German U17 Open  

Tournament Name: BABOLAT German U17 Open 2022
Tournament Dates: 09/06/2022-12/06/2022
Location: Germany, Bergisch Gladbach
Category:

Winners
Category Winner Runner-up
MD - U17 Philip Kryger BOE / Salomon Adam THOMASEN Jakob Clausen JESSEN / Emil Bach KRISTENSEN
MS - U17 Philip Kryger BOE Tom LALOT TRESCARTE
WD - U17 Sophia LEMMING / Cathrine Marie WIND Malou PEDERSEN / Marie VISCOVICH
WS - U17 Michelle SHOCHAN Anne MOURITSEN
XD - U17 Jakob Clausen JESSEN / Sophia LEMMING Jesper ØStergaard CHRISTENSEN / Caroline MOURITSEN

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD
Round 1 U17 - Mathis DERVAUX / Tom RADENNE 21-16 / 21-23 / 21-16 Thomas MABBE / Roel PIPELEERS - 50
Round 1 U17 - Saxo Normann ANDERSEN / Jesper ØStergaard CHRISTENSEN 21-3 / 21-17 Elie BURGOT / Martin CATEL - 29
Round 1 U17 - Bertram BLIDEGAARD / SøRen MøLler THOMSEN 21-10 / 21-14 Luis HAUPT / Benno OßWALD - 30
Round 1 U17 - Elias DUCH / Theo THILLEMANN 21-13 / 21-16 Valerian ECKERT / Samuel MASCHAUER - 28
Round 2 U17 - Philip Kryger BOE / Salomon Adam THOMASEN 21-19 / 21-14 Nicolas FOUQUET / Tom LALOT TRESCARTE - 38
Round 2 U17 - Matteo SCHINZEL / Adam SRNEC 21-17 / 21-11 Vincent HOFMEISTER / Marwin ROSCHILD - 14
Round 2 U17 - Lenny BONNIERE / Arthur CHARDAIN 23-21 / 21-12 Raphael CHO / Anton DRUZHCHENKO - 32
Round 2 U17 - Tommi KAIKKONEN / Nicholas KROATH 21-16 / 21-13 Mathis DERVAUX / Tom RADENNE - 29
Round 2 U17 - Yuri CHO / Mark NIEMANN 21-8 / 21-8 Duy Patrick DANG / Ho Duc TRAN - 22
Round 2 U17 - Tim SCHMITZ / Jonah STRACK W.O. Lasse Linderoth PEDERSEN / Simon Bloch ØSTERGAARD - 0
Round 2 U17 - Sylvester DECKER / Noah WARNING 21-5 / 21-9 Mats WOHLERS / Thore Felix WOHLERS - 25
Round 2 U17 - Saxo Normann ANDERSEN / Jesper ØStergaard CHRISTENSEN 21-10 / 21-15 Felix SCHÜTT / Alexander Philipp ZHANG - 29
Round 2 U17 - Bertram BLIDEGAARD / SøRen MøLler THOMSEN 21-14 / 21-18 Benjamin KLEIN / Ole SCHROTH - 27
Round 2 U17 - Jakob Clausen JESSEN / Emil Bach KRISTENSEN 21-7 / 17-21 / 21-14 Jakob Secher MOOS / Philip Oliver RASMUSSEN - 47
Round 2 U17 - Mads ANDERSSON / Otto REILER 21-9 / 21-6 Mads CHRISTENSEN / Simon Torp KRISTENSEN - 27
Round 2 U17 - Konstantin KAPROV / Fynn OHLIGER 21-14 / 17-21 / 22-20 Elias DUCH / Theo THILLEMANN - 49
Round 2 U17 - Nathan BOUILLOT / Alexis MINEZ 21-12 / 17-21 / 21-16 Linus EMMERICH / Leon KASCHURA - 43
Round 2 U17 - Serhii MARUSHCHAK / Fedir TIURIN 21-15 / 21-16 Pacome BOTREL / Minh LE - 32
Round 2 U17 - Justin DANG / Philipp EULER 21-11 / 21-13 Christopher CHEE / Jonas SCHMID - 25
Round 3 U17 - Philip Kryger BOE / Salomon Adam THOMASEN 21-12 / 21-17 Matteo SCHINZEL / Adam SRNEC - 26
