India Open  

Tournament Name: Yonex Sunrise India Open 2009
Tournament Dates: 24/03/2009-29/03/2009
Location: India, Hyderabad
Category: Grand Prix Gold

Winners
Category Winner Runner-up
MD Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE Hendri Kurniawan SAPUTRA / Hendra WIJAYA
MS Taufik HIDAYAT Muhammad Hafiz HASHIM
WD MA Jin / WANG Xiaoli Vita MARISSA / Nadya MELATI
WS PI Hongyan Julia Pei Xian WONG
XD Flandy LIMPELE / Vita MARISSA V. Diju / Jwala GUTTA

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Bennet ANTONY / P. H. Suraj 21-15 / 26-24 Venkatesh PRASAD / Jagadish YADAV - 23
Round 1 (432*) K. S. Hersen / Jayan JAMES 21-18 / 21-11 Joy T ANTONY / Thomas KURIAN - 21
MD
Round 1 (17*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 21-10 / 21-23 / 21-7 N. N. Vinayak / P. Vinay Kumar Reddy - 24
Round 1 (65*) Danny Bawa CHRISNANTA / Chayut TRIYACHART 21-15 / 21-18 Baptiste CAREME / Ronan LABAR (160*) 23
Round 1 (61*) Naoki KAWAMAE / Shoji SATO 21-10 / 21-9 Francis ALWIN / Sanker GOPAN (315*) 20
Round 1 (268*) LI Tian / SHEN Ye 21-12 / 21-14 D. Guru Prasad / Vineeth MANUEL - 19
Round 1 (32*) K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS 23-21 / 21-17 Mohd Lutfi Zaim ABDUL KHALID / Kok Siang TEO (310*) 36
Round 1 (178*) CHEN Zhiben / JIAMING Tao 23-21 / 21-16 K. S. Hersen / Jayan JAMES (432*) 27
Round 1 (132*) Joko RIYADI / Candra WIJAYA 12-21 / 21-15 / 21-15 WIRATAMA Yohan Hadikusumo / WONG Wai Hong (213*) 41
Round 1 - SAI PRANEETH B. / Pranaav Jerry CHOPRA 21-12 / 21-13 T. Dinesh / B. Kiran Kumar - 20
Round 1 (71*) GOH V Shem / Jian Guo ONG 21-11 / 21-9 Jaseel P ISMAIL / J. B. S. Vidyadhar - 18
Round 1 - Thien How HOON / Woon Fui LIN 21-7 / 21-18 Wifqi WINDARTO / Afiat Yuris WIRAWAN (60*) 28
Round 1 (54*) Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 21-15 / 21-7 Anup SRIDHAR / V. Diju - 18
Round 1 (23*) Fernando KURNIAWAN / Lingga LIE 21-17 / 19-21 / 21-16 CHAI Biao / LIU Xiaolong (106*) 41
Round 1 (171*) Akshay DEWALKAR / Jishnu SANYAL 21-14 / 17-21 / 22-20 Bennet ANTONY / P. H. Suraj - 33
Round 1 - Chung Chiat KHOO / Soon Hock ONG 21-16 / 21-17 KONA Tarun / Arun VISHNU (151*) 20
Round 1 (134*) Hendri Kurniawan SAPUTRA / Hendra WIJAYA 21-15 / 21-15 Hee Chun MAK / TAN Wee Kiong (154*) 27
Round 1 (12*) Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW 21-18 / 17-21 / 21-19 HUI Wai Ho / NJOTO Albertus Susanto - 46
Round 2 (17*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 21-16 / 21-11 Danny Bawa CHRISNANTA / Chayut TRIYACHART (65*) 22
Round 2 (268*) LI Tian / SHEN Ye 28-26 / 21-19 Naoki KAWAMAE / Shoji SATO (61*) 39
Round 2 (178*) CHEN Zhiben / JIAMING Tao 21-19 / 21-18 K. T. Rupesh Kumar / Sanave THOMAS (32*) 30
Round 2 (132*) Joko RIYADI / Candra WIJAYA 21-12 / 21-6 SAI PRANEETH B. / Pranaav Jerry CHOPRA - 18
Round 2 - Thien How HOON / Woon Fui LIN 21-19 / 18-21 / 21-15 GOH V Shem / Jian Guo ONG (71*) 45
Round 2 (54*) Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 21-17 / 21-8 Fernando KURNIAWAN / Lingga LIE (23*) 19
Round 2 - Chung Chiat KHOO / Soon Hock ONG 21-18 / 21-18 Akshay DEWALKAR / Jishnu SANYAL (171*) 26
Round 2 (134*) Hendri Kurniawan SAPUTRA / Hendra WIJAYA 21-15 / 21-19 Chong Ming CHAN / Choon Eng CHEW (12*) 34
Quarter-final (17*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 21-13 / 21-8 LI Tian / SHEN Ye (268*) 19
Quarter-final (132*) Joko RIYADI / Candra WIJAYA 21-17 / 18-21 / 21-17 CHEN Zhiben / JIAMING Tao (178*) 48
Quarter-final (54*) Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN 21-14 / 21-14 Thien How HOON / Woon Fui LIN - 27
Quarter-final (134*) Hendri Kurniawan SAPUTRA / Hendra WIJAYA 15-21 / 22-20 / 21-13 Chung Chiat KHOO / Soon Hock ONG - 42
Semi-final (17*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 21-6 / 22-20 Joko RIYADI / Candra WIJAYA (132*) 24
Semi-final (134*) Hendri Kurniawan SAPUTRA / Hendra WIJAYA 21-13 / 21-15 Alvent Yulianto CHANDRA / Hendra Aprida GUNAWAN (54*) 24
Final (17*) Tan Fook CHOONG / Wan Wah LEE 21-9 / 21-11 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Hendra WIJAYA (134*) 17
MS
Round 1 (139*) CHEN Long 7-21 / 21-16 / 21-18 LEE Chong Wei (1*) 51
Round 1 (189*) GURUSAIDUTT R. M. V. 21-16 / 21-11 Brice LEVERDEZ (44*) 30
Round 1 (46*) Anand PAWAR 21-6 / 21-13 Venkatesh PRASAD - 19
Round 1 (69*) WEN Kai 24-22 / 21-19 Zi Liang Derek WONG (96*) 37
Round 1 (11*) Tsuen Seng LEE 21-15 / 21-14 J. B. S. Vidyadhar (171*) 30
Round 1 (314*) Abhimanyu SINGH 21-18 / 15-21 / 21-13 CHAN Alan Yun Lung (220*) 43
Round 1 (53*) Muhammad Roslin HASHIM 21-15 / 21-11 C. M. Shashidhar - 26
Round 1 (15*) Chetan ANAND 14-21 / 21-9 / 22-20 Chong Chieh LOK (200*) 47
Round 1 (198*) ZHOU Wenlong 21-18 / 21-16 Srujan NANDALURI - 29
Round 1 (31*) Muhammad Hafiz HASHIM 21-11 / 21-12 REDDY B. Sumeeth (435*) 22
Round 1 (124*) WONG Wing Ki Vincent 21-17 / 21-17 Indra MEHATA (848*) 21
Round 1 (29*) Andre Kurniawan TEDJONO 21-8 / 21-8 Nigel D'SA - 18
Round 1 - Mohit KAMAT 22-20 / 21-12 Abhijeet NAIMPALLY - 25
Round 1 (36*) CHONG Wei Feng 21-12 / 21-11 Utsav MISHRA - 22
Round 1 (146*) Kwong Beng CHAN 21-14 / 21-9 Saurav KAPOOR - 20
Round 1 - K. Tanishak 21-15 / 21-11 Matthieu LO YING PING (70*) 23
