 12 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-14 / 13-21 / 21-8 Jason Anthony HO-SHUE / Nyl YAKURA 51 41
Round 1 3 LI Junhui / LIU Yuchen 21-17 / 21-14 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 10 35
Round 2 19 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 18-21 / 21-14 / 22-20 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 14 54
Round 2 9 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-18 / 20-22 / 21-16 LU Kai / WANG Yilyu - 57
Round 2 4 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-11 / 21-13 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 28 34
Round 2 24 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-17 / 21-17 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 22 32
Round 2 26 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 15-21 / 21-16 / 21-19 LEE Chun Hei Reginald / TANG Chun Man - 41
Round 2 16 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-17 / 21-17 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 5 33
Round 2 6 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-17 / 21-15 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 30 42
Round 2 3 LI Junhui / LIU Yuchen 18-21 / 21-19 / 21-14 LU Ching Yao / YANG Po Han 12 63
Quarter-final 9 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-19 / 21-19 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 19 39
Quarter-final 24 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 12-21 / 21-18 / 21-18 LIU Cheng / ZHANG Nan 4 58
Quarter-final 16 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-18 / 21-13 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 26 29
Quarter-final 6 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-16 / 21-16 LI Junhui / LIU Yuchen 3 43
Semi-final 24 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-16 / 21-17 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 9 34
Semi-final 16 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 15-21 / 21-16 / 21-17 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 6 65
Final 16 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 14-21 / 24-22 / 21-13 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 24 58
MS (qual)
Round 1 103 Iskandar ZULKARNAIN 21-6 / 18-21 / 21-17 Lucas CORVEE 58 59
Round 1 85 Shesar Hiren RHUSTAVITO 21-12 / 21-9 Jason Anthony HO-SHUE 83 24
Round 1 61 Kantaphon WANGCHAROEN 21-14 / 21-17 PARUPALLI Kashyap 56 44
Round 1 74 Thomas ROUXEL 22-20 / 21-13 LIM Chi Wing 86 39
Round 1 66 SOONG Joo Ven 21-10 / 23-23 Ret. Fikri Ihsandi HADMADI 137 51
Round 1 64 Kim BRUUN 11-21 / 21-11 / 21-9 Subhankar DEY 62 56
Round 1 63 LIEW Daren 21-18 / 21-19 CHEAM June Wei 115 39
Round 1 - Sony Dwi KUNCORO W.O. Luis Ramon GARRIDO - 0
Round 2 103 Iskandar ZULKARNAIN 15-21 / 21-15 / 21-8 Shesar Hiren RHUSTAVITO 85 57
Round 2 61 Kantaphon WANGCHAROEN 21-14 / 21-15 Thomas ROUXEL 74 33
Round 2 66 SOONG Joo Ven 21-19 / 21-10 Sony Dwi KUNCORO 97 37
Round 2 63 LIEW Daren 21-16 / 13-21 / 21-7 Kim BRUUN 64 59
MS
Round 1 1 Viktor AXELSEN 18-21 / 21-14 / 21-5 LEE Hyun Il 18 46
Round 1 15 SAI PRANEETH B. 21-13 / 21-13 Kantaphon WANGCHAROEN 61 44
Round 1 13 Jonatan CHRISTIE 21-11 / 24-22 CHOU Tien Chen 7 42
Round 1 53 LEE Zii Jia 21-12 / 21-18 Emil HOLST 39 39
Round 1 63 LIEW Daren 21-15 / 21-13 SON Wan Ho 5 37
Round 1 20 JEON Hyeok Jin 22-20 / 16-21 / 22-20 Tommy SUGIARTO 25 76
Round 1 44 Ihsan Maulana MUSTOFA 21-16 / 18-21 / 21-17 LIN Dan 6 71