Round 3 U17 - Lenny BONNIERE / Arthur CHARDAIN 21-15 / 21-15 Tommi KAIKKONEN / Nicholas KROATH - 28
Round 3 U17 - Yuri CHO / Mark NIEMANN 21-11 / 21-14 Tim SCHMITZ / Jonah STRACK - 25
Round 3 U17 - Saxo Normann ANDERSEN / Jesper ØStergaard CHRISTENSEN 21-19 / 21-13 Sylvester DECKER / Noah WARNING - 28
Round 3 U17 - Dinesh CARNOT / Erwan HAMEL 21-14 / 21-14 Bertram BLIDEGAARD / SøRen MøLler THOMSEN - 24
Round 3 U17 - Jakob Clausen JESSEN / Emil Bach KRISTENSEN 21-17 / 21-8 Mads ANDERSSON / Otto REILER - 36
Round 3 U17 - Nathan BOUILLOT / Alexis MINEZ 21-5 / 21-4 Konstantin KAPROV / Fynn OHLIGER - 24
Round 3 U17 - Justin DANG / Philipp EULER 14-21 / 21-10 / 21-19 Serhii MARUSHCHAK / Fedir TIURIN - 40
Quarter-final U17 - Philip Kryger BOE / Salomon Adam THOMASEN 21-6 / 21-7 Lenny BONNIERE / Arthur CHARDAIN - 21
Quarter-final U17 - Yuri CHO / Mark NIEMANN 12-21 / 21-19 / 21-17 Saxo Normann ANDERSEN / Jesper ØStergaard CHRISTENSEN - 42
Quarter-final U17 - Jakob Clausen JESSEN / Emil Bach KRISTENSEN 21-13 / 21-19 Dinesh CARNOT / Erwan HAMEL - 34
Quarter-final U17 - Justin DANG / Philipp EULER 19-21 / 21-17 / 21-17 Nathan BOUILLOT / Alexis MINEZ - 49
Semi-final U17 - Philip Kryger BOE / Salomon Adam THOMASEN 21-15 / 21-15 Yuri CHO / Mark NIEMANN - 22
Semi-final U17 - Jakob Clausen JESSEN / Emil Bach KRISTENSEN 21-13 / 21-9 Justin DANG / Philipp EULER - 20
Final U17 - Philip Kryger BOE / Salomon Adam THOMASEN 21-13 / 21-16 Jakob Clausen JESSEN / Emil Bach KRISTENSEN - 24
MS
Round 1 U17 - Jakob Secher MOOS 21-12 / 21-12 Luis HAUPT - 30
Round 1 U17 - Gaspard LERICHE 21-14 / 21-8 Finn HELLBACH - 24
Round 1 U17 - Fedir TIURIN W.O. Michel SCHUSTER - 0
Round 1 U17 - Saxo Normann ANDERSEN 21-6 / 21-11 Fynn OHLIGER - 20
Round 1 U17 - Leon KASCHURA 21-19 / 10-21 / 21-18 Zhi Lun ONG - 44
Round 1 U17 - Simon Torp KRISTENSEN 21-8 / 21-8 Jan HUTTENLOCH - 21
Round 1 U17 - Christopher CHEE 21-14 / 21-9 Ole SCHROTH - 26
Round 1 U17 - Lasse Linderoth PEDERSEN 21-12 / 21-12 Sylvester DECKER - 23
Round 1 U17 - Philip Oliver RASMUSSEN 21-15 / 21-8 Marwin ROSCHILD - 33
Round 1 U17 - Anton DRUZHCHENKO 21-7 / 21-6 Vincent HOFMEISTER - 20
Round 1 U17 - Mads CHRISTENSEN 21-14 / 21-17 Mika DÖRSCHEL - 29
Round 1 U17 - Pacome BOTREL 23-21 / 17-21 / 21-10 Tim SCHMITZ - 43
Round 1 U17 - Jakob Clausen JESSEN 21-4 / 21-10 Mats WOHLERS - 23
Round 1 U17 - Mathis DERVAUX 22-20 / 20-22 / 21-11 Philipp EULER - 38
Round 1 U17 - Elias DUCH 24-22 / 21-7 Ho Duc TRAN - 33
Round 2 U17 - Thomas MABBE W.O. Luis PONGRATZ - 0
Round 2 U17 - Alexis MINEZ W.O. Sören OMMER - 0
Round 2 U17 - Arthur CHARDAIN 21-16 / 21-14 Felix SCHÜTT - 31
Round 2 U17 - Philip Kryger BOE 21-5 / 21-18 Simon Bloch ØSTERGAARD - 35
Round 2 U17 - Nathan NGUYEN 21-17 / 16-21 / 21-16 Jakob Secher MOOS - 45
Round 2 U17 - Yuri CHO 21-11 / 21-9 Theo THILLEMANN - 26
Round 2 U17 - Gaspard LERICHE 21-19 / 21-15 Martin CATEL - 29
Round 2 U17 - Rostyslav ZABRODIN 21-11 / 21-14 Minh LE - 31
Round 2 U17 - Fedir TIURIN 21-15 / 21-14 Matteo SCHINZEL - 26
Round 2 U17 - Emil Bach KRISTENSEN 21-9 / 21-14 Ewan GOULIN - 30
Round 2 U17 - Saxo Normann ANDERSEN 21-15 / 19-21 / 24-22 Tommi KAIKKONEN - 46
Round 2 U17 - Bertram BLIDEGAARD 21-16 / 25-23 Leon KASCHURA - 31
Round 2 U17 - Noah WARNING 21-6 / 21-13 Konstantin KAPROV - 23
Round 2 U17 - Simon Torp KRISTENSEN 21-13 / 21-10 Jonah STRACK - 25
Round 2 U17 - Adam SRNEC 21-5 / 21-16 Samuel MASCHAUER - 20
Round 2 U17 - Tom RADENNE 15-21 / 21-18 / 21-15 Christopher CHEE - 29
Round 2 U17 - Lasse Linderoth PEDERSEN 21-8 / 21-6 Benno OßWALD - 22
Round 2 U17 - Lenny BONNIERE 24-22 / 22-20 Roel PIPELEERS - 34
Round 2 U17 - Philip Oliver RASMUSSEN 21-18 / 21-18 Jesper ØStergaard CHRISTENSEN - 37
Round 2 U17 - Danial Iman MARZUAN W.O. Tristan INHOVEN - 0
Round 2 U17 2192 Serhii MARUSHCHAK 21-15 / 21-17 Anton DRUZHCHENKO - 30
Round 2 U17 - Salomon Adam THOMASEN 21-11 / 21-12 Felix MA - 27
Round 2 U17 - Mads CHRISTENSEN 21-11 / 21-13 Duy Patrick DANG - 29
Round 2 U17 - Alexander BECSH 21-17 / 21-8 SøRen MøLler THOMSEN - 30
Round 2 U17 - Pacome BOTREL 21-18 / 10-21 / 22-20 Nicholas KROATH - 45
Round 2 U17 - Nicolas FOUQUET 21-13 / 21-8 Valerian ECKERT - 28
Round 2 U17 - Jakob Clausen JESSEN 21-11 / 21-6 Thore Felix WOHLERS - 27
Round 2 U17 - Nathan BOUILLOT 21-11 / 21-8 Jonas SCHMID - 28
Round 2 U17 - Mathis DERVAUX 21-9 / 21-9 Raphael CHO - 23
Round 2 U17 - Rafe Kenji BRAACH 21-7 / 21-8 Linus EMMERICH - 21
Round 2 U17 - Elias DUCH 21-14 / 21-18 Alexander Philipp ZHANG - 36
Round 2 U17 - Tom LALOT TRESCARTE 21-11 / 21-11 Elie BURGOT - 22
Round 3 U17 - Arthur CHARDAIN 21-6 / 21-12 Thomas MABBE - 27
Round 3 U17 - Philip Kryger BOE 21-17 / 21-11 Nathan NGUYEN - 31
Round 3 U17 - Yuri CHO 21-14 / 23-21 Gaspard LERICHE - 35
Round 3 U17 - Fedir TIURIN 21-14 / 21-16 Rostyslav ZABRODIN - 24
Round 3 U17 - Emil Bach KRISTENSEN 21-12 / 21-17 Saxo Normann ANDERSEN - 30
Round 3 U17 - Alexis MINEZ 21-16 / 21-4 Bertram BLIDEGAARD - 30
Round 3 U17 - Noah WARNING 17-21 / 21-8 / 21-18 Simon Torp KRISTENSEN - 40
Round 3 U17 - Adam SRNEC 17-21 / 21-16 / 21-13 Tom RADENNE - 43
Round 3 U17 - Lasse Linderoth PEDERSEN 19-21 / 21-16 / 21-14 Lenny BONNIERE - 47
Round 3 U17 - Danial Iman MARZUAN 23-21 / 21-19 Philip Oliver RASMUSSEN - 42
Round 3 U17 - Salomon Adam THOMASEN 21-12 / 21-19 Serhii MARUSHCHAK 2192 29
Round 3 U17 - Alexander BECSH 21-17 / 21-15 Mads CHRISTENSEN - 30
Round 3 U17 - Nicolas FOUQUET 23-21 / 21-15 Pacome BOTREL - 37
Round 3 U17 - Jakob Clausen JESSEN 21-19 / 21-10 Nathan BOUILLOT - 36
Round 3 U17 - Mathis DERVAUX 21-17 / 10-21 / 21-16 Rafe Kenji BRAACH - 52
Round 3 U17 - Tom LALOT TRESCARTE 21-17 / 21-16 Elias DUCH - 38
Round 4 U17 - Philip Kryger BOE 21-12 / 21-15 Arthur CHARDAIN - 31
Round 4 U17 - Yuri CHO 21-13 / 15-21 / 21-19 Fedir TIURIN - 40
Round 4 U17 - Emil Bach KRISTENSEN 24-22 / 21-17 Alexis MINEZ - 41
Round 4 U17 - Noah WARNING 21-19 / 21-15 Adam SRNEC - 33
Round 4 U17 - Lasse Linderoth PEDERSEN 21-10 / 21-16 Danial Iman MARZUAN - 30
Round 4 U17 - Salomon Adam THOMASEN 21-12 / 21-15 Alexander BECSH - 31
Round 4 U17 - Jakob Clausen JESSEN 21-15 / 22-20 Nicolas FOUQUET - 41
Round 4 U17 - Tom LALOT TRESCARTE 21-16 / 21-17 Mathis DERVAUX - 29
Quarter-final U17 - Philip Kryger BOE 21-9 / 21-16 Yuri CHO - 36
Quarter-final U17 - Emil Bach KRISTENSEN 21-19 / 21-12 Noah WARNING - 43
Quarter-final U17 - Salomon Adam THOMASEN 21-14 / 21-9 Lasse Linderoth PEDERSEN - 33
Quarter-final U17 - Tom LALOT TRESCARTE 22-20 / 21-9 Jakob Clausen JESSEN - 39
Semi-final U17 - Philip Kryger BOE 16-21 / 21-18 / 21-11 Emil Bach KRISTENSEN - 48
Semi-final U17 - Tom LALOT TRESCARTE 22-20 / 21-14 Salomon Adam THOMASEN - 38
Final U17 - Philip Kryger BOE 10-21 / 21-15 / 21-14 Tom LALOT TRESCARTE - 51
WD
Round 1 U17 - Sophia LEMMING / Cathrine Marie WIND W.O. Katharina NILGES / Leonie WRONNA - 0
Round 1 U17 - Clara AYUSO THEVENET / Charline VANHULLE W.O. Leonie AFANASEV / Sarah REXRODT - 0
Round 1 U17 - Luna HAARKJÆR / Maj Bach MOESGAARD 21-18 / 21-16 Jolina ABEL / Annchristin BLOCK - 34
Round 1 U17 - Maike IFFLAND / Nina STEFFES 21-16 / 21-19 Clara RAFFIN / Aurore TOUZE - 9
Round 1 U17 - Matilda STÅHLE / Karolina WIDBERG 21-9 / 21-16 Fanny GIESEKE / Kalliope HERMEL - 30
Round 1 U17 - Malou PEDERSEN / Marie VISCOVICH 21-8 / 21-14 Lisa-Marie BLATTER / Lucienne SEGLER - 2
Round 1 U17 - Lily GAUTIER / Monitosita TOUCH 22-20 / 19-21 / 21-15 Amra BOURAKKADI / Miya-Melayn SALARIA - 51
Round 1 U17 - Isabel KLEBAN / Shreya SARKAR 21-13 / 23-21 Marine BOURIEZ / Noémie CAURA - 33
Round 1 U17 - Eva BOUVILLE / Maeve DELANNOY SEILLIER 21-10 / 21-9 Clara GRÜNDEL / Sina OTTO - 29
Round 1 U17 - Caroline MOURITSEN / Nicoline TANG 21-3 / 21-6 Hannah OSTERLAND / Amelie REJZEK - 23
Round 2 U17 - Marie Sophie STERN / Eva STOMMEL 21-13 / 21-16 Luna HAARKJÆR / Maj Bach MOESGAARD - 33
Round 2 U17 - Clara AYUSO THEVENET / Charline VANHULLE W.O. Gloria POLUEKTOV / Aylia VOGT - 0
Round 2 U17 - Anne MOURITSEN / Amanda Aarrebo PETERSEN 21-3 / 21-7 Maike IFFLAND / Nina STEFFES - 23
Round 2 U17 - Malou PEDERSEN / Marie VISCOVICH 21-13 / 21-10 Matilda STÅHLE / Karolina WIDBERG - 27
