Australian Open  

Tournament Name: 2012 Yonex Australian Open
Tournament Dates: 03/04/2012-08/04/2012
Location: Australia, Sydney
Category: Grand Prix Gold

Winners
Category Winner Runner-up
MD Markis KIDO / Hendra SETIAWAN FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu
MS CHEN Jin Tien Minh NGUYEN
WD LUO Ying / LUO Yu CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin
WS HAN Li BAE Yeon Ju
XD CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Mercedes TIN / Toan TRINH 21-17 / 21-19 Vanrith CHAP / Chze Seong Brian YONG - 17
Round 1 - Anthony CHANG / Nicholas ONG 21-12 / 21-17 Zhen Hao Eddy ANG / Yu ZHANG - 21
MD
Round 1 96 Wesley CAULKETT / Raymond TAM 21-11 / 21-7 Raymond DARMAWAN / Bernhard HALIM - 17
Round 1 - Thien How HOON / Kok Siang TEO 21-19 / 21-15 Yohanes Rendy SUGIARTO / Afiat Yuris WIRAWAN 46 30
Round 1 13 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-8 / 21-10 Hoe Keat OON / Zairul Hafiz ZAINUDIN (454*) 18
Round 1 69 Danny Bawa CHRISNANTA / Chayut TRIYACHART 22-20 / 21-19 LI Gen / LIU Cheng 243 33
Round 1 10 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 21-10 / 21-8 Anthony JOE / Pit Seng LOW (718*) 16
Round 1 31 LIM Khim Wah / GOH V Shem 21-15 / 21-10 Nathan DAVID / Joel FINDLAY 123 18
Round 1 9 Naoki KAWAMAE / Shoji SATO 21-6 / 21-6 Tin PHAM / Gregory SAM 344 18
Round 1 - CHO Gun Woo / KANG Ji Wook 21-18 / 21-18 CHAN Peng Soon / Jian Guo ONG 153 30
Round 1 45 Patiphat CHALARDCHALEAM / Nipitphon PHUANGPHUAPET 21-16 / 21-17 Bang Duc BUI / Manh Thang DAO 52 26
Round 1 12 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-6 / 21-10 Mercedes TIN / Toan TRINH - 16
Round 1 23 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang 21-12 / 21-8 BUENDIA Honesto / Mitchell WHELLER 262 16
Round 1 11 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 21-8 / 21-6 Anthony CHANG / Nicholas ONG - 15
Round 1 72 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 21-19 / 20-22 / 21-17 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 28 50
Round 1 18 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 22-20 / 21-16 Ross SMITH / Glenn WARFE 35 32
Round 1 214 Michael FARIMAN / Tran Hoang PHAM 21-8 / 21-9 Thien Foo KO / Michael LIM - 18
Round 1 7 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-8 / 21-10 Herbert DHARMAWAN / Brianada KOENTJORO - 21
Round 2 - Thien How HOON / Kok Siang TEO 21-17 / 21-17 Wesley CAULKETT / Raymond TAM 96 26
Round 2 13 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-18 / 16-21 / 21-10 Danny Bawa CHRISNANTA / Chayut TRIYACHART 69 46
Round 2 10 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 21-17 / 10-21 / 21-18 LIM Khim Wah / GOH V Shem 31 39
Round 2 9 Naoki KAWAMAE / Shoji SATO 21-14 / 21-15 CHO Gun Woo / KANG Ji Wook - 31
Round 2 12 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-23 / 21-15 / 21-12 Patiphat CHALARDCHALEAM / Nipitphon PHUANGPHUAPET 45 45
Round 2 11 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 21-14 / 21-9 CHEN Hung Ling / LIN Yu Lang 23 20
Round 2 18 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 21-12 / 21-16 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI 72 23
Round 2 7 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-10 / 21-9 Michael FARIMAN / Tran Hoang PHAM 214 23
Quarter-final 13 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 19-21 / 21-11 / 21-16 Thien How HOON / Kok Siang TEO - 53
Quarter-final 10 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 17-21 / 21-12 / 21-14 Naoki KAWAMAE / Shoji SATO 9 48
Quarter-final 12 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-15 / 21-15 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 11 23
Quarter-final 18 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 19-21 / 21-17 / 21-19 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 7 62
Semi-final 10 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 21-10 / 22-20 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 13 32
Semi-final 12 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 15-21 / 21-14 / 21-11 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 18 37
Final 12 Markis KIDO / Hendra SETIAWAN 21-16 / 21-15 FANG Chieh Min / LEE Sheng Mu 10 29
MS (qual)
Round 1 (1483*) Gay LAU 21-10 / 21-12 Hans Jian Han GAN - 18
Round 1 (939*) Rowan HENDERSON 21-15 / 21-14 Tristan CHIEN - 21
Round 1 (484*) Anthony JOE 21-12 / 21-16 Raymond DARMAWAN - 23
Round 1 (1046*) Maika PHILLIPS 21-18 / 21-15 Jen Whei Justin TAN - 22
Round 1 - Lucas BUI 16-21 / 21-18 / 21-12 Vanrith CHAP (1480*) 33
Round 2 (1483*) Gay LAU 21-18 / 21-11 Adrian I MANSUKHANI - 22
Round 2 (484*) Anthony JOE 21-19 / 16-21 / 21-18 Daniel WU - 46
Round 2 - James HUTTON 21-18 / 21-19 Lucas BUI - 22
MS
Round 1 5 CHEN Jin 21-13 / 16-21 / 21-12 LIN Yu Hsien 230 55
Round 1 518 Nathan DAVID 21-15 / 21-15 James HUTTON - 19
Round 1 629 Nathan TANG 21-16 / 23-21 Tin PHAM 364 26
Round 1 19 WONG Wing Ki Vincent 21-4 / 21-4 Gavin HO (1062*) 18
Round 1 52 Suppanyu AVIHINGSANON 21-13 / 21-10 Maika PHILLIPS (1046*) 23
Round 1 (484*) Anthony JOE 21-16 / 17-21 / 21-9 Mitchell WHELLER 491 33
Round 1 39 Takuma UEDA 21-2 / 21-0 Ernest Yu Loong NG (1475*) 13
Round 1 9 Simon SANTOSO 21-8 / 21-13 Joe WU 334 29
Round 1 63 Yong Zhao Ashton CHEN 21-8 / 21-14 Luke CHONG 152 23
Round 1 33 HSUEH Hsuan Yi 21-9 / 21-19 Asher RICHARDSON 281 26
Round 1 34 CHAN Yan Kit 21-10 / 21-11 Michal MATEJKA 117 20
Round 1 18 SON Wan Ho 21-10 / 21-12 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 50 30
Round 1 258 Bosco Lap-Chi KWOK 21-13 / 21-17 Cheesun CHOONG 394 24
