Bitburger Open  

Tournament Name: Bitburger Open 2010
Tournament Dates: 31/08/2010-05/09/2010
Location: Germany, Saarbrücken
Category: Grand Prix Gold

Winners
Category Winner Runner-up
MD Mathias BOE / Carsten MOGENSEN Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER
MS CHEN Long Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS
WD PAN Pan / TIAN Qing Lotte JONATHANS / Paulien VAN DOOREMALEN
WS LIU Xin (F) WANG Rong
XD ZHANG Nan / ZHAO Yunlei Michael FUCHS / Birgit OVERZIER

Matches
*Ranks in brackets and marked with asterisk are unofficial
Round Rank* Player Score Player Rank* Duration
MD (qual)
Round 1 (1121*) Nils ROTTER / Kai SCHAEFER 21-14 / 21-10 Thibaut LANDIE / Denis REUNIF - 20
Round 2 (1116*) Raphael BECK / Fabian SCHERPEN 21-14 / 21-4 Niklas NIEMCZYK / Martin Zehan ZHANG - 20
Round 2 - Steffen BECKER / René ROTHER 21-11 / 21-13 Aviv SADE / Shai GEFFEN (499*) 19
Round 2 (1121*) Nils ROTTER / Kai SCHAEFER 21-13 / 18-21 / 21-19 Dominic BECKER / Jens KAMBURG - 37
Round 2 - Phillip DROSTE / Patrick NEUBACHER 21-18 / 21-11 Robert GEORG / Franklin WAHAB (1101*) 22
MD
Round 1 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-23 / 21-19 / 21-12 Michael FUCHS / Oliver ROTH - 54
Round 1 66 Sam MAGEE / Tony STEPHENSON 21-12 / 21-8 Steffen BECKER / René ROTHER - 18
Round 1 47 Laurent CONSTANTIN / Sebastien VINCENT 21-18 / 21-18 Jonas GEIGENBERGER / Andreas HEINZ - 24
Round 1 118 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 21-12 / 21-12 Birger ABTS / Jonathan GILLIS 319 21
Round 1 368 Fabian HOLZER / Max SCHWENGER 18-9 Ret. Nils ROTTER / Kai SCHAEFER (1121*) 12
Round 1 83 Zhao Jiang Terry YEO / Yi LIU 21-19 / 21-11 Maurice NIESNER / Till ZANDER 80 24
Round 1 95 Andrew ELLIS / Chris LANGRIDGE 14-21 / 21-18 / 22-20 Ruud BOSCH / Koen RIDDER 39 63
Round 1 143 Jacco ARENDS / Jelle MAAS 21-12 / 21-16 Peter LANG / Thomas LEGLEITNER 364 26
Round 1 250 Yew Loong Johnathan TANG / Hao Cong Jeffrey WONG 21-15 / 13-21 / 21-17 Matijs DIERICKX / Freek GOLINSKI 328 38
Round 1 - Marcus ELLIS / Robin MIDDLETON 24-22 / 26-24 Yohanes Rendy SUGIARTO / Afiat Yuris WIRAWAN 100 41
Round 1 78 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 21-8 / 21-8 Ondrej KOPRIVA / Tomas KOPRIVA 65 22
Round 1 25 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 21-6 / 21-7 Raphael BECK / Fabian SCHERPEN (1116*) 20
Round 1 - Phillip DROSTE / Patrick NEUBACHER 13-21 / 21-19 / 21-19 Dorian Lance JAMES / Willem VILJOEN 74 39
Round 1 49 Jorrit DE RUITER / Dave KHODABUX 21-10 / 21-16 Mats HUKRIEDE / Philip WELKER (556*) 25
Round 1 244 Tim DETTMANN / Jan Soeren SCHULZ 21-12 / 21-11 Manuel BATISTA / Felix HOFFMANN - 20
Round 1 11 CHAI Biao / ZHANG Nan 21-17 / 21-17 Peter KAESBAUER / Josche ZURWONNE - 26
Round 2 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-15 / 21-14 Sam MAGEE / Tony STEPHENSON 66 25
Round 2 118 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 21-17 / 21-19 Laurent CONSTANTIN / Sebastien VINCENT 47 27
Round 2 368 Fabian HOLZER / Max SCHWENGER 21-14 / 21-15 Zhao Jiang Terry YEO / Yi LIU 83 27
Round 2 95 Andrew ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-11 / 21-11 Jacco ARENDS / Jelle MAAS 143 27
Round 2 - Marcus ELLIS / Robin MIDDLETON 21-11 / 21-15 Yew Loong Johnathan TANG / Hao Cong Jeffrey WONG 250 27
Round 2 78 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 21-19 / 21-15 Mads CONRAD-PETERSEN / Mads Pieler KOLDING 25 34
Round 2 49 Jorrit DE RUITER / Dave KHODABUX 21-17 / 21-15 Phillip DROSTE / Patrick NEUBACHER - 31
Round 2 11 CHAI Biao / ZHANG Nan 21-13 / 23-21 Tim DETTMANN / Jan Soeren SCHULZ 244 29
Quarter-final 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-18 / 21-12 Angga PRATAMA / Rian Agung SAPUTRO 118 30
Quarter-final 95 Andrew ELLIS / Chris LANGRIDGE 21-5 / 21-15 Fabian HOLZER / Max SCHWENGER 368 24
Quarter-final 78 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 18-21 / 21-13 / 28-26 Marcus ELLIS / Robin MIDDLETON - 61
Quarter-final 49 Jorrit DE RUITER / Dave KHODABUX 21-17 / 22-20 CHAI Biao / ZHANG Nan 11 40
Semi-final 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 20-22 / 21-17 / 21-19 Andrew ELLIS / Chris LANGRIDGE 95 73
Semi-final 78 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 18-21 / 21-13 / 21-14 Jorrit DE RUITER / Dave KHODABUX 49 49
Final 3 Mathias BOE / Carsten MOGENSEN 21-16 / 21-16 Ingo KINDERVATER / Johannes SCHOETTLER 78 48
MS (qual)
Round 1 (1532*) Nils ROTTER 21-15 / 19-21 / 21-10 Martin Zehan ZHANG - 32
Round 1 (1492*) Kai SCHAEFER 21-9 / 21-15 Robert MANN - 21
Round 1 (1573*) Aviv SADE 21-10 / 21-11 Manfred HELMS 611 20
Round 1 (216*) WEN Kai 21-12 / 21-6 Jens KAMBURG - 19
Round 1 713 Peter LANG 21-10 / 16-21 / 21-13 Christoph BECK - 40
Round 1 601 Jente PAESEN 21-14 / 21-14 Philipp DISCHER - 22
Round 1 (1383*) Shai GEFFEN 21-19 / 21-19 Christopher SKRZEBA - 23
Round 1 - Niklas NIEMCZYK 20-22 / 21-16 / 21-10 Nathan VERVAEKE 770 38
Round 1 - Phillip DROSTE 21-17 / 21-13 Jaroslav Holecek 759 20
Round 1 (1516*) Raphael BECK 21-7 / 21-8 Thibaut LANDIE - 19
Round 1 - LU Yi 21-5 / 21-11 René ROTHER (1261*) 22
Round 1 755 Fabian SCHERPEN 12-21 / 21-18 / 21-17 Dominic BECKER (1493*) 50
Round 2 (1492*) Kai SCHAEFER 21-6 / 21-10 Aviv SADE (1573*) 20
Round 2 601 Jente PAESEN 23-21 / 21-18 Peter LANG 713 27
Round 2 (1383*) Shai GEFFEN 21-11 / 10-21 / 23-21 Niklas NIEMCZYK - 40
Round 2 - Phillip DROSTE 21-16 / 21-14 Thomas LEGLEITNER 755 24
Round 2 - LU Yi 21-11 / 21-7 Raphael BECK (1516*) 25