Round 2 U17 - Lily GAUTIER / Monitosita TOUCH 21-8 / 21-3 Nadja-Christine REIHLE / Mila SCHLEPP - 24
Round 2 U17 - Isabel KLEBAN / Shreya SARKAR 19-21 / 21-17 / 22-20 Aurelia WULANDOKO / Meline ZEISIG - 54
Round 2 U17 - Sophia LEMMING / Cathrine Marie WIND 21-9 / 21-12 Eva BOUVILLE / Maeve DELANNOY SEILLIER - 30
Round 2 U17 - Caroline MOURITSEN / Nicoline TANG 21-13 / 21-17 Mara HAFNER / Tammi VAN WONTERGHEM - 32
Quarter-final U17 - Marie Sophie STERN / Eva STOMMEL 22-20 / 21-19 Clara AYUSO THEVENET / Charline VANHULLE - 37
Quarter-final U17 - Malou PEDERSEN / Marie VISCOVICH 18-21 / 21-18 / 21-17 Anne MOURITSEN / Amanda Aarrebo PETERSEN - 53
Quarter-final U17 - Isabel KLEBAN / Shreya SARKAR 21-18 / 21-14 Lily GAUTIER / Monitosita TOUCH - 32
Quarter-final U17 - Sophia LEMMING / Cathrine Marie WIND 21-19 / 19-21 / 21-10 Caroline MOURITSEN / Nicoline TANG - 45
Semi-final U17 - Malou PEDERSEN / Marie VISCOVICH 21-18 / 21-19 Marie Sophie STERN / Eva STOMMEL - 28
Semi-final U17 - Sophia LEMMING / Cathrine Marie WIND 21-15 / 21-12 Isabel KLEBAN / Shreya SARKAR - 22
Final U17 - Sophia LEMMING / Cathrine Marie WIND 15-21 / 21-18 / 21-15 Malou PEDERSEN / Marie VISCOVICH - 39
WS
Round 1 U17 - Lisa Paula BONNEMANN W.O. Marjolene RAFFIN - 0
Round 1 U17 - Marie VISCOVICH W.O. Leonie WRONNA - 0
Round 1 U17 - Mila SCHLEPP W.O. Emilie HOUCHOU - 0
Round 1 U17 - Eva BOUVILLE W.O. Leonie SAUER - 0
Round 1 U17 - Anna-Sofie NIELSEN 21-11 / 21-15 Isabel KLEBAN - 32
Round 1 U17 - Maj Bach MOESGAARD 21-7 / 21-17 Miya-Melayn SALARIA - 30
Round 1 U17 - Yuliia FOMINA 21-8 / 21-8 Sarah REXRODT - 21
Round 1 U17 - Eva STOMMEL 21-15 / 21-13 Lily GAUTIER - 29
Round 1 U17 - Charline VANHULLE 21-6 / 21-14 Hannah OSTERLAND - 22
Round 1 U17 - Clara AYUSO THEVENET 21-11 / 21-16 Lisa-Marie BLATTER - 30
Round 1 U17 - Noémie CAURA 21-12 / 21-10 Nadja-Christine REIHLE - 22
Round 1 U17 - Amber BOONEN 21-14 / 21-12 Lucienne SEGLER - 26
Round 1 U17 - Karolina WIDBERG 20-22 / 21-17 / 21-13 Marlene BUTTKUS - 39
Round 1 U17 1377 Michelle SHOCHAN 21-7 / 21-13 Kalliope HERMEL - 25
Round 1 U17 - Constanze WINNEFELD 21-14 / 21-14 Marine BOURIEZ - 29
Round 1 U17 - Agathe CUEVAS 21-12 / 21-8 Nina STEFFES - 24
Round 1 U17 - Nicoline TANG W.O. Anastasia SAFONOVA - 0
Round 1 U17 - Malou PEDERSEN 21-12 / 19-21 / 21-16 Shreya SARKAR - 40
Round 1 U17 - Clara RAFFIN 18-21 / 21-13 / 24-22 Sina OTTO - 43
Round 1 U17 - Cathrine Marie WIND 21-11 / 21-9 Amelie REJZEK - 24
Round 1 U17 - Tammi VAN WONTERGHEM 21-14 / 21-14 Maike IFFLAND - 29
Round 1 U17 - Sophia LEMMING 21-6 / 21-7 Jolina ABEL - 24
Round 1 U17 1332 Mara HAFNER 21-8 / 21-10 Annchristin BLOCK - 24
