Commonwealth Games (Individual Event)  

Tournament Name: 2018 Commonwealth Games
Tournament Dates: 10/04/2018-15/04/2018
Location: queensland, Goldcoast
Category: Other

Winners
Category Winner Runner-up
MD Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY
MS LEE Chong Wei KIDAMBI Srikanth
WD CHOW Mei Kuan / Vivian HOO Lauren SMITH / Sarah WALKER
WS Saina NEHWAL PUSARLA V. Sindhu
XD Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK Marcus ELLIS / Lauren SMITH

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 410 Daniel SAM / Emmanuel YAW DONKOR 23-21 / 24-26 / 23-21 Cameron COETZER / Prakash VIJAYANATH - 54
Round 1 49 Alexander DUNN / Adam HALL 21-7 / 21-13 Kervin GHISLAIN / Steve MALCOUZANE 667 21
Round 1 - Ty Alexander LINDEMAN / Brian YANG 21-19 / 21-10 Anthony MCNEE / Dennis COKE 124 28
Round 1 136 Danny Bawa CHRISNANTA / HEE Yong Kai Terry 21-8 / 21-11 Liam FONG / Burty James MOLIA 668 22
Round 1 56 Matthew CHAU / Sawan SERASINGHE 21-12 / 21-17 Murad ALI / Muhammad Irfan Saeed BHATTI - 33
Round 1 202 Buwaneka GOONETHILLEKA / Sachin DIAS 21-6 / 21-9 Chongo Ezra MULENGA / Kalombo MULENGA 175 20
Round 1 - Matthew BIGNELL / Alexander HUTCHINGS 23-21 / 21-19 Edwin EKIRING / Brian KASIRYE - 29
Round 1 57 Martin CAMPBELL / Patrick MACHUGH 21-9 / 21-12 Abraham AYITTEY / Michael Opoku BAAH 734 24
Round 1 - Chris ADCOCK / Ben LANE 21-10 / 21-18 Robin MIDDLETON / Ross SMITH 143 30
Round 1 - CHAN Peng Soon / GOH Soon Huat 21-4 / 21-6 Nicholas BONKOWSKY / Naim MOHAMMED - 16
Round 1 1562 Christopher PAUL / Aatish LUBAH W.O. Tobi ADEYOE / DOUGLAS Clark - 0
Round 2 14 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-5 / 21-5 Daniel SAM / Emmanuel YAW DONKOR 410 17
Round 2 49 Alexander DUNN / Adam HALL 21-7 / 21-9 Cory FANUS / Dakeil Jonathan THORPE 192 20
Round 2 22 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-11 / 21-9 Ty Alexander LINDEMAN / Brian YANG - 27
Round 2 136 Danny Bawa CHRISNANTA / HEE Yong Kai Terry 23-21 / 16-21 / 21-14 Matthew CHAU / Sawan SERASINGHE 56 55
Round 2 202 Buwaneka GOONETHILLEKA / Sachin DIAS 21-13 / 21-13 Matthew BIGNELL / Alexander HUTCHINGS - 22
Round 2 44 Jason Anthony HO-SHUE / Nyl YAKURA 21-11 / 21-17 Martin CAMPBELL / Patrick MACHUGH 57 38
Round 2 - CHAN Peng Soon / GOH Soon Huat 12-21 / 21-13 / 21-17 Chris ADCOCK / Ben LANE - 57
Round 2 21 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-8 / 21-12 Christopher PAUL / Aatish LUBAH 1562 25
Quarter-final 14 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-9 / 21-17 Alexander DUNN / Adam HALL 49 28
Quarter-final 22 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-18 / 21-17 Danny Bawa CHRISNANTA / HEE Yong Kai Terry 136 50
Quarter-final 202 Buwaneka GOONETHILLEKA / Sachin DIAS 19-21 / 22-20 / 21-17 Jason Anthony HO-SHUE / Nyl YAKURA 44 54
