Bitburger Open  

Tournament Name: Bitburger Open
Tournament Dates: 27/10/2015-01/11/2015
Location: Germany, Saarbrucken
Category: Grand Prix Gold

Winners
Category Winner Runner-up
MD Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV
MS NG Ka Long Angus WONG Wing Ki Vincent
WD TANG Yuanting / YU Yang (F) POON Lok Yan / TSE Ying Suet
WS Akane YAMAGUCHI Busanan ONGBAMRUNGPHAN
XD Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 47 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 21-13 / 19-21 / 21-19 Andrew ELLIS / Peter MILLS 31 59
Round 1 - Vitalij DURKIN / Rodion KARGAEV 21-16 / 21-12 LEE Jian Yi / LIM Zhen Ting 95 29
Round 1 14 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-16 / 21-7 Daniel BENZ / Jiann Shiarng CHIANG 194 21
Round 1 43 LIN Chia Yu / Hsiao-Lin WU 21-18 / 21-16 Raphael BECK / Peter KAESBAUER 111 30
Round 1 21 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-19 / 21-16 Jones Ralfy JANSEN / Johannes PISTORIUS - 30
Round 1 22 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 4-2 Ret. Andreas HEINZ / Fabian HOLZER - 3
Round 1 102 Joshua MAGEE / Sam MAGEE 5-4 Ret. Max SCHWENGER / Josche ZURWONNE 37 3
Round 1 20 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-13 / 20-22 / 21-18 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 179 57
Round 1 437 Jurgen KOCH / Christian LIND THOMSEN 22-20 / 21-15 Matijs DIERICKX / Freek GOLINSKI 48 32
Round 1 24 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-17 / 21-15 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 25 37
Round 1 133 Nikita KHAKIMOV / Vasily KUZNETSOV 21-15 / 21-16 Gennadiy NATAROV / Artem POCHTAROV 76 22
Round 1 13 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-19 / 21-9 Peter BRIGGS / Tom WOLFENDEN 49 25
Round 2 8 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-18 / 21-16 Mathias CHRISTIANSEN / David DAUGAARD 47 45
Round 2 266 Kasper ANTONSEN / Niclas NOHR 21-17 / 21-7 Vitalij DURKIN / Rodion KARGAEV - 28
Round 2 14 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-16 / 16-21 / 21-13 LIN Chia Yu / Hsiao-Lin WU 43 46
Round 2 21 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-19 / 21-11 Michael FUCHS / Johannes SCHOETTLER 29 35
Round 2 35 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 24-22 / 21-16 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 22 41
Round 2 20 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-17 / 21-11 Joshua MAGEE / Sam MAGEE 102 35
Round 2 24 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-15 / 21-12 Jurgen KOCH / Christian LIND THOMSEN 437 31
Round 2 13 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-17 / 21-8 Nikita KHAKIMOV / Vasily KUZNETSOV 133 22
Quarter-final 8 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 20-22 / 21-18 / 21-19 Kasper ANTONSEN / Niclas NOHR 266 68
Quarter-final 21 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-15 / 21-16 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 14 31
Quarter-final 20 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 21-19 / 21-13 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 35 33
Quarter-final 13 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-13 / 21-10 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 24 25
Semi-final 8 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-16 / 16-21 / 21-17 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21 57
Semi-final 13 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 21-18 / 21-11 Hirokatsu HASHIMOTO / Noriyasu HIRATA 20 32
Final 8 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-18 / 21-18 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 13 35
MS (qual)
Round 1 556 Nathan VERVAEKE 21-17 / 21-18 Firdaus M.GUSTAF - 27
MS
Round 1 6 CHOU Tien Chen 21-19 / 21-19 Alexander ROOVERS 478 35
Round 1 112 Maxime MOREELS 21-13 / 21-11 Anton IVANOV 640 26
Round 1 23 Dionysius Hayom RUMBAKA 21-19 / 21-15 Mohamad Arif Ab Latif ARIF 82 39
Round 1 224 Lars SCHAENZLER 21-14 / 17-21 / 21-18 Mateusz DUBOWSKI 177 47
Round 1 29 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-18 / 21-16 Daniel BENZ 351 26
Round 1 350 Michael SPENCER-SMITH 10-6 Ret. Fabian ROTH 104 3
Round 1 27 NG Ka Long Angus 21-16 / 21-14 Christian LIND THOMSEN 73 35
Round 1 107 Dieter DOMKE 21-12 / 21-15 Kasper LEHIKOINEN 171 33
Round 1 19 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-12 / 21-7 Edwin EKIRING 81 24
Round 1 48 Misha ZILBERMAN 18-21 / 21-11 / 21-6 Michal ROGALSKI 92 45
Round 1 26 Takuma UEDA 21-16 / 21-14 Max WEISSKIRCHEN 241 33
Round 1 71 Joachim PERSSON 21-17 / 21-10 Jiann Shiarng CHIANG 252 26
Round 1 22 Rajiv OUSEPH 21-14 / 21-6 Ville LANG 54 25
Round 1 68 Petr KOUKAL 21-10 / 19-21 / 21-14 Valeriy ATRASHCHENKOV 130 41
Round 1 34 SAI PRANEETH B. 21-12 / 21-12 Tobias WADENKA 257 27
Round 1 62 Andre Kurniawan TEDJONO 21-16 / 21-18 Dmytro ZAVADSKY 60 39
Round 1 96 Bjorn SEGUIN 21-14 / 21-9 Artem POCHTAROV 79 23
Round 1 36 Scott EVANS 21-13 / 10-21 / 23-21 Emil HOLST 53 54
Round 1 95 Erik MEIJS 18-21 / 21-13 / 21-5 Adrian DZIOLKO 59 41
Round 1 25 HSU Jen Hao 21-13 / 16-21 / 21-15 Rasmus FLADBERG 80 55
Round 1 635 Lukas SCHMIDT 22-20 / 21-12 Patrick KAEMNITZ 197 32
Round 1 33 CHONG Wei Feng 21-15 / 20-22 / 21-15 Kai SCHAEFER 188 71
Round 1 78 Toby PENTY 21-2 / 21-6 Robert MANN 767 19
Round 1 20 Marc ZWIEBLER 21-15 / 21-13 Joshua MAGEE 312 29
Round 1 50 Vladimir MALKOV 21-8 / 21-12 Nikolaj PERSSON 408 21
Round 1 28 WONG Wing Ki Vincent 21-9 / 21-14 Nathan VERVAEKE 556 25
Round 1 84 Henri HURSKAINEN 21-14 / 21-7 Philipp DISCHER 388 25
Round 1 18 Sho SASAKI 12-21 / 21-10 / 21-13 Yuhan TAN 69 46
Round 1 45 WANG Tzu Wei 21-15 / 21-11 Eetu HEINO 86 27
Round 1 30 Boonsak PONSANA 1-0 Ret. Blagovest KISYOV 135 1
Round 1 134 Kim BRUUN 21-15 / 18-21 / 21-13 Yoann TURLAN 413 50
Round 1 11 Tommy SUGIARTO 21-9 / 21-11 Flemming QUACH 90 29
Round 2 6 CHOU Tien Chen 14-21 / 21-7 / 21-10 Maxime MOREELS 112 43
Round 2 23 Dionysius Hayom RUMBAKA 21-16 / 21-17 Lars SCHAENZLER 224 29
Round 2 29 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 21-7 / 21-14 Michael SPENCER-SMITH 350 20
Round 2 27 NG Ka Long Angus 21-18 / 22-20 Dieter DOMKE 107 38
Round 2 19 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 15-21 / 21-3 / 21-14 Misha ZILBERMAN 48 42
Round 2 71 Joachim PERSSON 21-17 / 21-17 Takuma UEDA 26 31
Round 2 22 Rajiv OUSEPH 21-13 / 21-15 Petr KOUKAL 68 25
Round 2 34 SAI PRANEETH B. 24-22 / 21-17 Andre Kurniawan TEDJONO 62 46
Round 2 36 Scott EVANS 20-22 / 21-13 / 21-18 Bjorn SEGUIN 96 63
Round 2 25 HSU Jen Hao 21-14 / 21-15 Erik MEIJS 95 41
Round 2 33 CHONG Wei Feng 21-11 / 21-18 Lukas SCHMIDT 635 35
Round 2 20 Marc ZWIEBLER 15-21 / 21-18 / 21-19 Toby PENTY 78 57
Round 2 28 WONG Wing Ki Vincent 21-12 / 21-14 Vladimir MALKOV 50 32
Round 2 84 Henri HURSKAINEN 21-16 / 5-21 / 21-15 Sho SASAKI 18 47
Round 2 45 WANG Tzu Wei 21-16 / 15-21 / 21-14 Boonsak PONSANA 30 57
Round 2 11 Tommy SUGIARTO 21-9 / 21-15 Kim BRUUN 134 39
Round 3 6 CHOU Tien Chen 21-17 / 21-16 Dionysius Hayom RUMBAKA 23 36
Round 3 27 NG Ka Long Angus 21-6 / 21-17 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 29 27
Round 3 19 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-14 / 21-16 Joachim PERSSON 71 36
Round 3 22 Rajiv OUSEPH 17-21 / 21-6 / 21-18 SAI PRANEETH B. 34 50
Round 3 25 HSU Jen Hao 21-14 / 21-12 Scott EVANS 36 38
Round 3 20 Marc ZWIEBLER 17-21 / 21-13 / 21-17 CHONG Wei Feng 33 64
Round 3 28 WONG Wing Ki Vincent 21-19 / 21-12 Henri HURSKAINEN 84 36
Round 3 45 WANG Tzu Wei 21-10 / 20-22 / 21-10 Tommy SUGIARTO 11 51
Quarter-final 27 NG Ka Long Angus 16-21 / 21-16 / 21-14 CHOU Tien Chen 6 57
Quarter-final 22 Rajiv OUSEPH 24-26 / 21-9 / 21-13 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 19 55
Quarter-final 20 Marc ZWIEBLER 17-21 / 23-21 / 21-15 HSU Jen Hao 25 76
Quarter-final 28 WONG Wing Ki Vincent 21-13 / 21-23 / 21-18 WANG Tzu Wei 45 68
Semi-final 27 NG Ka Long Angus 21-16 / 18-21 / 21-18 Rajiv OUSEPH 22 50
Semi-final 28 WONG Wing Ki Vincent 18-21 / 21-12 / 21-11 Marc ZWIEBLER 20 61
Final 27 NG Ka Long Angus 21-12 / 21-13 WONG Wing Ki Vincent 28 31
WD
Round 1 33 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 21-16 / 21-11 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 40 26
Round 1 59 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 23-21 / 21-10 Pia Zebadiah BERNADET / Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA 96 34
Round 1 19 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-14 / 21-14 HSU Ya Ching / PAI Yu Po 38 41
Round 1 69 Natalya VOYTSEKH / Yelyzaveta ZHARKA 21-10 / 21-13 Lisa KAMINSKI / Hannah POHL 99 24
Round 1 24 Heather OLVER / Lauren SMITH 18-21 / 21-9 / 21-14 Carla NELTE / Johanna GOLISZEWSKI 21 50
Round 1 13 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-5 / 21-10 Amelia Alicia ANSCELLY / SOONG Fie Cho 18 29
Round 1 51 Sophie BROWN / Kate ROBERTSHAW 21-15 / 21-18 Birgit OVERZIER / Isabel HERTTRICH 28 37
Round 1 797 TANG Yuanting / YU Yang (F) 21-13 / 21-10 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 23 25
Round 1 12 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 21-4 / 21-3 Barbara BELLENBERG / Eva JANSSENS 190 29
Round 1 120 Audrey MITTELHEISSER / Anne TRAN 21-17 / 21-8 Ramona HACKS / Annika HORBACH - 28
Round 1 20 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-14 / 21-11 HSIEH Pei Chen / WU Ti Jung 36 33
Round 1 34 Samantha BARNING / Iris TABELING 16-21 / 21-13 / 21-15 CHIANG Kai Hsin / WU Fang Chien 56 50
Round 1 178 Leanne CHOO / Nadia FANKHAUSER W.O. Marie BATOMENE / Emilie LEFEL 90 0
Round 2 19 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-16 / 21-16 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 59 40