Round 1 U17 - Luna HAARKJÆR 20-22 / 21-19 / 21-17 Meline ZEISIG - 50
Round 1 U17 - Matilda STÅHLE 14-21 / 21-19 / 24-22 Gloria POLUEKTOV - 41
Round 1 U17 - Maeve DELANNOY SEILLIER 21-9 / 21-10 Clara GRÜNDEL - 24
Round 1 U17 - Caroline MOURITSEN 17-21 / 21-7 / 21-10 Aurelia WULANDOKO - 38
Round 1 U17 - Anne MOURITSEN 21-14 / 21-19 Katharina NILGES - 42
Round 1 U17 - Monitosita TOUCH 21-5 / 21-8 Aylia VOGT - 25
Round 1 U17 - Aurore TOUZE 21-11 / 21-17 Fanny GIESEKE - 25
Round 1 U17 - Lara-Sophie DREESSEN 21-11 / 21-10 Esmeralda VAN DRUNEN - 31
Round 2 U17 - Anna-Sofie NIELSEN W.O. Barbora BURSOVÁ - 0
Round 2 U17 - Maj Bach MOESGAARD 21-16 / 21-11 Yuliia FOMINA - 21
Round 2 U17 - Charline VANHULLE 14-21 / 21-19 / 21-15 Eva STOMMEL - 43
Round 2 U17 - Clara AYUSO THEVENET 21-17 / 21-6 Noémie CAURA - 25
Round 2 U17 - Amber BOONEN 21-14 / 21-15 Karolina WIDBERG - 26
Round 2 U17 1377 Michelle SHOCHAN 21-10 / 21-9 Constanze WINNEFELD - 29
Round 2 U17 - Agathe CUEVAS 13-21 / 21-13 / 21-14 Nicoline TANG - 37
Round 2 U17 - Malou PEDERSEN 21-12 / 18-21 / 21-13 Clara RAFFIN - 38
Round 2 U17 - Cathrine Marie WIND 21-9 / 21-4 Lisa Paula BONNEMANN - 21
Round 2 U17 - Marie VISCOVICH 21-10 / 18-21 / 21-13 Luna HAARKJÆR - 53
Round 2 U17 - Tammi VAN WONTERGHEM 21-8 / 21-10 Mila SCHLEPP - 22
Round 2 U17 - Sophia LEMMING 21-18 / 21-11 Mara HAFNER 1332 28
Round 2 U17 - Matilda STÅHLE 21-11 / 21-12 Eva BOUVILLE - 2
Round 2 U17 - Caroline MOURITSEN 21-17 / 21-9 Maeve DELANNOY SEILLIER - 27
Round 2 U17 - Anne MOURITSEN 21-10 / 21-13 Monitosita TOUCH - 29
Round 2 U17 - Lara-Sophie DREESSEN 21-5 / 21-10 Aurore TOUZE - 25
Round 3 U17 - Anna-Sofie NIELSEN 15-21 / 21-16 / 21-14 Maj Bach MOESGAARD - 56
Round 3 U17 - Clara AYUSO THEVENET 15-21 / 21-17 / 21-15 Charline VANHULLE - 47
Round 3 U17 1377 Michelle SHOCHAN 21-10 / 21-8 Amber BOONEN - 23
Round 3 U17 - Malou PEDERSEN 21-10 / 12-21 / 25-23 Agathe CUEVAS - 40
Round 3 U17 - Cathrine Marie WIND 21-15 / 15-21 / 21-9 Marie VISCOVICH - 46
Round 3 U17 - Sophia LEMMING 21-17 / 21-7 Tammi VAN WONTERGHEM - 29
Round 3 U17 - Caroline MOURITSEN 21-11 / 21-15 Matilda STÅHLE - 31
Round 3 U17 - Anne MOURITSEN 16-21 / 21-16 / 21-19 Lara-Sophie DREESSEN - 35
Quarter-final U17 - Clara AYUSO THEVENET 21-15 / 20-22 / 21-17 Anna-Sofie NIELSEN - 54
Quarter-final U17 1377 Michelle SHOCHAN 24-22 / 21-17 Malou PEDERSEN - 33
Quarter-final U17 - Sophia LEMMING 21-15 / 16-21 / 21-18 Cathrine Marie WIND - 41
Quarter-final U17 - Anne MOURITSEN 21-11 / 21-19 Caroline MOURITSEN - 29
Semi-final U17 1377 Michelle SHOCHAN 21-11 / 21-11 Clara AYUSO THEVENET - 23
Semi-final U17 - Anne MOURITSEN 21-12 / 21-15 Sophia LEMMING - 20
