French Open  

Tournament Name: Yonex French Badminton Open 2012
Tournament Dates: 23/10/2012-28/10/2012
Location: France, Paris
Category: World Superseries

Winners
Category Winner Runner-up
MD KO Sung Hyun / LEE Yong Dae Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT
MS LIEW Daren Viktor AXELSEN
WD MA Jin / TANG Jinhua Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN
WS Minatsu MITANI Saina NEHWAL
XD XU Chen / MA Jin QIU Zihan / BAO Yixin

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Damien BRUNEL / Swann LENIK 21-19 / 14-21 / 21-18 Arif RASIDI / Vidre WIBOWO - 44
Round 1 100 Rasmus BONDE / Mads CONRAD-PETERSEN 21-11 / 21-13 Quentin VINCENT / Sebastien VINCENT - 26
Round 1 180 GUO Zhendong / XU Chen 21-12 / 21-18 Marcus ELLIS / Paul VAN RIETVELDE 67 41
Round 1 69 Markis KIDO / Alvent Yulianto CHANDRA 22-20 / 21-13 Vincent ESPEN / Didier NOURRY 1002 25
Round 1 - Jones Ralfy JANSEN / Indra Viki OKVANA 11-21 / 21-11 / 21-12 Philip Joper ESCUETA / Peter Gabriel MAGNAYE 102 34
Round 1 70 Andreas HEINZ / Max SCHWENGER 21-9 / 17-21 / 21-17 Laurent CONSTANTIN / Florent RIANCHO 677 45
Round 1 - Songphon ANUGRITAYAWON / Pakkawat VILAILAK 18-21 / 21-19 / 21-12 Baptiste CAREME / Gaetan MITTELHEISSER 97 45
Round 1 42 Chris LANGRIDGE / Peter MILLS 21-5 / 21-16 Simon MAUNOURY / Julien TCHORYK 677 26
Round 2 100 Rasmus BONDE / Mads CONRAD-PETERSEN 21-11 / 21-4 Damien BRUNEL / Swann LENIK - 24
Round 2 180 GUO Zhendong / XU Chen 21-13 / 21-18 Markis KIDO / Alvent Yulianto CHANDRA 69 33
Round 2 - Jones Ralfy JANSEN / Indra Viki OKVANA 21-14 / 21-12 Andreas HEINZ / Max SCHWENGER 70 20
Round 2 - Songphon ANUGRITAYAWON / Pakkawat VILAILAK 21-14 / 16-21 / 21-7 Chris LANGRIDGE / Peter MILLS 42 51
MD
Round 1 129 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-16 / 21-15 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 2 27
Round 1 20 Thien How HOON / TAN Wee Kiong 21-19 / 22-20 Peter KAESBAUER / Josche ZURWONNE 57 35
Round 1 12 HONG Wei / SHEN Ye 21-19 / 21-13 GUO Zhendong / XU Chen 180 38
Round 1 16 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 21-10 / 21-13 Ronan LABAR / Mathias QUERE 51 23
Round 1 45 Yonathan Suryatama DASUKI / Hendra Aprida GUNAWAN 21-15 / 21-16 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 7 39
Round 1 21 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 21-17 / 18-21 / 23-21 Jones Ralfy JANSEN / Indra Viki OKVANA - 50
Round 1 13 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 21-19 / 21-19 Teik Chai GAN / Soon Hock ONG 33 33
Round 1 997 Robert BLAIR / Koen RIDDER 21-15 / 21-10 Kevin DENNERLY-MINTURN / Oliver LEYDON-DAVIS 73 25
Round 1 83 CHAI Biao / ZHANG Nan 21-19 / 21-10 Michael FUCHS / Oliver ROTH 22 34