Quarter-final 21 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-14 / 15-21 / 21-9 CHAN Peng Soon / GOH Soon Huat - 52
Semi-final 22 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 15-21 / 21-16 / 21-15 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 14 69
Semi-final 21 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-18 / 21-10 Buwaneka GOONETHILLEKA / Sachin DIAS 202 33
3/4 P.O. 14 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-8 / 21-13 Buwaneka GOONETHILLEKA / Sachin DIAS 202 25
Final 22 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-13 / 21-16 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21 40
MS
Round 1 152 Aatish LUBAH 21-18 / 21-16 Abraham AYITTEY 465 31
Round 1 127 Niluka KARUNARATNE 21-8 / 21-7 Christopher EYNON - 17
Round 1 560 Naim MOHAMMED 21-17 / 21-9 Antoine Eddy OWONA NDIMAKO 661 23
Round 1 389 Buwaneka GOONETHILLEKA 21-16 / 21-19 Murad ALI 628 36
Round 1 687 Edwin EKIRING 21-10 / 21-14 Cameron COETZER 681 36
Round 1 290 Kalombo MULENGA 21-19 / 21-8 Alexander HUTCHINGS - 27
Round 1 1297 Narayan RAMDHANI 21-6 / 21-8 Vernon SMEED - 24
Round 1 986 Victor Odra MUNGA 21-13 / 21-14 Tobi ADEYOE - 21
Round 1 239 Dinuka KARUNARATNA 21-7 / 21-10 Kervin GHISLAIN 385 20
Round 1 986 Prakash VIJAYANATH 21-12 / 21-11 Burty James MOLIA 589 25
Round 1 149 Anthony JOE 21-12 / 21-13 Daniel SAM 350 29
Round 1 327 Christopher PAUL 25-23 / 21-8 Steve MALCOUZANE - 29
Round 1 257 Brian YANG 21-9 / 21-6 Cory FANUS 369 21
Round 1 227 LOH Kean Yew 21-11 / 21-9 Bongani VON BODENSTEIN 513 21
Round 1 466 Brian KASIRYE 21-14 / 21-7 DOUGLAS Clark - 25
Round 1 1117 Benjamin LI 21-10 / 21-19 Chongo Ezra MULENGA 341 35
Round 2 1 KIDAMBI Srikanth 21-13 / 21-10 Aatish LUBAH 152 28
Round 2 127 Niluka KARUNARATNE 21-5 / 21-6 Liam FONG 924 18
Round 2 108 NG Zin Rei Ryan 21-4 / 21-11 Naim MOHAMMED 560 18
Round 2 389 Buwaneka GOONETHILLEKA 21-18 / 24-22 Emmanuel YAW DONKOR 157 48
Round 2 22 Rajiv OUSEPH 21-8 / 21-12 Edwin EKIRING 687 34
Round 2 290 Kalombo MULENGA 21-18 / 21-10 Dakeil Jonathan THORPE 544 31
Round 2 77 Jason Anthony HO-SHUE 21-7 / 21-10 Narayan RAMDHANI 1297 21
Round 2 224 Dennis COKE 21-14 / 21-17 Victor Odra MUNGA 986 26
Round 2 239 Dinuka KARUNARATNA 21-7 / 21-8 Ciaran CHAMBERS - 30
Round 2 90 Georges Julien PAUL 21-13 / 21-15 Prakash VIJAYANATH 986 22
Round 2 149 Anthony JOE 22-20 / 21-18 Muhammad Irfan Saeed BHATTI 531 30
Round 2 11 PRANNOY H. S. 21-14 / 21-6 Christopher PAUL 327 32
Round 2 257 Brian YANG 21-9 / 21-13 Samuel O’Brien RICKETTS 262 27
Round 2 227 LOH Kean Yew 21-12 / 18-21 / 21-18 Kieran MERRILEES 110 60
Round 2 466 Brian KASIRYE 15-21 / 21-10 / 21-11 Nicholas BONKOWSKY 265 37
Round 2 7 LEE Chong Wei 21-6 / 21-3 Benjamin LI 1117 21
Round 3 1 KIDAMBI Srikanth 21-10 / 21-10 Niluka KARUNARATNE 127 33
