K&D GRAPHICS International Challenge  

Tournament Name: 2014 K & D Graphics & YONEX Grand Prix Badminton Championships
Tournament Dates: 08/12/2014-13/12/2014
Location: U.S.A., Orange
Category: Grand Prix

Winners
Category Winner Runner-up
MD Adam CWALINA / Przemyslaw WACHA Taiki SHIMADA / Yoshinori TAKEUCHI
MS HSU Jen Hao Petr KOUKAL
WD HSIEH Pei Chen / WU Ti Jung Eva LEE / Paula Lynn OBANANA
WS Beiwen ZHANG Rachel HONDERICH
XD Peter KAESBAUER / Isabel HERTTRICH Howard SHU / Eva LEE

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 156 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 21-5 / 21-14 Daniel HUMBLERS / HUMBLERS HEYMARD - 20
Round 1 87 Kevin LI / Nyl YAKURA 21-17 / 21-17 Hugo ARTHUSO / Daniel PAIOLA 85 31
Round 1 1211 Zulfaiz Bin ZULKIFFLI / Zulhelmi ZULKIFFLI 20-22 / 21-17 / 21-16 Kevin CORDON / Anibal MARROQUIN 108 39
Round 1 446 Taiki SHIMADA / Yoshinori TAKEUCHI 21-6 / 21-6 Dean SCHOPPE / Tariq WADOOD - 16
Round 1 523 Alistair CASEY / Kyle EMERICK 22-20 / 21-15 Alex Yuwan TJONG / Luiz dos SANTOS - 27
Round 2 26 Adam CWALINA / Przemyslaw WACHA 21-13 / 21-14 Hock Lai LEE / Toby NG - 24
Round 2 156 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 21-4 / 21-11 Ryan CHEW / Rudi GUNAWAN 131 17
Round 2 - Calvin LIN / Marvin LIN 19-21 / 23-21 / 22-20 SOLIS JONATHAN / Rodolfo RAMIREZ 59 49
Round 2 87 Kevin LI / Nyl YAKURA 21-14 / 21-9 Felix DEBLOIS-BEAUCAGE / Alexis GOHIER-DROLET 759 22
Round 2 1211 Zulfaiz Bin ZULKIFFLI / Zulhelmi ZULKIFFLI 21-18 / 22-24 / 21-12 Tony GUNAWAN / Meng-Yung ONG - 36
Round 2 446 Taiki SHIMADA / Yoshinori TAKEUCHI 16-21 / 21-11 / 21-19 Max SCHWENGER / Josche ZURWONNE 31 47
Round 2 82 Martin DEL VALLE / Mario CUBA 21-15 / 21-15 Alistair CASEY / Kyle EMERICK 523 28
Round 2 36 Sattawat PONGNAIRAT / Phillip CHEW 21-11 / 21-12 Pierre-Etienne PILOTE / Maxime T√ČTREAULT - 19
Quarter-final 26 Adam CWALINA / Przemyslaw WACHA 21-19 / 13-21 / 21-12 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 156 56
Quarter-final 87 Kevin LI / Nyl YAKURA 21-14 / 21-12 Calvin LIN / Marvin LIN - 27
Quarter-final 446 Taiki SHIMADA / Yoshinori TAKEUCHI 21-4 / 21-15 Zulfaiz Bin ZULKIFFLI / Zulhelmi ZULKIFFLI 1211 20
Quarter-final 36 Sattawat PONGNAIRAT / Phillip CHEW 21-15 / 20-22 / 21-12 Martin DEL VALLE / Mario CUBA 82 49
Semi-final 26 Adam CWALINA / Przemyslaw WACHA 21-14 / 21-13 Kevin LI / Nyl YAKURA 87 28
Semi-final 446 Taiki SHIMADA / Yoshinori TAKEUCHI 21-19 / 23-21 Sattawat PONGNAIRAT / Phillip CHEW 36 40