Round 1 11 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-19 / 21-14 Christian JOHN SKOVGAARD / Mads Pieler KOLDING 59 38
Round 1 314 Bona SEPTANO / Afiat Yuris WIRAWAN 21-17 / 13-21 / 21-17 Rasmus BONDE / Mads CONRAD-PETERSEN 100 57
Round 1 8 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-12 / 21-7 KONA Tarun / Arun VISHNU 44 23
Round 1 32 Patiphat CHALARDCHALEAM / Nipitphon PHUANGPHUAPET 16-21 / 21-14 / 21-17 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 17 44
Round 1 117 KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 21-19 / 21-8 LIU Xiaolong / QIU Zihan 19 39
Round 1 24 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 21-23 / 21-16 / 21-16 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 23 55
Round 1 5 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-13 / 21-16 Songphon ANUGRITAYAWON / Pakkawat VILAILAK - 24
Round 2 20 Thien How HOON / TAN Wee Kiong 21-16 / 21-17 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 129 33
Round 2 12 HONG Wei / SHEN Ye 21-17 / 14-21 / 21-18 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 16 55
Round 2 21 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 18-21 / 21-19 / 22-20 Yonathan Suryatama DASUKI / Hendra Aprida GUNAWAN 45 60
Round 2 13 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 21-13 / 21-13 Robert BLAIR / Koen RIDDER 997 26
Round 2 83 CHAI Biao / ZHANG Nan 21-19 / 21-13 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 11 45
Round 2 8 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-8 / 21-18 Bona SEPTANO / Afiat Yuris WIRAWAN 314 28
Round 2 117 KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 18-21 / 21-11 / 21-16 Patiphat CHALARDCHALEAM / Nipitphon PHUANGPHUAPET 32 51
Round 2 5 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-16 / 21-17 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 24 34
Quarter-final 12 HONG Wei / SHEN Ye 21-15 / 20-22 / 21-16 Thien How HOON / TAN Wee Kiong 20 68
Quarter-final 13 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 21-16 / 21-14 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 21 29
Quarter-final 8 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-18 / 14-21 / 21-17 CHAI Biao / ZHANG Nan 83 59
Quarter-final 117 KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 25-23 / 16-21 / 23-21 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 5 86
Semi-final 13 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 21-17 / 21-11 HONG Wei / SHEN Ye 12 40
Semi-final 117 KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 21-14 / 22-20 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 8 35
Final 117 KO Sung Hyun / LEE Yong Dae 22-24 / 21-17 / 21-11 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 13 64
MS (qual)
Round 1 88 Matthieu LO YING PING 21-16 / 20-22 / 21-14 Arvind BHAT 79 59
Round 1 68 Zulfadli ZULKIFFLI 21-13 / 21-12 Michael LAHNSTEINER 63 37
Round 1 76 Lukas SCHMIDT 21-18 / 22-20 Dmytro ZAVADSKY 44 43
Round 1 83 Ivan SOZONOV 21-13 / 21-17 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 51 27
Round 1 66 Emil HOLST 21-15 / 13-21 / 21-9 Eric PANG 50 47
Round 1 57 Andre Kurniawan TEDJONO 15-21 / 21-9 / 21-16 Joachim PERSSON 56 56
Round 1 62 Anand PAWAR 21-14 / 21-10 Scott EVANS 64 29
Round 1 52 Suppanyu AVIHINGSANON 21-14 / 17-21 / 21-18 Brice LEVERDEZ 48 63
Round 2 68 Zulfadli ZULKIFFLI 21-11 / 21-13 Matthieu LO YING PING 88 32
Round 2 76 Lukas SCHMIDT 22-24 / 21-11 / 21-18 Ivan SOZONOV 83 45
Round 2 57 Andre Kurniawan TEDJONO 21-16 / 21-13 Emil HOLST 66 29
Round 2 52 Suppanyu AVIHINGSANON 16-21 / 26-24 / 30-29 Anand PAWAR 62 82
MS
Round 1 31 Viktor AXELSEN 21-10 / 21-15 Pablo ABIAN 36 40
Round 1 16 WANG Zhengming 21-13 / 21-17 Marc ZWIEBLER 19 36
Round 1 32 HSU Jen Hao 21-13 / 21-14 Vladimir IVANOV 34 34
Round 1 21 WONG Wing Ki Vincent 23-21 / 16-21 / 21-10 DU Pengyu 6 70
Round 1 18 Sony Dwi KUNCORO 22-20 / 21-16 Sourabh VERMA 30 50
Round 1 7 Kenichi TAGO 18-21 / 21-4 / 21-14 Zulfadli ZULKIFFLI 68 60
Round 1 25 CHONG Wei Feng 21-8 / 21-14 Lukas SCHMIDT 76 22
Round 1 20 Boonsak PONSANA 18-21 / 21-14 / 11-7 Ret. Dionysius Hayom RUMBAKA 23 61
Round 1 11 Jan O JORGENSEN 21-19 / 21-15 Andre Kurniawan TEDJONO 57 37
Round 1 26 Ajay JAYARAM 21-16 / 21-17 Suppanyu AVIHINGSANON 52 38
Round 1 12 Peter Hoeg GADE 21-18 / 21-10 Takuma UEDA 33 41
Round 1 24 LIEW Daren 21-23 / 21-17 / 21-15 CHOU Tien Chen 39 69
Round 1 15 HU Yun 24-22 / 15-21 / 21-9 Ville LANG 42 51
Round 1 17 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-16 / 21-18 Rajiv OUSEPH 27 37
Round 1 9 Sho SASAKI 21-16 / 21-15 Henri HURSKAINEN 41 38
Round 1 35 Chun Seang TAN W.O. Simon SANTOSO 5 0
Round 2 31 Viktor AXELSEN 21-10 / 21-19 Chun Seang TAN 35 33
Round 2 16 WANG Zhengming 21-11 / 21-9 HSU Jen Hao 32 33
Round 2 7 Kenichi TAGO 21-12 / 21-12 CHONG Wei Feng 25 35
Round 2 11 Jan O JORGENSEN 21-10 / 21-15 Boonsak PONSANA 20 34
Round 2 12 Peter Hoeg GADE 18-21 / 21-17 / 21-14 Ajay JAYARAM 26 61
Round 2 24 LIEW Daren 21-18 / 21-19 HU Yun 15 44
Round 2 9 Sho SASAKI 21-19 / 21-17 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 17 44
Round 2 21 WONG Wing Ki Vincent W.O. Sony Dwi KUNCORO 18 0
Quarter-final 31 Viktor AXELSEN 21-7 / 13-21 / 21-15 WANG Zhengming 16 52
Quarter-final 7 Kenichi TAGO 22-20 / 21-9 WONG Wing Ki Vincent 21 41
Quarter-final 11 Jan O JORGENSEN 18-21 / 21-17 / 21-15 Peter Hoeg GADE 12 66
Quarter-final 24 LIEW Daren 21-18 / 21-17 Sho SASAKI 9 37
Semi-final 31 Viktor AXELSEN 21-8 / 21-17 Kenichi TAGO 7 39
Semi-final 24 LIEW Daren 18-21 / 21-17 / 21-10 Jan O JORGENSEN 11 59