Round 3 108 NG Zin Rei Ryan 21-9 / 10-21 / 21-19 Buwaneka GOONETHILLEKA 389 47
Round 3 22 Rajiv OUSEPH 21-8 / 21-10 Kalombo MULENGA 290 23
Round 3 77 Jason Anthony HO-SHUE 21-10 / 21-10 Dennis COKE 224 28
Round 3 239 Dinuka KARUNARATNA 23-21 / 22-20 Georges Julien PAUL 90 38
Round 3 11 PRANNOY H. S. 21-18 / 21-11 Anthony JOE 149 39
Round 3 227 LOH Kean Yew 21-16 / 21-17 Brian YANG 257 31
Round 3 7 LEE Chong Wei 21-6 / 21-6 Brian KASIRYE 466 24
Quarter-final 1 KIDAMBI Srikanth 21-15 / 21-12 NG Zin Rei Ryan 108 37
Quarter-final 22 Rajiv OUSEPH 21-14 / 21-12 Jason Anthony HO-SHUE 77 40
Quarter-final 11 PRANNOY H. S. 21-13 / 21-6 Dinuka KARUNARATNA 239 35
Quarter-final 7 LEE Chong Wei 21-13 / 21-16 LOH Kean Yew 227 44
Semi-final 1 KIDAMBI Srikanth 21-10 / 21-17 Rajiv OUSEPH 22 32
Semi-final 7 LEE Chong Wei 21-16 / 9-21 / 21-14 PRANNOY H. S. 11 63
3/4 P.O. 22 Rajiv OUSEPH 17-21 / 25-23 / 21-9 PRANNOY H. S. 11 69
Final 7 LEE Chong Wei 19-21 / 21-14 / 21-14 KIDAMBI Srikanth 1 66
WD
Round 1 447 Alissa DEAN / Danielle WHITESIDE 21-18 / 18-21 / 21-17 Alana BAILEY / Katherine WYNTER - 36
Round 1 - Sinead CHAMBERS / Rachael DARRAGH 21-9 / 21-10 Elise Danielle DIXON / Emily TEMPLE REDSHAW - 28
Round 1 - Soniia CHEAH / LAI Shevon Jemie 21-8 / 21-4 Grace ANNABEL ATIPAKA / Gifty MENSAH 664 19
Round 1 66 Julie MACPHERSON / Eleanor O'DONNELL 21-10 / 21-10 Juliette AH-WAN / Allisen CAMILLE 238 22
Round 1 - Kristel RATTIK / Elsie Magdalena DE VILLERS 21-3 / 21-5 Cheryl MARCH / ZOE Morris - 17
Round 1 - Thilini Pramodika HENDAHEWA / Kavindi Ishandika SIRIMANNAGE 21-6 / 21-15 Palwasha BASHIR / Mahoor SHAHZAD 883 22
Round 1 238 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 21-4 / 21-7 Karyn GIBSON / Andra WHITESIDE 397 23
Round 1 280 CHOW Mei Kuan / Vivian HOO 21-3 / 21-6 Evelyn SIAMUPANGILA / Ogar SIAMUPANGILA 171 30
Round 1 - Elena C JOHNSON / Chloe LE TISSIER 21-10 / 21-14 Stella Koteikai AMASAH / Eyram YAA MIGBODZI 398 25
Round 1 - Hasini Nusaka AMBALANGODAGE / Madushika Dilrukshi BERUWALAGE 21-13 / 21-19 Cristen Elizabeth MARRITT / Kimberley Helen CLAGUE 374 29
Round 1 - ONG Ren-ne / Gulsah KÜÇÜKSARI 22-20 / 16-21 / 21-18 Leanne CHOO / Renuga VEERAN 112 67
Round 1 - Aurelie Marie Elisa ALLET / Nicki CHAN-LAM W.O. Bridget Shamim BANGI / Aisha NAKIYEMBA 158 0
Round 2 21 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 21-3 / 21-6 Alissa DEAN / Danielle WHITESIDE 447 19
Round 2 - Soniia CHEAH / LAI Shevon Jemie 21-19 / 21-7 Sinead CHAMBERS / Rachael DARRAGH - 30
Round 2 27 Lauren SMITH / Sarah WALKER 21-13 / 21-10 Julie MACPHERSON / Eleanor O'DONNELL 66 32
Round 2 - Thilini Pramodika HENDAHEWA / Kavindi Ishandika SIRIMANNAGE 21-9 / 21-9 Kristel RATTIK / Elsie Magdalena DE VILLERS - 24
