Badminton Asia Championships  

Tournament Name: Dong Feng Citroen Badminton Asia Championships 2016
Tournament Dates: 26/04/2016-01/05/2016
Location: China, Wuhan
Category: Continental Individual Championships

Winners
Category Winner Runner-up
MD LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong LI Junhui / LIU Yuchen
MS LEE Chong Wei CHEN Long
WD Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO
WS WANG Yihan LI Xuerui
XD ZHANG Nan / ZHAO Yunlei Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Group 144 Minh BAO / Bao Duc DUONG 21-9 / 21-8 Bishnu KATWAL / Bikash SHRESTHA 279 20
Group 107 Amrullo BAKHSHULLAEV / Artyom SAVATYUGIN 21-14 / 21-8 Tuguldur BOLDBAATAR / Gunzorig ENKHJARGAL 670 17
Group 173 Bahaedeen Ahmad ALSHANNIK / Mohd Naser Mansour NAYEF 21-16 / 17-21 / 21-17 Pui Ngai CHE / Pang Fong PUI 1191 38
Group 181 Danny Bawa CHRISNANTA / Hendra WIJAYA 21-7 / 21-12 Khaitmurat KULMATOV / Artur NIYAZOV 148 24
MD
Round 1 1 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 21-11 / 21-15 LEE Sheng Mu / TSAI Chia Hsin 18 39
Round 1 56 OR Chin Chung / TANG Chun Man 21-19 / 21-17 Pranaav Jerry CHOPRA / Akshay DEWALKAR 29 35
Round 1 11 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 21-10 / 21-7 Amrullo BAKHSHULLAEV / Artyom SAVATYUGIN 107 21
Round 1 15 LIU Xiaolong / QIU Zihan 22-20 / 18-21 / 21-16 Dechapol PUAVARANUKROH / Kittinupong KEDREN 31 67
Round 1 17 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 27-25 / 21-17 CHAI Biao / HONG Wei 5 51
Round 1 16 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 14-21 / 21-15 / 21-13 LIAO Min Chun / TSENG Min Hao 38 46
Round 1 3 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 21-7 / 21-11 Minh BAO / Bao Duc DUONG 144 17
Round 1 13 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 15-21 / 21-14 / 21-13 Wannawat AMPUNSUWAN / Tinn ISRIYANET 54 39
Round 1 32 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 23-25 / 21-16 / 21-13 Bodin ISARA / Nipitphon PHUANGPHUAPET 28 55
Round 1 6 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-14 / 21-13 Danny Bawa CHRISNANTA / Hendra WIJAYA 181 27
Round 1 68 HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 18-21 / 23-21 / 21-19 GOH V Shem / TAN Wee Kiong 12 60
Round 1 4 FU Haifeng / ZHANG Nan 21-12 / 21-13 Berry ANGRIAWAN / Rian Agung SAPUTRO 23 32
Round 1 22 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-17 / 20-22 / 21-18 CHOI SolGyu / KIM Jae Hwan 79 51
Round 1 7 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 21-15 / 21-13 ATTRI Manu / REDDY B. Sumeeth 19 32
Round 1 14 LI Junhui / LIU Yuchen 21-12 / 17-21 / 21-16 CHAN Tsz Kit / LAW Cheuk Him 66 45
Round 1 2 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 21-12 / 21-12 Bahaedeen Ahmad ALSHANNIK / Mohd Naser Mansour NAYEF 173 23
Round 2 1 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 21-8 / 21-9 OR Chin Chung / TANG Chun Man 56 31
Round 2 15 LIU Xiaolong / QIU Zihan 21-17 / 21-15 Angga PRATAMA / Ricky KARANDASUWARDI 11 43
Round 2 17 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-13 / 21-18 Kien Keat KOO / TAN Boon Heong 16 37
Round 2 13 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 13-21 / 21-19 / 21-16 KIM Gi Jung / KIM Sa Rang 3 53
Round 2 6 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 21-10 / 21-11 LEE Jhe-Huei / LEE Yang 32 26
Round 2 4 FU Haifeng / ZHANG Nan 21-16 / 21-12 HEE Yong Kai Terry / LOH Kean Hean 68 37
Round 2 22 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 21-14 / 7-21 / 21-11 Hiroyuki ENDO / Kenichi HAYAKAWA 7 47
Round 2 14 LI Junhui / LIU Yuchen 15-21 / 21-15 / 21-13 Mohammad AHSAN / Hendra SETIAWAN 2 44
Quarter-final 1 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 21-11 / 18-21 / 21-18 LIU Xiaolong / QIU Zihan 15 73
Quarter-final 17 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 21-18 / 17-21 / 21-16 Marcus Fernaldi GIDEON / Kevin Sanjaya SUKAMULJO 13 71
Quarter-final 4 FU Haifeng / ZHANG Nan 21-17 / 21-18 KO Sung Hyun / SHIN Baek Cheol 6 44
Quarter-final 14 LI Junhui / LIU Yuchen 21-17 / 16-21 / 21-12 CHEN Hung Ling / WANG Chi-Lin 22 45
Semi-final 1 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 21-17 / 21-18 Takeshi KAMURA / Keigo SONODA 17 54
Semi-final 14 LI Junhui / LIU Yuchen 23-21 / 21-19 FU Haifeng / ZHANG Nan 4 50
Final 1 LEE Yong Dae / YOO Yeon Seong 21-14 / 28-26 LI Junhui / LIU Yuchen 14 58
MS (qual)
Group 112 Khosit PHETPRADAB 21-12 / 21-12 Ratnajit TAMANG 236 29
Group 146 LOH Kean Yew 21-14 / 21-11 Artyom SAVATYUGIN 133 25
Group 146 LOH Kean Yew 21-10 / 21-8 Pang Fong PUI 855 20
Group 133 Artyom SAVATYUGIN 21-19 / 21-17 Pang Fong PUI 855 28
Group 278 Artur NIYAZOV 21-3 / 21-7 Tuguldur BOLDBAATAR 962 18
MS
Round 1 1 CHEN Long 21-4 / 21-16 JEON Hyeok Jin 29 42
Round 1 40 Zulfadli ZULKIFFLI 21-12 / 17-21 / 21-18 WEI Nan 17 72
Round 1 8 Tommy SUGIARTO 21-6 / 21-7 Artur NIYAZOV 278 22
Round 1 22 Boonsak PONSANA 21-19 / 21-13 HSU Jen Hao 25 50
Round 1 48 WANG Tzu Wei 21-19 / 21-18 Iskandar ZULKARNAIN 35 42
Round 1 21 Jonatan CHRISTIE 24-22 / 16-21 / 21-18 Zi Liang Derek WONG 67 66
Round 1 6 TIAN Houwei 21-14 / 21-17 SON Wan Ho 9 50
Round 1 10 NG Ka Long Angus 21-6 / 21-6 Bahaedeen Ahmad ALSHANNIK 405 20
Round 1 44 Takuma UEDA 23-21 / 21-18 Tanongsak SAENSOMBOONSUK 28 56
Round 1 7 CHOU Tien Chen 21-14 / 21-15 Khosit PHETPRADAB 112 38
Round 1 26 WONG Wing Ki Vincent 21-18 / 21-6 Anthony Sinisuka GINTING 23 40
Round 1 2 LEE Chong Wei 21-16 / 21-14 WANG Zhengming 13 46
Round 1 14 HU Yun 21-17 / 21-17 Sho SASAKI 19 40
Round 1 18 LEE Dong Keun 13-21 / 21-12 / 21-19 KIDAMBI Srikanth 11 75
Round 1 33 Tien Minh NGUYEN 21-17 / 21-14 LOH Kean Yew 146 37
Round 1 3 LIN Dan 21-9 / 14-21 / 21-19 Ihsan Maulana MUSTOFA 31 65
Round 2 1 CHEN Long 21-12 / 21-10 Zulfadli ZULKIFFLI 40 42
Round 2 8 Tommy SUGIARTO 21-17 / 21-9 Boonsak PONSANA 22 41
Round 2 48 WANG Tzu Wei 21-9 / 15-21 / 21-18 Jonatan CHRISTIE 21 62
Round 2 6 TIAN Houwei 21-18 / 21-14 NG Ka Long Angus 10 50
Round 2 7 CHOU Tien Chen 21-18 / 21-13 Takuma UEDA 44 46