Final 24 LIEW Daren 21-18 / 21-17 Viktor AXELSEN 31 42
WD (qual)
Round 1 - Elsa DANCKERS / Andréa VANDERSTUKKEN 21-16 / 22-24 / 21-19 Audrey CHAILLOU / Juliane PIRON - 49
Round 1 111 Petya NEDELCHEVA / Dimitria POPSTOIKOVA 21-9 / 21-6 Julie DELAUNE / Marion LUTTMANN 512 24
Round 1 161 Teshana VIGNES WARAN / Claudia VOGELGSANG 21-14 / 21-11 Manon KRIEGER / Mathilde LIGNEAU 512 22
Round 2 94 M.Jolly LEE / Shinta SAICHE 21-18 / 14-21 / 21-15 Marie-Anne HIDALGO / Mally PREVOT - 39
Round 2 111 Petya NEDELCHEVA / Dimitria POPSTOIKOVA 18-21 / 21-13 / 21-18 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 102 49
Round 2 101 Lorraine BAUMANN / Lea PALERMO 21-10 / 21-23 / 21-18 Teshana VIGNES WARAN / Claudia VOGELGSANG 161 51
WD
Round 1 6 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-4 / 21-7 Elsa DANCKERS / Andréa VANDERSTUKKEN - 18
Round 1 40 Gebby Ristiyani IMAWAN / Tiara Rosalia NURAIDAH 21-17 / 12-21 / 21-13 Savitree AMITRAPAI / Sapsiree TAERATTANACHAI 36 54
Round 1 35 GOH Liu Ying / LIM Yin Loo 21-12 / 21-15 EOM Hye Won / CHANG Ye Na 13 38
Round 1 23 Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA 21-16 / 22-20 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG 29 43
Round 1 7 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-9 / 21-8 Lorraine BAUMANN / Lea PALERMO 101 29
Round 1 138 WANG Rong / ZHANG Zhibo 21-14 / 21-18 Audrey MITTELHEISSER / Emilie LEFEL 62 37
Round 1 74 CHENG Shu / LUO Yu 21-12 / 21-8 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 15 40
Round 1 31 Hui Ern NG / Hui Lin NG 21-13 / 21-17 Petya NEDELCHEVA / Dimitria POPSTOIKOVA 111 31
Round 1 79 MA Jin / TANG Jinhua 21-9 / 21-9 Samantha BARNING / Eefje MUSKENS 78 23
Round 1 27 Della Destiara HARIS / Suci Rizky ANDINI 21-9 / 16-21 / 21-12 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 22 47
Round 1 26 Vivian HOO / WOON Khe Wei 21-10 / 21-12 M.Jolly LEE / Shinta SAICHE 94 23
Round 1 10 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-8 / 21-9 Nicole GRETHER / Charmaine REID 37 30
Round 1 73 Lauren SMITH / Gabrielle ADCOCK 21-16 / 21-17 Patchanut KRAJANGJIT / Peeraya MUNKITAMORN - 37
Round 1 42 CHOI Hye In / KIM So Yeong 21-9 / 21-15 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 16 38
Round 1 20 Anneke Feinya AGUSTIN / Nitya Krishinda MAHESWARI 21-23 / 21-13 / 21-13 Johanna GOLISZEWSKI / Birgit OVERZIER 144 55
Round 1 3 BAO Yixin / ZHONG Qianxin 21-9 / 21-19 Tatjana BIBIK / Anastasiia AKCHURINA 50 31
Round 2 6 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-13 / 21-9 Gebby Ristiyani IMAWAN / Tiara Rosalia NURAIDAH 40 29
Round 2 23 Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA 21-7 / 21-15 GOH Liu Ying / LIM Yin Loo 35 29
Round 2 7 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-8 / 21-16 WANG Rong / ZHANG Zhibo 138 33
Round 2 74 CHENG Shu / LUO Yu 11-21 / 21-18 / 21-10 Hui Ern NG / Hui Lin NG 31 56
Round 2 79 MA Jin / TANG Jinhua 21-5 / 19-21 / 21-8 Della Destiara HARIS / Suci Rizky ANDINI 27 57
Round 2 10 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-13 / 21-13 Vivian HOO / WOON Khe Wei 26 30
Round 2 42 CHOI Hye In / KIM So Yeong 21-19 / 21-13 Lauren SMITH / Gabrielle ADCOCK 73 45
Round 2 3 BAO Yixin / ZHONG Qianxin W.O. Anneke Feinya AGUSTIN / Nitya Krishinda MAHESWARI 20 0
Quarter-final 6 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 21-17 / 25-23 Pia Zebadiah BERNADET / Rizki Amelia PRADIPTA 23 46
Quarter-final 7 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 11-21 / 21-18 / 21-18 CHENG Shu / LUO Yu 74 91
Quarter-final 79 MA Jin / TANG Jinhua 21-11 / 21-13 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 10 44
Quarter-final 3 BAO Yixin / ZHONG Qianxin 21-7 / 21-18 CHOI Hye In / KIM So Yeong 42 38
Semi-final 6 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 24-22 / 21-18 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 7 50
Semi-final 79 MA Jin / TANG Jinhua 18-21 / 21-15 / 21-9 BAO Yixin / ZHONG Qianxin 3 72
Final 79 MA Jin / TANG Jinhua 21-12 / 23-21 Kamilla Rytter JUHL / Christinna PEDERSEN 6 44
WS (qual)
Round 1 79 Tatjana BIBIK 21-17 / 21-13 Natalia PERMINOVA 153 33
Round 1 44 Nitchaon JINDAPOL 21-9 / 21-8 Akvile STAPUSAITYTE 92 27
Round 1 89 WANG Lin 21-17 / 21-18 Chloe MAGEE 54 31
Round 1 131 Perrine LE BUHANIC 21-19 / 21-18 TSE Ying Suet 111 30
Round 1 49 TEE Jing Yi 21-14 / 21-15 POON Lok Yan 99 27
Round 1 51 Kaori IMABEPPU 11-21 / 21-17 / 21-15 Karin SCHNAASE 53 64
Round 1 72 Simone PRUTSCH 21-17 / 21-19 Charmaine REID 97 50
Round 1 46 Nicole GRETHER 21-18 / 21-6 Barbara MATIAS 112 42
Round 2 44 Nitchaon JINDAPOL 21-16 / 21-5 Tatjana BIBIK 79 35
Round 2 89 WANG Lin 21-8 / 21-9 Perrine LE BUHANIC 131 20
Round 2 51 Kaori IMABEPPU 18-21 / 21-14 / 21-7 TEE Jing Yi 49 55
Round 2 46 Nicole GRETHER 21-18 / 17-21 / 21-16 Simone PRUTSCH 72 57
WS
Round 1 3 Saina NEHWAL 21-11 / 16-21 / 21-19 HAN Li 22 59
Round 1 27 Sapsiree TAERATTANACHAI 21-15 / 21-10 Kristina GAVNHOLT 36 29
Round 1 10 Ratchanok INTANON 21-10 / 21-14 YAO Jie 21 28
Round 1 41 Aprillia YUSWANDARI 21-11 / 21-17 Michelle CHAN KY 43 35
Round 1 6 Juliane SCHENK 21-10 / 21-12 Bellaetrix MANUPUTTY 40 30
Round 1 25 LIU Xin (F) 21-19 / 21-14 Kaori IMABEPPU 51 50
Round 1 29 CHEN Xiao Jia 18-21 / 21-4 / 21-14 SUNG Ji Hyun 8 63
Round 1 17 Juan GU 25-23 / 21-16 Adrianti FIRDASARI 39 43
Round 1 52 Maria Febe KUSUMASTUTI 21-18 / 21-10 Linda ZETCHIRI 34 30
Round 1 26 Minatsu MITANI 21-14 / 21-19 JIANG Yanjiao 9 43
Round 1 13 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-11 / 21-15 Nicole GRETHER 46 32
Round 1 7 Tine BAUN 21-12 / 21-6 Carolina MARIN 30 28
Round 1 33 CHAN Kaka Tsz Ka 21-23 / 21-9 / 21-17 Petya NEDELCHEVA 19 56
Round 1 44 Nitchaon JINDAPOL 15-21 / 21-10 / 21-18 BAE Yeon Ju 12 53
Round 1 16 Eriko HIROSE 21-16 / 21-19 YIP Pui Yin 18 41
Round 1 5 WANG Shixian 21-15 / 21-17 WANG Lin 89 39
Round 2 3 Saina NEHWAL 21-16 / 21-13 Sapsiree TAERATTANACHAI 27 38
Round 2 10 Ratchanok INTANON 21-16 / 21-17 Aprillia YUSWANDARI 41 41
Round 2 6 Juliane SCHENK 19-21 / 21-11 / 21-16 LIU Xin (F) 25 70
Round 2 29 CHEN Xiao Jia 21-10 / 21-19 Juan GU 17 38
Round 2 26 Minatsu MITANI 21-14 / 21-9 Maria Febe KUSUMASTUTI 52 29
Round 2 7 Tine BAUN 21-14 / 21-16 Porntip BURANAPRASERTSUK 13 33
Round 2 33 CHAN Kaka Tsz Ka 15-21 / 21-18 / 21-16 Nitchaon JINDAPOL 44 53
Round 2 16 Eriko HIROSE 13-21 / 21-18 / 22-20 WANG Shixian 5 72
Quarter-final 3 Saina NEHWAL 22-20 / 22-20 Ratchanok INTANON 10 42
Quarter-final 6 Juliane SCHENK 21-10 / 21-14 CHEN Xiao Jia 29 41
Quarter-final 26 Minatsu MITANI 21-7 / 21-18 Tine BAUN 7 31
Quarter-final 16 Eriko HIROSE 21-15 / 21-18 CHAN Kaka Tsz Ka 33 35
Semi-final 3 Saina NEHWAL 21-19 / 21-8 Juliane SCHENK 6 36
Semi-final 26 Minatsu MITANI 21-19 / 21-10 Eriko HIROSE 16 43
Final 26 Minatsu MITANI 21-19 / 21-11 Saina NEHWAL 3 40
XD (qual)
Round 1 105 Gaetan MITTELHEISSER / Emilie LEFEL 21-12 / 21-16 Vincent ESPEN / Manon KRIEGER 511 23
Round 1 205 Oliver ROTH / Johanna GOLISZEWSKI 21-15 / 21-12 Mathias QUERE / Lorraine BAUMANN - 23
Round 1 136 Max SCHWENGER / Carla NELTE 21-16 / 22-20 Sebastien BOURBON / Julie DELAUNE 152 24
Round 1 - Jones Ralfy JANSEN / M.Jolly LEE 21-18 / 21-16 Alvent Yulianto CHANDRA / Rizki Amelia PRADIPTA 249 21
Round 1 233 TAN Wee Kiong / Vivian HOO 21-14 / 21-17 Peter KAESBAUER / Isabel HERTTRICH 108 25
Round 1 62 Anders KRISTIANSEN / Julie HOUMANN 21-15 / 21-9 Bruno MATIAS / Barbara MATIAS - 21
Round 1 107 KIM Gi Jung / KIM So Yeong 21-13 / 21-13 Laurent CONSTANTIN / Teshana VIGNES WARAN 181 24
Round 1 - Mohd Zakry ABDUL LATIF / Peeraya MUNKITAMORN 21-12 / 22-20 Sebastien VINCENT / Andréa VANDERSTUKKEN - 21
Round 2 205 Oliver ROTH / Johanna GOLISZEWSKI 21-19 / 21-10 Gaetan MITTELHEISSER / Emilie LEFEL 105 30
Round 2 - Jones Ralfy JANSEN / M.Jolly LEE 14-21 / 21-13 / 21-12 Max SCHWENGER / Carla NELTE 136 34
Round 2 62 Anders KRISTIANSEN / Julie HOUMANN 18-21 / 21-14 / 21-14 TAN Wee Kiong / Vivian HOO 233 46
Round 2 107 KIM Gi Jung / KIM So Yeong 18-21 / 21-19 / 21-18 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Peeraya MUNKITAMORN - 48
XD
Round 1 1 XU Chen / MA Jin 21-18 / 21-16 Markis KIDO / Pia Zebadiah BERNADET 30 38
Round 1 99 Mads Pieler KOLDING / Kamilla Rytter JUHL 22-20 / 21-12 KIM Sa Rang / CHOI Hye In 57 34
