Orléans Masters  

Tournament Name: Orléans International 2017
Tournament Dates: 30/03/2017-02/04/2017
Location: France, ORLEANS
Category: International Challenge

Winners
Category Winner Runner-up
MD LIAO Min Chun / SU Ching Heng Kenas Adi HARYANTO / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI
MS Mark CALJOUW Lucas CORVEE
WD Asumi KUGO / Megumi YOKOYAMA Delphine DELRUE / Lea PALERMO
WS Kirsty GILMOUR LEE Ying Ying
XD Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH CHANG Ko-Chi / CHANG Hsin Tien

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 95 Sabar Karyaman GUTAMA / Frengky Wijaya PUTRA 21-14 / 21-16 Andrei ADISTIA / IAN WONG Jien Sern 364 24
Round 1 221 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 17-21 / 21-7 / 21-9 Lecerf CORENTIN / Clément GILLOT - 34
Round 1 328 Thomas BAURES / Leo ROSSI 16-21 / 26-24 / 21-17 Milosz BOCHAT / Pawel PIETRYJA 373 53
Round 1 219 Oliver BACZALA / Max FLYNN 21-15 / 21-14 Mohamed Abderrahime BELARBI / Adel HAMEK 455 27
Round 1 545 Ching Weng CHUA / Agripinna Prima Rahmanto PUTRA 16-21 / 21-14 / 21-16 Mathieu GANGLOFF / Tom RODRIGUES - 42
Round 1 - Jeppe BAY / Joel EIPE 14-21 / 21-16 / 21-11 Eloi ADAM / Samy CORVEE 326 38
Round 1 208 Kenas Adi HARYANTO / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI 14-21 / 21-10 / 21-11 Vincent ESPEN / Marc LAPORTE - 29
Round 1 244 Matthew CLARE / David KING 21-16 / 21-15 Shinsai DESLAURIERS / Quentin VINCENT - 22
Round 2 221 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 21-16 / 21-18 Sabar Karyaman GUTAMA / Frengky Wijaya PUTRA 95 34
Round 2 219 Oliver BACZALA / Max FLYNN 21-15 / 21-13 Thomas BAURES / Leo ROSSI 328 29
Round 2 - Jeppe BAY / Joel EIPE 21-18 / 21-18 Ching Weng CHUA / Agripinna Prima Rahmanto PUTRA 545 26
Round 2 208 Kenas Adi HARYANTO / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI 21-16 / 21-11 Matthew CLARE / David KING 244 26
MD
Round 1 208 Kenas Adi HARYANTO / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI 21-17 / 19-21 / 21-14 Bastian KERSAUDY / Julien MAIO 64 50
Round 1 545 CHANG Ko-Chi / WU Yuan Cheng 21-18 / 26-24 Wei Chen LIU / TSENG Min Hao 110 36
Round 1 102 Mathias BAY-SMIDT / Frederik SØGAARD 21-7 / 21-12 Pawel PRADZINSKI / Jan RUDZINSKI 98 23
Round 1 60 Martin CAMPBELL / Patrick MACHUGH 21-14 / 21-9 Jonathan PERSSON / Nikolaj PERSSON - 25
Round 1 99 Vanmael HERIAU / Florent RIANCHO 21-15 / 21-14 Oliver BACZALA / Max FLYNN 219 32
Round 1 77 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 21-15 / 21-18 Frederik COLBERG / Rasmus FLADBERG 49 25
Round 1 221 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 21-11 / 21-11 Christopher COLES / Gregory MAIRS 79 28
Round 1 - Jeppe BAY / Joel EIPE 23-21 / 21-15 Alexander DUNN / Adam HALL 281 33
Round 2 208 Kenas Adi HARYANTO / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI 21-23 / 21-19 / 21-19 Jones Ralfy JANSEN / Josche ZURWONNE 28 58
Round 2 545 CHANG Ko-Chi / WU Yuan Cheng 21-15 / 21-18 Jacco ARENDS / Ruben JILLE 82 32
Round 2 102 Mathias BAY-SMIDT / Frederik SØGAARD 21-13 / 21-17 Raphael BECK / Peter KAESBAUER 61 35
Round 2 44 Peter BRIGGS / Tom WOLFENDEN 21-18 / 19-21 / 21-18 Martin CAMPBELL / Patrick MACHUGH 60 54
Round 2 65 Jelle MAAS / Robin TABELING 17-21 / 21-13 / 21-10 Vanmael HERIAU / Florent RIANCHO 99 46
Round 2 77 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 21-12 / 21-10 Bjarne GEISS / Johannes PISTORIUS 710 23
Round 2 221 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 21-16 / 27-25 PO Li-Wei / YANG Ming-Tse 83 41
Round 2 - Jeppe BAY / Joel EIPE 20-22 / 21-17 / 27-25 Richard EIDESTEDT / Nico RUPONEN 39 63
Quarter-final 208 Kenas Adi HARYANTO / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI 21-18 / 21-15 CHANG Ko-Chi / WU Yuan Cheng 545 28
Quarter-final 102 Mathias BAY-SMIDT / Frederik SØGAARD 21-19 / 21-23 / 22-20 Peter BRIGGS / Tom WOLFENDEN 44 67
Quarter-final 77 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 21-16 / 21-19 Jelle MAAS / Robin TABELING 65 35
Quarter-final 221 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 21-14 / 21-11 Jeppe BAY / Joel EIPE - 32
Semi-final 208 Kenas Adi HARYANTO / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI 21-15 / 17-21 / 21-16 Mathias BAY-SMIDT / Frederik SØGAARD 102 53
Semi-final 77 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 24-22 / 21-16 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 221 42
Final 77 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 21-12 / 14-21 / 21-17 Kenas Adi HARYANTO / Moh Reza Pahlevi ISFAHANI 208 58
MS (qual)
Round 1 156 Anton KAISTI 18-21 / 21-18 / 21-17 Romain EUDELINE 214 47
Round 1 - Romain FRANK 21-8 / 21-8 Grimaldy Navirio GUNAWAN 1150 15
Round 1 259 CHI Yu Jen 21-2 / 21-9 Florian LALUQUE - 17
Round 1 195 Bernardo ATILANO 21-8 / 21-4 PHONE Pyae NAING 891 18
Round 1 215 Arun Kumar ASHOK KUMAR 21-8 / 15-21 / 21-14 Viknesh RAJENDRAN 705 40
Round 1 455 Jonathan PERSSON 21-16 / 21-11 Corentin FALH - 25
Round 1 227 David PENG 21-9 / 21-19 Yoann TURLAN 1677 31
Round 1 1178 Ben HUNT 21-9 / 21-12 Geoffrey BAUBY - 25
Round 1 127 LEE Zii Jia 21-10 / 21-16 Shinsai DESLAURIERS 1180 24
Round 1 1677 Mathieu PERRIN 21-14 / 21-13 Mbongo DIMITRI 1677 19
Round 1 212 Toma Junior POPOV 21-13 / 21-13 Philipp DISCHER 468 27
Round 1 300 Maciej POULAKOWSKI 21-9 / 21-5 Vincent ESPEN 1356 20
Round 1 155 Pierrick CAJOT 21-6 / 21-10 David KANE - 23
Round 1 - Tristan BUT 23-25 / 7-2 Ret. Daniel S. Farid - 17
Round 1 729 Joran KWEEKEL 21-13 / 21-19 LE Duc Phat 230 30
Round 1 143 Kasper LEHIKOINEN 21-6 / 21-7 Lucas MAZUR - 19
Round 1 426 Vincent MEDINA 21-14 / 21-17 Rowan SCHEURKOGEL 499 33
Round 1 182 Luís Enrique PEÑALVER 21-19 / 21-16 Marc LAPORTE 1231 29
Round 1 707 Adel HAMEK 21-12 / 21-16 Sam LYLE 981 23
Round 1 150 Jia Wei TAN 21-18 / 21-14 Leo ROSSI 336 34
Round 1 - William GOUDALLIER 11-21 / 21-14 / 21-14 Stijn DE LANGHE 475 37
Round 1 159 Henrikho KHO WIBOWO 21-17 / 21-17 LIU Wei Chi 330 34
Round 1 276 Arnaud MERKLE 21-17 / 21-12 Youcef Sabri MEDEL - 24
Round 1 160 Alen ROJ 21-12 / 21-12 Bilal ELHARAB 1407 23
Round 2 338 Alex VLAAR 21-13 / 21-15 Romain FRANK - 25
Round 2 259 CHI Yu Jen 21-11 / 21-16 Mohamed Abderrahime BELARBI 1596 27
Round 2 195 Bernardo ATILANO 21-14 / 21-10 Arun Kumar ASHOK KUMAR 215 25
Round 2 121 Matthew CARDER 21-19 / 21-19 Jonathan PERSSON 455 26
Round 2 227 David PENG 21-16 / 16-21 / 21-11 Ben HUNT 1178 46
Round 2 127 LEE Zii Jia 21-9 / 21-10 Mathieu PERRIN 1677 20
Round 2 212 Toma Junior POPOV 21-16 / 21-12 Maciej POULAKOWSKI 300 31
Round 2 155 Pierrick CAJOT 21-11 / 21-7 Tristan BUT - 22
Round 2 143 Kasper LEHIKOINEN 21-11 / 21-11 Joran KWEEKEL 729 25
Round 2 182 Luís Enrique PEÑALVER 21-13 / 21-17 Vincent MEDINA 426 31
Round 2 150 Jia Wei TAN 21-18 / 20-22 / 21-13 Adel HAMEK 707 41
Round 2 159 Henrikho KHO WIBOWO 21-16 / 14-21 / 21-12 William GOUDALLIER - 44
Round 2 200 Kyrylo LEONOV 13-21 / 21-14 / 21-15 Arnaud MERKLE 276 49
Round 3 156 Anton KAISTI 21-16 / 21-14 Alex VLAAR 338 25
Round 3 259 CHI Yu Jen 21-15 / 21-17 Bernardo ATILANO 195 30
Round 3 121 Matthew CARDER 21-17 / 21-19 David PENG 227 35
Round 3 127 LEE Zii Jia 21-19 / 21-14 Toma Junior POPOV 212 36
Round 3 143 Kasper LEHIKOINEN 21-17 / 21-9 Pierrick CAJOT 155 37
Round 3 182 Luís Enrique PEÑALVER 21-9 / 21-15 Nathan VERVAEKE 279 24
Round 3 150 Jia Wei TAN 21-16 / 14-21 / 21-19 Henrikho KHO WIBOWO 159 47
Round 3 200 Kyrylo LEONOV 21-12 / 21-13 Alen ROJ 160 29
MS
Round 1 52 Tien Minh NGUYEN 21-15 / 21-14 Maxime MOREELS 88 39
Round 1 156 Anton KAISTI 21-10 / 17-21 / 21-18 Indra Bagus ADE CHANDRA 75 43
Round 1 64 Niluka KARUNARATNE 21-17 / 21-14 Anatoliy YARTSEV 90 33
Round 1 85 Mark CALJOUW 17-21 / 21-14 / 21-7 Marius MYHRE 122 51
Round 1 41 Fabian ROTH 16-21 / 21-17 / 21-15 Bjorn SEGUIN 118 49
Round 1 111 Thomas ROUXEL 21-18 / 21-15 Toby PENTY 74 36
Round 1 68 Lucas CLAERBOUT 22-20 / 19-21 / 21-9 Jia Wei TAN 150 65
Round 1 112 Eetu HEINO 21-13 / 17-21 / 21-10 Kasper LEHIKOINEN 143 51
Round 1 127 LEE Zii Jia 22-20 / 21-12 CHI Yu Jen 259 36
Round 1 67 Vladimir MALKOV 21-17 / 21-19 Kai SCHAEFER 81 47
Round 1 130 Dinuka KARUNARATNA 21-13 / 21-11 Kyrylo LEONOV 200 26
Round 1 57 Lucas CORVEE 21-14 / 16-21 / 21-16 Erik MEIJS 98 58
Round 1 119 SHIH Kuei Chun 21-11 / 21-14 Sam PARSONS 92 32
Round 1 55 Kieran MERRILEES 21-8 / 21-7 Matthew CARDER 121 29
Round 1 80 Kalle KOLJONEN 21-10 / 21-13 Luís Enrique PEÑALVER 182 32
Round 1 56 Ygor COELHO 21-14 / 13-21 / 21-13 Lars SCHAENZLER 126 40
Round 2 52 Tien Minh NGUYEN 21-11 / 21-16 Anton KAISTI 156 35
Round 2 85 Mark CALJOUW 21-13 / 21-15 Niluka KARUNARATNE 64 35
Round 2 41 Fabian ROTH 22-20 / 21-17 Thomas ROUXEL 111 38
Round 2 68 Lucas CLAERBOUT 21-15 / 21-11 Eetu HEINO 112 31
Round 2 67 Vladimir MALKOV 21-12 / 21-11 LEE Zii Jia 127 27
Round 2 57 Lucas CORVEE 21-13 / 21-16 Dinuka KARUNARATNA 130 40
Round 2 119 SHIH Kuei Chun 21-14 / 16-21 / 21-13 Kieran MERRILEES 55 51
Round 2 56 Ygor COELHO 15-21 / 21-8 / 21-17 Kalle KOLJONEN 80 49
Quarter-final 85 Mark CALJOUW 21-8 / 21-8 Tien Minh NGUYEN 52 30
Quarter-final 41 Fabian ROTH 21-14 / 18-21 / 21-13 Lucas CLAERBOUT 68 54
Quarter-final 57 Lucas CORVEE 19-21 / 21-17 / 21-13 Vladimir MALKOV 67 69
Quarter-final 56 Ygor COELHO 12-21 / 21-13 / 21-15 SHIH Kuei Chun 119 50
Semi-final 85 Mark CALJOUW 21-17 / 10-21 / 21-19 Fabian ROTH 41 55
Semi-final 57 Lucas CORVEE 15-21 / 21-9 / 21-12 Ygor COELHO 56 64
Final 85 Mark CALJOUW 21-6 / 18-21 / 21-11 Lucas CORVEE 57 58
WD
Round 1 43 Nadia FANKHAUSER / Sannatasah SANIRU 21-17 / 21-15 Linda EFLER / Eva JANSSENS 162 32
Round 1 - Olga KONON / Kilasu OSTERMEYER 21-15 / 21-16 CHANG Hsin Tien / YU Chien Hui 273 31
Round 1 113 WEN Hao Yun / YE Jing Ya 17-21 / 21-18 / 21-16 Debora JILLE / Imke VAN DER AAR 146 41
Round 1 37 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 21-8 / 21-19 Meline METAIREAU / Juliane PIRON - 25
Round 1 33 Cheryl SEINEN / Iris TABELING 21-14 / 21-15 Rebekka FINDLAY / Caitlin PRINGLE 60 29
Round 1 119 Asumi KUGO / Megumi YOKOYAMA 21-14 / 18-21 / 21-12 CHENG Yu Chieh / HU Ling Fang 80 59
Round 2 43 Nadia FANKHAUSER / Sannatasah SANIRU 20-22 / 21-12 / 21-9 Barbara BELLENBERG / Franziska VOLKMANN 193 56
Round 2 65 Delphine DELRUE / Lea PALERMO 21-17 / 12-21 / 21-18 CHANG Ching Hui / YANG Ching Tun 151 53
Round 2 - Olga KONON / Kilasu OSTERMEYER 21-12 / 21-18 Magdalena WITEK / Kornelia MARCZAK 422 25
Round 2 113 WEN Hao Yun / YE Jing Ya 18-21 / 21-15 / 21-9 Jenny MOORE / Victoria WILLIAMS 59 44
Round 2 37 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 21-12 / 21-15 Jenny NYSTROM / Sonja PEKKOLA 97 24
Round 2 31 Emilie LEFEL / Anne TRAN 16-21 / 26-24 / 21-19 Cheryl SEINEN / Iris TABELING 33 66
Round 2 119 Asumi KUGO / Megumi YOKOYAMA 21-14 / 21-12 Grace KING / Lizzie TOLMAN - 30
Round 2 228 Yulfira BARKAH / Meirisa Cindy SAHPUTRI 21-19 / 11-21 / 21-14 Julie FINNE-IPSEN / Rikke SØBY 27 62
Quarter-final 65 Delphine DELRUE / Lea PALERMO 21-11 / 21-12 Nadia FANKHAUSER / Sannatasah SANIRU 43 30
Quarter-final - Olga KONON / Kilasu OSTERMEYER 21-16 / 21-14 WEN Hao Yun / YE Jing Ya 113 30
Quarter-final 37 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 21-9 / 22-20 Emilie LEFEL / Anne TRAN 31 32
Quarter-final 119 Asumi KUGO / Megumi YOKOYAMA 21-13 / 21-10 Yulfira BARKAH / Meirisa Cindy SAHPUTRI 228 32
Semi-final 65 Delphine DELRUE / Lea PALERMO 21-17 / 21-15 Olga KONON / Kilasu OSTERMEYER - 42
Semi-final 119 Asumi KUGO / Megumi YOKOYAMA 23-21 / 21-12 Isabel HERTTRICH / Carla NELTE 37 43
Final 119 Asumi KUGO / Megumi YOKOYAMA 21-14 / 17-21 / 21-12 Delphine DELRUE / Lea PALERMO 65 63
WS (qual)
Round 1 220 Nadia FANKHAUSER 21-7 / 21-12 Meline METAIREAU 939 21
Round 1 378 CHANG Ya Lan 23-21 / 21-14 Julie FERRIER 526 26
Round 1 245 Sonja PEKKOLA 21-17 / 21-16 Grace KING 213 30
Round 1 - Miki KOBAYASHI 21-14 / 21-17 Yaelle HOYAUX 149 35
Round 1 252 Marie BATOMENE 21-9 / 21-8 Liliia ABIBULAEVA 387 20
Round 1 240 Yee YAP 21-13 / 21-7 Grace GABRIEL 165 21
Round 1 166 Jordan HART 21-9 / 21-17 Emily BEACH 789 22
Round 1 208 Devi Yunita INDAH SARI 21-13 / 21-8 Manon KRIEGER 173 25
Round 1 131 Rui Chen YAP 21-17 / 21-7 LéOnice HUET 423 23
Round 1 118 Getter SAAR 21-10 / 21-8 Olivia MEUNIER 379 21
Round 1 225 Mako URUSHIZAKI 21-8 / 21-5 Flore VANDENHOUCKE 128 22
Round 1 - QI Xuefei 21-10 / 21-6 Juliane PIRON 435 22
Round 1 174 Katia NORMAND 21-16 / 21-23 / 21-13 Sonia GONCALVES 315 51
Round 2 245 Sonja PEKKOLA 21-15 / 11-21 / 21-17 CHANG Ya Lan 378 46
Round 2 - Miki KOBAYASHI 21-16 / 21-13 Natalya VOYTSEKH 106 40
Round 2 240 Yee YAP 21-13 / 21-14 Marie BATOMENE 252 26
Round 2 166 Jordan HART 22-20 / 21-16 Devi Yunita INDAH SARI 208 30
Round 2 131 Rui Chen YAP 21-16 / 21-16 Getter SAAR 118 30
Round 2 225 Mako URUSHIZAKI 21-16 / 21-12 QI Xuefei - 41
WS
Round 1 32 Hanna RAMADINI 21-11 / 21-9 Katia NORMAND 174 26
Round 1 225 Mako URUSHIZAKI 21-10 / 21-18 Yee YAP 240 37
Round 1 64 Sofie Holmboe DAHL 21-14 / 22-20 Ksenia POLIKARPOVA 55 35
Round 1 100 Lianne TAN 21-11 / 21-18 Julie FINNE-IPSEN 71 26
Round 1 73 CHUA Hui Zhen Grace 21-7 / 21-12 HU Ling Fang 116 25
Round 1 69 Delphine LANSAC 18-21 / 22-20 / 21-10 Miki KOBAYASHI - 70
Round 1 45 Kirsty GILMOUR 22-20 / 21-18 Chloe BIRCH 103 42
Round 1 104 Saili RANE 11-21 / 21-16 / 21-12 HO Yen Mei 59 49
Round 1 60 Maria ULITINA 21-13 / 21-10 Kate FOO KUNE 83 28
Round 1 46 Mia BLICHFELDT 21-17 / 21-10 Luise HEIM 79 31
Round 1 54 Evgeniya KOSETSKAYA 21-15 / 21-7 Nadia FANKHAUSER 220 20
Round 1 41 Thi Trang (B) VU 21-18 / 21-11 Rui Chen YAP 131 37
Round 1 57 LEE Ying Ying 21-8 / 21-11 SUNG Shuo Yun 65 29
Round 1 48 Natalia PERMINOVA 21-12 / 21-13 Gayle MAHULETTE 88 32
Round 1 66 Ruselli HARTAWAN 21-13 / 21-13 Jordan HART 166 22
Round 1 33 Mette POULSEN 21-10 / 21-6 Sonja PEKKOLA 245 27
Round 2 225 Mako URUSHIZAKI 10-21 / 21-18 / 21-17 Hanna RAMADINI 32 64
Round 2 64 Sofie Holmboe DAHL 18-21 / 21-17 / 21-16 Lianne TAN 100 50
Round 2 69 Delphine LANSAC 21-14 / 21-14 CHUA Hui Zhen Grace 73 38
Round 2 45 Kirsty GILMOUR 21-11 / 21-15 Saili RANE 104 34
Round 2 60 Maria ULITINA 20-22 / 21-19 / 21-16 Mia BLICHFELDT 46 65
Round 2 54 Evgeniya KOSETSKAYA 19-21 / 21-13 / 21-15 Thi Trang (B) VU 41 53
Round 2 57 LEE Ying Ying 22-20 / 21-14 Natalia PERMINOVA 48 41
Round 2 66 Ruselli HARTAWAN 23-21 / 21-17 Mette POULSEN 33 43
Quarter-final 64 Sofie Holmboe DAHL 21-12 / 17-21 / 21-18 Mako URUSHIZAKI 225 64
Quarter-final 45 Kirsty GILMOUR 24-26 / 21-14 / 13-7 Ret. Delphine LANSAC 69 64
Quarter-final 54 Evgeniya KOSETSKAYA 21-13 / 21-10 Maria ULITINA 60 25
Quarter-final 57 LEE Ying Ying 18-21 / 21-17 / 21-15 Ruselli HARTAWAN 66 57
Semi-final 45 Kirsty GILMOUR 13-21 / 21-16 / 21-11 Sofie Holmboe DAHL 64 53
Semi-final 57 LEE Ying Ying 21-6 / 21-16 Evgeniya KOSETSKAYA 54 28
Final 45 Kirsty GILMOUR 22-20 / 21-11 LEE Ying Ying 57 44
XD (qual)
Round 1 185 PO Li-Wei / CHANG Ching Hui 21-11 / 21-14 Lecerf CORENTIN / Meline METAIREAU - 22
Round 1 - Nikolaj PERSSON / Olga KONON 21-19 / 21-15 Jonathan PERSSON / Kilasu OSTERMEYER - 28
Round 1 429 Matthew CLARE / Victoria WILLIAMS 21-13 / 21-12 Jonathan CASSIER / Olivia MEUNIER 1033 21
Round 1 372 CHEN Tang Jie / Jia Jia TEW 21-18 / 22-20 Wei Chen LIU / CHENG Yu Chieh 247 37
Round 1 490 YANG Ming-Tse / YU Chien Hui 21-14 / 21-12 Mathieu GANGLOFF / Debora JILLE - 20
Round 1 1030 Alex VLAAR / Sannatasah SANIRU 21-17 / 21-11 Max FLYNN / Lizzie TOLMAN 534 26
Round 1 284 Rodion KARGAEV / Ekaterina BOLOTOVA 21-13 / 21-12 Eloi ADAM / Vimala HERIAU 263 26
Round 2 - Nikolaj PERSSON / Olga KONON 21-18 / 21-16 PO Li-Wei / CHANG Ching Hui 185 27
Round 2 372 CHEN Tang Jie / Jia Jia TEW 23-21 / 21-16 Matthew CLARE / Victoria WILLIAMS 429 25
Round 2 1030 Alex VLAAR / Sannatasah SANIRU 21-16 / 22-24 / 25-23 YANG Ming-Tse / YU Chien Hui 490 48
Round 2 - Milosz BOCHAT / Magdalena WITEK 16-21 / 21-14 / 21-17 Rodion KARGAEV / Ekaterina BOLOTOVA 284 55
XD
Round 1 95 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-19 / 15-21 / 21-10 Gregory MAIRS / Jenny MOORE 52 48
Round 1 107 Jones Ralfy JANSEN / Franziska VOLKMANN 21-13 / 19-21 / 21-13 Ronan LABAR / Audrey MITTELHEISSER 35 52
Round 1 53 Pawel PIETRYJA / Aneta WOJTKOWSKA 16-21 / 21-10 / 21-17 Milosz BOCHAT / Magdalena WITEK - 45
Round 1 772 WU Yuan Cheng / YANG Ching Tun 23-21 / 21-14 Alex VLAAR / Sannatasah SANIRU 1030 25
Round 1 - Frederik COLBERG / Emilie LEFEL 21-19 / 21-18 LIAO Min Chun / WEN Hao Yun 772 24
Round 1 92 Jelle MAAS / Imke VAN DER AAR 22-20 / 21-13 CHEN Tang Jie / Jia Jia TEW 372 30
Round 1 80 Raphael BECK / Carla NELTE 21-18 / 21-9 Nikolaj PERSSON / Olga KONON - 29
Round 1 49 Bastian KERSAUDY / Lea PALERMO 21-8 / 21-12 Johannes PISTORIUS / Barbara BELLENBERG 126 27
Round 2 95 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 18-21 / 21-13 / 21-8 Bjarne GEISS / Eva JANSSENS 155 43
Round 2 89 Anton KAISTI / Jenny NYSTROM 12-21 / 21-12 / 21-18 Jones Ralfy JANSEN / Franziska VOLKMANN 107 40
Round 2 30 CHANG Ko-Chi / CHANG Hsin Tien 21-18 / 21-16 Pawel PIETRYJA / Aneta WOJTKOWSKA 53 35
Round 2 68 Ruben JILLE / Iris TABELING 21-12 / 21-14 WU Yuan Cheng / YANG Ching Tun 772 23
Round 2 - Frederik COLBERG / Emilie LEFEL 20-22 / 21-18 / 21-18 Robin TABELING / Cheryl SEINEN 51 45
Round 2 31 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-16 / 21-14 Jelle MAAS / Imke VAN DER AAR 92 33
Round 2 83 TSENG Min Hao / HU Ling Fang 21-16 / 17-21 / 25-23 Raphael BECK / Carla NELTE 80 59
Round 2 49 Bastian KERSAUDY / Lea PALERMO 19-21 / 21-15 / 21-13 Nico RUPONEN / Amanda HOGSTROM 28 53
Quarter-final 95 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 21-19 / 21-23 / 21-17 Anton KAISTI / Jenny NYSTROM 89 53
Quarter-final 30 CHANG Ko-Chi / CHANG Hsin Tien 21-13 / 21-10 Ruben JILLE / Iris TABELING 68 26
Quarter-final 31 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 16-21 / 21-17 / 21-13 Frederik COLBERG / Emilie LEFEL - 44
Quarter-final 83 TSENG Min Hao / HU Ling Fang 22-20 / 21-13 Bastian KERSAUDY / Lea PALERMO 49 35
Semi-final 30 CHANG Ko-Chi / CHANG Hsin Tien 21-14 / 21-15 Thom GICQUEL / Delphine DELRUE 95 37
Semi-final 31 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 18-21 / 21-14 / 21-10 TSENG Min Hao / HU Ling Fang 83 44
Final 31 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 21-9 / 21-15 CHANG Ko-Chi / CHANG Hsin Tien 30 32
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 23 54 8 34.8% 2040 88.7 00:39:57 2.22 2 8.7%
MS 31 77 15 48.4% 2693 86.87 00:43:39 1.99 3 9.7%
WD 21 50 8 38.1% 1802 85.81 00:40:26 2.12 3 14.3%
WS 30 69 9 30.0% 2436 81.2 00:39:50 2.04 4 13.3%
XD 23 57 11 47.8% 2076 90.26 00:38:21 2.35 0 0.0%
Total 128 307 51 39.8% 11047 86.3 00:40:37 2.13 12 9.4%

Most Consecutive Points in a Set

Players Opponents Category Round Set Streak Details
CHI Yu JenFlorian LALUQUEMS Round 1 1 15 View
Kasper LEHIKOINENLucas MAZURMS Round 1 1 14 View
Kasper LEHIKOINENLucas MAZURMS Round 1 2 14 View
QI XuefeiJuliane PIRONWS Round 1 2 12 View
Mark CALJOUWTien Minh NGUYENMS Quarter-final 1 12 View
Pierrick CAJOTTristan BUTMS Round 2 1 11 View
Mako URUSHIZAKIFlore VANDENHOUCKEWS Round 1 2 11 View
Maciej POULAKOWSKIVincent ESPENMS Round 1 2 11 View
Lucas CORVEEYgor COELHOMS Semi-final 2 11 View
Ruselli HARTAWANMette POULSENWS Round 2 2 11 View

Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Japan 11 2 84.6%
Brazil 3 1 75.0%
Spain 3 1 75.0%
Malaysia 18 8 69.2%
Indonesia 19 9 67.9%
Wales 2 1 66.7%
Scotland 9 5 64.3%
Finland 11 7 61.1%
Denmark 14 9 60.9%
Switzerland 3 2 60.0%
Bulgaria 3 2 60.0%
Ukraine 4 3 57.1%
Russia 7 6 53.8%
Chinese Taipei 23 20 53.5%
Netherlands 10 10 50.0%
Vietnam 3 3 50.0%
Sri Lanka 2 2 50.0%
Portugal 2 2 50.0%
Estonia 1 1 50.0%
Singapore 1 1 50.0%
Slovenia 1 1 50.0%
Germany 20 21 48.8%
India 2 3 40.0%
France 33 50 39.8%
Poland 3 6 33.3%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2021 Toma Junior POPOV Mads CHRISTOPHERSEN 23-21 / 21-13
2019 Koki WATANABE Thomas ROUXEL 18-21 / 21-12 / 21-19
2018 Mark CALJOUW Rasmus GEMKE 10-21 / 21-18 / 21-8
2017 Mark CALJOUW Lucas CORVEE 21-6 / 18-21 / 21-11
2016 Emil HOLST Rasmus FLADBERG 21-17 / 21-13
2015 Dmytro ZAVADSKY Andre Kurniawan TEDJONO 24-22 / 21-17