Indonesia Open  

Tournament Name: SimInvest Indonesia Open 2021(New dates)
Tournament Dates: 23/11/2021-28/11/2021
Location: Indonesia, Bali
Category: HSBC BWF World Tour Super 1000

Winners
Category Winner Runner-up
MD Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI
MS Viktor AXELSEN LOH Kean Yew
WD Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA Greysia POLII / Apriyani RAHAYU
WS Se Young AN Ratchanok INTANON
XD Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 12-21 / 21-18 / 21-15 Keiichiro MATSUI / Yoshinori TAKEUCHI 43 65
Round 1 420 CHOI SolGyu / KIM Won Ho 22-20 / 21-13 M.R. ARJUN / DHRUV KAPILA 41 41
Round 1 6 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 25-23 / 21-12 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 16 41
Round 1 12 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-11 / 21-11 TAN Kian Meng / TAN Wee Kiong 133 27
Round 1 3 LEE Yang / WANG Chi-Lin 21-14 / 21-16 GOH V Shem / LOW Juan Shen 155 30
Round 1 19 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 22-20 / 21-10 Christo POPOV / Toma Junior POPOV 31 38
Round 1 11 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY W.O. KIM Jae Hwan / NA Sung Seung - 0
Round 1 422 Min Hyuk KANG / SEO Seung Jae 9-21 / 21-14 / 21-16 Hiroki OKAMURA / Masayuki ONODERA 59 58
Round 1 24 Akira KOGA / Taichi SAITO 21-19 / 21-11 Supak JOMKOH / Kittinupong KEDREN 48 36
Round 1 20 LU Ching Yao / YANG Po Han 21-17 / 15-21 / 21-19 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 15 67
Round 1 30 Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 21-18 / 22-20 Sabar Karyaman GUTAMA / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI 100 36
Round 1 8 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-17 / 22-20 Leo Rolly CARNANDO / Daniel MARTHIN 27 40
Round 1 60 Mahiro KANEKO / Yunosuke KUBOTA 21-14 / 21-11 Panjer Aji Siloka DADIARA / Bryan Sidney ELOHIM 284 30
Round 1 9 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 22-20 / 21-11 Lucas CORVEE / Ronan LABAR 56 39
Round 1 28 Pramudya Kusumawardana RIYANTO / Yeremia Erich Yoche YACOB 18-21 / 21-17 / 21-9 Ben LANE / Sean VENDY 17 55
Round 1 7 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 23-21 / 15-21 / 21-15 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 2 60
Round 2 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 12-21 / 21-19 / 21-18 CHOI SolGyu / KIM Won Ho 420 60
Round 2 12 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-14 / 21-17 Aaron CHIA / SOH Wooi Yik 6 29
Round 2 19 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 21-15 / 23-21 LEE Yang / WANG Chi-Lin 3 37
Round 2 11 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-15 / 19-21 / 23-21 Min Hyuk KANG / SEO Seung Jae 422 75
Round 2 24 Akira KOGA / Taichi SAITO 26-24 / 21-7 LU Ching Yao / YANG Po Han 20 46
Round 2 8 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 21-11 / 21-10 Muhammad Shohibul FIKRI / Bagas MAULANA 30 25
Round 2 9 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-11 / 21-14 Mahiro KANEKO / Yunosuke KUBOTA 60 35
Round 2 7 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 25-23 / 27-25 Pramudya Kusumawardana RIYANTO / Yeremia Erich Yoche YACOB 28 53
Quarter-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 14-21 / 21-14 / 21-16 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 12 52
Quarter-final 11 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 21-19 / 21-19 GOH Sze Fei / Nur IZZUDDIN 19 43
Quarter-final 24 Akira KOGA / Taichi SAITO 21-10 / 13-21 / 21-14 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 8 70
Quarter-final 7 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 14-21 / 21-15 / 21-14 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 9 66
Semi-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-16 / 21-18 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 11 44
Semi-final 7 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 22-20 / 21-14 Akira KOGA / Taichi SAITO 24 48
Final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-14 / 21-18 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 7 38
MS
Round 1 1 Kento MOMOTA 23-21 / 21-15 Lakshya SEN 19 54
Round 1 26 LOH Kean Yew 21-11 / 21-14 PARUPALLI Kashyap 34 32
Round 1 10 Kanta TSUNEYAMA 22-20 / 13-21 / 21-19 NG Ka Long Angus 9 68
Round 1 21 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-18 / 21-12 Kantaphon WANGCHAROEN 18 39
Round 1 4 CHOU Tien Chen 21-12 / 21-14 LEE Cheuk Yiu 15 35
Round 1 17 Kenta NISHIMOTO 21-13 / 21-13 Thomas ROUXEL 38 44
Round 1 13 Rasmus GEMKE 13-21 / 25-23 / 21-16 LEE Zii Jia 7 67
Round 1 20 Shesar Hiren RHUSTAVITO 21-12 / 15-21 / 21-16 Sitthikom THAMMASIN 30 50
Round 1 60 Chico Aura DWI WARDOYO 21-11 / 21-18 Henrikho KHO WIBOWO 325 31
Round 1 8 Jonatan CHRISTIE 21-14 / 21-15 LIEW Daren 36 35
Round 1 11 WANG Tzu Wei 21-17 / 21-17 Tommy SUGIARTO 24 40
Round 1 3 Anders ANTONSEN 21-15 / 17-21 / 21-17 Kunlavut VITIDSARN 22 79
Round 1 16 SAI PRANEETH B. 21-19 / 21-18 Toma Junior POPOV 33 46
Round 1 70 Christo POPOV 21-17 / 21-18 Anthony Sinisuka GINTING 5 49
Round 1 14 KIDAMBI Srikanth 21-15 / 19-21 / 21-12 PRANNOY H. S. 31 56
Round 1 2 Viktor AXELSEN 21-14 / 21-14 Koki WATANABE 40 43
Round 2 26 LOH Kean Yew 21-7 / 17-21 / 21-19 Kento MOMOTA 1 69
Round 2 21 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 10-21 / 21-18 / 21-13 Kanta TSUNEYAMA 10 54
Round 2 17 Kenta NISHIMOTO 18-21 / 21-15 / 21-11 CHOU Tien Chen 4 76
Round 2 13 Rasmus GEMKE 21-12 / 0-0 Ret. Shesar Hiren RHUSTAVITO 20 23
Round 2 8 Jonatan CHRISTIE 21-11 / 21-12 Chico Aura DWI WARDOYO 60 35
Round 2 3 Anders ANTONSEN 18-21 / 21-13 / 21-14 WANG Tzu Wei 11 82
Round 2 16 SAI PRANEETH B. 21-17 / 14-21 / 21-19 Christo POPOV 70 83
Round 2 2 Viktor AXELSEN 21-14 / 21-18 KIDAMBI Srikanth 14 37
Quarter-final 26 LOH Kean Yew 21-9 / 21-4 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21 25
Quarter-final 13 Rasmus GEMKE 21-18 / 21-17 Kenta NISHIMOTO 17 64
Quarter-final 8 Jonatan CHRISTIE W.O. Anders ANTONSEN 3 0
Quarter-final 2 Viktor AXELSEN 21-12 / 21-8 SAI PRANEETH B. 16 36
Semi-final 26 LOH Kean Yew 21-14 / 21-7 Rasmus GEMKE 13 42
Semi-final 2 Viktor AXELSEN 21-19 / 21-15 Jonatan CHRISTIE 8 54
Final 2 Viktor AXELSEN 21-13 / 9-21 / 21-13 LOH Kean Yew 26 59
WD
Round 1 87 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 20-22 / 21-6 / 21-11 Benyapa AIMSAARD / Nuntakarn AIMSAARD 46 64
Round 1 13 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 21-15 / 21-11 Julie FINNE-IPSEN / Mai SURROW 43 40
Round 1 257 BAEK Ha Na / LEE Yu Lim 21-17 / 21-13 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH 30 47
Round 1 17 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI W.O. Siti Fadia Silva RAMADHANTI / Ribka SUGIARTO 27 0
Round 1 18 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 22-20 / 21-19 Clara AZURMENDI / Beatriz CORRALES 68 43
Round 1 201 Febriana Dwipuji KUSUMA / Amalia Cahaya PRATIWI 21-11 / 21-15 Nita Violina MARWAH / Putri SYAIKAH 35 55
Round 1 134 LEE Meng Yean / YAP Cheng Wen 21-12 / 19-21 / 26-24 Alexandra BØJE / Mette POULSEN 31 79
Round 1 11 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 29-27 / 21-18 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 24 54
Round 1 110 Vivian HOO / LIM Chiew Sien 15-21 / 21-8 / 21-10 Melanni MAMAHIT / Tryola NADIA 232 54
Round 1 36 Rin IWANAGA / Kie NAKANISHI 21-13 / 14-21 / 21-9 Chisato HOSHI / Aoi MATSUDA 37 62
Round 1 257 Mayu MATSUMOTO / Ayako SAKURAMOTO 21-13 / 21-4 Mariia STOLIARENKO / Yelyzaveta ZHARKA 101 28
Round 1 257 Fitriani FITRIANI / Yulia Yosephin SUSANTO W.O. Febby Valencia Dwijayanti GANI / Jesita Putri MIANTORO 338 0
Round 2 4 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-19 / 18-21 / 21-16 JEONG Na Eun / KIM Hye Jeong 87 88
Round 2 257 BAEK Ha Na / LEE Yu Lim 21-19 / 21-9 Chloe BIRCH / Lauren SMITH 13 48
Round 2 9 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-17 / 21-16 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 17 43
Round 2 201 Febriana Dwipuji KUSUMA / Amalia Cahaya PRATIWI 14-21 / 22-20 / 21-17 TAN Pearly Koong Le / Muralitharan THINAAH 18 81
Round 2 11 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-14 / 21-15 LEE Meng Yean / YAP Cheng Wen 134 35
Round 2 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 24-26 / 21-12 / 21-11 Vivian HOO / LIM Chiew Sien 110 78
Round 2 257 Mayu MATSUMOTO / Ayako SAKURAMOTO 21-16 / 22-20 Rin IWANAGA / Kie NAKANISHI 36 44
Round 2 6 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-10 / 21-15 Fitriani FITRIANI / Yulia Yosephin SUSANTO 257 37
Quarter-final 257 BAEK Ha Na / LEE Yu Lim 18-21 / 21-19 / 21-15 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 4 100
Quarter-final 9 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-17 / 21-13 Febriana Dwipuji KUSUMA / Amalia Cahaya PRATIWI 201 43
Quarter-final 8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 21-10 / 21-14 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 11 42
Quarter-final 6 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-16 / 12-21 / 21-18 Mayu MATSUMOTO / Ayako SAKURAMOTO 257 76
Semi-final 9 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-19 / 21-18 BAEK Ha Na / LEE Yu Lim 257 58
Semi-final 6 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-18 / 21-14 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 8 58
Final 9 Nami MATSUYAMA / Chiharu SHIDA 21-19 / 21-19 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 6 65
WS
Round 1 3 Akane YAMAGUCHI 21-13 / 21-10 Maria ULITINA 65 24
Round 1 18 YEO Jia Min 21-9 / 21-10 Jordan HART 63 31
Round 1 10 Pornpawee CHOCHUWONG 21-12 / 21-12 Lianne TAN 36 39
Round 1 25 Gregoria Mariska TUNJUNG 21-16 / 21-15 Supanida KATETHONG 33 34
Round 1 6 Se Young AN 21-11 / 21-8 Ruselli HARTAWAN 43 26
Round 1 60 LéOnice HUET 22-20 / 21-10 Clara AZURMENDI 46 33
Round 1 13 Sayaka TAKAHASHI 21-14 / 21-14 Saena KAWAKAMI 44 37
Round 1 21 Phittayaporn CHAIWAN 21-18 / 21-19 Yulia Yosephin SUSANTO 90 50
Round 1 55 Beatriz CORRALES 21-23 / 21-14 / 21-17 Marie BATOMENE 59 61
Round 1 54 SIM Yu Jin 21-11 / 21-9 Michelle LI 11 31
Round 1 26 Yvonne LI 19-21 / 23-21 / 21-13 Neslihan YIGIT 28 68
Round 1 7 PUSARLA V. Sindhu 17-21 / 21-17 / 21-17 Aya OHORI 22 70
Round 1 71 Asuka TAKAHASHI 21-14 / 14-21 / 21-11 Fitriani FITRIANI 41 56
Round 1 12 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-10 / 21-13 Evgeniya KOSETSKAYA 24 33
Round 1 39 PAI Yu Po 14-21 / 21-18 / 21-11 Line CHRISTOPHERSEN 27 49
Round 1 8 Ratchanok INTANON 21-19 / 21-12 KIM Ga Eun 19 36
Round 2 3 Akane YAMAGUCHI 21-15 / 19-21 / 21-14 YEO Jia Min 18 63
Round 2 10 Pornpawee CHOCHUWONG 11-21 / 21-9 / 22-20 Gregoria Mariska TUNJUNG 25 60
Round 2 6 Se Young AN 21-8 / 21-10 LéOnice HUET 60 25
Round 2 21 Phittayaporn CHAIWAN 21-19 / 14-21 / 21-14 Sayaka TAKAHASHI 13 56
Round 2 54 SIM Yu Jin 21-13 / 21-14 Beatriz CORRALES 55 36
Round 2 7 PUSARLA V. Sindhu 21-12 / 21-18 Yvonne LI 26 37
Round 2 71 Asuka TAKAHASHI 21-7 / 22-20 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 12 36
Round 2 8 Ratchanok INTANON 21-11 / 21-16 PAI Yu Po 39 36
Quarter-final 10 Pornpawee CHOCHUWONG 21-6 / 21-23 / 21-11 Akane YAMAGUCHI 3 72
Quarter-final 6 Se Young AN 21-13 / 21-11 Phittayaporn CHAIWAN 21 34
Quarter-final 7 PUSARLA V. Sindhu 14-21 / 21-19 / 21-14 SIM Yu Jin 54 66
Quarter-final 8 Ratchanok INTANON 21-17 / 21-12 Asuka TAKAHASHI 71 39
Semi-final 6 Se Young AN 21-19 / 21-19 Pornpawee CHOCHUWONG 10 50
Semi-final 8 Ratchanok INTANON 15-21 / 21-9 / 21-14 PUSARLA V. Sindhu 7 54
Final 6 Se Young AN 21-17 / 22-20 Ratchanok INTANON 8 46
XD
Round 1 2 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-10 / 21-7 Young Hyuk KIM / CHAE YuJung 297 27
Round 1 42 CHEN Tang Jie / PECK Yen Wei 19-21 / 21-18 / 21-15 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 17 63
Round 1 35 Adnan MAULANA / Mychelle Crhystine BANDASO 21-17 / 21-17 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 11 46
Round 1 12 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 22-20 / 21-17 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 13 42
Round 1 21 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 21-13 / 21-13 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 8 40
Round 1 14 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 23-21 / 15-21 / 21-15 Supak JOMKOH / Supissara PAEWSAMPRAN 26 52
Round 1 9 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-12 / 21-17 Zachariah Josiahno SUMANTI / Hediana JULIMARBELA 95 33
Round 1 146 Jones Ralfy JANSEN / Linda EFLER 21-12 / 21-4 Venkat Gaurav PRASAD / Juhi DEWANGAN 64 23
Round 1 67 Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA 21-7 / 21-12 DHRUV KAPILA / REDDY N. Sikki 124 28
Round 1 7 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-12 / 19-21 / 21-19 SEO Seung Jae / KIM Hye Jeong 465 63
Round 1 29 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 22-20 / 16-21 / 21-16 Rehan Naufal KUSHARJANTO / Lisa Ayu KUSUMAWATI 52 57
Round 1 4 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-18 / 21-12 HOO Pang Ron / CHEAH Yee See 23 37
Round 1 417 Takuro HOKI / Nami MATSUYAMA 22-24 / 21-12 / 21-19 REDDY B. Sumeeth / Ashwini PONNAPPA 258 58
Round 1 10 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-17 / 21-16 Oliver LEYDON-DAVIS / Anona PAK 60 39
Round 1 15 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 21-14 / 13-21 / 21-16 Rinov RIVALDY / Pitha Haningtyas MENTARI 20 59
Round 1 5 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 1-0 Ret. Yujiro NISHIKAWA / Saori OZAKI 104 0
Round 2 2 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-15 / 21-14 CHEN Tang Jie / PECK Yen Wei 42 33
Round 2 12 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-8 / 21-16 Adnan MAULANA / Mychelle Crhystine BANDASO 35 33
Round 2 21 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 12-21 / 21-17 / 21-15 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 14 56
Round 2 9 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 21-9 / 21-13 Jones Ralfy JANSEN / Linda EFLER 146 34
Round 2 7 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-15 / 21-19 Kyohei YAMASHITA / Naru SHINOYA 67 41
Round 2 4 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-17 / 21-12 CHANG Tak Ching / NG Wing Yung 29 33
Round 2 10 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 19-21 / 21-10 / 21-18 Takuro HOKI / Nami MATSUYAMA 417 50
Round 2 15 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 23-21 / 21-14 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 5 44
Quarter-final 2 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-10 / 21-11 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 12 33
Quarter-final 21 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 15-21 / 21-16 / 21-18 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 9 72
Quarter-final 4 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-17 / 21-8 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 7 32
Quarter-final 15 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 14-21 / 21-11 / 21-18 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 10 64
Semi-final 2 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-17 / 18-21 / 21-14 KO Sung Hyun / EOM Hye Won 21 80
Semi-final 4 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-16 / 21-12 Mathias CHRISTIANSEN / Alexandra BØJE 15 39
Final 2 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-12 / 21-13 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 4 41
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 70 10 33.3% 2600 86.67 00:46:08 1.88 7 23.3%
MS 29 69 11 37.9% 2469 85.14 00:51:10 1.66 8 27.6%
WD 25 59 9 36.0% 2166 86.64 00:56:53 1.52 9 36.0%
WS 31 73 11 35.5% 2581 83.26 00:44:46 1.86 7 22.6%
XD 30 71 11 36.7% 2546 84.87 00:45:04 1.88 5 16.7%
Total 145 342 52 35.9% 12362 85.26 00:48:29 1.76 36 24.8%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Singapore 5 2 71.4%
Denmark 17 7 70.8%
Bulgaria 2 1 66.7%
Korea 17 10 63.0%
Japan 30 22 57.7%
Thailand 17 13 56.7%
Chinese Taipei 5 5 50.0%
Malaysia 13 15 46.4%
Indonesia 23 28 45.1%
Hong Kong 3 4 42.9%
India 8 12 40.0%
Germany 3 5 37.5%
Spain 1 3 25.0%
England 1 3 25.0%
France 2 8 20.0%
Belgium 0 1 0.0%
Turkey 0 1 0.0%
Wales 0 1 0.0%
New Zealand 0 1 0.0%
Canada 0 1 0.0%
Russia 0 2 0.0%
Ukraine 0 2 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Viktor AXELSEN ZHAO Junpeng 21-9 / 21-10
2021 Viktor AXELSEN LOH Kean Yew 21-13 / 9-21 / 21-13
2019 CHOU Tien Chen Anders ANTONSEN 21-18 / 24-26 / 21-15
2018 Kento MOMOTA Viktor AXELSEN 21-14 / 21-9
2017 KIDAMBI Srikanth Kazumasa SAKAI 21-11 / 21-19
2016 LEE Chong Wei Jan O JORGENSEN 17-21 / 21-19 / 21-17
2015 Kento MOMOTA Jan O JORGENSEN 16-21 / 21-19 / 21-7
2014 Jan O JORGENSEN Kenichi TAGO 21-18 / 21-18
2013 LEE Chong Wei Marc ZWIEBLER 21-15 / 21-14
2012 Simon SANTOSO DU Pengyu 21-18 / 13-21 / 21-11
2011 LEE Chong Wei Peter Hoeg GADE 21-11 / 21-7
2010 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-19 / 21-8
2009 LEE Chong Wei Taufik HIDAYAT 21-9 / 21-14
2008 Sony Dwi KUNCORO Simon SANTOSO 19-21 / 21-14 / 21-9
2007 LEE Chong Wei BAO Chunlai 21-15 / 21-16
2006 Taufik HIDAYAT BAO Chunlai 21-18 / 21-19
2005 LEE Hyun Il Boonsak PONSANA 15-10 / 15-3
2004 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-10 / 15-11
2003 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-9 / 15-9
2002 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 15-12 / 15-12
2001 Marleve MAINAKY Tsuen Seng LEE 6-8 / 7-5 / 7-3
2000 Taufik HIDAYAT Ewe Hock ONG 15-5 / 15-13
1999 Taufik HIDAYAT Budi SANTOSO 17-14 / 15-12
1998 Hock Kin YONG Budi SANTOSO 15-7 / 15-8
1997 Ardy B WIRANATA Marleve MAINAKY 15-9 / 15-3
1996 Joko SUPRIANTO Budi SANTOSO 15-8 / 15-4
1995 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-9 / 14-17 / 15-9
1994 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-9 / 15-8
1993 Allan BUDI KUSUMA PERMADI Fung 15-10 / 14-17 / 15-4
1992 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-7 / 6-15 / 15-9
1991 Ardy B WIRANATA Joko SUPRIANTO 15-7 / 15-5
1990 Ardy B WIRANATA Eddy KURNIAWAN 15-10 / 15-5
1989 XIONG Guobao Joko SUPRIANTO 15-0 / 15-4