Round 1 41 Suppanyu AVIHINGSANON 21-14 / 21-19 Ygor COELHO 31 38
Round 1 19 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-11 / 21-14 WONG Wing Ki Vincent 14 30
Round 1 11 WANG Tzu Wei 21-12 / 15-21 / 21-11 Kazumasa SAKAI 21 53
Round 1 12 Anders ANTONSEN 21-10 / 11-21 / 21-9 Iskandar ZULKARNAIN 103 61
Round 1 16 Anthony Sinisuka GINTING 21-17 / 21-15 CHEN Long 4 43
Round 1 24 Brice LEVERDEZ 21-8 / 21-12 SOONG Joo Ven 66 28
Round 1 9 NG Ka Long Angus 21-15 / 21-11 CHONG Wei Feng 46 34
Round 1 35 HUANG Yuxiang 21-12 / 21-11 Rasmus GEMKE 43 36
Round 1 29 Kenta NISHIMOTO 19-21 / 21-18 / 21-19 LEE Chong Wei 2 78
Round 2 1 Viktor AXELSEN 21-17 / 21-8 SAI PRANEETH B. 15 27
Round 2 13 Jonatan CHRISTIE 19-21 / 21-14 / 21-15 LEE Zii Jia 53 57
Round 2 63 LIEW Daren 21-17 / 19-21 / 21-16 JEON Hyeok Jin 20 70
Round 2 41 Suppanyu AVIHINGSANON 7-21 / 21-19 / 21-19 Ihsan Maulana MUSTOFA 44 62
Round 2 19 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 16-21 / 24-22 / 21-12 WANG Tzu Wei 11 61
Round 2 16 Anthony Sinisuka GINTING 21-14 / 21-14 Anders ANTONSEN 12 40
Round 2 9 NG Ka Long Angus 21-13 / 21-15 Brice LEVERDEZ 24 33
Round 2 29 Kenta NISHIMOTO 21-12 / 22-20 HUANG Yuxiang 35 41
Quarter-final 1 Viktor AXELSEN 21-15 / 19-21 / 21-12 Jonatan CHRISTIE 13 66
Quarter-final 63 LIEW Daren 21-18 / 21-17 Suppanyu AVIHINGSANON 41 48
Quarter-final 19 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-19 / 21-16 Anthony Sinisuka GINTING 16 45
Quarter-final 29 Kenta NISHIMOTO 18-21 / 21-19 / 21-16 NG Ka Long Angus 9 73
Semi-final 1 Viktor AXELSEN 21-15 / 21-11 LIEW Daren 63 36
Semi-final 29 Kenta NISHIMOTO 21-14 / 21-19 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 19 44
Final 1 Viktor AXELSEN 21-13 / 21-23 / 21-18 Kenta NISHIMOTO 29 72
WD (qual)
Round 1 68 ONG Ren-ne / WONG Jia Ying Crystal 21-12 / 18-21 / 21-15 Aparna BALAN / Sruthi K.P 134 46
Round 1 322 GOH Yea Ching / TEOH Mei Xing 21-7 / 15-6 Ret. Cynthia Shara AYUNIDHA / Ganis Nur RAHMADANI - 24
Round 1 302 LIM Chiew Sien / Zhen YAP 22-20 / 21-18 Sanyogita GHORPADE / Prajakta SAWANT 109 40
Round 1 - Zarra Faza AZKA / Brigita Marcelia RUMAMBI W.O. LIM Jee Lynn / Sueh Jeou TAN - 0
WD
Round 1 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-4 / 21-6 Ariel LEE / Sydney LEE 115 16
Round 1 51 SOONG Fie Cho / TEE Jing Yi 21-16 / 21-18 LIU Xuanxuan / ZHOU Chaomin - 35
Round 1 47 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 21-17 / 21-15 LIM Chiew Sien / Zhen YAP 302 33
Round 1 79 CHAE YuJung / KIM Hye Rin 21-14 / 21-17 HSU Ya Ching / WU Ti Jung 19 34
Round 1 4 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-7 / 21-10 Zarra Faza AZKA / Brigita Marcelia RUMAMBI - 25
Round 1 15 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 21-12 / 21-13 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 61 35
Round 1 14 Vivian HOO / WOON Khe Wei 21-18 / 21-17 LIN Xiao Min / WU Fang Chien 37 38
Round 1 126 HUANG Dongping / LI Wenmei 21-10 / 21-7 Julie FINNE-IPSEN / Rikke SØBY 41 32
Round 1 26 LIM Yin Loo / YAP Cheng Wen 21-17 / 21-17 Supissara PAEWSAMPRAN / Kwanchanok SUDJAIPRAPARAT 137 40
Round 1 - TANG Jinhua / YU Xiaohan 21-17 / 21-15 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 29 36
Round 1 28 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 21-15 / 21-12 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 40 25
Round 1 3 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-15 / 21-17 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 23 39