Round 1 (41*) Tommy SUGIARTO 21-17 / 17-21 / 21-14 PARUPALLI Kashyap (39*) 55
Round 1 - T. Dinesh 21-19 / 21-16 Rohit MORE - 22
Round 1 (16*) Sairul Amar AYOB 21-10 / 21-11 Sachin RATTI - 18
Round 1 - Anshuman HAZARIKA 21-17 / 21-14 Jagadish YADAV - 19
Round 1 (45*) Anup SRIDHAR 21-3 / 21-7 Sachin Kumar RANA - 13
Round 1 (65*) Chun Seang TAN 21-16 / 21-19 Thomas KURIAN - 29
Round 1 (21*) Tien Minh NGUYEN 21-7 / 21-7 Bikash SHRESTHA (889*) 15
Round 1 (210*) Rohan CASTELINO 21-10 / 21-12 K. Ajay Kumar - 32
Round 1 (34*) Beng Hong KUAN 21-19 / 21-1 Oscar BANSAL - 18
Round 1 (73*) QIU Yanbo 21-18 / 21-18 P. Vinay Kumar Reddy (409*) 43
Round 1 - SAI PRANEETH B. 21-18 / 21-5 Wee Chung PEI (95*) 28
Round 1 (213*) Yong Zhao Ashton CHEN 21-16 / 21-17 Sagar CHOPDA (766*) 36
Round 1 (23*) Arvind BHAT 21-19 / 7-21 / 21-13 DU Pengyu (134*) 41
Round 1 (97*) HU Yun 21-16 / 21-13 Mohamad Arif Ab Latif ARIF (58*) 26
Round 1 (6*) Taufik HIDAYAT 21-8 / 21-13 K. Nandagopal - 17
Round 1 (76*) LIEW Daren W.O. Sourabh VERMA (328*) 0
Round 2 (139*) CHEN Long 21-17 / 21-16 GURUSAIDUTT R. M. V. (189*) 31
Round 2 (46*) Anand PAWAR 21-15 / 19-21 / 21-16 WEN Kai (69*) 45
Round 2 (11*) Tsuen Seng LEE 21-16 / 21-10 Abhimanyu SINGH (314*) 26
Round 2 (53*) Muhammad Roslin HASHIM 22-20 / 21-12 LIEW Daren (76*) 36
Round 2 (198*) ZHOU Wenlong 21-9 / 22-24 / 21-8 Chetan ANAND (15*) 40
Round 2 (31*) Muhammad Hafiz HASHIM 21-11 / 18-21 / 21-14 WONG Wing Ki Vincent (124*) 37
Round 2 (29*) Andre Kurniawan TEDJONO 11-21 / 21-8 / 21-10 Mohit KAMAT - 40
Round 2 (146*) Kwong Beng CHAN 21-15 / 15-21 / 21-19 CHONG Wei Feng (36*) 56
Round 2 (41*) Tommy SUGIARTO 21-18 / 21-10 K. Tanishak - 30
Round 2 (16*) Sairul Amar AYOB 21-15 / 21-10 T. Dinesh - 22
Round 2 (45*) Anup SRIDHAR 21-8 / 21-8 Anshuman HAZARIKA - 19
Round 2 (65*) Chun Seang TAN 21-15 / 10-21 / 21-18 Tien Minh NGUYEN (21*) 42
Round 2 (34*) Beng Hong KUAN 21-16 / 21-8 Rohan CASTELINO (210*) 23
Round 2 (73*) QIU Yanbo 22-20 / 21-12 SAI PRANEETH B. - 29
Round 2 (23*) Arvind BHAT 21-10 / 21-12 Yong Zhao Ashton CHEN (213*) 23
Round 2 (6*) Taufik HIDAYAT 18-21 / 21-18 / 21-19 HU Yun (97*) 53
Round 3 (139*) CHEN Long 21-12 / 21-12 Anand PAWAR (46*) 30
Round 3 (11*) Tsuen Seng LEE 21-8 / 21-15 Muhammad Roslin HASHIM (53*) 31
Round 3 (31*) Muhammad Hafiz HASHIM 21-15 / 11-21 / 21-16 ZHOU Wenlong (198*) 44
Round 3 (29*) Andre Kurniawan TEDJONO 21-18 / 21-18 Kwong Beng CHAN (146*) 38
Round 3 (41*) Tommy SUGIARTO 21-14 / 19-21 / 21-17 Sairul Amar AYOB (16*) 49
Round 3 (65*) Chun Seang TAN 9-21 / 21-19 / 21-18 Anup SRIDHAR (45*) 50
Round 3 (34*) Beng Hong KUAN 21-9 / 21-19 QIU Yanbo (73*) 27
Round 3 (6*) Taufik HIDAYAT 21-14 / 21-11 Arvind BHAT (23*) 29
Quarter-final (139*) CHEN Long 21-15 / 21-8 Tsuen Seng LEE (11*) 28
Quarter-final (31*) Muhammad Hafiz HASHIM 21-18 / 14-21 / 21-16 Andre Kurniawan TEDJONO (29*) 52
Quarter-final (41*) Tommy SUGIARTO 13-21 / 21-18 / 21-9 Chun Seang TAN (65*) 55
Quarter-final (6*) Taufik HIDAYAT 17-21 / 21-17 / 21-19 Beng Hong KUAN (34*) 61
Semi-final (31*) Muhammad Hafiz HASHIM 21-18 / 19-21 / 21-15 CHEN Long (139*) 50
Semi-final (6*) Taufik HIDAYAT 21-13 / 21-11 Tommy SUGIARTO (41*) 35
Final (6*) Taufik HIDAYAT 21-18 / 21-19 Muhammad Hafiz HASHIM (31*) 30
WD
Round 1 (140*) Komala DEWI / Debby SUSANTO 21-8 / 21-17 Dhanya NAIR / Anita OHLAN - 23
Round 1 - Vita MARISSA / Nadya MELATI 21-19 / 21-13 WANG Siyun / ZHANG Jinkang (72*) 29
Round 1 - Marylen Poau Leng NG / WOON Khe Wei 21-8 / 21-7 Meenakshi NAIR / Mohita SAHDEV - 15
Round 1 - KOON Wai Chee / MONG Kwan Yi 21-13 / 21-7 MANEESHA K / PUSARLA V. Sindhu - 16
Round 1 - Chiou Hwee HAW / Yujia LI 21-14 / 21-5 P. C. Thulasi / REDDY N. Sikki - 17
Round 1 - Endang NURSUGIANTI / Jo NOVITA 21-23 / 21-15 / 21-18 Ashwini PONNAPPA / Nitya SOSALE (192*) 40
Round 1 - Yu HIRAYAMA / Ayaka TAKAHASHI 21-18 / 21-17 Anjali KALITA / P. Jyotshna (332*) 24
Round 1 (35*) Laura CHOINET / Weny RASIDI 21-2 / 21-7 K. Radhika Reddy / E. Deepthi Shalini - 16
Round 1 (319*) Anneke Feinya AGUSTIN / Annisa WAHYUNI 21-17 / 16-21 / 21-15 Nairul Suhaida ABDUL LATIF / GOH Liu Ying - 36
Round 1 (224*) TANG Jinhua / XIA Huan 21-13 / 21-9 Aparna BALAN / B. R. Meenakshi - 22
Round 1 (76*) MA Jin / WANG Xiaoli 21-4 / 21-15 Amelia Alicia ANSCELLY / LIM Yin Loo - 22
Round 1 - Pradnya GADRE / Prajakta SAWANT W.O. Shizuka Uchida / Ayane KURIHARA (122*) 0
Round 1 (139*) CHAN Hung Yung / CHAU Hoi Wah W.O. Pooja SHRESTHA / Sara Devi TAMANG (369*) 0
Round 2 (15*) Shinta Mulia SARI / Lei YAO 21-19 / 21-15 Komala DEWI / Debby SUSANTO (140*) 27
Round 2 - Vita MARISSA / Nadya MELATI 21-18 / 21-13 Marylen Poau Leng NG / WOON Khe Wei - 23
Round 2 (28*) Jwala GUTTA / Shruti KURIEN 21-15 / 19-21 / 21-15 Pradnya GADRE / Prajakta SAWANT - 29
Round 2 - Chiou Hwee HAW / Yujia LI 21-9 / 21-9 KOON Wai Chee / MONG Kwan Yi - 18
Round 2 - Endang NURSUGIANTI / Jo NOVITA 22-20 / 14-21 / 21-17 CHAN Hung Yung / CHAU Hoi Wah (139*) 36
Round 2 (35*) Laura CHOINET / Weny RASIDI 21-18 / 21-19 Yu HIRAYAMA / Ayaka TAKAHASHI - 32
Round 2 (224*) TANG Jinhua / XIA Huan 21-19 / 21-9 Anneke Feinya AGUSTIN / Annisa WAHYUNI (319*) 28
Round 2 (76*) MA Jin / WANG Xiaoli 21-8 / 21-16 Fan Frances LIU / Yu Yan Vanessa NEO (23*) 24
