Uganda International Badminton Championships  

Tournament Name: Uganda International 2022
Tournament Dates: 24/02/2022-27/02/2022
Location: Uganda, Kampala
Category: International Challenge

Winners
Category Winner Runner-up
MD BOON Xin Yuan / Tien Ci WONG Jones Ralfy JANSEN / Jan Colin VÖLKER
MS Arnaud MERKLE Harshit AGGARWAL
WD Kasturi RADHAKRISHNAN / Venosha RADHAKRISHNAN Martina CORSINI / Judith MAIR
WS Talia NG MANSI SINGH
XD Koceila MAMMERI / Tanina Violette MAMMERI Senthil Vel GOVINDARASU / Venosha RADHAKRISHNAN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 - Fred KIRABO / Ivan MAYEGA 21-14 / 21-13 Batham KAWEESA / Aaron NDAWULA - 25
Round 1 1364 Abdul Zaheer BEEBEEJAUN / Abdul Zeeshan BEEBEEJAUN W.O. Ahmad ABDUL-SAMAD / Kelvin Evans ALFOUS 385 0
Round 1 437 Jones Ralfy JANSEN / Jan Colin VÖLKER 21-9 / 21-18 Fabio CAPONIO / Giovanni TOTI 220 28
Round 1 972 Melvin APPIAH / Khemtish NUNDAH 21-7 / 21-6 Abdul HIRYA / Muhammad SSALI - 15
Round 1 112 Mohamed Abderrahime BELARBI / Adel HAMEK 21-11 / 21-11 Kenneth Comfort MWAMBU / Israel WANAGALYA 455 18
Round 1 524 Caden KAKORA / Robert WHITE 21-18 / 21-12 Thomas KATEREGA / Amos MUYANJA - 23
Round 1 1958 Aatish LUBAH / Saheer RAMRAKHA 21-6 / 21-10 Dennis OMARA / Shilton TAYEBWA - 21
Round 1 - Ahmed ODUKA / Akbar ODUKA 20-22 / 21-11 / 21-17 Akram KAMOGA / Reagan Micheal NSUBUGA - 33
Round 1 711 Oleksandar SHMUNDYAK / Viacheslav YAKOVLEV 21-12 / 21-2 Guna KUSAL / Paul MAKANDE - 20
Round 1 188 Jean Bernard BONGOUT / Tejraj PULTOO 21-12 / 21-14 Abed Musa YIGA / Abdul Swaburuh SSEMPIRI - 22
Round 1 711 Brian KASIRYE / Muzafar LUBEGA W.O. Ruddock QUARCOO / Aaron TAMAKLOE 972 0
Round 1 364 BOON Xin Yuan / Tien Ci WONG 21-11 / 21-9 Adham Hatem ELGAMAL / Ahmed SALAH 80 20
Round 1 - Rasindu HENDAHEWA / Viren NETTASINGHE 21-8 / 21-11 Jordan ABO / Samuel WASSWA - 21
Round 1 191 Jarred ELLIOTT / Robert SUMMERS 21-8 / 21-10 Siow Yin Young AIDAN YU KIAT / MOHAMMAD RAYAN SHANAWAZ REZAH Emamdhully - 21
Round 1 - Expedito EMUDDU / Augustus OWINYI W.O. Dimand Ja OKITO / Zola WAPI 972 0
Round 1 61 Koceila MAMMERI / Youcef Sabri MEDEL W.O. Jahid ALHASANOV / Muhammad Khadafi AMRI - 0
Round 2 - Fred KIRABO / Ivan MAYEGA 21-18 / 21-12 Abdul Zaheer BEEBEEJAUN / Abdul Zeeshan BEEBEEJAUN 1364 24
Round 2 437 Jones Ralfy JANSEN / Jan Colin VÖLKER 21-9 / 21-11 Melvin APPIAH / Khemtish NUNDAH 972 21
Round 2 112 Mohamed Abderrahime BELARBI / Adel HAMEK 22-24 / 21-17 / 21-12 Caden KAKORA / Robert WHITE 524 39
Round 2 1958 Aatish LUBAH / Saheer RAMRAKHA 21-10 / 21-7 Ahmed ODUKA / Akbar ODUKA - 20
Round 2 711 Oleksandar SHMUNDYAK / Viacheslav YAKOVLEV 21-15 / 21-16 Jean Bernard BONGOUT / Tejraj PULTOO 188 24
Round 2 364 BOON Xin Yuan / Tien Ci WONG 21-13 / 21-11 Brian KASIRYE / Muzafar LUBEGA 711 20
Round 2 - Rasindu HENDAHEWA / Viren NETTASINGHE 21-17 / 21-13 Jarred ELLIOTT / Robert SUMMERS 191 28
Round 2 61 Koceila MAMMERI / Youcef Sabri MEDEL 18-21 / 21-7 / 21-9 Expedito EMUDDU / Augustus OWINYI - 30
Quarter-final 437 Jones Ralfy JANSEN / Jan Colin VÖLKER W.O. Fred KIRABO / Ivan MAYEGA - 0
Quarter-final 112 Mohamed Abderrahime BELARBI / Adel HAMEK 22-20 / 21-23 / 21-12 Aatish LUBAH / Saheer RAMRAKHA 1958 48
Quarter-final 364 BOON Xin Yuan / Tien Ci WONG 21-17 / 21-12 Oleksandar SHMUNDYAK / Viacheslav YAKOVLEV 711 24
Quarter-final 61 Koceila MAMMERI / Youcef Sabri MEDEL 10-21 / 21-18 / 21-13 Rasindu HENDAHEWA / Viren NETTASINGHE - 44
Semi-final 437 Jones Ralfy JANSEN / Jan Colin VÖLKER 21-10 / 21-11 Mohamed Abderrahime BELARBI / Adel HAMEK 112 24
Semi-final 364 BOON Xin Yuan / Tien Ci WONG 21-9 / 22-20 Koceila MAMMERI / Youcef Sabri MEDEL 61 27
Final 364 BOON Xin Yuan / Tien Ci WONG 21-15 / 21-14 Jones Ralfy JANSEN / Jan Colin VÖLKER 437 31
MS (qual)
Round 1 1251 Khemtish NUNDAH 21-12 / 21-7 Jason FRANCOIS 2267 20
Round 1 808 Viren NETTASINGHE 21-4 / 21-9 Davies SENONO 462 16
Round 1 2267 Eli KEROLAM 21-5 / 21-9 Nabil ISHIMWE - 12
Round 1 993 Abdul Swaburuh SSEMPIRI 21-19 / 21-15 Aaron NDAWULA - 27
Round 1 539 Amos MUYANJA 21-7 / 21-9 Shilton TAYEBWA - 14
Round 1 687 Kreetik RAMESH 21-5 / 21-8 Muhammad SSALI 1863 14
Round 1 323 Anirudh JANARDHANAN 21-9 / 21-8 Abed Musa YIGA 1863 22
Round 1 668 Guna KUSAL 24-22 / 22-20 Saheer RAMRAKHA - 32
Round 1 - MOHAMMAD RAYAN SHANAWAZ REZAH Emamdhully W.O. Gandhar NAWALE 1327 0
Round 1 695 Augustus OWINYI 21-10 / 17-21 / 21-6 Alyaani MAWANI - 24
Round 1 320 Rithvik Sanjeevi SATISH KUMAR 21-11 / 21-12 Jean Bernard BONGOUT 319 21
Round 1 340 Oleksandar SHMUNDYAK 21-13 / 21-17 Kenneth Comfort MWAMBU 529 27
Round 1 253 Robert WHITE 21-8 / 21-6 Abdul Zaheer BEEBEEJAUN 1979 18
Round 1 1863 Rohan THOOL 21-17 / 21-15 Muzafar LUBEGA 421 27
Round 1 329 Caden KAKORA 21-7 / 21-5 Shaurya GUPTA 1541 9
Round 1 444 Viacheslav YAKOVLEV 21-14 / 15-21 / 21-13 Ali Ahmed EL KHATEEB 592 46
Round 1 874 Sankalp CHANDRAGURALA 21-8 / 21-4 Samuel WASSWA 1863 19
Round 1 2267 Abdul HIRYA 21-15 / 21-12 Daniel MIHIGO 350 18
Round 1 1257 Bahaedeen Ahmad ALSHANNIK 16-21 / 21-16 / 21-11 Israel WANAGALYA 326 38
Round 1 292 Koceila MAMMERI 21-5 / 21-8 Jordan ABO 1979 18
Round 1 2267 Dennis OMARA 21-15 / 21-16 Akram KAMOGA 1863 22
Round 1 242 Adel HAMEK 21-10 / 21-10 Expedito EMUDDU 513 21
Round 1 397 Friday ATTAMA 21-13 / 21-11 Batham KAWEESA - 19
Round 1 252 Kalombo MULENGA 21-5 / 21-13 Reagan Micheal NSUBUGA - 19
Round 1 1979 Ahmed ODUKA 21-10 / 24-22 Vaishnav RUSSEAN 2267 24
Round 1 330 Melvin APPIAH 21-1 / 21-2 Moustafa BUMPENJE 846 12
Round 1 626 Michel Henri ASSEMBE 12-21 / 21-15 / 21-14 Akbar ODUKA 1604 35
Round 1 - Mohammad WALUGEMBE W.O. Camilo BORST 296 0
Round 1 1749 Rasindu HENDAHEWA 21-12 / 21-10 Thomas KATEREGA 806 24
Round 1 792 Paul MAKANDE 21-8 / 21-16 Denis ONYANGO 1979 18
Round 1 563 Fred KIRABO 21-15 / 21-10 Aaron OPEA RENGE - 17
Round 1 491 Tejraj PULTOO 21-6 / 21-10 Abdul Zeeshan BEEBEEJAUN 2267 20
Round 2 808 Viren NETTASINGHE 21-10 / 21-7 Khemtish NUNDAH 1251 19
Round 2 993 Abdul Swaburuh SSEMPIRI 21-10 / 21-9 Eli KEROLAM 2267 17
Round 2 687 Kreetik RAMESH 21-18 / 21-11 Amos MUYANJA 539 33
Round 2 323 Anirudh JANARDHANAN 21-6 / 21-3 Guna KUSAL 668 18
Round 2 695 Augustus OWINYI 18-21 / 21-14 / 21-15 MOHAMMAD RAYAN SHANAWAZ REZAH Emamdhully - 41
Round 2 320 Rithvik Sanjeevi SATISH KUMAR 21-10 / 21-8 Oleksandar SHMUNDYAK 340 23
Round 2 1863 Rohan THOOL 16-21 / 21-12 / 21-19 Robert WHITE 253 83
Round 2 444 Viacheslav YAKOVLEV 21-16 / 21-9 Caden KAKORA 329 59
Round 2 874 Sankalp CHANDRAGURALA 21-9 / 21-5 Abdul HIRYA 2267 13
Round 2 1257 Bahaedeen Ahmad ALSHANNIK 21-17 / 21-11 Koceila MAMMERI 292 30
Round 2 242 Adel HAMEK 21-8 / 21-11 Dennis OMARA 2267 20
Round 2 252 Kalombo MULENGA 21-8 / 21-18 Friday ATTAMA 397 24
Round 2 330 Melvin APPIAH 21-7 / 21-10 Ahmed ODUKA 1979 19
Round 2 626 Michel Henri ASSEMBE 21-9 / 21-19 Mohammad WALUGEMBE - 20
Round 2 1749 Rasindu HENDAHEWA 21-7 / 21-11 Paul MAKANDE 792 22
Round 2 491 Tejraj PULTOO 21-5 / 20-22 / 21-10 Fred KIRABO 563 33
Round 3 808 Viren NETTASINGHE 21-11 / 21-5 Abdul Swaburuh SSEMPIRI 993 17
Round 3 323 Anirudh JANARDHANAN 21-11 / 21-10 Kreetik RAMESH 687 30
Round 3 320 Rithvik Sanjeevi SATISH KUMAR 21-3 / 21-3 Augustus OWINYI 695 13
Round 3 1863 Rohan THOOL 21-14 / 21-15 Viacheslav YAKOVLEV 444 32
Round 3 1257 Bahaedeen Ahmad ALSHANNIK 21-13 / 21-13 Sankalp CHANDRAGURALA 874 35
Round 3 252 Kalombo MULENGA 10-21 / 21-11 / 21-19 Adel HAMEK 242 51
Round 3 330 Melvin APPIAH 21-10 / 21-7 Michel Henri ASSEMBE 626 24
Round 3 1749 Rasindu HENDAHEWA 21-8 / 21-8 Tejraj PULTOO 491 22
MS
Round 1 70 Arnaud MERKLE 21-11 / 21-17 Ahmed SALAH 154 24
Round 1 217 Samuel HSIAO 21-10 / 21-13 Samuel O’Brien RICKETTS 189 32
Round 1 104 DANYLO BOSNIUK 21-18 / 21-17 Rithvik Sanjeevi SATISH KUMAR 320 35
Round 1 216 Robert SUMMERS 21-11 / 19-21 / 21-17 Mohamed Abderrahime BELARBI 240 40
Round 1 89 Luka WRABER 21-12 / 21-13 Ruan SNYMAN 221 29
Round 1 1749 Rasindu HENDAHEWA 21-19 / 21-17 Luka BAN 257 41
Round 1 174 S.Sankar Muthusamy SUBRAMANIAN 24-22 / 21-14 Fabio CAPONIO 144 45
Round 1 323 Anirudh JANARDHANAN 21-9 / 21-13 Aatish LUBAH 226 28
Round 1 1257 Bahaedeen Ahmad ALSHANNIK 21-17 / 23-21 Brian KASIRYE 175 36
Round 1 107 Anuoluwapo Juwon OPEYORI 21-4 / 21-8 Youcef Sabri MEDEL 164 17
Round 1 202 Giovanni TOTI 15-21 / 21-12 / 21-15 Rohan THOOL 1863 45
Round 1 198 Harshit AGGARWAL 21-11 / 16-21 / 21-8 Adham Hatem ELGAMAL 96 45
Round 1 136 Meiraba LUWANG 21-9 / 21-14 Kalombo MULENGA 252 32
Round 1 808 Viren NETTASINGHE 21-14 / 21-13 Tobias KUENZI 167 27
Round 1 220 Matthew ABELA 21-15 / 21-16 Melvin APPIAH 330 31
Round 1 188 Elias BRACKE 21-10 / 21-19 Xiaodong SHENG 73 32
Round 2 70 Arnaud MERKLE 21-18 / 21-15 Samuel HSIAO 217 42
Round 2 104 DANYLO BOSNIUK 21-12 / 21-13 Robert SUMMERS 216 28
Round 2 89 Luka WRABER 21-14 / 21-11 Rasindu HENDAHEWA 1749 33
Round 2 323 Anirudh JANARDHANAN 21-18 / 18-21 / 21-16 S.Sankar Muthusamy SUBRAMANIAN 174 58
Round 2 1257 Bahaedeen Ahmad ALSHANNIK 21-18 / 21-14 Anuoluwapo Juwon OPEYORI 107 31
Round 2 198 Harshit AGGARWAL 21-10 / 21-16 Giovanni TOTI 202 32
Round 2 808 Viren NETTASINGHE 21-19 / 21-17 Meiraba LUWANG 136 32
Round 2 188 Elias BRACKE 21-15 / 21-13 Matthew ABELA 220 30
Quarter-final 70 Arnaud MERKLE 18-21 / 21-14 / 22-20 DANYLO BOSNIUK 104 64
Quarter-final 323 Anirudh JANARDHANAN 21-18 / 21-18 Luka WRABER 89 34
Quarter-final 198 Harshit AGGARWAL 21-16 / 21-14 Bahaedeen Ahmad ALSHANNIK 1257 35
Quarter-final 808 Viren NETTASINGHE 21-17 / 21-18 Elias BRACKE 188 36
Semi-final 70 Arnaud MERKLE 21-6 / 21-13 Anirudh JANARDHANAN 323 26
Semi-final 198 Harshit AGGARWAL 21-18 / 21-19 Viren NETTASINGHE 808 35
Final 70 Arnaud MERKLE 21-15 / 18-21 / 21-16 Harshit AGGARWAL 198 64
WD
Round 1 380 Betty APIO / Brenda AWOR W.O. Layna Luxmi CHINIAH / Ganesha MUNGRAH - 0
Round 1 - Vilina APPIAH / Tiya BHURTUN W.O. Cynthia ENGUNDU LABOTO / Katambua ODIA - 0
Round 1 656 Demi BOTHA / Diane OLIVIER 21-9 / 21-15 Husina KOBUGABE / Gladys MBABAZI 410 21
Round 1 - Manil MAHAJAN / Navya MAHAJAN 21-9 / 21-7 Harshni HIRANI / Harshita SINGH - 20
Round 1 265 Lorna BODHA / Kobita DOOKHEE 21-2 / 21-3 Jovia ATHIENO / Isabella BAKOKO - 15
Round 1 - Jana HESHAM MOHAMED ABDELKADER / Hana TAREK MOHAMED W.O. Prospera NANTUO / Cindy Etornam TORNYENYOR - 0
Round 1 202 Mounib CELIA / Tanina Violette MAMMERI 21-11 / 21-16 Rajab SHAMSA MBIRA / Sharifah WANYANA 513 23
Round 1 - Olivia NAKAJJA / Mable NAMAKOYE W.O. Mbuyi Bernice BOKOTSHA / Bukasa KABOKO - 0
Round 2 95 Katharina FINK / Yasmine HAMZA 21-9 / 21-5 Betty APIO / Brenda AWOR 380 18
Round 2 - Vilina APPIAH / Tiya BHURTUN 21-8 / 21-4 Catherine NDAGIRE / Kimberley Joan SSENDIWALA - 17
Round 2 143 Kasturi RADHAKRISHNAN / Venosha RADHAKRISHNAN 21-6 / 21-11 Demi BOTHA / Diane OLIVIER 656 23
Round 2 268 Nour AHMED YOUSSRI / Doha HANY 21-11 / 21-10 Manil MAHAJAN / Navya MAHAJAN - 22
Round 2 265 Lorna BODHA / Kobita DOOKHEE 21-6 / 21-8 Diya CHETAN MODI / Kurthum NALUMANSI - 19
Round 2 201 Fadilah Shamika MOHAMED RAFI / Tracy NALUWOOZA 21-13 / 21-16 Jana HESHAM MOHAMED ABDELKADER / Hana TAREK MOHAMED - 23
Round 2 355 Amy ACKERMAN / Deidre LAURENS 21-14 / 21-15 Mounib CELIA / Tanina Violette MAMMERI 202 29
Round 2 129 Martina CORSINI / Judith MAIR 21-6 / 21-10 Olivia NAKAJJA / Mable NAMAKOYE - 18
Quarter-final 95 Katharina FINK / Yasmine HAMZA 21-10 / 21-12 Vilina APPIAH / Tiya BHURTUN - 21
Quarter-final 143 Kasturi RADHAKRISHNAN / Venosha RADHAKRISHNAN 21-18 / 21-15 Nour AHMED YOUSSRI / Doha HANY 268 27
Quarter-final 201 Fadilah Shamika MOHAMED RAFI / Tracy NALUWOOZA 14-21 / 21-13 / 21-19 Lorna BODHA / Kobita DOOKHEE 265 40
Quarter-final 129 Martina CORSINI / Judith MAIR 21-9 / 16-21 / 21-12 Amy ACKERMAN / Deidre LAURENS 355 37
Semi-final 143 Kasturi RADHAKRISHNAN / Venosha RADHAKRISHNAN 21-15 / 21-17 Katharina FINK / Yasmine HAMZA 95 29
Semi-final 129 Martina CORSINI / Judith MAIR 21-7 / 21-12 Fadilah Shamika MOHAMED RAFI / Tracy NALUWOOZA 201 21
Final 143 Kasturi RADHAKRISHNAN / Venosha RADHAKRISHNAN 21-18 / 21-19 Martina CORSINI / Judith MAIR 129 31
WS (qual)
Round 1 490 Mounib CELIA 21-9 / 21-12 Olivia NAKAJJA 650 19
Round 1 - MANSI SINGH 21-2 / 21-2 Harshita SINGH - 13
Round 1 - Navya MAHAJAN 21-7 / 21-1 Jovia ATHIENO - 13
Round 1 539 Domou AMRO 21-10 / 21-19 Diya CHETAN MODI 712 25
Round 1 - Isabella BAKOKO W.O. Ganesha MUNGRAH 570 0
Round 1 743 Assumpta OWOMUGISHA 21-5 / 21-11 Godavri Seemran Sharma ANCHARAZ - 19
Round 1 777 Venosha RADHAKRISHNAN 21-13 / 21-13 Vilina APPIAH 468 22
Round 1 462 Rajab SHAMSA MBIRA W.O. Bukasa KABOKO 1135 0
Round 1 527 Brenda AWOR W.O. Cindy Etornam TORNYENYOR 777 0
Round 1 719 Rosy Oktavia PANCASARI 21-1 / 21-7 Kimberley Joan SSENDIWALA - 13
Round 1 703 Daniela Conceição 21-14 / 21-11 Bridget NAKASI - 19
Round 1 510 Sharifah WANYANA W.O. Tasnim MIR 252 0
Round 1 436 Tanina Violette MAMMERI 16-21 / 21-16 / 21-12 Jana HESHAM MOHAMED ABDELKADER 547 39
Round 1 1125 Tiya BHURTUN 21-6 / 21-4 Olivia Betty KYOMUKAMA - 24
Round 1 495 Ashilu Lois MAKIR 21-9 / 21-3 Jovia NAKATO WADRI - 12
Round 2 490 Mounib CELIA W.O. Husina KOBUGABE 246 0
Round 2 - MANSI SINGH 21-4 / 21-3 Betty APIO 650 15
Round 2 - Navya MAHAJAN 21-12 / 21-13 Lorna BODHA 353 23
Round 2 - Nivetha MUTHUKUMAR 21-11 / 21-10 Domou AMRO 539 22
Round 2 - Isabella BAKOKO W.O. Samayara PANWAR 266 0
Round 2 743 Assumpta OWOMUGISHA 21-19 / 21-7 Fatuma NABIRUNGI 608 23
Round 2 777 Venosha RADHAKRISHNAN 21-5 / 21-6 Layna Luxmi CHINIAH 1135 19
Round 2 462 Rajab SHAMSA MBIRA 21-10 / 21-14 Kurthum NALUMANSI - 21
Round 2 527 Brenda AWOR 18-21 / 21-15 / 21-18 Hana TAREK MOHAMED 273 41
Round 2 719 Rosy Oktavia PANCASARI 21-11 / 21-4 Harshni HIRANI - 18
Round 2 703 Daniela Conceição W.O. Mable NAMAKOYE 420 0
Round 2 377 Meghana Reddy MAREDDY 21-5 / 21-6 Sharifah WANYANA 510 17
Round 2 436 Tanina Violette MAMMERI W.O. Prospera NANTUO 440 0
Round 2 1125 Tiya BHURTUN 21-2 / 21-17 Catherine NDAGIRE 1274 17
Round 2 495 Ashilu Lois MAKIR W.O. Tahlia RICHARDSON 388 0
Round 3 - MANSI SINGH 21-9 / 21-5 Mounib CELIA 490 17
Round 3 - Nivetha MUTHUKUMAR 21-8 / 21-11 Navya MAHAJAN - 23
Round 3 743 Assumpta OWOMUGISHA 21-8 / 21-4 Isabella BAKOKO - 13
Round 3 777 Venosha RADHAKRISHNAN 22-20 / 21-13 Amy ACKERMAN 347 29
Round 3 462 Rajab SHAMSA MBIRA 22-20 / 21-15 Brenda AWOR 527 26
Round 3 719 Rosy Oktavia PANCASARI 21-4 / 21-5 Daniela Conceição 703 16
Round 3 377 Meghana Reddy MAREDDY 21-13 / 21-8 Tanina Violette MAMMERI 436 20
Round 3 1125 Tiya BHURTUN 21-17 / 21-16 Ashilu Lois MAKIR 495 22
WS
Round 1 73 Ksenia POLIKARPOVA 21-11 / 21-7 Fadilah Shamika MOHAMED RAFI 227 26
Round 1 207 Prerana NEELURI 21-15 / 21-17 Venosha RADHAKRISHNAN 777 29
Round 1 199 Katharina FINK 21-14 / 21-8 Tahlia RICHARDSON 388 25
Round 1 - MANSI SINGH 21-12 / 21-6 Tracy NALUWOOZA 281 22
Round 1 99 Jenjira STADELMANN 21-10 / 21-10 Anastasiya PROZOROVA 298 27
Round 1 278 Diane OLIVIER 21-16 / 20-22 / 21-16 Tiya BHURTUN 1125 39
Round 1 150 Daniella GONDA 21-11 / 21-9 Nour AHMED YOUSSRI 169 25
Round 1 - Nivetha MUTHUKUMAR 21-9 / 21-6 Kobita DOOKHEE 303 18
Round 1 719 Rosy Oktavia PANCASARI 21-12 / 21-11 Madeleine Carene Leticia AKOUMBA ZE 316 24
Round 1 147 Talia NG 21-19 / 21-9 Meghana Reddy MAREDDY 377 38
Round 1 246 Husina KOBUGABE 21-18 / 21-10 Deidre LAURENS 193 28
Round 1 189 Yasmine HAMZA 21-12 / 21-16 Doha HANY 82 26
Round 1 462 Rajab SHAMSA MBIRA 21-15 / 12-21 / 21-16 Assumpta OWOMUGISHA 743 38
Round 1 342 Kasturi RADHAKRISHNAN 21-9 / 21-7 Mable NAMAKOYE 420 21
Round 1 289 Judith MAIR 21-15 / 21-9 Shruthika SENTHIL 332 24
Round 1 77 Anupama UPADHYAYA 21-8 / 21-10 Gladys MBABAZI 287 19
Round 2 207 Prerana NEELURI 21-14 / 21-15 Ksenia POLIKARPOVA 73 29
Round 2 - MANSI SINGH 19-21 / 26-24 / 21-16 Katharina FINK 199 50
Round 2 99 Jenjira STADELMANN 21-6 / 21-2 Diane OLIVIER 278 18
Round 2 150 Daniella GONDA 21-19 / 18-21 / 21-11 Nivetha MUTHUKUMAR - 48
Round 2 147 Talia NG 21-11 / 21-11 Rosy Oktavia PANCASARI 719 33
Round 2 189 Yasmine HAMZA 21-9 / 21-19 Husina KOBUGABE 246 23
Round 2 342 Kasturi RADHAKRISHNAN 21-9 / 21-7 Rajab SHAMSA MBIRA 462 19
Round 2 77 Anupama UPADHYAYA 21-13 / 21-15 Judith MAIR 289 27
Quarter-final - MANSI SINGH 21-7 / 21-15 Prerana NEELURI 207 25
Quarter-final 99 Jenjira STADELMANN 21-17 / 21-17 Daniella GONDA 150 33
Quarter-final 147 Talia NG 18-21 / 21-16 / 21-15 Yasmine HAMZA 189 64
Quarter-final 342 Kasturi RADHAKRISHNAN 10-21 / 21-19 / 21-19 Anupama UPADHYAYA 77 53
Semi-final - MANSI SINGH 21-17 / 18-21 / 21-13 Jenjira STADELMANN 99 55
Semi-final 147 Talia NG 21-12 / 21-18 Kasturi RADHAKRISHNAN 342 39
Final 147 Talia NG 21-10 / 21-12 MANSI SINGH - 33
XD (qual)
Round 1 - Aaron NDAWULA / Olivia Betty KYOMUKAMA W.O. Kelvin Evans ALFOUS / Prospera NANTUO 742 0
Round 1 - Dennis OMARA / Catherine NDAGIRE W.O. Saheer RAMRAKHA / Ganesha MUNGRAH - 0
Round 1 - Abdul Swaburuh SSEMPIRI / Assumpta OWOMUGISHA W.O. Chongo Ezra MULENGA / Rajab SHAMSA MBIRA - 0
Round 1 - Ayaan DHANANI / Harshni HIRANI W.O. Mutombo TSHIZANGA / Bukasa KABOKO - 0
Round 1 - Paul MAKANDE / Sharifah WANYANA W.O. Dimand Ja OKITO / Cynthia ENGUNDU LABOTO - 0
Round 1 771 Bahaedeen Ahmad ALSHANNIK / Domou AMRO 21-10 / 21-7 Alyaani MAWANI / Harshita SINGH - 19
Round 1 - Batham KAWEESA / Kimberley Joan SSENDIWALA W.O. Jahid ALHASANOV / Era MAFTUHA - 0
XD
Round 1 49 Adham Hatem ELGAMAL / Doha HANY 21-13 / 21-9 Khemtish NUNDAH / Layna Luxmi CHINIAH - 18
Round 1 193 Koceila MAMMERI / Tanina Violette MAMMERI 21-10 / 21-5 Batham KAWEESA / Kimberley Joan SSENDIWALA - 16
Round 1 - Ayaan DHANANI / Harshni HIRANI 21-18 / 21-10 Daniel MIHIGO / Mable NAMAKOYE 297 18
Round 1 - Oleksandar SHMUNDYAK / Anastasiya PROZOROVA 21-0 / 21-6 Michel Henri ASSEMBE / Madeleine Carene Leticia AKOUMBA ZE - 17
Round 1 224 Robert WHITE / Deidre LAURENS 21-14 / 21-18 Samuel O’Brien RICKETTS / Tahlia RICHARDSON 358 25
Round 1 388 Melvin APPIAH / Vilina APPIAH 21-9 / 21-15 Abdul Swaburuh SSEMPIRI / Assumpta OWOMUGISHA - 20
Round 1 - Aatish LUBAH / Lorna BODHA 21-16 / 21-15 Paul MAKANDE / Sharifah WANYANA - 25
Round 1 601 Israel WANAGALYA / Gladys MBABAZI 21-7 / 21-6 Aaron NDAWULA / Olivia Betty KYOMUKAMA - 17
Round 1 - Ali Ahmed EL KHATEEB / Hana TAREK MOHAMED 18-21 / 21-18 / 21-15 Friday ATTAMA / Betty APIO - 38
Round 1 - Brian KASIRYE / Olivia NAKAJJA 27-25 / 21-11 Dennis OMARA / Catherine NDAGIRE - 14
Round 1 194 Tejraj PULTOO / Kobita DOOKHEE 21-12 / 21-6 Fred KIRABO / Fatuma NABIRUNGI - 19
Round 1 1072 Mohamed Abderrahime BELARBI / Mounib CELIA 21-18 / 21-15 Caden KAKORA / Demi BOTHA - 22
Round 1 784 Ahmed SALAH / Nour AHMED YOUSSRI 21-6 / 21-14 Abed Musa YIGA / Tracy NALUWOOZA - 18
Round 1 771 Bahaedeen Ahmad ALSHANNIK / Domou AMRO 21-4 / 21-8 Reagan Micheal NSUBUGA / Diya CHETAN MODI - 15
Round 1 - Senthil Vel GOVINDARASU / Venosha RADHAKRISHNAN 21-19 / 21-16 Jarred ELLIOTT / Amy ACKERMAN 154 28
Round 2 193 Koceila MAMMERI / Tanina Violette MAMMERI 21-19 / 22-20 Adham Hatem ELGAMAL / Doha HANY 49 30
Round 2 - Oleksandar SHMUNDYAK / Anastasiya PROZOROVA 21-4 / 21-3 Ayaan DHANANI / Harshni HIRANI - 14
Round 2 224 Robert WHITE / Deidre LAURENS 21-18 / 21-18 Melvin APPIAH / Vilina APPIAH 388 26
Round 2 - Aatish LUBAH / Lorna BODHA 21-5 / 21-8 Amos MUYANJA / Kurthum NALUMANSI - 16
Round 2 601 Israel WANAGALYA / Gladys MBABAZI 21-9 / 21-18 Ali Ahmed EL KHATEEB / Hana TAREK MOHAMED - 23
Round 2 194 Tejraj PULTOO / Kobita DOOKHEE 21-15 / 21-15 Brian KASIRYE / Olivia NAKAJJA - 24
Round 2 784 Ahmed SALAH / Nour AHMED YOUSSRI 21-18 / 21-19 Mohamed Abderrahime BELARBI / Mounib CELIA 1072 22
Round 2 - Senthil Vel GOVINDARASU / Venosha RADHAKRISHNAN 21-14 / 21-17 Bahaedeen Ahmad ALSHANNIK / Domou AMRO 771 25
Quarter-final 193 Koceila MAMMERI / Tanina Violette MAMMERI 24-22 / 21-15 Oleksandar SHMUNDYAK / Anastasiya PROZOROVA - 27
Quarter-final 224 Robert WHITE / Deidre LAURENS W.O. Aatish LUBAH / Lorna BODHA - 0
Quarter-final 601 Israel WANAGALYA / Gladys MBABAZI 21-9 / 21-18 Tejraj PULTOO / Kobita DOOKHEE 194 23
Quarter-final - Senthil Vel GOVINDARASU / Venosha RADHAKRISHNAN 21-15 / 21-13 Ahmed SALAH / Nour AHMED YOUSSRI 784 24
Semi-final 193 Koceila MAMMERI / Tanina Violette MAMMERI 21-13 / 21-7 Robert WHITE / Deidre LAURENS 224 20
Semi-final - Senthil Vel GOVINDARASU / Venosha RADHAKRISHNAN 21-13 / 21-12 Israel WANAGALYA / Gladys MBABAZI 601 22
Final 193 Koceila MAMMERI / Tanina Violette MAMMERI 19-21 / 21-18 / 22-20 Senthil Vel GOVINDARASU / Venosha RADHAKRISHNAN - 45
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 26 57 5 19.2% 1924 74 00:25:48 2.87 0 0.0%
MS 31 68 6 19.4% 2438 78.65 00:36:06 2.18 2 6.5%
WD 19 40 2 10.5% 1290 67.89 00:23:54 2.84 0 0.0%
WS 31 69 7 22.6% 2351 75.84 00:31:33 2.4 1 3.2%
XD 29 60 2 6.9% 2061 71.07 00:22:27 3.17 0 0.0%
Total 136 294 22 16.2% 10064 74 00:28:29 2.6 3 2.2%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
France 5 0 100.0%
Malaysia 17 3 85.0%
Canada 5 1 83.3%
Sri Lanka 12 3 80.0%
Indonesia 4 1 80.0%
Zambia 3 1 75.0%
India 38 13 74.5%
Jordan 8 3 72.7%
Algeria 14 7 66.7%
Germany 4 2 66.7%
Belgium 2 1 66.7%
Hungary 2 1 66.7%
Austria 2 1 66.7%
Ukraine 9 6 60.0%
Switzerland 3 2 60.0%
Italy 10 8 55.6%
Nigeria 2 2 50.0%
Portugal 1 1 50.0%
Israel 1 1 50.0%
Malta 1 1 50.0%
Mauritius 18 22 45.0%
South Africa 10 14 41.7%
Cameroon 2 3 40.0%
Uganda 30 74 28.8%
Egypt 5 13 27.8%
1

Category: