Malaysia Masters  

Tournament Name: PERODUA Malaysia Masters 2019
Tournament Dates: 15/01/2019-20/01/2019
Location: Malaysia, Kuala Lumpur
Category: HSBC BWF World Tour Super 500

Winners
Category Winner Runner-up
MD Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO ONG Yew Sin / TEO Ee Yi
MS SON Wan Ho CHEN Long
WD Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA Greysia POLII / Apriyani RAHAYU
WS Ratchanok INTANON Carolina MARIN
XD Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 47 CHOOI Kah Ming / LOW Juan Shen 21-19 / 21-17 Thom GICQUEL / Ronan LABAR 57 30
Round 1 45 Ben LANE / Sean VENDY 21-13 / 21-19 Inkarat APISUK / Tanupat VIRIYANGKURA 51 28
Round 1 44 Sabar Karyaman GUTAMA / Frengky Wijaya PUTRA 21-15 / 18-21 / 21-10 Tinn ISRIYANET / Nipitphon PHUANGPHUAPET 356 45
Round 1 88 DI Zijian / WANG Chang 21-19 / 21-14 CHEN Tang Jie / MAN Wei Chong 128 28
MD
Round 1 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-16 / 21-17 Sabar Karyaman GUTAMA / Frengky Wijaya PUTRA 44 27
Round 1 38 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 20-22 / 21-11 / 21-14 Min Hyuk KANG / KIM Won Ho 34 50
Round 1 11 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 21-19 / 21-16 Mads Pieler KOLDING / Niclas NOHR - 37
Round 1 28 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 25-23 / 19-21 / 21-19 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21 59
Round 1 5 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 21-18 / 21-17 CHOI SolGyu / SEO Seung Jae 54 45
Round 1 19 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 21-16 / 21-15 Jelle MAAS / Robin TABELING 32 33
Round 1 9 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-16 / 21-13 KIM Gi Jung / LEE Yong Dae 46 38
Round 1 13 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-14 / 19-21 / 21-9 DI Zijian / WANG Chang 88 45
Round 1 23 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-19 / 21-12 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 18 39
Round 1 7 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-17 / 21-13 HUANG Kaixiang / WANG Zekang 84 30
Round 1 47 CHOOI Kah Ming / LOW Juan Shen 21-13 / 20-22 / 21-19 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 29 57
Round 1 6 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-19 / 21-10 Ben LANE / Sean VENDY 45 33
Round 1 64 David DAUGAARD / Frederik SØGAARD 21-18 / 21-18 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Nur Mohd Azriyn Ayub AZRIYN 33 36
Round 1 27 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-14 / 21-14 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 12 38
Round 1 26 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21-15 / 21-14 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 20 38
Round 1 3 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-14 / 21-18 LU Ching Yao / YANG Po Han 22 35
Round 2 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-16 / 3-3 Ret. Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 38 20
Round 2 11 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 19-21 / 30-29 / 21-18 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 28 85
Round 2 5 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 27-25 / 21-12 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 19 44
Round 2 13 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-19 / 24-22 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 9 32
Round 2 23 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 26-24 / 21-15 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 7 38
Round 2 6 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-13 / 21-14 CHOOI Kah Ming / LOW Juan Shen 47 31
Round 2 27 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-13 / 14-21 / 21-10 David DAUGAARD / Frederik SØGAARD 64 54
Round 2 3 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-17 / 21-19 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 26 37
Quarter-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-13 / 23-25 / 21-14 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 11 47
Quarter-final 13 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 22-20 / 21-15 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 5 36
Quarter-final 23 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 21-17 / 21-19 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 6 34
Quarter-final 27 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-19 / 21-16 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 3 39
Semi-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-18 / 24-22 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 13 37
Semi-final 27 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-6 / 18-21 / 21-19 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 23 44
Final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-15 / 21-16 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 27 36
MS (qual)
Round 1 60 Vladimir MALKOV 13-21 / 21-12 / 21-11 Lucas CORVEE 46 51
Round 1 45 PARUPALLI Kashyap 21-14 / 21-9 Lucas CLAERBOUT 83 34
Round 1 40 Sitthikom THAMMASIN 21-15 / 19-21 / 21-19 ZHAO Junpeng 44 58
Round 1 37 LEE Zii Jia 21-23 / 21-13 / 24-22 SOONG Joo Ven 73 60
Round 1 53 Victor SVENDSEN 22-20 / 21-12 HEO Kwang Hee 51 29
Round 1 43 CHONG Wei Feng 21-16 / 27-25 Thomas ROUXEL 61 47
Round 1 59 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-18 / 21-13 Subhankar DEY 48 35
Round 1 81 Iskandar ZULKARNAIN 21-19 / 21-19 Chico Aura DWI WARDOYO 67 49
Round 2 45 PARUPALLI Kashyap 21-12 / 21-17 Vladimir MALKOV 60 40
Round 2 37 LEE Zii Jia 21-17 / 21-16 Sitthikom THAMMASIN 40 37
Round 2 53 Victor SVENDSEN 22-20 / 8-21 / 21-19 CHONG Wei Feng 43 46
Round 2 59 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 12-21 / 21-16 / 21-12 Iskandar ZULKARNAIN 81 57
MS
Round 1 9 Kenta NISHIMOTO 21-15 / 14-21 / 22-20 Kento MOMOTA 1 74
Round 1 37 LEE Zii Jia 14-21 / 21-18 / 21-10 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 59 62
Round 1 6 Viktor AXELSEN 21-16 / 21-5 Kazumasa SAKAI 32 33
Round 1 25 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-13 / 21-9 Kanta TSUNEYAMA 17 30
Round 1 4 CHEN Long 21-12 / 21-13 LEE Cheuk Yiu 36 40
Round 1 11 Jonatan CHRISTIE 21-16 / 21-15 Jan O JORGENSEN 26 34
Round 1 7 Anthony Sinisuka GINTING 18-21 / 21-9 / 21-10 Khosit PHETPRADAB 15 66
Round 1 45 PARUPALLI Kashyap 19-21 / 21-19 / 21-10 Rasmus GEMKE 20 67
Round 1 38 WONG Wing Ki Vincent 21-13 / 21-18 Mark CALJOUW 35 33
Round 1 8 KIDAMBI Srikanth 21-17 / 21-11 NG Ka Long Angus 14 30
Round 1 16 Kantaphon WANGCHAROEN 21-19 / 21-13 Rajiv OUSEPH 34 40
Round 1 5 SON Wan Ho 21-17 / 21-9 Anders ANTONSEN 18 38
Round 1 53 Victor SVENDSEN 3-1 Ret. LEE Hyun Il 33 2
Round 1 31 LIEW Daren 23-21 / 21-13 Tommy SUGIARTO 10 44
Round 1 21 Suppanyu AVIHINGSANON 11-21 / 21-17 / 21-12 WANG Tzu Wei 30 58
Round 1 2 SHI Yuqi 21-9 / 18-21 / 25-23 Brice LEVERDEZ 28 68
Round 2 37 LEE Zii Jia 21-15 / 21-17 Kenta NISHIMOTO 9 38
Round 2 6 Viktor AXELSEN 21-18 / 21-19 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 25 36
Round 2 4 CHEN Long 21-15 / 21-18 Jonatan CHRISTIE 11 45
Round 2 7 Anthony Sinisuka GINTING 21-17 / 25-23 PARUPALLI Kashyap 45 52
Round 2 8 KIDAMBI Srikanth 23-21 / 8-21 / 21-18 WONG Wing Ki Vincent 38 64
Round 2 5 SON Wan Ho 11-21 / 21-12 / 21-12 Kantaphon WANGCHAROEN 16 67
Round 2 31 LIEW Daren 21-18 / 21-7 Victor SVENDSEN 53 32
Round 2 2 SHI Yuqi 21-8 / 21-12 Suppanyu AVIHINGSANON 21 34
Quarter-final 6 Viktor AXELSEN 21-12 / 22-20 LEE Zii Jia 37 37
Quarter-final 4 CHEN Long 21-11 / 22-20 Anthony Sinisuka GINTING 7 49
Quarter-final 5 SON Wan Ho 21-23 / 21-16 / 21-17 KIDAMBI Srikanth 8 72
Quarter-final 31 LIEW Daren 21-12 / 16-21 / 21-11 SHI Yuqi 2 55
Semi-final 4 CHEN Long 21-13 / 21-18 Viktor AXELSEN 6 49
Semi-final 5 SON Wan Ho W.O. LIEW Daren 31 0
Final 5 SON Wan Ho 21-17 / 21-19 CHEN Long 4 55
WD (qual)
Round 1 55 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 21-14 / 10-7 Ret. LIM Peiy Yee, Payee / TEOH Mei Xing - 23
Round 1 207 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 18-21 / 21-18 / 21-10 Febriana Dwipuji KUSUMA / Ribka SUGIARTO 70 60
Round 1 - Anna Ching Yik CHEONG / LIM Chiew Sien W.O. Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI - 0
Round 1 - Yulfira BARKAH / Jauza Fadhila SUGIARTO W.O. NG Wing Yung / YEUNG Nga Ting - 0
WD
Round 1 1 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-7 / 21-11 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 25 29
Round 1 60 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-14 / 21-16 DONG Wenjing / FENG Xueying 34 40
Round 1 9 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-15 / 21-18 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 89 38
Round 1 16 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 21-19 / 21-16 LIU Xuanxuan / XIA Yuting 207 47
Round 1 3 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-17 / 21-17 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 47 36
Round 1 28 Delphine DELRUE / Lea PALERMO 21-13 / 19-21 / 21-18 Emilie LEFEL / Anne TRAN 21 76
Round 1 352 Della Destiara HARIS / Virni PUTRI 17-21 / 21-19 / 27-25 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 8 75
Round 1 10 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 21-8 / 21-14 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 18 42
Round 1 40 Yulfira BARKAH / Jauza Fadhila SUGIARTO 14-21 / 21-9 / 21-17 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 55 66
Round 1 33 Vivian HOO / YAP Cheng Wen 12-21 / 21-12 / 21-18 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 20 66
Round 1 59 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-13 / 21-9 Agatha IMANUELA / Siti Fadia Silva RAMADHANTI 37 32
Round 1 4 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 17-21 / 21-8 / 21-17 NG Wing Yung / YEUNG Nga Ting 35 64
Round 1 22 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 21-16 / 22-20 NG Tsz Yau / YUEN Sin Ying 32 37
Round 1 76 Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Rizki Amelia PRADIPTA 21-13 / 19-21 / 21-11 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 7 63
Round 1 24 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 21-11 / 22-20 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 36 32
Round 1 2 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-10 / 21-9 Anna Ching Yik CHEONG / LIM Chiew Sien - 29
Round 2 1 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-17 / 21-19 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 60 50
Round 2 16 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 21-12 / 21-6 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 9 28
Round 2 3 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-14 / 21-17 Delphine DELRUE / Lea PALERMO 28 34
Round 2 10 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 21-11 / 21-13 Della Destiara HARIS / Virni PUTRI 352 32
Round 2 40 Yulfira BARKAH / Jauza Fadhila SUGIARTO 21-9 / 21-18 Vivian HOO / YAP Cheng Wen 33 36
Round 2 4 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-14 / 21-15 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 59 36
Round 2 76 Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Rizki Amelia PRADIPTA 21-18 / 21-17 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 22 50
Round 2 2 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-19 / 21-8 Selena PIEK / Cheryl SEINEN 24 33
Quarter-final 1 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-11 / 17-21 / 21-19 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 16 66
Quarter-final 3 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-12 / 21-13 Ayako SAKURAMOTO / Yukiko TAKAHATA 10 33
Quarter-final 4 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 19-21 / 21-12 / 21-14 Yulfira BARKAH / Jauza Fadhila SUGIARTO 40 65
Quarter-final 2 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 26-24 / 21-8 Ni Ketut Mahadewi ISTARANI / Rizki Amelia PRADIPTA 76 47
Semi-final 1 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-13 / 21-14 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 3 34
Semi-final 4 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 20-22 / 21-13 / 21-19 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 2 79
Final 1 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 18-21 / 21-16 / 21-16 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 4 76
WS (qual)
Round 1 58 Yulia Yosephin SUSANTO 21-17 / 21-13 Disha GUPTA 100 27
Round 1 56 Sabrina JAQUET 21-17 / 18-21 / 21-19 Mugdha AGREY 72 51
Round 1 44 YEO Jia Min 21-8 / 21-13 Yvonne LI 43 27
Round 1 48 Ruselli HARTAWAN 21-13 / 26-24 Rituparna DAS 55 29
WS
Round 1 1 TAI Tzu Ying 21-9 / 21-11 CHEUNG Ngan Yi 27 24
Round 1 21 Line Højmark KJAERSFELDT 21-9 / 21-15 Lyanny Alessandra MAINAKY 46 31
Round 1 8 Ratchanok INTANON 21-15 / 21-16 Gregoria Mariska TUNJUNG 14 38
Round 1 49 Chloe BIRCH 16-21 / 21-8 / 21-16 Sabrina JAQUET 56 47
Round 1 28 GOH Jin Wei 21-14 / 21-12 Akane YAMAGUCHI 5 32
Round 1 42 ZHANG Yiman 21-18 / 13-21 / 21-16 YEO Jia Min 44 51
Round 1 7 HE Bingjiao 21-15 / 21-15 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 23 39
Round 1 31 Fitriani FITRIANI 21-16 / 21-18 Yulia Yosephin SUSANTO 58 39
Round 1 32 Evgeniya KOSETSKAYA 21-11 / 15-21 / 21-17 LEE Ying Ying 45 51
Round 1 11 SUNG Ji Hyun 21-19 / 21-19 Michelle LI 13 49
Round 1 15 GAO Fangjie 19-21 / 21-5 / 21-13 Soniia CHEAH 36 58
Round 1 6 Carolina MARIN 21-19 / 25-23 Nitchaon JINDAPOL 18 56
Round 1 34 YIP Pui Yin 19-21 / 21-18 / 21-17 Ruselli HARTAWAN 48 49
Round 1 9 Saina NEHWAL 14-21 / 21-18 / 21-18 DENG Joy Xuan - 65
Round 1 17 Aya OHORI 21-16 / 21-19 KIM Ga Eun 47 43
Round 1 2 Nozomi OKUHARA 21-15 / 21-13 Sayaka TAKAHASHI 12 35
Round 2 1 TAI Tzu Ying 19-21 / 21-12 / 21-10 Line Højmark KJAERSFELDT 21 41
Round 2 8 Ratchanok INTANON 21-12 / 21-10 Chloe BIRCH 49 26
Round 2 28 GOH Jin Wei 21-13 / 21-10 ZHANG Yiman 42 30
Round 2 7 HE Bingjiao 21-14 / 21-11 Fitriani FITRIANI 31 29
Round 2 11 SUNG Ji Hyun 21-17 / 21-17 Evgeniya KOSETSKAYA 32 46
Round 2 6 Carolina MARIN 21-16 / 6-8 Ret. GAO Fangjie 15 31
Round 2 9 Saina NEHWAL 21-14 / 21-16 YIP Pui Yin 34 39
Round 2 2 Nozomi OKUHARA 14-21 / 21-11 / 21-14 Aya OHORI 17 57
Quarter-final 8 Ratchanok INTANON 21-13 / 21-14 TAI Tzu Ying 1 31
Quarter-final 28 GOH Jin Wei 21-15 / 21-16 HE Bingjiao 7 39
Quarter-final 6 Carolina MARIN 21-13 / 21-13 SUNG Ji Hyun 11 38
Quarter-final 9 Saina NEHWAL 21-18 / 23-21 Nozomi OKUHARA 2 48
Semi-final 8 Ratchanok INTANON 21-16 / 21-16 GOH Jin Wei 28 36
Semi-final 6 Carolina MARIN 21-16 / 21-13 Saina NEHWAL 9 40
Final 8 Ratchanok INTANON 21-9 / 22-20 Carolina MARIN 6 42
XD (qual)
Round 1 116 REN Xiangyu / ZHOU Chaomin 21-15 / 21-11 Mohamad Arif Ab Latif ARIF / Rusydina Antardayu RIODINGIN 74 27
Round 1 - LU Ching Yao / LEE Chia Hsin 18-21 / 21-15 / 21-17 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 40 46
Round 1 49 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-17 / 19-21 / 21-12 Tuan Duc DO / Nhu Thao PHAM 45 53
Round 1 271 Robin TABELING / Selena PIEK 21-14 / 24-22 HOO Pang Ron / CHEAH Yee See 54 35
XD
Round 1 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-15 / 15-21 / 21-17 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 42 59
Round 1 38 Ben LANE / Jessica PUGH 21-17 / 13-21 / 21-15 Kohei GONDO / Ayane KURIHARA 36 53
Round 1 19 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-18 / 16-21 / 21-13 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 21 54
Round 1 77 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 21-18 / 21-12 CHEN Tang Jie / PECK Yen Wei 35 28
Round 1 6 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-13 / 21-14 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 49 36
Round 1 27 LU Kai / CHEN Lu 21-11 / 21-15 Ronan LABAR / Audrey MITTELHEISSER 41 27
Round 1 11 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 23-21 / 21-14 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 37 33
Round 1 63 Takuro HOKI / Wakana NAGAHARA 21-9 / 19-21 / 21-17 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 28 52
Round 1 271 Robin TABELING / Selena PIEK 21-19 / 21-17 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 23 34
Round 1 - Tontowi AHMAD / Debby SUSANTO 21-16 / 21-17 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 14 37
Round 1 24 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 21-16 / 21-14 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 26 28
Round 1 9 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 20-22 / 21-11 / 21-15 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 29 56
Round 1 15 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-13 / 21-19 REN Xiangyu / ZHOU Chaomin 116 30
Round 1 12 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-10 / 21-18 LU Ching Yao / LEE Chia Hsin - 29
Round 1 17 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 19-21 / 21-17 / 24-22 Ronald RONALD / Annisa SAUFIKA 31 57
Round 1 5 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-19 / 21-12 Alfian Eko PRASETYA / Marsheilla Gischa ISLAMI 34 29
Round 2 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-9 / 21-14 Ben LANE / Jessica PUGH 38 30
Round 2 19 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 21-12 / 17-21 / 21-12 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 77 44
Round 2 6 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 17-21 / 21-17 / 21-15 LU Kai / CHEN Lu 27 57
Round 2 11 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-13 / 21-19 Takuro HOKI / Wakana NAGAHARA 63 32
Round 2 271 Robin TABELING / Selena PIEK 21-10 / 21-12 Tontowi AHMAD / Debby SUSANTO - 27
Round 2 9 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-14 / 21-12 Nipitphon PHUANGPHUAPET / Savitree AMITRAPAI 24 32
Round 2 15 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-14 / 24-22 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 12 33
Round 2 5 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-9 / 19-21 / 21-15 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 17 55
Quarter-final 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-7 / 21-13 SEO Seung Jae / CHAE YuJung 19 28
Quarter-final 6 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 22-20 / 22-20 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 11 49
Quarter-final 271 Robin TABELING / Selena PIEK 21-18 / 21-18 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 9 37
Quarter-final 5 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 18-21 / 21-14 / 21-18 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 15 55
Semi-final 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-15 / 7-21 / 21-14 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 6 53
Semi-final 5 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-19 / 21-14 Robin TABELING / Selena PIEK 271 33
Final 3 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-18 / 21-18 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 5 44
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 68 8 26.7% 2596 86.53 00:41:08 2.1 1 3.3%
MS 29 68 10 34.5% 2453 84.59 00:48:21 1.75 8 27.6%
WD 31 72 10 32.3% 2589 83.52 00:47:27 1.76 10 32.3%
WS 30 68 8 26.7% 2441 81.37 00:41:38 1.95 1 3.3%
XD 31 73 11 35.5% 2663 85.9 00:40:21 2.13 0 0.0%
Total 151 349 47 31.1% 12742 84.38 00:43:45 1.93 20 13.2%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Spain 4 1 80.0%
Japan 31 19 62.0%
Malaysia 30 23 56.6%
Netherlands 5 4 55.6%
Thailand 17 15 53.1%
India 9 8 52.9%
Indonesia 29 26 52.7%
Korea 11 10 52.4%
China 14 13 51.8%
Denmark 11 11 50.0%
Singapore 1 1 50.0%
Switzerland 1 1 50.0%
Bulgaria 1 1 50.0%
England 5 8 38.5%
Chinese Taipei 3 5 37.5%
Germany 2 6 25.0%
Russia 2 6 25.0%
Hong Kong 2 8 20.0%
France 2 9 18.2%
Canada 0 1 0.0%
Ireland 0 1 0.0%
Australia 0 1 0.0%
U.S.A. 0 1 0.0%
Vietnam 0 1 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2020 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 24-22 / 21-11
2019 SON Wan Ho CHEN Long 21-17 / 21-19
2018 Viktor AXELSEN Kenta NISHIMOTO 21-13 / 21-23 / 21-18
2017 NG Ka Long Angus LEE Hyun Il 14-21 / 21-15 / 10-9 Ret.
2016 LEE Chong Wei Iskandar ZULKARNAIN 21-18 / 21-11
2015 LEE Hyun Il JEON Hyeok Jin 19-21 / 21-13 / 21-15
2014 Simon SANTOSO Sourabh VERMA 15-21 / 21-16 / 21-19
2013 Alamsyah YUNUS GOH Soon Huat 10-21 / 21-9 / 21-19
2012 LEE Chong Wei Sony Dwi KUNCORO 17-21 / 21-8 / 21-10
2011 LEE Chong Wei BAO Chunlai 21-9 / 21-19
2010 LEE Chong Wei Choong Hann WONG 21-8 / 14-21 / 21-15
2009 LEE Chong Wei CHEN Long 21-16 / 21-9