Quarter-final - Vita MARISSA / Nadya MELATI 21-14 / 21-17 Shinta Mulia SARI / Lei YAO (15*) 26
Quarter-final (28*) Jwala GUTTA / Shruti KURIEN 21-19 / 21-16 Chiou Hwee HAW / Yujia LI - 26
Quarter-final - Endang NURSUGIANTI / Jo NOVITA 21-16 / 21-13 Laura CHOINET / Weny RASIDI (35*) 29
Quarter-final (76*) MA Jin / WANG Xiaoli 21-13 / 21-9 TANG Jinhua / XIA Huan (224*) 23
Semi-final - Vita MARISSA / Nadya MELATI 21-17 / 21-9 Jwala GUTTA / Shruti KURIEN (28*) 21
Semi-final (76*) MA Jin / WANG Xiaoli 21-9 / 21-6 Endang NURSUGIANTI / Jo NOVITA - 22
Final (76*) MA Jin / WANG Xiaoli 21-14 / 21-13 Vita MARISSA / Nadya MELATI - 27
WS (qual)
Round 1 - MANEESHA K 21-14 / 21-15 Sonal MORE - 24
Round 1 - Arundhati PANTAWANE 21-13 / 21-15 Meenakshi NAIR - 22
Round 1 (566*) Aparna BALAN 21-11 / 21-12 Mohita SAHDEV - 20
Round 1 - Chitralekha . 21-16 / 21-11 Sara Devi TAMANG (712*) 21
Round 1 - Anita OHLAN 21-15 / 20-22 / 21-15 Parssa NAQVI - 37
Round 1 (386*) Anuradha SHRIKHANDE 21-17 / 21-17 Trupti LAVANIA - 24
Round 1 (350*) Ashwini PONNAPPA 21-14 / 21-11 Bibari BASUMATARY (305*) 21
Round 2 - Arundhati PANTAWANE 21-5 / 21-14 MANEESHA K - 16
Round 2 (566*) Aparna BALAN 21-16 / 15-21 / 21-18 PUSARLA V. Sindhu - 38
Round 2 - Chitralekha . 21-17 / 25-23 Anita OHLAN - 27
Round 2 (350*) Ashwini PONNAPPA 21-14 / 21-16 Anuradha SHRIKHANDE (386*) 24
WS
Round 1 (8*) PI Hongyan 21-18 / 21-18 Trupti MURGUNDE (159*) 35
Round 1 (671*) WANG Shixian 21-13 / 21-11 Neha PANDIT (124*) 49
Round 1 - XIA Jingyun 21-19 / 21-4 Aiying XING (25*) 6
Round 1 - CHENG Wen 14-21 / 21-7 / 21-7 Aditi MUTATKAR (40*) 38
Round 1 (17*) Mew Choo WONG 16-21 / 21-13 / 21-19 Arundhati PANTAWANE - 48
Round 1 (82*) MONG Kwan Yi W.O. REDDY N. Sikki (396*) 36
Round 1 (30*) Yu HIRAYAMA 21-15 / 21-15 Anjali KALITA (384*) 23
Round 1 - P. C. Thulasi 21-13 / 19-21 / 21-16 Chitralekha . - 30
Round 1 (141*) Shizuka Uchida 13-21 / 21-17 / 21-14 Aparna BALAN (566*) 37
Round 1 (33*) Lyddia Yi Yu CHEAH 21-13 / 15-21 / 21-9 Ayaka TAKAHASHI (225*) 34
Round 1 (247*) Sampada SAHASRABUDDHE 21-18 / 22-20 Dhanya NAIR - 31
Round 1 (91*) Beiwen ZHANG 18-21 / 21-11 / 21-19 Maria Kristin YULIANTI (15*) 42
Round 1 (350*) Ashwini PONNAPPA 23-21 / 21-14 Mingtian FU (44*) 26
Round 1 (14*) Julia Pei Xian WONG 21-15 / 21-23 / 21-14 Sayali GOKHALE (307*) 49
Round 1 (303*) CHAN Hung Yung 14-21 / 21-5 / 21-19 Mudra DHAINJE - 32
Round 1 (9*) Saina NEHWAL 21-6 / 21-10 Chew Yen Daphne NG (709*) 21
Round 2 (8*) PI Hongyan 21-19 / 21-19 WANG Shixian (671*) 45
Round 2 - XIA Jingyun 12-21 / 24-22 / 21-12 CHENG Wen - 50
Round 2 (17*) Mew Choo WONG 21-11 / 14-21 / 21-18 MONG Kwan Yi (82*) 49
Round 2 (30*) Yu HIRAYAMA 21-11 / 21-18 P. C. Thulasi - 31
Round 2 (33*) Lyddia Yi Yu CHEAH 21-23 / 21-17 / 21-6 Shizuka Uchida (141*) 43
Round 2 (91*) Beiwen ZHANG 21-18 / 21-17 Sampada SAHASRABUDDHE (247*) 25
Round 2 (14*) Julia Pei Xian WONG 21-16 / 21-16 Ashwini PONNAPPA (350*) 24
Round 2 (9*) Saina NEHWAL 21-8 / 21-8 CHAN Hung Yung (303*) 20
Quarter-final (8*) PI Hongyan 22-20 / 18-21 / 21-14 XIA Jingyun - 63
Quarter-final (30*) Yu HIRAYAMA 21-17 / 21-18 Mew Choo WONG (17*) 39
Quarter-final (91*) Beiwen ZHANG 22-20 / 21-9 Lyddia Yi Yu CHEAH (33*) 30
Quarter-final (14*) Julia Pei Xian WONG 12-21 / 21-13 / 21-18 Saina NEHWAL (9*) 55
Semi-final (8*) PI Hongyan 21-7 / 21-14 Yu HIRAYAMA (30*) 30
Semi-final (14*) Julia Pei Xian WONG 19-21 / 21-13 / 21-15 Beiwen ZHANG (91*) 43
Final (8*) PI Hongyan 17-21 / 21-15 / 21-14 Julia Pei Xian WONG (14*) 54
XD
Round 1 - Hee Chun MAK / Nairul Suhaida ABDUL LATIF 21-13 / 21-10 Hendra Aprida GUNAWAN / Endang NURSUGIANTI - 19
Round 1 - Tontowi AHMAD / Richi Puspita DILI 21-16 / 12-21 / 24-22 Mohd Lutfi Zaim ABDUL KHALID / LIM Yin Loo (77*) 63
Round 1 - SHEN Ye / MA Jin 21-11 / 21-18 Alvent Yulianto CHANDRA / Jo NOVITA - 25
Round 1 - Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yu Yan Vanessa NEO 21-17 / 21-18 Arun VISHNU / Aparna BALAN (321*) 23
Round 1 - LIM Khim Wah / Marylen Poau Leng NG 21-13 / 21-15 Jayan JAMES / B. Deepthi Priyadarshini - 18
Round 1 (302*) Jian Guo ONG / Sook Chin CHONG 21-11 / 21-13 WONG Wai Hong / KOON Wai Chee (119*) 22
Round 1 - Hendra WIJAYA / Yujia LI 21-13 / 22-20 Kok Siang TEO / Amelia Alicia ANSCELLY (304*) 31
Round 1 - Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO 21-11 / 21-16 Francis ALWIN / P. Jyotshna - 17
Round 1 (260*) CHEN Zhiben / ZHANG Jinkang 21-9 / 21-6 Pranaav Jerry CHOPRA / Pradnya GADRE - 16
Round 1 - JIAMING Tao / WANG Xiaoli 21-11 / 21-9 HUI Wai Ho / CHAN Hung Yung - 16
Round 1 - Tanveer GILL / Mohita SAHDEV W.O. Indra MEHATA / Pooja SHRESTHA - 0
Round 1 (39*) Baptiste CAREME / Laura CHOINET W.O. Ram Singh CHAUDHARI / Sara Devi TAMANG - 0
Round 1 - LIU Xiaolong / TANG Jinhua W.O. Akshay DEWALKAR / Krishna DEKARAJA - 0
Round 2 (12*) WIRATAMA Yohan Hadikusumo / CHAU Hoi Wah 22-20 / 21-16 Hee Chun MAK / Nairul Suhaida ABDUL LATIF - 24
Round 2 - Tontowi AHMAD / Richi Puspita DILI 21-3 / 21-6 Tanveer GILL / Mohita SAHDEV - 10
Round 2 (19*) Flandy LIMPELE / Vita MARISSA 21-19 / 21-16 SHEN Ye / MA Jin - 29
Round 2 - Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yu Yan Vanessa NEO 18-21 / 21-18 / 21-11 LIM Khim Wah / Marylen Poau Leng NG - 38
Round 2 (302*) Jian Guo ONG / Sook Chin CHONG 14-21 / 24-22 / 21-17 Hendra WIJAYA / Yujia LI - 38
Round 2 - Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO 21-15 / 21-14 Baptiste CAREME / Laura CHOINET (39*) 23
Round 2 - JIAMING Tao / WANG Xiaoli 21-17 / 22-20 CHEN Zhiben / ZHANG Jinkang (260*) 36
Round 2 (16*) V. Diju / Jwala GUTTA 21-10 / 21-15 LIU Xiaolong / TANG Jinhua - 21
Quarter-final - Tontowi AHMAD / Richi Puspita DILI 14-21 / 21-17 / 21-19 WIRATAMA Yohan Hadikusumo / CHAU Hoi Wah (12*) 41
Quarter-final (19*) Flandy LIMPELE / Vita MARISSA 24-22 / 23-25 / 21-13 Hendri Kurniawan SAPUTRA / Yu Yan Vanessa NEO - 42
Quarter-final (302*) Jian Guo ONG / Sook Chin CHONG 21-19 / 21-19 Muhammad RIJAL / Debby SUSANTO - 36
Quarter-final (16*) V. Diju / Jwala GUTTA 21-13 / 21-13 JIAMING Tao / WANG Xiaoli - 23
Semi-final (19*) Flandy LIMPELE / Vita MARISSA 21-10 / 21-19 Tontowi AHMAD / Richi Puspita DILI - 18
Semi-final (16*) V. Diju / Jwala GUTTA 21-11 / 21-12 Jian Guo ONG / Sook Chin CHONG (302*) 20
Final (19*) Flandy LIMPELE / Vita MARISSA 21-14 / 21-17 V. Diju / Jwala GUTTA (16*) 33
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 70 8 25.8% 2528 81.55 00:28:14 2.89 0 0.0%
MS 62 143 19 30.6% 5010 80.81 00:32:50 2.46 1 1.6%
WD 26 56 4 15.4% 1934 74.38 00:25:02 2.97 0 0.0%
WS 30 75 15 50.0% 2686 89.53 00:36:44 2.44 1 3.3%
XD 25 55 5 20.0% 1981 79.24 00:27:17 2.9 1 4.0%
Total 174 399 51 29.3% 14139 81.26 00:30:43 2.64 3 1.7%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Indonesia 38 15 71.7%
U.S.A. 5 2 71.4%
China 28 17 62.2%
Malaysia 45 29 60.8%
France 7 5 58.3%
Japan 6 5 54.5%
Singapore 10 10 50.0%
Vietnam 1 1 50.0%
India 41 86 32.3%
Hong Kong 6 13 31.6%
New Zealand 0 1 0.0%
Nepal 0 3 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Lakshya SEN LOH Kean Yew 24-22 / 21-17
2019 Viktor AXELSEN KIDAMBI Srikanth 21-7 / 22-20
2018 SHI Yuqi CHOU Tien Chen 21-18 / 21-14
2017 Viktor AXELSEN CHOU Tien Chen 21-13 / 21-10
2016 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-15 / 21-18
2015 KIDAMBI Srikanth Viktor AXELSEN 18-21 / 21-13 / 21-12
2014 LEE Chong Wei CHEN Long 21-13 / 21-17
2013 LEE Chong Wei Kenichi TAGO 21-15 / 18-21 / 21-17
2012 SON Wan Ho LEE Chong Wei 21-18 / 14-21 / 21-19
2011 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-12 / 12-21 / 21-15
2010 Alamsyah YUNUS GURUSAIDUTT R. M. V. 21-13 / 21-18
2009 Taufik HIDAYAT Muhammad Hafiz HASHIM 21-18 / 21-19
2008 Boonsak PONSANA Chetan ANAND 21-16 / 21-12
1997 Harijanto ARBI PULLELA Gopichand 15-4 / 15-7