Round 2 2 LEE Chong Wei 23-21 / 21-12 WONG Wing Ki Vincent 26 52
Round 2 18 LEE Dong Keun 21-11 / 17-21 / 21-14 HU Yun 14 73
Round 2 3 LIN Dan 21-13 / 21-11 Tien Minh NGUYEN 33 39
Quarter-final 1 CHEN Long 21-16 / 21-14 Tommy SUGIARTO 8 50
Quarter-final 6 TIAN Houwei 21-15 / 19-21 / 21-16 WANG Tzu Wei 48 66
Quarter-final 2 LEE Chong Wei 21-16 / 21-18 CHOU Tien Chen 7 49
Quarter-final 3 LIN Dan 21-15 / 21-11 LEE Dong Keun 18 42
Semi-final 1 CHEN Long 21-14 / 21-16 TIAN Houwei 6 50
Semi-final 2 LEE Chong Wei 22-20 / 15-21 / 21-4 LIN Dan 3 71
Final 2 LEE Chong Wei 21-17 / 15-21 / 21-13 CHEN Long 1 82
WD
Round 1 13 CHEN Qingchen / JIA Yifan 21-11 / 21-16 NG Tsz Yau / YEUNG Nga Ting 149 31
Round 1 28 Della Destiara HARIS / Rosyita Eka PUTRI SARI 21-6 / 21-14 HSU Ya Ching / PAI Yu Po 35 33
Round 1 26 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 21-6 / 21-16 Thu Huyen LE / Nhu Thao PHAM 85 23
Round 1 8 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-15 / 21-11 Jwala GUTTA / Ashwini PONNAPPA 15 37
Round 1 21 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21-16 / 21-16 Chayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONG 29 48
Round 1 6 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 21-11 / 21-15 CHIANG Kai Hsin / WU Fang Chien 50 29
Round 1 10 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 21-8 / 21-7 Achini RATNASIRI / Upuli Samanthika WEERASINGHE 180 25
Round 1 2 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 21-18 / 21-8 Jongkolphan KITITHARAKUL / Rawinda PRAJONGJAI 20 39
Round 1 9 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 21-15 / 21-9 CHAN Kaka Tsz Ka / YUEN Sin Ying 65 47
Round 1 59 Savitree AMITRAPAI / Pacharapun CHOCHUWONG 21-17 / 21-10 Thi Sen NGUYEN / Thi Trang (B) VU 102 32
Round 1 33 HSIEH Pei Chen / WU Ti Jung 21-16 / 21-10 Mychelle Crhystine BANDASO / Serena KANI 582 27
Round 2 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 22-20 / 21-18 CHEN Qingchen / JIA Yifan 13 62
Round 2 17 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-18 / 21-16 Della Destiara HARIS / Rosyita Eka PUTRI SARI 28 53
Round 2 4 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 21-12 / 21-15 Anggia Shitta AWANDA / Ni Ketut Mahadewi ISTARANI 26 38
Round 2 8 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-17 / 21-13 Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTA 21 47
Round 2 6 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 21-11 / 18-21 / 24-22 Shizuka MATSUO / Mami NAITO 10 99
Round 2 2 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 18-21 / 22-20 / 21-11 Vivian HOO / WOON Khe Wei 19 78
Round 2 9 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 21-10 / 21-18 Savitree AMITRAPAI / Pacharapun CHOCHUWONG 59 51
Round 2 7 LUO Ying / LUO Yu 21-8 / 21-9 HSIEH Pei Chen / WU Ti Jung 33 32
Quarter-final 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-12 / 21-15 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI 17 38
Quarter-final 8 CHANG Ye Na / LEE So Hee 21-18 / 21-10 TIAN Qing / ZHAO Yunlei 4 45
Quarter-final 2 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 21-13 / 11-21 / 21-18 JUNG Kyung Eun / SHIN Seung Chan 6 82
Quarter-final 9 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 22-20 / 18-21 / 21-14 LUO Ying / LUO Yu 7 117
Semi-final 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-16 / 21-19 CHANG Ye Na / LEE So Hee 8 64
Semi-final 9 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 13-21 / 21-19 / 24-22 Nitya Krishinda MAHESWARI / Greysia POLII 2 161
Final 1 Misaki MATSUTOMO / Ayaka TAKAHASHI 21-13 / 21-15 Naoko FUKUMAN / Kurumi YONAO 9 53
Round 1 U39 17 Puttita SUPAJIRAKUL / Sapsiree TAERATTANACHAI W.O. GO Ah Ra / YOO Chae Ran 14 0
Round 1 U39 19 Vivian HOO / WOON Khe Wei W.O. TANG Yuanting / YU Yang (F) 3 0
WS (qual)
Group 55 Fitriani FITRIANI 21-6 / 21-9 CHAN Kit Lei 683 20
Group 137 Lekha SHEHANI 21-17 / 0-0 Ret. Jiayuan CHEN 92 17
Group 62 GOH Jin Wei 10-21 / 21-1 / 0-21 Jiayuan CHEN 92 22
Group 62 GOH Jin Wei 21-11 / 21-16 Lekha SHEHANI 137 35
Group 85 HO Yen Mei 21-9 / 21-13 Veronika SOROKINA 135 22
Group 211 CHEUNG Ying Mei 21-14 / 17-21 / 21-14 Veronika SOROKINA 135 46
Group 85 HO Yen Mei 21-17 / 21-12 CHEUNG Ying Mei 211 30
Group 174 Thuy Linh NGUYEN 13-21 / 21-18 / 21-15 YEO Jia Min 173 57
Group 173 YEO Jia Min 21-6 / 21-7 Mazahreh LEINA FEHMI 306 17
Group 174 Thuy Linh NGUYEN 21-3 / 21-8 Mazahreh LEINA FEHMI 306 14
WS
Round 1 3 LI Xuerui 19-21 / 21-6 / 21-15 Porntip BURANAPRASERTSUK 16 54
Round 1 11 Akane YAMAGUCHI 21-16 / 23-21 GOH Jin Wei 62 50
Round 1 9 TAI Tzu Ying 21-12 / 21-8 KIM Hyo Min 39 31
Round 1 10 PUSARLA V. Sindhu 21-10 / 21-13 Maria Febe KUSUMASTUTI 23 30
Round 1 1 Ratchanok INTANON 21-7 / 21-11 HO Yen Mei 85 28
Round 1 14 Sayaka SATO 21-12 / 21-12 Hanna RAMADINI 65 30
Round 1 7 SUNG Ji Hyun 21-17 / 21-15 SUN Yu 12 50
Round 1 34 YIP Pui Yin 21-13 / 21-17 HSU Ya Ching 28 41
Round 1 25 Nitchaon JINDAPOL 21-10 / 21-18 Lindaweni FANETRI 22 38
Round 1 8 Saina NEHWAL 21-16 / 21-17 Fitriani FITRIANI 55 21
Round 1 24 PAI Yu Po 17-21 / 21-17 / 21-18 Yui HASHIMOTO 18 65
Round 1 5 WANG Shixian 21-18 / 21-12 CHEUNG Ngan Yi 36 42
Round 1 38 LIANG Xiaoyu 25-23 / 21-15 Thuy Linh NGUYEN 174 41
Round 1 6 WANG Yihan 13-21 / 21-12 / 21-11 TEE Jing Yi 29 45
Round 1 13 BAE Yeon Ju 21-10 / 21-14 Thi Trang (B) VU 46 35
Round 1 4 Nozomi OKUHARA 21-18 / 15-21 / 21-7 Busanan ONGBAMRUNGPHAN 20 54
Round 2 3 LI Xuerui 21-16 / 18-21 / 21-19 Akane YAMAGUCHI 11 63
Round 2 9 TAI Tzu Ying 13-21 / 22-20 / 21-8 PUSARLA V. Sindhu 10 60
Round 2 14 Sayaka SATO 17-21 / 21-16 / 21-17 Ratchanok INTANON 1 63
Round 2 7 SUNG Ji Hyun 21-15 / 21-15 YIP Pui Yin 34 57
Round 2 8 Saina NEHWAL 21-14 / 21-18 Nitchaon JINDAPOL 25 45
Round 2 5 WANG Shixian 21-14 / 21-15 PAI Yu Po 24 41
Round 2 6 WANG Yihan 21-13 / 21-14 LIANG Xiaoyu 38 38
Round 2 4 Nozomi OKUHARA 21-5 / 21-9 BAE Yeon Ju 13 28
Quarter-final 3 LI Xuerui 21-17 / 21-19 TAI Tzu Ying 9 36
Quarter-final 7 SUNG Ji Hyun 21-15 / 16-21 / 21-13 Sayaka SATO 14 84
Quarter-final 8 Saina NEHWAL 21-16 / 21-19 WANG Shixian 5 56
Quarter-final 6 WANG Yihan 8-21 / 21-13 / 21-19 Nozomi OKUHARA 4 81
Semi-final 3 LI Xuerui 22-20 / 21-11 SUNG Ji Hyun 7 40
Semi-final 6 WANG Yihan 21-16 / 21-14 Saina NEHWAL 8 41
Final 6 WANG Yihan 21-14 / 13-21 / 21-16 LI Xuerui 3 60
XD
Round 1 54 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 21-14 / 21-15 Kenta KAZUNO / Ayane KURIHARA 18 43
Round 1 8 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 21-9 / 21-14 CHAN Alan Yun Lung / TSE Ying Suet 26 28
Round 1 27 KIM Gi Jung / SHIN Seung Chan 21-17 / 21-10 Danny Bawa CHRISNANTA / Yu Yan Vanessa NEO 24 27
Round 1 3 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-9 / 21-16 CHANG Ko-Chi / CHANG Hsin Tien 60 25
Round 1 29 Edi SUBAKTIAR / Gloria Emanuelle WIDJAJA 21-14 / 21-9 Mohd Naser Mansour NAYEF / Mazahreh LEINA FEHMI 201 20
Round 1 22 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 21-13 / 21-13 Arun VISHNU / Aparna BALAN 45 31
Round 1 12 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-17 / 21-10 TANG Chun Man / NG Tsz Yau 502 28
Round 1 10 SHIN Baek Cheol / CHAE YuJung 21-18 / 18-21 / 21-16 CHAN Peng Soon / GOH Liu Ying 11 64
Round 1 20 Ronald RONALD / Melati Daeva OKTAVIANTI 21-18 / 22-20 LAW Cheuk Him / YUEN Sin Ying 154 32
Round 1 17 Bodin ISARA / Savitree AMITRAPAI 21-18 / 24-22 Keigo SONODA / Naoko FUKUMAN 23 52
Round 1 6 LIU Cheng / BAO Yixin 21-8 / 21-16 Tuan Duc DO / Nhu Thao PHAM 70 22
Round 1 9 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 21-13 / 21-11 HEE Yong Kai Terry / TAN Wei Han 43 29
Round 1 13 CHOI SolGyu / EOM Hye Won 21-15 / 21-18 LIAO Min Chun / CHEN Hsiao Huan 34 36
Round 1 4 XU Chen / MA Jin 21-3 / 21-10 Artur NIYAZOV / Veronika SOROKINA 150 19
Round 2 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-10 / 21-12 TAN Kian Meng / LAI Pei Jing 54 33
Round 2 27 KIM Gi Jung / SHIN Seung Chan 21-17 / 22-20 Praveen JORDAN / Debby SUSANTO 8 41
Round 2 3 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-13 / 22-24 / 21-15 Edi SUBAKTIAR / Gloria Emanuelle WIDJAJA 29 62
Round 2 12 LU Kai / HUANG Yaqiong 21-13 / 21-16 Dechapol PUAVARANUKROH / Sapsiree TAERATTANACHAI 22 38
Round 2 10 SHIN Baek Cheol / CHAE YuJung 21-18 / 16-21 / 21-14 Ronald RONALD / Melati Daeva OKTAVIANTI 20 53
Round 2 17 Bodin ISARA / Savitree AMITRAPAI 9-9 Ret. LIU Cheng / BAO Yixin 6 12
Round 2 13 CHOI SolGyu / EOM Hye Won 24-22 / 21-17 LEE Chun Hei Reginald / CHAU Hoi Wah 9 44
Round 2 2 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-12 / 21-16 XU Chen / MA Jin 4 34
Quarter-final 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-14 / 21-10 KIM Gi Jung / SHIN Seung Chan 27 30
Quarter-final 3 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 21-18 / 21-16 LU Kai / HUANG Yaqiong 12 38
Quarter-final 10 SHIN Baek Cheol / CHAE YuJung 21-14 / 21-18 Bodin ISARA / Savitree AMITRAPAI 17 36
Quarter-final 2 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-16 / 21-15 CHOI SolGyu / EOM Hye Won 13 38
Semi-final 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-19 / 21-11 KO Sung Hyun / KIM Ha Na 3 48