Final U17 1377 Michelle SHOCHAN 23-21 / 21-18 Anne MOURITSEN - 26
XD
Round 1 U17 - Emil Bach KRISTENSEN / Cathrine Marie WIND 21-6 / 21-14 Matteo SCHINZEL / Jolina ABEL - 25
Round 1 U17 - Philip Oliver RASMUSSEN / Maj Bach MOESGAARD 21-14 / 21-17 Konstantin KAPROV / Nina STEFFES - 31
Round 1 U17 - Mathis DERVAUX / Marine BOURIEZ 21-18 / 21-9 Felix SCHÜTT / Fanny GIESEKE - 31
Round 1 U17 - Gaspard LERICHE / Lara-Sophie DREESSEN 21-15 / 21-8 Martin CATEL / Maeve DELANNOY SEILLIER - 22
Round 1 U17 - Jakob Clausen JESSEN / Sophia LEMMING 21-10 / 21-3 Ole SCHROTH / Lucienne SEGLER - 23
Round 1 U17 - Saxo Normann ANDERSEN / Marie VISCOVICH 21-14 / 21-19 Leon KASCHURA / Gloria POLUEKTOV - 30
Round 1 U17 - Philip Kryger BOE / Nicoline TANG 21-8 / 21-2 Mats WOHLERS / Amelie REJZEK - 21
Round 1 U17 - Adam SRNEC / Shreya SARKAR 21-17 / 17-21 / 21-14 Raphael CHO / Sarah REXRODT - 22
Round 1 U17 - Benno OßWALD / Clara GRÜNDEL 21-18 / 21-15 Tom RADENNE / Noémie CAURA - 26
Round 1 U17 - Elie BURGOT / Clara RAFFIN 21-8 / 21-13 Jonah STRACK / Aylia VOGT - 22
Round 1 U17 - Christopher CHEE / Michelle SHOCHAN 21-14 / 16-21 / 22-20 Valerian ECKERT / Lisa-Marie BLATTER - 36
Round 2 U17 - Ewan GOULIN / Agathe CUEVAS 19-21 / 21-19 / 21-18 Philipp EULER / Constanze WINNEFELD - 41
Round 2 U17 - Nathan BOUILLOT / Aurore TOUZE 21-13 / 12-21 / 21-11 Tim SCHMITZ / Miya-Melayn SALARIA - 35
Round 2 U17 - Otto REILER / Amanda Aarrebo PETERSEN 21-12 / 21-16 Emil Bach KRISTENSEN / Cathrine Marie WIND - 26
Round 2 U17 - Philip Oliver RASMUSSEN / Maj Bach MOESGAARD 21-17 / 21-14 Fynn OHLIGER / Kalliope HERMEL - 28
Round 2 U17 - Danial Iman MARZUAN / Aurelia WULANDOKO 21-15 / 21-19 Nathan NGUYEN / Eva BOUVILLE - 31
Round 2 U17 - Mathis DERVAUX / Marine BOURIEZ 21-14 / 21-15 Anton DRUZHCHENKO / Sanchi SADANA - 29
Round 2 U17 - Gaspard LERICHE / Lara-Sophie DREESSEN 21-10 / 21-14 Sylvester DECKER / Mara HAFNER - 24
Round 2 U17 - Jakob Clausen JESSEN / Sophia LEMMING 21-11 / 21-14 Jonas SCHMID / Katharina NILGES - 28
Round 2 U17 - Saxo Normann ANDERSEN / Marie VISCOVICH 21-17 / 21-21 Ret. Simon Bloch ØSTERGAARD / Anne MOURITSEN - 34
Round 2 U17 - Philip Kryger BOE / Nicoline TANG 21-14 / 21-12 Dinesh CARNOT / Clara AYUSO THEVENET - 22
Round 2 U17 - Adam SRNEC / Shreya SARKAR 21-11 / 21-13 Benjamin KLEIN / Mila SCHLEPP - 23
Round 2 U17 - Mark NIEMANN / Marie Sophie STERN 21-11 / 21-6 Benno OßWALD / Clara GRÜNDEL - 21
Round 2 U17 - Justin DANG / Amra BOURAKKADI 21-17 / 21-16 Marwin ROSCHILD / Hannah OSTERLAND - 28
Round 2 U17 - Mads ANDERSSON / Anna-Sofie NIELSEN 21-6 / 21-17 Elie BURGOT / Clara RAFFIN - 27
Round 2 U17 - Linus EMMERICH / Maike IFFLAND 21-19 / 23-21 Christopher CHEE / Michelle SHOCHAN - 32
Round 2 U17 - Jesper ØStergaard CHRISTENSEN / Caroline MOURITSEN 21-17 / 21-8 Erwan HAMEL / Amber BOONEN - 27
Round 3 U17 - Ewan GOULIN / Agathe CUEVAS 18-21 / 21-11 / 21-10 Nathan BOUILLOT / Aurore TOUZE - 38
Round 3 U17 - Otto REILER / Amanda Aarrebo PETERSEN 21-11 / 21-14 Philip Oliver RASMUSSEN / Maj Bach MOESGAARD - 27
Round 3 U17 - Danial Iman MARZUAN / Aurelia WULANDOKO 29-27 / 22-20 Mathis DERVAUX / Marine BOURIEZ - 36
Round 3 U17 - Jakob Clausen JESSEN / Sophia LEMMING 21-13 / 21-10 Gaspard LERICHE / Lara-Sophie DREESSEN - 27
Round 3 U17 - Philip Kryger BOE / Nicoline TANG 15-21 / 21-17 / 21-16 Saxo Normann ANDERSEN / Marie VISCOVICH - 43
Round 3 U17 - Mark NIEMANN / Marie Sophie STERN 21-12 / 21-13 Adam SRNEC / Shreya SARKAR - 23
Round 3 U17 - Mads ANDERSSON / Anna-Sofie NIELSEN 21-19 / 21-12 Justin DANG / Amra BOURAKKADI - 32
Round 3 U17 - Jesper ØStergaard CHRISTENSEN / Caroline MOURITSEN 21-6 / 21-15 Linus EMMERICH / Maike IFFLAND - 25
Quarter-final U17 - Otto REILER / Amanda Aarrebo PETERSEN 18-21 / 21-16 / 21-18 Ewan GOULIN / Agathe CUEVAS - 1
Quarter-final U17 - Jakob Clausen JESSEN / Sophia LEMMING 21-10 / 21-16 Danial Iman MARZUAN / Aurelia WULANDOKO - 3
Quarter-final U17 - Philip Kryger BOE / Nicoline TANG 21-10 / 21-13 Mark NIEMANN / Marie Sophie STERN - 3
Quarter-final U17 - Jesper ØStergaard CHRISTENSEN / Caroline MOURITSEN 21-16 / 21-16 Mads ANDERSSON / Anna-Sofie NIELSEN - 9
Semi-final U17 - Jakob Clausen JESSEN / Sophia LEMMING 21-15 / 21-17 Otto REILER / Amanda Aarrebo PETERSEN - 25
Semi-final U17 - Jesper ØStergaard CHRISTENSEN / Caroline MOURITSEN 21-19 / 13-21 / 21-13 Philip Kryger BOE / Nicoline TANG - 35
Final U17 - Jakob Clausen JESSEN / Sophia LEMMING 21-11 / 17-21 / 21-10 Jesper ØStergaard CHRISTENSEN / Caroline MOURITSEN - 38
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 33 73 7 21.2% 2526 76.55 00:30:53 2.48 0 0.0%
MS 74 162 14 18.9% 5678 76.73 00:32:32 2.36 0 0.0%
WD 22 49 5 22.7% 1730 78.64 00:31:22 2.51 0 0.0%
WS 56 129 17 30.4% 4442 79.32 00:31:13 2.54 0 0.0%
XD 41 91 9 21.9% 3190 77.8 00:26:15 2.96 0 0.0%
Total 226 504 52 23.0% 17566 77.73 00:30:43 2.53 0 0.0%

Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
Ireland 8 3 72.7%
Denmark 69 33 67.7%
Czech Republic 4 2 66.7%
Belgium 2 1 66.7%
Luxembourg 4 3 57.1%
61 49 55.5%
France 43 42 50.6%
Ukraine 7 7 50.0%
Sweden 1 1 50.0%
Germany 27 81 25.0%
Finland 1 3 25.0%
Netherlands 0 1 0.0%
Switzerland 0 1 0.0%

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Philip Kryger BOE Tom LALOT TRESCARTE 10-21 / 21-15 / 21-14
2019 Alex LANIER Grégoire DESCHAMP 23-21 / 21-19
2018 Leo VAN GYSEL Aaron SONNENSCHEIN 21-17 / 21-18