Thailand Open  

Tournament Name: Siam Cement Thailand Open 2003
Tournament Dates: 06/01/2003-12/01/2003
Location: Thailand, Bangkok
Category: International Series

Winners
Category Winner Runner-up
MD HA Tae Kwon / YOO Yong Sung Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL
MS Ronald SUSILO Boonsak PONSANA
WD WEI Yili / ZHAO Tingting LEE Hyo Jung / YIM Kyung Jin
WS DAI Yun Kanako YONEKURA
XD CHEN Qiqiu / ZHAO Tingting Nathan ROBERTSON / Gail EMMS

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 (86*) Kim Pong Patrick LAU / Hendri Kurniawan SAPUTRA 15-3 / 15-3 HUNG Yuk Wong / YAN Chun Yu (547*) 0
Round 1 (232*) Aji BASUKI / . ENROE 15-2 / 15-5 Mike CHANSAWANGPUVANA / Eric GO (66*) 0
Round 1 (100*) CAI Yun / FU Haifeng 15-7 / 15-8 Shuichi NAKAO / Shuichi SAKAMOTO (52*) 0
Round 1 (31*) Tony GUNAWAN / Khan bob MALAYTHONG 15-12 / 15-7 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN (143*) 0
Round 1 (246*) Polawat DAANPASUKKUL / Thitipong LAPOE 17-16 / 17-15 HAN Sang Hoon / PARK Sung Hwan (197*) 0
Round 1 - HA Tae Kwon / YOO Yong Sung 15-11 / 17-16 Keita MASUDA / Shinya OHTSUKA - 0
Round 1 - Kennevic ASUNCION / CHIEN Yu-Hsiu 5-15 / 15-5 / 15-3 Kovit PHISETSARASAI / Nitipong SAENGSILA (184*) 0
Round 1 (857*) Songphon ANUGRITAYAWON / Peerasak WIRIYAPHADUNGPHONG 12-8 KIM Dong Moon / LEE Dong Soo - 0
Round 1 (244*) Chatchai BOONMEE / Supachai PINTUWAT 15-5 / 15-2 Igor DMITRIEV / Anuar MUSAFIROV (170*) 0
Round 1 (99*) Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL 15-4 / 15-11 Matthew HUGHES / Martyn LEWIS (30*) 0
Round 1 (81*) Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 17-14 / 16-17 / 15-13 Norio IMAI / Hiroshi OHYAMA (33*) 0
Round 1 (40*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 15-4 / 15-5 Siwath KHOOSAKUNTHUM / Nuttaphon NARKTHONG - 0
Round 1 (112*) Yong Joo CHUA / Kian Teck KHOO 15-6 / 15-11 Raju RAI / Amarit ROJSIRIVIT (283*) 0
Round 1 (264*) Rian SUKMAWAN / Joko RIYADI 17-15 / 15-12 Howard BACH / Kevin (Qi) HAN (16*) 0
Round 2 (5*) Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA 15-3 / 15-8 Kim Pong Patrick LAU / Hendri Kurniawan SAPUTRA (86*) 0
Round 2 (100*) CAI Yun / FU Haifeng 15-3 / 15-7 Aji BASUKI / . ENROE (232*) 0
Round 2 (31*) Tony GUNAWAN / Khan bob MALAYTHONG 15-5 / 15-1 Polawat DAANPASUKKUL / Thitipong LAPOE (246*) 0
Round 2 - HA Tae Kwon / YOO Yong Sung 15-7 / 15-3 Kennevic ASUNCION / CHIEN Yu-Hsiu - 0
Round 2 (140*) WIRATAMA Yohan Hadikusumo / YAU Tsz Yuk 15-3 / 11-15 / 15-7 Songphon ANUGRITAYAWON / Peerasak WIRIYAPHADUNGPHONG (857*) 0
Round 2 (99*) Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL 17-14 / 15-3 Chatchai BOONMEE / Supachai PINTUWAT (244*) 0
Round 2 (40*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 15-2 / 15-4 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN (81*) 0
Round 2 (264*) Rian SUKMAWAN / Joko RIYADI 15-6 / 15-4 Yong Joo CHUA / Kian Teck KHOO (112*) 0
Quarter-final (100*) CAI Yun / FU Haifeng 15-10 / 15-7 Tesana PANVISVAS / Pramote TEERAWIWATANA (5*) 0
Quarter-final - HA Tae Kwon / YOO Yong Sung 15-5 / 15-10 Tony GUNAWAN / Khan bob MALAYTHONG (31*) 0
Quarter-final (99*) Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL 15-9 / 15-12 WIRATAMA Yohan Hadikusumo / YAU Tsz Yuk (140*) 0
Quarter-final (40*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 15-3 / 15-9 Rian SUKMAWAN / Joko RIYADI (264*) 0
Semi-final - HA Tae Kwon / YOO Yong Sung 15-5 / 15-8 CAI Yun / FU Haifeng (100*) 0
Semi-final (99*) Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL 15-11 / 11-15 / 15-10 Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE (40*) 0
Final - HA Tae Kwon / YOO Yong Sung 15-8 / 15-6 Phattapol NGENSRISUK / Sudket PRAPAKAMOL (99*) 0
MS
Round 1 (113*) Poompat SAPKULCHANANART 15-13 / 17-16 KHRISHNAN Yogendran (92*) 0
Round 1 (125*) Yen Hui Kendrick LEE 17-15 / 15-9 Chatchapong LEAMKOATHONG (608*) 0
Round 1 (84*) Kennevic ASUNCION 15-7 / 15-13 Ramesh NATHAN (32*) 0
Round 1 (183*) Toru MATSUMOTO 12-15 / 15-11 / 15-3 Vasin NILYOKE - 0
Round 1 (758*) Simon SANTOSO 15-3 / 15-1 Amarit ROJSIRIVIT (341*) 0
Round 1 (251*) PARK Sung Hwan 15-9 / 15-6 Raju RAI (196*) 0
Round 1 (63*) Rasmus WENGBERG 15-7 / 15-3 Sittichai VIBOONSIN (352*) 0
Round 2 (21*) Boonsak PONSANA 15-1 / 15-4 Sho SASAKI (109*) 0
Round 2 (113*) Poompat SAPKULCHANANART 15-9 / 15-11 Jakrapan THANATHIRATHAM (104*) 0
Round 2 (43*) Colin HAUGHTON 15-8 / 15-5 Nattanan PULPITAK (709*) 0
Round 2 (193*) Sidoro ADITYA 15-12 / 15-10 Yen Hui Kendrick LEE (125*) 0
Round 2 (31*) Hidetaka YAMADA 15-6 / 15-3 Anuar MUSAFIROV (887*) 0
Round 2 (84*) Kennevic ASUNCION 15-5 / 15-8 Eric GO (107*) 0
Round 2 (33*) PARK Tae Sang 15-13 / 15-1 WIRATAMA Yohan Hadikusumo (83*) 0
Round 2 (183*) Toru MATSUMOTO 15-13 / 6-15 / 15-7 Hendra WIJAYA (79*) 0
Round 2 (758*) Simon SANTOSO 10-15 / 15-5 / 15-5 Peerasak WIRIYAPHADUNGPHONG (315*) 0
Round 2 (27*) Muhammad Hafiz HASHIM 15-2 / 15-3 Hee Teck Gerald HO (687*) 0
Round 2 (251*) PARK Sung Hwan 15-1 / 15-8 Purnomo ROY (407*) 0
Round 2 (68*) Shinya OHTSUKA 15-13 / 7-15 / 15-5 Dicky PALYAMA (34*) 0
Round 2 (57*) Anupap THIRARATSAKUL 15-6 / 15-2 HUNG Yuk Wong (365*) 0
Round 2 (228*) CHIEN Yu-Hsiu 13-15 / 15-13 / 15-6 Rasmus WENGBERG (63*) 0
Round 2 (11*) Ronald SUSILO 15-1 / 15-4 YAN Chun Yu (123*) 0
Round 3 (21*) Boonsak PONSANA 15-11 / 15-9 Poompat SAPKULCHANANART (113*) 0
Round 3 (43*) Colin HAUGHTON 15-5 / 15-8 Sidoro ADITYA (193*) 0
Round 3 (31*) Hidetaka YAMADA 15-8 / 17-14 Kennevic ASUNCION (84*) 0
Round 3 (33*) PARK Tae Sang 15-11 / 15-4 Toru MATSUMOTO (183*) 0
Round 3 (27*) Muhammad Hafiz HASHIM 15-7 / 15-7 Simon SANTOSO (758*) 0
Round 3 (251*) PARK Sung Hwan 11-15 / 15-8 / 15-9 Shinya OHTSUKA (68*) 0
Round 3 (57*) Anupap THIRARATSAKUL 15-6 / 15-3 Mikhail ZAKHAROV - 0
Round 3 (11*) Ronald SUSILO 15-10 / 15-2 CHIEN Yu-Hsiu (228*) 0
Quarter-final (21*) Boonsak PONSANA 15-3 / 15-0 Colin HAUGHTON (43*) 0
Quarter-final (33*) PARK Tae Sang 15-11 / 15-5 Hidetaka YAMADA (31*) 0
Quarter-final (27*) Muhammad Hafiz HASHIM 15-9 / 15-12 PARK Sung Hwan (251*) 0
Quarter-final (11*) Ronald SUSILO 15-5 / 15-7 Anupap THIRARATSAKUL (57*) 0
Semi-final (21*) Boonsak PONSANA 17-16 / 10-15 / 15-8 PARK Tae Sang (33*) 0
Semi-final (11*) Ronald SUSILO 15-10 / 15-8 Muhammad Hafiz HASHIM (27*) 0
Final (11*) Ronald SUSILO 15-10 / 7-15 / 15-10 Boonsak PONSANA (21*) 0
WD
Round 1 (15*) WEI Yili / ZHAO Tingting 11-6 / 11-3 Sriwan CHAROENPORN / Anchisa SANGSUAN - 0
Round 1 (83*) Soratja CHANSRISUKOT / Salakjit PONSANA 11-3 / 11-7 Liza SMITH / Suzanne RAYAPPAN (24*) 0
Round 1 - CHUNG Jae Hee / LEE Kyung Won 11-5 / 11-1 Saisamol CHATTANUPAKORN / Suphanan KITTITARAKUL - 0
Round 1 - Mesinee MANGKALAKIRI / Eti GUNAWAN 11-7 / 11-8 LI Wing Mui / WONG Man Ching (113*) 0
Round 1 (34*) Chikako NAKAYAMA / Keiko YOSHITOMI 11-2 / 11-4 CHANG Yun Ju / YANG Chia Chen - 0
Round 1 (100*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 11-0 / 11-0 Kanissara NGERNSRISUK / Vathu WANGTHIRA-AMNUAY - 0
Round 1 - Endang NURSUGIANTI / Natalia Christine POLUAKAN 11-6 / 2-11 / 11-6 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (26*) 0
Round 1 - LEE Hyo Jung / YIM Kyung Jin 11-9 / 11-7 NG Ka Shun / SIU Ching Man - 0
Round 1 - CHANG Ya Lan / CHENG Shao Chieh 11-3 / 8-11 / 11-1 Bhichamon KEMASUWAN / Sitee PHUKSAPAISALSILP - 0
Round 1 (43*) Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA 11-2 / 11-3 HUANG Yi-Fan / PAI Hsiao Ma - 0
Round 2 (15*) WEI Yili / ZHAO Tingting 11-3 / 11-7 Satinee JANKRAJANGWONG / Saralee THOUNGTHONGKAM (6*) 0
Round 2 (83*) Soratja CHANSRISUKOT / Salakjit PONSANA 11-4 / 4-11 / 11-3 Molthila KITJANON / Benjaporn THIENRAJKIJ (171*) 0
Round 2 - CHUNG Jae Hee / LEE Kyung Won 11-4 / 11-1 Felicity GALLUP / Joanne MUGGERIDGE (19*) 0
Round 2 (34*) Chikako NAKAYAMA / Keiko YOSHITOMI 11-4 / 11-6 Mesinee MANGKALAKIRI / Eti GUNAWAN - 0
Round 2 (100*) Gail EMMS / Donna KELLOGG 11-2 / 10-13 / 11-6 Endang NURSUGIANTI / Natalia Christine POLUAKAN - 0
Round 2 - LEE Hyo Jung / YIM Kyung Jin 11-9 / 11-7 Seiko YAMADA / Shizuka YAMAMOTO (7*) 0
Round 2 - DAI Yun / ZENG Yaqiong 11-2 / 11-2 CHANG Ya Lan / CHENG Shao Chieh - 0
Round 2 (43*) Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA 10-13 / 13-11 / 11-8 Mia AUDINA TJIPTAWAN / Lotte JONATHANS (8*) 0
Quarter-final (15*) WEI Yili / ZHAO Tingting 11-2 / 11-6 Soratja CHANSRISUKOT / Salakjit PONSANA (83*) 0
Quarter-final - CHUNG Jae Hee / LEE Kyung Won 11-3 / 11-7 Chikako NAKAYAMA / Keiko YOSHITOMI (34*) 0
Quarter-final - LEE Hyo Jung / YIM Kyung Jin 6-11 / 11-2 / 11-1 Gail EMMS / Donna KELLOGG (100*) 0
Quarter-final (43*) Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA 11-8 / 7-11 / 11-7 DAI Yun / ZENG Yaqiong - 0
Semi-final (15*) WEI Yili / ZHAO Tingting 9-11 / 11-9 / 11-7 CHUNG Jae Hee / LEE Kyung Won - 0
Semi-final - LEE Hyo Jung / YIM Kyung Jin 11-8 / 11-1 Kumiko OGURA / Reiko SHIOTA (43*) 0
Final (15*) WEI Yili / ZHAO Tingting 11-9 / 5-11 / 11-6 LEE Hyo Jung / YIM Kyung Jin - 0
WS (qual)
Final (781*) CHANG Ya Lan 10-13 / 11-8 / 13-10 Bhichamon KEMASUWAN - 0
WS
Round 1 (9*) Kanako YONEKURA 11-4 / 11-2 CHANG Ya Lan (781*) 0
Round 1 (227*) YANG Chia Chen 11-5 / 11-7 Anchisa SANGSUAN (296*) 0
Round 1 (61*) Yuli MARFUAH 11-0 / 11-9 Benjaporn THIENRAJKIJ (133*) 0
Round 1 (63*) Miho TANAKA 11-1 / 11-3 NG Ka Shun (276*) 0
Round 1 (16*) Karina DE WIT 11-4 / 11-0 PAI Hsiao Ma (167*) 0
Round 1 (224*) HUANG Yi-Fan 11-2 / 11-7 Molthila KITJANON (152*) 0
Round 1 (34*) ZENG Yaqiong 11-5 / 11-0 Eva LEE (126*) 0
Round 1 (118*) Eriko HIROSE 11-2 / 11-4 Thitiporn EKMONGKOLPAISARN (208*) 0
Round 1 (43*) Salakjit PONSANA 11-3 / 11-4 Reiko SHIOTA (299*) 0
Round 1 (20*) Kaori MORI 11-2 / 11-4 Sitee PHUKSAPAISALSILP - 0
Round 1 (124*) SEO Yoon Hee 1-11 / 11-4 / 11-8 CHENG Shao Chieh (150*) 0
Round 1 (298*) Kumiko OGURA 11-4 / 13-11 YAO Jie (13*) 0
Round 1 (127*) Soratja CHANSRISUKOT 11-4 / 11-8 Maria Kristin YULIANTI (148*) 0
Round 1 (26*) Marina ANDRIEVSKAYA 11-3 / 11-0 Dian Novita SARI (90*) 0
Round 1 (143*) SIU Ching Man 11-8 / 11-7 Mesinee MANGKALAKIRI (75*) 0
Round 1 (8*) DAI Yun 11-2 / 11-2 Kennie ASUNCION (110*) 0
Round 2 (9*) Kanako YONEKURA 11-2 / 11-9 YANG Chia Chen (227*) 0
Round 2 (63*) Miho TANAKA 13-10 / 2-11 / 11-6 Yuli MARFUAH (61*) 0
Round 2 (16*) Karina DE WIT 11-4 / 11-9 HUANG Yi-Fan (224*) 0
Round 2 (34*) ZENG Yaqiong 9-11 / 11-3 / 11-3 Eriko HIROSE (118*) 0
Round 2 (20*) Kaori MORI 11-7 / 5-11 / 11-7 Salakjit PONSANA (43*) 0
Round 2 (124*) SEO Yoon Hee 11-3 / 13-11 Kumiko OGURA (298*) 0
Round 2 (26*) Marina ANDRIEVSKAYA 11-0 / 11-6 Soratja CHANSRISUKOT (127*) 0
Round 2 (8*) DAI Yun 11-2 / 11-3 SIU Ching Man (143*) 0
Quarter-final (9*) Kanako YONEKURA 11-8 / 11-9 Miho TANAKA (63*) 0
Quarter-final (34*) ZENG Yaqiong 11-9 / 11-6 Karina DE WIT (16*) 0
Quarter-final (124*) SEO Yoon Hee 11-2 / 11-4 Kaori MORI (20*) 0
Quarter-final (8*) DAI Yun 11-8 / 11-9 Marina ANDRIEVSKAYA (26*) 0
Semi-final (9*) Kanako YONEKURA 11-6 / 9-11 / 11-4 ZENG Yaqiong (34*) 0
Semi-final (8*) DAI Yun 11-3 / 11-7 SEO Yoon Hee (124*) 0
Final (8*) DAI Yun 11-7 / 11-8 Kanako YONEKURA (9*) 0
XD
Round 1 (88*) KIM Dong Moon / LEE Kyung Won 11-2 / 11-6 Titon GUSTAMAN / Yunita TETTY - 0
Round 1 - CHIEN Yu-Hsiu / CHANG Yun Ju 11-3 / 11-2 Nuttaphon NARKTHONG / Suphanan KITTITARAKUL (214*) 0
Round 1 - Nitipong SAENGSILA / Duanganong AROONKESORN 11-7 / 11-6 YAN Chun Yu / SIU Ching Man (227*) 0
Round 1 (566*) Keita MASUDA / Keiko YOSHITOMI 11-2 / 12-13 / 11-8 Papasiri JONGJIT / Thitipong LAPOE - 0
Round 1 (86*) Tony GUNAWAN / Eti GUNAWAN 11-5 / 11-6 Toru MATSUMOTO / Seiko YAMADA - 0
Round 1 - HAN Sang Hoon / LEE Hyo Jung 11-7 / 11-8 Songphon ANUGRITAYAWON / Satinee JANKRAJANGWONG (168*) 0
Round 1 (43*) CHEN Qiqiu / ZHAO Tingting 11-4 / 11-1 Mike CHANSAWANGPUVANA / Eva LEE (149*) 0
Round 1 (53*) Matthew HUGHES / Joanne MUGGERIDGE 11-4 / 11-1 HUNG Yuk Wong / WONG Man Ching (568*) 0
Round 1 - YOO Yong Sung / CHUNG Jae Hee 11-5 / 11-6 Kovit PHISETSARASAI / Saisamol CHATTANUPAKORN - 0
Round 1 (81*) Kennevic ASUNCION / Kennie ASUNCION 11-5 / 11-1 Watcharphon CHOK-UTHAIKUL / Supojjanee SIRISASITHORN - 0
Round 2 (4*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 11-4 / 11-7 KIM Dong Moon / LEE Kyung Won (88*) 0
Round 2 (207*) Sudket PRAPAKAMOL / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 11-1 / 11-1 CHIEN Yu-Hsiu / CHANG Yun Ju - 0
Round 2 (7*) Khunakorn SUDHISODHI / Saralee THOUNGTHONGKAM 11-3 / 11-6 Nitipong SAENGSILA / Duanganong AROONKESORN - 0
Round 2 (86*) Tony GUNAWAN / Eti GUNAWAN 11-4 / 11-5 Keita MASUDA / Keiko YOSHITOMI (566*) 0
Round 2 (43*) CHEN Qiqiu / ZHAO Tingting 11-0 / 11-4 HAN Sang Hoon / LEE Hyo Jung - 0
Round 2 (24*) Norio IMAI / Chikako NAKAYAMA 11-6 / 11-3 Matthew HUGHES / Joanne MUGGERIDGE (53*) 0
Round 2 - YOO Yong Sung / CHUNG Jae Hee 11-3 / 11-6 YAU Tsz Yuk / LI Wing Mui (126*) 0
Round 2 (6*) Chris BRUIL / Lotte JONATHANS 11-2 / 11-2 Kennevic ASUNCION / Kennie ASUNCION (81*) 0
Quarter-final (4*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 11-5 / 13-11 Sudket PRAPAKAMOL / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL (207*) 0
Quarter-final (86*) Tony GUNAWAN / Eti GUNAWAN 11-3 / 6-11 / 11-4 Khunakorn SUDHISODHI / Saralee THOUNGTHONGKAM (7*) 0
Quarter-final (43*) CHEN Qiqiu / ZHAO Tingting 11-3 / 11-4 Norio IMAI / Chikako NAKAYAMA (24*) 0
Quarter-final - YOO Yong Sung / CHUNG Jae Hee 2-11 / 11-7 / 11-8 Chris BRUIL / Lotte JONATHANS (6*) 0
Semi-final (4*) Nathan ROBERTSON / Gail EMMS 11-8 / 11-4 Tony GUNAWAN / Eti GUNAWAN (86*) 0
Semi-final (43*) CHEN Qiqiu / ZHAO Tingting 13-10 / 11-1 YOO Yong Sung / CHUNG Jae Hee - 0
Final (43*) CHEN Qiqiu / ZHAO Tingting 11-4 / 8-11 / 11-0 Nathan ROBERTSON / Gail EMMS (4*) 0
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 29 61 4 10.3% 1385 47.76 00:00:00 0 0 0.0%
MS 37 82 8 21.6% 1856 50.16 00:00:00 0 0 0.0%
WD 25 59 9 36.0% 954 38.16 00:00:00 0 0 0.0%
WS 31 67 5 16.1% 1073 34.61 00:00:00 0 0 0.0%
XD 25 54 4 16.0% 846 33.84 00:00:00 0 0 0.0%
Total 147 323 30 19.7% 6114 41.59 00:00:00 0 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 22 3 88.0%
Korea 26 10 72.2%
England 7 4 63.6%
Singapore 8 5 61.5%
Malaysia 6 4 60.0%
Sweden 3 2 60.0%
Japan 22 19 53.7%
Philippines 4 4 50.0%
Indonesia 9 11 45.0%
Chinese Taipei 6 10 37.5%
Netherlands 3 5 37.5%
Thailand 23 40 36.5%
U.S.A. 6 12 33.3%
Wales 1 3 25.0%
Hong Kong 2 12 14.3%
Switzerland 0 1 0.0%
Kazakhstan 0 3 0.0%

Category: