Denmark Open  

Tournament Name: DANISA Denmark Open 2018
Tournament Dates: 16/10/2018-21/10/2018
Location: Denmark, Odense
Category: HSBC BWF World Tour Super 750

Winners
Category Winner Runner-up
MD Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO Takeshi KAMURA / Keigo SONODA
MS Kento MOMOTA CHOU Tien Chen
WD Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO
WS TAI Tzu Ying Saina NEHWAL
XD ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-19 / 22-20 HE Jiting / TAN Qiang 14 30
Round 1 30 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 21-19 / 29-27 Min Hyuk KANG / KIM Won Ho 47 43
Round 1 17 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 13-21 / 21-19 / 21-15 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 7 68
Round 1 3 LIU Cheng / ZHANG Nan 21-19 / 21-14 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 10 40
Round 1 18 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 17-21 / 21-19 / 25-23 LU Ching Yao / YANG Po Han 27 62
Round 1 11 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-19 / 21-15 Jelle MAAS / Robin TABELING 26 44
Round 1 16 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-18 / 19-21 / 21-13 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 13 41
Round 1 38 Kasper ANTONSEN / Niclas NOHR 21-23 / 23-21 / 21-12 Jones Ralfy JANSEN / Josche ZURWONNE 36 64
Round 1 9 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-17 / 21-19 Jacco ARENDS / Ruben JILLE 40 32
Round 1 5 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-16 / 21-13 Bodin ISARA / Maneepong JONGJIT 46 30
Round 1 4 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 27-25 / 21-10 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 20 39
Round 1 6 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 25-23 / 18-21 / 21-16 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 28 67
Round 1 15 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 17-21 / 22-20 / 21-13 Ben LANE / Sean VENDY 43 63
Round 1 29 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 14-21 / 21-17 / 22-20 CHUNG Eui Seok / KIM DukYoung 39 81
Round 1 2 LI Junhui / LIU Yuchen 21-11 / 21-17 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 19 32
Round 1 21 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-19 / 11-21 / 21-16 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 25 52
Round 2 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-17 / 21-14 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 30 32
Round 2 21 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-12 / 21-18 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 17 34
Round 2 18 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 16-21 / 22-20 / 21-18 LIU Cheng / ZHANG Nan 3 60
Round 2 16 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-12 / 24-22 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 11 37
Round 2 9 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-11 / 21-10 Kasper ANTONSEN / Niclas NOHR 38 31
Round 2 4 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-16 / 21-16 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 5 36
Round 2 15 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 21-16 / 21-18 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 6 45
Round 2 29 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-16 / 21-16 LI Junhui / LIU Yuchen 2 41
Quarter-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-17 / 21-15 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21 30
Quarter-final 16 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-19 / 25-23 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 18 33
Quarter-final 4 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-19 / 27-25 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 9 52
Quarter-final 29 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 16-21 / 21-16 / 22-20 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 15 81
Semi-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-18 / 24-22 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 16 31
Semi-final 4 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-17 / 21-19 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 29 49
Final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-15 / 21-16 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 4 36
MS
Round 1 3 Viktor AXELSEN 21-12 / 21-19 Kazumasa SAKAI 32 40
Round 1 17 Anders ANTONSEN 21-18 / 21-18 Mark CALJOUW 33 49
Round 1 10 Kenta NISHIMOTO 19-21 / 21-16 / 21-17 Rasmus GEMKE 20 76
Round 1 34 HUANG Yuxiang 12-21 / 21-14 / 21-15 SAI PRANEETH B. 26 57
Round 1 4 CHOU Tien Chen 18-21 / 21-12 / 21-15 LEE Dong Keun 29 68
Round 1 19 Kanta TSUNEYAMA 21-15 / 12-21 / 22-20 LIEW Daren 30 63
Round 1 8 SON Wan Ho 21-13 / 21-15 HSU Jen Hao 37 41
Round 1 11 Tommy SUGIARTO 21-12 / 21-19 Rajiv OUSEPH 36 36
Round 1 14 LIN Dan 21-13 / 14-21 / 21-7 Kantaphon WANGCHAROEN 18 61
Round 1 6 KIDAMBI Srikanth 21-16 / 21-10 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 27 35
Round 1 13 Jonatan CHRISTIE 17-21 / 21-18 / 21-13 WONG Wing Ki Vincent 22 65
Round 1 23 Sameer VERMA 21-17 / 21-18 SHI Yuqi 2 44
Round 1 16 Khosit PHETPRADAB 21-15 / 21-14 Brice LEVERDEZ 24 37
Round 1 12 NG Ka Long Angus 22-20 / 21-15 CHEN Long 7 45
Round 1 1 Kento MOMOTA 21-18 / 21-23 / 21-15 Anthony Sinisuka GINTING 9 87
Round 1 21 Suppanyu AVIHINGSANON W.O. WANG Tzu Wei 28 0
Round 2 17 Anders ANTONSEN 21-10 / 12-21 / 21-19 Viktor AXELSEN 3 64
Round 2 34 HUANG Yuxiang 22-20 / 21-12 Kenta NISHIMOTO 10 44
Round 2 4 CHOU Tien Chen 21-18 / 21-16 Kanta TSUNEYAMA 19 40
Round 2 8 SON Wan Ho 13-21 / 21-16 / 21-9 Tommy SUGIARTO 11 61
Round 2 6 KIDAMBI Srikanth 18-21 / 21-17 / 21-16 LIN Dan 14 63
Round 2 23 Sameer VERMA 23-21 / 6-21 / 22-20 Jonatan CHRISTIE 13 70
Round 2 16 Khosit PHETPRADAB 21-12 / 21-19 NG Ka Long Angus 12 46
Round 2 1 Kento MOMOTA 21-14 / 21-13 Suppanyu AVIHINGSANON 21 41
Quarter-final 17 Anders ANTONSEN 21-14 / 13-21 / 22-20 HUANG Yuxiang 34 69
Quarter-final 4 CHOU Tien Chen 17-21 / 21-19 / 21-15 SON Wan Ho 8 76
Quarter-final 6 KIDAMBI Srikanth 22-20 / 19-21 / 23-21 Sameer VERMA 23 78
Quarter-final 1 Kento MOMOTA 21-13 / 21-9 Khosit PHETPRADAB 16 37
Semi-final 4 CHOU Tien Chen 19-21 / 21-11 / 21-12 Anders ANTONSEN 17 74
Semi-final 1 Kento MOMOTA 21-16 / 21-12 KIDAMBI Srikanth 6 42
Final 1 Kento MOMOTA 22-20 / 16-21 / 21-15 CHOU Tien Chen 4 77
WD
Round 1 1 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-10 / 21-10 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 112 31
Round 1 7 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 21-9 / 22-20 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 11 33
Round 1 27 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 21-7 / 21-11 Ariel LEE / Sydney LEE 48 20
Round 1 4 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-13 / 21-12 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 131 31
Round 1 56 Emma KARLSSON / Johanna MAGNUSSON 21-17 / 21-11 JAKKAMPUDI Meghana / Poorvisha S RAM 35 30
Round 1 21 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 21-19 / 21-18 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 5 36
Round 1 - Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Rizki Amelia PRADIPTA 21-13 / 21-11 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 18 29
Round 1 - LI Wenmei / ZHENG Yu 21-17 / 21-9 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 44 33
Round 1 370 KIM Hye Jeong / KONG Hee Yong 21-7 / 21-12 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 31 25
Round 1 2 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-14 / 21-14 Delphine DELRUE / Lea PALERMO 34 43
Round 1 14 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 21-14 / 21-15 Emilie LEFEL / Anne TRAN 24 34
Round 1 6 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-17 / 21-13 Amalie MAGELUND / Freja RAVN 69 35
Round 1 13 DU Yue / LI Yinhui 21-12 / 21-12 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 36 32
Round 1 3 CHEN Qingchen / JIA Yifan 22-20 / 16-21 / 21-16 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 19 60
Round 1 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI W.O. TANG Jinhua / YU Xiaohan 20 0
Round 1 16 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-9 / 19-21 / 21-15 HSU Ya Ching / WU Ti Jung 25 54
Round 2 1 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-9 / 21-14 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 16 44
Round 2 27 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 18-21 / 22-20 / 21-18 LEE So Hee / SHIN Seung Chan 7 61
Round 2 4 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-6 / 21-17 Emma KARLSSON / Johanna MAGNUSSON 56 28
Round 2 - Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Rizki Amelia PRADIPTA 21-14 / 21-19 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 21 34
Round 2 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 19-21 / 21-15 / 21-18 LI Wenmei / ZHENG Yu - 65
Round 2 370 KIM Hye Jeong / KONG Hee Yong 21-18 / 21-14 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 2 47
Round 2 6 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-18 / 21-15 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 14 47
Round 2 13 DU Yue / LI Yinhui 21-17 / 21-13 CHEN Qingchen / JIA Yifan 3 32
Quarter-final 1 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-14 / 21-12 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 27 36
Quarter-final 4 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 18-21 / 21-18 / 21-19 Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Rizki Amelia PRADIPTA - 80
Quarter-final 370 KIM Hye Jeong / KONG Hee Yong 21-17 / 21-9 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 8 39
Quarter-final 6 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 19-21 / 21-17 / 21-9 DU Yue / LI Yinhui 13 80
Semi-final 1 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-13 / 21-16 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 4 57
Semi-final 6 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-12 / 21-14 KIM Hye Jeong / KONG Hee Yong 370 42
Final 1 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-19 / 21-16 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 6 57
WS
Round 1 1 TAI Tzu Ying 21-14 / 21-15 Sayaka TAKAHASHI 13 33
Round 1 25 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-17 / 21-16 GAO Fangjie 14 42
Round 1 4 CHEN Yufei 21-17 / 21-19 Sayaka SATO 17 41
Round 1 16 Michelle LI 21-13 / 22-20 Evgeniya KOSETSKAYA 31 32
Round 1 22 CAI Yanyan 21-2 / 21-8 Linda ZETCHIRI 43 20
Round 1 8 HE Bingjiao 16-21 / 21-17 / 21-14 Pornpawee CHOCHUWONG 20 53
Round 1 19 Gregoria Mariska TUNJUNG 21-9 / 24-22 CHEN Xiaoxin 28 37
Round 1 18 Mia BLICHFELDT 21-19 / 14-21 / 21-19 Carolina MARIN 5 66
Round 1 23 Line Højmark KJAERSFELDT 21-18 / 23-21 Aya OHORI 15 41
Round 1 11 Beiwen ZHANG 21-17 / 16-21 / 21-18 PUSARLA V. Sindhu 3 55
Round 1 37 Saena KAWAKAMI 21-16 / 21-8 Rachel HONDERICH 41 31
Round 1 7 Nozomi OKUHARA 21-19 / 21-18 Nitchaon JINDAPOL 12 48
Round 1 10 Saina NEHWAL 20-22 / 21-17 / 24-22 CHEUNG Ngan Yi 24 81
Round 1 2 Akane YAMAGUCHI 18-21 / 21-15 / 21-16 Beatriz CORRALES 35 51
Round 1 6 Ratchanok INTANON 21-10 / 21-17 Kirsty GILMOUR 26 39
Round 1 9 SUNG Ji Hyun 21-11 / 21-13 LEE Chia Hsin 38 23
Round 2 1 TAI Tzu Ying 21-16 / 21-15 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 25 37
Round 2 4 CHEN Yufei 21-19 / 21-18 Michelle LI 16 38
Round 2 22 CAI Yanyan 22-20 / 22-20 Ratchanok INTANON 6 39
Round 2 8 HE Bingjiao 22-20 / 21-10 SUNG Ji Hyun 9 36
Round 2 19 Gregoria Mariska TUNJUNG 16-21 / 21-16 / 21-11 Mia BLICHFELDT 18 59
Round 2 23 Line Højmark KJAERSFELDT 21-18 / 21-12 Beiwen ZHANG 11 33
Round 2 7 Nozomi OKUHARA 21-15 / 21-14 Saena KAWAKAMI 37 35
Round 2 10 Saina NEHWAL 21-15 / 21-17 Akane YAMAGUCHI 2 36
Quarter-final 1 TAI Tzu Ying 21-13 / 12-21 / 21-9 CHEN Yufei 4 47
Quarter-final 8 HE Bingjiao 21-13 / 21-16 CAI Yanyan 22 31
Quarter-final 19 Gregoria Mariska TUNJUNG 20-22 / 21-19 / 21-13 Line Højmark KJAERSFELDT 23 64
Quarter-final 10 Saina NEHWAL 17-21 / 21-16 / 21-12 Nozomi OKUHARA 7 58
Semi-final 1 TAI Tzu Ying 21-14 / 21-12 HE Bingjiao 8 30
Semi-final 10 Saina NEHWAL 21-11 / 21-12 Gregoria Mariska TUNJUNG 19 30
Final 1 TAI Tzu Ying 21-13 / 13-21 / 21-6 Saina NEHWAL 10 52
XD
Round 1 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-14 / 21-7 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 15 26
Round 1 10 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-12 / 21-19 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 17 36
Round 1 11 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-11 / 21-11 Ronan LABAR / Audrey MITTELHEISSER 26 24
Round 1 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-11 / 21-16 Ben LANE / Jessica PUGH 27 30
Round 1 18 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-13 / 21-17 LEE Yang / HSU Ya Ching 29 31
Round 1 5 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 21-19 / 21-17 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 16 44
Round 1 25 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 21-12 / 21-15 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 34 39
Round 1 8 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-17 / 17-21 / 23-21 HE Jiting / DU Yue 12 62
Round 1 7 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 18-21 / 21-19 / 21-16 Jacco ARENDS / Selena PIEK 22 53
Round 1 52 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-17 / 21-18 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 33 35
Round 1 4 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-14 / 21-14 Robin TABELING / Cheryl SEINEN 32 28
Round 1 48 LU Kai / CHEN Lu 16-21 / 21-19 / 21-16 Takuro HOKI / Wakana NAGAHARA - 56
Round 1 9 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-19 / 19-21 / 21-11 Mikkel MIKKELSEN / Mai SURROW 37 54
Round 1 13 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-16 / 22-24 / 22-20 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 24 66
Round 1 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-5 / 21-18 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 14 30
Round 1 20 Ricky KARANDASUWARDI / Debby SUSANTO 21-15 / 21-15 ZHANG Nan / LI Yinhui 6 36
Round 2 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-18 / 21-11 Ricky KARANDASUWARDI / Debby SUSANTO 20 29
Round 2 10 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-12 / 21-18 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 11 43
Round 2 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-14 / 13-21 / 21-19 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 18 48
Round 2 5 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 21-15 / 21-10 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 25 36
Round 2 7 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-18 / 21-16 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 8 42
Round 2 52 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-12 / 17-21 / 22-20 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 4 59
Round 2 9 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-16 / 21-7 LU Kai / CHEN Lu 48 27
Round 2 13 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-14 / 21-15 WANG Yilyu / HUANG Dongping 2 34
Quarter-final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-12 / 21-7 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 10 28
Quarter-final 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 26-24 / 21-10 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 5 51
Quarter-final 52 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-14 / 17-21 / 21-12 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 7 60
Quarter-final 13 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-14 / 21-11 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 9 37
Semi-final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-11 / 19-21 / 21-17 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 3 50
Semi-final 13 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-16 / 17-21 / 21-16 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 52 67
Final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-16 / 21-13 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 13 34

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 72 10 32.3% 2798 90.26 00:45:41 1.98 8 25.8%
MS 30 76 16 53.3% 2783 92.77 00:56:12 1.65 15 50.0%
WD 30 66 6 20.0% 2345 78.17 00:42:30 1.84 5 16.7%
WS 31 72 10 32.3% 2620 84.52 00:42:31 1.99 3 9.7%
XD 31 72 10 32.3% 2611 84.23 00:41:46 2.02 4 12.9%
Total 153 358 52 34.0% 13157 85.99 00:45:41 1.88 35 22.9%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Indonesia 24 13 64.9%
Japan 31 19 62.0%
China 25 20 55.6%
India 11 9 55.0%
Chinese Taipei 12 10 54.5%
Korea 10 9 52.6%
Sweden 1 1 50.0%
Thailand 9 10 47.4%
Denmark 13 15 46.4%
Malaysia 4 5 44.4%
England 5 7 41.7%
Germany 3 6 33.3%
U.S.A. 1 2 33.3%
Hong Kong 2 5 28.6%
Canada 1 3 25.0%
Netherlands 1 6 14.3%
Scotland 0 1 0.0%
Ireland 0 1 0.0%
Bulgaria 0 2 0.0%
Spain 0 2 0.0%
Russia 0 3 0.0%
France 0 4 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 SHI Yuqi LEE Zii Jia 21-18 / 16-21 / 21-12
2021 Viktor AXELSEN Kento MOMOTA 20-22 / 21-18 / 21-12
2020 Anders ANTONSEN Rasmus GEMKE 18-21 / 21-19 / 21-12
2019 Kento MOMOTA CHEN Long 21-14 / 21-12
2018 Kento MOMOTA CHOU Tien Chen 22-20 / 16-21 / 21-15
2017 KIDAMBI Srikanth LEE Hyun Il 21-10 / 21-5
2016 Tanongsak SAENSOMBOONSUK SON Wan Ho 21-13 / 23-21
2015 CHEN Long Tommy SUGIARTO 21-12 / 21-12
2014 CHEN Long SON Wan Ho 21-19 / 24-22
2013 CHEN Long LEE Chong Wei 24-22 / 21-19
2012 LEE Chong Wei DU Pengyu 15-21 / 21-12 / 21-19
2011 CHEN Long LEE Chong Wei 21-15 / 21-18
2010 Jan O JORGENSEN Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-19
2009 Simon SANTOSO Marc ZWIEBLER 21-14 / 21-6
2008 Peter Hoeg GADE Joachim PERSSON 21-18 / 17-21 / 21-14
2007 LIN Dan BAO Chunlai 21-15 / 21-12
2006 CHEN Hong CHEN Yu W.O.
2005 LEE Chong Wei Muhammad Hafiz HASHIM 17-14 / 15-8
2004 LIN Dan XIA Xuanze 15-12 / 15-11
2003 LIN Dan CHEN Yu 15-4 / 15-6
2002 CHEN Hong Kenneth JONASSEN 15-9 / 9-15 / 15-6
2001 BAO Chunlai LIN Dan 7-5 / 7-1 / 7-0
2000 Peter Hoeg GADE George RIMARCDI 15-11 / 15-12
1999 Poul-Erik HOYER Choong Hann WONG 17-15 / 15-4
1998 Peter Hoeg GADE DONG Jiong 15-8 / 17-14
1997 DONG Jiong Peter Hoeg GADE 15-17 / 15-11 / 15-12
1996 Thomas STUER-LAURIDSEN Ewe Hock ONG 6-15 / 15-7 / 15-12
1995 Poul-Erik HOYER HENDRAWAN 17-18 / 17-14 / 17-15
1994 Poul-Erik HOYER Allan BUDI KUSUMA 17-18 / 15-4 / 15-10
1993 Poul-Erik HOYER Jens OLSSON 15-11 / 15-2
1992 Darren J HALL Poul-Erik HOYER 15-11 / 18-13
1991 Hermawan SUSANTO Poul-Erik HOYER 8-15 / 15-12 / 15-8
1990 Poul-Erik HOYER Morten FROST HANSEN 4-15 / 15-10 / 17-15
1989 Morten FROST HANSEN Jianhua ZHAO 15-12 / 15-13