MS
Round 1 11 CHEN Long 21-4 / 21-5 Nils ROTTER (1532*) 20
Round 1 52 Kestutis NAVICKAS 21-16 / 23-21 Sven Eric KASTENS 101 38
Round 1 54 Dmytro ZAVADSKY 21-18 / 9-21 / 21-15 Christian LIND THOMSEN 46 55
Round 1 182 Tomas KOPRIVA 21-19 / 21-17 Anup SRIDHAR 67 29
Round 1 62 Ajay JAYARAM 21-7 / 21-10 Birger ABTS 533 19
Round 1 55 Ville LANG 21-14 / 21-9 Kristian MIDTGAARD 83 25
Round 1 49 Matthieu LO YING PING 21-13 / 21-8 Kai SCHAEFER (1492*) 24
Round 1 239 Alexander ROOVERS 21-12 / 21-6 Manuel BATISTA 264 21
Round 1 21 Dicky PALYAMA 21-14 / 21-15 Maxime MOREELS 428 24
Round 1 82 Marcel REUTER 21-17 / 21-15 Shai GEFFEN (1383*) 27
Round 1 41 Rune ULSING 22-20 / 19-21 / 21-16 Pavel FLORIAN 136 52
Round 1 122 Indra Bagus ADE CHANDRA 24-22 / 21-14 Phillip DROSTE - 28
Round 1 28 Carl BAXTER 11-6 Ret. Fabian HAMMES 143 6
Round 1 219 Takahiro HIRAMATSU 21-16 / 10-21 / 21-10 Tony STEPHENSON 329 37
Round 1 50 Henri HURSKAINEN 6-3 Ret. Dieter DOMKE 60 4
Round 1 223 Martin BILLE LARSEN 21-18 / 21-14 Robert GEORG 400 28
Round 1 455 Andreas HEINZ 11-21 / 21-17 / 21-17 Richard DOMKE 466 43
Round 1 45 Petr KOUKAL 21-15 / 21-15 WANG Zhengming 149 34
Round 1 76 Magnus SAHLBERG 21-16 / 17-21 / 21-17 Jakub BITMAN 164 46
Round 1 165 Lukas SCHMIDT 21-15 / 21-8 Jon LINDHOLM 473 20
Round 1 80 Simon MAUNOURY 22-20 / 21-19 Misha ZILBERMAN 77 34
Round 1 72 Pedro MARTINS 10-21 / 21-18 / 21-16 Anand PAWAR 51 45
Round 1 59 Vladimir MALKOV 21-6 / 21-14 Patrick KAEMNITZ 578 26
Round 1 16 Rajiv OUSEPH 21-14 / 21-13 Kai WALDENBERGER 286 26
Round 1 439 Mathieu POHL 21-6 / 21-6 Fabian SCHERPEN 755 22
Round 1 133 Eetu HEINO 21-19 / 21-17 Scott EVANS 47 28
Round 1 601 Jente PAESEN 21-19 / 19-21 / 21-11 Nikolaj PERSSON 377 36
Round 1 39 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-12 / 16-21 / 21-19 Yuhan TAN 92 45
Round 1 - LU Yi 21-9 / 21-13 Viktor AXELSEN 237 28
Round 1 43 Raul MUST 21-13 / 21-13 Sebastian RDUCH 310 31
Round 1 (216*) WEN Kai 21-13 / 21-7 Hannes KAESBAUER 177 28
Round 1 15 Marc ZWIEBLER 21-11 / 21-5 Christian BOESIGER 194 24
Round 2 11 CHEN Long 21-11 / 20-22 / 21-17 Kestutis NAVICKAS 52 58
Round 2 54 Dmytro ZAVADSKY 21-17 / 21-16 Tomas KOPRIVA 182 30
Round 2 55 Ville LANG 7-21 / 21-14 / 21-12 Ajay JAYARAM 62 44
Round 2 49 Matthieu LO YING PING 21-17 / 21-15 Alexander ROOVERS 239 28
Round 2 21 Dicky PALYAMA 17-21 / 21-15 / 21-15 Marcel REUTER 82 54
Round 2 122 Indra Bagus ADE CHANDRA 21-15 / 21-14 Rune ULSING 41 30
Round 2 28 Carl BAXTER 21-13 / 21-10 Takahiro HIRAMATSU 219 24
Round 2 50 Henri HURSKAINEN 21-14 / 9-21 / 21-12 Martin BILLE LARSEN 223 39
Round 2 45 Petr KOUKAL 21-6 / 21-7 Andreas HEINZ 455 18
Round 2 76 Magnus SAHLBERG 21-12 / 17-21 / 21-16 Lukas SCHMIDT 165 48
Round 2 72 Pedro MARTINS 21-19 / 22-20 Simon MAUNOURY 80 32
Round 2 16 Rajiv OUSEPH 21-13 / 21-8 Vladimir MALKOV 59 25
Round 2 133 Eetu HEINO 12-21 / 21-16 / 21-13 Mathieu POHL 439 43
Round 2 39 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-9 / 21-13 Jente PAESEN 601 20
Round 2 - LU Yi 21-7 / 21-8 Raul MUST 43 30
Round 2 15 Marc ZWIEBLER 21-15 / 19-21 / 21-19 WEN Kai (216*) 73
Round 3 11 CHEN Long 21-7 / 21-9 Dmytro ZAVADSKY 54 26
Round 3 55 Ville LANG 21-9 / 21-17 Matthieu LO YING PING 49 30
Round 3 122 Indra Bagus ADE CHANDRA 21-18 / 21-15 Dicky PALYAMA 21 30
Round 3 28 Carl BAXTER 21-11 / 21-9 Henri HURSKAINEN 50 26
Round 3 45 Petr KOUKAL 21-11 / 21-9 Magnus SAHLBERG 76 28
Round 3 16 Rajiv OUSEPH 21-17 / 21-11 Pedro MARTINS 72 29
Round 3 39 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-14 / 21-12 Eetu HEINO 133 25
Round 3 - LU Yi 21-14 / 21-13 Marc ZWIEBLER 15 39
Quarter-final 11 CHEN Long 21-11 / 21-6 Ville LANG 55 27
Quarter-final 28 Carl BAXTER 21-12 / 18-21 / 11-6 Ret. Indra Bagus ADE CHANDRA 122 40
Quarter-final 45 Petr KOUKAL 14-21 / 21-17 / 21-9 Rajiv OUSEPH 16 47
Quarter-final 39 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 16-21 / 21-16 / 21-18 LU Yi - 66
Semi-final 11 CHEN Long 21-17 / 21-9 Carl BAXTER 28 33
Semi-final 39 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-14 / 21-4 Petr KOUKAL 45 30
Final 11 CHEN Long 21-3 / 12-21 / 21-9 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 39 49
WD
Round 1 48 Komala DEWI / Keshya Nurvita HANADIA 21-12 / 21-10 Kim BUSS / Claudia VOGELGSANG 105 21
Round 1 85 Selena PIEK / Iris TABELING 21-11 / 16-21 / 21-12 Isabel HERTTRICH / Inken WIENEFELD 161 36
Round 1 24 PAN Pan / TIAN Qing 21-5 / 21-8 Kathrin HOFFMANN / Natascha THOME - 21
Round 1 26 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG 21-18 / 21-16 Magnea MAGNUSDOTTIR / Carla NELTE - 31
Round 1 32 Maria HELSBOL / Anne SKELBAEK 21-14 / 21-14 Carola BOTT / Karin SCHNAASE - 28
Round 1 56 Della Destiara HARIS / Suci Rizky ANDINI 21-7 / 21-12 Anika DÖRR / Franziska VOLKMANN - 19
Round 1 - Alina HAMMES / Laura UFERMANN 21-16 / 21-8 Sarina KOHLFURST / Nathalie ZIESIG - 20
Round 1 - Grace GAO / Hadia HOSNY W.O. WANG Xiaoli / YU Yang (F) - 0
Round 1 76 Michelle Claire EDWARDS / Annari VILJOEN W.O. Lena FRIER KRISTIANSEN / Marie ROEPKE 58 0
Round 2 27 Line DAMKJAER KRUSE / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN 19-21 / 21-6 / 21-10 Selena PIEK / Iris TABELING 85 38
Round 2 26 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG 21-10 / 21-9 Angela CASTILLO / Marie DEMY - 20
Round 2 76 Michelle Claire EDWARDS / Annari VILJOEN 15-21 / 21-12 / 21-12 Grace GAO / Hadia HOSNY - 31
Round 2 32 Maria HELSBOL / Anne SKELBAEK 21-19 / 21-19 Sandra MARINELLO / Birgit OVERZIER 23 28
Round 2 56 Della Destiara HARIS / Suci Rizky ANDINI 21-15 / 21-9 Alzbeta BASOVA / Sarka KRIZKOVA 102 20
Round 2 21 Lotte JONATHANS / Paulien VAN DOOREMALEN 21-10 / 21-8 Alina HAMMES / Laura UFERMANN - 21
Round 2 48 Komala DEWI / Keshya Nurvita HANADIA W.O. Jenny WALLWORK / Gabrielle ADCOCK 19 0
Round 2 24 PAN Pan / TIAN Qing W.O. Samantha BARNING / Eefje MUSKENS 25 0
Quarter-final 48 Komala DEWI / Keshya Nurvita HANADIA 21-14 / 21-15 Line DAMKJAER KRUSE / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN 27 34
Quarter-final 24 PAN Pan / TIAN Qing 21-15 / 21-7 Emelie FABBEKE / Emma WENGBERG 26 28
Quarter-final 32 Maria HELSBOL / Anne SKELBAEK 21-9 / 21-18 Michelle Claire EDWARDS / Annari VILJOEN 76 25
Quarter-final 21 Lotte JONATHANS / Paulien VAN DOOREMALEN 21-6 / 20-22 / 21-16 Della Destiara HARIS / Suci Rizky ANDINI 56 51
Semi-final 24 PAN Pan / TIAN Qing 21-12 / 21-19 Komala DEWI / Keshya Nurvita HANADIA 48 36
Semi-final 21 Lotte JONATHANS / Paulien VAN DOOREMALEN 21-12 / 21-17 Maria HELSBOL / Anne SKELBAEK 32 32
Final 24 PAN Pan / TIAN Qing 21-7 / 21-10 Lotte JONATHANS / Paulien VAN DOOREMALEN 21 27
WS (qual)
Round 1 (438*) Nozomi OKUHARA 21-4 / 21-10 Kathrin HOFFMANN - 17
Round 1 170 XIA Jingyun 21-11 / 21-9 Claudia MAYER 141 26
Round 1 447 Mona REICH 28-26 / 19-21 / 21-12 Akvile STAPUSAITYTE 158 47
Round 1 126 LIU Xin (F) 21-12 / 21-3 Marie DEMY 427 17
Round 1 178 Linda SLOAN 21-6 / 21-9 Nathalie ZIESIG - 20
Round 1 223 Zuzana PAVELKOVA 21-15 / 21-13 Angela CASTILLO 427 24
Round 1 239 Kim BUSS 21-15 / 21-13 Sarina KOHLFURST - 25
Round 1 395 HUI ZHOU 21-6 / 21-12 Alina HAMMES 498 19
Round 1 323 Miroslava VASKOVA 21-16 / 21-12 Claudia VOGELGSANG 154 24
Round 1 304 Iris TABELING 21-5 / 21-8 Benaria PLAGENS - 17
Round 2 170 XIA Jingyun 21-10 / 21-8 Mona REICH 447 22
Round 2 124 Camilla OVERGAARD 21-7 / 21-9 Inken WIENEFELD 483 17
Round 2 126 LIU Xin (F) 21-2 / 21-4 Anika DÖRR - 16
Round 2 178 Linda SLOAN 21-13 / 21-16 Zuzana PAVELKOVA 223 24
Round 2 125 Ragna INGOLFSDOTTIR 21-19 / 21-9 Kim BUSS 239 23
Round 2 395 HUI ZHOU 21-7 / 21-3 Miroslava VASKOVA 323 18
Round 2 122 Mariya DIPTAN 21-19 / 21-8 Iris TABELING 304 23
Round 3 170 XIA Jingyun 21-16 / 22-20 Nozomi OKUHARA (438*) 34
Round 3 126 LIU Xin (F) 21-12 / 21-9 Camilla OVERGAARD 124 30
Round 3 125 Ragna INGOLFSDOTTIR 21-14 / 21-15 Linda SLOAN 178 25
Round 3 395 HUI ZHOU 21-9 / 21-11 Mariya DIPTAN 122 21
WS
Round 1 7 PI Hongyan 21-9 / 22-20 Karin SCHNAASE 51 37
Round 1 126 LIU Xin (F) 21-7 / 21-8 Hadia HOSNY 117 18
Round 1 39 Jeanine CICOGNINI 21-8 / 21-18 Ragna INGOLFSDOTTIR 125 24
Round 1 66 Chloe MAGEE 21-8 / 21-18 Michelle CHAN KY 74 27
Round 1 68 Olga KONON 21-16 / 13-21 / 21-12 XIA Jingyun 170 54
Round 1 43 Elizabeth CANN 15-21 / 21-13 / 21-13 Camilla SORENSEN 44 44
Round 1 101 Perrine LE BUHANIC 21-14 / 24-22 Spela SILVESTER 107 34
Round 1 67 Lindaweni FANETRI 21-13 / 18-21 / 21-17 Simone PRUTSCH 76 47
Round 1 35 LI Xuerui 21-14 / 21-9 Kaori IMABEPPU 64 32
Round 1 395 HUI ZHOU 21-10 / 21-11 Sashina VIGNES WARAN 82 27
Round 1 14 Ella DIEHL 21-13 / 21-18 Lianne TAN 88 35
Round 1 93 Aprillia YUSWANDARI 21-11 / 21-16 Maja TVRDY 46 27
Round 1 30 Linda ZETCHIRI 14-21 / 21-18 / 21-13 Telma SANTOS 83 43
Round 1 110 WANG Rong 21-19 / 21-8 Patty STOLZENBACH 85 25
Round 1 10 Juliane SCHENK 21-15 / 21-18 Karina JORGENSEN 65 38
Round 1 98 Carola BOTT W.O. Judith MEULENDIJKS 24 0
Round 2 126 LIU Xin (F) 21-14 / 21-19 PI Hongyan 7 40
Round 2 39 Jeanine CICOGNINI 21-13 / 21-15 Chloe MAGEE 66 27
Round 2 68 Olga KONON 21-14 / 21-16 Carola BOTT 98 31
Round 2 43 Elizabeth CANN 21-17 / 21-14 Perrine LE BUHANIC 101 25
Round 2 67 Lindaweni FANETRI 21-14 / 16-21 / 19-17 LI Xuerui 35 54
Round 2 395 HUI ZHOU 21-15 / 11-10 Ella DIEHL 14 47
Round 2 93 Aprillia YUSWANDARI 21-16 / 18-21 / 5-3 Linda ZETCHIRI 30 69
Round 2 110 WANG Rong 29-27 / 20-19 Juliane SCHENK 10 46
Quarter-final 126 LIU Xin (F) 21-16 / 21-15 Jeanine CICOGNINI 39 31
Quarter-final 68 Olga KONON 21-18 / 22-20 Elizabeth CANN 43 33
Quarter-final 395 HUI ZHOU 21-13 / 21-15 Lindaweni FANETRI 67 31
Quarter-final 110 WANG Rong 18-21 / 21-14 / 23-21 Aprillia YUSWANDARI 93 59
Semi-final 126 LIU Xin (F) 23-21 / 21-17 Olga KONON 68 40
Semi-final 110 WANG Rong 21-12 / 13-21 / 25-23 HUI ZHOU 395 53
Final 126 LIU Xin (F) 21-16 / 21-10 WANG Rong 110 35
XD (qual)
Round 1 - Felix HOFFMANN / Kathrin HOFFMANN 21-11 / 21-18 Mats HUKRIEDE / Franziska VOLKMANN - 23
Round 1 - Heimo GOTSCHL / Claudia MAYER 21-5 / 21-14 Peter LANG / Alina HAMMES - 18
XD
Round 1 26 Toby NG / Grace GAO 21-17 / 21-11 Heimo GOTSCHL / Claudia MAYER - 20
Round 1 50 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 21-10 / 21-8 Raphael BECK / Natascha THOME - 17
Round 1 75 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 21-8 / 21-11 Rasmus BONDE / Julie HOUMANN - 24
Round 1 316 Max SCHWENGER / Isabel HERTTRICH 21-15 / 21-16 Nils ROTTER / Anika DÖRR - 16
Round 1 31 Mikkel DELBO LARSEN / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN 17-21 / 21-11 / 21-16 Josche ZURWONNE / Carla NELTE 114 40
Round 1 131 DELYNUGRAHA Muhammad Rizky / Richi Puspita DILI 21-8 / 21-13 Felix HOFFMANN / Kathrin HOFFMANN - 19
Round 1 51 Marcus ELLIS / Heather OLVER 21-14 / 14-21 / 21-8 Jacco ARENDS / Selena PIEK 120 38
Round 1 284 Jakub BITMAN / Alzbeta BASOVA 21-9 / 21-13 Maxime MOREELS / Marie DEMY 346 18
Round 1 - Chris ADCOCK / Imogen BANKIER 21-18 / 10-21 / 21-15 Johannes SCHOETTLER / Sandra MARINELLO 53 40
Round 1 (461*) Jelle MAAS / Iris TABELING 16-21 / 21-19 / 21-18 Peter KAESBAUER / Magnea MAGNUSDOTTIR - 40
Round 1 - Robin MIDDLETON / Samantha WARD 21-10 / 21-7 Nathan VERVAEKE / Angela CASTILLO (1015*) 15
Round 1 82 Dmytro ZAVADSKY / Mariya DIPTAN 21-8 / 21-12 Misha ZILBERMAN / Claudia VOGELGSANG - 17
Round 1 59 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-3 / 21-10 Jaroslav Holecek / Miroslava VASKOVA - 15
Round 1 191 Till ZANDER / Laura UFERMANN 22-24 / 21-13 / 21-18 Dorian Lance JAMES / Michelle Claire EDWARDS 90 38
Round 1 33 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 21-18 / 21-18 Mikkel ELBJORN / Line DAMKJAER KRUSE - 29
Round 1 73 Jonathan GILLIS / Severine CORVILAIN W.O. Robert BLAIR / Gabrielle ADCOCK 107 0
Round 2 50 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 21-14 / 21-16 Toby NG / Grace GAO 26 22
Round 2 75 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 19-21 / 21-12 / 21-18 Max SCHWENGER / Isabel HERTTRICH 316 41
Round 2 31 Mikkel DELBO LARSEN / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN 21-6 / 17-21 / 21-17 DELYNUGRAHA Muhammad Rizky / Richi Puspita DILI 131 42
Round 2 51 Marcus ELLIS / Heather OLVER 21-8 / 21-15 Jakub BITMAN / Alzbeta BASOVA 284 25
Round 2 - Chris ADCOCK / Imogen BANKIER 21-11 / 21-11 Jonathan GILLIS / Severine CORVILAIN 73 19
Round 2 - Robin MIDDLETON / Samantha WARD 21-14 / 21-12 Jelle MAAS / Iris TABELING (461*) 23
Round 2 59 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-6 / 21-9 Dmytro ZAVADSKY / Mariya DIPTAN 82 15
Round 2 33 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 21-12 / 21-11 Till ZANDER / Laura UFERMANN 191 20
Quarter-final 75 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 21-15 / 21-11 Sam MAGEE / Chloe MAGEE 50 26
Quarter-final 51 Marcus ELLIS / Heather OLVER 21-19 / 21-19 Mikkel DELBO LARSEN / Mie SCHJOETT-KRISTENSEN 31 36
Quarter-final - Chris ADCOCK / Imogen BANKIER 21-14 / 24-22 Robin MIDDLETON / Samantha WARD - 31
Quarter-final 59 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-14 / 22-20 Shintaro IKEDA / Reiko SHIOTA 33 33
Semi-final 75 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 25-23 / 21-14 Marcus ELLIS / Heather OLVER 51 44
Semi-final 59 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 21-17 / 18-21 / 24-22 Chris ADCOCK / Imogen BANKIER - 58
Final 59 ZHANG Nan / ZHAO Yunlei 22-20 / 21-9 Michael FUCHS / Birgit OVERZIER 75 33
Round:
Min Date:
Max Date:
Category:

Match Statistics

Statistics for main draw, completed matches
Category Matches Total Sets 3-Set Matches 3-Set PCT Total Points Avg Points / Match Avg Match Duration Avg Points / Minute One-Hour+ Matches One-Hour+ Matches PCT
MD 30 67 7 23.3% 2444 81.47 00:33:46 2.41 3 10.0%
MS 60 138 18 30.0% 4736 78.93 00:33:44 2.34 2 3.3%
WD 20 44 4 20.0% 1474 73.7 00:28:21 2.6 0 0.0%
WS 30 68 8 26.7% 2428 80.93 00:37:46 2.14 1 3.3%
XD 30 68 8 26.7% 2382 79.4 00:28:28 2.79 0 0.0%
Total 170 385 45 26.5% 13464 79.2 00:32:53 2.41 6 3.5%

Most Consecutive Points in a Set

Players Opponents Category Round Set Streak Details
Iris TABELING Benaria PLAGENSWS Round 1 1 13 View
HUI ZHOU Miroslava VASKOVAWS Round 2 1 13 View
Alexander ROOVERS Manuel BATISTAMS Round 1 2 13 View
LU Yi Raphael BECKMS Round 2 2 12 View
CHEN Long Hans-Kristian Solberg VITTINGHUSMS Final 1 12 View
LIU Xin (F) Anika DÖRRWS Round 2 1 11 View
Elizabeth CANN Camilla SORENSENWS Round 1 2 11 View
Mathieu POHL Fabian SCHERPENMS Round 1 1 11 View
PAN Pan / TIAN Qing Emelie FABBEKE / Emma WENGBERGWD Quarter-final 2 10 View
Ville LANG Kristian MIDTGAARDMS Round 1 1 10 View

Biggest Comeback in a Set


Match Wins/Losses by Country

Country Wins Losses PCT
China 42 7 85.7%
Macau 4 1 80.0%
England 18 6 75.0%
Finland 5 2 71.4%
Sweden 6 3 66.7%
Jersey 2 1 66.7%
Scotland 2 1 66.7%
Australia 2 1 66.7%
Indonesia 11 7 61.1%
Denmark 20 15 57.1%
Ukraine 4 3 57.1%
Italy 5 4 55.6%
Netherlands 12 10 54.5%
Japan 3 3 50.0%
Singapore 2 2 50.0%
Portugal 2 2 50.0%
Russia 2 2 50.0%
Iceland 2 2 50.0%
Bulgaria 1 1 50.0%
Estonia 1 1 50.0%
Ireland 4 5 44.4%
France 6 8 42.9%
Czech Republic 8 11 42.1%
Israel 3 5 37.5%
Germany 43 78 35.5%
1

Category:
Year Winner Runner-up Final Score
2022 Anthony Sinisuka GINTING CHOU Tien Chen 18-21 / 21-11 / 24-22
2021 LOH Kean Yew LEE Zii Jia 19-21 / 21-13 / 17-12 Ret.
2020 Toma Junior POPOV Mark CALJOUW 22-20 / 19-21 / 21-14
2019 Lakshya SEN WENG Hongyang 17-21 / 21-18 / 21-16
2018 Subhankar DEY Rajiv OUSEPH 21-11 / 21-14
2017 Rasmus GEMKE HSU Jen Hao 21-18 / 21-10
2016 SHI Yuqi Sourabh VERMA 21-19 / 22-20
2015 NG Ka Long Angus WONG Wing Ki Vincent 21-12 / 21-13
2014 CHOU Tien Chen Scott EVANS 21-17 / 21-10
2013 CHOU Tien Chen Marc ZWIEBLER 13-21 / 21-18 / 21-15
2012 CHOU Tien Chen Marc ZWIEBLER 21-19 / 21-12
2011 Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS WANG Zhengming 21-18 / 21-10
2010 CHEN Long Hans-Kristian Solberg VITTINGHUS 21-3 / 12-21 / 21-9
2009 Jan O JORGENSEN Eric PANG 12-21 / 21-13 / 21-15
2008 Chetan ANAND Arvind BHAT 23-25 / 24-22 / 23-21
2007 LU Yi Tsuen Seng LEE 23-21 / 19-21 / 21-15
2005 Kasper OEDUM Leonard DE PAUW HOLVY 15-6 / 15-9
2004 Niels Christian KALDAU Bobby MILROY 15-2 / 15-13
2003 Dicky PALYAMA George RIMARCDI 15-2 / 15-4
2002 CHEN Gang Niels Christian KALDAU 15-7 / 8-15 / 17-14
2001 Niels Christian KALDAU Yangchun XIE 7-3 / 1-7 / 7-8
2000 Yangchun XIE Oliver PONGRATZ 15-13 / 15-10