German Open  

Tournament Name: YONEX German Open Grand Prix Gold 2011
Tournament Dates: 01/03/2011-06/03/2011
Location: Germany, Mulheim an der Ruhr
Category: Grand Prix Gold

Winners
Category Winner Runner-up
MD CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae KIM Gi Jung / KIM Sa Rang
MS LIN Dan CHEN Jin
WD Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA HA Jung Eun / KIM Min Jung
WS LIU Xin (F) Ayane KURIHARA
XD Robert BLAIR / Gabrielle ADCOCK Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 - Denis NYENHUIS / Felix SCHOPPMANN 18-21 / 21-17 / 21-10 Stilian MAKARSKI / Peyo BOICHINOV 371 40
Round 1 - Steffen HOHENBERG / Gregory SCHNEIDER 21-16 / 22-24 / 21-16 Matijs DIERICKX / Freek GOLINSKI 83 43
Round 1 69 Maurice NIESNER / Till ZANDER 21-10 / 19-21 / 21-19 Gert KUNKA / Andy Hartono TANDAPUTRA 107 37
Round 1 182 Taufiq Hidayat AKBAR / Wisnu Haryo PUTRO 26-24 / 21-13 Thomas NIRSCHL / Tobias WADENKA - 26
Round 1 70 Jacco ARENDS / Jelle MAAS 18-21 / 21-15 / 21-16 Tim DETTMANN / Andreas HEINZ 143 45
Round 1 - KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-8 / 21-8 Patrick KAEMNITZ / Martin Zehan ZHANG - 16
Round 1 78 Chris LANGRIDGE / Anthony CLARK 21-10 / 21-12 Ronan LABAR / Mathias QUERE 177 24
Round 1 - Martin DELFS / Dharma GUNAWI 21-15 / 21-16 Niclas NOHR / Mads PEDERSEN 260 28
Round 2 - Steffen HOHENBERG / Gregory SCHNEIDER 21-16 / 13-21 / 21-19 Denis NYENHUIS / Felix SCHOPPMANN - 52
Round 2 69 Maurice NIESNER / Till ZANDER 17-21 / 21-11 / 21-16 Taufiq Hidayat AKBAR / Wisnu Haryo PUTRO 182 37
Round 2 - KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-15 / 18-21 / 21-12 Jacco ARENDS / Jelle MAAS 70 38
Round 2 78 Chris LANGRIDGE / Anthony CLARK 21-16 / 21-9 Martin DELFS / Dharma GUNAWI - 26
MD
Round 1 2 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 21-11 / 21-16 Patiphat CHALARDCHALEAM / Nipitphon PHUANGPHUAPET 97 26
Round 1 30 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 22-20 / 21-19 Chris LANGRIDGE / Anthony CLARK 78 36
Round 1 26 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 15-21 / 21-15 / 21-12 Chris ADCOCK / Andrew ELLIS 35 40
Round 1 85 Rasmus BONDE / Anders KRISTIANSEN 21-14 / 21-11 Mohd Zakry ABDUL LATIF / Thien How HOON 51 30
Round 1 11 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-10 / 21-19 Adam CWALINA / Michal LOGOSZ 29 28
Round 1 40 Michael FUCHS / Oliver ROTH 21-14 / 21-8 Maurice NIESNER / Till ZANDER 69 22
Round 1 42 Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI / Soon Hock ONG 21-10 / 16-21 / 21-10 Baptiste CAREME / Sylvain GROSJEAN 37 41
Round 1 - KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-16 / 21-17 Yoshiteru HIROBE / Kenta KAZUNO 34 27
Round 1 39 Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO 20-22 / 21-17 / 21-18 Songphon ANUGRITAYAWON / Sudket PRAPAKAMOL 24 51
Round 1 16 Teik Chai GAN / Bin Shen TAN 21-12 / 22-20 Lukasz MOREN / Wojciech SZKUDLARCZYK 80 31
Round 1 36 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-11 / 21-10 Robert BLAIR / Flandy LIMPELE 81 31
Round 1 5 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-14 / 21-16 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 23 30
Round 1 20 Naoki KAWAMAE / Shoji SATO 21-13 / 21-14 Steffen HOHENBERG / Gregory SCHNEIDER - 22
Round 1 - KWON Yi Goo / SHIN Baek Cheol 21-17 / 21-19 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 13 32
Round 1 112 Mats BUE / Anders Skaarup RASMUSSEN 19-21 / 21-13 / 21-13 Peter KAESBAUER / Josche ZURWONNE 90 40
Round 1 3 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-17 / 21-10 Jorrit DE RUITER / Dave KHODABUX 44 29
Round 2 2 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 21-18 / 21-10 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 30 26
Round 2 26 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 24-26 / 21-14 / 21-17 Rasmus BONDE / Anders KRISTIANSEN 85 50
Round 2 40 Michael FUCHS / Oliver ROTH 21-18 / 18-21 / 22-20 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 11 61
Round 2 - KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-14 / 21-18 Mohd Fairuzizuan MOHD TAZARI / Soon Hock ONG 42 31
Round 2 39 Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO 23-25 / 21-16 / 21-12 Teik Chai GAN / Bin Shen TAN 16 56
Round 2 5 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-17 / 21-13 LIU Xiaolong / QIU Zihan 36 33
Round 2 20 Naoki KAWAMAE / Shoji SATO 21-7 / 13-21 / 21-10 KWON Yi Goo / SHIN Baek Cheol - 43
Round 2 3 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-10 / 21-10 Mats BUE / Anders Skaarup RASMUSSEN 112 24
Quarter-final 2 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 21-19 / 21-13 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 26 31
Quarter-final - KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 23-21 / 21-11 Michael FUCHS / Oliver ROTH 40 34
Quarter-final 5 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 21-16 / 21-14 Vitalij DURKIN / Alexandr NIKOLAENKO 39 26
Quarter-final 3 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-10 / 21-13 Naoki KAWAMAE / Shoji SATO 20 34
Semi-final - KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 18-21 / 21-15 / 21-15 KO Sung Hyun / YOO Yeon Seong 2 44
Semi-final 3 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-9 / 21-11 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 5 27
Final 3 CHUNG Jae Sung / LEE Yong Dae 21-19 / 18-21 / 21-11 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang - 46
MS (qual)
Round 1 220 Keigo SONODA 21-10 / 21-10 Christian BOHMER 757 19
Round 1 332 Erik MEIJS 21-14 / 21-16 Patrick KAEMNITZ 444 23
Round 1 180 Fabian HAMMES 18-21 / 21-14 / 21-10 Saber AFIF 214 50
Round 1 215 Alexander ROOVERS 21-11 / 21-10 Manuel BATISTA 287 21
Round 1 361 Anthony DUMARTHERAY 21-13 / 21-16 René ROTHER 714 25
Round 1 236 Taufiq Hidayat AKBAR 21-13 / 21-7 Edwin EKIRING 395 20
Round 1 192 Gabriel ULLDAHL 21-5 / 21-12 Jente PAESEN 356 17
Round 1 225 Maxime MOREELS 21-19 / 16-21 / 21-14 Philipp DISCHER 716 41
Round 1 184 Hannes KAESBAUER 21-12 / 19-21 / 21-8 Sebastien BOURBON 585 35
Round 1 268 Takahiro HIRAMATSU 21-3 / 21-4 Manfred HELMS 714 15
Round 1 289 Nikolaj PERSSON 21-17 / 14-21 / 21-18 Gregory SCHNEIDER 720 46
Round 1 469 Peyo BOICHINOV 21-12 / 0-0 Ret. Robert GEORG 515 25
Round 1 123 Sergey IVLEV 21-13 / 21-18 Sebastian RDUCH 206 32
Round 1 348 Kai WALDENBERGER 21-13 / 23-21 Jordy HILBINK 446 31
Round 1 201 Kenn LIM 21-18 / 21-17 Sebastian SCHOETTLER 669 33
Round 2 220 Keigo SONODA 21-3 / 21-14 Erik MEIJS 332 22
Round 2 180 Fabian HAMMES 21-9 / 20-22 / 21-16 Alexander ROOVERS 215 47
Round 2 236 Taufiq Hidayat AKBAR 21-10 / 21-14 Anthony DUMARTHERAY 361 23
Round 2 192 Gabriel ULLDAHL 21-12 / 15-21 / 21-10 Hubert PACZEK 327 37
Round 2 184 Hannes KAESBAUER 21-9 / 21-15 Maxime MOREELS 225 21
Round 2 289 Nikolaj PERSSON 21-11 / 21-12 Takahiro HIRAMATSU 268 29
Round 2 469 Peyo BOICHINOV 18-21 / 23-21 / 21-13 Sergey IVLEV 123 49
Round 2 201 Kenn LIM 21-7 / 22-20 Kai WALDENBERGER 348 29
MS
Round 1 3 LIN Dan 21-17 / 21-17 Stefan WOJCIKIEWICZ 54 32
Round 1 41 Scott EVANS 21-13 / 19-11 Ret. Kristian MIDTGAARD 89 30
Round 1 31 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-17 / 21-14 Lukas SCHMIDT 104 27
Round 1 96 Dieter DOMKE 21-12 / 21-17 Anup SRIDHAR 93 24
Round 1 19 SON Wan Ho 21-14 / 21-16 Hannes KAESBAUER 184 29
Round 1 236 Taufiq Hidayat AKBAR 21-18 / 16-21 / 21-11 Pedro MARTINS 60 46
Round 1 23 Dicky PALYAMA 21-15 / 21-11 Stilian MAKARSKI 155 25
Round 1 76 Misha ZILBERMAN 21-14 / 15-21 / 21-15 Peyo BOICHINOV 469 42
Round 1 7 Boonsak PONSANA 21-19 / 20-22 / 21-8 Matthieu LO YING PING 48 58
Round 1 70 Takuma UEDA 21-18 / 15-21 / 21-18 Dmytro ZAVADSKY 56 66
Round 1 28 Kazushi YAMADA 23-21 / 23-21 Ville LANG 45 48
Round 1 99 Sven Eric KASTENS 21-7 / 21-12 Fabian HAMMES 180 23
Round 1 64 Stanislav PUKHOV 21-14 / 21-18 HU Yun 17 30
Round 1 95 Magnus SAHLBERG 14-21 / 22-20 / 21-13 Kestutis NAVICKAS 39 49
Round 1 220 Keigo SONODA 21-11 / 21-9 Carl BAXTER 35 27
Round 1 36 Ajay JAYARAM 15-21 / 21-18 / 21-18 LIEW Daren 91 55
Round 1 152 Kwong Beng CHAN 11-21 / 21-15 / 21-18 Harry WRIGHT 120 54
Round 1 107 WEI Nan 21-17 / 21-12 Bjorn SEGUIN 115 31
Round 1 83 HSU Jen Hao 21-9 / 21-15 Aditya ELANGO 80 24
Round 1 16 Marc ZWIEBLER 21-17 / 21-8 Vladimir IVANOV 77 27
Round 1 111 Wisnu Haryo PUTRO 21-15 / 21-16 Yuhan TAN 81 43
Round 1 32 Brice LEVERDEZ 21-18 / 21-6 Kaveh MEHRABI 113 31
Round 1 40 Eric PANG 21-17 / 17-21 / 21-14 Petr KOUKAL 59 46
Round 1 15 PARK Sung Hwan 21-9 / 21-12 Gabriel ULLDAHL 192 26
Round 1 50 LEE Hyun Il 23-21 / 21-18 Mattias WIGARDT 129 33
Round 1 38 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-18 / 21-19 Nikolaj PERSSON 289 33
Round 1 42 Anand PAWAR 21-18 / 21-17 Ivan SOZONOV 75 33
Round 1 22 WANG Zhengming 21-15 / 21-15 Rune ULSING 51 30
Round 1 47 Christian LIND THOMSEN 21-19 / 21-17 Eetu HEINO 87 36
Round 1 34 WONG Wing Ki Vincent 22-20 / 12-21 / 21-18 CHAN Alan Yun Lung 146 52
Round 1 49 CHAN Yan Kit 18-21 / 21-16 / 21-8 Henri HURSKAINEN 52 45
Round 1 6 CHEN Jin 21-5 / 21-5 Kenn LIM 201 26
Round 2 3 LIN Dan 21-11 / 21-18 Scott EVANS 41 33
Round 2 31 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-10 / 21-15 Dieter DOMKE 96 29
Round 2 19 SON Wan Ho 21-19 / 21-15 Taufiq Hidayat AKBAR 236 37
Round 2 23 Dicky PALYAMA 16-21 / 21-18 / 21-6 Misha ZILBERMAN 76 51
Round 2 7 Boonsak PONSANA 21-16 / 21-17 Takuma UEDA 70 41
Round 2 28 Kazushi YAMADA 21-15 / 21-17 Sven Eric KASTENS 99 34
