Victor China Open  

Tournament Name: VICTOR China Open 2018
Tournament Dates: 18/09/2018-23/09/2018
Location: China, Changzhou
Category: HSBC BWF World Tour Super 1000

Winners
Category Winner Runner-up
MD Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN HAN Chengkai / ZHOU Haodong
MS Anthony Sinisuka GINTING Kento MOMOTA
WD Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA
WS Carolina MARIN CHEN Yufei
XD ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong ZHANG Nan / LI Yinhui

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 17-21 / 21-13 / 21-13 Wahyu Nayaka ARYA PANGKARYANIRA / Ade Yusuf SANTOSO 19 42
Round 1 22 Tinn ISRIYANET / Kittisak NAMDASH 21-14 / 21-9 Jason Anthony HO-SHUE / Nyl YAKURA 31 22
Round 1 57 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 21-19 / 21-14 Takuto INOUE / Yuki KANEKO 8 31
Round 1 11 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 21-19 / 22-20 Satwiksairaj RANKIREDDY / Chirag SHETTY 20 35
Round 1 15 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-19 / 21-14 LIU Cheng / ZHANG Nan 3 30
Round 1 46 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 21-11 / 21-16 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 12 24
Round 1 17 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 22-20 / 11-21 / 21-16 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 6 58
Round 1 23 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 21-18 / 21-16 Vladimir IVANOV / Ivan SOZONOV 16 33
Round 1 27 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 13-21 / 21-13 / 21-12 LIAO Min Chun / SU Ching Heng 14 39
Round 1 9 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-11 / 21-13 Jelle MAAS / Robin TABELING 28 26
Round 1 18 HE Jiting / TAN Qiang 21-16 / 18-21 / 21-18 Takuro HOKI / Yugo KOBAYASHI 21 40
Round 1 7 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 20-22 / 21-15 / 21-15 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 4 48
Round 1 32 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 21-16 / 21-18 OU Xuanyi / REN Xiangyu 42 32
Round 1 10 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-18 / 17-21 / 21-11 Hiroyuki ENDO / Yuta WATANABE 13 60
Round 1 26 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 21-11 / 21-15 Marcus ELLIS / Chris LANGRIDGE 29 37
Round 1 2 LI Junhui / LIU Yuchen 21-12 / 24-22 LU Ching Yao / YANG Po Han 25 33
Round 2 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-13 / 21-13 Tinn ISRIYANET / Kittisak NAMDASH 22 24
Round 2 57 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 21-14 / 17-21 / 21-19 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 11 49
Round 2 46 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 21-11 / 21-12 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 15 27
Round 2 23 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 8-21 / 25-23 / 24-22 Berry ANGRIAWAN / Hardianto HARDIANTO 17 72
Round 2 9 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-9 / 21-10 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 27 24
Round 2 18 HE Jiting / TAN Qiang 21-17 / 12-21 / 21-17 Fajar ALFIAN / Muhammad Rian ARDIANTO 7 42
Round 2 10 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-9 / 21-9 Mark LAMSFUSS / Marvin SEIDEL 32 26
Round 2 2 LI Junhui / LIU Yuchen 21-15 / 17-21 / 21-17 ONG Yew Sin / TEO Ee Yi 26 55
Quarter-final 1 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 21-13 / 21-12 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 57 23
Quarter-final 23 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 21-16 / 21-18 HUANG Kaixiang / WANG Yilyu 46 23
Quarter-final 9 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 19-21 / 21-12 / 22-20 HE Jiting / TAN Qiang 18 51
Quarter-final 10 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-12 / 21-13 LI Junhui / LIU Yuchen 2 33
Semi-final 23 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 21-19 / 11-21 / 21-17 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 1 46
Semi-final 10 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-13 / 21-19 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 9 40
Final 10 Kim ASTRUP / Anders Skaarup RASMUSSEN 21-13 / 17-21 / 21-14 HAN Chengkai / ZHOU Haodong 23 52
MS
Round 1 1 Viktor AXELSEN 21-12 / 21-15 Khosit PHETPRADAB 16 30
Round 1 13 Anthony Sinisuka GINTING 22-24 / 21-5 / 21-19 LIN Dan 12 54
Round 1 6 CHEN Long 20-22 / 21-19 / 21-13 HUANG Yuxiang 32 75
Round 1 38 Jan O JORGENSEN 18-21 / 21-17 / 21-13 LEE Dong Keun 29 60
Round 1 7 SON Wan Ho 19-21 / 21-5 / 21-13 LEE Cheuk Yiu 49 51
Round 1 25 WONG Wing Ki Vincent 21-10 / 21-13 WANG Tzu Wei 26 23
Round 1 5 CHOU Tien Chen 21-11 / 20-22 / 21-19 HSU Jen Hao 37 61
Round 1 20 Kantaphon WANGCHAROEN 21-18 / 21-18 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 27 34
Round 1 23 Suppanyu AVIHINGSANON 22-20 / 21-17 Mark CALJOUW 31 41
Round 1 8 KIDAMBI Srikanth 21-9 / 21-19 Rasmus GEMKE 18 31
Round 1 9 Kenta NISHIMOTO 21-12 / 21-11 Kazumasa SAKAI 33 33
Round 1 2 Kento MOMOTA 21-14 / 21-12 Brice LEVERDEZ 21 35
Round 1 15 Jonatan CHRISTIE 21-18 / 17-21 / 21-13 Kanta TSUNEYAMA 19 59
Round 1 10 NG Ka Long Angus 21-16 / 21-12 PRANNOY H. S. 11 34
Round 1 28 LEE Hyun Il 18-21 / 21-19 / 21-18 Anders ANTONSEN 17 69
Round 1 3 SHI Yuqi 23-21 / 21-13 Tommy SUGIARTO 14 42
Round 2 13 Anthony Sinisuka GINTING 21-18 / 21-17 Viktor AXELSEN 1 45
Round 2 6 CHEN Long 21-10 / 21-5 Jan O JORGENSEN 38 35
Round 2 7 SON Wan Ho 21-16 / 21-16 WONG Wing Ki Vincent 25 44
Round 2 5 CHOU Tien Chen 21-14 / 21-11 Kantaphon WANGCHAROEN 20 28
Round 2 8 KIDAMBI Srikanth 21-12 / 15-21 / 24-22 Suppanyu AVIHINGSANON 23 63
Round 2 2 Kento MOMOTA 21-9 / 21-9 Kenta NISHIMOTO 9 30
Round 2 10 NG Ka Long Angus 21-18 / 21-16 Jonatan CHRISTIE 15 39
Round 2 3 SHI Yuqi 19-21 / 21-18 / 21-15 LEE Hyun Il 28 57
Quarter-final 13 Anthony Sinisuka GINTING 18-21 / 22-20 / 21-16 CHEN Long 6 85
Quarter-final 5 CHOU Tien Chen 21-17 / 21-14 SON Wan Ho 7 39
Quarter-final 2 Kento MOMOTA 21-9 / 21-11 KIDAMBI Srikanth 8 28
Quarter-final 3 SHI Yuqi 21-17 / 21-15 NG Ka Long Angus 10 35
Semi-final 13 Anthony Sinisuka GINTING 12-21 / 21-17 / 21-15 CHOU Tien Chen 5 68
Semi-final 2 Kento MOMOTA 21-10 / 21-17 SHI Yuqi 3 40
Final 13 Anthony Sinisuka GINTING 23-21 / 21-19 Kento MOMOTA 2 63
WD
Round 1 1 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-16 / 14-21 / 26-24 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 14 66
Round 1 72 DONG Wenjing / FENG Xueying 21-15 / 21-16 Linda EFLER / Isabel HERTTRICH - 34
Round 1 6 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-14 / 21-11 HSU Ya Ching / WU Ti Jung 25 26
Round 1 29 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 21-10 / 21-18 Ashwini PONNAPPA / REDDY N. Sikki 27 32
Round 1 2 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-11 / 21-13 Emily KAN / Isabel ZHONG 93 22
Round 1 20 TANG Jinhua / YU Xiaohan 21-11 / 21-10 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 17 32
Round 1 13 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-15 / 21-7 Thanapim KAWEENUNTAVONG / Peeraya KHANTARUANGSAKUL 911 26