Round 1 17 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 21-15 / 21-15 GOH Yea Ching / TEOH Mei Xing 322 31
Round 1 27 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-9 / 21-8 Devi Tika PERMATASARI / Keshya Nurvita HANADIA 55 28
Round 1 39 CHIANG Kai Hsin / HUNG Shih Han 16-21 / 21-14 / 21-14 Yulfira BARKAH / Nitya Krishinda MAHESWARI 104 61
Round 1 2 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-10 / 21-12 ONG Ren-ne / WONG Jia Ying Crystal 68 26
Round 2 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-12 / 21-13 SOONG Fie Cho / TEE Jing Yi 51 26
Round 2 79 CHAE YuJung / KIM Hye Rin 21-19 / 21-14 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 47 39
Round 2 4 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-15 / 22-20 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 15 48
Round 2 126 HUANG Dongping / LI Wenmei 21-14 / 21-18 Vivian HOO / WOON Khe Wei 14 39
Round 2 - TANG Jinhua / YU Xiaohan 21-14 / 21-18 LIM Yin Loo / YAP Cheng Wen 26 39
Round 2 3 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-15 / 21-15 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 28 35
Round 2 27 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-18 / 21-12 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 17 38
Round 2 2 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-15 / 21-11 CHIANG Kai Hsin / HUNG Shih Han 39 33
Quarter-final 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 19-21 / 21-17 / 21-9 CHAE YuJung / KIM Hye Rin 79 58
Quarter-final 4 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-17 / 21-16 HUANG Dongping / LI Wenmei 126 51
Quarter-final 3 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-16 / 21-11 TANG Jinhua / YU Xiaohan - 40
Quarter-final 27 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 22-24 / 22-20 / 21-14 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 2 90
Semi-final 1 CHEN Qingchen / JIA Yifan 15-21 / 21-15 / 21-14 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 4 60
Semi-final 3 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-15 / 21-18 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 27 47
Final 3 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 22-20 / 21-18 CHEN Qingchen / JIA Yifan 1 44
WS (qual)
Round 1 90 LIM Yin Fun 21-19 / 21-17 Yulia Yosephin SUSANTO 68 47
Round 1 61 Delphine LANSAC 21-17 / 8-21 / 21-18 HO Yen Mei 63 49
Round 1 49 LEE Ying Ying 17-21 / 22-20 / 21-14 Lyanny Alessandra MAINAKY 64 76
Round 1 95 CHUA Hui Zhen Grace 21-4 / 21-9 Rusydina Antardayu RIODINGIN 106 19
WS
Round 1 1 TAI Tzu Ying 18-21 / 21-12 / 21-12 Soniia CHEAH 28 54
Round 1 20 Michelle LI 21-18 / 16-21 / 21-13 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 23 63
Round 1 8 CHEN Yufei 21-7 / 21-8 LEE Chia Hsin 26 36
Round 1 19 LEE Jang Mi 21-16 / 21-17 CHEN Xiaoxin 21 44
Round 1 4 Carolina MARIN 21-17 / 21-10 CHUA Hui Zhen Grace 95 33
Round 1 51 Mette POULSEN 21-14 / 19-21 / 21-12 CHIANG Ying Li 39 52
Round 1 15 Aya OHORI 21-15 / 21-13 SUNG Ji Hyun 6 34
Round 1 49 LEE Ying Ying 21-17 / 23-21 Evgeniya KOSETSKAYA 35 38
Round 1 16 Kirsty GILMOUR 21-17 / 20-22 / 21-17 Mia BLICHFELDT 31 63
Round 1 5 Ratchanok INTANON 21-14 / 21-12 Fitriani FITRIANI 24 36
Round 1 27 PAI Yu Po 21-11 / 21-17 Line Højmark KJAERSFELDT 41 32
Round 1 43 GOH Jin Wei 21-15 / 21-19 Hanna RAMADINI 33 45
Round 1 13 Sayaka SATO 21-17 / 21-14 Pornpawee CHOCHUWONG 18 32
Round 1 12 Nitchaon JINDAPOL 21-10 / 21-15 Delphine LANSAC 61 33
Round 1 2 Akane YAMAGUCHI 21-18 / 17-21 / 21-12 LIM Yin Fun 90 57
Round 1 9 HE Bingjiao W.O. CHEN Su Yu 46 0
Round 2 1 TAI Tzu Ying 21-12 / 21-10 Michelle LI 20 28
Round 2 8 CHEN Yufei 19-21 / 21-10 / 21-14 LEE Jang Mi 19 64
Round 2 4 Carolina MARIN 21-15 / 21-11 Mette POULSEN 51 36
Round 2 49 LEE Ying Ying 21-18 / 17-21 / 21-11 Aya OHORI 15 59
Round 2 5 Ratchanok INTANON 9-21 / 25-23 / 21-14 Kirsty GILMOUR 16 59
Round 2 43 GOH Jin Wei 21-11 / 21-11 PAI Yu Po 27 31
Round 2 9 HE Bingjiao 9-21 / 21-15 / 21-14 Sayaka SATO 13 52
Round 2 2 Akane YAMAGUCHI 18-21 / 21-19 / 21-18 Nitchaon JINDAPOL 12 66
Quarter-final 1 TAI Tzu Ying 21-18 / 21-15 CHEN Yufei 8 41
Quarter-final 4 Carolina MARIN 21-17 / 21-16 LEE Ying Ying 49 53
Quarter-final 5 Ratchanok INTANON 21-23 / 21-6 / 21-10 GOH Jin Wei 43 66
Quarter-final 2 Akane YAMAGUCHI 21-15 / 21-14 HE Bingjiao 9 36
Semi-final 1 TAI Tzu Ying 12-21 / 21-15 / 23-21 Carolina MARIN 4 79
Semi-final 5 Ratchanok INTANON 21-15 / 16-21 / 21-19 Akane YAMAGUCHI 2 70
Final 5 Ratchanok INTANON 21-16 / 14-21 / 24-22 TAI Tzu Ying 1 65
XD (qual)
Round 1 60 Yantoni Edy SAPUTRA / Marsheilla Gischa ISLAMI 21-12 / 19-14 Ret. Komandani Maytri SUGIARTO / Maretha Dea GIOVANI 545 23
Round 1 124 ZHANG Nan / LIU Xuanxuan 21-16 / 21-9 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Rusydina Antardayu RIODINGIN 68 33
Round 1 - CHEN Tang Jie / CHEAH Yee See 16-21 / 21-14 / 21-15 Riky WIDIANTO / Masita MAHMUDIN 123 60
Round 1 - Ricky KARANDASUWARDI / Debby SUSANTO 21-14 / 21-15 HOO Pang Ron / PECK Yen Wei 62 33
XD
Round 1 4 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-7 / 21-9 Yantoni Edy SAPUTRA / Marsheilla Gischa ISLAMI 60 20
Round 1 27 LEE Yang / HSU Ya Ching 18-21 / 21-9 / 21-18 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 70 46
Round 1 46 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 18-21 / 23-21 / 21-15 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 86 53
Round 1 - Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 25-23 / 21-16 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 29 38
Round 1 9 SEO Seung Jae / KIM Ha Na 21-9 / 22-20 Ronan LABAR / Audrey MITTELHEISSER 23 34
Round 1 14 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 21-16 / 21-18 ZHANG Nan / LIU Xuanxuan 124 40
Round 1 12 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 21-18 / 21-17 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 18 35
Round 1 81 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-17 / 21-17 LU Ching Yao / CHIANG Kai Hsin 37 34
Round 1 20 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 21-17 / 21-12 Robin TABELING / Cheryl SEINEN 44 29
Round 1 13 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-17 / 21-17 Jacco ARENDS / Selena PIEK 30 39
Round 1 65 Dechapol PUAVARANUKROH / Puttita SUPAJIRAKUL 21-19 / 19-21 / 21-11 CHEN Tang Jie / CHEAH Yee See - 54
Round 1 10 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 11-21 / 21-16 / 21-14 Anders Skaarup RASMUSSEN / Line Højmark KJAERSFELDT 58 52
Round 1 41 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-11 / 21-17 Bastian KERSAUDY / Lea PALERMO 47 33
Round 1 48 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 21-13 / 21-18 LU Kai / ZHOU Chaomin - 42
Round 1 7 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-19 / 21-19 Ricky KARANDASUWARDI / Debby SUSANTO - 36
Round 1 45 KHRISHNAN Yogendran / Prajakta SAWANT W.O. Sawan SERASINGHE / Setyana MAPASA 33 0
Round 2 4 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-14 / 21-12 LEE Yang / HSU Ya Ching 27 30
Round 2 46 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-16 / 21-12 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI - 26
Round 2 9 SEO Seung Jae / KIM Ha Na 18-21 / 21-19 / 21-18 CHOI SolGyu / CHAE YuJung 14 58
Round 2 81 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-17 / 21-10 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 12 28
Round 2 13 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-16 / 21-8 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 20 30
Round 2 10 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-16 / 21-17 Dechapol PUAVARANUKROH / Puttita SUPAJIRAKUL 65 36
Round 2 41 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-18 / 13-21 / 21-18 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 48 73
Round 2 7 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 26-24 / 21-12 KHRISHNAN Yogendran / Prajakta SAWANT 45 34
Quarter-final 46 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-12 / 21-19 WANG Yilyu / HUANG Dongping 4 35
Quarter-final 81 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 18-21 / 21-15 / 21-18 SEO Seung Jae / KIM Ha Na 9 58
Quarter-final 13 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-14 / 21-15 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 10 43
Quarter-final 7 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-13 / 21-16 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 41 39
Semi-final 46 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-13 / 21-16 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 81 29
Semi-final 7 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 14-21 / 21-12 / 21-13 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 13 59
Final 7 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 19-21 / 22-20 / 21-18 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 46 52
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 73 11 35.5% 2707 87.32 00:41:52 2.09 2 6.5%
MS 31 75 13 41.9% 2718 87.68 00:49:23 1.78 10 32.3%
WD 31 66 4 12.9% 2350 75.81 00:39:23 1.92 3 9.7%
WS 30 74 14 46.7% 2668 88.93 00:48:34 1.83 8 26.7%
XD 30 69 9 30.0% 2541 84.7 00:40:30 2.09 1 3.3%
Total 153 357 51 33.3% 12984 84.86 00:43:56 1.93 24 15.7%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Spain 3 1 75.0%
Hong Kong 9 5 64.3%
Japan 16 11 59.3%
Thailand 13 9 59.1%
China 24 17 58.5%
Denmark 20 17 54.0%
Malaysia 37 33 52.9%
Korea 11 10 52.4%
Singapore 2 2 50.0%
Scotland 1 1 50.0%
Chinese Taipei 16 17 48.5%
Indonesia 21 27 43.8%
France 3 7 30.0%
Canada 1 3 25.0%
India 2 7 22.2%
Brazil 0 1 0.0%
U.S.A. 0 1 0.0%
Germany 0 1 0.0%
Australia 0 2 0.0%
Russia 0 3 0.0%
Netherlands 0 4 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2020 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 24-22 / 21-11
2019 SON Wan Ho CHEN Long 21-17 / 21-19
2018 Viktor AXELSEN Kenta NISHIMOTO 21-13 / 21-23 / 21-18
2017 NG Ka Long Angus LEE Hyun Il 14-21 / 21-15 / 10-9 Ret.
2016 LEE Chong Wei Iskandar ZULKARNAIN 21-18 / 21-11
2015 LEE Hyun Il JEON Hyeok Jin 19-21 / 21-13 / 21-15
2014 Simon SANTOSO Sourabh VERMA 15-21 / 21-16 / 21-19
2013 Alamsyah YUNUS GOH Soon Huat 10-21 / 21-9 / 21-19
2012 LEE Chong Wei Sony Dwi KUNCORO 17-21 / 21-8 / 21-10
2011 LEE Chong Wei BAO Chunlai 21-9 / 21-19
2010 LEE Chong Wei Choong Hann WONG 21-8 / 14-21 / 21-15
2009 LEE Chong Wei CHEN Long 21-16 / 21-9