Round 1 27 Ajay JAYARAM 21-10 / 21-12 Michael FARIMAN 324 21
Round 1 137 KHRISHNAN Yogendran 21-8 / 21-7 Gay LAU (1483*) 18
Round 1 74 Sony Dwi KUNCORO 21-4 / 21-6 Rowan HENDERSON (939*) 18
Round 1 32 Alamsyah YUNUS 21-17 / 21-12 Zulfadli ZULKIFFLI 110 38
Round 1 76 Misha ZILBERMAN 21-19 / 12-21 / 21-8 Jarolim VICEN 189 43
Round 1 91 HONG Ji Hoon 21-15 / 21-9 Tommy SUGIARTO 16 34
Round 1 79 Kwong Beng CHAN 21-3 / 21-7 Joel FINDLAY 330 19
Round 1 30 PARUPALLI Kashyap 21-18 / 8-21 / 21-13 Eric PANG 41 48
Round 1 89 Kaveh MEHRABI 21-11 / 21-10 BUENDIA Honesto 363 25
Round 1 12 Tien Minh NGUYEN 21-8 / 21-10 Hoe Keat OON 250 22
Round 1 53 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-6 / 21-11 Pit Seng LOW 326 20
Round 1 26 Boonsak PONSANA 21-18 / 21-19 QIAO Bin 219 48
Round 1 144 James EUNSON 19-21 / 21-14 / 21-9 Hu-Wen CHEW 269 38
Round 1 11 Taufik HIDAYAT 21-12 / 21-14 Wesley CAULKETT 162 23
Round 1 46 CHONG Wei Feng 21-13 / 21-17 HSU Jen Hao 38 34
Round 1 21 HU Yun 21-19 / 21-14 TIAN Houwei 195 36
Round 1 28 LIEW Daren 21-5 / 21-9 Daniel GUDA (1048*) 18
Round 1 6 Sho SASAKI 21-11 / 21-15 Zi Liang Derek WONG 44 27
Round 1 115 Chong Chieh LOK W.O. Cham CHEN 491 0
Round 2 5 CHEN Jin 21-9 / 21-5 Nathan DAVID 518 17
Round 2 115 Chong Chieh LOK 21-10 / 21-11 Nathan TANG 629 19
Round 2 52 Suppanyu AVIHINGSANON 22-20 / 18-21 / 21-17 WONG Wing Ki Vincent 19 66
Round 2 39 Takuma UEDA 21-11 / 21-5 Anthony JOE (484*) 17
Round 2 9 Simon SANTOSO 21-9 / 21-14 Yong Zhao Ashton CHEN 63 37
Round 2 34 CHAN Yan Kit 21-13 / 21-23 / 21-17 HSUEH Hsuan Yi 33 56
Round 2 18 SON Wan Ho 21-7 / 21-10 Bosco Lap-Chi KWOK 258 19
Round 2 27 Ajay JAYARAM 21-16 / 21-9 KHRISHNAN Yogendran 137 32
Round 2 32 Alamsyah YUNUS 21-11 / 8-21 / 21-11 Sony Dwi KUNCORO 74 59
Round 2 91 HONG Ji Hoon 21-15 / 21-9 Misha ZILBERMAN 76 31
Round 2 79 Kwong Beng CHAN 21-17 / 17-21 / 21-9 PARUPALLI Kashyap 30 65
Round 2 12 Tien Minh NGUYEN 21-8 / 21-4 Kaveh MEHRABI 89 26
Round 2 26 Boonsak PONSANA 21-16 / 21-8 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 53 36
Round 2 11 Taufik HIDAYAT 21-6 / 21-10 James EUNSON 144 21
Round 2 21 HU Yun 12-21 / 21-11 / 21-19 CHONG Wei Feng 46 53
Round 2 6 Sho SASAKI 21-9 / 21-9 LIEW Daren 28 34
Round 3 5 CHEN Jin 21-12 / 21-17 Chong Chieh LOK 115 41
Round 3 39 Takuma UEDA 21-14 / 21-11 Suppanyu AVIHINGSANON 52 39
Round 3 9 Simon SANTOSO 21-16 / 15-21 / 21-17 CHAN Yan Kit 34 60
Round 3 18 SON Wan Ho 19-21 / 21-12 / 21-10 Ajay JAYARAM 27 60
Round 3 32 Alamsyah YUNUS 21-19 / 21-17 HONG Ji Hoon 91 51
Round 3 12 Tien Minh NGUYEN 18-21 / 21-18 / 21-12 Kwong Beng CHAN 79 75
Round 3 11 Taufik HIDAYAT 21-16 / 21-16 Boonsak PONSANA 26 47
Round 3 6 Sho SASAKI 15-21 / 21-11 / 21-19 HU Yun 21 56
Quarter-final 5 CHEN Jin 21-17 / 21-19 Takuma UEDA 39 55
Quarter-final 9 Simon SANTOSO 21-15 / 12-21 / 21-10 SON Wan Ho 18 54
Quarter-final 12 Tien Minh NGUYEN 21-9 / 21-6 Alamsyah YUNUS 32 36
Quarter-final 6 Sho SASAKI 21-11 / 22-20 Taufik HIDAYAT 11 42
Semi-final 5 CHEN Jin 22-20 / 21-15 Simon SANTOSO 9 61
Semi-final 12 Tien Minh NGUYEN 21-19 / 21-11 Sho SASAKI 6 38
Final 5 CHEN Jin 21-11 / 21-12 Tien Minh NGUYEN 12 52
WD
Round 1 24 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-3 / 21-3 Lei Lei HUANG / Iin MEIDIWINATA NANI - 15
Round 1 13 Vita MARISSA / Nadya MELATI 21-12 / 21-10 Hsuan-Yu Wendy CHEN / Chia-Ju HSIEH - 20
Round 1 10 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 21-15 / 21-8 Leanne CHOO / Renuga VEERAN 34 28
Round 1 9 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-8 / 21-16 HUANG Sui / He Tian TANG - 25
Round 1 15 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 16-21 / 21-16 / 21-12 BAO Yixin / DENG Yuting - 52
Round 1 36 Della Destiara HARIS / Suci Rizky ANDINI 21-18 / 21-19 Shinta Mulia SARI / Lei YAO 12 42
Round 1 17 Anneke Feinya AGUSTIN / Nitya Krishinda MAHESWARI 21-10 / 21-11 CHOI Hye In / KIM So Yeong 82 29
Round 1 48 LUO Ying / LUO Yu 21-7 / 21-7 Amanda BROWN / Kritteka GREGORY - 18
Round 1 8 Greysia POLII / Meiliana JAUHARI 21-12 / 21-11 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 11 25
Round 1 21 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-17 / 21-18 GOH Liu Ying / LIM Yin Loo 72 41
Round 1 - Savitree AMITRAPAI / Nitchaon JINDAPOL 21-6 / 21-6 Tara PILVEN / Madeleine STAPLETON - 18
Round 1 (287*) Elena Yee-Man KWOK / Susan WANG W.O. Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 20 0
Round 1 100 Jacqueline GUAN / Gronya SOMERVILLE W.O. Pradnya GADRE / Prajakta SAWANT 44 0
Round 1 19 Vivian HOO / WOON Khe Wei W.O. Vee Vian CHONG / Julia Pei Xian WONG - 0
Round 2 5 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 21-16 / 21-6 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 24 46
Round 2 13 Vita MARISSA / Nadya MELATI 21-10 / 21-3 Elena Yee-Man KWOK / Susan WANG (287*) 14
Round 2 9 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 14-21 / 21-14 / 23-21 JUNG Kyung Eun / KIM Ha Na 10 52
Round 2 15 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 19-21 / 21-13 / 21-19 Della Destiara HARIS / Suci Rizky ANDINI 36 55
Round 2 17 Anneke Feinya AGUSTIN / Nitya Krishinda MAHESWARI 21-14 / 21-11 Jacqueline GUAN / Gronya SOMERVILLE 100 26
Round 2 48 LUO Ying / LUO Yu 15-21 / 21-15 / 22-20 Greysia POLII / Meiliana JAUHARI 8 69
Round 2 21 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-15 / 21-11 Vivian HOO / WOON Khe Wei 19 40
Round 2 6 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-10 / 21-12 Savitree AMITRAPAI / Nitchaon JINDAPOL - 37
Quarter-final 5 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 15-21 / 21-15 / 21-10 Vita MARISSA / Nadya MELATI 13 64
Quarter-final 9 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 17-21 / 21-18 / 24-22 Eei Hui CHIN / Pei Tty WONG 15 56
Quarter-final 48 LUO Ying / LUO Yu 21-10 / 22-20 Anneke Feinya AGUSTIN / Nitya Krishinda MAHESWARI 17 42
Quarter-final 6 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-7 / 21-9 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21 41
Semi-final 9 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 21-19 / 21-19 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 5 45
Semi-final 48 LUO Ying / LUO Yu 21-16 / 21-15 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 6 48
Final 48 LUO Ying / LUO Yu 12-21 / 21-18 / 21-17 CHENG Wen Hsing / CHIEN Yu Chin 9 61
WS (qual)
Round 1 301 Millicent WIRANTO 21-10 / 21-9 Jacinta JOE 316 22
Round 1 220 Gronya SOMERVILLE 21-11 / 21-18 Karen FOO KUNE 140 22
Round 1 94 Lyddia Yi Yu CHEAH 21-4 / 21-3 Vera BABENKO (487*) 14
Round 1 101 Hadia HOSNY 21-14 / 20-22 / 24-22 Talia SAUNDERS 263 38
Round 1 - Xi Michelle ZHANG 21-7 / 21-5 Amanda BROWN 274 16
Round 1 (395*) Jennifer TAM 20-22 / 22-20 / 21-14 Kerry-Lee HARRINGTON 103 52
Round 1 98 Monika FASUNGOVA 21-14 / 21-11 Tara PILVEN 265 32
Round 1 122 HWANG Hye Youn 21-4 / 21-9 Melinda SUN 421 19
Round 1 224 Anna RANKIN 21-11 / 21-18 Joo Yiet LEE - 21
Round 1 351 Jacqueline GUAN 21-9 / 21-15 Buddhima FERNANDO - 22
Round 1 134 YAO Xue 21-11 / 21-10 Elena Yee-Man KWOK (509*) 18
Round 2 94 Lyddia Yi Yu CHEAH 21-12 / 21-8 Gronya SOMERVILLE 220 18
Round 2 88 WANG Lin 21-6 / 21-8 Hadia HOSNY 101 16
Round 2 - Xi Michelle ZHANG 21-7 / 27-25 Jennifer TAM (395*) 31
Round 2 122 HWANG Hye Youn 21-8 / 21-14 Monika FASUNGOVA 98 27
Round 2 92 HAN Li 21-10 / 21-7 Anna RANKIN 224 18
Round 2 - Hsuan-Yu Wendy CHEN 15-21 / 21-15 / 21-6 Jacqueline GUAN 351 32
Round 2 134 YAO Xue 21-12 / 21-9 Simone PRUTSCH 87 21
Round 3 94 Lyddia Yi Yu CHEAH 21-8 / 21-15 Millicent WIRANTO 301 25
Round 3 88 WANG Lin 21-7 / 21-11 Xi Michelle ZHANG - 19
Round 3 92 HAN Li 21-14 / 21-13 HWANG Hye Youn 122 27
Round 3 134 YAO Xue 21-19 / 21-15 Hsuan-Yu Wendy CHEN - 24
WS
Round 1 20 Ai GOTO 21-15 / 21-11 Claudia MAYER 81 27
Round 1 41 Aprillia YUSWANDARI 17-21 / 21-15 / 22-20 Eriko HIROSE 23 62
Round 1 30 Minatsu MITANI 21-9 / 2-0 Ret. TAI Tzu Ying 15 12
Round 1 94 Lyddia Yi Yu CHEAH 10-21 / 21-13 / 21-18 TEE Jing Yi 60 42
Round 1 10 Ratchanok INTANON 22-20 / 21-15 YAO Jie 19 34
Round 1 88 WANG Lin 19-21 / 21-19 / 21-14 Adrianti FIRDASARI 35 61
Round 1 14 BAE Yeon Ju 21-15 / 21-16 PAI Hsiao Ma 25 37
Round 1 29 Mingtian FU 21-12 / 17-21 / 21-14 CHAN Kaka Tsz Ka 28 57
Round 1 71 Telma SANTOS 21-14 / 21-9 Victoria NA 77 24
Round 1 16 Sayaka SATO 18-21 / 24-22 / 21-18 Lindaweni FANETRI 45 77
Round 1 73 Nitchaon JINDAPOL 21-18 / 13-21 / 22-20 Maria Febe KUSUMASTUTI 34 64
Round 1 11 SUNG Ji Hyun 21-14 / 17-21 / 21-15 YAO Xue 134 47
Round 1 53 CHEN Xiao Jia 21-10 / 21-16 Juan GU 17 39
Round 1 13 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-18 / 7-21 / 21-14 Aiying XING 61 52
Round 1 92 HAN Li 16-21 / 21-12 / 21-13 Kaori IMABEPPU 51 56
Round 1 18 YIP Pui Yin 21-14 / 20-13 CHENG Shao Chieh 9 34
Round 2 20 Ai GOTO 14-21 / 21-13 / 21-14 Aprillia YUSWANDARI 41 50
Round 2 30 Minatsu MITANI 21-15 / 21-12 Lyddia Yi Yu CHEAH 94 32
Round 2 88 WANG Lin 17-21 / 21-9 / 21-8 Ratchanok INTANON 10 42
Round 2 14 BAE Yeon Ju 21-16 / 21-10 Mingtian FU 29 33
Round 2 11 SUNG Ji Hyun 21-10 / 21-15 Nitchaon JINDAPOL 73 34
Round 2 13 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-15 / 14-21 / 21-15 CHEN Xiao Jia 53 58
Round 2 92 HAN Li 21-17 / 21-13 YIP Pui Yin 18 36
Round 2 16 Sayaka SATO W.O. Telma SANTOS 71 0
Quarter-final 14 BAE Yeon Ju 21-14 / 21-23 / 23-21 WANG Lin 88 64
Quarter-final 11 SUNG Ji Hyun 21-15 / 21-11 Sayaka SATO 16 33
Quarter-final 92 HAN Li 20-22 / 21-15 / 21-15 Porntip BURANAPRASERTSUK 13 61
Quarter-final 20 Ai GOTO W.O. Minatsu MITANI 30 0
Semi-final 14 BAE Yeon Ju 21-13 / 21-12 Ai GOTO 20 32
Semi-final 92 HAN Li 21-15 / 21-12 SUNG Ji Hyun 11 39
Final 92 HAN Li 21-13 / 21-14 BAE Yeon Ju 14 40
XD (qual)
Round 1 - Steven GOH / Song Ling OOI 19-21 / 21-15 / 21-18 Vincent NG / Siao Yien Jasmine YEO - 34
Round 2 (273*) Ross SMITH / Gronya SOMERVILLE 21-18 / 21-12 Steven GOH / Song Ling OOI - 24
Round 2 - Wesley CAULKETT / Hsuan-Yu Wendy CHEN 21-13 / 21-12 Cheesun CHOONG / Elena Yee-Man KWOK (358*) 17
Round 2 (357*) Joel FINDLAY / Tara PILVEN 21-9 / 21-9 Gregory SAM / Vera BABENKO 373 16
XD
Round 1 220 KANG Ji Wook / CHOI Hye In 21-18 / 21-19 Jian Guo ONG / LIM Yin Loo 217 40
Round 1 31 Chayut TRIYACHART / Lei YAO 20-22 / 21-16 / 21-13 Raymond TAM / Renuga VEERAN (1148*) 43
Round 1 11 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 26-24 / 21-16 Fran KURNIAWAN / Shendy Puspa IRAWATI 69 35
Round 1 - CHO Gun Woo / KIM So Yeong 21-4 / 21-7 Michal MATEJKA / Monika FASUNGOVA 71 14
Round 1 8 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-17 / 21-13 Glenn WARFE / Leanne CHOO 66 22
Round 1 34 WONG Wai Hong / CHAU Hoi Wah 21-12 / 21-4 Joel FINDLAY / Tara PILVEN (357*) 21
Round 1 18 HE Hanbin / BAO Yixin 21-13 / 21-12 James EUNSON / Madeleine STAPLETON - 20
Round 1 - Wesley CAULKETT / Hsuan-Yu Wendy CHEN 18-21 / 21-5 / 21-5 Maika PHILLIPS / Anna RANKIN - 31
Round 1 37 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 21-10 / 21-14 Hiroyuki ENDO / Ayaka TAKAHASHI (435*) 21
Round 1 13 Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO 21-14 / 21-15 Aik Quan TAN / LAI Pei Jing 41 32
Round 1 137 LIU Cheng / LUO Ying 21-8 / 21-16 Jen Whei Justin TAN / Talia SAUNDERS - 17
Round 1 9 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 21-18 / 21-19 Hendra SETIAWAN / Vita MARISSA 107 33
Round 1 26 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-11 / 21-6 Luke CHONG / Victoria NA 85 18
Round 1 29 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 21-15 / 21-6 LI Gen / LUO Yu 310 23
Round 1 19 Maneepong JONGJIT / Savitree AMITRAPAI 21-15 / 21-15 Ross SMITH / Gronya SOMERVILLE (273*) 23
Round 1 5 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 25-23 / 21-13 Shoji SATO / Shizuka MATSUO 15 34
Round 2 220 KANG Ji Wook / CHOI Hye In 21-14 / 21-18 Chayut TRIYACHART / Lei YAO 31 36
Round 2 11 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 21-15 / 21-15 CHO Gun Woo / KIM So Yeong - 31
Round 2 8 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 18-21 / 21-12 / 21-11 WONG Wai Hong / CHAU Hoi Wah 34 45
Round 2 18 HE Hanbin / BAO Yixin 21-6 / 21-11 Wesley CAULKETT / Hsuan-Yu Wendy CHEN - 20
Round 2 37 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 21-17 / 21-11 Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO 13 30
Round 2 137 LIU Cheng / LUO Ying 9-21 / 21-14 / 21-13 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 9 48
Round 2 26 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-9 / 21-15 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 29 28
Round 2 5 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 21-7 / 20-22 / 21-11 Maneepong JONGJIT / Savitree AMITRAPAI 19 42
Quarter-final 11 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 21-15 / 22-20 KANG Ji Wook / CHOI Hye In 220 39
Quarter-final 8 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-18 / 21-19 HE Hanbin / BAO Yixin 18 44
Quarter-final 37 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 21-18 / 22-20 LIU Cheng / LUO Ying 137 37
Quarter-final 5 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 21-16 / 21-19 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 26 32
Semi-final 5 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 18-21 / 21-19 / 21-6 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 37 46
Semi-final 8 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying W.O. Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 11 0
Final 5 CHEN Hung Ling / CHENG Wen Hsing 22-20 / 12-21 / 23-21 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 8 63
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 70 8 25.8% 2431 78.42 00:29:23 2.67 1 3.2%
MS 62 139 15 24.2% 4647 74.95 00:35:52 2.09 6 9.7%
WD 26 59 7 26.9% 2024 77.85 00:38:48 2.01 3 11.5%
WS 28 70 14 50.0% 2509 89.61 00:45:15 1.98 6 21.4%
XD 30 67 7 23.3% 2364 78.8 00:32:16 2.44 1 3.3%
Total 177 405 51 28.8% 13975 78.95 00:36:02 2.19 17 9.6%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set

Players Opponents Category Round Set Comeback Details
LUO Ying / LUO Yu Greysia POLII / Meiliana JAUHARIWD Round 2 3 8 View
Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM Hendra SETIAWAN / Vita MARISSAXD Round 1 2 8 View
CHO Gun Woo / KANG Ji Wook CHAN Peng Soon / Jian Guo ONGMD Round 1 1 7 View
HSUEH Hsuan Yi CHAN Yan KitMS Round 2 2 7 View
Simon SANTOSO Yong Zhao Ashton CHENMS Round 2 1 6 View
CHAN Yan Kit HSUEH Hsuan YiMS Round 2 3 6 View
CHEN Jin Takuma UEDAMS Quarter-final 2 6 View
PARUPALLI Kashyap Eric PANGMS Round 1 1 6 View
WANG Lin BAE Yeon JuWS Quarter-final 2 5 View
CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying HE Hanbin / BAO YixinXD Quarter-final 2 5 View

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Portugal 1 0 100.0%
China 30 11 73.2%
Vietnam 5 2 71.4%
Japan 31 15 67.4%
U.S.A. 2 1 66.7%
Poland 2 1 66.7%
Korea 19 10 65.5%
Chinese Taipei 15 9 62.5%
Indonesia 30 20 60.0%
Thailand 14 11 56.0%
Hong Kong 7 7 50.0%
India 3 3 50.0%
Israel 1 1 50.0%
Iran 1 1 50.0%
Egypt 1 1 50.0%
Malaysia 17 18 48.6%
Singapore 5 9 35.7%
Australia 26 75 25.7%
New Zealand 3 9 25.0%
Slovakia 1 4 20.0%
South Africa 0 1 0.0%
Mauritius 0 1 0.0%
Netherlands 0 2 0.0%
Austria 0 2 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 SHI Yuqi LU Guangzu 21-19 / 18-21 / 21-5
2019 Jonatan CHRISTIE Anthony Sinisuka GINTING 21-17 / 13-21 / 21-14
2018 LU Guangzu ZHOU Zeqi 21-8 / 23-21
2017 KIDAMBI Srikanth CHEN Long 22-20 / 21-16
2016 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS JEON Hyeok Jin 21-16 / 19-21 / 21-11
2015 CHEN Long Viktor AXELSEN 21-12 / 14-21 / 21-18
2014 LIN Dan Simon SANTOSO 22-24 / 21-16 / 21-7
2013 TIAN Houwei XUE Song 20-22 / 21-13 / 21-12
2012 CHEN Jin Tien Minh NGUYEN 21-11 / 21-12
2011 Sho SASAKI Choong Hann WONG 21-11 / 12-21 / 21-19
2010 Tien Minh NGUYEN KHRISHNAN Yogendran 21-14 / 21-11
2009 Dionysius Hayom RUMBAKA Alamsyah YUNUS 21-17 / 21-18
2008 Tsuen Seng LEE Sairul Amar AYOB 21-16 / 19-21 / 21-15
2007 John MOODY Marco VASCONCELOS 21-16 / 22-20
2006 ismail SAMAN Berata CHANDRA 21-15 / 21-10
2005 Andrew SMITH Geoffrey R BELLINGHAM 15-8 / 15-10
2004 Andrew SMITH Niluka KARUNARATNE 15-7 / 15-8
2003 Shoji SATO Yuichi IKEDA 15-13 / 15-9
2002 Sairul Amar AYOB Stuart BREHAUT 15-8 / 15-9
2001 Colin HAUGHTON KHRISHNAN Yogendran 7-1 / 7-2 / 7-4
1999 Rio SURYANA Abhinn Shyam GUPTA 15-6 / 15-6
1998 Rio SURYANA Stuart BREHAUT 15-12 / 15-7
1997 NG Wei Murray HOCKING 15-8 / 15-11
1996 TAM Kai Chuen Yifeng SHEN 15-18 / 15-12 / 15-11
1995 Paul STEVENSON David HUMBLE 15-5 / 15-5
1994 Jefry TJOANDI Paul STEVENSON 18-13 / 15-9
1993 HE Tim Paul STEVENSON 18-15 / 15-10
1992 Eddy KURNIAWAN Paul STEVENSON 12-15 / 15-11 / 15-2
1991 HE Tim Paul STEVENSON 15-12 / 15-4
1990 Ardy B WIRANATA Kok Keong FOO 15-12 / 15-9
1989 Yu SZE WEI Yan 15-4 / 15-7