Round 1 57 CAO Tongwei / ZHENG Yu 21-15 / 21-15 HUANG Dongping / LI Wenmei 21 28
Round 1 5 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 21-4 / 21-5 Ariel LEE / Sydney LEE 49 16
Round 1 16 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 21-19 / 21-16 Vivian HOO / YAP Cheng Wen 119 37
Round 1 3 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-17 / 21-15 Johanna GOLISZEWSKI / Lara KAEPPLEIN 38 29
Round 1 11 DU Yue / LI Yinhui 21-7 / 21-14 Chloe BIRCH / Lauren SMITH - 27
Round 1 18 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-17 / 12-21 / 21-18 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 8 52
Round 1 12 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 21-16 / 21-17 CHOW Mei Kuan / LEE Meng Yean 15 37
Round 1 4 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-9 / 21-9 Ekaterina BOLOTOVA / Alina DAVLETOVA 30 21
Round 1 7 LEE So Hee / SHIN Seung Chan W.O. BAEK Ha Na / KIM Hye Rin - 0
Round 2 1 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-7 / 21-12 DONG Wenjing / FENG Xueying 72 31
Round 2 6 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-14 / 21-19 KIM So Yeong / KONG Hee Yong 29 34
Round 2 2 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-14 / 15-21 / 21-18 TANG Jinhua / YU Xiaohan 20 49
Round 2 13 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 5-4 Ret. LEE So Hee / SHIN Seung Chan 7 3
Round 2 5 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 22-20 / 15-21 / 21-14 CAO Tongwei / ZHENG Yu 57 68
Round 2 3 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 24-22 / 21-18 CHANG Ye Na / JUNG Kyung Eun 16 51
Round 2 18 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 21-18 / 21-19 DU Yue / LI Yinhui 11 46
Round 2 4 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 19-21 / 21-13 / 21-13 Della Destiara HARIS / Rizki Amelia PRADIPTA 12 64
Quarter-final 6 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 20-22 / 21-16 / 21-15 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 1 59
Quarter-final 13 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 21-19 / 16-21 / 21-19 CHEN Qingchen / JIA Yifan 2 65
Quarter-final 3 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 21-19 / 21-16 Shiho TANAKA / Koharu YONEMOTO 5 44
Quarter-final 4 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 16-21 / 21-14 / 21-15 Maiken FRUERGAARD / Sara THYGESEN 18 63
Semi-final 6 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 21-16 / 21-12 Gabriela STOEVA / Stefani STOEVA 13 33
Semi-final 4 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-17 / 12-21 / 21-16 Greysia POLII / Apriyani RAHAYU 3 77
Final 4 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-16 / 21-12 Mayu MATSUMOTO / Wakana NAGAHARA 6 34
WS
Round 1 13 GAO Fangjie 21-17 / 21-16 TAI Tzu Ying 1 37
Round 1 11 Nitchaon JINDAPOL 21-14 / 21-18 CAI Yanyan 27 36
Round 1 5 Carolina MARIN 21-13 / 21-13 Mia BLICHFELDT 18 34
Round 1 14 Sayaka TAKAHASHI 21-18 / 21-9 Kirsty GILMOUR 28 31
Round 1 12 Beiwen ZHANG 9-21 / 21-16 / 21-16 Ratchanok INTANON 4 51
Round 1 21 Gregoria Mariska TUNJUNG 12-21 / 21-19 / 23-21 CHEN Xiaoxin 29 60
Round 1 8 Nozomi OKUHARA 21-12 / 21-13 Michelle LI 15 41
Round 1 19 Pornpawee CHOCHUWONG 21-15 / 21-12 Soniia CHEAH 37 30
Round 1 9 SUNG Ji Hyun 20-22 / 21-8 / 21-14 Saina NEHWAL 10 48
Round 1 6 CHEN Yufei 21-17 / 21-9 Sayaka SATO 17 26
Round 1 24 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 21-12 / 21-16 Beatriz CORRALES 32 28
Round 1 3 PUSARLA V. Sindhu 21-15 / 21-13 Saena KAWAKAMI 44 26
Round 1 34 Evgeniya KOSETSKAYA 21-16 / 18-21 / 22-20 LEE Chia Hsin 33 44
Round 1 7 HE Bingjiao 21-9 / 21-15 Line Højmark KJAERSFELDT 26 25
Round 1 16 Aya OHORI 21-11 / 21-18 PAI Yu Po 31 34
Round 1 2 Akane YAMAGUCHI 23-21 / 12-21 / 21-15 GOH Jin Wei 25 49
Round 2 13 GAO Fangjie 22-20 / 21-18 Nitchaon JINDAPOL 11 54
Round 2 5 Carolina MARIN 21-16 / 14-21 / 21-9 Sayaka TAKAHASHI 14 54
Round 2 21 Gregoria Mariska TUNJUNG 23-21 / 22-20 Beiwen ZHANG 12 34
Round 2 8 Nozomi OKUHARA 21-9 / 22-20 Pornpawee CHOCHUWONG 19 42
Round 2 6 CHEN Yufei 21-18 / 21-15 SUNG Ji Hyun 9 37
Round 2 3 PUSARLA V. Sindhu 21-23 / 21-13 / 21-18 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 24 69
Round 2 7 HE Bingjiao 21-16 / 21-15 Evgeniya KOSETSKAYA 34 30
Round 2 2 Akane YAMAGUCHI 18-21 / 21-14 / 21-17 Aya OHORI 16 57
Quarter-final 5 Carolina MARIN 21-10 / 24-22 GAO Fangjie 13 40
Quarter-final 8 Nozomi OKUHARA 21-15 / 19-21 / 21-12 Gregoria Mariska TUNJUNG 21 55
Quarter-final 6 CHEN Yufei 21-11 / 11-21 / 21-15 PUSARLA V. Sindhu 3 52
Quarter-final 2 Akane YAMAGUCHI 21-19 / 21-16 HE Bingjiao 7 36
Semi-final 5 Carolina MARIN 15-21 / 21-12 / 21-13 Nozomi OKUHARA 8 65
Semi-final 6 CHEN Yufei 21-14 / 15-21 / 21-14 Akane YAMAGUCHI 2 60
Final 5 Carolina MARIN 21-18 / 21-13 CHEN Yufei 6 47
XD
Round 1 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-18 / 21-17 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 6 31
Round 1 28 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 21-13 / 20-22 / 21-17 Marcus ELLIS / Lauren SMITH 14 63
Round 1 8 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 17-21 / 21-8 / 21-8 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 33 49
Round 1 13 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-11 / 21-13 Praveen JORDAN / Melati Daeva OKTAVIANTI 16 27
Round 1 4 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-14 / 21-19 Rodion ALIMOV / Alina DAVLETOVA 45 27
Round 1 21 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 22-20 / 21-18 Niclas NOHR / Sara THYGESEN 17 40
Round 1 25 Ricky KARANDASUWARDI / Debby SUSANTO 21-15 / 19-21 / 21-16 GOH Soon Huat / LAI Shevon Jemie 7 54
Round 1 68 LU Kai / CHEN Lu 21-12 / 30-29 Mark LAMSFUSS / Isabel HERTTRICH 18 43
Round 1 40 Tuan Duc DO / Nhu Thao PHAM 21-14 / 17-21 / 21-9 Evgenij DREMIN / Evgenia DIMOVA 20 39
Round 1 11 ZHANG Nan / LI Yinhui 21-13 / 20-22 / 21-14 Robin TABELING / Cheryl SEINEN 30 51
Round 1 10 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 22-20 / 16-21 / 21-16 Hafiz FAIZAL / Gloria Emanuelle WIDJAJA 9 52
Round 1 3 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-7 / 21-16 Yuki KANEKO / Misaki MATSUTOMO 237 22
Round 1 23 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 21-19 / 21-17 Marvin SEIDEL / Linda EFLER 24 33
Round 1 5 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 21-10 / 21-10 WANG Chi-Lin / LEE Chia Hsin 15 30
Round 1 12 HE Jiting / DU Yue 21-16 / 21-11 LEE Yang / HSU Ya Ching 29 30
Round 1 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-17 / 21-12 Takuro HOKI / Koharu YONEMOTO 64 27
Round 2 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-14 / 21-11 Satwiksairaj RANKIREDDY / Ashwini PONNAPPA 28 28
Round 2 13 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 17-21 / 25-23 / 21-16 Chris ADCOCK / Gabrielle ADCOCK 8 63
Round 2 4 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 19-21 / 21-16 / 24-22 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21 63