Round 2 10 Vivian HOO / WOON Khe Wei 21-17 / 21-9 Leanne CHOO / Nadia FANKHAUSER 178 33
Round 2 24 Heather OLVER / Lauren SMITH 21-19 / 21-7 Natalya VOYTSEKH / Yelyzaveta ZHARKA 69 28
Round 2 13 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-15 / 21-15 Sophie BROWN / Kate ROBERTSHAW 51 35
Round 2 797 TANG Yuanting / YU Yang (F) 21-18 / 21-19 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 12 49
Round 2 20 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-14 / 21-13 Audrey MITTELHEISSER / Anne TRAN 120 35
Round 2 34 Samantha BARNING / Iris TABELING 23-21 / 13-21 / 26-24 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 11 51
Round 2 33 POON Lok Yan / TSE Ying Suet W.O. Eefje MUSKENS / Selena PIEK 9 0
Quarter-final 33 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 17-21 / 21-18 / 21-17 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 19 61
Quarter-final 10 Vivian HOO / WOON Khe Wei 16-21 / 21-16 / 21-9 Heather OLVER / Lauren SMITH 24 57
Quarter-final 797 TANG Yuanting / YU Yang (F) 21-16 / 21-9 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 13 31
Quarter-final 20 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-15 / 23-21 Samantha BARNING / Iris TABELING 34 38
Semi-final 33 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 21-15 / 21-16 Vivian HOO / WOON Khe Wei 10 34
Semi-final 797 TANG Yuanting / YU Yang (F) 21-18 / 21-8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 20 32
Final 797 TANG Yuanting / YU Yang (F) 21-10 / 21-18 POON Lok Yan / TSE Ying Suet 33 34
WS (qual)
Round 1 244 Yelyzaveta ZHARKA 21-19 / 21-17 Marie DEMY 128 31
Round 1 71 Mette POULSEN 21-10 / 21-9 Olga ARKHANGELSKAYA 93 30
Round 1 58 Olga KONON 21-8 / 21-13 Fabienne DEPREZ 100 21
Round 1 90 Natalia Koch ROHDE 26-24 / 21-15 Natalya VOYTSEKH 196 34
WS
Round 1 78 Kate FOO KUNE 21-8 / 17-21 / 21-9 Sashina VIGNES WARAN 79 34
Round 1 90 Natalia Koch ROHDE 21-10 / 22-20 Lindaweni FANETRI 21 37
Round 1 48 Kristina GAVNHOLT 21-16 / 21-12 Chloe MAGEE 49 31
Round 1 22 Kirsty GILMOUR 21-8 / 21-19 Anna Thea MADSEN 54 31
Round 1 9 Nozomi OKUHARA 21-10 / 21-15 Grace GABRIEL 69 23
Round 1 33 HSU Ya Ching 21-15 / 15-21 / 21-15 Yelyzaveta ZHARKA 244 38
Round 1 17 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-17 / 21-17 Sabrina JAQUET 44 36
Round 1 52 Ksenia POLIKARPOVA 22-20 / 21-18 Linda ZETCHIRI 37 38
Round 1 32 Line Højmark KJAERSFELDT 19-21 / 21-17 / 22-20 Fontaine Mica WRIGHT 62 47
Round 1 26 Beatriz CORRALES 21-18 / 19-21 / 21-13 Maria ULITINA 60 44
Round 1 36 TEE Jing Yi 13-21 / 21-15 / 21-11 Rong SCHAFER 35 46
Round 1 10 Akane YAMAGUCHI 21-8 / 13-21 / 21-11 PAI Yu Po 28 44
Round 1 27 Maria Febe KUSUMASTUTI 21-15 / 21-17 Petya NEDELCHEVA 45 32
Round 1 24 Porntip BURANAPRASERTSUK 21-13 / 21-12 Lianne TAN 64 20
Round 1 58 Olga KONON 21-18 / 21-15 Natalia PERMINOVA 53 32
Round 1 5 Ratchanok INTANON 21-14 / 21-4 Mette POULSEN 71 25
Round 2 90 Natalia Koch ROHDE 21-17 / 22-20 Kate FOO KUNE 78 33
Round 2 22 Kirsty GILMOUR 16-21 / 21-14 / 21-11 Kristina GAVNHOLT 48 53
Round 2 9 Nozomi OKUHARA 21-9 / 21-8 HSU Ya Ching 33 31
Round 2 17 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-7 / 21-6 Ksenia POLIKARPOVA 52 24
Round 2 26 Beatriz CORRALES 21-18 / 20-22 / 21-14 Line Højmark KJAERSFELDT 32 50
Round 2 10 Akane YAMAGUCHI 21-18 / 21-17 TEE Jing Yi 36 37
Round 2 27 Maria Febe KUSUMASTUTI 13-21 / 21-19 / 24-22 Porntip BURANAPRASERTSUK 24 64
Round 2 5 Ratchanok INTANON 24-22 / 21-9 Olga KONON 58 37
Quarter-final 22 Kirsty GILMOUR 21-13 / 21-16 Natalia Koch ROHDE 90 33
Quarter-final 17 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 17-21 / 21-10 / 21-19 Nozomi OKUHARA 9 63
Quarter-final 10 Akane YAMAGUCHI 21-14 / 21-19 Beatriz CORRALES 26 31
Quarter-final 5 Ratchanok INTANON 21-13 / 21-18 Maria Febe KUSUMASTUTI 27 38
Semi-final 17 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-15 / 21-17 Kirsty GILMOUR 22 40
Semi-final 10 Akane YAMAGUCHI 21-8 / 21-17 Ratchanok INTANON 5 36
Final 10 Akane YAMAGUCHI 16-21 / 21-14 / 21-13 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 17 58
XD
Round 1 41 Keigo SONODA / Naoko FUKUMAN 21-13 / 21-9 Richard DOMKE / Kira KATTENBECK 213 27
Round 1 15 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-11 / 21-11 Gennadiy NATAROV / Natalya VOYTSEKH 155 20
Round 1 14 Jacco ARENDS / Selena PIEK 21-17 / 21-14 Edi SUBAKTIAR / Gloria Emanuelle WIDJAJA 11 31
Round 1 59 Mathias CHRISTIANSEN / Lena GREBAK 21-15 / 16-21 / 21-14 Jones Ralfy JANSEN / Cisita Joity JANSEN 94 51
Round 1 82 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 23-21 / 21-15 Rodion KARGAEV / Ekaterina BOLOTOVA 65 35
Round 1 97 Hsiao-Lin WU / HSIEH Pei Chen 21-13 / 21-14 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 70 26
Round 1 25 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 21-15 / 21-18 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 30 37
Round 1 31 Robin MIDDLETON / Leanne CHOO 21-16 / 21-11 Daniel BENZ / Annika HORBACH 660 24
Round 1 52 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-12 / 21-11 Johannes PISTORIUS / Eva JANSSENS 289 22
Round 1 298 Matthew NOTTINGHAM / Emily WESTWOOD 26-24 / 22-20 Kasper ANTONSEN / Amanda MADSEN 68 39
Round 1 61 LIN Chia Yu / WU Ti Jung 15-21 / 21-13 / 21-12 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 35 46
Round 1 9 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-12 / 21-12 Firdaus M.GUSTAF / Aprilsasi Putri LEJARSAR VARIELLA 716 20
Round 1 227 Peter KAESBAUER / Franziska VOLKMANN W.O. Ronan LABAR / Emilie LEFEL 22 0
Round 1 45 WONG Fai Yin / CHOW Mei Kuan W.O. Nico RUPONEN / Amanda HOGSTROM 71 0
Round 1 13 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER W.O. Gaetan MITTELHEISSER / Audrey MITTELHEISSER 32 0
Round 2 7 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 22-20 / 21-18 Keigo SONODA / Naoko FUKUMAN 41 40
Round 2 15 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-17 / 21-18 Peter KAESBAUER / Franziska VOLKMANN 227 36
Round 2 14 Jacco ARENDS / Selena PIEK 21-17 / 21-17 Mathias CHRISTIANSEN / Lena GREBAK 59 34
Round 2 97 Hsiao-Lin WU / HSIEH Pei Chen 21-19 / 23-21 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 82 35
Round 2 25 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 21-12 / 21-15 Robin MIDDLETON / Leanne CHOO 31 29
Round 2 13 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 21-13 / 21-12 WONG Fai Yin / CHOW Mei Kuan 45 30
Round 2 52 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-15 / 21-11 Matthew NOTTINGHAM / Emily WESTWOOD 298 27
Round 2 9 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-18 / 24-22 LIN Chia Yu / WU Ti Jung 61 27
Quarter-final 7 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-13 / 15-21 / 21-12 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 15 53
Quarter-final 14 Jacco ARENDS / Selena PIEK 21-13 / 20-22 / 21-9 Hsiao-Lin WU / HSIEH Pei Chen 97 48
Quarter-final 25 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 21-17 / 15-21 / 21-13 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 13 51
Quarter-final 52 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-13 / 21-19 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 9 31
Semi-final 7 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-14 / 21-13 Jacco ARENDS / Selena PIEK 14 29
Semi-final 52 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-18 / 21-16 Vitalij DURKIN / Nina VISLOVA 25 39
Final 52 Robert MATEUSIAK / Nadiezda ZIEBA 21-18 / 21-17 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 7 34
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 25 55 5 20.0% 2017 80.68 00:36:14 2.23 1 4.0%
MS 61 146 24 39.3% 5143 84.31 00:39:49 2.12 6 9.8%
WD 26 57 5 19.2% 2005 77.12 00:37:05 2.08 1 3.9%
WS 31 73 11 35.5% 2609 84.16 00:38:15 2.2 2 6.5%
XD 27 59 5 18.5% 2148 79.56 00:34:07 2.33 0 0.0%
Total 170 390 50 29.4% 13922 81.89 00:37:41 2.17 10 5.9%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 5 0 100.0%
Hong Kong 14 2 87.5%
Scotland 3 1 75.0%
Japan 17 7 70.8%
Netherlands 6 3 66.7%
Spain 2 1 66.7%
Sweden 2 1 66.7%
Thailand 17 9 65.4%
Poland 5 3 62.5%
Chinese Taipei 16 12 57.1%
England 13 11 54.2%
Indonesia 9 8 52.9%
Denmark 20 18 52.6%
Russia 10 9 52.6%
Czech Republic 2 2 50.0%
Israel 2 2 50.0%
India 2 2 50.0%
Austria 1 1 50.0%
Mauritius 1 1 50.0%
Malaysia 9 10 47.4%
Ireland 3 5 37.5%
Bulgaria 2 4 33.3%
Australia 1 2 33.3%
Belgium 2 6 25.0%
U.S.A. 1 3 25.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 LOH Kean Yew LEE Zii Jia 19-21 / 21-13 / 17-12 Ret.
2020 Toma Junior POPOV Mark CALJOUW 22-20 / 19-21 / 21-14
2019 Lakshya SEN WENG Hongyang 17-21 / 21-18 / 21-16
2018 Subhankar DEY Rajiv OUSEPH 21-11 / 21-14
2017 Rasmus GEMKE HSU Jen Hao 21-18 / 21-10
2016 SHI Yuqi Sourabh VERMA 21-19 / 22-20
2015 NG Ka Long Angus WONG Wing Ki Vincent 21-12 / 21-13
2014 CHOU Tien Chen Scott EVANS 21-17 / 21-10
2013 CHOU Tien Chen Marc ZWIEBLER 13-21 / 21-18 / 21-15
2012 CHOU Tien Chen Marc ZWIEBLER 21-19 / 21-12
2011 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS WANG Zhengming 21-18 / 21-10
2010 CHEN Long Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-3 / 12-21 / 21-9
2009 Jan O JORGENSEN Eric PANG 12-21 / 21-13 / 21-15
2008 Chetan ANAND Arvind BHAT 23-25 / 24-22 / 23-21
2007 LU Yi Tsuen Seng LEE 23-21 / 19-21 / 21-15
2005 Kasper OEDUM Leonard DE PAUW HOLVY 15-6 / 15-9
2004 Niels Christian KALDAU Bobby MILROY 15-2 / 15-13
2003 Dicky PALYAMA George RIMARCDI 15-2 / 15-4
2002 CHEN Gang Niels Christian KALDAU 15-7 / 8-15 / 17-14
2001 Niels Christian KALDAU Yangchun XIE 7-3 / 1-7 / 7-8
2000 Yangchun XIE Oliver PONGRATZ 15-13 / 15-10