Round 1 58 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 21-16 / 22-20 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 21 38
Round 1 26 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-18 / 21-14 Marcus ELLIS / Gabrielle ADCOCK 43 34
Round 1 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-15 / 21-17 Baptiste CAREME / Audrey MITTELHEISSER 38 29
Round 1 199 Patiphat CHALARDCHALEAM / Savitree AMITRAPAI 21-18 / 21-15 KONA Tarun / Ashwini PONNAPPA 46 36
Round 1 19 Chris ADCOCK / Imogen BANKIER 21-15 / 21-16 Roman ZIRNWALD / Elisabeth BALDAUF 42 28
Round 1 322 Robert BLAIR / Vita MARISSA 24-22 / 21-15 Riky WIDIANTO / Richi Puspita DILI 27 34
Round 1 - QIU Zihan / BAO Yixin 21-17 / 21-13 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 55 33
Round 1 10 Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO 21-12 / 21-9 KIM Gi Jung / KIM So Yeong 107 27
Round 1 52 Ronan LABAR / Laura CHOINET 21-13 / 21-16 Jones Ralfy JANSEN / M.Jolly LEE - 31
Round 1 - HONG Wei / LUO Yu 14-21 / 21-15 / 21-14 Anders KRISTIANSEN / Julie HOUMANN 62 50
Round 1 199 SHIN Baek Cheol / EOM Hye Won 17-21 / 21-9 / 21-9 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 33 45
Round 1 95 JIAMING Tao / TANG Jinhua 21-17 / 21-17 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 5 36
Round 1 25 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 21-11 / 21-9 Indra Viki OKVANA / Gustiani MEGAWATI 119 20
Round 1 2 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-12 / 21-9 Oliver ROTH / Johanna GOLISZEWSKI 205 25
Round 2 1 XU Chen / MA Jin 22-20 / 18-21 / 21-18 Mads Pieler KOLDING / Kamilla Rytter JUHL 99 62
Round 2 26 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-15 / 21-12 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 58 25
Round 2 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-19 / 21-13 Patiphat CHALARDCHALEAM / Savitree AMITRAPAI 199 30
Round 2 19 Chris ADCOCK / Imogen BANKIER 20-22 / 21-15 / 21-13 Robert BLAIR / Vita MARISSA 322 47
Round 2 - QIU Zihan / BAO Yixin 21-13 / 21-18 Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO 10 36
Round 2 - HONG Wei / LUO Yu 21-10 / 21-12 Ronan LABAR / Laura CHOINET 52 30
Round 2 199 SHIN Baek Cheol / EOM Hye Won 21-17 / 19-21 / 22-20 JIAMING Tao / TANG Jinhua 95 62
Round 2 2 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-13 / 17-21 / 21-12 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 25 53
Quarter-final 1 XU Chen / MA Jin 21-13 / 21-10 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 26 32
Quarter-final 19 Chris ADCOCK / Imogen BANKIER 21-18 / 22-20 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 3 34
Quarter-final - QIU Zihan / BAO Yixin 21-12 / 21-17 HONG Wei / LUO Yu - 27
Quarter-final 199 SHIN Baek Cheol / EOM Hye Won 21-13 / 21-19 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 2 39
Semi-final 1 XU Chen / MA Jin 21-14 / 21-19 Chris ADCOCK / Imogen BANKIER 19 41
Semi-final - QIU Zihan / BAO Yixin 21-13 / 21-19 SHIN Baek Cheol / EOM Hye Won 199 37
Final 1 XU Chen / MA Jin 21-17 / 19-21 / 21-18 QIU Zihan / BAO Yixin - 70
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 73 11 35.5% 2712 87.48 00:41:50 2.09 4 12.9%
MS 28 64 8 28.6% 2309 82.46 00:44:24 1.86 5 17.9%
WD 30 67 7 23.3% 2308 76.93 00:41:16 1.86 2 6.7%
WS 31 69 7 22.6% 2471 79.71 00:41:58 1.9 3 9.7%
XD 31 69 7 22.6% 2513 81.06 00:37:31 2.16 3 9.7%
Total 151 342 40 26.5% 12313 81.54 00:41:20 1.97 17 11.3%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 38 18 67.9%
Japan 21 10 67.7%
Korea 15 8 65.2%
Denmark 22 13 62.9%
Thailand 20 15 57.1%
Malaysia 18 14 56.2%
Germany 16 16 50.0%
Scotland 2 2 50.0%
Macau 1 1 50.0%
Indonesia 18 20 47.4%
India 6 7 46.2%
England 6 7 46.2%
Canada 2 3 40.0%
Bulgaria 2 3 40.0%
Hong Kong 4 7 36.4%
Chinese Taipei 1 2 33.3%
Singapore 1 3 25.0%
Spain 1 3 25.0%
Ireland 1 3 25.0%
Austria 1 3 25.0%
Russia 2 7 22.2%
France 8 29 21.6%
Lithuania 0 1 0.0%
Czech Republic 0 1 0.0%
Finland 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN Rasmus GEMKE 21-14 / 21-15
2021 Kanta TSUNEYAMA CHOU Tien Chen 15-21 / 21-8 / 21-17
2019 CHEN Long Jonatan CHRISTIE 21-19 / 21-12
2018 CHEN Long SHI Yuqi 21-17 / 21-19
2017 KIDAMBI Srikanth Kenta NISHIMOTO 21-14 / 21-13
2016 SHI Yuqi LEE Hyun Il 21-16 / 21-19
2015 LEE Chong Wei CHOU Tien Chen 21-13 / 21-18
2014 CHOU Tien Chen WANG Zhengming 10-21 / 25-23 / 21-19
2013 Jan O JORGENSEN Kenichi TAGO 21-19 / 23-21
2012 LIEW Daren Viktor AXELSEN 21-18 / 21-17
2011 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-16 / 21-11
2010 Taufik HIDAYAT Joachim PERSSON 21-16 / 21-11
2009 LIN Dan Taufik HIDAYAT 21-6 / 21-15
2008 Peter Hoeg GADE Taufik HIDAYAT 16-21 / 21-17 / 21-7
2007 LEE Chong Wei BAO Chunlai 21-11 / 21-14
2004 CHEN Jin Bjoern JOPPIEN 15-9 / 15-5
2003 Marc ZWIEBLER Joachim FISCHER NIELSEN 15-3 / 8-15 / 15-12
2002 LUO Yigang WU Yunyong 7-5 / 8-7 / 7-4
2001 Abhinn Shyam GUPTA Yangchun XIE 7-1 / 7-3 / 7-3
2000 Siddharth JAIN Jacek NIEDZWIEDZKI 17-14 / 15-6
1999 CHEN Gang PULLELA Gopichand 15-8 / 10-15 / 15-10
1998 Niels Christian KALDAU Joris VAN SOERLAND 15-4 / 15-6
1997 Chris BRUIL Daniel ERIKSSON 17-14 / 15-7
1996 Kenneth JONASSEN Jesper OLSSON 15-2 / 5-15 / 15-6
1995 George RIMARCDI Thomas JOHANSSON 10-15 / 15-9 / 15-4
1994 SUN Jun Robert LILJEQUIST 15-1 / 16-17 / 15-2
1993 HENDRAWAN Soren B NIELSEN 15-10 / 14-18 / 15-11
1992 WAN Zhengwen Bambang SUPRIANTO 7-15 / 15-12 / 15-7
1991 Jaimie DAWSON WEI Yan 7-15 / 15-3 / 17-14
1990 Kok Keong FOO Rashid SIDEK 15-11 / 18-13
1989 XIONG Guobao Poul-Erik HOYER 15-7 / 15-3