Round 2 25 Ricky KARANDASUWARDI / Debby SUSANTO 21-18 / 21-19 LU Kai / CHEN Lu 68 36
Round 2 11 ZHANG Nan / LI Yinhui 21-5 / 21-10 Tuan Duc DO / Nhu Thao PHAM 40 19
Round 2 10 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 21-12 / 14-21 / 21-12 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 3 51
Round 2 5 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 21-16 / 21-10 Pranaav Jerry CHOPRA / REDDY N. Sikki 23 40
Round 2 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 21-19 / 21-9 HE Jiting / DU Yue 12 28
Quarter-final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 17-21 / 21-14 / 21-19 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 13 57
Quarter-final 4 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 21-15 / 21-11 Ricky KARANDASUWARDI / Debby SUSANTO 25 30
Quarter-final 11 ZHANG Nan / LI Yinhui 21-18 / 21-13 Yuta WATANABE / Arisa HIGASHINO 10 36
Quarter-final 2 WANG Yilyu / HUANG Dongping 24-22 / 13-21 / 28-26 Mathias CHRISTIANSEN / Christinna PEDERSEN 5 73
Semi-final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-19 / 21-15 TANG Chun Man / TSE Ying Suet 4 29
Semi-final 11 ZHANG Nan / LI Yinhui 21-10 / 19-21 / 21-14 WANG Yilyu / HUANG Dongping 2 55
Final 1 ZHENG Siwei / HUANG Yaqiong 21-16 / 21-9 ZHANG Nan / LI Yinhui 11 29

Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 75 13 41.9% 2714 87.55 00:37:58 2.31 2 6.5%
MS 31 73 11 35.5% 2653 85.58 00:46:10 1.85 8 25.8%
WD 29 67 9 31.0% 2403 82.86 00:41:29 2 6 20.7%
WS 31 74 12 38.7% 2688 86.71 00:42:58 2.02 4 12.9%
XD 31 74 12 38.7% 2714 87.55 00:40:29 2.16 4 12.9%
Total 153 363 57 37.2% 13172 86.09 00:41:49 2.06 24 15.7%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set


Biggest Comeback From Set Down


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Spain 5 1 83.3%
Bulgaria 3 1 75.0%
China 43 25 63.2%
Hong Kong 6 4 60.0%
Indonesia 23 16 59.0%
Japan 28 21 57.1%
Denmark 11 11 50.0%
Vietnam 1 1 50.0%
Korea 6 7 46.2%
India 7 9 43.8%
Thailand 8 11 42.1%
Chinese Taipei 6 13 31.6%
Malaysia 3 9 25.0%
U.S.A. 1 3 25.0%
England 1 4 20.0%
Russia 1 5 16.7%
Germany 1 5 16.7%
Scotland 0 1 0.0%
Ireland 0 1 0.0%
France 0 1 0.0%
Canada 0 2 0.0%
Netherlands 0 3 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2019 Kento MOMOTA Anthony Sinisuka GINTING 19-21 / 21-17 / 21-19
2018 Anthony Sinisuka GINTING Kento MOMOTA 23-21 / 21-19
2017 CHEN Long Viktor AXELSEN 21-16 / 14-21 / 21-13
2016 Jan O JORGENSEN CHEN Long 22-20 / 21-13
2015 LEE Chong Wei CHEN Long 21-15 / 21-11
2014 KIDAMBI Srikanth LIN Dan 21-19 / 21-17
2013 CHEN Long WANG Zhengming 19-21 / 21-8 / 21-14
2012 CHEN Long WANG Zhengming 21-19 / 21-18
2011 LIN Dan CHEN Long 21-17 / 26-24
2010 CHEN Long BAO Chunlai 9-21 / 21-14 / 21-16
2009 LIN Dan Jan O JORGENSEN 21-12 / 21-12
2008 LIN Dan LEE Chong Wei 21-18 / 21-9
2007 BAO Chunlai LEE Chong Wei 21-12 / 21-13
2006 CHEN Hong BAO Chunlai 21-17 / 21-19
2005 CHEN Hong BAO Chunlai 15-12 / 8-15 / 15-9
2004 LIN Dan BAO Chunlai 15-11 / 15-10
2003 LIN Dan Choong Hann WONG 17-16 / 15-12
2002 Choong Hann WONG CHEN Hong 12-15 / 15-5 / 15-9
2001 XIA Xuanze Choong Hann WONG 7-3 / 3-7 / 7-2
1999 DONG Jiong PERMADI Fung 15-2 / 15-7
1997 DONG Jiong LUO Yigang 15-10 / 15-2
1996 PERMADI Fung LUO Yigang 15-12 / 15-9
1995 DONG Jiong Poul-Erik HOYER 15-8 / 15-9
1994 Allan BUDI KUSUMA Ardy B WIRANATA 15-10 / 15-12
1993 Joko SUPRIANTO Ardy B WIRANATA 15-8 / 5-15 / 15-7
1992 Hermawan SUSANTO WU Wenkai 18-13 / 15-9
1991 Allan BUDI KUSUMA Jianhua ZHAO 7-15 / 15-5 / 15-12
1989 Ardy B WIRANATA XIONG Guobao 17-15 / 15-12