Round 2 64 Stanislav PUKHOV 21-19 / 21-14 Magnus SAHLBERG 95 36
Round 2 220 Keigo SONODA 17-21 / 21-7 / 21-14 Ajay JAYARAM 36 43
Round 2 107 WEI Nan 21-17 / 21-18 Kwong Beng CHAN 152 38
Round 2 83 HSU Jen Hao 21-15 / 21-13 Marc ZWIEBLER 16 35
Round 2 32 Brice LEVERDEZ 21-18 / 21-15 Wisnu Haryo PUTRO 111 41
Round 2 15 PARK Sung Hwan 21-18 / 21-17 Eric PANG 40 39
Round 2 50 LEE Hyun Il 21-13 / 21-11 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 38 27
Round 2 22 WANG Zhengming 21-17 / 21-18 Anand PAWAR 42 36
Round 2 34 WONG Wing Ki Vincent 21-16 / 21-16 Christian LIND THOMSEN 47 44
Round 2 6 CHEN Jin 21-12 / 21-17 CHAN Yan Kit 49 34
Round 3 3 LIN Dan 21-19 / 21-11 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 31 39
Round 3 19 SON Wan Ho 21-17 / 21-17 Dicky PALYAMA 23 41
Round 3 7 Boonsak PONSANA 21-13 / 21-12 Kazushi YAMADA 28 34
Round 3 220 Keigo SONODA 21-17 / 21-12 Stanislav PUKHOV 64 1
Round 3 83 HSU Jen Hao 21-17 / 21-15 WEI Nan 107 38
Round 3 15 PARK Sung Hwan 21-13 / 21-15 Brice LEVERDEZ 32 30
Round 3 50 LEE Hyun Il 6-21 / 21-17 / 21-10 WANG Zhengming 22 45
Round 3 6 CHEN Jin 21-16 / 21-9 WONG Wing Ki Vincent 34 34
Quarter-final 3 LIN Dan 21-14 / 21-15 SON Wan Ho 19 43
Quarter-final 7 Boonsak PONSANA 22-20 / 21-8 Keigo SONODA 220 36
Quarter-final 15 PARK Sung Hwan 21-16 / 21-12 HSU Jen Hao 83 37
Quarter-final 6 CHEN Jin 18-21 / 21-11 / 21-14 LEE Hyun Il 50 62
Semi-final 3 LIN Dan 21-11 / 21-11 Boonsak PONSANA 7 34
Semi-final 6 CHEN Jin 21-14 / 21-7 PARK Sung Hwan 15 44
Final 3 LIN Dan 21-19 / 21-11 CHEN Jin 6 48
WD (qual)
Round 1 242 CHAN Hung Yung / MONG Kwan Yi 21-18 / 19-21 / 21-18 Janne ELST / Jelske SNOECK 100 41
Round 2 148 Julie DELAUNE / Teshana VIGNES WARAN 22-20 / 21-14 Cisita Joity JANSEN / Mona REICH - 29
Round 2 242 CHAN Hung Yung / MONG Kwan Yi 21-6 / 19-21 / 21-19 Amelie OLIWA / Stephanie Shalini SUKUMARAN - 39
Round 2 78 Kim BUSS / Claudia VOGELGSANG 21-19 / 21-14 Marion GRUBER / Sanya HERZIG 143 28
WD
Round 1 2 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 21-11 / 21-19 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG 27 36
Round 1 74 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 21-14 / 17-21 / 21-15 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun - 48
Round 1 14 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-13 / 21-11 Selena PIEK / Iris TABELING 46 29
Round 1 17 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-15 / 21-10 Emilie LEFEL / Marion LUTTMANN 77 28
Round 1 5 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 14-21 / 21-13 / 21-19 Marylen Poau Leng NG / WOON Khe Wei - 67
Round 1 242 CHAN Hung Yung / MONG Kwan Yi 21-13 / 21-15 Julie DELAUNE / Teshana VIGNES WARAN 148 28
Round 1 13 Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 21-17 / 21-17 Savitree AMITRAPAI / SOMSRI Nessara 109 35
Round 1 60 HA Jung Eun / KIM Min Jung 21-6 / 21-10 Mingtian FU / Juan GU - 25
Round 1 26 Maria HELSBOL / Anne SKELBAEK 21-15 / 21-19 Samantha BARNING / Ilse VAESSEN - 35
Round 1 11 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 21-9 / 21-6 Iris WANG / Rena WANG 32 32
Round 1 19 Mariana AGATHANGELOU / Heather OLVER 21-19 / 19-21 / 21-17 Carla NELTE / Johanna GOLISZEWSKI 59 54
Round 1 - Vita MARISSA / Cynthia TUWANKOTTA 21-12 / 21-14 Kim BUSS / Claudia VOGELGSANG 78 20
Round 1 - KIM Ha Na / KIM Min Seo 21-10 / 21-11 Carola BOTT / Karin SCHNAASE 90 25
Round 1 12 Lotte JONATHANS / Paulien VAN DOOREMALEN 21-18 / 18-21 / 21-17 Leanne CHOO / Renuga VEERAN - 49
Round 1 103 Vivian HOO / LIM Yin Loo 21-16 / 17-21 / 21-19 Sanne EKBERG / Amanda HOGSTROM 98 60
Round 1 6 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-13 / 21-11 Steffi ANNYS / Severine CORVILAIN 55 29
Round 2 2 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 21-11 / 21-18 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 74 40
Round 2 14 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 23-21 / 21-17 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 17 66
Round 2 5 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 21-4 / 21-14 CHAN Hung Yung / MONG Kwan Yi 242 25
Round 2 60 HA Jung Eun / KIM Min Jung 21-15 / 21-17 Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 13 34
Round 2 11 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 21-15 / 21-16 Maria HELSBOL / Anne SKELBAEK 26 37
Round 2 - Vita MARISSA / Cynthia TUWANKOTTA 21-19 / 21-18 Mariana AGATHANGELOU / Heather OLVER 19 30
Round 2 - KIM Ha Na / KIM Min Seo 21-17 / 21-13 Lotte JONATHANS / Paulien VAN DOOREMALEN 12 34
Round 2 6 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-10 / 21-17 Vivian HOO / LIM Yin Loo 103 39
Quarter-final 14 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-19 / 21-12 Miyuki MAEDA / Satoko SUETSUNA 2 57
Quarter-final 60 HA Jung Eun / KIM Min Jung 18-21 / 21-19 / 22-20 Valeria SOROKINA / Nina VISLOVA 5 66
Quarter-final 11 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 22-20 / 21-13 Vita MARISSA / Cynthia TUWANKOTTA - 40
Quarter-final - KIM Ha Na / KIM Min Seo 21-19 / 21-10 Duanganong AROONKESORN / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 6 36
Semi-final 60 HA Jung Eun / KIM Min Jung 21-17 / 26-24 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 14 55
Semi-final 11 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 21-14 / 21-13 KIM Ha Na / KIM Min Seo - 38
Final 11 Mizuki FUJII / Reika KAKIIWA 21-6 / 21-14 HA Jung Eun / KIM Min Jung 60 33
WS (qual)
Round 1 114 MONG Kwan Yi 9-21 / 21-14 / 21-16 Iris WANG 128 86
Round 1 69 Aditi MUTATKAR 21-18 / 21-14 Carola BOTT 118 51
Round 1 72 Lianne TAN 21-18 / 2-21 / 22-20 Karin SCHNAASE 61 57
Round 1 86 Kaori IMABEPPU 21-15 / 20-22 / 21-12 Sabrina JAQUET 90 55
Round 1 62 Sashina VIGNES WARAN 21-17 / 6-21 / 22-20 Patty STOLZENBACH 96 39
Round 1 98 TSE Ying Suet 16-21 / 21-13 / 21-19 Michelle CHAN KY 89 53
Round 1 59 Karina JORGENSEN 21-16 / 21-12 Perrine LE BUHANIC 88 23
Round 2 114 MONG Kwan Yi 21-14 / 21-13 Aditi MUTATKAR 69 24
Round 2 71 Kristina GAVNHOLT 9-21 / 21-7 / 21-17 Lianne TAN 72 38
Round 2 86 Kaori IMABEPPU 15-21 / 21-18 / 21-19 Sashina VIGNES WARAN 62 62
Round 2 59 Karina JORGENSEN 21-13 / 21-11 TSE Ying Suet 98 25
WS
Round 1 7 Juliane SCHENK 21-5 / 21-12 Kristina GAVNHOLT 71 26
Round 1 24 Ratchanok INTANON 22-20 / 21-11 KIM Moon Hi 56 32
Round 1 13 LIU Xin (F) 21-5 / 21-13 CHAN Kaka Tsz Ka 47 25
Round 1 86 Kaori IMABEPPU 22-20 / 21-10 Sayaka SATO 26 39
Round 1 53 Mingtian FU 20-22 / 21-8 / 21-6 Ella DIEHL 11 54
Round 1 51 Jiayuan CHEN 10-21 / 21-18 / 21-17 Porntip BURANAPRASERTSUK 20 47
Round 1 23 SUNG Ji Hyun 21-17 / 21-14 Eriko HIROSE 17 37
Round 1 59 Karina JORGENSEN 21-17 / 19-21 / 21-19 Judith MEULENDIJKS 29 51
Round 1 46 Tatjana BIBIK 21-16 / 23-21 MONG Kwan Yi 114 44
Round 1 19 Ai GOTO 23-21 / 21-13 Petya NEDELCHEVA 14 38
Round 1 42 Ayane KURIHARA 21-13 / 22-20 Rena WANG 54 34
Round 1 45 Olga KONON 21-18 / 22-20 YIP Pui Yin 9 33
Round 1 25 Mew Choo WONG 21-17 / 22-20 Salakjit PONSANA 18 35
Round 1 30 BAE Seung Hee 21-11 / 21-15 YAO Jie 15 31
Round 1 36 Anastasia PROKOPENKO 21-16 / 19-21 / 21-12 Jeanine CICOGNINI 34 54
Round 1 48 Juan GU 16-21 / 21-12 / 21-17 BAE Yeon Ju 8 51
Round 2 7 Juliane SCHENK 21-17 / 21-12 Ratchanok INTANON 24 37
Round 2 13 LIU Xin (F) 21-11 / 21-13 Kaori IMABEPPU 86 36
Round 2 53 Mingtian FU 21-11 / 21-17 Jiayuan CHEN 51 33
Round 2 23 SUNG Ji Hyun 21-9 / 21-11 Karina JORGENSEN 59 24
Round 2 19 Ai GOTO 21-14 / 21-19 Tatjana BIBIK 46 36
Round 2 42 Ayane KURIHARA 15-21 / 21-12 / 21-16 Olga KONON 45 58
Round 2 25 Mew Choo WONG 21-19 / 13-21 / 21-10 BAE Seung Hee 30 64
Round 2 36 Anastasia PROKOPENKO 16-21 / 21-19 / 21-7 Juan GU 48 56
Quarter-final 13 LIU Xin (F) 21-16 / 21-17 Juliane SCHENK 7 41
Quarter-final 23 SUNG Ji Hyun 21-8 / 9-21 / 21-13 Mingtian FU 53 51
Quarter-final 42 Ayane KURIHARA 21-11 / 21-7 Ai GOTO 19 31
Quarter-final 25 Mew Choo WONG 21-11 / 21-9 Anastasia PROKOPENKO 36 30
Semi-final 13 LIU Xin (F) 21-19 / 21-16 SUNG Ji Hyun 23 44
Semi-final 42 Ayane KURIHARA 21-18 / 21-15 Mew Choo WONG 25 40
Final 13 LIU Xin (F) 21-13 / 15-21 / 21-9 Ayane KURIHARA 42 58
XD (qual)
Round 1 307 Mathias QUERE / Marion LUTTMANN 21-18 / 21-13 Freek GOLINSKI / Steffi ANNYS 93 40
Round 1 133 Niclas NOHR / Lena GREBAK 21-19 / 21-17 Ronan LABAR / Teshana VIGNES WARAN - 26
Round 1 - Shoji SATO / Shizuka MATSUO 21-10 / 21-12 Josche ZURWONNE / Carla NELTE 65 24
Round 1 167 KIM Gi Jung / CHANG Ye Na 21-11 / 21-13 Sylvain GROSJEAN / Emilie LEFEL 122 21
Round 1 152 Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 21-16 / 21-19 Noriyasu HIRATA / Miyuki MAEDA 69 30
Round 1 94 Ruud BOSCH / Lotte JONATHANS 21-11 / 21-15 Matijs DIERICKX / Debbie JANSSENS 205 21
Round 1 191 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 22-20 / 21-17 Peter KAESBAUER / Johanna GOLISZEWSKI 66 28
Round 1 167 SHIN Baek Cheol / HA Jung Eun 21-16 / 21-13 Jorrit DE RUITER / Paulien VAN DOOREMALEN - 28
Round 2 133 Niclas NOHR / Lena GREBAK 18-21 / 21-14 / 21-18 Mathias QUERE / Marion LUTTMANN 307 39
Round 2 - Shoji SATO / Shizuka MATSUO 21-17 / 21-11 KIM Gi Jung / CHANG Ye Na 167 28
Round 2 152 Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 21-19 / 21-19 Ruud BOSCH / Lotte JONATHANS 94 26
Round 2 191 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 21-14 / 21-19 SHIN Baek Cheol / HA Jung Eun 167 32
XD
Round 1 25 Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA 19-21 / 21-16 / 21-15 Sudket PRAPAKAMOL / Saralee THOUNGTHONGKAM 4 62
Round 1 51 Dave KHODABUX / Samantha BARNING 21-10 / 21-13 Sebastien BOURBON / Julie DELAUNE 127 20
Round 1 55 Robert BLAIR / Gabrielle ADCOCK 21-13 / 21-17 Hirokatsu HASHIMOTO / Mizuki FUJII 30 38
Round 1 133 Niclas NOHR / Lena GREBAK 16-21 / 21-15 / 21-16 Nipitphon PHUANGPHUAPET / SOMSRI Nessara 118 38
Round 1 - LEE Yong Dae / KIM Ha Na 21-17 / 21-15 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 13 28
Round 1 - Kenta KAZUNO / Ayaka TAKAHASHI 21-18 / 18-21 / 21-19 Jelle MAAS / Iris TABELING 89 38
Round 1 43 Chris ADCOCK / Imogen BANKIER 21-15 / 21-11 Wojciech SZKUDLARCZYK / Agnieszka WOJTKOWSKA 40 26
Round 1 191 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 21-18 / 17-21 / 21-17 WONG Wai Hong / CHAU Hoi Wah 28 48
Round 1 152 Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 21-19 / 21-19 Jacco ARENDS / Selena PIEK 53 21
Round 1 123 Robin MIDDLETON / Heather OLVER 21-18 / 21-17 Baptiste CAREME / Laura CHOINET 32 31
Round 1 70 Anders Skaarup RASMUSSEN / Anne SKELBAEK 21-15 / 21-19 Anthony DUMARTHERAY / Sabrina JAQUET 52 26
Round 1 9 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 20-22 / 21-11 / 21-14 Gert KUNKA / Amanda HOGSTROM 112 37
Round 1 34 Johannes SCHOETTLER / Sandra MARINELLO 21-16 / 21-17 Stilian MAKARSKI / Diana DIMOVA 33 30
Round 1 22 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 21-19 / 21-17 YOO Yeon Seong / KIM Min Jung 15 40
Round 1 - Shoji SATO / Shizuka MATSUO 21-9 / 22-20 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 38 30
Round 1 3 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-13 / 21-12 Patiphat CHALARDCHALEAM / Savitree AMITRAPAI 29 26
Round 2 25 Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA 21-10 / 24-22 Dave KHODABUX / Samantha BARNING 51 27
Round 2 55 Robert BLAIR / Gabrielle ADCOCK 21-17 / 21-16 Niclas NOHR / Lena GREBAK 133 26
Round 2 - LEE Yong Dae / KIM Ha Na 21-16 / 21-16 Kenta KAZUNO / Ayaka TAKAHASHI - 26
Round 2 43 Chris ADCOCK / Imogen BANKIER 21-17 / 21-15 Kenichi HAYAKAWA / Misaki MATSUTOMO 191 29
Round 2 152 Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 21-14 / 21-18 Robin MIDDLETON / Heather OLVER 123 26
Round 2 9 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-19 / 21-16 Anders Skaarup RASMUSSEN / Anne SKELBAEK 70 28
Round 2 22 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 21-16 / 21-14 Johannes SCHOETTLER / Sandra MARINELLO 34 41
Round 2 3 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-17 / 9-21 / 21-10 Shoji SATO / Shizuka MATSUO - 49
Quarter-final 55 Robert BLAIR / Gabrielle ADCOCK 21-17 / 21-16 Alexandr NIKOLAENKO / Valeria SOROKINA 25 33
Quarter-final 43 Chris ADCOCK / Imogen BANKIER 21-19 / 21-19 LEE Yong Dae / KIM Ha Na - 39
Quarter-final 9 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 21-19 / 21-19 Nova WIDIANTO / Vita MARISSA 152 34
Quarter-final 22 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 21-18 / 9-21 / 21-19 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 3 52
Semi-final 55 Robert BLAIR / Gabrielle ADCOCK 21-17 / 21-17 Chris ADCOCK / Imogen BANKIER 43 32
Semi-final 22 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 21-19 / 21-17 Songphon ANUGRITAYAWON / Kunchala VORAVICHITCHAIKUL 9 36
Final 55 Robert BLAIR / Gabrielle ADCOCK 16-21 / 21-16 / 21-15 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 22 53
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 72 10 32.3% 2588 83.48 00:34:54 2.39 1 3.2%
MS 62 138 14 22.6% 4933 79.56 00:37:20 2.13 2 3.2%
WD 31 68 6 19.4% 2446 78.9 00:39:41 1.99 4 12.9%
WS 31 72 10 32.3% 2547 82.16 00:40:58 2.01 1 3.2%
XD 31 70 8 25.8% 2599 83.84 00:34:31 2.43 1 3.2%
Total 186 420 48 25.8% 15113 81.25 00:37:27 2.17 9 4.8%

Most Consecutive Points in a Set

Players Opponents Category Round Set Streak Details
LIU Xin (F)CHAN Kaka Tsz KaWS Round 1 1 17 View
CHEN JinKenn LIMMS Round 1 2 15 View
Karin SCHNAASELianne TANWS Round 1 2 13 View
Takahiro HIRAMATSUManfred HELMSMS Round 1 1 13 View
CHEN JinKenn LIMMS Round 1 1 12 View
Mizuki FUJII / Reika KAKIIWAIris WANG / Rena WANGWD Round 1 2 12 View
CHAN Yan KitHenri HURSKAINENMS Round 1 3 11 View
Keigo SONODACarl BAXTERMS Round 1 1 11 View
BAE Seung HeeYAO JieWS Round 1 1 11 View
Gabriel ULLDAHLHubert PACZEKMS Round 2 3 11 View

Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 19 3 86.4%
Scotland 5 1 83.3%
Indonesia 6 2 75.0%
Chinese Taipei 3 1 75.0%
Korea 40 17 70.2%
Japan 42 21 66.7%
Malaysia 11 9 55.0%
Russia 14 12 53.8%
Denmark 14 12 53.8%
Hong Kong 12 11 52.2%
Italy 5 5 50.0%
England 5 5 50.0%
Singapore 4 4 50.0%
Jersey 1 1 50.0%
Israel 1 1 50.0%
Ireland 1 1 50.0%
Thailand 11 13 45.8%
India 3 5 37.5%
Germany 24 41 36.9%
Sweden 3 6 33.3%
Czech Republic 1 2 33.3%
Australia 1 2 33.3%
Netherlands 9 19 32.1%
Poland 2 5 28.6%
Bulgaria 2 5 28.6%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Kunlavut VITIDSARN Lakshya SEN 21-18 / 21-15
2019 Kento MOMOTA Kenta NISHIMOTO 21-10 / 21-16
2018 CHOU Tien Chen NG Ka Long Angus 21-19 / 18-21 / 21-18
2017 CHOU Tien Chen WANG Tzu Wei 21-16 / 21-14
2016 LIN Dan CHOU Tien Chen 15-21 / 21-17 / 21-17
2015 Jan O JORGENSEN Dionysius Hayom RUMBAKA 21-12 / 21-13
2014 Arvind BHAT Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 24-22 / 19-21 / 21-11
2013 CHEN Long Tommy SUGIARTO 21-17 / 21-11
2012 LIN Dan Simon SANTOSO 21-11 / 21-11
2011 LIN Dan CHEN Jin 21-19 / 21-11
2010 BAO Chunlai CHEN Long 21-13 / 21-10
2009 BAO Chunlai GONG Weijie 21-18 / 21-14
2008 LEE Hyun Il Sho SASAKI 22-20 / 21-5
2006 CHEN Jin CHEN Hong 15-3 / 15-7
2005 LIN Dan Muhammad Hafiz HASHIM 15-8 / 15-8
2004 LIN Dan XIA Xuanze 17-16 / 15-9
2003 LEE Hyun Il LIN Dan 15-4 / 15-4
2002 Niels Christian KALDAU Bjoern JOPPIEN 15-6 / 15-11
2001 Kenneth JONASSEN Niels Christian KALDAU 7-1 / 7-8 / 8-6
2000 Vladislav DRUZCHENKO HARIYANTO Agus 17-15 / 15-4
1999 XIA Xuanze PULLELA Gopichand 15-3 / 13-15 / 15-4
1997 Peter Hoeg GADE Poul-Erik HOYER 12-15 / 15-12 / 15-12
1996 Rashid SIDEK Ewe Hock ONG 15-11 / 15-2
1995 Joko SUPRIANTO Poul-Erik HOYER 17-14 / 15-11
1994 Poul-Erik HOYER Jens OLSSON 15-3 / 15-9
1993 Thomas STUER-LAURIDSEN Allan BUDI KUSUMA 15-5 / 15-2
1992 Allan BUDI KUSUMA Joko SUPRIANTO 15-11 / 15-2
1991 Poul-Erik HOYER Hermawan SUSANTO 15-8 / 15-8
1990 PERMADI Fung Jens Peter NIERHOFF W.O.
1989 Morten FROST HANSEN Stephen J. BADDELEY 15-6 / 15-4