Final 26 Adam CWALINA / Przemyslaw WACHA 21-13 / 21-6 Taiki SHIMADA / Yoshinori TAKEUCHI 446 25
MS
Round 1 - B. R. Sankeerth 21-14 / 21-12 Calvin LIN - 23
Round 1 113 Andrew SMITH 21-12 / 21-14 Henry WIEBE - 24
Round 1 174 Luke COUTURE 21-13 / 21-15 Meng-Yung ONG - 25
Round 1 291 Luiz dos SANTOS 21-9 / 21-15 Pierre-Etienne PILOTE 1203 21
Round 1 134 Rodolfo RAMIREZ 21-14 / 21-14 Xinwei ZENG - 30
Round 1 77 Yuhan TAN 21-14 / 21-16 Maxime T√ČTREAULT - 25
Round 1 168 Marius MYHRE 21-15 / 21-16 DEWANTORO Pandu - 28
Round 1 127 Alex Yuwan TJONG 21-11 / 21-7 Daniel HUMBLERS 1203 22
Round 1 1203 Felix DEBLOIS-BEAUCAGE 21-18 / 21-13 Ryan CHEW 402 25
Round 1 171 Jarolim VICEN 21-17 / 17-21 / 21-15 Rasmus Eriksen HOLMGAARD 687 43
Round 1 1203 Timothy LAM 21-15 / 21-19 Timothy CHIU 217 34
Round 1 86 David OBERNOSTERER 21-16 / 16-21 / 21-7 Martin GIUFFRE 135 47
Round 1 123 Mario CUBA 20-22 / 21-15 / 21-12 Serge BLANCHET - 39
Round 1 257 Hock Lai LEE W.O. Parash Md.AHSUN HABIB - 0
Round 1 344 Zulhelmi ZULKIFFLI W.O. Curtis STENSLAND - 0
Round 2 33 HSU Jen Hao 21-10 / 21-15 Andres CORPANCHO 117 26
Round 2 - B. R. Sankeerth 21-18 / 21-13 Anibal MARROQUIN 400 25
Round 2 113 Andrew SMITH 21-19 / 21-16 Sattawat PONGNAIRAT 68 30
Round 2 174 Luke COUTURE 21-13 / 21-15 Alexis GOHIER-DROLET 1203 26
Round 2 65 Zulfadli ZULKIFFLI 21-7 / 21-10 Luiz dos SANTOS 291 23
Round 2 134 Rodolfo RAMIREZ 21-17 / 19-21 / 21-17 HUMBLERS HEYMARD 154 55
Round 2 77 Yuhan TAN 21-5 / 21-14 Daniel PAIOLA 73 29
Round 2 146 Sitthikom THAMMASIN 21-19 / 21-10 Hock Lai LEE 257 47
Round 2 168 Marius MYHRE 21-19 / 21-11 Nick FRANSMAN 109 32
Round 2 66 Petr KOUKAL 21-10 / 21-12 Alex Yuwan TJONG 127 28
Round 2 - KUO Ching-Hung 21-3 / 21-11 Felix DEBLOIS-BEAUCAGE 1203 20
Round 2 171 Jarolim VICEN 11-21 / 22-20 / 21-18 Howard SHU 59 61
Round 2 412 Chi Yu LO 21-13 / 16-21 / 21-14 Timothy LAM 1203 41
Round 2 86 David OBERNOSTERER 18-21 / 21-15 / 21-12 Kevin CORDON 67 49
Round 2 282 Cao Cuong PHAM 22-20 / 21-19 Zulhelmi ZULKIFFLI 344 39
Round 2 60 Misha ZILBERMAN 21-13 / 21-8 Mario CUBA 123 23
Round 3 33 HSU Jen Hao 21-5 / 21-11 B. R. Sankeerth - 28
Round 3 113 Andrew SMITH 21-13 / 21-10 Luke COUTURE 174 23
Round 3 65 Zulfadli ZULKIFFLI 21-5 / 21-17 Rodolfo RAMIREZ 134 28
Round 3 146 Sitthikom THAMMASIN 21-15 / 21-18 Yuhan TAN 77 41
Round 3 66 Petr KOUKAL 21-10 / 16-21 / 21-15 Marius MYHRE 168 45
Round 3 - KUO Ching-Hung 21-12 / 21-15 Jarolim VICEN 171 28
Round 3 86 David OBERNOSTERER 19-21 / 21-19 / 21-15 Chi Yu LO 412 57
Round 3 60 Misha ZILBERMAN 21-19 / 21-17 Cao Cuong PHAM 282 38
Quarter-final 33 HSU Jen Hao 22-20 / 21-19 Andrew SMITH 113 45
Quarter-final 146 Sitthikom THAMMASIN 16-21 / 21-15 / 21-16 Zulfadli ZULKIFFLI 65 88
Quarter-final 66 Petr KOUKAL 17-21 / 21-18 / 21-17 KUO Ching-Hung - 67
Quarter-final 60 Misha ZILBERMAN 21-12 / 11-21 / 21-19 David OBERNOSTERER 86 72
Semi-final 33 HSU Jen Hao 21-14 / 17-21 / 21-19 Sitthikom THAMMASIN 146 90
Semi-final 66 Petr KOUKAL 21-15 / 21-18 Misha ZILBERMAN 60 41
Final 33 HSU Jen Hao 21-19 / 19-21 / 21-8 Petr KOUKAL 66 77
WD
Round 1 87 Grace GAO / Rachel HONDERICH 21-3 / 21-8 Panita PHONGASAVITHAS / Vimla PHONGASAVITHAS 290 20
Round 1 54 Paula PEREIRA / Fabiana SILVA 21-4 / 21-2 Ariel LEE / Sydney LEE - 14
Round 1 475 YANG Ching Tun / YU Min Ju 21-11 / 21-12 Katherine WINDER / Luz Maria ZORNOZA 60 20
Round 1 52 Alex BRUCE / Phyllis CHAN 21-6 / 21-12 Daniela MACIAS / Danica NISHIMURA 80 19
Round 1 248 HSIEH Pei Chen / WU Ti Jung 21-15 / 21-9 Elisabeth BALDAUF / Isabel HERTTRICH - 32
Round 1 241 Jing Yu HONG / Beiwen ZHANG W.O. Nicole GRETHER / Charmaine REID 47 0
Quarter-final 24 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 21-14 / 21-23 / 21-18 Grace GAO / Rachel HONDERICH 87 59
Quarter-final 475 YANG Ching Tun / YU Min Ju 21-14 / 21-17 Paula PEREIRA / Fabiana SILVA 54 32
Quarter-final 52 Alex BRUCE / Phyllis CHAN 21-19 / 21-16 Jing Yu HONG / Beiwen ZHANG 241 30
Quarter-final 248 HSIEH Pei Chen / WU Ti Jung 21-10 / 23-21 Carla NELTE / Johanna GOLISZEWSKI 33 37
Semi-final 24 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 21-10 / 18-21 / 21-16 YANG Ching Tun / YU Min Ju 475 52
Semi-final 248 HSIEH Pei Chen / WU Ti Jung 22-20 / 21-19 Alex BRUCE / Phyllis CHAN 52 38
Final 248 HSIEH Pei Chen / WU Ti Jung 21-16 / 21-10 Eva LEE / Paula Lynn OBANANA 24 41
WS
Round 1 115 Daniela MACIAS 21-13 / 21-13 Disha GUPTA 521 20
Round 1 238 Brittney TAM 21-7 / 21-4 Sydney LEE - 15
Round 1 153 Joy LAI 21-13 / 22-20 Danica NISHIMURA 105 28
Round 1 113 Zuzana PAVELKOVA 21-17 / 21-7 Luz Maria ZORNOZA 106 24
Round 1 - SU Hsiang Ling 21-8 / 21-6 Ariel LEE - 13
Round 1 118 Rachel HONDERICH 21-19 / 21-5 Elisabeth BALDAUF 100 26
Round 1 611 Nadianie OUAQOUAQ-BERGERON W.O. Josephine LEONILA 272 0
Round 2 12 Beiwen ZHANG 21-2 / 21-4 Anoma PHONGASAVITHAS - 12
Round 2 115 Daniela MACIAS 21-6 / 21-7 Ana Paula CAMPOS 138 19
Round 2 153 Joy LAI 21-3 / 21-9 Shannon POHL - 18
Round 2 113 Zuzana PAVELKOVA 21-7 / 21-12 Vimla PHONGASAVITHAS - 20
Round 2 - SU Hsiang Ling 21-19 / 21-17 Fabiana SILVA 61 28
Round 2 183 Crystal PAN 21-16 / 21-11 Nadianie OUAQOUAQ-BERGERON 611 23
Round 2 118 Rachel HONDERICH 21-17 / 21-12 Iris WANG 44 34
Round 2 238 Brittney TAM W.O. Jamie SUBANDHI 51 0
Quarter-final 12 Beiwen ZHANG 21-9 / 21-12 Daniela MACIAS 115 19
Quarter-final 238 Brittney TAM 22-20 / 21-14 Joy LAI 153 34
Quarter-final 113 Zuzana PAVELKOVA 21-18 / 21-17 SU Hsiang Ling - 30
Quarter-final 118 Rachel HONDERICH 21-18 / 1-1 Ret. Crystal PAN 183 26
Semi-final 12 Beiwen ZHANG 21-16 / 21-14 Brittney TAM 238 24
Semi-final 118 Rachel HONDERICH 21-8 / 21-16 Zuzana PAVELKOVA 113 31
Final 12 Beiwen ZHANG 21-11 / 21-13 Rachel HONDERICH 118 30
XD
Round 1 156 David OBERNOSTERER / Elisabeth BALDAUF 21-9 / 22-20 KUO Ching-Hung / YU Min Ju - 20
Round 1 - Tony GUNAWAN / Eti GUNAWAN 19-21 / 21-14 / 21-9 Henry WIEBE / Grace GAO 63 32
Round 1 152 Kevin LI / Rachel HONDERICH 21-8 / 21-9 Alistair CASEY / Yuko KAWASAKI 336 17
Round 1 50 Howard SHU / Eva LEE 21-19 / 21-14 Nyl YAKURA / Brittney TAM 133 29
Round 1 - Felix DEBLOIS-BEAUCAGE / Nadianie OUAQOUAQ-BERGERON 21-17 / 16-21 / 21-10 Martin DEL VALLE / Daniela MACIAS 96 33
Round 1 35 Toby NG / Alex BRUCE 15-21 / 21-16 / 22-20 Chi Yu LO / HSIEH Pei Chen - 38
Round 1 66 PHILLIPE Charron / Phyllis CHAN 22-20 / 21-10 Alex Yuwan TJONG / Ana Paula CAMPOS - 23
Round 1 83 Daniel PAIOLA / Paula PEREIRA 21-9 / 21-13 Ryan CHEW / Sydney LEE - 17
Round 1 - Halim Haryanto HO / Jing Yu HONG W.O. Sawan SERASINGHE / Setyana MAPASA 148 0
Round 2 21 Max SCHWENGER / Carla NELTE 21-13 / 25-23 David OBERNOSTERER / Elisabeth BALDAUF 156 26
Round 2 - Tony GUNAWAN / Eti GUNAWAN 21-7 / 21-10 Rudi GUNAWAN / Ariel LEE - 20
Round 2 43 Mario CUBA / Katherine WINDER 17-21 / 25-23 / 21-15 Kevin LI / Rachel HONDERICH 152 53
Round 2 50 Howard SHU / Eva LEE 21-8 / 22-20 Hugo ARTHUSO / Fabiana SILVA 60 30
Round 2 35 Toby NG / Alex BRUCE 21-12 / 21-10 Felix DEBLOIS-BEAUCAGE / Nadianie OUAQOUAQ-BERGERON - 21
Round 2 25 Peter KAESBAUER / Isabel HERTTRICH 21-9 / 21-13 PHILLIPE Charron / Phyllis CHAN 66 19
Round 2 - Halim Haryanto HO / Jing Yu HONG 19-21 / 21-17 / 21-10 Andres CORPANCHO / Luz Maria ZORNOZA 51 41
Round 2 83 Daniel PAIOLA / Paula PEREIRA W.O. Phillip CHEW / Jamie SUBANDHI 30 0
Quarter-final 21 Max SCHWENGER / Carla NELTE 17-21 / 21-16 / 21-16 Tony GUNAWAN / Eti GUNAWAN - 38
Quarter-final 50 Howard SHU / Eva LEE 21-18 / 21-16 Mario CUBA / Katherine WINDER 43 32
Quarter-final 25 Peter KAESBAUER / Isabel HERTTRICH 27-25 / 21-15 Toby NG / Alex BRUCE 35 32
Quarter-final - Halim Haryanto HO / Jing Yu HONG 21-14 / 21-11 Daniel PAIOLA / Paula PEREIRA 83 25
Semi-final 25 Peter KAESBAUER / Isabel HERTTRICH 21-13 / 21-10 Halim Haryanto HO / Jing Yu HONG - 25
Semi-final 50 Howard SHU / Eva LEE W.O. Max SCHWENGER / Carla NELTE 21 0
Final 25 Peter KAESBAUER / Isabel HERTTRICH 21-12 / 21-14 Howard SHU / Eva LEE 50 28
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 20 46 6 30.0% 1628 81.4 00:31:00 2.63 0 0.0%
MS 44 102 14 31.8% 3617 82.2 00:38:49 2.12 6 13.6%
WD 12 26 2 16.7% 892 74.33 00:32:50 2.26 0 0.0%
WS 19 38 0 0.0% 1242 65.37 00:23:35 2.77 0 0.0%
XD 21 48 6 28.6% 1716 81.71 00:28:31 2.86 0 0.0%
Total 116 260 28 24.1% 9095 78.41 00:32:29 2.41 6 5.2%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set

Players Opponents Category Round Set Comeback Details
Petr KOUKALKUO Ching-HungMS Quarter-final 3 8 View
Yuhan TANDaniel PAIOLAMS Round 2 2 7 View
Rodolfo RAMIREZHUMBLERS HEYMARDMS Round 2 3 6 View
Brittney TAMJoy LAIWS Quarter-final 2 6 View
David OBERNOSTERERChi Yu LOMS Round 3 3 6 View
Rodolfo RAMIREZXinwei ZENGMS Round 1 1 6 View
Serge BLANCHETMario CUBAMS Round 1 1 6 View
Calvin LIN / Marvin LINSOLIS JONATHAN / Rodolfo RAMIREZMD Round 2 2 5 View
Yuhan TANDaniel PAIOLAMS Round 2 1 5 View
Jarolim VICENRasmus Eriksen HOLMGAARDMS Round 1 3 5 View

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Poland 4 0 100.0%
Japan 4 1 80.0%
Czech Republic 7 2 77.8%
Germany 6 2 75.0%
Israel 3 1 75.0%
England 3 1 75.0%
Chinese Taipei 16 6 72.7%
Thailand 5 2 71.4%
Norway 2 1 66.7%
Slovakia 2 1 66.7%
Belgium 2 1 66.7%
Australia 2 1 66.7%
Malaysia 4 3 57.1%
Austria 4 4 50.0%
Vietnam 1 1 50.0%
Canada 22 23 48.9%
U.S.A. 18 32 36.0%
Scotland 1 2 33.3%
Peru 5 11 31.2%
Brazil 4 11 26.7%
Guatemala 2 8 20.0%
Denmark 0 1 0.0%
Netherlands 0 1 0.0%
Indonesia 0 1 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Kodai NARAOKA Jason Anthony HO-SHUE 21-13 / 21-14
2018 Koki WATANABE Kodai NARAOKA 21-14 / 14-21 / 21-15
2018 B. R. Sankeerth Phillips JAP 19-21 / 21-19 / 21-13
2017 LU Chia Hung B. R. Sankeerth 14-21 / 21-15 / 21-16
2017 Kento MOMOTA Kevin CORDON 21-7 / 21-15
2016 Riichi TAKESHITA Sergey SIRANT 21-13 / 21-18
2015 LEE Hyun Il Rajiv OUSEPH 21-19 / 21-12
2014 HSU Jen Hao Petr KOUKAL 21-19 / 19-21 / 21-8