Round 2 280 CHOW Mei Kuan / Vivian HOO 21-17 / 21-16 Rachel HONDERICH / Kristen TSAI 238 55
Round 2 36 Chloe BIRCH / Jessica PUGH 21-5 / 21-9 Elena C JOHNSON / Chloe LE TISSIER - 21
Round 2 - Hasini Nusaka AMBALANGODAGE / Madushika Dilrukshi BERUWALAGE 21-6 / 21-9 Aurelie Marie Elisa ALLET / Nicki CHAN-LAM - 17
Round 2 26 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 21-18 / 21-13 ONG Ren-ne / Gulsah KÜÇÜKSARI - 40
Quarter-final 21 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 21-15 / 21-16 Soniia CHEAH / LAI Shevon Jemie - 42
Quarter-final 27 Lauren SMITH / Sarah WALKER 21-12 / 21-16 Thilini Pramodika HENDAHEWA / Kavindi Ishandika SIRIMANNAGE - 31
Quarter-final 280 CHOW Mei Kuan / Vivian HOO 21-11 / 21-6 Chloe BIRCH / Jessica PUGH 36 38
Quarter-final 26 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 21-11 / 21-13 Hasini Nusaka AMBALANGODAGE / Madushika Dilrukshi BERUWALAGE - 25
Semi-final 27 Lauren SMITH / Sarah WALKER 21-15 / 21-15 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 21 45
Semi-final 280 CHOW Mei Kuan / Vivian HOO 17-21 / 21-15 / 21-4 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 26 70
3/4 P.O. 26 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 21-19 / 21-19 Setyana MAPASA / Gronya SOMERVILLE 21 45
Final 280 CHOW Mei Kuan / Vivian HOO 21-12 / 21-12 Lauren SMITH / Sarah WALKER 27 28
WS
Round 1 75 Hsuan-Yu Wendy CHEN 21-2 / 21-3 Eyram YAA MIGBODZI 379 17
Round 1 1305 Nicki CHAN-LAM 21-18 / 21-12 Palwasha BASHIR 505 29
Round 1 433 Hasini Nusaka AMBALANGODAGE 21-18 / 21-11 Emily TEMPLE REDSHAW 1185 23
Round 1 1006 Kimberley Helen CLAGUE 21-11 / 21-9 Evelyn SIAMUPANGILA 263 23
Round 1 258 Katherine WYNTER 21-18 / 21-16 Chloe LE TISSIER 977 21
Round 1 184 Rachael DARRAGH 21-6 / 21-3 Stella Joel NGADJUI 453 22
Round 1 108 CHUA Hui Zhen Grace 21-1 / 21-0 Cheryl MARCH - 15
Round 1 84 YEO Jia Min 21-6 / 21-6 Karyn GIBSON 399 15
Round 1 339 Grace ANNABEL ATIPAKA 21-17 / 21-19 Juliette AH-WAN - 29
Round 1 66 Chloe BIRCH 21-5 / 21-8 Johanita SCHOLTZ 243 20
Round 1 221 Aurelie Marie Elisa ALLET 21-7 / 21-12 Alana BAILEY 485 21
Round 1 337 Mahoor SHAHZAD 21-12 / 21-3 Alissa DEAN 492 18
Round 1 169 Ogar SIAMUPANGILA 21-6 / 21-12 Stella Koteikai AMASAH 416 20
Round 1 - Allisen CAMILLE W.O. Mercy JOSEPH 449 0
Round 2 3 PUSARLA V. Sindhu 21-6 / 21-3 Andra WHITESIDE 400 20
Round 2 75 Hsuan-Yu Wendy CHEN 21-3 / 21-2 ZOE Morris - 14
Round 2 48 Brittney TAM 21-14 / 21-13 Nicki CHAN-LAM 1305 36
Round 2 65 Kate FOO KUNE 21-12 / 21-12 Hasini Nusaka AMBALANGODAGE 433 28
Round 2 17 Michelle LI 21-7 / 21-7 Kimberley Helen CLAGUE 1006 23
Round 2 258 Katherine WYNTER 21-18 / 21-15 Aisha NAKIYEMBA 107 24
Round 2 27 Soniia CHEAH 21-5 / 21-12 Rachael DARRAGH 184 30
Round 2 108 CHUA Hui Zhen Grace 21-5 / 21-12 Kristel RATTIK - 19
Round 2 55 GADDE Ruthvika Shivani 21-5 / 21-7 Grace ANNABEL ATIPAKA 339 18
Round 2 66 Chloe BIRCH 21-2 / 21-5 Elise Danielle DIXON - 13
Round 2 18 Kirsty GILMOUR 21-3 / 21-4 Aurelie Marie Elisa ALLET 221 17
Round 2 337 Mahoor SHAHZAD 21-14 / 21-10 Cristen Elizabeth MARRITT 598 30
Round 2 1084 Jessica LI 21-9 / 21-13 Ogar SIAMUPANGILA 169 25
Round 2 12 Saina NEHWAL 21-3 / 21-1 Elsie Magdalena DE VILLERS - 18
Round 2 84 YEO Jia Min W.O. Bridget Shamim BANGI 196 0
Round 2 47 Rachel HONDERICH W.O. Allisen CAMILLE - 0
Round 3 3 PUSARLA V. Sindhu 21-15 / 21-9 Hsuan-Yu Wendy CHEN 75 36
Round 3 48 Brittney TAM 21-16 / 16-21 / 21-16 Kate FOO KUNE 65 46
Round 3 17 Michelle LI 21-10 / 21-7 Katherine WYNTER 258 20
Round 3 27 Soniia CHEAH 21-11 / 21-12 CHUA Hui Zhen Grace 108 31
Round 3 55 GADDE Ruthvika Shivani 21-10 / 21-23 / 21-10 YEO Jia Min 84 56
Round 3 18 Kirsty GILMOUR 22-20 / 21-12 Chloe BIRCH 66 42
Round 3 47 Rachel HONDERICH 21-17 / 21-10 Mahoor SHAHZAD 337 29
Round 3 12 Saina NEHWAL 21-4 / 2-0 Ret. Jessica LI 1084 15
Quarter-final 3 PUSARLA V. Sindhu 21-14 / 21-17 Brittney TAM 48 35
Quarter-final 17 Michelle LI 21-12 / 21-19 Soniia CHEAH 27 46
Quarter-final 18 Kirsty GILMOUR 9-5 Ret. GADDE Ruthvika Shivani 55 8
Quarter-final 12 Saina NEHWAL 21-8 / 21-13 Rachel HONDERICH 47 33
Semi-final 3 PUSARLA V. Sindhu 21-18 / 21-8 Michelle LI 17 38
Semi-final 12 Saina NEHWAL 21-14 / 18-21 / 21-17 Kirsty GILMOUR 18 71
3/4 P.O. 18 Kirsty GILMOUR 21-11 / 21-16 Michelle LI 17 47
Final 12 Saina NEHWAL 21-18 / 23-21 PUSARLA V. Sindhu 3 60
XD
Round 1 179 Emmanuel YAW DONKOR / Stella Koteikai AMASAH 20-22 / 21-6 / 21-12 Liam FONG / Andra WHITESIDE 468 38
Round 1 56 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 21-9 / 21-5 Stuart HARDY / Chloe LE TISSIER 1030 22
Round 1 - Cameron COETZER / Kristel RATTIK 18-21 / 21-15 / 21-10 Aatish LUBAH / Nicki CHAN-LAM - 36
Round 1 204 Martin CAMPBELL / Julie MACPHERSON 21-5 / 21-6 Murad ALI / Mahoor SHAHZAD 1114 20
Round 1 514 Anthony MCNEE / Alana BAILEY 21-11 / 21-17 Steve MALCOUZANE / Juliette AH-WAN - 24
Round 1 - Prakash VIJAYANATH / Johanita SCHOLTZ 21-8 / 21-16 Chongo Ezra MULENGA / Evelyn SIAMUPANGILA 220 20
Round 1 419 Sachin DIAS / Thilini Pramodika HENDAHEWA 21-17 / 21-9 Edwin EKIRING / Bridget Shamim BANGI 673 24
Round 1 - Buwaneka GOONETHILLEKA / Kavindi Ishandika SIRIMANNAGE 21-7 / 21-9 Abraham AYITTEY / Gifty MENSAH - 18
Round 1 178 Georges Julien PAUL / Aurelie Marie Elisa ALLET 18-21 / 21-17 / 21-19 Muhammad Irfan Saeed BHATTI / Palwasha BASHIR 1114 40
Round 1 - Danny Bawa CHRISNANTA / Gulsah KÜÇÜKSARI 21-8 / 21-13 Daniel SAM / Eyram YAA MIGBODZI - 24
Round 1 368 Burty James MOLIA / Karyn GIBSON 19-21 / 21-19 / 21-14 Brian KASIRYE / Aisha NAKIYEMBA 514 39
Round 1 - Ty Alexander LINDEMAN / Brittney TAM 21-16 / 21-10 Kervin GHISLAIN / Allisen CAMILLE 673 20
Round 1 307 Samuel O’Brien RICKETTS / Katherine WYNTER 21-7 / 21-5 Tobi ADEYOE / ZOE Morris - 16
Round 1 - Guang Liang Jason WONG / ONG Ren-ne 21-13 / 21-13 Matthew BIGNELL / Emily TEMPLE REDSHAW - 23
Round 1 - Brian YANG / Michelle LI 21-11 / 21-10 Jordan TREBERT / Elena C JOHNSON 1559 24
Round 1 168 Ciaran CHAMBERS / Sinead CHAMBERS W.O. DOUGLAS Clark / Cheryl MARCH - 0
Round 1 102 Alexander DUNN / Eleanor O'DONNELL W.O. Victor Odra MUNGA / Mercy JOSEPH - 0
Round 2 7 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-6 / 21-12 Ciaran CHAMBERS / Sinead CHAMBERS 168 35
Round 2 179 Emmanuel YAW DONKOR / Stella Koteikai AMASAH 21-17 / 21-18 Benjamin LI / Jessica LI 1063 30
Round 2 56 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 21-17 / 21-16 Ben LANE / Jessica PUGH 30 40
Round 2 254 Nyl YAKURA / Kristen TSAI 21-16 / 21-15 Cameron COETZER / Kristel RATTIK - 22
Round 2 29 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-10 / 21-17 Martin CAMPBELL / Julie MACPHERSON 204 35
Round 2 - LIN Wen-Hao / Susannah LEYDON-DAVIS 21-13 / 19-21 / 21-8 Anthony MCNEE / Alana BAILEY 514 41
Round 2 21 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 21-10 / 21-12 Prakash VIJAYANATH / Johanita SCHOLTZ - 20
Round 2 419 Sachin DIAS / Thilini Pramodika HENDAHEWA 21-10 / 21-11 Alexander HUTCHINGS / Elise Danielle DIXON - 21
Round 2 102 Alexander DUNN / Eleanor O'DONNELL 21-19 / 21-17 Buwaneka GOONETHILLEKA / Kavindi Ishandika SIRIMANNAGE - 30
Round 2 62 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-15 / 21-11 Georges Julien PAUL / Aurelie Marie Elisa ALLET 178 22
Round 2 - Danny Bawa CHRISNANTA / Gulsah KÜÇÜKSARI 21-7 / 21-7 Bongani VON BODENSTEIN / Elsie Magdalena DE VILLERS - 20
Round 2 25 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 21-8 / 21-9 Burty James MOLIA / Karyn GIBSON 368 20
Round 2 - Ty Alexander LINDEMAN / Brittney TAM 21-9 / 21-13 Kalombo MULENGA / Ogar SIAMUPANGILA - 25
Round 2 36 Sawan SERASINGHE / Setyana MAPASA 21-17 / 21-4 Samuel O’Brien RICKETTS / Katherine WYNTER 307 20
Round 2 - Guang Liang Jason WONG / ONG Ren-ne 21-2 / 21-5 Michael Opoku BAAH / Grace ANNABEL ATIPAKA 795 15
Round 2 10 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-10 / 21-16 Brian YANG / Michelle LI - 30
Round 3 7 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 21-3 / 21-10 Emmanuel YAW DONKOR / Stella Koteikai AMASAH 179 21
Round 3 56 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 21-10 / 21-7 Nyl YAKURA / Kristen TSAI 254 25
Round 3 29 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-17 / 21-12 LIN Wen-Hao / Susannah LEYDON-DAVIS - 37
Round 3 21 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 23-21 / 21-19 Sachin DIAS / Thilini Pramodika HENDAHEWA 419 41
Round 3 62 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-9 / 21-16 Alexander DUNN / Eleanor O'DONNELL 102 27
Round 3 25 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 21-19 / 21-13 Danny Bawa CHRISNANTA / Gulsah KÜÇÜKSARI - 36
Round 3 36 Sawan SERASINGHE / Setyana MAPASA 21-14 / 21-18 Ty Alexander LINDEMAN / Brittney TAM - 29
Round 3 10 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-16 / 21-17 Guang Liang Jason WONG / ONG Ren-ne - 30
Quarter-final 56 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 21-19 / 21-19 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 7 40
Quarter-final 29 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 21-17 / 21-13 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 21 38
Quarter-final 62 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-17 / 21-12 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 25 38
Quarter-final 10 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-10 / 21-14 Sawan SERASINGHE / Setyana MAPASA 36 24
Semi-final 29 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 20-22 / 21-18 / 21-16 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 56 64
Semi-final 10 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 21-19 / 21-16 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 62 50
3/4 P.O. 62 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-19 / 21-19 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 56 48
Final 10 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 19-21 / 21-17 / 21-16 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 29 68
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 26 58 6 23.1% 2001 76.96 00:34:12 2.25 1 3.9%
MS 48 102 6 12.5% 3415 71.15 00:32:20 2.2 4 8.3%
WD 27 57 3 11.1% 1858 68.81 00:32:36 2.11 2 7.4%
WS 41 85 3 7.3% 2689 65.59 00:28:44 2.28 2 4.9%
XD 47 101 7 14.9% 3454 73.49 00:30:26 2.42 2 4.3%
Total 189 403 25 13.2% 13417 70.99 00:31:22 2.26 11 5.8%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Malaysia 25 6 80.7%
India 30 10 75.0%
Singapore 17 9 65.4%
England 27 15 64.3%
Sri Lanka 18 10 64.3%
Scotland 10 7 58.8%
Canada 17 12 58.6%
Australia 9 8 52.9%
Guyana 1 1 50.0%
Kenya 1 1 50.0%
Chinese Taipei 1 1 50.0%
Mauritius 7 10 41.2%
Jamaica 5 8 38.5%
Uganda 3 6 33.3%
Ireland 2 4 33.3%
Estonia 1 2 33.3%
Zambia 3 8 27.3%
South Africa 3 9 25.0%
Guernsey 1 3 25.0%
Trinidad and Tobago 1 3 25.0%
Ghana 4 14 22.2%
Pakistan 2 8 20.0%
Fiji 2 10 16.7%
Jersey 1 6 14.3%
Saint Helena 0 1 0.0%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2018 LEE Chong Wei KIDAMBI Srikanth 19-21 / 21-14 / 21-14
2014 PARUPALLI Kashyap Zi Liang Derek WONG 21-14 / 11-21 / 21-19
2010 LEE Chong Wei Rajiv OUSEPH 21-10 / 21-8
2002 Muhammad Hafiz HASHIM Tsuen Seng LEE 7-3 / 7-1 / 3-7 / 7-8 / 7-4
1994 Rashid SIDEK Ewe Hock ONG 15-6 / 15-4