Semi-final 2 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 21-16 / 21-13 SHIN Baek Cheol / CHAE YuJung 10 35
Final 1 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 16-21 / 21-9 / 21-17 Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIR 2 61
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 31 75 13 41.9% 2734 88.19 00:43:39 2.02 4 12.9%
MS 31 71 9 29.0% 2526 81.48 00:50:50 1.6 9 29.0%
WD 26 57 5 19.2% 2017 77.58 00:53:30 1.45 7 26.9%
WS 31 72 10 32.3% 2560 82.58 00:46:43 1.77 7 22.6%
XD 28 60 4 14.3% 2150 76.79 00:37:24 2.05 3 10.7%
Total 147 335 41 27.9% 11987 81.54 00:46:22 1.76 30 20.4%

Most Consecutive Points in a Set


Biggest Comeback in a Set

Players Opponents Category Round Set Comeback Details
LEE Chong WeiLIN DanMS Semi-final 1 7 View
Yuki FUKUSHIMA / Sayaka HIROTAChayanit CHALADCHALAM / Phataimas MUENWONGWD Round 1 1 7 View
WANG Tzu WeiIskandar ZULKARNAINMS Round 1 1 7 View
SUNG Ji HyunYIP Pui YinWS Round 2 2 6 View
SUNG Ji HyunYIP Pui YinWS Round 2 1 6 View
Tontowi AHMAD / Liliyana NATSIRXU Chen / MA JinXD Round 2 2 6 View
Saina NEHWALWANG ShixianWS Quarter-final 2 6 View
TAI Tzu YingPUSARLA V. SindhuWS Round 2 2 6 View
CHEN LongTIAN HouweiMS Semi-final 2 6 View
FU Haifeng / ZHANG NanKO Sung Hyun / SHIN Baek CheolMD Quarter-final 1 5 View

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 41 17 70.7%
Korea 29 15 65.9%
Japan 20 13 60.6%
Malaysia 12 10 54.5%
Uzbekistan 2 2 50.0%
Indonesia 19 20 48.7%
Chinese Taipei 11 15 42.3%
Singapore 6 10 37.5%
Vietnam 4 7 36.4%
India 4 7 36.4%
Thailand 9 16 36.0%
Hong Kong 7 14 33.3%
Sri Lanka 1 2 33.3%
Jordan 1 5 16.7%
Kazakhstan 1 5 16.7%
New Zealand 0 1 0.0%
Mongolia 0 2 0.0%
Nepal 0 2 0.0%
Macau 0 4 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 LEE Zii Jia Jonatan CHRISTIE 21-17 / 23-21
2019 Kento MOMOTA SHI Yuqi 12-21 / 21-18 / 21-8
2018 Kento MOMOTA CHEN Long 21-17 / 21-13
2017 CHEN Long LIN Dan 21-23 / 21-11 / 21-10
2016 LEE Chong Wei CHEN Long 21-17 / 15-21 / 21-13
2015 LIN Dan TIAN Houwei 21-19 / 21-8
2014 LIN Dan Sho SASAKI 14-21 / 21-9 / 21-15
2013 DU Pengyu CHEN Long 21-17 / 21-19
2012 CHEN Jin DU Pengyu 21-12 / 21-18
2011 LIN Dan BAO Chunlai 21-19 / 21-13
2010 LIN Dan WANG Zhengming 21-17 / 21-15
2009 BAO Chunlai CHEN Long 16-21 / 21-10 / 21-16
2008 PARK Sung Hwan CHEN Jin 21-18 / 21-18
2007 Taufik HIDAYAT CHEN Hong 21-18 / 21-19
2006 LEE Chong Wei Boonsak PONSANA 21-12 / 21-16
2005 Sony Dwi KUNCORO Beng Hong KUAN 15-10 / 15-5
2004 Taufik HIDAYAT Sony Dwi KUNCORO 15-12 / 7-15 / 15-6
2003 Sony Dwi KUNCORO Taufik HIDAYAT 15-5 / 7-15 / 15-8
2002 Sony Dwi KUNCORO Taufik HIDAYAT 15-12 / 15-5
2001 XIA Xuanze LIN Dan 15-10 / 15-9
2000 Taufik HIDAYAT Rony AGUSTINUS 14-17 / 15-2 / 15-3
1999 CHEN Hong Ewe Hock ONG 15-11 / 15-8
1998 CHEN Gang Marleve MAINAKY 15-6 / 15-9
1997 SUN Jun HENDRAWAN 18-14 / 8-15 / 15-9
1996 Jeffer ROSOBIN LUO Yigang 9-15 / 15-7 / 15-5
1995 PARK Sung Woo SUN Jun 15-8 / 15-8
1994 Kok Keong FOO LIU Jun 15-13 / 9-15 / 15-3