German Open  

Tournament Name: YONEX German Open
Tournament Dates: 01/03/2016-06/03/2016
Location: Germany, Mulheim an der Ruhr
Category: Grand Prix Gold

Winners
Category Winner Runner-up
MD KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong
MS LIN Dan CHOU Tien Chen
WD HUANG Yaqiong / TANG Jinhua Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI
WS LI Xuerui WANG Shixian
XD KO Sung Hyun / KIM Ha Na SHIN Baek Cheol / CHAE YuJung

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 429 Tuan Duc DO / Hong Nam PHAM 21-15 / 21-14 Alen ROJ / Iztok UTROSA 274 22
Round 1 85 Zvonimir DURKINJAK / Zvonimir HOELBLING 21-17 / 21-14 Daniel BENZ / Andreas HEINZ - 27
Round 1 71 Nikita KHAKIMOV / Vasily KUZNETSOV 21-19 / 21-16 Mads Emil CHRISTENSEN / Kristoffer KNUDSEN 356 31
Round 1 70 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 21-5 / 21-14 Amrullo BAKHSHULLAEV / Artyom SAVATYUGIN 118 20
Round 1 135 Ruben JILLE / Robin TABELING 21-13 / 21-18 Soren GRAVHOLT / Nikolaj OVERGAARD 82 32
Round 1 55 Bastian KERSAUDY / Gaetan MITTELHEISSER 21-8 / 21-12 Florent RIANCHO / Asuro RIZKO 216 21
Round 1 278 Richard EIDESTEDT / Nico RUPONEN 21-15 / 21-19 Jurgen KOCH / Christian LIND THOMSEN 293 38
Round 2 85 Zvonimir DURKINJAK / Zvonimir HOELBLING 21-16 / 21-14 Tuan Duc DO / Hong Nam PHAM 429 24
Round 2 70 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 21-15 / 17-21 / 21-17 Nikita KHAKIMOV / Vasily KUZNETSOV 71 50
Round 2 55 Bastian KERSAUDY / Gaetan MITTELHEISSER 22-20 / 21-15 Ruben JILLE / Robin TABELING 135 30
Round 2 278 Richard EIDESTEDT / Nico RUPONEN 21-13 / 21-16 Joshua MAGEE / Sam MAGEE 83 34
MD
Round 1 1 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 21-11 / 11-9 Ret. Michael FUCHS / Johannes SCHOETTLER 30 29
Round 1 65 LIU Cheng / LU Kai 21-17 / 21-17 Peter BRIGGS / Tom WOLFENDEN 47 29
Round 1 10 LIU Xiaolong / QIU Zihan 23-25 / 21-17 / 21-19 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 32 59
Round 1 39 LIAO Min Chun / TSENG Min Hao 21-16 / 21-11 Bastian KERSAUDY / Gaetan MITTELHEISSER 55 24
Round 1 7 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-18 / 21-14 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 17 35
Round 1 28 Adam CWALINA / Przemyslaw WACHA 23-21 / 21-18 Richard EIDESTEDT / Nico RUPONEN 278 42
Round 1 8 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-17 / 21-12 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 23 32
Round 1 37 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 14-21 / 21-18 / 21-16 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 41 49
Round 1 25 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 12-21 / 21-19 / 21-9 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 70 51
Round 1 13 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-17 / 21-19 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 31 37
Round 1 20 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 21-16 / 19-21 / 21-17 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 24 64
Round 1 15 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 25-23 / 19-21 / 21-19 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 6 58
Round 1 18 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-13 / 21-13 Matijs DIERICKX / Freek GOLINSKI 51 32
Round 1 9 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-17 / 21-13 WANG Yilyu / ZHANG Wen 19 35
Round 1 16 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-17 / 21-16 Raphael BECK / Peter KAESBAUER 48 30
Round 1 5 CHAI Biao / HONG Wei 21-13 / 21-13 Zvonimir DURKINJAK / Zvonimir HOELBLING 85 26
Round 2 1 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 21-11 / 21-16 LIU Cheng / LU Kai 65 44
Round 2 10 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-18 / 21-16 LIAO Min Chun / TSENG Min Hao 39 35
Round 2 7 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-12 / 21-13 Adam CWALINA / Przemyslaw WACHA 28 33
Round 2 8 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 20-22 / 21-19 / 21-14 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 37 60
Round 2 13 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-14 / 21-15 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 25 38
Round 2 15 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 21-10 / 21-10 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 20 25
Round 2 9 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-16 / 21-11 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 18 33
Round 2 16 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 19-21 / 21-12 / 22-20 CHAI Biao / HONG Wei 5 50
Quarter-final 1 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 21-15 / 21-12 LIU Xiaolong / QIU Zihan 10 37
Quarter-final 7 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-16 / 21-17 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 8 38
Quarter-final 13 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-14 / 21-15 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 15 30
Quarter-final 9 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 22-20 / 23-21 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 16 38
Semi-final 1 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 21-19 / 21-14 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 7 46
Semi-final 9 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-18 / 18-21 / 23-21 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 13 57
Final 9 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 20-22 / 21-18 / 21-17 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 1 74
MS (qual)
Round 1 254 Joshua MAGEE 16-21 / 21-13 / 21-19 Rüdiger GNEDT 573 38
Round 1 472 Alexander ROOVERS 21-4 / 16-21 / 21-13 Kai SCHAEFER 159 49
Round 1 184 Lars SCHAENZLER 21-5 / 21-7 Artyom SAVATYUGIN 162 22
Round 1 243 Max WEISSKIRCHEN 21-10 / 21-14 Amrullo BAKHSHULLAEV 260 23
Round 1 155 Zvonimir DURKINJAK 21-12 / 21-12 Michael SPENCER-SMITH 290 20
Round 1 380 Philipp DISCHER 21-4 / 21-7 Oleg SAVATUGIN 600 17
Round 1 204 Kaushal DHARMAMER 21-10 / 21-13 David PENG 591 31
Round 1 187 Patrick KAEMNITZ 5-21 / 21-9 / 24-22 Tobias WADENKA 252 43
MS
Round 1 4 Jan O JORGENSEN 21-18 / 21-16 Zi Liang Derek WONG 48 28
Round 1 29 WONG Wing Ki Vincent 21-11 / 21-16 Mikael WESTERBACK 153 28
Round 1 22 LEE Dong Keun 21-18 / 17-21 / 21-12 Adrian DZIOLKO 72 76
Round 1 41 Sameer VERMA 21-9 / 21-8 Dmytro ZAVADSKY 59 24
Round 1 8 TIAN Houwei 21-17 / 21-12 Mattias BORG 117 49
Round 1 101 Toby PENTY 21-9 / 21-17 Zvonimir DURKINJAK 155 26
Round 1 19 Marc ZWIEBLER 21-4 / 21-14 Kaushal DHARMAMER 204 30
Round 1 42 Tien Minh NGUYEN 21-16 / 21-19 Joachim PERSSON 90 32
Round 1 7 CHOU Tien Chen 21-18 / 21-13 Alen ROJ 154 30
Round 1 53 WANG Tzu Wei 21-14 / 21-10 Brice LEVERDEZ 36 28
Round 1 12 HU Yun 22-20 / 21-15 Kim BRUUN 108 36
Round 1 160 Adi PRATAMA 21-16 / 21-17 Vladimir MALKOV 47 36
Round 1 10 KIDAMBI Srikanth 12-21 / 21-18 / 21-11 Takuma UEDA 33 59
Round 1 113 Erik MEIJS 21-12 / 21-11 Kasper LEHIKOINEN 152 31
Round 1 16 NG Ka Long Angus 14-21 / 21-10 / 21-13 Kestutis NAVICKAS 92 40
Round 1 184 Lars SCHAENZLER 21-16 / 11-21 / 22-20 Iztok UTROSA 121 47
Round 1 254 Joshua MAGEE 21-12 / 21-14 Blagovest KISYOV 144 33
Round 1 17 PARUPALLI Kashyap 21-9 / 21-9 Artem POCHTAROV 68 24
Round 1 243 Max WEISSKIRCHEN 17-21 / 21-12 / 21-18 Michal ROGALSKI 103 51
Round 1 13 SON Wan Ho 21-9 / 21-12 Philipp DISCHER 380 27
Round 1 27 Boonsak PONSANA 10-21 / 21-10 / 21-5 Dieter DOMKE 104 39
Round 1 15 WEI Nan 21-16 / 21-13 Marius MYHRE 82 27
Round 1 102 Eetu HEINO 21-18 / 21-5 Petr KOUKAL 89 28
Round 1 44 Kenta NISHIMOTO 11-21 / 21-12 / 21-15 Viktor AXELSEN 6 54
Round 1 100 Christian LIND THOMSEN 21-12 / 21-17 Alexander ROOVERS 472 49
Round 1 20 Sho SASAKI 21-11 / 21-14 HSU Jen Hao 25 37
Round 1 52 Emil HOLST 21-8 / 21-9 Patrick KAEMNITZ 187 28
Round 1 57 Yuhan TAN 12-21 / 21-17 / 21-19 Tommy SUGIARTO 9 51
Round 1 43 Raul MUST 21-18 / 26-28 / 21-16 Pannawit THONGNUAM 110 68
Round 1 61 Thomas ROUXEL 21-17 / 18-21 / 21-15 Valeriy ATRASHCHENKOV 119 53
Round 1 149 Mark CALJOUW 21-14 / 14-21 / 21-7 Anders ANTONSEN 58 52
Round 1 5 LIN Dan 21-17 / 21-11 Rasmus FLADBERG 78 34
Round 2 4 Jan O JORGENSEN 21-12 / 22-20 WONG Wing Ki Vincent 29 35
Round 2 22 LEE Dong Keun 8-21 / 21-19 / 21-19 Sameer VERMA 41 69
Round 2 8 TIAN Houwei 21-18 / 21-14 Toby PENTY 101 36
Round 2 42 Tien Minh NGUYEN 21-15 / 21-17 Marc ZWIEBLER 19 40
Round 2 7 CHOU Tien Chen 21-16 / 16-21 / 21-11 WANG Tzu Wei 53 55
Round 2 12 HU Yun 21-11 / 21-15 Adi PRATAMA 160 26
Round 2 10 KIDAMBI Srikanth 15-21 / 21-6 / 21-16 Erik MEIJS 113 48
Round 2 16 NG Ka Long Angus 21-9 / 21-18 Lars SCHAENZLER 184 29
Round 2 17 PARUPALLI Kashyap 21-12 / 21-11 Joshua MAGEE 254 24
Round 2 13 SON Wan Ho 21-8 / 21-12 Max WEISSKIRCHEN 243 25
Round 2 15 WEI Nan 21-18 / 19-21 / 24-22 Boonsak PONSANA 27 56
Round 2 102 Eetu HEINO 13-21 / 21-17 / 22-20 Kenta NISHIMOTO 44 63
Round 2 20 Sho SASAKI 21-10 / 15-21 / 21-15 Christian LIND THOMSEN 100 66
Round 2 52 Emil HOLST 21-16 / 21-16 Yuhan TAN 57 36
Round 2 43 Raul MUST 19-21 / 21-10 / 21-9 Thomas ROUXEL 61 54
Round 2 5 LIN Dan 22-20 / 21-11 Mark CALJOUW 149 38
Round 3 4 Jan O JORGENSEN 21-10 / 21-14 LEE Dong Keun 22 37
Round 3 8 TIAN Houwei 21-9 / 0-0 Ret. Tien Minh NGUYEN 42 13
Round 3 7 CHOU Tien Chen 11-21 / 21-17 / 21-19 HU Yun 12 60
Round 3 16 NG Ka Long Angus 18-21 / 21-18 / 21-18 KIDAMBI Srikanth 10 56
Round 3 13 SON Wan Ho 21-12 / 16-11 Ret. PARUPALLI Kashyap 17 39
Round 3 15 WEI Nan 21-19 / 21-16 Eetu HEINO 102 35
Round 3 20 Sho SASAKI 16-21 / 21-11 / 22-20 Emil HOLST 52 71
Round 3 5 LIN Dan 21-17 / 21-8 Raul MUST 43 35
Quarter-final 4 Jan O JORGENSEN 21-18 / 21-13 TIAN Houwei 8 38
Quarter-final 7 CHOU Tien Chen 21-16 / 14-21 / 21-14 NG Ka Long Angus 16 57
Quarter-final 13 SON Wan Ho 21-11 / 21-12 WEI Nan 15 38
Quarter-final 5 LIN Dan 21-16 / 20-22 / 21-17 Sho SASAKI 20 72
Semi-final 7 CHOU Tien Chen 16-21 / 21-14 / 21-17 Jan O JORGENSEN 4 63
Semi-final 5 LIN Dan 21-12 / 21-13 SON Wan Ho 13 41
Final 5 LIN Dan 15-21 / 21-17 / 21-17 CHOU Tien Chen 7 77
WD (qual)
Round 1 276 Nadia FANKHAUSER / Sannatasah SANIRU 21-11 / 21-8 Ramona HACKS / Annika HORBACH 418 23
Round 1 165 Julie FINNE-IPSEN / Rikke SØBY 23-25 / 21-18 / 21-17 Thu Huyen LE / Nhu Thao PHAM 135 51
Round 2 284 Jennifer KARNOTT / Franziska VOLKMANN 21-13 / 30-28 Linda EFLER / Lara KAEPPLEIN 77 42
Round 2 83 Emilie JUUL / Cecilie SENTOW 11-21 / 27-25 / 21-17 Kira KATTENBECK / Yvonne LI - 53
Round 2 276 Nadia FANKHAUSER / Sannatasah SANIRU 19-21 / 21-9 / 21-10 Barbara BELLENBERG / Eva JANSSENS 112 49
Round 2 165 Julie FINNE-IPSEN / Rikke SØBY 22-20 / 21-9 Lisa KAMINSKI / Hannah POHL 91 27
WD
Round 1 2 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 21-16 / 21-5 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 27 37
Round 1 78 EOM Hye Won / KIM Ha Na 15-21 / 21-16 / 21-17 Anastasiia AKCHURINA / Olga MOROZOVA 67 53
Round 1 18 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-12 / 15-21 / 21-18 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 10 83
Round 1 49 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-13 / 22-24 / 21-13 HSU Ya Ching / PAI Yu Po 40 61
Round 1 6 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 21-12 / 21-10 Julie FINNE-IPSEN / Rikke SØBY 165 27
Round 1 41 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-8 / 21-16 CHEN Hsiao Huan / HUANG Mei Ching 115 28
Round 1 23 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-11 / 21-10 Eefje MUSKENS / Selena PIEK 8 28
Round 1 22 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-12 / 21-16 Birgit OVERZIER / Isabel HERTTRICH 28 38
Round 1 35 Samantha BARNING / Iris TABELING 21-17 / 21-14 Emilie JUUL / Cecilie SENTOW 83 30
Round 1 97 HUANG Yaqiong / TANG Jinhua 21-12 / 21-11 Marie BATOMENE / Emilie LEFEL 60 38
Round 1 16 GO Ah Ra / YOO Chae Ran 21-13 / 21-16 HSIEH Pei Chen / WU Ti Jung 43 41
Round 1 20 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-12 / 21-14 Audrey MITTELHEISSER / Anne TRAN 65 33
Round 1 12 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-16 / 21-12 Carla NELTE / Johanna GOLISZEWSKI 26 39
Round 1 7 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-8 / 21-6 Nadia FANKHAUSER / Sannatasah SANIRU 276 25
Round 1 30 Heather OLVER / Lauren SMITH 21-12 / 21-9 Clara NISTAD / Emma WENGBERG 94 29
Round 1 4 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-4 / 21-4 Jennifer KARNOTT / Franziska VOLKMANN 284 22
Round 2 2 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 21-5 / 21-14 EOM Hye Won / KIM Ha Na 78 29
Round 2 18 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-15 / 21-13 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 49 40
Round 2 41 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-15 / 21-9 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 6 35
Round 2 22 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-12 / 16-21 / 21-7 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 23 65
Round 2 97 HUANG Yaqiong / TANG Jinhua 22-20 / 21-14 Samantha BARNING / Iris TABELING 35 35
Round 2 20 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-19 / 13-21 / 21-15 GO Ah Ra / YOO Chae Ran 16 76
Round 2 12 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 11-21 / 21-18 / 9-7 Ret. CHANG Ye Na / LEE So Hee 7 58
Round 2 4 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-12 / 21-15 Heather OLVER / Lauren SMITH 30 36
Quarter-final 2 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 21-17 / 21-10 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 18 38
Quarter-final 22 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 16-21 / 21-16 / 21-18 CHEN Qingchen / JIA Yifan 41 70
Quarter-final 97 HUANG Yaqiong / TANG Jinhua 21-18 / 21-14 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 20 44
Quarter-final 4 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-9 / 18-21 / 21-11 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 12 84
Semi-final 22 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 16-21 / 24-22 / 21-19 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 2 75
Semi-final 97 HUANG Yaqiong / TANG Jinhua 21-9 / 19-21 / 21-18 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 4 84
Final 97 HUANG Yaqiong / TANG Jinhua 21-14 / 21-18 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 22 46
WS (qual)
Round 1 50 Maria ULITINA 15-21 / 21-18 / 21-18 Mia BLICHFELDT 100 50
Round 1 46 Anna Thea MADSEN 21-18 / 21-12 CHEN Hsiao Huan 129 26
Round 1 45 Aya OHORI 21-19 / 18-21 / 21-12 Thi Trang (B) VU 48 54
Round 1 56 Ksenia POLIKARPOVA 21-13 / 21-19 Julie FINNE-IPSEN 120 28
Round 1 66 Lianne TAN 21-13 / 15-21 / 26-24 Mette POULSEN 67 56
Round 1 43 LIANG Xiaoyu 21-10 / 19-21 / 21-13 Petya NEDELCHEVA 59 47
Round 1 62 Natalia PERMINOVA 21-17 / 21-11 Natalia Koch ROHDE 47 31
Round 1 61 Chloe MAGEE 14-21 / 21-6 / 21-13 Fabienne DEPREZ 107 44
Round 2 50 Maria ULITINA 21-14 / 21-18 Anna Thea MADSEN 46 30
Round 2 45 Aya OHORI 21-11 / 21-9 Ksenia POLIKARPOVA 56 26
Round 2 61 Chloe MAGEE 21-10 / 15-21 / 21-17 Natalia PERMINOVA 62 54
WS
Round 1 30 Line Højmark KJAERSFELDT 21-17 / 21-18 LIANG Xiaoyu 43 33
Round 1 35 Beiwen ZHANG 14-21 / 21-16 / 21-16 Nitchaon JINDAPOL 28 51
Round 1 11 Akane YAMAGUCHI 21-17 / 16-21 / 21-13 Chloe MAGEE 61 53
Round 1 15 BAE Yeon Ju 18-21 / 21-17 / 21-13 Porntip BURANAPRASERTSUK 22 59
Round 1 6 WANG Shixian 21-16 / 21-6 Olga KONON 37 34
Round 1 24 Lindaweni FANETRI 21-15 / 22-24 / 21-16 HSU Ya Ching 32 69
Round 1 12 PUSARLA V. Sindhu 21-11 / 21-13 Rong SCHAFER 36 31
Round 1 16 Michelle LI 21-17 / 21-16 CHEUNG Ngan Yi 27 36
Round 1 45 Aya OHORI 21-14 / 22-20 Kirsty GILMOUR 19 47
Round 1 8 Nozomi OKUHARA 21-12 / 21-13 Kristina GAVNHOLT 41 30
Round 1 31 YIP Pui Yin 21-10 / 21-18 Maria ULITINA 50 26
Round 1 5 SUNG Ji Hyun 21-8 / 21-12 Minatsu MITANI 18 31
Round 1 14 Yui HASHIMOTO 18-21 / 21-15 / 21-13 Lianne TAN 66 58
Round 1 23 PAI Yu Po 12-21 / 21-16 / 21-18 Sayaka SATO 13 57
Round 1 17 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-14 / 21-23 / 21-15 Maria Febe KUSUMASTUTI 21 65
Round 1 3 LI Xuerui 21-15 / 21-10 Karin SCHNAASE 26 31
Round 2 30 Line Højmark KJAERSFELDT 21-13 / 21-19 Beiwen ZHANG 35 28
Round 2 11 Akane YAMAGUCHI 22-20 / 22-20 BAE Yeon Ju 15 41
Round 2 6 WANG Shixian 21-10 / 21-17 Lindaweni FANETRI 24 42
Round 2 12 PUSARLA V. Sindhu 21-9 / 21-17 Michelle LI 16 32
Round 2 8 Nozomi OKUHARA 21-8 / 16-21 / 21-16 Aya OHORI 45 61
Round 2 5 SUNG Ji Hyun 21-8 / 21-17 YIP Pui Yin 31 40
Round 2 14 Yui HASHIMOTO 21-19 / 21-17 PAI Yu Po 23 48
Round 2 3 LI Xuerui 21-15 / 21-12 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 17 32
Quarter-final 11 Akane YAMAGUCHI 21-15 / 13-21 / 21-16 Line Højmark KJAERSFELDT 30 46
Quarter-final 6 WANG Shixian 21-16 / 21-18 PUSARLA V. Sindhu 12 50
Quarter-final 8 Nozomi OKUHARA 21-11 / 21-18 SUNG Ji Hyun 5 43
Quarter-final 3 LI Xuerui 21-11 / 18-21 / 21-14 Yui HASHIMOTO 14 60
Semi-final 6 WANG Shixian 21-13 / 19-21 / 21-19 Akane YAMAGUCHI 11 72
Semi-final 3 LI Xuerui 15-21 / 21-13 / 21-13 Nozomi OKUHARA 8 58
Final 3 LI Xuerui 21-14 / 21-17 WANG Shixian 6 36
XD (qual)
Round 1 70 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 9-12 Ret. Johannes PISTORIUS / Eva JANSSENS 125 6
Round 1 106 Tuan Duc DO / Nhu Thao PHAM 21-18 / 13-21 / 21-18 Ruben JILLE / Iris TABELING 120 38
Round 1 64 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-17 / 21-13 Robin TABELING / Samantha BARNING 159 25
Round 1 - LEE Yang / HSIEH Pei Chen 21-13 / 21-15 Kristoffer KNUDSEN / Emilie JUUL 160 25
Round 1 - Vasily KUZNETSOV / Anastasiia AKCHURINA 22-20 / 26-24 Soren GRAVHOLT / Maiken FRUERGAARD 101 37
Round 1 75 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-16 / 21-12 Bastian KERSAUDY / Lea PALERMO 57 29
Round 1 84 Peter KAESBAUER / Franziska VOLKMANN 21-14 / 21-6 Mads Emil CHRISTENSEN / Cecilie SENTOW 292 23
Round 1 269 Raphael BECK / Jennifer KARNOTT 21-15 / 21-13 Richard DOMKE / Kira KATTENBECK 130 28
Round 2 106 Tuan Duc DO / Nhu Thao PHAM 20-22 / 21-12 / 21-16 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 70 50
Round 2 64 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-19 / 21-18 LEE Yang / HSIEH Pei Chen - 32
Round 2 75 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-13 / 21-12 Vasily KUZNETSOV / Anastasiia AKCHURINA - 26
Round 2 84 Peter KAESBAUER / Franziska VOLKMANN 21-10 / 20-22 / 21-17 Raphael BECK / Jennifer KARNOTT 269 47
XD
Round 1 4 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-9 / 21-13 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 23 28
Round 1 64 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 17-21 / 21-17 / 21-13 Bodin ISARA / Savitree AMITRAPAI 41 47
Round 1 28 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 21-18 / 21-15 Jacco ARENDS / Selena PIEK 14 27
Round 1 22 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 21-18 / 21-17 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 35 33
Round 1 51 LEE Yong Dae / LEE So Hee 21-19 / 22-24 / 22-20 LU Kai / HUANG Yaqiong 10 68
Round 1 55 YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 21-9 / 16-21 / 21-14 Ronan LABAR / Emilie LEFEL 25 43
Round 1 13 CHOI SolGyu / EOM Hye Won 21-13 / 21-15 Tuan Duc DO / Nhu Thao PHAM 106 26
Round 1 - LEE Jhe-Huei / WU Ti Jung 20-22 / 21-13 / 21-18 Peter KAESBAUER / Franziska VOLKMANN 84 45
Round 1 26 Keigo SONODA / Naoko FUKUMAN 21-14 / 27-25 Toby NG / Alex BRUCE 33 32
Round 1 17 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-19 / 21-14 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 12 37
Round 1 59 Nico RUPONEN / Amanda HOGSTROM 21-18 / 22-20 Mathias CHRISTIANSEN / Lena GREBAK 43 38
Round 1 37 Gaetan MITTELHEISSER / Audrey MITTELHEISSER 21-16 / 19-21 / 21-19 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 9 47
Round 1 24 Phillip CHEW / Jamie SUBANDHI 21-17 / 21-16 LIAO Min Chun / CHEN Hsiao Huan 40 26
Round 1 11 SHIN Baek Cheol / CHAE YuJung 21-18 / 21-17 ZHANG Wen / TANG Jinhua - 35
Round 1 75 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-17 / 21-17 KIM Gi Jung / SHIN Seung Chan 27 32
Round 1 7 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 17-21 / 21-12 / 21-10 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 15 46
Round 2 4 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 18-21 / 21-10 / 21-15 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 64 48
Round 2 22 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 21-11 / 11-21 / 21-18 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 28 52
Round 2 13 CHOI SolGyu / EOM Hye Won 21-15 / 21-13 LEE Jhe-Huei / WU Ti Jung - 29
Round 2 17 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-11 / 21-11 Keigo SONODA / Naoko FUKUMAN 26 29
Round 2 59 Nico RUPONEN / Amanda HOGSTROM 9-21 / 21-17 / 21-19 Gaetan MITTELHEISSER / Audrey MITTELHEISSER 37 50
Round 2 11 SHIN Baek Cheol / CHAE YuJung 21-14 / 21-4 Phillip CHEW / Jamie SUBANDHI 24 23
Round 2 75 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 12-21 / 21-15 / 26-24 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 7 55
Round 2 51 LEE Yong Dae / LEE So Hee W.O. YOO Yeon Seong / CHANG Ye Na 55 0
Quarter-final 4 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-10 / 21-10 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 22 25
Quarter-final 13 CHOI SolGyu / EOM Hye Won 21-18 / 21-18 LEE Yong Dae / LEE So Hee 51 31
Quarter-final 17 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 12-21 / 24-22 / 21-13 Nico RUPONEN / Amanda HOGSTROM 59 56
Quarter-final 11 SHIN Baek Cheol / CHAE YuJung 29-27 / 21-9 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 75 37
Semi-final 4 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 18-21 / 21-13 / 21-17 CHOI SolGyu / EOM Hye Won 13 53
Semi-final 11 SHIN Baek Cheol / CHAE YuJung 21-14 / 17-21 / 21-12 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 17 49
Final 4 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-19 / 21-12 SHIN Baek Cheol / CHAE YuJung 11 33
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 69 9 30.0% 2580 86 00:41:22 2.08 3 10.0%
MS 61 147 25 41.0% 5199 85.23 00:43:12 1.97 10 16.4%
WD 30 69 9 30.0% 2389 79.63 00:45:38 1.75 8 26.7%
WS 31 74 12 38.7% 2669 86.1 00:45:10 1.91 5 16.1%
XD 30 73 13 43.3% 2690 89.67 00:39:20 2.28 1 3.3%
Total 182 432 68 37.4% 15527 85.31 00:43:00 1.98 27 14.8%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 29 9 76.3%
Korea 36 14 72.0%
Estonia 2 1 66.7%
Japan 26 17 60.5%
India 9 6 60.0%
Croatia 3 2 60.0%
Hong Kong 10 7 58.8%
Russia 8 7 53.3%
Thailand 12 11 52.2%
Vietnam 5 5 50.0%
Indonesia 5 5 50.0%
Poland 4 4 50.0%
Ireland 4 4 50.0%
Switzerland 2 2 50.0%
Finland 2 2 50.0%
Israel 1 1 50.0%
Chinese Taipei 13 16 44.8%
Sweden 4 5 44.4%
Malaysia 2 3 40.0%
Singapore 2 3 40.0%
Bulgaria 2 3 40.0%
Belgium 2 3 40.0%
Denmark 17 26 39.5%
Germany 18 32 36.0%
Netherlands 4 8 33.3%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Kunlavut VITIDSARN Lakshya SEN 21-18 / 21-15
2019 Kento MOMOTA Kenta NISHIMOTO 21-10 / 21-16
2018 CHOU Tien Chen NG Ka Long Angus 21-19 / 18-21 / 21-18
2017 CHOU Tien Chen WANG Tzu Wei 21-16 / 21-14
2016 LIN Dan CHOU Tien Chen 15-21 / 21-17 / 21-17
2015 Jan O JORGENSEN Dionysius Hayom RUMBAKA 21-12 / 21-13
2014 Arvind BHAT Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 24-22 / 19-21 / 21-11
2013 CHEN Long Tommy SUGIARTO 21-17 / 21-11
2012 LIN Dan Simon SANTOSO 21-11 / 21-11
2011 LIN Dan CHEN Jin 21-19 / 21-11
2010 BAO Chunlai CHEN Long 21-13 / 21-10
2009 BAO Chunlai GONG Weijie 21-18 / 21-14
2008 LEE Hyun Il Sho SASAKI 22-20 / 21-5
2006 CHEN Jin CHEN Hong 15-3 / 15-7
2005 LIN Dan Muhammad Hafiz HASHIM 15-8 / 15-8
2004 LIN Dan XIA Xuanze 17-16 / 15-9
2003 LEE Hyun Il LIN Dan 15-4 / 15-4
2002 Niels Christian KALDAU Bjoern JOPPIEN 15-6 / 15-11
2001 Kenneth JONASSEN Niels Christian KALDAU 7-1 / 7-8 / 8-6
2000 Vladislav DRUZCHENKO HARIYANTO Agus 17-15 / 15-4
1999 XIA Xuanze PULLELA Gopichand 15-3 / 13-15 / 15-4
1997 Peter Hoeg GADE Poul-Erik HOYER 12-15 / 15-12 / 15-12
1996 Rashid SIDEK Ewe Hock ONG 15-11 / 15-2
1995 Joko SUPRIANTO Poul-Erik HOYER 17-14 / 15-11
1994 Poul-Erik HOYER Jens OLSSON 15-3 / 15-9
1993 Thomas STUER-LAURIDSEN Allan BUDI KUSUMA 15-5 / 15-2
1992 Allan BUDI KUSUMA Joko SUPRIANTO 15-11 / 15-2
1991 Poul-Erik HOYER Hermawan SUSANTO 15-8 / 15-8
1990 PERMADI Fung Jens Peter NIERHOFF W.O.
1989 Morten FROST HANSEN Stephen J. BADDELEY 15-6 / 15-4